Vissen ruiken beter dan honden Vanmorgen in de vishal en op zee Visserij-varia De aansprakelijkheid van ouders voor onrechtmatige daden van hun kinderen ijmuiden a DE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs 7 Bromfietser bleef na val bewusteloos liggen .,De Eendracht" concerteert op 11 januari Palingen houden van rozengeur Duitse proeven brengen interessante feiten aan het licht VOOR FANTASTISCHE PRIJZEN MARKTPLEIN 29 TEL 7541 Aanbesteding school aan de Hunzestraat VRIJDAG 3 JANUARI 1958 DEGENE, DIE ZICH AAN een onrechtmatige daad heeft schuldig gemaakt, is ver plicht de daardoor ontstane schade te vergoeden, zo schrijft ons Burgerlijk Wetboek voor. Ook de schade, ontstaan door onvoorzichtigheid of nalatigheid, moet worden vergoed. Men is niet alleen verantwoordelijk voor eigen daden, maar ook voor die van minderjarige kinderen, die inwonen en over wie men de ouderlijke macht of voogdij uitoefent. Deze verantwoordelijkheid is niet gering. Men kan zijn kinderen niet altijd aan een leiband houden. Een volledige aansprakelijkheid voor kinderen zou tot gevolg kunnen hebben, dat de ouders verantwoordelijk worden gesteld zonder zelf enige schuld te hebben. Dit zou in sommige gevallen onbevredigend kunnen werken. Met het oog hierop heeft de wetgever de aansprakelijkheid der ouders in dier voege beperkt, dat de verantwoordelijkheid ophoudt, indien de ouders kunnen bewijzen, dat zij de daad, voor welke zij aansprakelijk zouden zijn, niet hebben kunnen beletten. Hoe mooi deze regeling in theorie ook moge zijn, haar toepassing is in de praktijk niet altijd even eenvoudig. Wanneer kan men zeggen, dat de ouders een verkeersfout of een baldadige handeling van hun kind niet hebben kunnen beletten? Welke maatstaven moeten hier worden gehanteerd? De oplossing van deze problemen is aan de rechter overgelaten. Wij laten hier enkele uitspraken volgen. Op de drukke Zuiderzeestraatweg tussen Nijkerk en Putten reed een personenauto. Toen de auto een linkerzijweg naderde, kwam daaruit plotseling een dertienjarige jongen op de fiets te voorschijn. Deze jon gen had zijn tienjarig broertje achterop de fiets. De jongen zag de auto pas, toen hij midden op de rijweg was gekomen en de auto zich ongeveer 10 a 16 meter rechts voor hem bevond. Was de jongen nu maar vlot doorgereden, dan zou er geen ongeluk gebeurd zijn. Maar de jongen schrok zo hevig, dat hij onmiddellijk linksomkeert maakte naar de wegzijde, vanwaar hij ge komen was. Op deze onverwachte ma- noevre had de automobilist niet gerekend, die trachtte door naar links te wijken achter de fiets langs te rijden. Daar de jongen echter ook naar links uitweek, volgde er een aanrijding. De automobilist was „All risks" verzekerd. De verzekerings maatschappij betaalde hem een bedrag van 925 uit. Hiermede trad de verzekerings maatschappij in de rechten van de automo bilist en vorderde nu genoemd bedrag te rug van de moeder van de jongens. De verzekeringsmaatschappij gaf de jongen de schuld van het ongeval en betoogde, dat de moeder aansprakelijk was voor de schade, omdat zij onvoorzichtig had gehandeld door de jongens samen op één fiets over een gevaarlijke verkeersweg als de Zuider zeestraatweg naar school te laten gaan. De rechtbank te Zutphen, die deze zaak te be oordelen kreeg, stelde vast, dat de schuld van de aanrijding bij de jongen lag, omdat hij de straatweg over was gestoken zonder zich voldoende rekenschap te geven van het verkeer. De