Sterfte onder de overlevenden van atoomaanvallen stijgt Volgende week wordt beslist over Europa's „hoofdstad" KRYPTOGRAM Puzzel no. 5 Vorig jaar stierven meer dan 35 Japanners aan de gevolgen van de ontploffingen in 1945 Britse waarschuwing tegen ongeluk bij H.-bomvlucht Gelukwensen uit Moskou Sovjet-generaal zou gedrost zijn Russen patrouilleren weer in Oost-Berlijn Revolte in Venezuela neergeslagen Achttien leiders gevlucht in vliegtuig van president Nieuwe Sovjet-ambassa deur in Washington Spreiding der Europese instellingen over zes landen lijkt het meest waarschijnlijk Bondskanselier Adenauer wordt zondag 82 jaar Heuss' villa te klein voor alle diplomaten Strenge vorst in Zweden Verkeer eiste in de VS bij jaarwisseling 175 levens VRIJDAG 3 JANUARI 1958 HIROSJIMA (UP) Meer dan 35 Ja- panners zijn in 1957 overleden aan de ge volgen van de in 1945 op Hirosjima en Na gasaki gevallen atoombommen en velen, die de ontploffing overleefden, leven in de vrees: wanneer zal het onze beurt z(jn. In november overleed Tamiko Mizoue, een zeventienjarig meisje in Hirosjima aan kanker aan de schildklier, een ziekte die op die leeftjjd vrijwel niet voorkomt. De oorsprong van de aandoening lag twaalf jaar vroeger. Nauwkeurig zijn de statistieken over de sterfgevallen onder de overlevenden van de bomaanvallen op de beide steden niet, althans van 1954 kent men geen precieze cijfers. Doch in 1954 registreerde men zestien sterfgevallen, in 1955 eveneens zestien, in 1956 waren het er 26 en in 1957 dus ruim 35 (volledig zullen de gegevens over 1957 pas over enkele weken zijn). Het sterftecijfer stijgt dus. Er is, medisch gesproken, geen doorslaggevend bewijs dat de atoombom hiervan de oorzaak is. Aan vankelijk heeft men dat in medische krin gen in Japan zelfs stellig tegengesproken, doch geleidelijk is men er van overtuigd geraakt, dat de atoombommen, er. de ook door de overlevenden ondergane stralings invloed, de oorzaak zijn. De Japanse ge leerden, „bekeerd" door Amerikaanse medici, hebben op hun beurt ongetwijfeld invloed gehad op de medische wetenschap in de gehele wereld. Schijnbaar ongedeerd Tamiko Mizoue was vijf jaar, toen de atoombom ontplofte op 1200 meter afstand van haar ouderlijke woning. Haar vader redde na de ontploffing zijn vrouw en kind uit de brokstukken van het huis, schijnbaar ongedeerd. Tamiko had. brand wonden op de linker bovenarm en op een been. Het gezin vluchtte naar de bergen en pas vier dagen later kon een dokter de brandwonden die waren opgezwollen en ontstoken, behandelen. Maandenlang vertoonde Tamiko ver schijnselen van de „stralingsziekte": maag pijn, spijsverteringsstoornis, vermoeidheid, haaruitval. Zij „herstelde" en groeide op tot een „gezond", sportief meisje. In 1953 stierf haar vader aan maagkan ker. Enkele maanden later constateerde men bij haar grootmoeder symptomen van ingewandskanker. Zij was een week na de ontploffing naar Hirosjima gereisd om enige bezittingen op te halen. In novem ber 1956 ontdekte men een zwelling aan Tamiko's hals. In mei 1957 werd bij een operatie vastgesteld, dat Tamiko kanker aan de schildklier had. De zwelling keerde terug en Tamiko werd opgenomen in het kankerinstituut in Hirosjima, waar zij vier maanden later overleed. Men vond twee grote gezwellen in de hals, en kankerspo ren in de longen, lever en in het hart. Kankerverschijnselen Sinds twee jaar zijn kankerverschijnse len geconstateerd bij een aantal overleven- LONDEN (UP) Een aantal Britse ge leerden. lid van de vereniging van kern fysici, heeft gewezen op de gevaren ver bonden aan een ongeluk