Parlementaire medezeggenschap van bedrijfs- en beroepsleven verdient overweging Indonesië kan geen wapens in Zweden krijgen Actie tegen Nederland volgens Hatta onvoldoende voorbereid Prof. De Vries in eerste SER-vergadering 1958 Maar niet in de vorm van een Derde Kamer VRIJDAG 3 JANUARI 1958 11 Postverkeer daalde in 1957 Washington heeft het verzoek nog „in studie Clandestiene luisteraars en kijkers Ook Syrië onthoudt steun aan Jordaanse regering Frankrijk krijgt gegevens over atoomonderzeeboten Washington Post tevreden over conferentie in Cairo Tweede Britse DC 4 gaat evacués uit Singapore halen Watersnood in Algerije Nederlanders uitgesloten op de beurs te Djakarta Duitsers niet gesteld op overnemen van de handel „Niet het Indonesische volk zou moeten lijden maar het Nederlandsezo verklaart hij Waterman en Tjiliwah met 1200 evacués in Singapore A lie Indonesiërs zijn nu gerepatrieerd A verij in A ntarctica Ziekenhuizen met „zelf bedieningsafdelingen" Kort nieuws DE SOCIAAL-ECONOMISCHE RAAD heeft hedenmorgen in de grote vergader zaal zijn eerste openbare vergadering in dit jaar gehouden, onder het voorzitterschap van prof. dr. mr. F. de Vries, die een rede hield waarin hij enkele uitvoerige be schouwingen gaf over de ontwikkeling van het industrialisme en in de tweede plaats over de vraag welke plaats de organen van de Publiekrechtelijke Bedrijfs Organi satie in ons staatkundig bestel hebben in te nemen. De drang naar industrialisatie noemde prof. De Vries een der belangrijkste institutionele veranderingen. Een andere factor, die bezig is de economische structuur van onze samenleving te wij zigen is, dat het individueel handelen steeds meer wordt vervangen of geleid door een gezamenlijk handelen. Daarbij wordt de vraag naar de organen aangeknoopt van welke deze regeling of leiding dient uit te gaan. De nieuwe technische vindingen zullen ingrijpende wijzigingen in arbeidswijze, scholing, arbeidsduur, dagindeling en levenswijze meebrengen. Ook de landbouw wordt geïndustrialiseerd en de spreker acht de mogelijkheid niet uitgesloten, dat daardoor de levenswijze van agrariër en industrieel meer naar elkaar zullen toegroeien. De moderne techniek en energie voorziening eisen enorme kapitalen en opvoering van de produktiviteit betekent een grotere kapitaalintensiviteit. Gepaard aan een sterke groei van de bevolking zal deze ontwikkeling investeringen van tot dusver ongekende omvang zowel in de diepte als in de breedte noodzakelijk maken. Voor de naaste toekomst is het pro bleem van de kapitaalvorming een der voornaamste, zo niet het allesbeheersende vraagstuk. De zich wijzigende wereldconstellatie en industrialisatie zal de oudere industrie landen dwingen om hun plaats in het we reldverkeer te behouden door de vervaar diging van produkten van hoge kwaliteit, die veel geschoolde arbeid eisen. Dit geldt bovenal voor een land als het onze met zijn ongunstige verhouding tussen bevol kingsdichtheid en natuurlijke hulpbron nen. Bij de nadere uitwerking en ontwik keling van de markten zal het bedrijfs leven een leidende rol moeten spelen. De spreker achtte een geregelde samenwer king van bedrijfsgenoten uit de verschil lende landen nodig. Het is daarom van het grootste belang, dat krachtige organi saties van ondernemers en arbeiders ge reed staan om dit werk ter hand te nemen, met name een organisatie, die alle betrokkenen omvat, gelijk bij de Publiek rechtelijke Bedrijfs Organisatie het geval is. Een zich herhalende wisseling van pe rioden van overinvestering en consumptie- overbesteding met perioden van bestedings beperking, die gemakkelijk tot depressie en werkloosheid