Schipper van AM 17 schuldig aan aanvaring met Duitse AL 42 Gemeente wil grond verkopen voor 21 huizen en 2 uitbreidingen Problemen THALIA Nieuwe grondprijzen, om exploitatie in Velsen sluitend te krijgen Gemeentelijke „grondbaas" slaat de huur voor visrokerijen op IJmond-agenda Visserij-varia Verhoging met 3,85 percent maakt aanleg recreatieruimte mogelijk op de honderd velden OOOO^-^ yvy~«^ mwFmmwPmmv UITSPRAAK RAAD VOOR DE SCHEEPVAART Beverwijks knaapje ernstig aan een der ogen gewond HUIZEN EN UITBREIDINGEN VAN BEDRIJVEN Begin van brand in zuiveringsinstallatie STRAKS GEHEEL VERDWIJNEN Dames van IJmond naar TYBB Burgerl'ike Stand van Haarlem (Onze wekelijkse damrubriek onder leiding van B. Dukel) Uit het Kinheim-kamp Kerstboomverbranding op zaterdag in Beverwijk Lui.UiiKDAG 2 JANUARI 1958 O DE RAAD voor de Scheepvaart heeft deze week uitspraak gedaan over de aan varing van de motorkotter „Nehim II" AM 17 met de Duitse trawllogger „Rudolph Wendt" AL 42 op 3 september van het vorige jaar op de Noordzee. De Amsterdamse kotter, die op 2 september uit IJmuiden was vertrokken, was vissende op ongeveer zeventig mijl ten noordwesten van Terschelling, toen de thuisstomende „Rudolph Wendt" recht op de „Nehim II" invoer en het schip bij de voormast ramde. De aan varing gebeurde met zoveel geweld, dat het voorschip van de kotter naar stuur boord werd geworpen en het schip zo'n helling maakte, dat de stuurboordskop van de lier het water raakte. De „Nehim II" dreigde te kapseizen, maar richtte zich even later op. Het schip bleek geen water te maken. Daar de schade zich groten deels boven de waterlijn bevond werd door schipper D. V. uit Katwijk aan Zee de thuisreis naar IJmuiden begonnen. Bij de aanvaring had de stuurman de rechter- onderarm gebroken en een der matrozen klaagde over Inwendige pijn. Naar het oordeel van de Raad voor de Scheepvaart ligt de schuld van de aan varing primair en in hoofdzaak bij de Duitse trawllogger „Rudolph Wendt". Aan boord van dit schip is onvoldoende uitkijk gehouden met als gevolg, dat de „Nehim II" niet tijdig is opgemerkt. Dit het Duitse dagboek Het scheepsdagboek van de „Rudolph Wendt" meldde namelijk, dat het schip op 3 september 1957 op de terugreis naar Leer was. Het trawlnet hing te drogen in de voormast en was over dek uitgehaald. De schipper had de wacht en er was ver der een roerganger in de brug. De zon scheen helder vooruit, even over stuur boord. Zonder iets gezien te hebben zag de schipper plotseling de AM 17 „Nehim II" recht vooruit, dwars op de koers van de AL 42. De schipper zette de telegraaf op stop en vervolgens op volle kracht ach teruit, maar een aanvaring kon niet wor den vermeden. Volgens de Raad voor de Scheepvaart is de hinder, die mag zijn ondervonden door de zonnestralen en het opgehangen net, geen verontschuldiging. Niet vrijuit Naar het oordeel van de Raad gaat ech ter ook schipper D. V. uit Katwijk aan Zee van de „Nehim II" niet vrijuit en moet hem medeschuld aan de aanvaring worden verweten, aangezien hij onder de steeds toenemende dreiging van een aan varing met „Rudolph Wendt" absoluut niets heeft gedaan om die aanvaring te voorkomen. Hij heeft ook geen fluitsignalen gegeven om de aandacht van de „Rudolph Wendt" te trekken. Misschien had de schipper zijn kotter kunnen laten stoppen, zodat een aanvaring misschien voorkomen had kun nen worden. Verder wijst de Raad voor de Scheep vaart er uitdrukkelijk op, dat aan boord van de „Nehim II" slechts door één man werd wacht gelopen. Hiermee werd het Schepenbesluit overtreden. Afgezien daar van echter er hadden dus twee man op de brug moeten staan acht de Raad de medeschuld van schipper D. V. zo ernstig, dat zij hem straft door het uitspreken van een berisping. ADVERTENTIE Uw kostuum binnen 1 dag gereed zonder prijsverhoging OLD CLOTHES NEW KONINGSPLEIN 10 - TELEF. 