HFC-ers duidelijk de minderen van uiterst felle Old Internationals Zege van routine-techniek op jeugdig enthousiasme KLASSE VERLOOCHENT ZICH NOOIT Bloemen voor N.Ph.O. Teylers-prijsvraag 1958 DONDERDAG 2 JANUARI 1958 7 Alle aanvallers van oud-Oranje scoorden een doelpunt DOS verloor met 1-0 van Dynamo (Zagreb) De tweede testmatch Australiërs all out voor 449 runs Roald Aas leidt in Oslo VolewijckersBondselftal ging niet door Portugees Faria won de Sylvesterloop in Sao Paulo Oostenrijkse skispringer ernstig gewond De beste tien tenniscracks van het afgelopen jaar Nederlandse zwemsters in Australië aangekomen Kandidatentoernooi om de schaaktitel Amerikaanse hengst „Worthy Pride" naar Duitsland Grote belangstelling voor toernooi Europa-beker Lorraine Crapp is in zeer goede vorm Haagse semi-profs te sterk voor Amsterdam Fiorentina krijgt een geldboete V oetbaluitslagen DE NEGEN MUZEN Ook bü voetbal verloochent klasse zich nooit. Dat is gistermiddag weer eens over duidelijk bewezen bü de traditionele Nieuwjaarsmatch tussen HFC en de Old Internationals aan de Spanjaardslaan in Haarlem. Na een bijzonder plezierige wed strijd in allerellendigste weersomstandigheden gespeeld zegevierde de „bejaarde routine" over het jeugdig elan met 5-2 en er zal wel niemand onder de vierduizend toeschouwers zijn geweest, die die overwinning onverdiend zal hebben willen noemen. Want het sterke team van de oudgedienden van het Nederlands voetbalelftal, waar onder talrijke spelers die nog actief voetbal spelen, bezat niet alleen de felle wil om te overwinnen, maar speelde ook veel beter dan de HFC'ers, die het is vreemd om te zeggen dikwijls veel trager waren dan hun veel oudere tegenstanders, die bovendien een achttien karaats gevoel voor positie en een nog niet te onderschatten techniek bleken te bezitten. Neen, de in de modder bevochten zege kwam de Old Internationals wel degelijk toe en volkomen terecht beloonde de publieke schare het vertoonde, zowel tijdens het spel als na afloop, met een gemeend applaus. Een schone traditie overigens, die wed strijden tussen jeugd en veteranen. En een sfeervolle traditie. Want al mag dan het weer vrij wel nooit normaal zijn het vriest, regent of sneeuwt vrijwel altijd er wordt steeds weer met grote verbeten heid gestreden om de eer van de over winning. Een vaste traditie is ook het ont steken van allerhande uit de Oudejaars nacht overgehouden vuurwerk door de jeugd, die niet alleen voetbal wil zien, maar ook lol wil hebben. „Geef mij geregeld zo'n wedstrijd, dan kunnen ze dat betaalde voetbal houden", zei een man in de pauze en onderstreepte zijn mening met een serie loftuitingen van de eerste rang. Verdiende loftuitingen, want dat spel van de Old Internationals mocht er zijn. Het binnen trio Biesbrouck (RCH)Van Roessel (BW) en Groeneveld (Haarlem) allen actieve spelers com bineerde dat het een lust was, maar ook de meer strammen als Schijvenaar, Paau- we, Stijger, Smit, Roozen en Halle weerden zich geducht en ontvingen menig open doekje. En al mochten dan de HFC'ers tal van malen dicht bij een doelpunt komen, de veteranen deden niet voor hen onder. In tegendeel. En het tempo op het zware veld mocht dan niet al te hoog liggen, de con ditie bleek dan toch nog prima. En de doelpunten ook. In de twintigste minuut trok Van Roessel de bal voor het doel en Groeneveld scoorde prima met een