Vooruitzichten Twentse textiel industrie niet ongunstig anda en de wijze Meester Hervatting der expansie in geest van zelfvertrouwen en saamhorigheid Emissie Dordtsche Petroleum Vannacht weer lichte vorst r In de verhouding 1 op 3 Wollenstoffen- en confectie-industrie staan echter voor een moeilijk jaar Negenhonderd stakende politiemannen in Oslo ontslagen Wereldnieuws Tod, zo J VRIJDAG 3 JANUARI 1958 Prof. Brouwers over economisch perspectief Voorzitter Effectenhandel Vorig jaar was ongunstig voor A'damse Beurs Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Dom Mintoff stelt Londen een „bestand" voor Politieke chantage, aldus oordeelt de „Times" Handel in zuivelprodukten is niet rooskleurig Euromarkt zal prijsniveau op den duur met circa 21 percent doen stijgen NAAIMACHINES SPINNEN- DODER Prof. G. Brouwers, secretaris-generaal van het ministerie van Economische Zaken, heeft in het eerste nummer van 1958 van Economische Statistische Berichten een beschouwing gewijd aan het economisch perspectief, waarin hij onder meer zei: Nauwelijks is de weg naar het evenwicht opnieuw betreden of reeds klinkt de waar schuwing tegen een doorschieten naar de andere kant. De zorg voor voldoende werkgelegenheid in feite het meest centrale doel der economische politiek vormt daarvoor het begrijpelijke motief. Laten wij ons hier echter voor overdrijving hoeden. De opvatting dat de conjunctuur tot een rechte lijn zou zijn te maken aan de bovenrand van de volledige werkgelegenheid is in een zo van het wereldgebeuren afhankelijke economie als de onze stellig een illusie. Het is mogelijk ook bij een vrij heftige beweging van het internationale verloop de mate der nationale schommeling binnen redelijke grenzen te houden. Maar daarvoor zijn ruime deviezenmiddelen nodig en die moeten worden aangevuld. Zouden wij ons monetaire kruit te snel ver schieten, dan zouden wij tekortkomen als er werkelijk moeilijkheden dreigen. Er is een tweede overweging die ons tot matiging dwingt bij het opschroeven van de binnenlandse conjunctuur. Wij treden wat onze verhouding tot de buitenwereld betreft in een nieuwe fase, die van de integratie van West-Europa. Al is nuch terheid op haar plaats met betrekking tot het groeitempo, op de ontwikkeling onzer economische structuur zal zij reeds spoe dig invloed uitoefenen. Voor deze reoriën- tatie van ons economisch leven zijn even wichtige arbeidsverhoudingen, aanzien lijke investeringen en lage produktiekos- ten vereist. Over de zogenaamde harmo nisatie dezer laatste wordt bij de scherpe Het afgelopen jaar is voor de Amster damse effectenbeurs geen gunstig jaar geweest. Het is te gewaagd om enige voor spellingen omtrent het jaar 1958 te doen. Behalve de algemene politieke ontwikke ling, zal uiteraard veel afhangen van het verdere conjunctuurverloop, zowel in ons land als daarbuiten, vooral in de Ver enigde Staten. Daarbij moet de tragische ontwikkeling in Indonesië ons met de grootste zorg vervullen. Aldus zei mr. P. F. J. de Kok, voorzitter van de Vereeni- ging voor den Effectenhandel, tijdens de nieuwjaarsbijeenkomst van de leden. Hij bracht in herinnering, dat sinds 1945 een machtig totaal bedrag aan Ame rikaanse obligaties, aandelen en Neder landse fondsen uit Nederlands bezit in bui tenlandse handen is overgegaan. Dit feit moet als ernstig in zijn consequenties voor de Amsterdamse effectenbeurs worden gekenmerkt. In het eerste halfjaar van 1957 vond een nettoverkoop van binnen landse effecten naar het buitenland plaats tot een bedrag van 315 miljoen tegen slechts 66 miljoen in de eerste zes maan den van 1956. Mr. De Kok zei voorts dat de notering in percenten en de notering in geld, de po pularisering van het effectenbezit, de wij ze van handel op de voor- en nabeurs, uitbreiding van het systeem van vereen voudigde effectenlevering vraagstukken