rechtbank overwoog voorts dat de wettelijke aansprakelijkheid van de moeder op een vermoeden van nalatigheid in de opvoeding berustte. Zij zou daarom slechts vrij uitgaan, indien zij de daad slechts had kunnen beletten door onrede lijke maatregelen. Naar het oordeel van de rechtbank, moest een verbod aan haar kin deren van dertien en tien jaar om samen op een fiets naar school te gaan onder de huidige tijdsomstandigheden inderdaad als een onredelijke maatregel beschouwd wor den. De gevaren van een drukke verkeers weg als de Zuiderzeestraatweg deden hier aan niet af, omdat deze kinderen met die gevaren dagelijks in aanraking kwamen en daarmee dus bekend warén.Op deze g'rön- den wees de rechtbank de vordering van de verzekeringsmaatschappij af. Geen kinderfiets Voor de vader van een tienjarig meisje liep het minder fortuinlijk af. Dit kind fietste te Helmond over de Molenstraat, de grote verkeersweg tussen Helmond en Venlo. Plotseling sloeg het kind zonder richting aan te geven en zonder op het verkeer te letten links af met de bedoeling een doodlopend zijstraatje in te rijden. Op dat ogenblik echter naderde over de Mo lenstraat uit de tegenovergestelde richting een scooter. Het resultaat was een botsing tussen fiets en scooter. De verzekerings maatschappij vergoedde de schade aan de bestuurder van de scooter en vorderde op haar beurt schadevergoeding van de vader van het meisje. De kantonrechter te Hel mond overwoog, dat de bestuurder van de scooter niet kon verwachten, dat het meis je, dat als tegenligger naderde, onver wachts en zonder richting aan te geven links af zou slaan. De schuld van het meisje stond dus vast. Maar de vader acht te zich niet aansprakelijk voor de schade, daar hij de botsing niet zou hebben kunnen beletten. De kantonrechter was evenwel van oordeel, dat het meisje blijk had ge geven de meest elementaire verkeersregels niet te kennen. Bovendien reed het meisje op een fiets, waarop door de vader zelf z.g. pedaalblokken waren aangebracht. Hieruit trok de kantonrechter de conclusie, dat het meisje niet reed op een kinderfiets, welke geschikt was voor haar leeftijd, maar op een geïmproviseerde normale fiets met het gevolg, dat het meisje werd of althans kon worden afgeleid door haar gebrekkige fiets en niet voldoende aandacht schonk aan het verkeer. Nu de vader zijn dochtertje blijk baar niet voldoende begrip en kennis van de verkeersvoorschriften had bijgebracht en haar daarenboven liet rijden op een fiets, welke voor haar in verband met haar leeftijd niet deugde, kon niet worden ge zegd, dat hij alles had gedaan om de aan- Donderdagmorgen omstreeks zeven uur is de bromfietser C. G. K. uit Alkmaar tegen een trottoirband ter hoogte van de Dorpsstraat in Castricum gereden. Hij viel en bleef bewusteloos liggen. Het duurde geruime tijd, voordat voorbijgangers hem ontdekten. Nadat de heer K. weer tot be wustzijn was gekomen, bleek, dat hij ver der geen nadelige gevolgen van zijn val had ondervonden. Zijn bromfiets werd echter geheel vernield. De Harmoniekapel „De Eendracht", diri gent de heer Ber Joosen, zal op zaterdag U januari in gebouw „Concordia" aan de Doodweg een uitvoering geven met medewerking van de volgende solisten: ir. G. A. Schoonkind, piano en C. van Enk- uizen, hoorn. Jaarwisselingsbijeenkomst P.v.d.A. in kasteel „Assumburg" De Heemskerkse afdeling van de Partij an de Arbeid houdt maandag 6 januari n kasteel „Assumburg" een jaarwisse- ngsbijeenkomst. Mevrouw