kopbal. En tien minuten later nadat Leo Halle enkele malen in gestrekte houding de bal met een ferme vuistslag uit de hoeken van zijn doel had gewerkt kwam nummer twee ter wereld. Wijkhuizen maakte hands in het strafschopgebied en Roozen kon de penalty inschieten. Tussen deze twee goals door was Molenaar van HFC alleen voor Halle gekomen en was Van Roessel alleen voor Van der Lee verschenen, maar beide keren redden de keepers prima. Nauwelijks een minuut na het begin van de tweede helft was het al 30 voor de O. I. Rechtsback Dekker van HFC speelde verkeerd op zijn keeper terug en Bies brouck buitte die kans terdege uit. Even leek het er daarna op dat de jeugd zijn kans zou grijpen toen Molenaar tegen- scoorde met een kopbal uit een hoekschop van Winter, maar toen Paauwe en Stijger twee onvermoeibare werkers op het middenveld het tempo iets verhoogden, kwam HFC weer onder druk en volkomen verdiend konden toen Smit met een prima kopbal uit een voorzet van Roozen en Van Roessel ook al uit een voorzet De Utrechtse ere-divisieclub DOS heeft op Nieuwjaarsdag een vriendschappelijke wedstrijd gespeeld tegen de Joegoslavi sche club Dynamo (Zagreb). De Joegosla- ven wonnen met 1-0. De rust ging in met gelijke stand 0-0. Ondanks de slechte weersomstandighe den en de slechte gesteldheid van het ter rein werd het toch een spannende wed strijd, waarin DOS de technisch iets bete re gasten goed partij gaf. Het enige doel punt werd kort voor het einde door de Joegoslavische rechtsbuiten Benko ge scoord. De wedstrijd werd bijgewoond door 1500 toeschouwers. Leo Halle heeft bij een van de aanval len van HFC het hele lichaam in de baan van de bal geworpen en is daarbij gewond geraakt. V.l.n.r. scheidsrechter Formanoy, Paauwe, De Nijs, De Vroet, oefenmeester Kaufman, Halle, Jansen en (net zichtbaar) Moolenaar. van Roozen de stand op 51 brengen. Dat De Nijs vijf minuten voor het einde na een HFC-overwicht de stand op 52 bracht, was eigenlijk niet belangrijk meer, want de voortreffelijk spelende Jan van Schijndel als stopperspil en De Vroet, die zeker drie keer op de doellijn redding had gebracht, stonden de vooral bij het schie ten te trage HFC'ers geen kansen meer toe. Zo won de geroutineerde techniek het van het jeugdige elan. En terecht. De opstellingen waren: Old Internationals: doel: Leo Halle; ach ter: Henk Schijvenaar en Arie de Vroet; midden: Bas Paauwe, Jan van Schijndel en Ko Stijger; voor. Wim Roozen, Louk Biesbrouck, Jan van Roessel, Piet Groene veld en Kick Smit. HFC kwam uit met: Van der Lee: Dek ker en Wijkhuizen; Bouwman, Molijn en Bijvoet; Winter, De Nijs, Jansen, Molenaar en Moolenaar. De stand van de wedstrijden tussen HFC en de Old Internationals is na de wedstrijd van gisteren: HFC iOld Intern. 28 28 14 10 4 10 110—103 4 14 103—110 ZILVEREN K.N.V.B.-SPELD VOOR Mr. VAN DEN BERG. Tijdens het diner na afloop van de wed strijd heeft de heer K. J. J. Lotsy, erelid van de KNVB, het zilveren Bondsonder- scheidingsteken uitgereikt aan mr. A .H. van den Berg wegens diens langdurige en vele verdiensten voor zijn vereniging HFC en de Bond. Weer is Leo Halle baas in eigen gebied. Ook al maken zijn medeverdediger Schijvenaar en Molenaar (HFC) het het hem dan ook bar moeilijk. Mede dank zij een openingsstand van 190 door Colin Mc. Donald en Jim Burke kwamen de Australiërs op de eerste dag van dë'tWéëde teStmatch