EEN WOELIGE TIJD BUMBELENDEWENSH00RN J r L Agenda voor Haarlem Kort en bondig DONDERDAG 2 JANUARI 1958 radio televisie NABESCHOUWINGEN Leuk voorprogramma Europa rond De radio geeft vrijdag Curiositeit Werd nieuw, bleef oud Functie voor Paul de Waart bij N.R.U. Straaljager bij Volkel neergestort; piloot omgekomen Trein ontspoord in Maastricht Wissel werd te vroeg verzet Kerkelijk Nieuws Verzending van zeepost Visser haalde een beeld van een vrouw op Wim Kan nu in Amsterdam Kerkrade heeft een nieuwe burgemeester Record-staalproduktie van EGKS-landen in 1957 Lintjesregen in Engeland Faillissementen ONS VERVOLGVERHAAL DOOR WERNER STEINBERG .J De ongeveer zes kwartieren, die op oudejaarsavond aan het Eurovisiepro gramma voorafgingen, werden door de N.T.S. enigszins a l'improviste op een bui tengewoon gelukkige, onderhoudende maar helemaal niet opdringerige manier gevuld. Siebe van der Zee wandelde als een kalme, welwillende gastheer in de oude, vertrouwde Irenestudio rond, met een bedaard-geestig babbeltje voor de vuist weg allerlei medewerkers introduce rend, die doorgaans achter de schermen blijven, zoals één der drie „weermannen" bijvoorbeeld, die zich anders alleen met hand en geruisloos lippenstift „weren". Cameralieden, redacteuren en commen tators van de journaaldienst vertelden in ongedwongen interviews met eerlijke nuchterheid pikante details uit hun dage lijkse praktijk ter inleiding en afwisseling van de jaaroverzichten in filmfragmenten op het gebied van binnenland, buitenland, sport, kunst en ruimtevaart. De kwaliteit van die reportagéflitsen was niet altijd even sterk en men zat vergeefs te wach ten op een paar glimpen humor, die in de bioscoop de omstandigheden zo plezierig verzachten, maar daar stond tegenover dat men tot het besef werd gebracht, dat er zich heel wat meer tussen hemel en aarde heeft afgespeeld dan men zich zelfs in momenten van toegespitste meditatie herinnert. Dat men zich geen ogenblik be hoefde te vervelen, zonder nu erg veel te missen als men af en toe eens niet keek om ook even van de gezelligheid van het familieleven te proeven, was mede te danken aan het optreden van enkele popu laire artiesten, zoals de vocalisten Mieke Telkamp, Corry Brokken en Rita Reys, aan de verrukkelijk dwaze Johnny Kraai- kamp, aan de zelfs voor het oog van de camera ondoorgrondelijke manipulaties van grootmeester-goochelaar Fred Kaps en aan de drie Jacksons, wier accordeon- muziek op anderhalf miljoen zwarte schij ven is vastgelegd.Men moet er van hou den, maar het werd allemaal zo joyeus ge presenteerd, dat men niet de indruk had dat het met alle geweld hoefde. Tenslotte kreeg men en daarvoor alle hulde, want dat was een pri met ge voel voor de spanning der actualiteit toe gepast idee een vluchtig inzicht in aller hande technische apparatuur, die gereed stond om Nederland in te schakelen bij de revue der vrije volken. Nederland heeft met de aan trouwe cabaretbezoekers van jaren her bekende parodie op de stomme film anno 1912 door Albert Mol en Conny Stuart, ditkeer met de voortreffelijke assistentie van Harry de Groot als tingeltangelpianist lang geen slecht figuur geslagen in het ge zamenlijke oudejaarsprogramma van alle bij de Eurovisie aangesloten t.v.-organi- saties. En kijk, Wim Sonneveld wilde toch niet helemaal verstek laten gaan en kwam achteraf nog even in het beeld, vermomd als de boer die kiespijn heeft in een stukje verbindende film, waarin de wereld geruststellend werd getoond dat ook in 1958 bloembollenvelden, windmo lens en kaasdragers ons toeristisch han delsmerk zullen vormen.. Natuurlijk kon men niet verwachten, dat een dergelijk internationaal amusements programma voor een avond, waarop de mens bij allerhande meer of minder aro matische genotmiddelen troost zoekt voor het besef der vergankelijkheid, door spe ciale kunstzinnigheid zou uitblinken. Toch zal voor velen de operazang van het tem- peramentrijke fenomeen Maria Meneghi- fii Callas uit Rome het hoogtepunt zijn geweest van wat overigens het karakter ADVERTENTIE STOFZUIGERS Gunstige betalingsvoorwaarden HARTENDORP Gen. Cronjéstr. 