J. Schmoll uit 'everwijk zal een lezing verzorgen. rijding te beletten. De vader moest dus betalen. Schieten met pijl en boog Een geheel ander geval kreeg de recht bank te Rotterdam te behandelen. Op een vakantiedag schoot een jongetje van tien jaar met een buitenshuis zelf vervaardigde boog een takje af, dat in het oog van een voorbij rijdende automobilist terecht kwam, waardoor deze het stuur verloor. De automobilist eiste vergoeding van de ge leden schade van de vader van 't jongetje. Het schieten met pijl en boog - aldus overwoog de rechtbank - is voor een tien jarige jongen een normale levensuiting. Jongens van die leeftijd maken veelal bogen, die geen grote spankracht plegen te hebben. Pijlen van takjes en twijgjes zijn meestal licht en niet zuiver recht. Het schieten met dergelijke pijlen is over het algemeen niet gevaarlijk, maar kan slechts onder bijzondere omstandigheden gevaar opleveren. Maatschappelijk bezien kan van de vader en de moeder in redelijkheid niet worden gevergd, dat zij een tienjarige zoon, wiens karakter geen moeilijkheden ver toont, beletten op een vakantiedag alleen op straat te spelen. De vader en moeder hebben evenmin kunnen beletten, dat hun zoon, die de ouderlijke woning zonder boog verlaten had, zich pijl en boog verschafte en daarmede schoot, aldus de rechtbank. Geen kinderspeelgoed In dezelfde geest besliste het gerechtshof te 's Gravenhage. In de gemeente Schoon hoven stond op een kwade dag een machi ne, welke zonder enige belemmering van de openbare weg af bereikbaar was. De machine stond er zonder enig toezicht en zonder waarschuwingsteken. De machine was aangesloten op een stoomleiding. Door op een pedaal te trappen kon men uit een buis stoom laten ontsnappen. Een jongen van twaalf jaar verzocht een bijna tien jarig meisje haar oog voor de buis te bren gen. Toen zij dat deed, trapte de jongen op het pedaal, waardoor het meisje stoom tegen het oog kreeg, dat dientengevolge ernstig werd beschadigd. De vader van het meisje eiste schadevergoeding van de vader van de jongen. In hoger beroep besliste het. gerechtshof, (Jat de vadgrvvan de jon gen niét ih'gebreke wfes gebleven. Het zon der toezicht op de openbare weg laten verblijven van een twaalfjarige jongen, die vanzelfsprekend alsdan in aanraking komt met andere kinderen, levert - gelet op de eisen van het dagelijkse leven - geen nalatigheid van de vader op, nu niet is gebleken, dat de aard van de jongen een bijzondere zorg nodig maakte, aldus het gerechtshof. Mr. A. Baron Bentinck Geheel IJmuiden heeft gisteren in het 8 teken gestaan van de jaarlijkse kerst- h bomenbrand bij het Marktplein. De 8 jeügd trok van deur tot deur om de bo- men op te halen en toen leden van het g personeel van de reinigings- en plantsoe- 8 nendienst de hekken op het terrein g tegenover het Marktplein hadden ge- 8 plaatst, werd weldra de grondslag ge- 8 legd voor de hoge stapel, die daar om- 8 streeks zeven uur lag opgetast. Zelfs achter auto's aan werden de bomen naar het centrum van IJmuiden gesleept. Tegen zeven uur ging het vuur erin. Het was een forse wolk van rook, die even later aankondigde, dat het begin van het feest was aangebroken. Een vurig feest voor jong en oud, want binnen enkele minuten laaiden en lekten de vlammen hoog weg, zodat het verblijf op de zandvlakte met enige warmte van deze brandstapel iets aan genamer werd. Er is ook een enkele traan gevallen. Bij de allerjongsten, die er op