zijn, die de aandacht van het bestuur hebben. Wat de berichtgeving over de beurs door de dagbladen betreft, meende de voorzit ter, dat ook op dit gebied een verbetering van de toestand vergeleken met die van vroeger kan worden geconstateerd. In het bestuur van de Vereniging is men er zich van bewust, dat op verschillend gebied veranderingen in de organisatie dienen te worden aangebracht. Deze or ganisatie is gevormd in de vooroorlogse omstandigheden, toen de Amsterdamse Beurs zich nog een van de belangrijkste beurzen ter wereld kon noemen. Wij moe ten niet uit het oog verliezen, aldus de spreker, dat wij wel een privaatrechtelij ke organisatie zijn, maar met een voor ons vaderland zeer belangrijke publieke taak. Franse delegatie naar V.S. De vooraanstaande Franse financiële deskundi ge Jean Monnet zal naar verwacht wordt op 10 januari als leider van een delegatie naar Washington vertrekken, om te onderhandelen over dollarleningen voor Frankrijk. Ambtenaren van het Franse ministerie van Financiën schat ten, dat Frankrijk in 1958 ongeveer 400 miljoen dollar aan buitenlandse hulp nodig zal hebben tot steun van de frank en om de van vitaal be lang zijnde invoer gaande te houden. Verwacht wordt, dat Monnet ook zal trachten een overeen komst te bereiken tot uitstel van Franse aflos singen op na-oorlogse Amerikaanse leningen. Rotterdam als oliehaven Wanneer de thans rond de Derde Petroleumha ven in aanbouw zijnde tankinstallaties voltooid zijn zal, zo deelde burgemeester Van Walsum in zijn nieuwjaarsrede mede, de opslagcapaciteit van minerale oliën met ongeveer anderhalf mil joen ton toenemen. De ..Esso" gaat in het voor jaar haar nieuwe raffinaderij in het Botlekgebied bouwen. Men rekent er volgens de burgemeester op dat deze in 1960 gereed zal zijn en de ..Caltex" hoopt tegen die tijd haar produktie te verdubbe len. Gerekend kan dan worden op een gezamen lijke raffinage-capaciteit van omstreeks zeven miljoen ton. Scheepvaart Rotterdam In 1957 zijn In totaal de Rotterdamse haven binnengekomen 22.142 schepen, tegen 21.237 in 1956. De gezamenlijke tonnage bedroeg 45,2 mil joen n.r.t. tegen 43,5 miljoen in 1956. De gemid delde tonnenmaat van de schepen van 500 b.r.t. blijft stijgen, evenals het aantal schepen met een diepgang van meer dan 10,50 m. Het goederen verkeer langs de Rijn laat een stijging zien, maar liet percentuele aandeel van Rotterdam daarin daalde. Rohte en Jiskoot De directie van Oscar Rohte en Jiscoot n.v. deelt mede, dat het afgelopen boekjaar 1957 voor de vennootschap niet onbevredigend is geweest. Zij voegt hieraan toe, dat nog niet te bezien valt, welke invloed de maatregelen in Indonesië op de Nederlandse tabakshandel zullen hebben, maar dat de gang van zaken bij de vennootschap niet geheel afhankelijk is van de handel in Javatabak. Invoer in Nieuw-ZeelantI De minister-president van Nieuw-Zeeland Nash heeft meegedeeld dat voortaan voor alle invoer in Nieuw-Zeeland een vergunning vereist is. De Barneveldse markten De jaaraanvoer over 1957 op de Barneveldse pluimveemarkt bedroeg 3.218.000 stuks. Dit is ruim 200.000 stuks rheer dan in 1956 toen er 3 miljoen stuks plutmvee werden aangevoerd. In 1955 was de aanvoer 2.9 miljoen stuks. De groot ste aanvoer in een week was 85.000 stuks, welk aantal op 11 april werd genoteerd. De aanvoer op de vrije markt beweegt zich echter in dalende lijn. Het totaal van de vrij nauwkeurig geschatte weekaanvoeren (naar gegevens van tellingen van gemeentewege) bedroeg namelijk ruim 89 mil joen stuks tegen ruim 101 miljoen stuks over 1956. Indonesische textielfabriek In het dorpje Medari, in het bijzondere gebied van Jogjakarta, zal een textielfabriek worden gebouwd, waarmede een bedrag van 200 miljoen rupiah zal zijn gemoeid. De fabriek, die een op pervlakte van 12 h.a. zal beslaan, zal zich geheel bezig houden