kunnen leiden, biedt een bedenkelijk perspectief. Zij brengt een verschuiving in de inkomensverdeling te weeg, welke correc ties vraagt, die echter het juist geschetste proces weer op gang kunnen brengen. Er bestaat gegronde twijfel of het met de monetaire fiscale en budgetaire middelen, waaróver wij thans beschikken, mogelijk zal zijn de inflatoire dreiging te bezweren. Wanneer dat zo is, zal een antwoord moe ten worden gegeven op de vraag welke wijzigingen in de institutionele grond slagen van onze maatschappij nodig zullen zijn om dit doel te verwezenlijken. In het tweede deel van zijn rede sprak prof. De Vries over de vraag welke plaats de organen van de Publiekrechtelijke Be drijfs Organisatie in ons Staatkundig be stel hebben in te nemen. Daarbij is hij ingegaan op de opmerkingen, dat de raad zichzelf reeds als een soort volksvertegen woordiging zou beschouwen, dat zij een Derde Kamer zou moeten worden, en op hetgeen onlangs van gezaghebbende zijde werd betoogd, dat het bij de huidige stand van de ontwikkeling van het maatschappe lijk organisatiewezen ernstige overweging zou verdienen van het bedrijfs- en be roepsleven. In het verloop van zijn rede zei prof. De Vries, dat er aanleiding be staat om aan het bedrijfs- en beroeps leven in het parlement medezeggenschap te geven in aangelegenheden, die deze sec toren in het bijzonder raken. Dit zal echter niet moeten geschieden door aan de Sta- ten-Generaal een speciaal voor dit doel samengestelde Kamer toe te voegen. In een jaaroverzicht heeft de directeur- generaal der P.T.T. ir. J. D. H. van der Toorn, medegedeeld dat voor het eerst sinds 1945 een daling in het postverkeer is opgetreden. Het telefoonverkeer bleef in 1957 stijgen, maar deze stijging was min der groot dan in voorgaande jaren. Zij bedroeg drie percent in het lokale en ze ven percent in het internationale verkeer. De vraag naar telefoonaansluitingen daal de ook door de gevoerde tariefpolitiek die op de afremming was gericht. De financiële uitkomsten van het staats bedrijf lieten zich begin 1957 niet rooskleu rig aanzien. Vooral de posterijen baarden ernstige zorgen. De factoren die daartoe geleid hebben zijn gemakkelijk aanwijs baar, aldus de directeur-generaal. Het ge middelde loon, inclusief sociale lasten en vergeleken met begin 1955, met achten twintig percent toe. Ook andere kosten ste gen. De totale lasten stegen onrustbarend en het is tegen deze achtergrond dat de ta riefmaatregelen moeten worden gezien die in het afgelopen jaar genomen moes ten worden. De totale baten van het gehe le P.T.T. - bedrijf, exclusief de rijkspost spaarbank, vertoonden daarom ondanks deze factoren een verhoging van ruim veertien percent ten opzichte van 1956. Zij kwamen op het recordcijfer van on geveer vijfhonderdnegentig miljoen gulden. Het laat zich aanzien dat ondanks het verliescijfer dat de posterijen over 1957 nog te zien zullen geven, het staatsbedrijf in zijn geheel door de genomen maatrege len een winstcijfer zal tonen. Ir. Van der Toorn noemde dat een verheugend re sultaat, als men het vergelijkt met de oor spronkelijke begroting voor 1957, waarin een geraamd verlies voorkwam van zes endertig en een half miljoen gulden. De ontsparing bij de rijkspostspaarbank bedraagt, over geheel 1957 genomen, vijf miljoen gulden, zonder de zeven en veertig miljoen gulden rente te rekenen die in dat jaar op de 4,6 miljoen spaarrekeningen is bijgeschreven. Hoewel de rente iets werd verhoogd ondervindt de rijkspostspaar bank de concurrentie van een aantal com merciële banken. Ook een aantal lokale spaarbanken en de boerenleenbanken ge ven een hogere rente op de