De rechter kan de huurder een kans tot aanzuivering geven Wanbetaling en woningontruiming Uitspraken van de Haarlemse rechtbank Vermiste Canberra bij Helgoland verongelukt? Opstand van luchtmacht officieren in Venezuela Hoofdstad verduisterd na luchtaanval op paleis Bouw A. G. Bodaanstichting begint spoedig Scheepvaart Rumoer bij begin van het nieuwe jaar Auto tegen lantaarnpaal gebotst Rijkswaterstaat begint met metingen op rijksweg HaarlemAmsterdam Bestedingsbeperking in Bloemendaal Zeven ministers zagen de „Gijsbreght van Aemstel" Twee doden in het verkeer Vereniging Hendrick de Keyser veertig jaar l» A U JANUARI 1958 De Haarlemse rechtbank heeft een zes- endertigjarige voorman-uitvoerder uit Amsterdam wegens het veroorzaken van zwaar lichamelijk letsel door schuld vei- oordeeld tot een hechtenisstraf van twee maanden (eis vier maanden). De voorman had op 8 maart op het terrein van de Hoogovens te Velsen een onder hem staan de brander opdracht gegeven een op zeven meter hoogte aangebrachte leiding te de monteren, terwijl hij geweten zou hebben, dat dit gevaar voor ontploffing zou op leveren. Er deed zich een ontploffing voor, ten gevolge waarvan de brander ernstig werd gewond, waardoor de man zijn lin kerarm moest missen. Ex-rechercheur veroordeeld Een vroegere rechercheur van politie te Zandvoort, die er van verdacht werd op 3 april van het vorig jaar een jeugdige Amsterdammer te hebben mishandeld, is door de Haarlemse rechtbank veroordeeld tot een gevangenisstraf van één maand. De eis luidde een gevangenisstraf van drie weken. Op de bewuste dag was de Am sterdammer, een eenentwintigjarige scho lier, me.t een negentienjarige vriend naar Zandvoort getrokken om een familielid te bezoeken. Zij maakten gebruik van een motor die op de boulevard werd gepar keerd. Bij hun terugkeer op de boulevard werden zij aangesproken door twee heren, die verklaarden van de politie te zijn en vroegen wat de jongens van plan waren. Aan een verzoek aan de politie om zich te legitimeren werd geen gevolg gegeven, waarna een vechtpartij volgde. Ook werd er geschoten. De jongemannen werden naar het Bureau van politie overgebracht en daar heeft de scholier een klap in het gezicht en een stomp in zijn maag ge kregen van de verdachte. Het bleek dat de politie naar jeugdige inbrekers zocht, maar de jongens waren de gezochten niet en werden naar huis gezonden. Aagtedijk, 2 te Colombo. Algol, 1 te Rotterdam. Aludra, 1 te Norfolk. Alwaki, 2 te Kobe. Angolakust, 2 te Lagos. Arendsdijk, 3 te New Orleans verwacht. Astrid Naess, pass. lAlgiers n. Hamburg. Baarn, 1 v. Port of Spain n. Europa. Batoela 2 te Hollandia verwacht v. Biak. Bengalen, 2 te Basrah. Bennekom, 31 v. Cardon n. Maracaibo. Boissevain, van 1 tot minstens 5 te Mauritius in verband met brand. Bonita, 2 te Pto. Barrios. Breda, 1 v. Belize n. Le Havre. Bussum, 1 te Rotterdam. Calamares, 1 v. New Orleans n. Pto. Barrios. Captain Cook, 30 500 m. n.w. Minicoy n. Aden." Casamance, 1 te Dakar. Caltex Leiden, 1 110 m. n. Burlings n. Port Said. Caltex Utrecht, 1 te Rotterdam. Ceronia, 2 v. Singapore n. Hongkong. Charis, 30 200 m. z.o. Kp. S. Antonio n. Maracaibo. Cinulia, 2 te Curagao. Cottica, 1 v. Antwerpen n. West-Indië. Crania, 1 v. Thameshaven n. Lissabon. Ena, 2 te Recife. Esso Amsterdam, 2 te Aruba. Esso Nederland, 2 te Port Said. Esso Rotterdam, 1 te Antwerpen verwacht. Etrema, verm. 1 v. Berre n. Piraeus. Giessenkerk, 1 v. Rotterdam n. Hamburg. Groote Kerk, 2 