met een vliegtuig dat een waterstofbom aan boord heeft. Wind, vuur of explosie van de bom zouden in zo'n geval plutonium verspreiden over een groot gebied. Dit hoogst gevaarlijke radio-actief gif zou het zeer moeilijk ma ken de omgeving waarin het vliegtuig is neergestort, van radio-actieve besmetting te zuiveren. Waarschijnlijk zou het gehe le gebied, wellicht voor geruime tijd, moe ten worden ontruimd, alle dieren en alle plantaardige voortbrengselen zouden ver nietigd moeten worden. „Het zou een ramp zijn, zelfs wanneer de gevolgen be perkt bleven tot de omgeving van de ont ploffing, en de gevolgen zouden jaren lang merkbaar blijven, zo wordt gezegd. Over de rechtstreekse gevolgen van het neerstorten lopen de meningen uiteen. Verscheidene leden van de vereniging ge loven dat een gebied van 150 vierkante ki lometer volkomen onbewoonbaar zou wor den door radio-actieve besmetting. De Russische leiders Worosjilov, Kroesjtsjev en Boelganin, hebben nieuw jaarsboodschappen gericht aan Koningin Juliana en aan minister-president dr. Drees. De tekst van de boodschappen is door de Russische ambassade te Den Haag bekend gemaakt. Het telegram aan de koninging luidt: „Uwe Majesteit, staat u ons toe bij de intrede van het nieuwe jaar u en het Ne derlandse volk onze hartelijke gelukwen sen van voorspoed te willen aanvaarden. Wij hopen, dat in het nieuwe jaar alle sta ten, zowel de grote als de kleine, al hun krachten zullen aanwenden, om aan de verwezenlijking van de innigste verlan gens van de volken tegemoet te komen, nl. het verzekeren van een duurzame vre de en om de mensen voor de vrees voor de dag van morgen te vrijwaren. Van deze gelegenheid gebruik makend zouden wij tevens onze beste wensen willen uitspre ken voor het nieuwe jaar en de beste wen sen voor de gezondheid en het geluk voor uw gezin." De tekst van het telegram aan de minis ter-president luidt: „Mijnheer minister-president, staat u ons toe ter gelegenheid van de intrede van het nieuwe jaar u persoonlijk en het Ne derlandse volk onze hartelijke wensen van geluk en voorspoed over te brengen. Staat u ons toe de hoop uit te spreken, dat uw land in het nieuwe jaar tezamen met de andere staten al zijn krachten zal inspannen voor de verwezenlijking van de in brede kringen st. -ds meer veldwinnen de principes van het vreedzaam naast el kaar bestaan en een waardige bijdrage zal leveren in de nobele zaak van het be houd en het versterken van de vrede. Dit zou een belangrijke stap zijn naar het in vervulling gaan van de innigste dromen van alle mensen in vrede en rust te leven, geen angst te hebben voor de dag van mor gen, voor een gelukkige toekomst van hun kinderen en hun naaste verwanten. Wij 'wensen van harte, dat de betrekkingen tussen onze landen in een geest van vrucht bare samenwerking en in naam van de we reldvrede zich zullen ontwikkelen." den van de atoomexplosies. Eerst stelde men een onevenredig aantal longkanker gevallen bij overlevenden van de bomaan vallen vast, doch overwegend bij oudere patiënten. De laatste tijd echter zijn er twee gevallen van schildklierkanker bij jonge patiënten uit de groep der over levenden geconstateerd. Ook verpleegt men een aantal patiënten met huidkanker na verbrandingsverschijnselen. Bloedkanker komt eveneens veel voor. Een typerend verloop had de ziekte bij mevrouw Sueko Mijake, die in september overleed. Zij bezocht Hirosjima op 6 augustus 1945. Zij vertoonde de gebruike lijke verschijnselen van stralingsziekte, maar herstelde daarvan schijnbaar geheel. In de zomer van 1957 leed zij aan een hard