spaargelden. De grote opvragingen zijn echter in niet geringe mate het gevolg van overheveling van spaargelden naar de nationale wo ningbouwlening. Zelfs bij uitschakeling van deze factoren blijkt toch minder ge spaard te zijn in 1957 dan in voorgaande jaren. Prof. De Vries kwam tot de voorlopige conclusie, dat het in geen geval raadzaam zal zijn het parlement uitsluitend op func tionele basis samen te stellen. De algemene belangen kunnen beter worden beslist door een lichaam, dat de gemeenschap als een geheel vertegenwoordigt. Mocht daarnaast een kamer worden ingesteld, die speciaal het bedrijfs- en beroepsleven vertegen woordigt, dan zal aan deze in elk geval een beperkte taak moeten worden toe gekend, juist omdat anders het functionele gezichtspunt in het gedrang zou komen. SER is niet-politiek Het is een illusie te menen, dat functio nele vertegenwoordiging een einde zal ma ken aan het huidige partijwezen en aan de politieke tegenstellingen. Het functionele gezichtspunt zal door het politieke worden overheerst. De Raad is in zijn tegenwoor dige samenstelling en met zijn huidige taak niet geschikt om als deel van de volksvertegenwoordiging te fungeren. De taak van de raad is de voorbereiding in overleg met het bedrijfsleven van de in stellingsbesluiten van schappen, het toe zicht op een deel van hun werkzaamheden, de voorbereiding en de vaststelling van adviezen op sociaal-economisch terrein, de uitoefening van bepaalde taken in mede bewind. Geen van deze werkzaamheden kunnen door een kamer van de Staten- Generaal worden overgenomen. Het zou een achteruitgang zijn, wanneer deze werkzaamheden niet meer door een ver tegenwoordiging van het georganiseerd bedrijfsleven zouden worden verricht, maar grotendeels in handen van ambte lijke instanties zouden komen. Zou men daarom naast een kamer van het bedrijfs leven de Raad in stand willen houden, dan zou dit weinig in overeenstemming zijn met de wensen van hen, die vanwege hun critiek op de raad een andere oplossing zoeken Invloed niet te groot In het laatste deel van zijn rede zei prof. De Vries, dat de P.B.O. op bevredigende wijze voldoet aan een vertegenwoordiging van het bedrijfsleven, welke men met recht de naam functioneel zou kunnen geven. De raad heeft een overwegend ad viserende taak. Daar de sociaal-econo mische belangen echter niet alleen de be trokken ondernemers en arbeiders raken, maar ook de gehele volksgemeenschap, is de toekenning van regelende bevoegd heden en het toezicht op de schappen aan de centrale regering voorbehouden. Prof. De Vries zei ten aanzien van de beweerde te grote invloed van de raad, dat zonder de instemming en medewerking van de geregeerden in een democratische samen leving regeren nu eenmaal niet meer mo gelijk is. De adviezen van de raad en van de schappen kunnen een zeker evenwicht vormen tegen de macht van regering en parlement, vooral nu deze zich en de spreker erkent de noodzakelijkheid er van steeds meer gaan begeven op een terrein, dat nog niet zo lang geleden niet als het domein van de staat werd be schouwd Het is in overeenstemming met de beginselen van de P.B.O., wanneer de adviezen van de raad invloed, soms grote invloed, wordt toegekend, maar eveneens, dat deze nooit het laatste woord of de be slissende stem heeft, aldus besloot de spre ker zijn rede. DJAKARTA (ANP) De legerwoord- voerder in Djakarta, majoor Harsono, heeft verklaard, dat „voorzover hem be kend is" Zweden het verzoek van Indo nesië om levering van wapens „op grond van politieke overwegingen" van de hand heeft gewezen. De woordvoerder zei dit in antwoord op vragen over de pogingen van Indonesië