Sportcolberts 19.75 Ander type scholen, maar nog geen zelfstandige „stadsarchitect" Gerard van Praag Wijsmullers „Zeeland" sleepte in acht maanden ruim 19.000 mijl VSV verbetert langzaam maar zeker zijn positie Voetbal in Kennemerland IJmond-agenda Plantsoen op het Marktplein kan geen genade vinden bij B. en W. Maandag met een kraan naar Beien Prof, Kohnstammschool vraagt extra rijksbijdrage Weekoverzicht visserij op het IJselmeer Veelal administratieve aangelegenheden aan de orde Bijzondere steun voor Moerbergkleuterschool gewenst „Kerstfik" in Velsen-Noord na half uur gedoofd Vijftien lichters en bakken versleept KinheimDIO op „Rooswijk" Hoe Waterloo zondag in het veld komt IJmond-mannenkoor wil nieuwe start zijn Na grote investeringen Westduitse visserij in ernstige crisis Gevallen aan boord van havensleepboot „IJmuiden" geeft concert in St. Antoniusziekenhuis B. Burger werd kampioen van Heemskerk Honderd gulden per kind als bijdrage der gemeente Opstelling ADO '20 CASTRICUM In afgelopen jaar vele idealen verwezenlijkt VRIJDAG 3 JANUARI 1958 5 BIJ DE BEGROTINGSBEHANDELING van de Velsense raad z\jn enige vragen gesteld, die thans door het college beantwoord zijn. Onder meer zijn hier de kwestie van de „schoolse" scholen-architectuur en de eventuele benoeming van een zelf standige gemeente-architect een wijziging van het profiel van de Wijkerstraatweg en de aanleg van een plantsoen op het Marktplein aan de orde gebracht. Enige raads leden drongen er bij de begrotingsbehandeling immers op aan, de nog te bouwen scholen van een ander type te maken, dan tot dusver gebruikelijk was. Daarbij werd verwezen naar de gemeente Zaandam, waar een nieuw type schoolgebouw reeds ingang heeft gevonden. In dit verband werd door een der raadsleden de aanstelling van een stadsarchitect bepleit. Over de wenselijkheid van een moder ner bouwtype voor de scholen hebben B. en W. zich reeds beraden, zo zeiden zij in hun antwoord destijds. Ook zij waren van oordeel, dat een dergelijke bouw in deze gemeente ingang zal moeten vinden. Of en in hoeverre bij deze en andere bouw plaats was voor een onafhankelijke stadsarchitect zouden zij overwegen. Thans wordt daar verder bjj aange tekend: De vraag of het gewenst is de huidige, in de organisatie van het bedrijf openbare werken opgenomen, functie van architect om te zetten in die van een buiten dit bedrijf staande stadsarchitect, menen B. en W. na nader beraad ontken nend te moeten beantwoorden. Deze oplossing bergt namelijk het ge vaar in zich, dat als gevolg van het feit, dat in dat geval alle gemeentelijke bouw plannen onder eenzelfde directie zullen tot stand komen op den duur een zekere eenvormigheid in het stedebouwkundige aspect onmiskenbaar zal zijn. Daar de ge meentelijke bouw een belangrijk stempel drukt op het stadsbeeld, zou deze oplossing tot een „ongewenste stedebouwkundige ontwikkeling kunnen leiden. Om deze gang van zaken te vermijden, heeft het college er steeds naar gestreefd, het ontwerpen van de woningwet-projec ten zoveel mogelijk aan verschillende architecten op te dragen. Eenzelfde gedach- tengang leidde B. en W. er toe, het ont werpen van enige belangrijke gemeente lijke objecten niet in handen van eenzelfde architect te stellen. Zij overwegen om ook ten aanzien van de toekomstige plannen voor scholenbouw eenzelfde gedragslijn te volgen. Voorts werd gevraagd, of er kan worden overwogen, nu de Wijkerstraatweg geen ADVERTENTIE PROFITEER van een speciale aanbieding KENNEMERIAAN 100 Bij de aanbieding van het voorstel aan de Velsense raad, de vaststelling van het bedrag, dat per leerling voor de openbare lagere scholen in het jaar 1958 wordt be schikbaar gesteld, hebben B. en W. er al op gewezen, dat bij de vaststelling van dit bedrag, geen rekening hoeft te worden