4886 Tjjdens een nieuw spelletje, dat de Be- verwjjkse jeugd uitgevonden heeft, Is het 10-jarig zoontje van de familie V. aan de Munnikkenweg in Beverwijk ernstig aan één van zijn ogen gewond. Het slachtoffer moest in het Rode Kruisziekenhuis worden opgenomen. Op oudejaarsdag ging de heer V. zijn zoontje, die op de St. Aagtendijk speelde, halen voor het eten. Maar het jongetje werd inmiddels in bewusteloze toestand door enige oudere jongens thuis gebracht. Het bloedde hevig aan het hoofd. Op de dijk waren een aantal jongens met zelf gemaakte speren aan het gooien. Eén dezer speren kreeg de jeugdige V. in zijn oog. Terstond werd het slachtoffer naar het Rode Kruisziekenhuis gebracht, waar de doktoren nog niet konden vaststellen of de jongen het oog zal moeten missen. ADVERTENTIE het theater met de beste films VRIJDAG 8 uur, ZATERDAG en ZONDAG 7 en 9.15 uur een machtig schouwspel in kleuren STORM OVER PERZIë (The adventures of Omar Khayyam) met Cornel Wilde - Debra Paget - John Derek. Boeiende avonturen, de pracht en praal van een barbaarse tijd, dat alles biedt u dit spectaculaire filmwerk 14 jaar. MAANDAG, DINSDAG en WOENSDAG 8 uur de sensationele thriller Di KNAPSTE MEISJES MOETEN STERVEN met John Mills en Barbara Bates. Een geheel stadje in angst voor een moordenaar van mooie meisjes en.... voor de politie 18 jaar ZONDAGMIDDAG 3 uur: Glenn Ford in de spannende Western DE COWBOY VAN NIEUW-MEXICO DONDERDAG 9 JAN., 8 uur speciale voorstelling DE ZIGEUNERBARON Een beroemde operette op moderne wijze en in prachtige kleuren verfilmd HEDENAVOND 8 uur IN DE GREEP DER ZONDE Het dramatische conflict tussen moederliefde en gekochte liefde. Emotioneel - menselijk - realistisch 18 .iaar. Op nieuwjaarsdag werd de Beverwijkse brandweer 's morgens om half twaalf ge alarmeerd voor een begin van brand in de rioolzuiveringsinstallatie aan de Wijker- meerweg. De dienstdoende machinist van de zui veringsinstallatie had even tevoren rook uit een kelder zien opstijgen. Hij riep direct de hulp in van zijn collega en toog op onderzoek uit. Het bleek, dat het isolatiemateriaal van de uitlaat van één der Dieselmotoren in brand stond. De machinisten probeerden het vuur met schuimblussers te bedwingen, maar toen zij zes van deze blusinstrurnen- ten leeg gespoten hadden, smeulde het vuur nog lustig voort. Vervolgens werd de poging voortgezet met een straal water en de hulp van de pas gearriveerde brand weer. Het duurde nog geruime tijd voor het smeulende isolatiemateriaal verwijderd was. BURGERLIJKE STAND VAN CASTRICUM GEBOREN: Petrus Johannes, zoon van Th. Castricum en C. Zonneveld, Breede- weg 16. ONDERTROUWD: Joannes N. M. Stee man, wonende te Castricum en Johanna M. Beentjes, wonende te Castricum, Breede- weg 9. GETROUWD: O. J. Borst en W. Twisk, beiden wonende te Castricum. S. G. Zonjee en J. M. Bos, beiden wonende te Castricum. J Vermeij, wonende te Amsterdam en M. G. Schermer, wonende te Castricum. W. J. Schipper, wonende te Warmenhuizen en M. A. Bakker, wonende te Castricum. J. C. Res en A.C. de Nijs, beiden wonende te Castri- Voor de bouw van 12 woningen heeft de heer C. N. Flink te Santpoort de gemeente verzocht aan hem te verkopen een terrein van 2750 m2 aan de Huis te Wissenlaan te Santpoort. De verkoopprijs van de grond is bepaald op 17.