om in het buitenland wa pens te kopen. Een regeringsmissie, be staande uit ambtenaren van het ministerie van Defensie en officieren van land-, lucht- en zeemacht, is uit Indonesië ver trokken, doch het is niet bekendgemaakt welke landen de missie zal bezoeken. Majoor Harsono weigerde in te gaan op de vraag of Indonesië van de Sovjet-Unie wapens heeft gekocht. Hij betoogde, dat Indonesië een onafhankelijke en actieve buitenlandse politiek voert en dat op grond daarvan alle landen, zowel die van het westerse als van het oosterse blok, die ge acht worden in staat te zijn in Indonesië's behoeften aan wapens te voorzien, zijn benaderd. Hij noemde achtereenvolgens de Verenigde Staten, Groot-Brittannië, Frank rijk, Italië, Australië, Joegoslavië, Tsjecho- slowakije, Polen en Zweden. Hij weigerde commentaar, toen hem ge vraagd werd met welke landen tot dusver overeenstemming over het leveren van wapens is bereikt. Hij legde er nogmaals de nadruk op, dat het kopen van wapens geen enkel verband houdt met het geschil over westelijk Nieuw-Guinea met Neder land, doch een onderdeel uitmaakt van het plan tot de opbouw van de Indonesische strijdkrachten. WASHINGTON (Reuter) De woord voeder van het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken heeft gezegd, dat een Indonesisch verzoek om Amerikaanse wapens nog steeds bestudeerd wordt. Hij gaf geen aanwijzing omtrent een moge lijke voltooiing van de studie Het State Department heeft medegedeeld, dat Indo nesië ongeveer zes maanden geleden infor meel om wapens heeft gevraagd. De Amerikaanse woordvoerder zei, niet over inlichtingen te beschikken welke steun geven aan een bericht, dat Indo nesië reeds wapen-aankopen in de Sovjet- Unie heeft gedaan. Ambassadeurs overleggen De Nederlandse ambassadeur, dr. J. H. van Roijen, heeft gisteren met de Ameri kaanse onderminister van Buitenlandse Zaken voor het Verre Oosten, Robertson, over de Indonesische situatie „in het alge meen" gesproken Op de vraag of hij er bij de V.S. op had aangedrongen, geen wapens aan Indonesië te leveren, antwoordde dr. Van Roijen, dat geen stappen waren ge daan. LONDEN (Reuter) In Londen is geen Indonesische stap inzake het kopen van wapens bij Britse regeringsleveranciers gedaan sedert het begin van de crisis in de betrekkingen tussen Nederland en Indo nesië, aldus verluidt in de Britse hoofd stad. In het verleden zijn er normale com merciële wapenexporten door industriële De Dienst Luister- en Kijkgelden der P.T.T. heeft in 1957 zeventienduizend pro- cessenverbaal opgemaakt tegen houders van radiotoestellen die hun toestel niet hadden aangegeven. Daarmede is het totaal aantal processenverbaal dat de dienst, sedert hij met zijn werk begon in 1948, ge stegen tot meer dan honderdduizend. firma's naar Indonesië geweest, zo werd gezegd. De Nederlandse ambassadeur mr. dr. D. U. Stikker, heeft gisteren met de Britse 'minister van Buitenlandse Zaken, Selwyn Lloyd-over de situatie in Indonesië ge sproken. India is bereid NIEUW DELHI (Reuter) Tot nu toe heeft Indonesië aan India nog geen ver zoek gericht voor de levering van wapens, aldus heeft een woordvoerder van de In dische regering gezegd. In regeringskrin gen werd verklaard dat, als Indonesië aan India eén dergelijk verzoek zou doen, India vermoedelijk geweren, munitie en lichte uitrustingsstukken, als tenten en rugzak ken, zal leveren. De politiek van India is erop gericht, aan andere landen geen wa pens te leveren die voor agressieve doel einden zouden kunnen worden gebezigd, doch India is wel bereid deze te verschaf fen voor politiediensten of voor defensief gebruik. DAMASCUS (U.P.). Syrië zal Jor