gehouden met de scholen, die in „bijzon der omstandigheden" verkeren. Aangenomen mag worden, dat op een dergelijk verzoek aan het ministerie van O., K. en W. ten aanzien van de prof. dr. Kohnstammschool een gunstige beslissing zal worden genomen aangezien het aantal leerlingen slechts 16 bedraagt en het te bepalen bedrag per leerling 276,94 zou bedragen tegen 125,88 voor 1957 en 108,66 voor 1956. (Van onze correspondent) Ondanks het feit, dat er vorige week tengevolge van de feestdagen maar twee etmalen gevist kon worden door onze IJselmeervloot op het IJselmeer, waren de vangsten toch zeer goed. Door de staant- netvissers werd maar door 1 vaartuig ge vist. Van deze visser waren de vangsten van snoekbaars tot 20 pond: rode baars tot 16 pond en voorn tot 300 pond per et maal. De weekbesomming was 100 per vaartuig. Veel beter maakten het de sleepnetvis sers. Deze hadden per etmaal vangsten snoekbaars van 200 tot 300 pond, rode baars 150 tot 240 pond en voorn 400 tot 600 pond. Van de snoekbaars en rode baars liepen de prijzen terug. De snoekbaars noteerde 91 tot 98 ct., terwijl de rode baars werd ver kocht voor 91 tot 107 ct. per pond. De voorn liep in prijs op. Werd deze de laatste we ken verkocht voor 5 ct. per pond, de vorige week was de prijs 7 tot 13 ct. per pond. De weekbesommingen van de sleepnet vissers waren per span (twee vaartuigen) van 400 tot 1500. Door de feestdagen werd door onze grote Noordzeevloot de vorige week niet gevist. Het is steeds de gewoonte dat deze tijdens de feestdagen in de haven blijven liggen. Deze vloot is thans weer ter visserij getogen. De vorige week (23 tot en met 28 dec.) werd aan de Gemeentelijke Visafslag aan gevoerd: 5206 pond snoekbaars voor 4877,17, 4864 pond rode baars voor ƒ4816,27, 6877 pond voorn voor 677,31, 24 pond karper voor 6, 3 pond snoek voor 2,25 en, 2 pond zalm voor 5. In totaal werd er 16976 pond vis verhan deld voor 10.384. voorrangsweg meer is, het langzame ver keer (o.a. fietsers en bromfietsers) van de hoofdrijbaan gebruik te laten maken en de verplichte rijwielpaden tot wandelpaden te bestemmen. Hierop hebben B. en W. het volgende antwoord gegeven: Gelet op het gebruik dat met name bij het wisselen van de ploegen van Hoog ovens nog dagelijks van de Wijkerstraat weg wordt gemaakt, is het uit een oogpunt van verkeersveiligheid niet gewenst, motorrijders, bromfietsers en wielrijders samen op dezelfde rijbaan te brengen. Het is daarom niet verantwoord de rijwiel paden vrij te geven ten behoeve van het betrekkelijk geringe aantal voetgangers, dat daarvan gebruik zou maken. Wel zijn ter ontlasting van de smalle rijwielpaden inmiddels de borden „verplicht rijwielpad" vervangen door borden „rijwielpad", waar door de bromfietsers van het rijwielpad worden geweerd. En het Marktplein De beschikbare ruimte op het Marktplein wordt slechts één keer per week gebruikt voor het houden van een markt. Hierdoor komt het plein niet tot zijn recht, aldus een derde vraag. Zou het in verband hier mede geen aanbeveling verdienen van de lege ruimte iets op te offeren door het maken van een plantsoen en het plaatsen van lantaarns? In hun antwoord merken Burgemeester en Wethouders op, dat bij het opmaken van het wederopbouwplan rekening is ge houden met de aanwezigheid van een plein van ruime allure. Het komt hen voor, dat het Marktplein volledig aan deze eis voldoet en dat het geen aanbeveling verdient de ruimtelijke werking van het plein te verstoren door het aanbrengen van plantsoenen. Dinsdag raad Voor de openbare vergadering van de raad der gemeente Velsen op dinsdag 7 januari 1958 te 19.30 uur ten gemeentehuize is de volgende agenda samengesteld: Ingekomen stukken en mededeling. Inge komen zijn onder meer de volgende stuk ken: Een schrijven van de Bond van Ne derlands