stonden hun persoonlijk eigendom, dat ruim tien dagen voor kleine presentjes en wat snoepgoed had gezorgd, op de laatste gang van elke kerstboom te begeleiden. En het blazen van de enkele kleuter, die zich dit werk nog zo goed herinner de bij de vlammetjes van de kaarsen, mocht toch echt niet meer baten. Even na half acht was het gedaan met het vuur en stroomden de duizenden terug naar huis. 00000003000000000000000000000000000000000000000000000000" BURGERLIJKE STAND VAN BEVERWIJK GEBOREN: Catharina M. C. d. v. D. B. van der Velden en C. Wulp; Johanna C. E. d. v. B. W. Stokman en L. J. M. Starreveld; Huibert z. v. P. van Noord en N. van Brug gen; Jacoba W. M. d. v. W. P. Stam en W. Kees; Theodorus z.v. A. Jongerling en A. C. M. van der Pal; Johannes P. M. z. v. S. P. Rumpingen P. C. Maas; Francina C. M. d. v. T. J. J. M. Nijssen en E. A. T. de Wolf; Marianne d. v. F. Schelvis en N. Aafjes; Alberdina d. v. P. J. Kamps en H. Duijneveld; Anna J. M. d. v. W. Kuil en J. Alkemade; Wijnanda E. d. v. J. de Wit en T. Sap; Alfonsa C. d. v. C. J. Aardenburg en G. M. Mathezing; Tom z. v. J. Kapoen en J. E. de Kat; Simon W. N. z. v. N. W. Rumping en J. W. de Jong; Jacob z. v. J. Kluft en P. M. Pul; Petrus M. z. v. C. van Duivenvoorde en A. L. Smit; Janna M. d. v. W. W. Feijer en L. Steenkamp; Nico- laas H. z. v. J. P. Nijman en H. S. Beliën; Cornelis z. v. J. van der Stelt en C. C. Haasnoot; Johannes C. M. z. v. J. C. Win der en A. Pirovano; Yvonne C. A. d. v. G. W. Groen en A. de Goede; Coen M. z. v. C. Blikslager en J. C. E. de Gelder; Mar- tinus z. v. J. Wanrooij en M. A. van de Ven; Cornelis M. z. v. J. van Zutphen en H. Doesburg; Nicolaas z. v. A. Feddes en J. Visser. ONDERTROUWD: M. L. A. van Berkom en J. Metselaar; G. P. Tromp en J. Knaap; T. A. Koelman en F. A. Scholts. GETROUWD: G. Boogert en G. van der Weide; B. W. Geleijns en E. Z. Spieker; B. C. Koekman en M. Oosthuizen; L. M. Panis en M. A. M. Reijnders; P. J. Admi raal en J. W. A. de Winter; J. W. Knaap en G. M. D. van Noort; M. J. Meijer en M. J. M. van Son; W. J. Klooster en W. G. van Meulen. OVERLEDEN: N. A. Roggeveen, echtg. v. IJ. Jonkman, oud 32 jr; C. Ridderikhoff, oud 54 jr; P. van Zutphen, echtg. v. J. P. Böhm, oud 79 jr; A. M. van Diest, wed. v. J. Bart, oud 87 jr; J. Brantjes, wed. v. H. Steeman, oud 80 jr; G. Niemeijer, oud 55 jr; J. M. Langendijk, oud 36 jr; H. P. R. M. Burger, oud 9 mnd.W. Ottens, wed. v. A. Niemeijer, oud 75 jr; M. W. B. Tame- ling, oud 62 jr, echtg. v. T. Broeksma. St. Franciscus van Assisi was niet alleen bij zijn leven vertrouweling der dieren. In het mandje dat het beeld van de heilige, dat te Assisi in een nis staat, heeft zich een duivenpaar ge nesteld. Ondanks het verzoek de vogels niet te storen, is het beeld van Fran ciscus de dierenvriend de mensen zo vertrouwd, dat het merkwaardige con trast van het stenen beeld en de levende duif, hen niet opvalt. Palingen dresseren op rozengeur moge men een even ongewone als zinloze bezigheid achten, desondanks hebben de door de Duitse zoöloog H. Teichmann hiermede on langs genomen proeven grote wetenschappelijke waarde. Palingen hebben een uit zonderlijk oriënteringsvermogen. Zij zwemmen duizenden kilometers door oceanen en vinden met feilloze zekerheid de sloten en plassen van herkomst terug. Men vraagt zich af of zij zich misschien oriënteren aan de geur of aan daarmede nauw verwante smaak-eigenschappen van het water. Een onderzoek naar het