te Tanga. Guineekust, 3 te Freetown verwacht. Heemskerk, 2 te Penang. Hersilia, 1 te Willemstad. Hoogkerk, 2 te Marseille verw. Jacob Verolme, 1 v. Valparaiso n. Coquimbo. Japara KRL, 1 v. Singapore n. Aden. Jason, 1 v. Port of Spain n. Houston. Joseph Frering, 1 te Monrovia. Kabylia, 1 v. Invergordon n. Rotterdam. Kalydon, 1 te Rotterdam. Karimata, 30 v. Priok n. Singapore. Kèniè-i 2 te Willemstad. Ichasiella, 1 v. Trinidad, 4 te Curagao verwacht. Kieldrecht, 1 te Antwerpen v. Duinkerken. Korenia, 11 te Port Said verwacht. Kosicia, 5 te Curagao verwacht. Kryptos, 5 te Curagao verwacht. Lekhaven pas. 1 Kp. Firo n. Las Palmas. Lemsterkerk, 1 te Antwerpen. Liberty Bell, 4 te Pernis verwacht v. Pta. Cardon. Loosdrecht 1 v. Londen n. Genua. Louis Lantz, 1 v. Monrovia n. Emden. Maasland, pass. 1 Kp. Finisterre n. Amsterdam. Macoma, 3 te Cochin verwacht. Malea. 1 te Colombo verwacht. Mariékerk, pass. 1 z.o-punt Ceylon n. Aden. Marnelloyd, 1 v. Port Sudan n. Rotterdam. Mataram, 1 te Sorong verwacht. Mentor, 31 te Amsterdam. Molenkerk, 1 te Colombo. Naess Commander, 1 te Port Said. Nias, 2 te Mahe verwacht. Nieuw Holland, 1 v. Singapore n. Bali. Ommenkerk, 2 te Djibouti verwacht. Ootmarsum, 2 te Le Havre verwacht. Oranje, verm. 2 v. Amsterdam n. Tandj Priok. Oranje Nassau, 2 te La Guaira. Orion, 1 te Tunis. Osiris, 31 te Maracaibo verwacht. Ovula, 3 te Singapore verwacht. Pendrecht, 2 te Izmir. Peperkust, 1 25 m. z. êWight n. Bordeaux. Poelau Laut, pass. 2 Ceylon n. Belawan. Polyphemus, 31 v. Port Said n. Amsterdam. Poseidon, 1 te La Guaira. Prins Willem George Frederik, pass. 1 Ouessant naar Beyrouth. Pygmalion, 30 in Prov he Channel n. P. Au Prince. Rondo. 1 te Honolulu verw. v. Claveria. Salatiga, 29 180 m. w. Honolulu n. Singapore. Sliedrecht, 1 v. Havana n. New York. Sloterdijk, 2 te Philadelphia verw. v. Boston. Soestdijk, 30 170 m. z.z.o. Sable Island n. Antw. Sommelsdijk. 1 v. Rotterdam n. New York. Sta.d Schiedam, pass. 1 O.uessant n. Rotterdam. Statendam, 1 te Havana. Stanvac Pendopo. 3 te Buatan verwacht. Statue of Liberty, 1 40 m. z.z.o. Jazirah Larak naar Philadelphia. Straat Bali, 27 v. Nagoya n. Kobe. Straat Cook, 1 v Adelaide n. Mauritius. Sumatra, 2 te Tandjong Priok verwacht. Tabinta. 2 té Belawan v. Aden. Tara, 1 v. Rotterdam n. Rio de Janeiro. Telamon, 30 v. Paramaribo n. Ordaz. Thelidomus, 3 te Port Said verwacht. Theobaldius, 22 te Pauillac verwacht. Tiberius, 30 v. Esbjerg n. Amsterdam. Tjinegara, 2 te Durban. Tjimenteng, 4 te Kobe verwacht. Tjipanas, 6 te Singapore verw. - Tomori, 1 v. Rotterdam n. Hamburg. Trajanus, 30 v. Pointeapitre n. Port Au Prince. Utrecht, 1 v. Aden n. Belawan. Vasum, pass. 1 Algiers n. Landsend. Vivipara, verm. 4 v. Berre. Vlist, pass. 1 Hoek v. Holland n. Hampt. Roads. Waal, 1 te Rotterdam. W. Alton Jones, 1 v. Mena n. Philadelphia. Waterman, 2 te Singapore. Weltevreden, pass. 1 Gibraltar n Rotterdam. Wieldrecht.. 1 te Bremen. Woensdrecht, 1 te Portland Maine. Zonnekerk, 1 v. Genua n. Port Said. Zuiderkerk, 2 te Brisbane. Naar wtf vernemen is de voorgenomen bouw van de A. G. Bodaanstichting aan de Zandvoortselaan in Bentveld thans zeker. Met de bouw zal begin van dit jaar kunnen worden aangevangen. Het tehuis wordt ingericht voor de op name van een veertigtal ouden van dagen uit de meer gegoede kringen en zal een vrij luxueus karakter dragen. Het is een miljoenen-object, aan de voorbereiding waarvan Zandvoorts burgemeester, mr. H. M. van Fenema, een