danië slechts dan de toegezegde subsidie verstrekken indien er een andere regering aan het bewind komt die een andere poli tiek voert, aldus heeft premier Salah El Bitar tegenover U.P. verklaard. De tegenwoordige Jordaanse regering van Ibraham Hasjem zou onder Ameri kaanse invloed staan. El Bitar acht samen werking tussen Syrië en het huidige Jor danië bijzonder weinig waarschijnlijk. In dertijd hebben Egypte, Syrië en Saoedi Arabië beloofd Jordanië te steunen wan neer dit land de Britse toelagen afwees. Volgens El Bitar bevat de subsidie-over eenkomst de bepaling dat de landen zich niet bij Oost en West zouden aansluiten. De politiek die Jordanië voert is geba seerd op Amerikaanse financiële hulp, die niet zonder voorwaarden wordt verleend. Jordanië kan met Egyptische en Syrisch geld niet een anti-Egyptisch en anti-Sy- rische politiek voeren, aldus de Syrische premier die voorts mededeelde dat binnen een maand onderhandelingen over een Egyptisch-Syrische unie zullen beginnen. WASHINGTON (Reuter) Als het Amerikaanse Congres het goedvindt, krijgt Frankrijk van de Verenigde Staten blauw drukken en brandstof voor atoomonder zeeboten. Frankrijk heeft al zo'n vaartuig op stapel staan, maar kan zelf geen ver rijkt uranium maken. Op de topconferen tie van de NAVO heeft Amerika aange boden inlichtingen over atoomonderzee boten te verstrekken aan de bondgenoten. Van de Nederlandse ambassade in Washington wordt vernomen, dat Neder land nog niet om gegevens of verrijkt uranium heeft gevraagd. Wel zullen hier over waarschijnlijk in de naaste toekomst besprekingen worden gevoerd. NEW YORK (Reuter) Volgens de „New York Times" zijn Amerikaanse regeringsfunctionarissen enigszins teleur gesteld over de reactie van NAVO-bond- genoten op het Amerikaanse aanbod het hun mogelijk te maken mee te werken aan de ontwikkeling van atoomonderzeeboten. Alleen Frankrijk had onmiddellijk belang stelling getoond. Frankrijk zou in het bij zonder belangstelling tonen voor verrijkt WASHINGTON (Reuter) De Washing ton Post zegt dat het Westen tevreden kan zijn met het resultaat van de Afrikaans- Aziatische conferentie te Cairo. Dank zij Ethiopische, Indische en andere afgevaar digden, aldus het blad, die vastbesloten waren de zittingen niet helemaal door com munistische bannelingen en andere groe pen te laten overheersen, zijn vele der minder gematigde resoluties verworpen of verzwakt. „Wat er overbleef was, mis schien, een verwrongen en overdreven uiting van de bezorgheid der Afrikaans- Aziatische volken in bepaalde opzichten, niet geheel en al ongelijk aan de gevoe lens welke sommige van de beste vrienden van het Westen in die landen soms ver plicht zijn tot uitdrukking te brengen". NEW YORK (UP) De secretaris generaal van de UNO, Dag Hammarskjoeld heeft op een persconferentie verklaard dat hij de anti-westerse strekking van de soli- dariteitsconferentie in Cairo niet veront rustend vindt. LONDEN (UP). - Het Engelse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft van de Franse consul te Tirana vanochtend be richt ontvangen dat hij op het ogenblik geen andere officiële mededelingen heeft kunnen krijgen dan dat de Engelse Sky- master die sinds dinsdag vermist wordt, in Albanië tot landen is gedwongen. Over het lot van de bemanning is niets bekend. Een tweede vliegtuig van dezelfde parti culiere Britse maatschappij is naar Singa pore vertrokken. Het zal dezelfde route vliegen als de DC-4 die dinsdag door straaljagers voor de Albaanse kust onder schept werd. Het toestel zou, na zijn la ding onderdelen voor de SAS te hebben afgeleverd, Nederlandse évacués uit Indo nesië aan boord nemen, en