— per rn2, met welke prijs de ge gadigde heeft ingestemd. Verkoop grond te IJmuiden Voor de bouw van een magazijn met een garage en ter verkrijging van opslagruimte voor haar bedrijf heeft de firma gebr. ThijssenBastiaansen, aanneemster van zand- en grondwerken te IJmuiden, ver zocht aan haar te verkopen een terrein van 400 m2 aan de Bronsstraat te IJmuiden. De verkoopprijs voor deze grond is be- paarld op 15.per m2, met welke prijs de gegadigde heeft ingestemd. In verband met een uitbreiding van het voor zijn bedrijf ter beschikking staande terrein heeft de firma J. van Ikelen en Zonen te IJmuiden verzocht aan haar te verkopen het perceel ter grootte van 240 m2 aan de Frogerstraat. De verkoopprijs van dit stuk grond is bepaald op 15.per m2, met welke prijs de gegadigde heeft ingestemd. Ten behoeve van de bouw van vier een gezinswoningen heeft de heer J. F. Koks te Beverwijk verzocht aan hem te verkopen een terrein van 750 m2, aan de Stuyvesant- straat te Santpoort. De verkoopprijs voor deze grond is be paald op 17.per m2, met welke prijs ook dezè gegadigde heeft ingestemd. Ten behoeve van de bouw van drie wo ningen heeft de heer P. F. de Jong te IJmuiden verzocht aan hem te verkopen het terrein aan de Johan Maurits van Nas- saulaan te Santpoort, ter oppervlakte van 800 m2. De verkoopprijs voor deze grond is be paald op 19,per m2,_rhet welke prijs de gegadigde heeft ingestemd. Voor de bouw van een woning heeft de heer J. Bais te Driehuis verzocht aan hem te verkopen het terrein, groot ongeveer 175 m2, liggende aan de Van den Vondellaan te Driehuis. De verkoopprijs voor dit terrein is be paald op 25.per m2, met welke prijs de gegadigde heeft ingestemd. Tenslotte heeft de heer H. Wielema te IJmuiden verzocht aan hem te verkopen het terrein, liggende aan het Tesselschade- plantsoen te Driehuis, groot 365 m2 voor de bouw van een huis. De verkoopprijs voor deze grond is be paald op 16.per m2. met welke prijs de gegadigde heeft ingestemd. De stijging van de kosten van het bouw- rijpmaken van bouwterreinen is voor het gemeentebestuur aanleiding geweest een onderzoek in te stellen, of de thans gel dende grondprijzen een „aanpassing" be hoeven. Het resultaat van dit onderzoek is geweest, dat over het algemeen een prijsverhoging van de nog resterende gronden noodzakelijk is om tot een slui tende exploitatie te komen van de in het grondbedrijf ingebrachte gronden. Hierbij mag niet uit het oog worden verloren, dat met een zeker bedrag aan reserve bij de opzet van de berekeningen dient te worden rekening gehouden, om hiermede tegenvallers in de toekomst te kunnen opvangen. Met uitzondering van het plan-Driehuis hebben alle plannen nu een sluitende be groting, of geven een overschot (reserve). Niet sluitend Het nadelige saldo van het plan-Drie huis kan niet worden opgeheven door een dusdanige prijsverhoging van de daar ge legen bouwterreinen dat een sluitende op zet wordt verkregen. Een dergelijke ver hoging zou namelijk zo drastisch moeten zijn, dat de prijzen in vergelijking met die in andere delen der gemeente niet meer redelijk zouden zijn. Het nadelige saldo van dit district