reukvermogen van palingen heeft dus wel degelijk zin. Omdat wat natuurstoffen betreft kennis van de geurkracht in verhouding tot de benodigde hoeveelheid ontbreekt, werden alleen chemische reukstoffen gebruikt, waarbij nauwkeurige dosering mogelijk is en de zekerheid bestaat, dat de gebruikte verbinding de enige geurverwekker is. Daarbij was phenyl-aethylalcohol, dat naar rozen geurt. Sterk ontwikkeld Men wilde vaststellen op welke mini- mum-hoeveelheid van deze reukstof een paling nog reageert. Vissen hebben in het algemeen een sterk ontwikkeld reukver mogen. In water verspreiden geuren zich tot op verre afstand. De voor het ruiken dienende hersendelen, de lobi olfactori, zijn bij vissen nog sterk ontwikkeld. Bij hogere diersoorten neemt de omvang af. Dat ver- ADVERTENTIE Verkocht Naar wij vernemen, heeft de rederij S. Taal te Scheveningen, één van haar log gers, de SCH 199 „Staalduin", verkocht aan de rederij Gebr. Van Leeuwen. In Scheveningen circuleren berichten, dat de rederij S. Taal op het punt staat te liqui deren. Ook te IJmuiden lopen geruchten over de liquidatie van een rederij. Ook succes Ook twee Scheveningse loggers, de SCH 210 en 52, die tijdens de jaarwissehng op zee waren, zijn de laatste dagen bij de ha ringvisserij in de Ierse Zee bijzonder for tuinlijk geweest. Beide schepen zijn vrij dag 27 december ter visserij vertrokken De SCH 210 is op weg naar de thuishaven met 1600 kisten verse haring, gevangen in drie dagen. De SCH 52 had gisteren al 30 last zoute haring en 700 kisten verse haring aan boord. Een reis, die de bemanning zich elke keer zou willen wensen, heeft de trawler RO 46 „Claesje" onder leiding van de IJmuidense schipper J. Klinkenberg ge maakt naar de Ierse Zee. Het schip voer de vanmorgen van een achtdaagse reis in IJmuiden aan 1420 kisten verse haring en 4 kisten zwarte koolvis. Voor deze vangst werd liefst f 30.000.besomd. De haring van de „Claesje" bracht f 20 f 23 op; de paar kisten kool gingen van de hand voor f 80f 82 per kist. Bliek haal de vandaag f 4.50f 5.00, schol II f 43 en schol III f 35—f 22. Sleepje Minder fortuinlijk is de trawler „Am sterdam" IJM 28 op de eerste reis in het niewe jaar. De „Amsterdam" wordt ge sleept door de VEM-trawler „Herman" IJM 2. Na overleg met de rederijen werd besloten de sleep niet naar een Noorse haven, maar naar IJmuiden te laten ko men. De „Herman" en de „Amsterdam" werden vanmiddag omstreeks drie uur voor IJmuiden verwacht. Morgen meer haring Morgen, zaterdag de vierde januari, kan nog meer haring in IJmuiden worden ver wacht. Drie trawlers waren met ruime vangsten thuisstomend uit de Ierse Zee. De trawler „Haarlem" (van 27 dec.) voert aan 2200 kisten verse haring; de „Sakina Martine" KW 32 (van 27) 1700 kisten verse haring en 300 kantjes gezouten haring. Ook de SCH 171 „Cornelis Vrolijk" (van 27) is aan de thuisstoom bezig, maar dit schip lost waarschijnlijk pas maandag. Slecht weer; slechte visserij De visserij bij Ierland verliep gisteren niet helemaal naar wens. Het werd slecht weer aan de westkust en de vangsten lie pen terug tot 200 a 150 manden verse ha ring. Bij slecht weer kan bij Ierland niet worden gevist. De zeebodem bestaat uit rotsige grond, waarop de netten worden stukgetrokken. De „Sakina Martine" meldde nog een trek van 6 manden haring en de „Beatrice" IJM 72 een trek van 80 manden haring. En om de Noord De trawlers om de Noord meldden bij uitzondering goed weer. De vangsten wa ren echter