belangrijk aandeel heeft gehad. Haarlemse politie joeg de jeugd uiteen Vele Haarlemse jongeren hebben op di verse punten van de stad het nieuwe jaar ingezet met het afsteken van vuurwerk en het verbrand van kerstbomen. Op het Stuyvesantplein en in de omgeving van het Leidseplein werd het tenslotte zo ru moerig dat de politie is opgetreden. Af en toe werden klappen met de gummistok uitgedeeld. Op beide plaatsen begon het vrij rustig, maar langzamerhand verzamelden zich velen op beide pleinen. Jongens sleepten kerstbomen aan en trachtten die in brand te steken. Een enkele keer gelukte het, maar de politie greep steeds in en trapte het vuur uit. Vele malen werden bomen afgenomen en in een auto van de ge meentereiniging gegooid. Als dinsdag 7 januari op een vijftal punten kerstbomen verbrand zullen worden, zullen de bomen daarheen worden vervoerd. Tegen enen was het bijzonder druk, zo wel op het Leidseplein, in de Oranjeboom straat en de Brouwersstraat, als op het Stuyvesantplein. De jeugd werd rumoerig en stak takken en oude kranten in brand. Hieraan maakte de politie een einde door de menigte uiteen te slaan, waarbij gebruik werd gemaakt van de gummi stok. In de Leidsebuurt was ook de brand weer ter plaatse en moest een keer een vuur blussen. In andere delen van de stad, zoals in de omgeving van de Ramplaan en het Rozen- priëel, zijn bomen en papier in brand ge stoken. Van ongeregeldheden was geen sprake. In de oudejaarsnacht om ongeveer tien minuten over twee is een personenauto op de Zandvoortselaan in Heemstede, nabij de spoorwegovergang, tegen een lantaarnpaal gebotst, tengevolge waarvan de bestuurder, een 64-jarige Heemstedenaar, licht aan het gezicht werd gewond en zijn naast hem zit tende broer een hersenschudding opliep. Deze laatste is per ziekenwagen naar zijn woning vervoerd. Het ongeluk gebeurde, doordat de broer de beslagen voorruit met een doek schoonpoetste, tengevolge waar van de bestöurder de-macht over het stuur Schijnt t.e hebben verloren. WILLEMSTAD (ANP/AFP) In de Venezolaanse militaire basis Maracay, 110 km van de hoofdstad Caracas, is woens dagochtend een opstand van luchtmacht officieren uitgebroken tegen de regering van president Jiménez. De opstandelingen hebben een radiozender veroverd en hun berichten kunnen op Curagao opgevangen worden. Volgens deze zender hebben de opstan delingen ook de plaats Valencia, 90 km ten zuidoosten van Maracay, in handen. Er schijnen nog geen gevechtshande lingen te zijn geweest. Wel vreest men in de hoofdstad een luchtaanval van de op standelingen, die met een bombardement hebben gedreigd als de macht niet aan hen wordt overgedragen. De minister van Defensie heeft woensdagavond een ge deeltelijke verduistering gelast. De regering heeft van haar kant de be volking van Maracay aangeraden, dek king te zoeken omdat de opstandelingen aangevallen zullen worden. Volgens ra dioberichten die in New York zijn ontvan gen, zou geschoten zijn op vliegtuigen van de opstandelingen die boven de hoofdstad vlogen. Het nationale vakverbond heeft inmid dels reeds verklaard, dat het de regering van president Jimérjez steunt. (Rtr.) Functionarissen in Washington vatten de opstand ernstig op. Er heerst enige bezorgdheid in de Amerikaanse hoofdstad, omdat er in Venezuela 40.000 Noordamerikanen wonen en werken. Volgens sommige diplomatieke kringen in Washington hebben de opstandelingen al een luchtaanval op Caracas gedaan, waarbij een bom geworpen werd. Vlieg