van Singapore naar Amsterdam vliegen. Het vliegtuig, dat vandaag uit Londen naar Singapore ver trokken is, zal de evacuatievlucht uitvoe- Hevige stormen, die gepaard gingen met stortregens hebben in Algerije overstromingen veroorzaakt, waardoor een deel van de stad Algiers en omge ving onder water kwam te staan. Tot- dusver is een tiental mensen om het leven gekomen. De schade wordt ge raamd op vijftig miljoen gulden. Op de bovenste foto ziet men het station van Maison Carrée, een plaatsje, dat twaalf kilometer buiten A.lgiers ligt, met een rangeerterrein. Op de onderste afbeel ding de weg tussen Algiers en Constan- tine, die geheel is ondergelopen. In drieduizend gevallen werd proces verbaal opgemaakt wegens het niet aan- uranium als brandstol voor atoomondër- geven van televisietoestellen. zeeboten, aldus het blad. DJAKARTA (UP) De vertegenwoordi gers van de Nederlandse banken en effec tenhuizen zijn van hun lidmaatschap van de beurs te Djakarta geroyeerd. De directie van de beurs heeft de andere leden ver zocht bjj handelszaken niet langer het Ne derlands, maar in de plaats daarvan het Bahasa te gebruiken. Het persbureau „An- tara" meldt, dat dit optreden van de beurs gebaseerd is op een besluit van de minister van Financiën, dat de vorige maand op het hoogtepunt van de anti-Nederlandse cam pagne werd genomen. De zakenbelangen, die hierdoor onmiddellijk getroffen wer den, zijn de Nederlandse Handel Maat schappij, de Nationale Handels-bank, de Escomptobank en effectenhuizen als Dunnlop en Kolff. De plannen om de Nederlandsche spoor wegmaatschappijen in Indonesië te natio naliseren zijn overgedragen aan de natio nale veiligheidsraad, aldus heeft de secre taris-generaal van het ministerie van Ver bindingen meegedeeld. De regering heeft enige jaren geleden plannen opgesteld om de particuliere spoorwegen over te nemen tegen een bedrag van 86 miljoen rupiahs. De maatschappijen zouden dit aanbod des tijds hebben afgewezen. Schip vastgehouden SINGAPORE (Reuter) De handelmaat schappij Lina Sin in Singapore heeft mee gedeeld, dat Indonesische autoriteiten een van haar schepen, dat onder Panamese vlag vaart, had vrijgegeven na dit drie dagen te hebben vastgehouden. Het is de kustvaarder „Honesta", die vandaag in Singapore verwacht wordt met een lading copra uit Celebes. DJAKARTA (ANP) De Westduitse ambassadeur in Djakarta, dr. H. Allardt, heeft vandaag een onderhoud gehad met de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, dr. Subandrio. Volgens welingelich te kringen heeft Subandrio tijdens dit ge sprek de hoop uitgesproken, dat de West duitse regering haar houding op econo misch gebied jegens Indonesië na de Indo nesische actie tegen Nederland niet zal wijzigen. Niet geestdriftig HAMBURG (Reuter) Indonesische wensen tot overbrenging van de handel van Nederland naar West-Duitsland zullen in West-Duitsland niet met geestdrift wor den ontvangen, zo heeft dr. E. Keiter, lid van het dagelijks bestuur van de Ham- burgse Kamer van Koophandel, verklaard, naar aanleiding van persberichten uit Amsterdam, volgens welke de president van de Indonesische Kamer van Koophan del, Subschan, heeft gezegd, dat West duitse zakenlieden geen rekening zouden houden met politieke aspecten en gebruik zouden maken van de kans, die de Indo nesische handel hun zou bieden. Dr. Keiter verklaarde, dat de Duitsers met de Nederlanders door de gemeen schappelijke markt zijn verbonden en dat het niet bij hen zou opkomen de Nedelan- ders „in de rug te steken". Ondanks zijn grote deviezenreserves heeft West-Duitsland niet het investerings kapitaal, dat benodigd is voor een uitbrei ding