nekkige verkoudheid met zwaktever schijnselen. Men vond bij bloedonderzoek een onevenredig overwicht van witte bloedlichaampjes bij tekort aan rode bloedlichaampjes. Gebrek aan zuurstof in het bloed, koorts en duizelingen volgden. Lege bedden Zo zijn er ettelijke gevallen, die analoog verlopen. Opmerkelijk is verder, dat het merendeel der overlevenden behoorde tot de groep der onbemiddelden, die zwaar lichamelijk werk moeten verrichten. Velen kunnen het zich niet veroorloven, zich gratis in het ziekenhuis te laten opnemen. De zorg voor het gezin weegt te zwaar. Het kankerziekenhuis kan slechts ten dele aan zijn doel beantwoorden. Het werd in 1956 gesticht, heeft 120 bedden en zes doktoren in vaste dienst. Het maakt ver der gebruik van de röntgeninstallatie en verdere hulp van het Rode Kruis. De rege ring betaalt de exploitatiekosten. De 120 bedden zijn echter nooit alle in gebruik en vele patiënten proberen door te wér ken tijdens de behandeling. BERLIJN (UP) Voor het eerst sinds de revolte van juni 1953 hebben donder dag Russische troepen in Oost-Berlijn ge patrouilleerd. Enkele posten aan de sec torgrens, in het bijzonder die aan de Frans-Russiche grens, werden met Russi sche soldaten en officieren versterkt. In West-Berlijn gelooft men, met maat regelen tegen Russische deserteurs te doen te hebben. Volgens de „Strijdgroep tegen de onmenselijkheid" is een hooggeplaatst Russisch officier, mogelijk een generaal, ontvlucht. De vluchteling zou er voorals nog niet in zijn geslaagd, het westelijk deel van de stad te bereiken. Er gaan geruchten dat er zes Russische officieren gevlucht zijn en rsyl gevraagd hebben. Daarop wenste men van Engel se zijde geen commentaar te geven. Een deserteur wiens komst door de Britten is toegegeven, is reed per vliegtuig naar West-Duitsland getransporteerd. Deze man was geen officier. CARACAS (UP, Rtr, ANP) De rege ring van Venezuela heeft officieel ver klaard dat de opstand van enkele lucht macht- en legeronderdelen door loyale troepen is onderdrukt. Gisterochtend reeds viel na een korte schermutseling de lucht machtbasis Maracay, die het centrum van de opstandige beweging was. Korte tijd later veroverden de regeringstroepen ook het laatste bolwerk der rebellen, het stadje Los Teques op 35 km. van de hoofdstad Ca racas. President Jiménez en zijn stafchef Fernandez, die voor radio en televisie mel ding maakten van het bedwingen der re volte, verklaarden verder dat de leiders van het complot gevangen genomen, ver spreid of gevlucht zijn. Achttien van hen wisten in het buitgemaakte particuliere vliegtuig van president Jiménez naar Bar- ranquilla in Columbia te ontkomen, waar zij asyl gevraagd hebben en geïnterneerd zijn. In Maracay, dat door vier kolonnes loyale troepen omsingeld en „ontzet" werd, heersen rust en orde. In de hoofdstad Ca racas, waar woensdag straaljagers eirCan- berra-bommenwerpers van de rebellen het paleis van de president bestookten met mitrailleurvuur en bommen, waarvan er echter slechts één ontplofte, is alles weer normaal. De materiële schade bleef hier beperkt tot wat gesprongen ruiten en ver nield plaveisel. Luchtdoelgeschut van de regering haalde een der tien aanvallende vliegtuigen neer. De regering heeft nog geen melding gemaakt over eventuele slachtoffers van de luchtaanvallen. Zij be perkte zich tot de verklaring, dat de op stand „met een minimaal verlies aan men senlevens is neergeslagen". Rebellenradio zendt nog (Reuter) Naar te Washington verluidt was donderdag nog steeds een radiozender van de opstandelingen in de lucht. Deze meldde dat de