tegen Zuid-Afri- ka op een totaal van 234 voor het verlies van drié wickets. Mc.;: Donald ging uit voor 99, maar Burke handhaafde zich tot aan het einde van de dag toen hij 114 runs had. Na een voorzichtige start op een pitch die de bowlers weinig kansen bood, scoorden de twee in een flink tem po. Pas kort na de thee kwam een eind aan de stand. Mc. Donald, die 4 uur en 23 minuten aan bat bleef en 12 vieren sloeg, werd op een bal van Eddie Fuller achter het wicket gevangen. Burke noteerde een wel ver diende century, waarbij negen boundaries, in iets minder dan vijf uur. Neil Harvey scoorde 15 en werd toen gevangen. Tre vor Goddard bowlde daarna de Australi sche aanvoer Ian Craig voor 0 runs. Een fraaie 189 van Jim Burke heeft Australië op de tweede dag van de tweede testmatch tegen Zuid-Afrika aan een totaal van 449 runs (all out) geholpen. Aan het einde van de dag stond het Zuidafrikaanse openingspaar op 46 voor 0. Burke was in totaal 9 uur en 38 minuten aan bat. Toen hij en MacKay (63) uit waren en de Australiërs de verdediging nogal riskant voortzetten, vielen de resterende wickets in snel tempo onder het off-spin- bowlen van Hugh Tayfield. Tayfield nam 5 wickets voor 120 runs. De laatste vijf wickets vielen voor minder dan 50 runs. De Noorse schaatsenrijders hebben het nieuwe jaar ingezet met nationale wed strijden op de baan van het Bisletstadion in Oslo. Op de eerste dag werden voor 10.000 toeschouwers bij een temperatuur variërend van 5 tot 8 graden onder nul de 500 en 5000 meter gereden. Na deze twee afstanden leidt Roald Aas met 93.740 pnt. Tweede is Torstein Seiersten met 94.390, derde Knut Tangen 94.530, vierde is Knut Johannesen met 94.620 pnt. en de vijfde plaats wordt gedeeld door Finn Hodt en Sverre Haugli, beiden met 94.630 pnt. Dat de wereldkampioen Knut Johanne sen slechts de vierde plaats bezet, had de Noor te wijten aan een val tijdens de 5000 meter. De uitslagen waren: 5000 meter: 1. Finn Hodt 42.7 sec. 2. Alv Gjesvang 42.8. 3. Hroar Elvenes 43.7. 4. Knut Johannesen en Roald Aas 44.2. 6. Knut Tangen en^Jenry Oeverby 44.7. 8. Willy Melkvik, Einar Naese, Reidar Bettum en Torstein Sandholt 44.8. 12. Sverre Haugli 44.9. 17. Torstein Seiersten 45.1. 5000 meter: 1. Torstein Seierstein 8.12.9. 2. Fred Maier 8.14.3. 3. Roald Aas 8.15.4. 4. Knut Tangen 8.18.3. 5. Knut Johannesen 8.24.2 (gevallen). 6. Sverre Haugli 8.24.4. 7. Gunnar Nilsen 8.25.2. 8. Torstein Sandholt 8.25.7. 12. Hroar Elvenes 8.37.2. 15. Finn Hodt 8.39.3. In verband met de terreingesteldheid is de voetbalwedstrijd tussen De Volewijckers en het Bondsamateurelftal, die gisteren op het terrein van Volewijckers in Am sterdam zou worden gespeeld, niet door gegaan, aldus besloot de KNVB op nieuw jaarsochtend. De wedstrijd tussen de amateurploegen van Rotterdam en Amsterdam, die op het terrein van Hollandiaan in Vlaardingen zou worden gespeeld, is ook niet doorge gaan wegens de slechte toestand van het terrein. ANP De traditionele Sylvesterloop in Sao Paulo (Brazilië) is gewonnen door de Portugees Faria, die ook verleden jaar winnaar werd. Wladimir Kuts werd acht ste. De uitslag van deze loop over 7.400 meter door de straten van de millioenen- stad, waarvoor enkele minuten voor de jaarwisseling het startschot werd gegeven, was: 1. Faria (Portugal) 21 min. 37.4 sec.; 2. Suarez (Argentinië) 21.58.4; 3. Leenaert (Belg) 22.04.4; 4. Sandowal (Argentinië) 22.38.1; 5. Chiciet (Frankr.) 