dient te worden gecom penseerd met de voordelige saldi van de andere. B. en W. vestigen er de aandacht op, dat in de nieuwe prijzen mede zijn verrekend de waarde van de gronden, die bestemd zijn voor plantsoen, groenstroken, sport terreinen en dergelijke. Het saldo is verkregen door de prijzen te verhogen met 3,85 "U tengevolge waar van de grond benodigd voor de aanleg van sportvelden op nihil kan worden gewaar deerd. Sneller Tot dusver werd iedere aankoop afzon derlijk bij de raad in behandeling gebracht, hetgeen naar het oordeel van B. en W. niet bevorderlijk is voor een snelle afdoening van verzoeken om aankoop van grond. Nu van de door de gemeente te verkopen Op een deel van het industrieterrein ten zuiden van de Haringhaven te IJmuiden ligt een onafgegraven duingebied, waar sinds 1930 een aantal visrokerijen en -droge rijen zijn gevestigd. Deze ondernemingen vormen een belemmering voor het gereed maken van het terrein voor de vestiging van industrieën, meent het gemeentebestuur. Dit heeft de eigenaren van de bedrijven inmiddels al meegedeeld, dat zij uiterlijk op 1 januari 1960 de door hen gebruikte grond moeten hebben ontruimd. Met het Staatsvissershavenbedrijf is overleg gepleegd, en door de directeur van dit bedrijf is een terrein aangewezen, waarheen de visrokers hun bedrijf kunnen verplaatsen. B. en W. bestuderen thans de mogelijkheid om van gemeentewege een tegemoet koming te verschaffen in de kosten, verbonden aan deze overplaatsing. Het komt het college noodzakelijk voor thans over te gaan tot verhoging van de huur voor de aan de visrokers verhuurde terreinen. De huidige huurprijzen zijn vastgesteld door de vorige eigenaar van het bedoelde duinterrein, en staan in geen verhouding meer tot de waarde van het industrieterrein. Bij de bepaling van de huursom, die door B. en W. gesteld is op 0,25 per m2, hebben zij overwogen, dat het onjuist zou zijn de vergoeding te stellen op 4 percent van de waarde van het onderliggende in dustrieterrein, hetgeen zou neerkomen op 0,68 per m2, omdat generlei voorzie ningen als wegen, rioleringen en derge lijke zijn aangebracht. Een prijsverhoging tot 0,25 per m2 lijkt juister omdat hier door een redelijk rendement van deze grond wordt verkregen. grond uitvoerige kaarten zijn opgemaakt en de grondprijzen overeenkomstig deze kaarten bij een besluit van de raad kun nen worden vastgesteld, komt het B. en W. omslachtig voor in het vervolg nog weer iedere aanvrage om grond geval voor geval aanhangig te maken, omdat zulks in wezen zou neerkomen op het telkens weer verrichten van een formele handeling, namelijk het verkopen van grond tegen een prijs die al tevoren bij de vaststelling van de prijzenkaarten is vastgelegd. B. en W. zouden dus graag een „mach tiging ineens" hebben. Uit het competitieprogramma voor veld- handbal blijkt, dat het eerste dameselftal van de handbalvereniging „IJmond" zon dag naar Haarlem zal gaan om de eerder afgelaste wedstrijd tegen de dames van TYBB I te spelen. Diet zal voor de Velsen- se dames een lastige wedstrijd worden. De IJmondsen moeten in staat zijn met de volle winst te gaan strijken en daardoor de kampioenskans te behouden. Voor de IJmond 3-dames zal het moeilijker zijn om aan Leonidas I in Haarlem het hoofd te kunnen bieden. Zaalhandbal Aan de in Alkmaar te houden zaalhand balcompetitie nemen de herenteams IJmond 2 en 3 deel, waarbij IJmond 2 is ingedeeld bij AVA I, De