opstandelingen de provincie Miranda ten westen van Caracas onder controle hadden. De schaarse en oncontro leerbare berichten bereikten de Ameri kaanse hoofdstad via de organisatie van Amerikaanse bladen, die zegt dat deze op standelingenzender in Los Teques opereert. Het schijnt dus, dat de opstand nog niet geheel bedwongen is, maar de berichten zijn verward en met elkaar in tegenspraak. WASHINGTON (Reuter) Amerikaan se functionarissen hebben donderdag in Washington verklaard, dat de V.S. hun goedkeuring zullen hechten aan de benoe ming van de vroegere Sovjet-ambassa deur in India, Mikhail Mensjikov, tot am bassadeur in Washington. Mensjikov zou Zaroebin opvolgen, die al sedert 1952 am bassadeur in de Amerikaanse hoofdstad Dit zijn de eerste foto's van het be schadigde Britse expeditieschip, de Shackleton, dat in november in het zuidpoolgebied tegen een ijsberg botste en een gat in de romp kreeg onder de waterlijn. Een deel van de lading, le vensmiddelen voor Britse geleerden die in Antarctica gestationeerd zijn, liep waterschade op. Het ongeluk over kwam het onderzoekingsschip op de jaarlijkse reis naar de waarnemings stations op de Falklandeilanden. Op de bovenste foto wordt een pompinstalla- tie van het Britse marinevaartuig „Protector", die de Shackleton op haar verdere reis heeft begeleid, met een sloep naar het gehavende schip ge bracht. Op de onderste' foto mengen bemanningsleden van de Shackleton cement en teer om het gat te kunnen dichten. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk up Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers OD Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE (Van ónze correspondent in Bonn) Zondag wordt bondskanselier dr. Kon rad Adenauer, die sedert 1949 aan het höbfd'van drie achtereenvolgende bonds regeringen staat, 82 jaar. In de laatste tijd heeft men zich zorgen over zijn gezond heidstoestand gemaakt. In december was hij ernstig verkouden en een tijdlang mocht hij zijn huis in Rhöndorf aan de voet van de Drachenfels niet verlaten, maar dé topconferentie van de NAVO in Dr. Konrad Adenauer Parijs, miste hij niet. Zondagmorgen zal de jarige, na de mis, in een van de zalen van zijn bondskanselarij, het paleis- Schaumburg staande de gelukwensen in ontvangst nemen. Zijn dokter heeft hem bezworen niet langer dan een uur te blij ven staan, maar Adenauer is eigenzinnig en doet doorgaans wat hem goed dunkt en waar hij zin in heeft. Kort na Adenauer's verjaardag houdt bondspresident prof. Heuss, zijn jaarlijkse nieuwjaarsreceptie. Men heeft wel over wogen deze ontvangst niet meer in de ambtswoning van het staatshoofd, de vil la „Hammerschmidt" 'te laten houden, maar in het naburige Godesberg, maar dr. Heuss wilde daar niets van weten. De villa van Heuss is betrekkelijk klein en het aantal diplomatieke vertegenwoordi gingen van vreemde staten in de bonds republiek is in de laatste jaren voortdu rend groter geworden. In 1957 zijn er vier bijgekomen en er zijn nu in Bonn, naast de pauselijke nuntius, die als doyen aan het hoofd van het corps diplomatique staat, 47 ambassadeurs en 17 gezanten. STOCKHOLM (UP) Het nieuwe jaar is in Zweden met strenge vorst ingegaan. In het noorden daalde de temperatuur tot -37 graden in het zuiden tot -12 graden. De zuidelijkste provincie, Skane, was met een sneeuwlaag van ongeveer zeventien centimeter bedekt. Men verwacht dat de temperaturen in Stockholm tot -25 graden zullén dalen. Ook verwacht men dat de scheepvaart in de Oostzee wegens de ijs- vorming spoedig zal worden lamgelegd. KOPENHAGEN (UP) Ook in Dene