van de economische betrekkingen met Indonesië. In ieder geval, zo zei dr. Keiter, zou dit slechts mogelijk zijn inzien Indone sië meer rekening houdt met en meer eer bied toont voor buitenlands bezit. DJAKARTA (ANP) De voormalige Indonesische vice-president, dr. Hatta, heeft de Indonesische regering er van be schuldigd in de huidige anti-Nederlandse beweging zonder voldoende voorbereidin gen te hebben gehandeld. In een verklaring aan de pers herhaalt Hatta zijn bewering, dat als gevolg van de strijd voor de bevrijding van West-Irian van het Nederlandse kolonialisme „niet het Indonesische volk zou moeten Ijjden, maar het Nederlandse". Reagerend op het antwoord van premier Djuanda op zijn eerste verklaring over de acties zei Hatta: „In de kern wijkt de op vatting van Djuanda niet. af van de mijne. De Nederlanders móeten'kiezen "tussen het teruggeven van West-Irian of toelaten, dat de economische belangen in Indonesië wor den geliquideerd." Hij vervolgde: „Slechts om de keuze van de Nederlanders te vergemakkelijken en om ons voor te bereiden voor verdere acties stelde ik voor, dat Nederland een periode wordt gegeven van bijvoorbeeld zes maan den. De mogelijkheid in overweging ne mend, dat Nederland koppig zou vast houden aan West-Irian, zouden wij deze periode van zes maanden hebben kunnen gebruiken om te trachten een vervanging te vinden voor de K.P.M. Hatta verklaarde, dat de Indonesische regering volgens Djuanda een voorbereid plan heeft. Djuanda gaf echter ook toe, dat in verscheidene beslissende handelingen de regering door de arbeiders is voorbijge- SINGAPORE (Reuter) Vandaag zijn in Singapore weer 1.200 Nederlandse evacués gedebarkeerd, die donderdag met de „Waterman" en de „Tjiliwah" uit Indo nesië zijn aangekomen. Zij zijn in de drie voor hen ingerichte kampen onderge bracht. Volgens het persbureau Agence France Presse kwamen met de „Water man" 750 evacués uit Surabaja en met de „Tjiliwah" 177 evacués uit Tandjong Priok. De meeste nieuw aangekomenen waren Indische Nederlanders. De „Water man" zal maandag vertrekken om nieuwe evacués uit Surabaja en Djakarta te halen. Dagelijks vertrekken vele Nederlandse repatriërenden per vliegtuig naar Neder land-, daar in de naaste toekomst geen repatriëringsschepen uit Singapore naar Nederland zullen vertrekken. Van de 3.488 evacués, die sinds het begin van de re patriëring in Singapore zijn aangekomen, waren er tot 30 december 3.014 naar Ne derland doorgereisd. (Reuter) Alle Indonesische passagiers en leden der bemanningen van de K.P.M.- schepen, welke na het overnemen van het K.P.M.-bedrijf in Indonesië, in Singapore een toevlucht hadden gezocht, zijn ge repatrieerd. Bij het begin van de crisis in Indonesië bevonden zich ongeveer 2.000 Indonesiërs in Singapore, aan boord van de 25 K.P.M.-schepen, die daar lagen. Van deze liggen er nog vijftien in Singapore. De overige schepen, die met plaatselijk aangeworven krachten zijn bemand, varen thans tussen Singapore, Thailand en Birma. RANGOON (Reuter) De premier van Birma, Oe Noe, heeft de vakbond van zee lieden in Rangoon geadviseerd zijn leden te verhinderen, dat zij de Indonesische zeelieden vervangen die door de Indo nesische regering zijn teruggeroepen van Nederlandse schepen in de haven van Rangoon. De Indonesische ambassade in Rangoon heeft de Birmese regering daar om gevraagd opdat Birma niet betrokken zou raken in het geschil tussen Nederland en Indonesië. Volgens betrouwbare bron is de vakbond van oordeel dat Birmese zeelieden de ge legenheid niet voorbij moeten laten gaan werk te krijgen op Nederlandse schepen, die in de haven van Rangoon worden ver