tuigen van de opstandelingen zouden vrij wel onafgebroken boven de hoofdstad vlie gen. (ANP) De radio van de opstandelin gen heeft later gemeld, dat met goed ge volg het paleis van president Jiménez na bij Caracas is gebombardeerd. Eenheden van de Venezolaanse marine zouden ge mene zaak met dé opstandelingen ge maakt hebben. De Nederlandse marine op Curagao is met het oog op de gebeurtenissen in Ve nezuela in een toestand van „verhoogde waakzaamheid" gebracht. Men houdt re kening met de mogelijkheid, dat de op standelingen bij een eventueel mislukken van hun actie met vliegtuigen naar de Nederlandse Antillen zullen trachten uit te wijken. In een radio-uitzending heeft president Jiménez woensdagavond meegedeeld, dat vier kolonnes troepen op weg zijn naar Maracay, en dat binnen enkele uren een beslissing gevallen zou zijn. Majoor Carillo van een parachutistenafdeling zou de lei ding van de opstand op zich genomen heb ben. President Pérez Jiménez werd vorige maand herkozen voor een ambtsperiode van vijf jaar in een plebisciet, waarbij de stemmers ja of neen konden stemmen tegen zijn regime. Er waren geen tegenkandida ten. Alle politie en legereenheden van de hoofdstad zijn in toestand van paraatheid gebracht en hebben posten ingenomen bij het paleis en andere regeringsgebouwen. Uit Caracas meldt AFP hedenmiddag kort voor het ter perse gaan van deze editie, dat de stad Maracay door de rege ringstroepen bezet is. De leiders van de opstand zijn gevlucht. De herhaaldelijk voorkomende gevallen van woningontruiming maken altjjd een wrange indruk op de buitenstaander, die meestal niet op de hoogte is van de omstan digheden, welke tot de ontruiming hebben geleid. Een veel voorkomend argument is „wanbetaling". In hoeverre wanbetaling een motief voor woningontruiming kan zijn en hoe dergelijke procedures zich vaak afspelen, verduidelijkt onderstaand artikel. Naar wö vernemen zal de Rijkswater staat één dezer dagen een begin maken met metingen op de rijksweg Haarlem- Amsterdam met het doel te komen tot ver beteringen van deze weg. Aanvankelijk lag het in de bedoeling de voormalige trambaan bij de bestaande weg te trekken, waardoor een vierbaansweg zou ontstaan. Dit vraagstuk ligt echter niet zo eenvoudig als velen misschien menen, omdat de ruimte, die de trambaan in be slag nam niet voldoende is voor een extra rijweg. Behalve met de ruimte, die een dergelijke vierde rijbaan nodig heeft, moet men namelijk ook nog rekening houden met een Veiligheidsstrook aan de buiten zijde van de weg. Zoals bekend zijn reeds insteekhavens gemaakt voor de halteplaatsen van de bus Amsterdam-Zandvoort. Welke verdergaan de verbeteringen op de duur zullen wor den uitgevoerd is nog niet bekend: dit zal afhangen van de beschikbare financiële middelen. Waarschijnlijk zal met de verbetering begonnen worden op het gedeelte tussen Halfweg en Amsterdam, dit met het oog op de nieuwe aansluiting van de Dr. A. Kuyperstraat en de Burgemeester de Vlugt- laan in Amsterdam op de rijksweg. In de Amsterdamse Stadsschouwburg is op nieuwjaarsavond traditiegetrouw de eer ste voorstelling gegeven van „Gysbreght van Aemstel" van Joost van den Vondel. Het treurspel werd ten tonele gebracht door de Nederlandse Comedie onder regie van Johan de Meester. De beide hoofdrollen werden vertolkt door Johan Schmitz als Gysbreght en Ellen Vogel als Badeloch. Andere medespelenden waren Eli Blom als de Spie, Philippe la Chapelle als de vader van het Karthuizer