22.40.1; 6. Posti (Finland) 22.43.1; 7. Freire (Braz.) 22.45.5; 8. Wladimir Kuts (Rusl.) 22.47.7; 9. Calixto (Braz.) 22.48.0; 10. Sandoval (Chili) 22.53.0. Faria bleef met zijn tijd ruim boven het record, dat voor deze wedstrijd sedert 1953 met 20.30.4 op naam staat van Emil Zato- pek. Aan de 33ste Sylvesterloop, die door een groot aantal Zuid-amerikaanse en Euro pese radiostations werd uitgezonden, namen 293 lopers deel. Kort na de start vormde zich een kopgroepje, bestaande uit de Rus sische favoriet Kuts, de Belg Leenaert, de Engelsman Heatley, de Portugees Faria, de Braziliaan Oliveira en de Argentijn Suarez. In de nachtelijke hitte de thermometer wees bijna 40 graden ontwikkelde zich een felle strijd om de leiding. Kuts was een van de eerste, die aanviel en hij deed dat met een enorm tempo. De opzet zijn rivalen af te matten werkte echter als een boemerang op de Rus, die kennelijk geen voldoende gelegenheid had gehad zich te acclimatiseren. Kuts nam met Suarez een kleine voorsprong, maar het was „de sportman van het jaar" niet mo gelijk het tempo te handhaven en steeds kleiner werd het verschil met Faria, die een aanval op het tweetal had ingezet. Faria werd gevolgd door de Amerikaan Truex en na 3 kilometer was de positie: aan kop Faria, gevolgd door Kuts, Suarez en Truex op een twintigtal meters. Onder de toejuichingen van de menigte, die zich met vele tienduizenden langs het parcours had opgesteld, nam Truex na 5 km de leiding over. Op datzelfde moment, dat overal de sirenes en claxons het nieuwe jaar aankondigden, viel Kuts tot verbazing van deelnemers en toeschouwers uit de kopgroep terug en ook Truex bleek in de eerste kilometers zo veel van zijn krachten te hebben gevergd, dat hij een fatale inzinking kreeg. Toen 6000 meter waren afgelegd zette Faria een nieuwe aanval in. Hij nam de kop van Suarez over en terwijl de Belg Leenaert zich bij het kopgroepje voegde vergrootte de Portugees zijn voorsprong tot 150 meter. Hij ging onbedreigd als eer ste over de eindstreep in het stadion. Bij de training voor de internationale nieuwjaarsspringwedstrijd op de Olympia- schans in Garmisch Partenkirchen heeft zich een ongeluk voorgedaan, waarvan de 24-jarige Oostenrijkse skispringer Rudi Schweinberger het slachtoffer werd. Tij dens zijn „vlucht" werd hij door een windstoot gegrepen en sloeg daardoor enkele malen over de kop. De ongelukki ge sportman kwam met een harde slag op de piste terecht waar hij bewusteloos en bloedend bleef liggen. Hij werd naar het ziekenhuis vervoerd waar de artsen een zware hersenschudding constateerden. Ofschoon niet direct vast gesteld kon worden of Schweinberger kneuzingen of breuken had opgelopen wordt zijn toestand toch bedenkelijk ge noemd. Tijdens deze training, die in de periode dat het ongeluk gebeurde door onrustige luchtstromingen werd beïnvloed, kwa men de beste deelnemers *5 maal over het kritieke punt van de schans, bij 80 meter, heen. Van de 56 springers uit tien landen behaalde de Oostenrijker Alwin Plank met 86 meter de grootste afstand. De Oost-Duitser Glass bereikte bij twee sprongen 85 meter. De Rus Tsakadse kwam tot 84,5 meter. Het Parijse sportblad „l'Equipe" noemt de Australiër Ashley Cooper de beste ten nisspeler van 1957. Daarna volgen: Sven Davidson (Zweden), Mal Anderson (Austra