wacht. streefd. „Indien er een voldoende voor bereid plan was geweest, zouden de prij zen van levensmiddelen niet plotseling zo hoog mogen stijgen," aldus Hatta. Hij voeg de hier aan toe, dat zijn artikel van de vorige week in de bladen een oproep doet voor een goed geleide en verantwoorde strijd, die het prestige van de Indonesische staat niet zal aantasten. Opschudding Politieke kringen in Djakarta zijn in opschudding geraakt door een verklaring, welke de voormalige premier Sutan Sjahrir thans voorzitter van de Indonesische socia listische partij, zou hebben afgelegd. Vol gens het Indische dagblad „Statesman" zou Sjahrir hebben gezegd, dat „een commu nistische greep naar de macht tijdens de afwezigheid van president Sukarno uit Indonesië een burgeroorlog zou veroor zaken." De minister van Voorlichting Su- dibjo verklaarde naar aanleiding hiervan: „De verklaring van Sjahrir doet mij herin neren aan de bewering van Hitier, dat de communisten in Duitsland de Rijksdag in brand hadden gestoken, terwijl dit in wer kelijkheid door zijn eigen mensen was gedaan." Het linkse dagblad „Bintang Timur" in Djakarta merkt op, dat Sjahrir kennelijk een tweede „Madioen-affaire" wenst uit te lokken, teneinde alle communisten te liquideren. De „Madioen-affaire" was een gewapende communistische opstand in Ma- dioen, in Oost-Java, in 1948, welke door het Indonesische republikeinse leger werd onderdrukt. Volgens de „Bintang Timur" koesteren de communisten niet het plan een „staatsgreep" te organiseren. Sutan Sjahrir heeft verklaard dat wat in de „Statesman" werd gepubliceerd als een interview, slechts een deel vormde van een algemeen gesprek, tijdens hetwelk ik dikwijls antwoord gaf op hypothetische vragen, die werden gesteld en waarop ik beslist geen antwoord zou hebben gegeven, als ik had geweten dat zij zouden worden gedrukt en gepubliceerd. LONDEN (UP) De „Lancet", het or gaan van de Engelse artsenvereniging, heeft in een hoofdartikel de Engelse nationale gezondheidsdienst onder het mes genomen. Het blad komt tot de conclusie dat er een streven is naar „cafetaria-ge- neeskunde", welk streven nochtans de sympathie van de „Lancet" heeft. De nationale gezondheidsdienst, die tien jaar bestaat, streeft naar een zo econo misch mogelijk gebruik van de beschikbare ruimte in de ziekenhuizen en klinieken. „De ondervinding van vele jaren heeft be wezen dat in de poliklinieken zeer veel werk kan worden gedaan zonder dat het ziekenhuis als zodanig erbij ingeschakeld hoeft te worden. Er zou nog veel meer ge daan kunnen worden wanneer er voor de patiënten van de poliklinieken nachtlogies beschikbaar was. Uitgaand van deze these, zou men een organisatie kunnen nastreven die patiënten, welke in het ziekenhuis ge nezen, kan overschakelen naar zalen waar geen rechtstreeks toezicht van verpleeg sters is. In die zalen zouden patiënten zelfs hun eigen welzijn kunnen behartigen." De „Lancet" voorziet voor deze „cafeta- ria-geneeskunde" een „zeer reële toe komst", in aanmerking nemende dat ook in de geneeskunde een tendens bestaat naar verkorting van de opname-perioden. Dit zou neerkomen op ziekenhuizen met een „zelfbedieningsafdeling" voor patiënten die daarvoor geschikt worden geacht. „Want het is nutteloos het werk van er varen verpleegsters te verspillen aan men sen die dit in het geheel niet nodig heb ben". Kolendamp. Een 72-jarige alleenwo nende weduwe is in haar woning te Sidde- buren door kolendampvergiftiging om het leven gekomen. Buren troffen haar leven loos aan in een stoel naast de brandende kachel, waarvan de pijp verstopt bleek te zijn.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 7