Klooster, Paul Huf als bisschop Gozewijn en Johan Fiolet als de bode. Allen werden aan het eind van de opvoering beloond met een lang durig applaus en vele bloemen. Na de pauze volgde, zoals gebruikelijk, de viering van „De Bruiloft van Kloris en Roosje", onder regie van Henk Rigters. De nieuw jaarswens van Evert Werkman werd uit gesproken door Paul Huf en Mimi Boes- nach als Thomasvaer en Pieternel. Zij maakten ditkeer hun entree ten tonele staande op het voorstuk van een IJ-pont, die werd aangekondigd door enkele schor re stoomfluitstoten. De voorstelling kreeg een bijzonder cachet door de aanwezigheid van de minis ter-president dr. W. Drees, alsmede vijf ministers: mejuffrouw dr. M. A. M. Klompé, mr. A. A. M. Struijcken, H. J. Hofstra, J. G. Suurhoff, mr. G. Ph. Helders en oud minister dr. S. Mansholt. Bovendien werd de voorstelling bijgewoond door de com missaris der Koningin in de provincie Noordholland dr. M. J. Prinsen en de gou verneur van de hoofdstad, brigade-gene raal G. Dijkstra en verscheidene leden van de Eerste en Tweede Kamer, die in Am sterdam woonachtig zijn, leden van de Gedeputeerde Staten van Noordholland en verscheidene leden van de gemeenteraad. Burgemeester houdt nieuwjaarstoespraak De burgemeester van Bloemendaal, dr. D. H. Peereboom Voller, heeft hedenmor gen de hoofden van dienst en ambtenaren van het raadhuis, benevens vertegenwoor digers van de andere diensten in zijn ka- mer op het raadhuis ontvangen, ter ge legenheid van het nieuwe jaar. In zijn toespraak gaf de burgemeester een terug blik op het afgelopen jaar, waarin door de gemeente-ambtenaren veel werk is ver zet en waarin de bestedingsbeperking een grote rol heeft gespeeld. Daarbij noemde hij vooral die afdelingen, die met de fi nanciële kant van de gemeente' te maken hebben en de technische diensten; vele werken konden niet worden uitgevoerd. Ook sprak de burgemeester er zijn leed wezen over uit, dat door de beperking het noodzakelijk is geweest enkele vakleer krachten in de gemeente Bloemendaal te ontslaan, evenals enkele ambtenaren van Publieke Werken. In 1958 zal de beste dingsbeperking nog meer merkbaar wor den, aldus dr. Peereboom Voller, en dit zal onder meer in de begroting tot uiting komen. De geslaagde burgerzinlening (ruim zes ton) en de aankoop van het bui ten Elswout zijn belangrijke feiten in 1957, die gememoreerd dienen te worden. Zo als de Spoetnik en de kwestie Indonelië en Nieuw-Guinea de wereld in het afgelopen jaar hebben beziggehouden, heeft zelfs een aangelegenheid in het kleine Bloe mendaal internationale belangstelling ge noten. Het betreft hier namelijk de kat tenbelasting, waaraan zelfs een Zwitserse krant aandacht heeft geschonken. De gemeentesecretaris, de heer G. van Eek, heeft namens alle aanwezigen de toespraak van de burgemeester beant woord. Hij bood het burgemeestersgezin zijn beste wensen aan. De heer Van Eek memoreerde, dat door de slechte finan ciële positie van Bloemendaal de activi teiten naar buiten dit jaar niet zo groot zullen zijn, waardoor de uiterlijke wel stand der gemeente schade zal lijden. On der meer zal dat merkbaar zijn in de plant- soenaanleg. Ook zullen er geen grote werken kunnen worden uitgevoerd. Wel achtte de heer Van Eek het belangrijk in 1958 te trachten het interne administra tieve en technische apparaat wat te mo derniseren, met name de algemene poli tieverordening en het ambtenarenregle ment, dat binnenkort aan Georganiseerd Overleg gezonden zal