43, Haarlem, Tel. 52760 ADVERTENTIE HILVERSUM I 402 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VPRO. 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00—24.00 VARA. VARA: 7:00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. 8.18 De ontbijtclub. 9.00 Voor de vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Kamerkoor. VPRO: 10.00 Avonturen met kin deren, caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Kamermuz, 10.35 Voor de zieken. 11.05 Voor de kleuters. 11.20 Plantaardig en mineraal. AVRO: 12.00 Lichte muziek. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Sport en prognose. 12.50 Pianorecital. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Orgelspel. 13.40 Lichte muziek. 13.55 Beursber. 14.00 Kamer muz.. (14.20—14.40 Voordr.). VARA: 16.00 Orgel en zang. 16.30 Muzikale caus. 17.10 Voor de jeugd. 17.50 Lichte muziek. 17.55 Act. 18.00 Nieuws. 18.15 Pol. caus. 18.25 Dansmuz. 18.50 De puntjes op de i, caus. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Musette-ork. VPRO: 19.30 Mir hahn en neue Oberket, cantate. 19.45 Unesco in Nederland. 19.50 VPRO-nieuws. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespr. 20.15 Kamerkoor. 20.3 5 Menselijke verhoudingen in de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal, report. 20.45 Mpnsen in het gezin, caus. VARA: 21.00 Muzikaal kolder journaal. 21.20 De lange weg, documentair progr 21.45 Gram. 22.00 Lichte muz. 22.25 Buitenl. weekoverz. VPRO: 22.40 Zorg om de mens, caus. VARA: 2300 Nieuws. 23.15—24.00 Gram. HILVERSUM II 298 M. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws en SOS-ber. 7.10 Gewijde muz. 7.50 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 8.30 Conc.ork. en solist. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Omr.ork en solist. 10.20 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.30 De jeugd op eigen wieken, hoorspel. 12.00 Clavecimbedrecital. 12.20 Gram. 12.30 Land en tuinb.meded. 12.33 Gram. 12.53 Gram. of act. 13.00 Nieuws. 13.15 Lichte muz. 13.40 Gram. 14.05 Radio Philharm. ork. en solist. 15.15 Voordr. 15.35 Blaasork. 16.00 Tuinb.praatje. 16.15 Gram. 16.25 Cello en piano. 17.00 Voordr. 17.20 Laat-Middel- eeuwse muziek. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. 18.00 Orkestconcert. 18.20 Stemmen van overzee. 1825 Voor de jeugd. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Op de man af. 19.15 Regeringsuitz.De statistiek van de maand, door prof. dr. Ph. J. Idenburg. 1925 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Gram. 20.30 De ieugd op eigen wieken, hoorsp. 21.00 Das Land des Lachelns, operette. 22.30 Gram. 22.45 Avond- overdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Boekbespreking. 23.3524.00 Gram. BRUSSEL 324 M. 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. (Om 12.55 Koersen. 13.00 Nieuws. 13.11 en 14.00 Gram. 15.00 L'amour aux trois oranges, opera. (Om 16.00 Koersen). 17.00 Nieuws. 17.10 Gram. 17.45 Duitse les. 18.00 Vlaamse liederen. 18.10 Gram. 18.25 Idem. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Gram. 19.45 Kinderweelde, kron. 20.00 Ork.conc. 21 00 Kunstkaleidoscoo'p. 21.15 Gram. 22.00 Nieuws. 22.15 Jazzmuziek. 