met de fabricage van cambrics en zal, na voltooiing, in een zesde tot een zevende deel van de Indonesische behoeften daaraan kun nen voorzien. concurrentie ,die ons te wachten staat, vaak te gemakkelijk gepraat. In een periode waarin conjuncturele spanningen en structurele tegenstellingen de nationale economieën vaak sterk zul len doen botsen en onze economische prin cipes in menig opzicht op het spel zullen staan, is eenheid in het economisch beleid en harmonie tussen zijn nationale en in ternationale kant noodzakelijk. Deze veranderingen in de economische positie van ons land spelen zich momen teel af temidden van een kenterende in ternationale conjunctuur. De overexpansie is algemeen geweest. Er is thans veel spe culatie hoe ver de benedenwaartse tendens zich door zal zetten. Zullen de veel geci teerde in het systeem opgenomen „stabili serende factoren" solide genoeg zijn om een werkelijke inzinking te voorkomen? Zal de moderne conjunctuurtheorie, al thans in een periode van neergang, ook moderne conjunctuurpraktijk kunnen zijn? De kansen zijn er. In de huidige wereld situatie is echter een zaak van primair belang: vertrouwen in eigen kracht. De potentiële mogelijkheden en technische capaciteiten van het westen zijn dusdanig dat een succes van de concurrent het niet al te zeer behoeft te schokken. Fouten moeten worden hersteld, maar men kan de zelfkritiek ook overdrijven. Zelfvertrou wen en saamhorigheid vormen de beste grondslag voor een hervatting der ex pansie. VALETTA (Reuter) De eerste minis ter van Malta, Dom Mintoff, heeft in een brief aan de Britse minister van Koloniën, Lennox-Boyd, een „bestand" voorgesteld om de regeringen van beide landen tijd te geven voor het uitwerken van plannen voor de toekomst van het eiland. Mintoff heeft eerder deze week gedreigd de be trekkingen met Londen te zullen verbre ken als Groot-Brittannië geen ander werk zou garanderen Voor overtollige scheeps werfarbeiders. Deze bedreiging spruit voort uit de vrees, dat bezuinigingen in de Britse defensie-de- welvaart van Malta, die grotendeels afhankelijk is van de scheeps- \Ververv.-zullen ondermijnen. Malta beschul digde Groot-Brittannië ervan, niet bereid te zijn een verklaring van 1955 na te ko men volgens welke het werkloosheid op Malta zal voorkomen. Leden van het algemeen vakverbond op Malta dringen er in pamfletten bij de ar beiders van de marinewerf te Valotta, op aan heden in staking te gaan. uit protest tegen het ontslag van arbeiders van de werf. In Londen is men volgens onze corres pondent van oordeel dat Mintoff Malta mis leidt. Er is geen sprake van dat het eiland door massale werkloosheid zou wor den bedreigd. Zelfs indien de marine-wer ven zouden worden gesloten. Men be schouwt Mintoff's optreden eerder als thea traal dan praktisch. Alleen de Britse gou verneur van het eiland kan handelen op het gebied van defensie en de betrekkingen met het buitenland. Het Maltezer parle ment kan de banden met Londen niet door snijden Wel vreest men dat er stakingen en lijdelijk verzet zullen beginnen, die de marinebasis kunnen verlammen. Mintoff kan rekenen op de socialisten en de marine-arbeiders en waarschijnlijk ook op de rooms-katholieken. die zich hebben verzet tegen zijn oorspronkelijke plan voor politieke vereniging met Groot-Brittannië Indien een spoedige overeenkomst met Londen uitblijft, zal er waarschijnlijk een coalitie-regering komen met de oppositie leider dr. Olivier als premier. De politieke partijen zouden dan gezamenlijk trachten Groot-Brittannië beter levensvoorwaarden af te dwingen. De Times noemt Mintoff's motie een ruwe poging tot politieke chantage. De Britse regering heeft zich ernstig ingespannen om andpre werkgelegenheid te scheppen. Het blad uit de vree; dat hiervan door Mintoff's actie misschien niets terecht zal komen. De schepen verbranden