lië), Mervyn Rose (Australië) Vic Seixas (Ver. Staten), Neale Fraser (Australië), Herbert Flam (Ver. Staten), Roy Emer son (Australië), Budge Patty (Ver. Sta ten) en Luis Ayala (Chili), De beslissing Cooper de eer van de bes te te geven was gebaseerd op diens knap pe spel in de jongste Davis-Cup finale. De beide Nederlandse zwemsters Cockie Gastelaars en Corrie Schimmel zijn met haar leidster mevrouw Anet Vlothuizen- Foursoff in Sydney gearriveerd, van waar uit zij de trip door Australië zullen maken. Op het vliegveld was ter begroeting onder meer de Olympische kampioene 400 meter vrije slag, Lorraine Crapp, aan wezig. De Nederlandse zwemsters zeiden bij haar aankomst dat zij met spanning uit zien naar de zwemontmoetingen, vooral tegen de Australische cracks Dawn Fraser en Lorraine Crapp, tegen wie zij zaterdag 4 januari in Sydney zullen starten wan neer de kampioenswedstrijden van Nieuw Zuid Wales op het programma staan. In het kandidatentoernooi om het per soonlijk kampioenschap van Nederland werden in Utrecht de partijen uit de acht ste ronde gespeeld. De uitslagen waren: Crabbendam-Bink 0-1, Orbaan-Brede- wout afgebroken, Quakkelaar-Jonkman '<4 -Vi, Van Weezel-Van Donk afgebroken, Van Perlo-Van Steenis afgebroken. De partij Van Scheltinga-Barendregt ('/»-%) was reeds vooruit gespeeld. De stand na de achtste ronde luidt: 1. en 2. Barendregt en Van Scheltinga 5% pnt.; 3. Jonkman 5 pnt.; 4. Bredewout 4'/2 pnt. en 1 afgebroken partij5. Orbaan 5 pnt. en 2 afgebroken partijen; 6. Van Donk 3Vi pnt. en 1 afgebroken partij; 7. en 8. Crab- bendam en Bink 3Vi pnt.; 9. Van Steenis 2'/2 pnt. en 2 afgebroken partijen; 10. en 11. Van Perlo en Quakkelaar 2 pnt. en 1 afgebroken partij; 12. Van Weezei l1/® pnt. en 2 afgebroken partijen. De uit Amerika ingevoerde 5-jarige dra- vershengst „Worthy Pride" van de op te heffen „Stal Middenmeer" is naar Duits land uitgevoerd. De eigenaren van deze stal, de heren Dijkhuis en Maarse, delen thans mede dat de oorzaak van de ze uitvoer en de opheffing van deze 25 dravers tellende stal, onder meer is ge legen in de herhaalde afkeuring van „Worthy Pride" als dekhengst door de Nederlandse Draf- en Rensport. „Worthy Pride" is de hoogst in het bloed staande Amerikaanse dravershengst, ooit in Nederland ingevoerd. Een acclima- tisatie-periode van ll/t jaar was nodig. De eigenaren hebben thans enige beken de Nederlandse en Duitse hoogleraren aangezocht om een uitvoerig rapport over „Worthy Pride" uit te brengen. De heren Dijkhuis en Maarse zijn voorts van me ning, dat het onjuist is dat, wanneer her keuring is aangevraagd, in de nieuwe keuringscommissie één der drie leden zit ting heeft, die ook deel uitmaakte van de commissie die de hengst in eerste instan tie keurde. De weustrijden om de Europa-beker voor clubs blijken aan aantrekkingskracht niets te hebben ingeboet. In de eerste en de tweede ronde werden 35 wedstrijden bezocht door 1.170.500 toeschouwers, wat een gemiddelde van bijna 33.500 per wed strijd :s. De 18 wedstrijden van de eerste ronde trokken 543.500 bezoekers, de 17 partijen van de tweede ronde 627.00. De best be zochte wedstrijden waren Glasgow Ran- gers-St. Etienne en Glasgow Rangers- Mi laan met 85.000 en Real MadridAntwerp FC met 80.000 toeschouwers. Lorraine Crapp, de Australische zwem ster, die tijdens de Olympische Spelen in Melbourne de Olympische titel op de 