worden. moeien Denelpen met drie lokalen op de Gedempte Voldersgracht, die voor het onderwijs absoluut onvoldoende zijn en omdat het in deze tijd van bestedingsbe perking gelukt is alle moeilijkheden te overwinnen. Het stichtingsbestuur hoopt het gebouw binnen twee jaar in gebruik te kunnen nemen. De school zal aan beide zijden van het water van de Garenkokerskade komen te liggen: aan de noordkant zijn de school lokalen geprojecteerd en aan de zuidzijde komen de tot ontspanning dienende loka len. Beide gedeelten van de school worden door een luchtbrug over het water met el kaar verbonden. Het geheel zal een capa citeit krijgen van ongeveer 510 leerlingen. In tegenstelling tot hetgeen wij eerder schreven ligt het niet in de bedoeling dat er ook enige v.g.l.o.-klassen voor lagere scholen onderdak zullen vinden. De 76-jarige landbouwer J. H. Frederik- sen uit Enter is op oudejaarsavond bij een verkeersongeluk om het leven ge komen. Met een dochter wandelde de be jaarde man naar enkele familieleden op de Goorseweg, toen hij door een achterop komende motorrijder werd aangereden en tegen de grond gesmakt. Een dokter ver leende eerste hulp en constateerde gebro ken benen en inwendige kneuzingen. Het slachtoffer werd naar een ziekenhuis in Almelo gebracht, waar hij na korte tijd overleed. Op de Farmsumerweg te D e 1 f z ij 1 is de zesjarige Johan Godlieb, die met zijn vader een bezoek had gebracht aan zijn moeder in het ziekenhuis, voor zijn ouder lijk huis uit de auto gesprongen en daarna zonder op te letten de straat opgelopen. Het kind werd aangereden door een per sonenauto. In zorgwekkende toestand bracht men het knaapje naar het Akade- misch Ziekenhuis te Groningen, waar hij korte tijd later overleed. KLEINE VAART Alcetas 30 v. Le Havre n. Tunis. Atlas, 30 te Algiers n. Antwerpen. Bab T, 1 20 m. z.o. Utklippan n. Zaandam. Boreas, 30 te Kopenhagen n. Amsterdam. Elsa, 30 v. Stockholm n. Stocka. Flevo, 1 30 m. o.n.o. Kp. Dagata n. Ceuta. Ilias, 1 te Tarragona verw v. Barcelona. Joost, 25 te Zaandam v. Kramfors. June, 1 dw Haisborough n. Maassluis. Kaap Falga. 27 te Amsterdam v. Rundvik. Kaap St. Vincent, 30 Kiel gepass. n. Ostrand. Lijnbaansgracht, 31 v. Zaandam n. Rotterdam Notos, 30 te Rotterdam n. Hamburg. Pavo, 30 te Zaandam v. Hudiksvall. Phidias, 30 v. Algiers n. Tel Aviv. Ponza, 29 te Ahus v. Amsterdam. Tilly, 28 te Zaandam v. Rafso. Westerdok, 1 te Gravesend n. Amsterdam. SLEEPVAART Thames, 28 te North Shields. Barentszee, 30 240 m. z.w. Santiago n. 'N.. Orleans. Blankenburg, 30 120 m. n.o. Massawa n. Suez. Clyde, 2 te Curagao. Ebro. 2 v. Bordeaux n. Rotterdam. Humber, 2 60 m. n.w. Kp. S. Antonio n. N. Palmira. Loire, 30 420 m. z.w. Sabang n. Tandjong Priok. Maas, 2 v. Hk. v. Holl. n. Noordzee. Noordzee, 2 350 m. o. Kp. Palmas n. P. Harcourt. Oostzee, 2 Fernando Noronha n. N. Palmira. Poolzee, 24 v. Freetown n. Rotterdam. Rode Zee. 2 650 m. n.o. Algiers n. Ravenna. Tyne, 2 te Maassluis. Zwarte Zee, 2 430 m o.n.o. San Juan n. S. Juan. De vereniging Hendrick de Keyser tot behoud van architectonisch- of historisch belangrijke oude gebouwen in Amsterdam bestaat 3 januari veertig jaar. Op 11 januari zal het bestuur recipiëren in een der zalen van het Rijksmuseum na afloop van een buitengewone algemene vergade ring. Het hoofdbestuurslid mr. H. Wester- mann zal op deze vergadering een lezing houden getiteld: „Veertig jaar Hendrick de Keyser."

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 7