is een vreemde manier om een noodsignaal te geven, ddus de Times. Verleden noch toekomst van de zuivel wordt door de voorzitter van het Pro- duktschap voor zuivel ir. B. van Dam, rooskleurig geacht. Dit kwam tot uiting in zijn nieuwjaarsrede voor het bestuur van het produktschap. Men kan gerust van ma laise spreken. In 1957 bleef de opbrengst van de melk naar schatting vier cent ach ter bij de garantieprijs per kilogram. Aan gezien nog geen nabetaling plaats vond, verkeren vele veehouders in liquiditeits moeilijkheden. Als gevolg van ontoerei kende marges ondervindt de kleinhandel moeilijkheden. De beelden van produktie en afzet noemde ir. Van Dam niet minder somber. De produktie steeg met twee percent, het gemiddelde vetgehalte daalde iets. De condensuitvoer vertoonde een behoorlijke achteruitgang. De teruglevering van on- dermelk aan boeren daalde met 10,5 per cent tot 380.000 ton. Het verbruik van drinkmelk was tot 1 juli een percent hoger dan in de eerste helft van 1956. Na de prijs verhoging daalde het verbruik met 3 per cent. Ir. Van Dam heeft de indruk, dat de minister van landbouw het standpunt van het produktschap om de verrekenprijs voor melk niet te verhogen, zal delen. De boterproduktie was in 1957 1000 ton lager dan in 1956. De kaasproduktie steeg met 9,500 ton. De kaasafzet bewoog zich met 2000 ton in het binnenland in opwaartse richting, maar de uitvoer naar West-Duitsland, En geland en Egypte daalde. Indien de emissie „Koninklijke" door gang vindt, zal de Dordtsche Petroleum Industrie Maatschappij n.v. de inschrij ving open stellen op nominaal 7.344.000 7 pet. preferente aandelen „Dordtsche" aan toonder, in aandelen van 500 en on deraandelen van 100. Deze worden uit sluitend aangeboden aan de houders van preferente aandelen en onderaandelen in de verhou "ing van een op drie. Tevens zal de inschrijving worden opengesteld op nominaal 14.688.000 gewone aandelen „Dordtsche" aan toonder in aandelen van 1000 en onderaandelen van 200, uit sluitend voor houders van gewone aande len en onderhandelen in de verhouding een op drie. De koers van uitgifte zal nog nader worden bekend gemaakt. De nieuwe aandelen zullen ten volle delen in de winst van de „Dordtsche" over 1958 en volgen de boekjaren. De periode van inschrijving op de nieuwe aandelen Dordtsche zal onge veer samenvallen met die van de „Konink lijke". De „Koninklijke" heeft het voornemen op of omstreeks 17 januari over te gaan tot uitgifte van ïieuv.'e aandelen met toe kenning van een claimrecht aan de hou ders van de bestaande aandelen, in de verhouding een op acht. Het emissiesyn- dikaat bestaat uit de firma's Hope en Co., Van Eeghen en Co., Pierson, Heldring en Pierson, alsmede de Amsterdamsche Bank en de Nederlandsche Handel-Maat- schappij. ONDANKS DE MOEILIJKHEDEN, die te verwachten zijn bij de afzet in Indonesië en de grotere concurrentie op de binnenlandse markt door de inwerkingtreding van de Euromarkt, acht de voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Twenthe en Salland, de heer H. van Heek Hzn„ de vooruitzichten voor de Twentse textielindustrie niet ongunstig. De heer Van Heek zei dat de binnenlandse order positie in de textielindustrie door de zijns inziens ongezonde aankopen en de voorraad- vorming van de consument in de laatste maanden van 1956 en in het eerste kwartaal van 1957 benadeeld is. Handel en confectie-industrie plaatsten toen grote orders en overschatten, naar thans kan worden vastgesteld, de vraag van het publiek. Verwacht kan worden dat de vraag op de binnenlandse markt zich in de voorjaarsmaanden van dit jaar weer zal hebben hersteld. De grondstoffenmarkt vertoont met name voor de katoenindustrie een vaste tendens. Ondanks de grote zuigkracht van de binnen landse markt bleven de exportcijfers der textielindustrie praktisch op gelijk niveau, uitgezonderd voor Indonesië. Wat betreft de totstandkoming van de Euromarkt merkte de heer Van Heek op dat enerzijds rekening moet worden ge houden met toenemende concurrentie op de eigen binnenlandse markt tengevolge van het geleidelijk afschaffen van de binnen- tarieven, anderzijds kan het wegvallen van de tariefbarrières voor de export naar de andere Euromarktlanden bepaald betere afzetmogelijkheden voor onze industrie bieden. In 1956 exporteerde de Nederlandse katoenindustrie ongeveer 23 pet. van haar totale weefselexport naar de E.E.G.