nog slecht. Enkele schippers waren van mening, dat dit een gevolg is van de aanwezigheid van zwermen zee katten, die op de vis jagen. De vangsten manden schelvis makreel en koolvis per etmaal. De „Elie" deed een trek van 40 manden makreel en schelvis en de „Cura cao" een trek van 25 manden koolvis. Bij het bedrijf voor Openbare Werken is gisteren de bouw aanbesteed van een 8- klassige school aan de Hunzestraat te IJ muiden. Er waren 4 inschrijvingen; de hoogste was fa. J. Hoorlander en Zn. uit Leiden voor 289.275.deklaagste H. Fennis uit Bussum voor f 201.881. De gunning is aangehouden. En maar stijgen De omzet van het Staatsvissershavenbe- drijf te IJmuiden blijft maar stijgen. In 1957 was die omzet 39,1 miljoen gulden groot; in 1956 37,2 miljoen gulden. Er is dus een stijging van ongeveer 1,9 miljoen gulden. De aanvoer heeft in 1957 79 mil joen kg bedragen, wat ongeveer 10 miljoen kg meer is dan in 1956. Prjjzen van donderdag Per 1 kg: tarbot I 4.203.90. Per 50 kg: v. haring 25—22, makreel ƒ31—28, gr. schelvis 4840, grm. schelvis 51—38, kim. schelvis 4736, kl. schelvis I f 46— 33, kl. schelvis II ƒ33—11, wijting 279, mid. gul ƒ54, kl. gul ƒ24—18, poontjes 2219, kl. koolvis zw. ƒ20. Per 125 kg: gr. kabeljauw 284—158, gr. leng 132. Aanvoer van donderdag 4 kisten tong en tarbot, 1 heilbot, 22 ha ring, 14 makreel, 735 schelvis, 71 wijting, 100 kabeljauw en gul, 3 leng, 27 poon, 10 koolvis, 13 diversen. Totaal 1000 kisten. Besommingen van donderdag IJM 15 Emma 21.270, HD 79 5600. j hindert bijvoorbeeld een hond evenwel niet een uitstekend reukorgaan te hebben. Duisternis inplaats van voer Bij ruikproeven worden de dieren ge woonlijk op voer gedresseerd, waarmede zij worden beloond, wanneer zij de geur, die zij moesten zoeken, ook inderdaad heb ben gevonden. Bij paling gaat dit niet, Paling 'is weliswaar intelligent genoeg om te begrijpen waarom het gaat, maar heeft de gewoonte vaak wekenlang geen voedsel tot zich te nemen. In dergelijke perioden heeft paling ook voor het lekkerste hapje geen belangstelling. Teichmann kwam op een ander idee. De jonge paling heeft twee eigenschappen, die de zoöloog negatieve phototaxis (lichtschuwheid) en positieve thigmotaxis (verlangen naar aanraking) noemt. Overdag kruipt de paling in de modder van de sloot waarin hij huist en aldus vervult hij zijn verlangens. In het aquarium kregen de palingen geen grond, maar er werden buizen gelegd. Zo dra het licht werd kropen de palingen in die buizen. Kiezen Iedere paling kreeg drie buizen om uit te kiezen. Door een buis werd een zwakke wisselstroom geleid, die een reukstof be vatte. De dressuur op de reukstof was eenvou dig, zjj het ietwat langdurig. Kroop de paling in een buis, waarin geen reukstof was, dan werd zjj door de experimentator uit deze schuilplaats verdreven. Ging zjj in de buis met reukstof, dan liet men haar met rust. Na 250 dressuurproeven snapte de paling het verband en stopte altjjd eerst zjjn snuit in iedere buis om de juiste te vinden. In de buis met de geur kroop de vis dan. De geur garandeerde een onge stoorde slaap, dat had hij begrepen. Zocht hjj rust, dan zocht hjj tegelijk ook naar geur, een aangeleerde reflex. De beloning door rust kwam in de plaats van beloning door voer. Nu werd de concentratie van de geur in de buis steeds meer verminderd om te zien waar een grens voor het waarnemingsver mogen van geuren der vissen is. Teichmann deed meer dan duizend proeven met iedere