Blinkert I, Rapidi- tas 2, AHV en Tonegido. Met De Blinkert 2 en 3, AVA 2, Zandvoortmeeuwen 2 en Con cordia 3 vormt IJmond 3 de tweede serie. De IJmond 2-heren spelen zondag twee wedstrijden en wel tegen AVA I en De Blinkert I. De IJmond I-dames komen in de volgen de opstelling uit: M. de Vries; H. Venus en B. Dekker; T. Groot, R. Uitentuis en W. Bosma: E. Bos, D. Marckelbach, W. v. d. Kuil, R. Wijers en G. Slatman. HAARLEM, 31 december 1957. ONDERTROUWD: 31 dec.: A. G. R. Kappers en A. H. Bakker; J. N. de Lange en W. Sissingh; B. H. Schaaf en A. M. H. van de Pol. GEHUWD: 31 dec.: H. A. Swaalf en H W. M. Kors; B. H. Tj. Krohne en T. van Duinen; F. J. Fleuren en M. G. C. Tim- mevs; P. J. M. Haver en J. J. Geijlvoet.. W C. J. van der Pol en J. van Vuuren; J H. Hetem en G. H. M. Mol; H. A. Knijnen- berg en A. H. de Bruijn; K. Kuiper en J. den Ridder; A. C. Joor en D. Timmermans. BEVALLEN van een zoon: 28 dec.: E. A. Jonker-Voskuilen; M. Plaatsman- Venniker; 29 dec.: J. Verrips-Eijkelen- boom; 30 dec.: M. H. A. Stoelinga-Le Hane; 31 dec.: H. G. van Aken-Schreurs. BEVALLEN van een dochter: 29 dec.: H. Weber-Jacobs; H. van der Berg-Boe- ree; 30 dec.: E .A. van Citters-Duijnker; C. E. van den Berg-Van der Werf; 31 dec.: B. Jansen-Bruins. OVERLEDEN: 28 dec.: A. Oschatz, 44 j., Hazepaterslaan; M. E. van Warmerdam Tijssen, 77 j., Kamperlaan; 29 dec.: J. van der Horst, 76 j., Spaarnoogstr.; P. Blanker! 72 j., J. Hamelinkstraat; P. J. Schouten, 55 j., Vosmaerstraat; Chr. C. Van Steel, 71 j., Kempstraat; A. C. Becker-Jansen, 83 j., Kamperlaan; A. J. van den Berg Blansjaar, 81 j., Westerhoutstraat; C. M, Jansen-Van der Vossen, 74 j., Gasthuis- vest; 30 dec.: B. Kromhout, 71 j., Dreef Th. Kamp-De Nijs, 73 j„ Linnaeuslaan. Verval De Machiel HD 108 maakte op de laatste reis 30 kisten inktvis buit. Deze vis, die door de in Nederland wonende Chinezen bij voorkeur wordt gegeten, brengt onge veer 25,00 per kist op. Veelal komt de ge hele opbrengst of de helft van de opbrenst ten goede aan de bemanning, wat dan nog een flink verval kan betekenen. De tijd voor het verval van verse lever en kuit is weer aangebroken. Door de schrale vang sten is nog weinig kuit en lever aange voerd. Uit de zuid Op de laatste dag in 1957 was er toch nog een aanvoer van 100 kisten platvis, meest schol twee en drie. Deze platvis kwam niet van de logger- of kottervloot, die bijna in haar geheel binnen lag. Enige vishandela ren haalden deze vis uit zuidelijke havens naar IJmuiden. Prijzen van dinsdag Heilbot 2.70—2.60, kl. tong I 3.80, kl. tong II 3.20, tarbot I 43.70 per kg. Kl. schol II 4132, schar 3932, bot 28, makreel 3225, gr. schelvis 6239, grm. schelvis 5540, kim. schelvis 4841, kl. schelvis I 4635, kl. schelvis II 3220, wijting 2812, gr. gul 70, mid. gul 51, kl. gul 27—20, ham 77, poontjes 22—20, kl. koolvis zw. 2717, kl. koolvis wit 42 per 50 kg. Gr. kabeljauw 312170, gr. koolvis zw 8476, gr. koolvis wit 9290, gr. leng 92 per 125 kg. Aanvoer van dinsdag 8 kisten tong en tarbot, 1 heilbot, 30 schol, 15 schar, 5 bot, 49 makreel, 600 schel vis, 420 wijting, 84 kabeljauw en gul, 4 leng, 3 ham, 15 poon, 58 koolvis, 18 diver sen. Totaal 1310 kisten. Besommingen van dinsdag HD 108 14.090, Medan 20.270. Het afgelopen jaar was voor de dam mers in de IJmond en voor de damclub IJmuiden in het bijzonder een veel bewo gen jaar. Immers 1957 was het jaar waarin de dampromotor en wedstrijdspeler Kerst