400 meter vrije slag wist te veroveren, zal tijdens de zwemkampioenschappen van Nieuw Zuid Wales in drie titel-wedstrijden uitkomen, waaraan onder meer onze land genoten Cockie Gastelaars en Corrie Schimmel meedoen. Haar coach, Frank Guthrie, zei dat Lor raine zou starten op het nummer 110 yards vrije slag, de 440 yards vrije slag en de halve mijl (eveneens vrije slag). „Lor raine is er bijzonder op gebeten om een zeer snelle tijd te maken op de 110 yards", zei Guthrie. „Zij verkeert in een heel goede conditie", voegde hij er aan toe. De beide Nederlandse zwemsters zijn op nieuwjaarsdag in Sydney aangekomen. In een aantrekkelijke en op technisch goed peil staande wedstrijd hebben de Haagse semi-profs hun Amsterdamse col lega's een gevoelige nederlaag toegebracht (5-1). Het ADO-terrein was door de gestaag vallende regen geheel doorweekt. Gedurende de eerste helft van de wed strijd konden de Amsterdammers nog stand houden tegen de talrijke aanvallen van de Hagenaars. Zij namen zelfs na 20 minuten de leiding, toen Landman verzuimde een voorzet van Van der Kuil te onderschep pen, waarna Schenkels gemakkelijk kon inschieten. Nadat de Amsterdamse defensie verscheidene keren op het nippertje red ding had kunnen brengen, kon Theo Tim mermans, daartoe in de gelegenheid gesteld door Schuurman, Pieters Graafland om spelen en de gelijkmaker scoren. Na de rust pakten de Hagenaars, die over een beter ploegverband beschikten en zich op het gladde veld gemakkelijker bewogen dan de Amsterdammers, de zaken nog wat energieker aan. Het gevolg was dat de Amsterdamse verdediging totaal werd overspeeld. Schuurman, die zich keurig vrijspeelde, zorgde voor het tweede Haagse doelpunt. De Haagse middenvoor onttrok zich in deze periode steeds weer aan de dekking van de Amsterdamse spil Van Mourik en nadat Timmermans het derde Haagse doelpunt voor zijn rekening had genomen, scoorde Schuurman nog twee maal. De Italiaanse Voetbalbond heeft de spe lers van Fiorentina een boete van 10.000 lire opgelegd wegens het verbergen van de bal een paar minuten voor de wedstrijd tegen Milaan eindigde. De Argentijnse Mnnenspelers Michelangelo Montuori kreeg een extra boete van 50.000 lire, daar hij de man was die tot tweemaal toe met de bal van het veld afliep. De wedstrijd werd zondag gespeeld in het San Siro-stadion in Milaan. Milaan had vijf minuten voor tijd de leiding met 2-1, toen de spelers van Fiorentina de wedstrijd staakten, omdat, naar zij meenden, het te mistig was. De scheidsrechter weigerde dit echter. Het gevolg was dat de bal verdween. Toen de scheidsrechter, Angelo Maurelli, om een nieuwe bal vroeg, werd deze opnieuw in beslag genomen door de spelers van Fio rentina. De Italiaanse Voetbalbond verklaarde tevens dat Milaan de wedstrijd nu gewon nen heeft met 2-1, overeenkomstig de stand waarmee de wedstrijd eindigde, toen er geen voetballen meer waren OM DE KNVB-BEKER Goes—NOAD 2—4; Willem II—MULO 6—2. De beroemde Italiaanse racebootkam- pioen Ezio Selva is tijdens een wed strijd bij Miami in de Verenigde Staten dodelijk verongelukt. Tijdens de eerste heat van de wedstrijd ging alles goed (foto boven), doch tijdens de tweede heat sloeg zijn raceboot over de kop (foto onder), waarbij Selva dodelijk werd gewond. Toen men hem uit het water haalde was hij reeds overleden. Nooit zullen de pianisten Geza Frid en Luctor Ponse hun