22.45 Gram. 22.55—23.00 Nieuws. óier(rijtml droeg van een ouderwetse revue. Ook Frankrijk had gepoogd een artistiek be langwekkende bijdrage te leveren, maar daar beging men de vergissing te menen dat men in tien minuten drie wonderen zou kunnen aanstichten. Niemand minder dan Yvette Chauviré verscheen daartoe op het tapijt met de pizzicatopolka van Delibes in de niet zo erg mooie choreo grafie van Serge Lifar, waarvan door on gevoelig camerawerk weinig overbleef. Marcel Marceau bracht even de sprake loze sensatie van het poëtisch-clowneske in verfijnde volmaaktheid, maar de Frères Jacques (nu evenals de vorigen optredend bij wijze van geanimeerd schilderij) kan men toch beter in levenden lijve tegenover zich zien. Het was een begrijpelijk besluit van de algemene produktiéleider en samenstel ler Francis Essex om zoveel mogelijk het gesproken woord, dat immers de mensen verdeeld houdt en voor elkaar onbereik baar maakt, juist bij deze gelegenheid om zowel praktische als idealistische redenen te weren. Maar daardoor dreigde een zekere gelijksoortigheid of het compromis der middelmatigheid, welke gevaren door het flitsende van de uitzendingen nog net bezworen werden. Het heeft weinig zin om in een critische bespreking van onderde len te vervallen. Men zou kunnen opmer ken, dat Duitsland wel veel maar geen eigen geluid liet horen en dat de Belgen met klaterende slordigheid feestelijke levensvreugde probeerden te suggereren, dat de Zwitsers door sublieme „fotogra fie" een ijsshow dubbel en dwars het aan zien waard maakten, dat bij het blijkbaar onsterfelijke walsen in de Weense Staats- opera gelukkig de mannen in ere zijn her steld en dat men in Kopenhagen nog steeds met de ouderwetse duivelskunstenaars virtuositeit een meeslepende indruk hoopt te wekken. Het zwakste onderdeel kwam uit Luxemburg met een onduidelijke pan tomimische schets voor twee heren en een lieftallige ontdooiende ijskoningin. Maar om dergelijke kleinigheden ging het niet. Het voornaamste doel is bereikt: in het eerste Europese schakelprogramma werd een prachtig bewijs geleverd van dienstbaarheid van de moderne techniek aan de geest van vrede en vriendschap door verbondenheid. Het mag met enige voldoening van passend chauvinisme ge zegd worden, dat de Nederlandse omroep- ster Karin Kraaykamp daaraan bij de ge meenschappelijke finale in Londen met charmante welsprekendheid uitdrukking gaf. Tien landen hebben de Westeuropese eenheid treffend gedempnstreerd ip een netwerk van ingewikkelde maür 'bijïa- feilloos functionerende verbindingen van beeld en geluid, inderdaad* -zoals "éóm- mentator Piet te Nuyl jr. opmerkte alsof zij één hechte en onverbrekelijke organisatie vormden. Zo moest men „Rond Europa in vijfenzeventig minuten" bezien, niet in de eerste plaats als een gezamen lijk amusement, maar als een program ma in de op de toekomst gerichte zin van dat woord. Een goed besluit werd aldus een prachtig voorteken. Alleen al uit het oogpunt van curiosi teit was het aangenaam kennis te maken met de eersteling van de Franse toneel schrijver Marcel Achard „Mag ik met u meespelen?", dat woensdagavond in het AVRO-programma werd uitgezonden. Het is vaak een geestige en gevoelige komedie, die haar charme ontleent aan de sfeer van Commedia dell' Arte, wat weemoedig soms en een tikje tragisch, wat praterig ook, maar zeer wel genietbaar. Het is maar een spel van vier personen. Regis seur Ton Lensink kon zich dus volledig concentreren op de detaillering, waaraan hij kennelijk niet voorbij was gegaan. Hij had alle gelegenheid de situaties tegen el kaar af te wegen en ze. te voorzien van een beeld, dat zelfs de nuances als lichte scha duwen kon raken. Hij deed d t wel eens te bewust. Dan w^rd het spel wat theatraal en kreeg het een opzettelijk karakter, waardoor de illusie werd verstoord. Maar over het algemeen kon men een goed afge wogen vertoning savoureren met veel ar tisticiteit door de regisseur „gedaan" en door de medespelenden: Marijke Hoving, Bernard Droog, Herbert Joeks en Hans Culeman met talent op het scherm ge bracht. De decors van Peter Zwart droe gen niet weinig bij tot het oproepen van een wereld, waarin realiteit en droom el kaar hoofs partij gaven. Vooraf ging de twaalfde aflevering van de onderhouden de serie onder de intrigerende titel „Lui paard op schoot." Beeldschermer Zowel programmasamenstellers als luisteraars herademen opgelucht nu zij al le gelegenheidswerk bij de jaarwisseling hebben overleefd en over kunnen gaan tot de orde van de omroepdag. Wat is het toch een heksentoer om een voor de oudejaars avond passend programma te maken als men geen Wim Kan ter beschikking heeft. En wat is het toch gevaarlijk om vooraf de aandacht op een uitzending te richten wanneer men niet niet zeker van zijn zaak is. Want de met enig gerei om ringde parodie op „Dit is uw leven" ook ringde parodie op „Dit is uw leven" in René Sleeswijks radiorevue „Op 't nip pertje" viel bitter tegen. Welke beden kingen men tegen „Dit is uw ïeven" ook kan aanvoeren, het staat als een paal bo ven water, dat het een uitstekend voorbe reid en uitgevoerd programma is. Zoiets kan men alleen parodiëren wanneer de persiflage op het niveau van het model blijft. Dat was hier lang niet het geval. Ook de rest van de revue kende geen uit schieters, maar Walden en Muyselaar zijn vaklui genoeg om er altijd nog wel wat van te maken. Dat lukte zelfs een Ko van Dijk en een Conny Stuart niet met een bij zonder vervelend en negatief jaarover zicht van Alexander Pola. Tussen de revue en deze „Polagenda" zorgde de Franse chansonnier Henri Salvador voor het eni ge amusement met gehalte op deze oude jaarsavond van Hilversum II. Daar tegenover handhaafde de VARA haar goede reputatie op het gebied van de verantwoorde ontspanningsprogramma's met de traditionele „Bruiloft van Kloris en Roosje", waarvoor de tekst werd geleverd door Arie Pleysier en S. de Vries jr. De .laqtst? had deze radiofantasie voorzien van. een bijzonder levendige - achtergrond met een stem uit de bruiloftsgasten, die zich geanimeerd gedröegen. De Nieuw jaarswens van Thomasvaer en Pieternel was pittig en slagvaardig, werd door Louis de Bree maar vooral door Mien van Kerckhoven-Kling voortreffelijk gezegd: met vaart en verve, met overtuiging zon der ook maar een ogenblik opzettelijk en geforceerd te klinken. De muzikale bewer king van Benedict Silberman van de aar dige oorspronkelijke muziek deed het eveneens goed. Men had het wat de klein kunst betreft daarbij best kunnen laten. Helaas vond de programmaleiding het blijkbaar nog niet mooi genoeg en moest er ook nog een cabaret onder de titel „Een koffertje klein zeer" komen. Op een spora dische uitzondering na bleek dat koffertje slechts een grote partij meligheid te bevat- ten, die men beter op een minder gunstig uur aan de man had kunnen brengen, als dat tenminste al onontbeerlijk was. Golfbreker Met ingang van 1 april 1958 is Paul de Waart, sinds 1953 hoofdredacteur van „Het Centrum" te Utrecht, benoemd tot hoofd van het historisch archief van de Neder landse Radio Unie. Dinsdagmiddag is een straaljager van het type F 84 F (Thunderstreak) bij de vliegbasis Volkel neergestort. De vlieger, de 25-jarige ongehuwde luitenant-vlieger J. Venekamp uit Groningen kwam daarbij om het leven. De vlieger raakte in moeilijkheden toen hij op de basis wilde landen. Zes kilometer voor de landingsbaan, bij Mill, stortte het toestel neer. Volgens mededelingen van de Lucht- machtvöorlichtingsdienst heeft de piloot nog van zijn schietstoel gebruik gemaakt, doch het was reeds te laat. Gisteravond is in Maastricht een trein stel, dat om 20.01 uur naar Amsterdam moest vertrekken tijdens het rangeren ontspoord doordat een wissel ontijdig ver zet werd. Een mast van de elektrische bovenleiding knapte af en het treinstel werd beschadigd. Enkele reizigers, die reeds in de trein zaten, konden overstap pen in de exprestrein Maastricht-Amster dam, die om 21.00 uur vertrok. De treinen naar en van Roermond en Heerlen onder vonden vertraging aangezien slechts één spoor gebruikt k'on worden. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Ederveen (toez.) en te Rid derkerk (wijkgemeente Slikkerveer) J. Nol- tes te Ernst. Bedankt voor Uithuizen (toez.) A. W. Kranenburg te Tange-Alteveer. Geref. Kerken Beroepen te Murmerwoude en te Noor den-Zevenhoven N. H. Heiner, kand. te Ter Aarte Groningen-West (vac. dr. L. van der Zanden) H. D. Bakker te Tholen; te Appingedam (vac. A. J. Janssens) H. Rieze- bos te Hijlaard. Aangenomen naar Uithuizermeeden H. Alting te Wijckel. Chr. Geref. Kerken Tweetal te Steenwijk J. M. Visser te Dokkum en S. Wijnsma te Broek op Lan- gendijk. Bedankt voor Opperdoes M. Drayer te Drachten. Baptisten Gemeenten Beroepen te Rotterdam en omstreken als evangelisatiepredikant R. Reiling te Rot terdam-Zuid. Geref. Kerken onderh. art. 31 K.O. Beroepen te Beverwijk H. D. van Herk- sen te Hilversum. Geref. Gemeenten Beroepen te Amsterdam-Centrum H. van Gilst te Dirksland. Metde volgende schepen "kan zeepost worden verzonden. De data-, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Australië: s.s. „Arcadia", 9 jan.; Canada: s.s. „Kloosterdijk" 8 jan. en m.s. „American Archer" 11 jan.; Chili via New York 8 jan.; Ned. Antillen: m.s. „Themis" 9 jan.; Nieuw Zeeland via Engeland 11 jan.; Suriname: m.s. „Mentor" 8 jan.; Unie van Zuid-Afrika en Z.W. Afrika: m.s. „Oranjefontein" 8 jan. en m.s. „Stirling Castle" 11 jan.; Brits-Oost Afrika: s.s. „Ferdinand de Lesseps" 11 jan. Inlichtingen betreffende de verzendings data van postpakketten geven de post kantoren. Dé schipper van de Urker vissersboot UK 118 haalde tijdens de visvangst op de Noordzee in zijn net een beeld van een vrouw op. Het beeld is 60 centimeter hoog. Waarschijnlijk is het een boegbeeld, waar van de ouderdom wordt geschat óp 'onge veer tweehonderd jaar. Het houten beeld is in het bezit ge komen van het oudheidkundig museum voor het Zuidérzeegebied in de Noordoost polder. Het verkeert nog in uitstekende staat. Het stelt een vrouwenfiguur voor van het hoofd tot de heup. Toen Bumbel zijn gereedschap had weggezet en hij de deur binnenliep, kwam hem al 'n heerlijke geur tegemoet, die hem 't water langs de tanden deed lopen. Want de boerin, die heel goed wist dat mannen en jongens, die werken, ook goed moeten eten, had 'n geweldige stapel knappend-bruine pannekoeken gebakken. Die stonden nu te dampen op 'n grote schaal. Nou, ze hoefde niet te vragen, of Bumbel trek had! 6-7 Het laatste cabaretprogramma van Wim Kan, „Engelen en Spoken", heeft woens dagavond ook zijn Amsterdamse première beleefd. In het Nieuwe de la Martheater bracht de uitverkochte zaal Wim Kan aan het slot een ovatie. Hij had niet zoals in het programma vermeld stond „een uurtje gespookt", maar na de pauze anderhalf uur lang onafgebroken het publiek in de zaal van de ene in de andere lach doen schieten. Voor de pauze volgden in snel tempo Corry Vonk en de „zeven engeltjes" elkaar met korte nummers op en Cilly Wang, die tijdens de opvoeringen in Am sterdam als gaste optreedt, oogstte bijzon der veel succes. Tot burgemeester van Kerkrade is met ingang van 16 januari benoemd drs. Th. J. M. Gijsen, thans burgemeester van Horst (L.). De heer Gijsen werd op 13 juli 1914 in Sittard geboren. Hij begon zijn ambte lijke loopbaan als ambtenaar ter gemeente secretarie te Geleen. Op 1 februari 1945 werd hij benoemd tot waarnemend burge meester van Stein, op 1 februari 1947 tot burgemeester van Nieuwenhagen. Sinds 1 maart 1953 is dé heer Gijsen burgemees ter van Horst. Van 1950 tot 1954 had hij zitting in de Provinciale Staten van Limburg voor de K.V.P. Hij wordt in Kerkrade de opvol ger van mr. C. J. G. Becht, de nieuwe burgemeester van Tilburg. Hij is voorzitter van de r.k. Limburgse Bond van Muziek gezelschappen. Kolenproduktie echter gedaald De staalproduktie der zes landen van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal heeft in 1957 een record bereikt van 60 miljoen ton tegeii 42 miljoen in 1952 en en 56.7 miljoen