de Jong, na 30 jaar wedstrijddammen, op doktersadvies zijn activiteiten op damge- bied moest beëindigen. Tevens zag de heer De Jong zich genoodzaakt na ongeveer 25 jaar voorzitter te zijn geweest ook deze functie neer te leggen. Toen DCIJ in 1925 door de heren A. Schager, G. van Zanten, D. Ott, J. Kramer en P. Visser in het voormalige Koning Willemshuis in Oud-IJmuiden werd opge richt, werd in het najaar van 1926 de heer K. de Jong, die zich als opticien in de Ka naalstraat had gevestigd, lid van deze jonge vereniging. Na het bédanken van secretaris P. Visser werd K. de Jong op de jaarvergadering 1928 reeds tot secretaris gekozen. Niemand had toen kunnen vermoeden welk een grote rol de heer De Jong in het gehele damleven van Kennemerland zou gaan vervullen. In 1931 werd de heer De Jong tot voor zitter gekozen nadat de heer G. van Zan ten tot ere-voorzitter werd benoemd. Toen hij eenmaal de leiding van DCIJ in handen had, begon De Jong de DCIJ- leden voor te bereiden op een groot inter nationaal „zesdaags" damtoernooi, waarin de toenmalige wereldkampioen, de Frans man M. Raichenbach, de Belgische kam pioen J. Demesmaecker, Keiler en Dukei elkaar zouden gaan bekampen. Dit toernooi werd in 1934 gehouden. De belangstelling van de damliefhebbers was zeer groot en er werd in verscheidene zalen in Velsen gespeeld. Voor dit toernooi kreeg het DCIJ- bestuur van alle inwoners van Velsen ge zamenlijk 2000 dure „Colijn-guldens". Vooral zette De Jong zich ertoe om de technische opbouw van het eerste tiental te vervolmaken. In 1931 slaagde Dukel er in de meestertitel te winnen gevolgd door Ligthart en C. Suyk. In 1937 behaalde DCIJ. het damkam pioenschap van Nederland met de volgen de spelers: B. Dukel, Ligthart, Suyk, Leythe, P. C. Bais, H.. Laros, H. Buys, G. Postma en de huidige wethouder H. de Boer. De bezielende leiding was in handen van K. de Jong. Nog vele keren behaalde DCIJ het pro vinciaal kampioenschap maar slaagde er nimmer in de Nederlandse damtitel te be halen. Bij elke nationale of internationale dam- gebeurtenis trad voorzitter K. de Jong naar voren om de belangen van de mee spelende DCIJ-leden te behartigen. Hij was dan ook bij élk internationaal dam toernooi een populaire figuur. Door zijn organisatorisch werk bleef zijn spelontwikkeling achter bij zijn aanleg. Maar als hij eenmaal achter het bord zat gaf hij zich geheel en kon sommige par tijen zeer sterk spelen. Vooral wat zijn slagspel betreft, werd hij tot een der al lergevaarlijkste tegenstanders gerekend. In de onderlinge competitie van DCIJ won K. de Jong nog eens in de volgende stelling. Het een en ander geschiedde in 1939. •OTCYXxXinc.oa^^^^>DOOOO^^^X>DOOO^^^OOOC)OO^^XXX)000 Zwart: 6, 9, 11, 12, 16, 21, 30. Wit: 23, 28, 31, 37, 39, 44 en 48. Met zwart aan zet speelden wij 9-13. Na deze zet kwam de DCIJ-voorzitter tot de volgende zeer fraaie winst. 1) 31-26 21-27. 2) 26-21? 27-32? en de problematische winst met 3) 39-34 30x50. 4) 23-19 50x42. 5) 19x17 en 48x17. Een schitterende winst. Aan het IJmond Kerst de Jong toernooi nemen Beverwijk, Sportief, DCIJ, Haar lemse Damclub, 't Oosten, Jozeph Blanke naar en GS deel. Hoewel het toernooi nog niet in zijn geheel is afgelopen maakt Tommy Postma met de geniale winst op H. van Berk ('t Oosten) de beste kansen om de schoon heidsprijs te winnen. Zwart 12 stukken op: 3, 6, 8, 9, 10, 11, 13, 14, 16, 19, 20 en 23. Het kwam tot de volgende stelling: Wit 12 stukken op: 25, 27, 28, 31, 36, 38, 42, 43, 44, 47 en 49. Postma met zwart speelde zeer terecht 20-24. Er dreigt 'n vernietigende damcom- binatie met 24-30, 23-29, 16-21, 8-12, 13x33 en 19x50. Van Berk doorzag de combinatie en dacht zich met uitruil naar veld 21 te redden doch toen volgde de prachtige winst met: 1) 20-24. 