marken heeft de winter zijn intrede ge daan met sneeuw en gladde wegen. In Kopenhagen moesten zestig personen in ziekenhuizen worden behandeld wegens verwondingen opgelopen bij glijpartijen PARIJS (ANP) Maandag en dinsdag zullen de ministers van Buitenlandse Za ken der zes landen van de Europese Econo mische Gemeenschap op de Quai d'Orsay te Parijs de leden der Europese commis sies moeten benoemen en beslissen waar de zetel der Europese instellingen geves tigd zal worden. Over deze „hoofdstad van Europa" is de laatste maanden al touw getrokken in de Raadgevende Vergadering van de Raad van Europa, de Westeuropese Unie, de Gemeenschappelijke Vergadering der Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal en het Europese actiecomité voor een verenigd Europa van Jean Monnet. Bij deze, soms hooglopende, discussies is dui delijk gebleken dat de zes ministers, te meer waar het besluit over de plaats van de zetel met algemene stemmen moet wor den goedgekeurd, een moeilijke taak wacht. In hoofdzaak dingen Luxemburg, Straatsburg en Brussel naar de titel van Europese hoofdstad. Milaan en Turijn hebben zich ook wel officieel kandidaat gesteld, doch men lijkt zich van Italiaanse zijde geen illusie te maken over de kansen. Wel hebben Italiaanse woordvoerders er op gewezen dat vestiging der Europese instellingen in één plaats voor hen zeer wenselijk is, aangezien een Italiaans par lementslid dat zitting heeft in een com missie van de gemeenschappelijke assem blee per jaar meer dan twee maanden in de trein zou moeten doorbrengen tussen de ene stad en de andere. Ook Parijs dingt niet mee, ook al om dat de woningnood er zo nijpend is, dat het uitgesloten is de Europese ambte naren en hun gezinnen (ongeveer dertig duizend personen) onder te brengen, nog afgezien van de kantoorruimte die ge vonden zou moeten worden. In afwachting van het ogenblik dat zij door de examencommissie der ministers van Buitenlandse Zaken zullen worden beoordeeld hebben de drie rivalen Brus sel, Luxemburg en Straatsburg kostbare, met kleurenfoto's verluchte, brochures on der de parlementsleden en bewindvoer ders der zes leden verspreid. Ieder der kandidaten wijst op zijn Europese roe ping, op grootste uitbreidingsplannen, op goede verbindingen, op het bloeiende cul turele leven en op hetgeen de Europese functionarissen des avonds aan geneug ten en vertier geboden kan worden. Onsterfelijk tweetal De burgemeester van Straatsburg heeft de parlementsleden, die deze zomer de zit ting van de Raad van Europa bijwoonden, een banket aangeboden met de befaamde Straatsburgse ganzelever en de beroemde Elzasser wijnen. Twee Nederlandse parle OOOOOOOOCOOCOOOQ oooooocooococ: c<m x^ocoooGoooooooocooooocrcooooooq^^ •24. i 39. 41. 45. Horizontaal: vrouw voor een paard rijdt op vier wielen uit een bevestiging komt water omkeerbaar eindbepalend aanduiding van verbondenheid voegwoord als rekenteken midden in zee midden tussen landen Engelse herberg in Oostenrijk verhalen op afstand berekenen er komt water uit een hele bolle boos ergens tussen Sodom en Gomorra iets meer dan een bergplaats is een groep medeklinker in twee letters een lekkernij voor apen? niet voor en niet achter keert men het begin van een woes teling om, wordt het dan een zachtaardige? drie maanden zonder uitzondering part beneden een stuk? rommelige gravure tussen Mao en Toeng binnen een blik is een blik naar binnen is een vrouw hetzelfde als een ver zameling lieden? griezelig nauw vorm is dwaas getal met vleugeltjes? hij heeft niet meegeholpen met de prijsvraagsamenstelling, al hebben we er nog zo'n satanisch genoegen in gehad 1. 