paling. De geurbuis lag iedere keer op een andere plaats teneinde plaats-dressuur te vermijden. Alleen de geur mocht de paling leiden. Het bleek, dat de waarnemings drempel voor rozengeur bij een verdunning van 1 2.857 triljoen (2857 miljoen miljard) lag. Sterk Op 2587 miljoen miljard kubieke centi meter water kwam dus een enkele kubieke centimeter reukstof. Dat betekent, dat in een hoeveelheid water, 58 keer groter dan het Bodenmeer, één enkele kubieke centi meter geur opgelost, door de vissen wordt geroken. Hieruit mag worden geconcludeerd, dat paling in een meer van deze omvang inder daad nog geuren in zo kleine hoeveelheid waarneemt. Hij „ruikt" dus zijn doel, welks kenmerkende geur hij voor altijd in zijn neus heeft opgenomen. De neus van de jonge aal neemt niet meer dan één kubieke millimeter water op en bij genoemde ver dunning kunnen in deze hoeveelheid slechts twee moleculen reukstof aanwezig zijn. Dat is voldoende om de neus van de paling te prikkelen. Paling ontplooit een reukzin, die ten dele die van de hond nog overtreft. Ook bij andere vissen werden nog geen soorten gevonden, waarvan het ruikzintuig zo scherp is ontwikkeld als van de paling. Een „groot-ruiker" Het reukvermogen van honden werd niet lang geleden onderzocht door professor dr. Walter Neuhaus, zoöloog te Erlangen. Bij de hond is het minder de omvang van de „ruikhersenen", dan wer de grote ruik- cellen bevattende vlakken van de binnen kant van de neus, die hem zijn reukver- AMSTERDAM In Amerika is men voor 1958 geenszins pessimistisch, hetgeen daar in de koersen tot uitdrukking kwam. Hierop sloot Am sterdam zich op de eerste beursdag van 1958 volkomen aan. De zaken kwamen weliswaar niet tot een grote omvang, maar hier en daar bestond wat belangstelling van arbitragezijde voor buitenlandse reke ning en vooral was er vraag van het pu bliek. Hiervan profiteerden aandelen Uni lever, die het nieuwe jaar bijzonder goed inzetten met een koersavance van 5 pun ten. In de Philipshoek zorgde de midden- koersvraag voor een hoge opening op 231 3/4. Dat deze koers niet behouden bleef, lag markttechnisch gezien voor de hand. Er werd even 229 gedaan en daarna be paalde de koers zich op ongeveer 230 per cent waardoor de winst vergeleken bij de vorige slotprijs ruim zes punten bedroeg. AKU opende vast, drie punten hoger op 139 3/4 en steeg daarna zelfs nog tot 142. De koerswinst beliep hier 5 punten. Be richten over de goede vooruitzichten in 1958 voor de Twentse Textielindustrie kwamen aandelen AKU ten goede. K.L.M. monteerde ongeveer 1. Aandelen Koninklijke Olie trokken zich niet al te veel aan van de opstand in Vene zuela van de luchtmachtofficieren tegen de regering van president Jimenez. Zoals be kend heeft de Koninklijke Petroleum Maatschappij in dit land grote belangen. De olieaandelen noteerden iets boven de 147, 1 hoger dan de laatste slotprijs en ongeveer f 0,50 boven pariteit Amerika. De handel was gering. In de morgenuren trok de koers van aandelen Koninklijke Olie aan van 146 tot 147,60, hoofdzake lijk door steun van het buitenland. Van de scheepvaarten ging alleen Scheepvaart Unie uit de koers met een verlies van ongeveer 4 punten. De overige waarden vertoonden weinig veranderingen in een zeer kalme handel. In cultures ging bijna niets om. Fluctuaties van betekenis deden zich niet voor, terwijl de koersen zich fractioneel lager stelden. Staatsfond sen bepaalden zich vrijwel op de openings koersen van de middag, die