2) 27-21 16x27. 3) 32x21 23x32. 4) 38x27 14-20 de clou. Op 25x23 volgt 13-18 met winst. Op 25x5 11-17, 5x11 en 6x50. Een juweel van een combinatie. Trou wens in deze schijnbaar contactloze stel ling kan wit weinig goede zetten doen. Vanuit de diagramstand na 20-24 is ook 38-33 verhinderd door de combinatie met 24-30, 23-29, 16-21 en 8-12. Aardig is nog, dat met 43-39 schijnbaar de combinatie wordt afgeweerd Maar na 20-24 43-39 11-17 mag niet 27-22 wegens 24-30 en 19-24 en steeds volgt de dam. Nog steeds geen beslissing De oplossers C. Kramer, A. Koster, G. Zuiderduin en J. H. Snijders, die gelijk in de november-wedstrijd op de eerste plaats aankwamen, staan nog gelijk. De twee zware wedstrijd problemen zijn keurig door bovengenoemde heren opgelost. Ook de oplossers Hoekstra, Janssen en Van Duyn hebben de twee vraagstukken ingezonden en daarmede getoond tot de goede en bekwame oplossers te behoren. Voor de teleurgestelden alhier de twee oplossingen: Probleem Scheyen (rubriek 12 december) Wit: 13, 18, 19, 20, 23, 27, 34, 39, 43, 44, 47 en 49. Zwart: 5, 7, 16, 17, 21, 31, 32, 35, 36, 38 en 42. Wit wint door 18-12, 20-14, 39-34, 44-40, 49x40, 47x18, 18-12 en 13x2 met een bij zonder geestige eindstand. Zwart: 36, 21, 16 en 5 Wit: dam op 33 en stuk op 14. oooooo^^ -'O m *3CCOCOOCOOOOCOOOCOOOOOCXDCOCOCOCXXXDOOCOOOOOOOCOCOOCOOOOC< De damredacteur wenst alle dammers, oplossers en vrienden een gelukkig 195S toe, met veel „tweeën" en zo weinig mogelijk nullen. ^Mxx>ooc»oooooooooooocoootx)ooaxx)oooooooooocooooooooc» De clou van dit eindspel is, dat wit moet slaan van 2x33. Wat zwart ook speelt steeds volgt verlies: 36-41, 33-47, 41-47, 47-15, 46x10, 15x4, 21-26 of 4-15, 26-31, 15-42, 31-36 en winst door 42-37. Als zwart eerst met 21-27 begint volgt 33-28 met vrij spoedig winst. Probleem Vuurboom (rubriek 19 dec.) Zwart: 7, 9, 12, 15, 17, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 27 en 35. Wit: 16, 25. 28, 30, 33, 34, 37, 39. 41, 42, 44, 45, 48 en 50. De inleiding 44-40 was niet gemakkelijk doch er volgen twee oplossingen. 1) 44-40 x44 34-29 23x43 48x39 24x35 28-23 19x28 37-32 en de rest volgt vanzelf. De tweede oplossing is minder mooi met: 44-40 32x32 37x28 35x44 41-36 24x35 28-23 36-31 en met dezelfde afwikkeling, doch met de eindstand de drie 34, 42, 48 meer. De vraagstukken voor de volgende ronde zijn zeer moeilijk. Hieronder het wedstrijd probleem: m mm mm. mm. xx»cooooooooooooooocooooooooaxooooooooooooooooooooooco Wit: dam op 50 en 13 stukken op 13, 18. 19, 22, 23, 28, 30, 33, 37, 38, 39 en 40. Zwart: dammen op 6 en 49 en 11 stuk ken op 2, 3, 4, 7, 10, 11, 12, 15, 21, 24 en 35. Wit speelt en wint. De auteur is een zeer populaire partij speler en voor de oor log een uitstekend problemist. Speciaal voor deze wedstrijd heeft hij zijn pro bleem beschikbaar gesteld. De eindstand is ook van bijzondere schoonheid. De oplossing van dit vraagstuk tot uiter lijk 10 januari zenden naar het adres van de damredacteur, B. Dukel, Wijk aan Zeeëerweg 125, IJmuiden. De Kinheimers, die nu op het sportpark „Rooswijk" over een prachtige