- markt. Voor de wollenstoffenindustrie stond 1957 in het teken van minder bedrijvig heid. De orders bleven ver achter bij 1956 door de bestedingsbeperking en de krappe kapitaalmarkt. De personeelbezetting moest in augustus worden ingekrompen. De gang van zaken in de confectie- industrie onderging in 1957 een aanmerke lijke ommekeer. Het publiek heeft minder geld aan confectie besteed dan voorgaande jaren. Tal van bedrijven moesten werktijd verkorting aanvragen. Wanneer alle Euro- marktplannen worden gerealiseerd, zal dat leiden tot een aanmerkelijke kostenstijging in de confectie-industrie. Het Centraal Planbureau berekende een loonstijging van ruim 30 pet. Het prijsniveau van de pro- dukten der kledingindustrie zal dan met 21 pet. stijgen. De Tilburgse industrie De voorzitter van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Tilburg en om streken, de heer H. Mannaerts, wijdde een groot deel van zijn beschouwing aan de precaire situatie in de wollenstoffen industrie in het werkgebied van de Kamer. Een niet onbelangrijk aantal bedrijven heeft met een tekort aan orders te kampen, zodat verkorting van werktijden noodzake lijk werd. De nationale wolindustrie is voor 60 percent in het districf dèf Kamer ge vestigd en Tilburg is wat werkgelegenheid betreft hiervan voor 33 pereent afhanke lijk. Een bijzondere bezinning past ons, zei de voorzitter, met de komst van de Euro- Door verdere drukstijgingen heeft het hogedrukgebied in de omgeving van Scan dinavië zich verder naar midden-Europa uitgebreid. Daardoor bleef ons land in po laire lucht, waarin door uitstraling de tem peraturen op enkele plaatsen tot 5 graden beneden het vriespunt daalden. Een kleine storing, die donderdag veel sneeuw in De nemarken veroorzaakte, trok naar Polen weg. Een ander neerslaggebied bevindt zich boven Ierland en de Ierse Zee. Het breidt zich langzaam naar Schotland en Engeland uit. Op de oceaan speelt de depressie-acti viteit zich ver van het Europese continent af. Aangezien de luchtdruk in Europa blijft stijgen zal in ons land de komende nacht overwegend lichte vorst optreden. In de loop van de.dag zal bewolking in de hogere luchtlagen binnendrijven, die samenhangt met een front bij Ierland. De neerslagkan sen zijn echter tot de avond gering WEERRAPPORTEN Zaterdag 1 januari Zon op 8.48 uur, onder 16.42 uur. Maan op 15.50 uur, onder 7.06 uur. Maanstanden 5 jan. 21.09 uur volle maan. 12 jan. 15.01 uur laatste kwartier. 19 jan 23.08 uur nieuwe maan. 28 jan. 03.16 uur eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 4 januari Hoog water: 2.25 en 14.41 uur. Laag water: 10.29 en 22.44 uur. Temperaturen Duiten Of) OU en binnenland heden- .5 tzS morgen 7 uur Neerslag Q. laatste 24 uur. 5 o 'C V c c.S Helsinki licht bew. nnw -17 0 Oslo onbewolkt n -12 0 .kopenhagen mist w -12 0 Aberdeen geheel bew. windst. -8 0 Londen zwaar bew O 2 0 Amsterdam onbewolkt O -3 0 Brussel half bew O -1 0 Luxemburg licht bew no -3 0,2 Parijs geheel bew no 3 0 Bordeaux onbewolk O 1 0 Grenoble licht bew windst. -4 0 Nice half bew. nnw 6 0 Berlijn onbewolkt nno -4 0 Frankfort onbewolkt ono -2 0 München sneeuw nno -1 0,1 Zurich geheel bew nnw -1 0 Genève mist windst. -1 0 Locarno onbewolkt zo -5 Wenen geheel bew n -3 0 Innsbruck geheel bew w -6 0 Rome licht bew. windst. 