niet veel af weken bij de laatste slotkoersen in 1957. Prolongatie 5 percent. (ANP) NEW YORK Op de eerste beursdag van het nieuwe jaar te New York had een scherpe koers stijging plaats, vermoedelijk omdat de druk van belastingverkopen nu is verdwenen. Groepen die kort geleden nog onder druk stonden, zoals spoorwegen, staal, auto's, metaal, chemie en wegenbouw, monteer den scherp Investeringsvraag werd sterk door American Telephone aangetrokken en Ford lokte de speculanten. Verwachtingen omtrent een stijging van de huizenbouw werkten door op de bouw fondsen. Nieuws over geldsparende spoor installaties hielp de spoorfondsen omhoog. American Motors was actief tegen slui tingstijd. Alle electronica-fondsen, uitge zonderd Zenith, lieten winsten noteren. Zenith moest 4 dollar prijsgeven. Van de 1113 verhandelde fondsen sloten er 805 hoger, 117 lager en 137 onveranderd. Het industriegemiddelde kwam van 435,69 of 439,27; spoorwegen van 96,96 op 99,89 en openbare nutsbedrijven van 68,58 op 68,94. De omzet bedroeg slechts 1.800.000 aandelen tegen 5.070.000 op oudjaar. (UP). Slotkoers Voorbeurs gisteren koersen 3-3 Wa Nederl. '47 85 3 °/o Nedl. 1962/64 8913/i« A. K. U 142 1 Calvé Delft 242% Van Gelder Zonen 170 K. N. Hoogovens 241 Nederl. Ford 177 N. Kabelfabriek. 230 gew.Philips Gloeil. 230% 233 pref.Philips Gloeil. 139% Unilever 311% 312 Wilton Feyenoord 197 Dordtsche Petrol. 736 Kon. Petroleum.. 147.30 146.50 Billiton 174 A'dam Rubber 40 K. L. M 96 Holl. Amer Lijn. 132% K. N. S. M 124 N. Scheepv. Unie 106 v. Nievelt Goudr 141 Phs. v. Ommeren 199 H. V. A 84% Verg. Deli Mijen 53% Amsterd. Bank 191% Nat. Handelsbank 70 Ned. Handel Mij 140% Rotterd. Bank 160 Twentsche Bank. 155 Anaconda Copper 40 Bethlehem Steel 36% U. S. Steel 50% General Motors 33 67% Tidewater 209/ie Vorige koers mogen verlenen. Honden hebben een ruik- oppervlakte van 7000 vierkante millimeters. Een hond is daarom een „macrosmaat", een groot-ruiker. De mens daarentegen brengt het maar tot 500 vierkante milli meters reukoppervlakte in de neus. Hij is een „microsmaat", een klein-ruiker. Tegenover de 20 miljoen reukcellen van de mens heeft een hond er gemiddeld 200 miljoen. Geen wonder, dat de mens de zeer doordringende geur van boterzuur alleen dan kan waarnemen, wanneer tenminste een milligram in duizend kubieke meter lucht aanwezig is, terwijl de hond dit in menselijke uitwaseming voorkomend zuur nog ruikt, wanneer een milligram in een miljard kubieke meter lucht aanwezig is. De proeven van Neuhaus met honden waren eenvoudiger dan die van Teichmann met paling. Drie opklapbare kistjes' ston den op een bank. Eén ervan bevatte een reukstof en een klontje suiker. De hond (een foxterrier) leerde weldra alle drie kistjes te besnuffelen en alleen dat ene open te klappen, dat geur en suiker be vatte. Later liet men de suiker achterwege, want tenslotte had dit een alleen voor de hond waarneembare geur kunnen hebben en opereerde met een „voerloon". Had de hond het kistje met de reuk gevonden, dan kreeg hij eén stuk worst. Op deze wijze aangevuurd bleek de hond nog onwaar schijnlijk kleine geurconcentraties te kun nen ruiken. De prestatie van deze foxter rier werd echter niet door iedere andere hond bereikt. Een politiehond, waarvan men toch uiteraard een met zijn beroep overeenkomend beter reukvermogen mag verwachten, presteerde veel minder en moest worden „ontslagen".

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 11