ton in 1956. De Hoge Auto riteit deelde medé," dat het tempo" vin de stijging der totale staalproduktie in de EGKS de afgelopen twee jaar groter is ge weest dan in de Verenige Staten, Enge land of de Sovjet-Unie. De kolenproduktie der EGKS is echter in vergelijking met 1956 gedaald met 1 miljoen ton tot 248 miljoen ton. Het te kort aan mijnwerkers in sommige mijnen en de concurrentie van de Amerikaanse koleninvoer worden genoemd als de voor naamste oorzaken voor de daling. LONDEN (Reuter) Koningin Elizabeth van Engeland heeft ter gelegenheid van nieuwjaar circa 2200 van haar onderdanen onderscheidingen verleend. De lijst is zeer gevarieerd: van veld maarschalk Sir John Harding, de onlangs afgetreden gouverneur van Cyprus die baron wordt tot Hogan „Kid" Bassey, de Nigeriaanse wereldkampioen boksen licht gewicht. Voorts komen op de lijst van personen die zich onderscheiden hebben op het gebied van de politiek, de weten schap, de sport, de kunsten en het open bare leven onder andere de namen voor van de automagnaat en filantroop Lord Huffield, dé bekende advocaat Sir Norman Birkett en de bioloog dr. Julian Huxley, een broer van de schrijver Aldous Huxley. Prof. B. van der Plaats, f Te Maas tricht is overleden prof. dr. B. J. van der Plaats, oud-hoogleraar in de radiologie aan de universiteit van Batavia. Hij is 69 jaar oud geworden. Na zijn studie te Utrecht werd hij in 1924 tot arts bevorderd, tege lijk met zijn vrouw. In 1928 vertrok hij naar Batavia waar hij belast werd met de supervisie over alle röntgen-inrichtingen in de Indonesische archipel. Verder heeft hij in belangrijke mate meegeholpen aan de tuberculosebestrijding in Indonesië. Nieuwe directeuren. Met ingang van 1 januari zijn benoemd tot directeur van de Nederlandse Heidemaatschappij ir. B. Pol derman, ir. E. Wijnbergen en ir. A. Franke, Van de directie maken reeds deel uit ir. H. J. A. Hendriks, president-directeur en ir, J. A. Eshuis. 25.000. Op de laatste dag van 1957 za gen de Rotterdamsche havenautoriteiten hun verwachting, dat er dat jaar 25.000 schepen de Nieuwe Waterweg zouden bin nenvaren, beantwoord. Het Israëlische schip „Kedma" passeerde als 25.000ste de Berghaven te Hoek van Holland. De rechtbank te Haarlem heeft in staat van faillissement verklaard: G. A. Riet veld, Schollevaerlaan 7 te Heemstede. Rechter-commissaris: mr. N. Smits en cu rator: mr. A. Th. E. Kastein, advocaat en procureur te Amsterdam, Keizersgracht 606. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslijst is geëindigd het fail lissement van J. C. Hoed, schilder, hande lende onder de naam Schildersbedrijf „Ja- corij", Burgwal 96, te Haarlem. Rechter commissaris was mr. N. Smits en curator: mr. J. G. Bettink, advocaat en procureur, Staten Bolwerk 26 te Haarlem. 1 Bij vonnis van de rechtbank is, na ge daan verzet, vernietigd het vonnis dier rechtbank, waarbij de Handelsvennoot schap onder firma Peerdeman Zaanlandse Radio, gevestigd te Zaandam, Gedempte Gracht- 83 en haar vennoten: W. Lubbes, radiomonteur, wonende te Zaandam, Lan- gestraat 23, J. J. G. Peerdeman, winkelier wonende Westzijde 378 te Zaandam, in staat in faillissement zijn verklaard, met benoeming van mr. W. N. Felhoen Kraal, advicaat en procureur te Wormerveer, Zaanweg 66, tot curator. ADVERTENTIE WH wensen al onze klanten en toekomstige klanten een goed 1958. Aan uw materiële welstand kunt u zelf vee] doen door uw kosten voor autorijden zo laag mogelijk te houden. Vraag eens inlichtingen, waarom die voor RENAULT zowel bij aanschaf als onderhoud zo laag zijn. GARAGE DEN HOUT 37. De kranten schreven: Karl Ludwig Sand is lid van een studentenorganisatie en de spionnen snuffelden na, wat er achter stak. Sand bekende het openlijk: „De vrijheid, anders niets!" De jongeman werd ter dood veroordeeld en onder de studenten fluisterde men:„Men gaat de vrijheid onthoofden." In mei