4 0 Ajaccio licht bew. n 1 0 Mallorca onbewolkt nw 4 Den Helder onbewolk zo -2 0 Ypenburg •n bewolkt O -4 0 Vlissingen onbewolkt O -1 0 Eelde geheel bew zzo -3 0,1 De Bilt onbewolkt ono -4 0 Twente onbewolkt O -5 0 Eindhoven onbewolkt O -3 0 VIv. Z.-Limb zwaar bew ono -1 0,1 27. Na zijn vreemd gesprek met Hercules stelde Joris zich verdekt op en hield de tent van de krachtpatser in de gaten. „Komaan", mompelde hij, „onze krachtige vriend zal nu weldra naar buiten moeten komen, om publiek voor zijn volgende voorstelling te trekken". Lang hoefde Joris niet te wachten, want daar beklom Hercu les al een podium, om met zware stem te verkondigen, dat hij de sterkste man van de wereld was. En om dit te bewijzen, tilde hy spelenderwijs een slordige hon derd kilo ijzerwerk op. „Mooi spierwerk, Hercules", mompelde Joris. „Thans echter moet ik mij reppen naar mijn eigen kraam pje om flesjes met Elixer Oriental gereed te zetten, want daar zal weldra een grote vraag naar zijn". En zonder verder om te zien, spoedde hij zich naar de overzijde. Hercules zette het gewicht dreunend neer en maakte een diepe buiging in het volle besef, dat hy een goede indruk had ge maakt. Maar toen hij zich oprichtte en de menigte wilde vertellen, dat zij in de icnt nog veel grotere krachtprestaties te zien zouden krijgen, bemerkte hij tot zijn ont steltenis dat zijn toeschouwers hem de rug hadden toegekeerd. Allen haastten zich naar een kraampje aan de overzijde, waar Joris luid stond te verkondigen, dat hij het enig echte „Elixer Oriental" verkocht. Daar was grote vraag naar, nu men op de rug van Hercules had kunnen lezen, dat deze zijn enorme kracht aan dat Elixer te danken had! markt en een onbelemmerde concurrentie met buitenlandse ondernemingen. Struc tureel gezien kan de wolindustrie rekenen op een omvangrijke vraag naar produkten, maar de expansie-mogelijkheden zijn gezien een zekere verzadiging in het eigen land en in West-Europa zeer beperkt. De situatie van de wollenstoffenindustrie gedurende de laatste jaren en de over capaciteit in West-Europa heeft het in de hand gewerkt dat de onderscheidene be drijven zich zijn gaan richten op de natio nale markten. Niet verwacht mag worden dat de wol lenstoffenindustrie in Tilburg nog langer zijn taak als welvaartsdrage. zal kunnen blijven vervullen. Het is namelijk niet waarschijnlijk te achten, dat deze industrie de groei der beroepsbevolking zal kunnen opvangen ,te meer omdat Euromarkt en de daardoor nodige specialisatie zullen leiden tot een daling der personeelsbezet ting Tevens is de Tilburgse bevolking wel allerminst gebaat bij een zo eenzijdige be roepskeuze. De K. v K. steunt het streven van de gemeente Tilburg drastisch over te gaan tot het aantrekken van andere in dustrieën. OSLO (UP) Vrijwel de gehele sta kende politiemacht van Oslo is donder dag door de Noorse minister van justitie, Jens Haugland, ontslagen. De stakers, ruim 900 van het byna dui zend man tellende korps, kregen opdracht hun uniformen en legitimatiebewijzen in te leveren. Zij zullen van de salarislijsten worden afgevoerd. Haugland noemde hun staking onwettig. Enige tijd geleden is namelijk, met het oog op de toen reeds dreigende staking, een ontwerp van (nood)wet aangenomen vol gens hetwelk politiepersoneel het werk niet mag neerleggen- De politievakbond heeft zich hier echter niets van aange trokken. De stakers posten in burger voor het hoofdbureau van politie. De „onder kruipers", agenten uit andere Noorse ste den, worden met een koel stilzwijgen be jegend. Deze agenten werden woensdagavond met speciale bussen en vliegtuigen uit Stavanger, Bergen. Drammen en andere steden naar de hoofdstad overgebracht om daar dienst te doen. Cheque uit Zweden Het politiepersoneel van Stockholm heeft de stakende agenten van Oslo een cheque van 5.000 Zweedse kronen gezonden. De