2. 3. 6. 7. 10. 11. 12. 14. 15. 21. 23. 36. Verticaal: helder gereed omwenteling met een korte wordt trant scherp I dalend naam van oosterse heerser in ver westerende maatschappij draai een deel van de mast om en i het wordt een voertuig en zet daar een k voor en het kan nog rijden ook groet deze vrouw omgekeerd besluiten van gebeden en een tijde lijke verblijfplaats maken samen een soort examen twee opeenvolgende getallen zijn er één diertje dat zit in het bordje voor op een bezette tram men hijst er mee kerkelijk muziekkorps? spoedig een door elkaar gegooid wiel daar moet de kracht vandaan korhen is er niet tussen te krijgen als alles klopt, maar moeilijk te vinden in een stapel veevoer omkeerbare vrouw iets te kort om op te rijden, maar het wordt wel met de nodige over tuiging geuit stoffelijke beschermgeest zoiets als een minder horizontaal i Limburg zingt er over slecht Nederlands voor stukken, l maar het is een gedeelte een door elkaar gegooid bloem motief betekent dat 't ijzer bederft j niet van een ander hier is dan verlengd 29 voor sport liefhebbers. mentsleden die een lans braken voor Straatsburg, maakten zich onsterfelijk in de ogen der plaatselijke bevolking en het blad „Nouvelles d'Alzass" publiceerde de volgende dag een foto van beide heren over drie kolom.... In een fraai werkje werd de overtuiging uitgesproken, dat het „historische Straatsburg, gelegen op de grens van de Germaanse en Latijnse cul tuur, waar de strijdkrachten van alle Europese staten in de loop der eeuwen op tragische wijze tegenover elkaar hebben gestaan, voor Europa een symbool is ge wórden van verzoening, vrede en hoop ■".••••-•' ,.v Tweeling-kandidaat Straatsburg lijkt in zijn verlangens niet alleen krachtig door Frankrijk te worden gesteund, maar ook door West-Duitsland, waarbij van die zijde evenwel de voor waarde gesteld zou zijn, dat de Duitse zusterstad van Straatsburg, het aan de andere zijde van de Rijn gelegen Kehl, eveneens deel zou moeten uitmaken van de Europese hoofdstad. Zowel van Duitse als Franse zijde zou men hierdoor nog eens tot uitdrukking willen brengen, dat Frankrijk en Duitsland voor altijd de strijdbijl begraven hebben. Luxemburg blijkt nauwelijks aanspraak te willen maken op de titel van Europese hoofdstad. De heer Bech, premier en mi nister van Buitenlandse Zaken heeft meermalen laten weten, dat zijn hoofdstad er geen enkele nieuwe instelling bij wenst, doch erop staat de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal, die sedert 1952 in Luxemburg gevestigd is, te behouden. De vestiging van de tienduizenden ambte naren der nieuwe instellingen met hun hoge salarissen, zo meent men in Luxem burg, zouden de economische structuur van de hoofdstad kunnen ontwrichten, doch de oude instelling van de E.G.K.S., waarvoor men zich vele offers heeft moe ten getroosten, wil men niet meer missen. De heer Bech bepleit de instelling van een Europees gebied met als centra Luxem burg, Straatsburg en Brussel. De verbin dingen tussen deze steden zouden zodanig verbeterd moeten worden, dat de afge vaardigden zich binnen enkele uren van de ene stad naar de andere zouden kun nen begeven. De heer Bech zoekt aanslui ting bij het streven van het Europese ac tiecomité, dat de vorming van een Euro pees district voorstaat met extra-territo riaal karakter en een eigen bestuur in de geest van Vaticaanstad en Washington D.C. Brussels troeven Uit praktische overwegingen zouden velen de voorkeur aan Brussel willen geven als zetel der Europese instellingen. De geografische