van dat jaar werd hij terechtge steld. En opnieuw brachten de kranten sensatie-nieuws: Op de student Sand volgde de apotheker Löning, die een mislukte aanslag pleegde op de Nassausche rege ringspresident Karl von Ibell. Deze werd slechts ge wond, maar de dader werd na een langdurig proces ook terechtgesteld. De Duitse landsregeringen, die to dusver aarzelden gevolg te geven aan Metternich's instructies, beving een panische angst. De grote klop jacht tégen de vrijheid begon in de Duitse landen in 1819. Op een ministerscongres in Karlsbad werd be sloten om aan de rebellerende universiteiten curato ren en spionnen aan te stellen, die alle professoren en studenten in het oog moesten houden en voor handha ving van orde en discipline moesten zorgen. En werd een strenge censuur ingevoerd voor alles wat van de drukpers kwam. Een fijn net van spionage werd over het land gespannen. Men nam zich in acht in gesprek ken met huurlieden, zelfs met zijn eigen vrouw Het giste en borrelde aan de universiteiten. De mazen van het net werden nog kleiner gemaakt. De kranten meldden: Professor Ernst Moritz Arndt, in Bonn, is gearresteerd. De sfeer werd benauwend. Deze arresta tie moest een voorbeeld zijn. Ernst Mortiz Arndt was de dichter van de vrijheidsstrijd en werd door de stu denten aanbeden. Schreef hij niet studentenliederen, waarin de vrijheid werd bezongen? Tenslotte werd professor Arndt weer vrijgelaten, maar opdat hij zich geen al te grote illusies over die vrijheid maakte, werd er twee maanden later al weer een huiszoeking bij hem gedaan In augustus van dat woelige jaar kwam Harry Heine naar Bonn. Het was koud, Harry huiverde. Hij hield zijn handen diep in zijn zakken. Thans was hij geen aspirant-we reldveroveraar meer, doch slechts een toeschouwer van het wereldgebeuren. Een toeschouwer voelde hij zich, terwijl hij door de straten van Bonn slenterde. Hij was allerminst zeker van zichzelf. Hij zou zo da delijk voor een speciale commissie moeten verschij nen, aangezien hij geen einddiploma gymnasium kon overleggen. Dat, wat hij in Düsseldorf had kunnen inhalen, was slechts weinig. Professoren, wier namen hij nauwe lijks kende, ondervroegen hem. De voorzitter van de commissie zei: „We zullen eerst uw wiskundekennis aan een proef onderwerpen, meneer Heine!" Harry schrok. Wiskunde....! Daarvan wist hij even weinig als van donker Afrik- Hij zag de bleke, onbewogen gezichten voor zich en opeens herinnerde hij zich zijn voornemen om niet wéér te kapituleren. Hij antwoordde: „Ik verzoek u vriendelijk de mathe matiek aan mijn oom Salomon Heine, die bankier in Hamburg is, over te laten. Hij heeft me al aan een proef onderworpen, vvaarbij ik jammerlijk te kort bent geschoten." De bleke onbewogen gezichten tegenover hem ke ken verrast op. Er scheen opeens leven in te komen. Men glimlachte en fluisterde. Men scheen er begrip voor te hebben. En men ging over tot de andere vakken. Harry voelde zijn moed stijgen. Weliswaar ging het Latijn allesbehalve vlot, zodat de professor hem met een ernstige frons gade sloeg, maar bij geschiedenis wist hij het antwoord op bijna alle vragen en bovendien scheen men zijn visie op verschillende problemen opmerkelijk te vinden. Tenslotte moest hij in de moedertaal een opstel ma ken over:, „de gronden, waarop het bij de keuze van een bepaalde studierichting in wezen aankomt." Allemensen! In zijn bank zittend, kauwde Harry op zijn penhouder. Welke gronden waren er voor hem? Hij had de ambitie een groot man te worden, aanvan kelijk had hij een Napoleon van het geld willen wor den, maar in ieder geval wilde hij een onafhankelijk, vrij mens worden, een man, die men niet zonder meer voorbij ging, hij wilde dat ar van zijn naam een zeke re glans afstraaldeTotdusver had hij echter jam merlijk gefaald. En deze professoren en studenten? Wat wilden zij anders dan hun naam, hun