viermast- lichtinstallatie beschikken, kunnen hiervan nog maar beperkt profiteren voor hun avondtraining. Dit is te wijten aan het feit, dat het grote tegelplateau, aanvanke lijk als volleybalterrein aangelegd, nog niet is opgeruimd. Zeer tot schade van Kinheim en IEV hebben aan de eerste oproep tot het ruimen van de tegels slechts weinig leden gehoor gegeven, zodat er van de 6000 tegels nu nog 5000 stuks moeten worden afgevoerd. Hedenavond kunnen de voetbal lers opnieuw aan de slag om de trainings mogelijkheid uit te breiden. Een tegenvaller voor de v.v. Kinheim is het niet doorgaan van de sportuitwisseling in 1958 met de „Husum Boldklubben" in Kopenhagen (Denemarken), aangezien de Denen met interne moeilijkheden te kam pen hebben, die het ontvangen van de Noord-Velsense voetballers in de weg staan. Een hoogtepunt vormt het houden van het jaarlijkse Kinheim-jeugdtoernooi om de Jac. M. W. Hout-beker op 24 augustus 1958. Dit toernooi krijgt een internationaal tintje, aangezien het reeds vast staat, dat elftallen van een Belgische en Duitse ver eniging zullen deelnemen. De traditonele kerstboomverbranding in Beverwijk zal plaats hebben op zaterdag 4 januari. Als plaatsen hiervoor zijn vast gesteld het Kuenenplein en een terrein nabij de r.k. lagere technische school aan de Graaf Florislaan. In Wijk aan Zee zal de verbranding plaats vinden op de dorpsweide. Evenals op het Kuenenplein is hier de inlevering van de bomen tot 's middags half vijf. Tot een half uur later kunnen de bomen gebracht worden aan de Graaf Florislaan. Aan de kinderen die een kerstboom mee brengen zal een versnapering worden uit gereikt. VELSEN DONDERDAG 2 JANUARI Thalia: „In de greep der zonde", 20 uur (speciale voorstelling). Rex: Geen opgave ontvangen. Openbare leeszaal en bibliotheek: Ge opend van 10 tot 12.30 uur; filiaal open van 10 tot 12 uur. Alcoholics Anonymous: Spreekuur in zaal Abelenstraat, 20 uur. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Ge bouw, open van 9.30—12 en 14—16.30 u. VRIJDAG 3 JANUARI Thalia, 20 uur: „Storm over Perzië". Rex: Geen opgave ontvangen. Openbare leeszaal en bibliotheek, open van 10—12.30, 14.30—17.30 en 19—21 uur Filiaal geopend van 1417 en 1921 uur. Pieter Vermeulenmuseum: Als donder dag. Raadhuis, 1112 uur: spreekuur wet houder van financiën. R.K. leeszaal en bibliotheek, Banjaert- straat 13, open van 1417 en 1921. uur. BEVERWIJK DONDERDAG 2 JANUARI R.K. leeszaal, uitleenbibliotheek geopend van 1013 uur; lees- en studiezaal ge opend van 1013 uur en 1518 uur. Wjjk aan Zee. filiaal R.K. Leeszaal, St. Odulfstraat 12, geopend van 10—11 en 17—18 uur. VRIJDAG 3 JANUARI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Een kus voor je sterft". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Nina". W.B. Theater, 20 uur: „Vijf stappen in het gevaar". 't Centrum, 20 uur: Jaarwisselingsbijeen komst Partij van de Arbeid. Openbare leeszaal, Prinsessenlaan 17, geopend van 1517 en 19—20 uur; lees- en studiehoeken geopend van 1517 en 18.3020.30 uur; jeugdleeszaal geopend van 18.3020 uur. R.K. leeszaal, uitleenbibliotheek geopend van 15—18 en 19—21 uur; lees- en stu diezaal geopend van 1013, 1518 en 1921.30 uur; jeugdleeszaal geopend van 16—17.30 uur. Deken Waarestraat 50a, 20 uur: „Alco holics Anonymous". Wijk aan Zee, filiaal r.-k. leeszaal, St. Odulfstraat 12, geopend van 1011 en 17—18 uur.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 9