staking begon donderdag in het stadsbeeld van Oslo merkbaar te worden. Parkeren op niet toegestane plaatsen is vrij algemeen en in het Bislettstadion stroomden tienduizenden samen om te kij ken naar een schaatswedstrijd, zonder dat één agent aanwezig was om het verkeer te regelen. Vele stakers zouden inmiddels reeds nieuwe betrekkingen hebben gekregen. De vakbond van politiepersoneel heeft aangekondigd de juistheid van de noodwet volgens welke politiepersoneel tot april van dit jaar niet in staking mag gaan, in een rechtsgeding te zullen betwisten. Sinds 1955 wordt reeds onderhandeld over de politiebezoldigingen in Oslo. Kitikachorn. De nieuwe premier van Thailand, generaal Thanom Kitika chorn, heeft de samenstelling van zijn kabinet bekendgemaakt en daarbij ver klaart} dat Thailand lid zal blijven van de Zuidoostaziatische Verdragsorga nisatie. Prins Wan Waithaiyakon, die minister van Buitenlandse Zaken blijft, zal fungeren als plaatsvervangend pre mier. Etna. De vulkaan tEtna op Sicilië stoot op nieuw lava en stenen uit. Gisteravond had de lava, die uit de noordoostelijke krater kwam een stroom van 2.5 km gevormd. De stenen vlogen tot 300 me ter de lucht in. Spionage. De Amerikaanse onderofficier Roy Rhodes moet voor een krijgsraad verschijnen op beschuldiging van spio nage. Hij zou tussen 1951 en 1953, toen hij in dienst was van de Amerikaanse ambassade in Moskou, inlichtingen aan de Russen hebben verschaft over het codesysteem en het doen en laten van ander ambassadepersoneel. Rhodes was een van de voornaamste getuigen a charge in het proces tegen de Russi sche kolonel Rudolf Abel, die vorig jaar oktober in Amerika tot dertig jaar op sluiting is veroordeeld. Onnodig President Asgeir Asgeirsson van IJsland heeft indirect het Russische aanbod verworpen om de vrijheid van een neutraal IJsland te garanderen als alle vreemde troepen het eiland verlie ten. In een nieuwjaarsboodschap tot het volk zei hij, dat zulke garanties in oorlogstijd waardeloos zijn en in vre destijd onnodig. Moeders De moeders van drie Amerika nen die wegens spionage in China wer den veroordeeld, zijn naar China ver trokken. Premier Tsjoe En-Lai gaf on langs toestemming voor het bezoek. Actief. Volgens de persdienst van de Oostenrijkse socialistische partij is de werkzaamheid van de Hongaarse spio nagedienst in Oostenrijk, Zwitserland en West-Duitsland de laatste maanden aanzienlijk vergroot. Deze activiteit zou worden geleid door Joszef Hamori, ver bonden aan de Hongaarse legatie in Wenen. Voltrokken. Het Hongaarse opperste ge rechtshof heeft de schrijver Laszlo Iwan Kovacs, beschuldigd van het aan voeren van een gewapende groep ge durende de opstand en pogingen tot de oprichting van extreem rechtse partij, ter dood veroordeeld. Het vonnis is kort na de uitspraak voltrokken, aldus heeft radio-Boedapest medegedeeld. Voortvluchtig. Tussen Rivarolo en Favria, ten noorden van Turijn is een brand weerwagen aangereden door een elek trische trein. Vier brandweerlieden kwamen om het leven. De afsluitbomen van de overweg waren niet neergela ten De overwegwachter, die pas een dag in dienst was, is voortvluchtig. Er zijn in Italië 17.400 overwegen, een op elke 900 meter spoorlijn. Probleem. In een graf uit de twintigste Egyptische dynastie, dat gevonden werd bij de tempel van Heliopolis ten zuid oosten van Cairo, zijn mummies van struisvogels aangetroffen. Deze ont dekking stelt de archeologen voor een probleem. Advertentie, in de Londense Times stond gisteren deze advertentie: Gevraagd: „Ongebruikte vuurtoren, onmiddellijk te betrekken". De advertentie is opge- gegeven door een vrouw, die temidden van de golven wil wonen om „van al les af te zijn". Voorzijde De zaklijn begint in New York terrein te winnen. In een der zaken is men echter tot de slotsom gekomen dat de klanten de voorzijde