naam hebben zien staan op zulke fleurige affiches als die, welke straks het op 14 januari te houden concert van het Noordhollands Philharmonisch Or kest, waaraan zij zullen meewerken, aan kondigen. Want, zoals we al berichtten, dienden de meisjes van industrieschool en lyceum bloemen te gebruiken op de platen, die van Haarlem voor een wijle ook in de winter bloemenstad zullen maken. Al kun nen dan bloemen ook op andere zaken dan een concert slaan, het was verstandig er voor te zorgen door keuze van het gegeven de kans op iets plezierigs zo groot mogelijk te maken. Muziek te verbeelden is een hele onder neming. Het symboliseren daarvan door in strumenten is voor leerlingen van deze leeftijd een nauwelijks te vervullen op gave. Voor de primitief-charmante kinder tekening zijn zij te oud toch al. Bloemen, wanneer het niet per se gaat om de indivi dualiteit daarvan, bieden een zekere vrij heid, waardoor met minder remmen ge werkt zal worden. Door het materiaal zul len deze affiches zeker al de aandacht trek ken en wel zo dat het publiek ze van dichtbij ook zal willen bekijken. Dan leest men wel, dat het gaat om een concert, waaraan genoemde pianisten meewerken en de letters N.Ph.O. vertellen dan welk orkest het geeft. Die letters werden voor een deel naar voorbeeld gemaakt, want goed lettertekenen is iets dat van deze meisjes nog niet verwacht kan worden. De jury, die vijf affiches diende te be kronen, had een plezierig karwei. Gelet werd natuurlijk op het gevoel voor kleur en mooie plaatsing op het vlak. Belangrijk is daarbij wat er aan vormen overblijft op de achtergrond. Dat vormenspel van de overgebleven kleur moet ook boeiend zijn. De meeste deelneemsters hadden zich be paald tot de verbeelding van een staand boeket. Enkelen waren zo ondernemend er Directeuren van Teylers Stichting en de leden van Teylers Tweede Genootschap in Haarlem hebben voor het jaar 1958 een prijsvraag uitgeschreven, waarbij ge vraagd wordt: een reeks beschrijvingen van de nog bewaarde oudste schetsboe ken van kunstenaarshand vóór het jaar 1450 ontstaan en zo mogelijk van die, tot welker bestaan besloten kan worden op grond van verspreide bladen, vooraf gegaan door een beschouwing over de ontwikkeling van het genus en over zijn betekenis voor onze kennis van de teken kunst in de eeuwen aan het genoemde jaar voorafgaand. De antwoorden moeten wor den ingezonden voor 1 januari 1961. Uit geschreven blijft nog de prijsvraag ver langende een onderzoek naar de denkbeel den en de handelingen der radicalen tij dens de Bataafse Revolutie (tot 1801), die overeenkomstig de bepalingen van het programma voor het jaar 1957 beantwoord moet worden voor 1 januari 1959. Muziek. De Franse omroep organi seert in samenwerking met „Les éditions frangaises de musique" een wedstrijd voor componisten van lichte symfonische mu ziek, waaraan ook buitenlanders kunnen meedoen. De uit te loven prijzen zijn res pectievelijk 100.000, 75.000, 50.000, 30.000 en zes prijzen van 25.000 Franse francs. Nadere gegevens verstrekt het secretariaat van de Nederlandse Radio-Unie in Hilver sum. iets meer van te maken, maar dan reikt men al gauw boven zijn, of in dit geval haar, krachten. Het gegeven materiaal, ge kleurd, goud- en zilverpapier, werkte ech ter altijd mee tot een aantrekkelijk uiter lijk. Bob Buys

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 11