ligging van deze stad is zeer gunstig, 300 kilometer van Parijs en minder dan 250 kilometer van Den Haag, Bonn, Luxemburg en Londen. Het wegen net verkeert in zeer goede toestand. De internationale spoorwegverbindingen la ten, vooral na de aanleg van de tunnel van het noord- naar het zuidstation, niets te wensen en naast luchtverbindingen met de gehele wereld vanaf Meisbroek, onder houdt Brussel helikopterdiensten met Rot terdam, Rijssel, Parijs, Bonn, Maastricht, Eindhoven, Keulen, Duisburg en Dort mund. De belangrijkste troef in handen van de Belgische minister van Buitenlandse Za ken Victor Larock is het overschot aan woonruimte er zijn straten waar vijf woningen te huur staan waardoor de duizenden functionarissen der instellingen en hun gezinnen onderdak kunnen vinden zonder de woningpolitiek van de stad ge weld aan te doen. Voor de vestiging der Europese instellingen zelf biedt Brussel de hoogvlakte van de Heysel aan, niet ver van het paleis van Laeken, 'n oppervlakte van 123 hectare, waar dit jaar de wereld tentoonstelling wordt gehouden. De bu reaus kunnen ondergebracht worden in de talrijke bouwwerken die ter gelegenheid van deze tentoonstelling worden opgericht en bij het ontwerpen waarvan rekening gehouden is met hun uiteindelijke Euro pese' béstemming. Dit Europese- centrum op de Heyselse hoogvlakte zou over een eigen helihaven -beschikken alsmede over een auditorium met 2500 plaatsen en een vergaderzaal voor 800 personen. Brussel wijst erop dat zijn ontspanningsmogelijk heden niet voor Parijs onderdoen en dat zijn onderwijsinstellingen, musea, concert zalen en hotels kunnen wedijveren met alle andere steden in de wereld. Brussel wijst verder op het Kamerrijkbos en het Zonienwoud, waarbij nog komt, dat een moderne snelverkeersweg autorijders in korte tijd van Brussel naar de kust brengt. Van Belgische zijde is betoogd, dat, ook al mocht de keuze niet op Brussel vallen als zetel voor alle Europese instellingen, men in ieder geval de instellingen van de Economische Gemeenschap en Euratoom, die voorbestemd zijn een belangrijke bij drage te leveren tot de toekomstige ont wikkeling van Europa en waarvan de interimcommissie in 't kasteel Hertoginne- dal bij Brussel vergadert, in de Belgische hoofdstad wenst gevestigd te zien. Neder land zou België in dit verlangen steunen. Gordiaanse knoop In sommige kringen verwacht men, dat de zes ministers de gordiaanse knoop niet zullen durven doorhakken en zullen trach ten een compromis te vinden, op grond waarvan ieder der zes landen dan een stuk uit de Europese koek zou krijgen. Brussel zou dan de organen van de Economische Gemeenschap en Euratoom krijgen, de parlementaire bijeenkomsten zouden in Straatsburg worden gehouden (Kehl kan bij Straatsburg worden opgenomen), Luxemburg zou de E.G.K.S. blijven huis vesten, de Italianen zouden de inves teringsbank onder hun hoede krijgen en in Nederland zou het gerechtshof geves tigd worden. Andere, minder pessimis tische waarnemers blijven evenwel de hoop koesteren dat twee der drie rivalen in het belang van de Europese eenwor ding een offer willen brengen, waardoor alle Europese instellingen toch nog in één stad samengebracht kunnen worden. CHICAGO (UP) Tijdens het nieuw- jaarsweekeinde heeft het verkeer in de Verenigde Staten 175 doden geëist. De com missie voor veilig verkeer heeft verklaard dat „de Verenigde Staten niét kunnen be weren dat zij de beschaving vertegenwoor digen wanneer er zoveel doden vallen in het verkeer van de Amerikanen". I

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 13