niet van de achterzijde kunnen onderscheiden. Daarom wordt een grote label in de halslijn van de japonnen genaaid, met het opschrift: „Dit is de voorkant". Eentonig. Het weekblad „Kultura" van de Tsjechoslowaakse communistische partij levert critiek op de „eentonig heid" in het c lturele leven van het land De critiek is speciaal gericht op de architecten, die „allemaal dezelfde huizen bouwen" en op de binnenhuis architecten, die „altijd dezelfde inrich ting aanbevelen". Bij de radio, aldus het blad in zijn nieuwjaarsnummer la ten steeds dezelfde gelijkgestemde stemmen zich horen. Ook de pers wordt een „droge stijl, van alle geestdrift ge speend" verweten. ADVER'f bNTlt Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181 Tel. 14444 MET SPINNEN plegen we niet veel ryiedelijden te hebben wanneer hun iels onaangenaams overkomt. Daar hebben deze dieren het trouwens ook wel naar gemaakt, want door hun moordlust en meedogenloze wreedheid ten opzichte van de prooi die in hun web is verstrikt ge raakt hebben zij alle zachtere gevoelens te hunnen opzichte uit ons hart gebannen. Zo zijn wij. Kwaad wordt door ons met kwaad vergolden. Wanneer we ons echter rea liseren, welke verschrikkelijke vijanden de spinnen hebben, zullen we moeten erkennen dat de boosaardigheid van de spin nen door dezelfde boosaardig heid reeds in de vrije natuur vergolden wordt, zodat wij ons hier rustig buiten kunnen houden. De aartsvijand van de spinnen is de spinnendoder, een hele familie van wespen, waarvan alle soorten over de hele wereld op spinnen jagen. Sommige soorten vangen wolfsspinnen, andere gaan de krab- en springspinnen te lijf en in ons land kennen we vele soorten waarvan twee het op de kruisspin hebben voorzien. V kent de achtergrond van dit drama zo langzamerhand wel: de wijfjes van deze wespen vangen en verlammen de spinnen, die in een nest worden onder gebracht, waar de bewegingloze prooi van een ei wordt voorzien, zodat de uit dat ei komende wespenlarve gedurende de gehele ontwikkelingsperiode vers voedsel ter be schikking heeft. Elk wijfje maakt in het seizoen vele van zulke ondergrondse nes ten, waarin steeds slechts één spin en één ei worden ondergebracht. De jacht van de spinnendoder op wolfs-, krab- en springspinnen, die geen web ma ken, moeten we ons niet al te eenvoudig voorstellen De spinnendoders rennen schoksgewijs op lange poten over de grond, klappen voortdurend hun dichtgeslagen vleugels op en neer en voeren met hun sprieten snelle roffelslagen uit, zodat de toeschouwer de indruk krijgt dat hier een uiterst geagiteerde jager op pad is. De spin, die haar ontdekt, moet van al dit gedoe niets hebben en gaat ijlings aan de haal hetzij omdat ze over tuigd is van het hopeloze van de strijd die haar wacht, hetzij omdat de enerverende handelingen van de jager op haar zenuwen werkten. Tijdens haar vlucht zet de spin er ste vig de sokken in en maakt herhaaldelijk grote sprongen, waardoor de spinnendoder het spoor nogal eens bijster wordt. Maar, weet de spinnen doder haar prooi te benaderen, dan volgt een stevig gevecht, waarin de spin niet mei zich laat spotten want ook zij bezit stevige wapens in haar geduchte gifkaken. Het komt wel eens voor, dat de spin de spin nendoder doodbijt, maar meestal is de spinnendoder de zegevierende overwin naar die haar slachtoffer met een of meer steken van de gifangel volkomen weet te verlammen. Dan kan het versjouwen van de verlamde prooi - vaak over grote af standen - een aanvang nemen. Ook tijdens dit transport kunnen allerlei avonturen worden beleefd, want talrijke insecten zijn bereid op hun beurt de spinnendoder een poets te bakken. Wist u bijvoorbeeld dat in deze kringen ook het systeem van de Koekoek opgeld doet? Daarover een volgende keer. (Nadruk verboden) H Pétillon

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 2