reputatie vestigen? En hoe- velen verdienden 't werkelijk? Er kwam een spottende uitdrukking op zijn gezicht. Hij zou in zijn opstel de mensen geen stroop om de mond smeren. Hij zou openhartig neerschrijven, wat volgens hem „in wezen de gronden waren voor het kie zen van een bepaalde studie". Hij zou aantonen dat ook aan de edelmoedigheid der rabbi's, de imposante waardigheid van rijke bankiers en de liefde van rijke meisjes dezelfde ambities ten grondslag lagen Toen hij tenslotte het universiteitsgebouw verliet, had er geen idee van, hoe men op zijn opstel zou rea geren. Maar in ieder geval was hij openhartig voor zijn mening uitgekomen. Het lot zou thans over hem beschikken Zoals destijds in Frankfort, wandelde hij ook hier door de bochtige straten in de richting van de rivier, de Rijn. „Harry!" hoordé hij opeens iemand zijn naam roe pen. Hij draaide zich verbaasd om en zag een magere jongeman op zich afkomen. Op het magere lichaam zat een opvallend rond hoofd met ogen, die van en thousiasme straalden. De jongeman glimlachte. „Dat ik jou hier weerzie! Studeer je hier?" „Nog niet, ik weet namelijk nog niet, of ik toege laten word." „Och wat!" riep de ander uit. „Het voornaamste is, dat jij hier bent, Harry, en met ons voor de vrij heid zult vechten! Ik heb een belangrijke zaak onder handen, belangrijk zowel voor de universteit als voor de vrijheid. Je moet meekomen!" Harry keek de ander vragend aan. Hij voelde een zeker wantrouwen en zei langzaam: „Hoe heet je ook weer? Je naam is me ontschoten." „Neunzehn", was het antwoord. „Herinner je je niet? We zaten in Düsseldorf bij elkaar in de klas". De jongeman pakte Heine bij de arm en drong aan: „We hebben een groots plan, je moet van de partij zijn. Je zult er enthousiast voor zijn, ik kén je!" Harry Heine trok de wenkbrauwen op. Hij hield niet van dit soort opgedrongen vertrouwelijkheid. Hij deed een poging om zich terug te trekken, maar Neun zehn liet hem niet gaan. Hij fluisterde hem toe: „Ik schrijf voor de „Düsseldorfer Zeitung", zeg 't echter aan niemand!" (Wordt vervolgd) DONDERDAG 2 JANUARI. FILMS: Cinema Palace: „De familie Trapp", a i. 19 en 21.15 uur. Frans Halstheater: „Gein tjes met geesten", a.l., 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „Een koning in New York", a.l., 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „De twaalf gezworenen", 14 jaar, 19 en 21.15 u. Minerva Theater: „Happy ever after", a.l., 20.15 uur. Rembrandt Theater: „Een echte Parisienne", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „The tall T", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „Bundie of joy", a.l,, 19 en 21.15 uur. VRIJDAG 3 JANUARI Stadsschouwburg: Nieuw Nederlands T'oneelgeschap met „Hedda Gabler", 20 u. TENTOONSTELLINGEN: Huis Van Looy: Tentoonstelling van wer ken van leden van het genootschap „Kunst zij ons doel", 10 tot 12.30 en 13.30 tot 17 u. Galerie Espace: Expositie van schilderijen en gouaches van André Balint, 11 tot 17 u. FILMS: Cinema Palace: „De familie Trapp", a.l., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Frans Halsthea- tel: „De bandelozen", 18 jaar, 14.30, 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „Spektakel om Jolanthe", 18 jaar, 14, 16.15, 19 en 21.15 u. Luxor Theater: „De twaalf gezworenen", 14 jaar, 14, 19 en 21.15 uur. Minerva Thea ter: „Puntje en Anton", a.l., 14.30 uur. „De hemelbestormer", 14 jaar, 20.15 uur. Rem brandt Theater: „Een echte Parisienne", 18 jaar, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Roxy Thea. ter: „De gevangene der Apachen", 14 jaar, 14.30, 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „Oog om oog", 18 jaar, 14.15, 19 en 21.15 u. DIVERSEN: Brinkman, Houtplein: Dr. W. K. H. Feuilletau de Bruijn spreekt voor de Na tionale Partij over „De crisis in Indonesië", 20 uur. I

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 6