Overheidspersoneel waarin wordt aangedrongen op verhoging van de Sala rissen van de lagere en middelbare amb tenaren: dat B. en W. voorstellen voor kennisgeving aan te nemen en een ver zoek van mevrouw J. N. ten Dam-Aarssen om haar met ingang van 1 maart 1958 ont slag te verlenen als hoofdleidster aan de openbare kleuterschool „Spaarnberg" te Santpoort. Het college stelt voor het ont slag eervol te verlenen. Voor het overige omvat de agenda de volgende punten: Goedkeuring van de rekening van inkom sten en uitgaven over het jaar 1956 en van de begroting voor 1958 van het adviescol lege voor het IJmondgebied. Burgemeester en Wethouders stellen de raad voor de bij de stukken gevoegde reke ning over 1956 en de begroting 1958 van het adviescollege goed te keuren. Uitbreiding van de' werkkring van de commissie van bijstand voor economische zaken met aangelegenheden, de brandweer betreffende. Vaststelling van prijzenkaarten en diver se grondtransactins. Huurverhoging terrein visrokerijen. Hierna volgen enige administratieve on derwijskwesties. De agenda sluit met de benoeming van een onderwijzer aan de gemeentelijke avondschool voor uitgebreid lager onder wijs te IJmuiden-Oost; een onderwijzeres aan de o.l. Brederodeschool te Santpoort en een lid van de commissie van bijstand voor economische zaken en de brandweer. Wegens onderbezetting In de Kleuteronderwijswet wordt de mogelijkheid geopend om voor een open bare Kleuterschool, die in bijzondere om standigheden verkeert, tengevolge waar van de gemeentelijke bijdrage per lokaal of per kleuter niet toereikend is, tot de minister van O., K. en W. een verzoek te richten, voor die school één of elk der ver goedingen op een hoger bedrag vast te stellen. Door het geringe aantal kleuters, dat de Moerbergkleuterschool bezoekt, (waardoor één der werklokalen leeg is komen te staan) en het feit, dat tengevolge hiervan de kleuterschool onevenredig zwaar wordt belast met het aandeel in de exploitatie kosten van het gebouw achten B. en W. het gewenst dat de raad een dergelijk ver zoek tot de minister richt. De „Noordelingen" hebben, evenals in andere delen van Velsen traditie is gewor den, donderdagavond hun vreugdevuur ontstoken van ontluisterde en dorre kerst bomen. Deze „moordfik" werd gestookt op het terreintje tussen de Grote Hout (Koningsweg) en de Bleyenhoevelaan. Honderden kinderen, maar ook heel wat ouderen, waren om zeven uur naar de „brandstapel" getogen om getuige te zijn van het altijd zo romantische spel der vlammen. In tegenstelling tot de beide voorgaande jaren toen in 1956 aan het Stratingplantsoen een flinke stapel bomen- hout kon worden opgetast en in 1957 aan de Schulpweg de „berg" al was ingekrom pen tot kleinere proporties, leek het don derdagavond wel of de bestedingsbeper king in de gezinnen ook opgeld had gedaan. Het aantal aangevoerde kerstbomen was nu aanzienlijk kleiner, maar niettemin nog een aardig stapeltje brandbaar materiaal, dat door een gedienstige ambtenaar van openbare werken werd aangestoken toen de verenigde Noord-Velsense brandweer lieden een slang, om eventueel brandgevaar te bestrijden, hadden uitgelegd. Na een half uur was het vuurfeest gevierd en maakte een straal water een einde aan de „warmte bron" op deze koude avond. Filmavond voor Reverwijk-jeugd Op zaterdag 4 januari om half zeven heeft in het speeltuingebouw „Grapij" aan het Moensplein in Beverwijk een film avond plaats voor welpen en aspiranten van de voetbalvereniging „Beverwijk". Als hoofdfilm wordt vertoond: „Pas op.val niet". Van stalenboek voor stoffeerder tot keeshond Op het politiebureau te Beverwijk zijn inlichtingen te krijgen over de volgende gevonden, voorwerpen: Contactsleutel van scooter, keeshond, boodschappentas, kin derschoenen, jongenspet, kinderportemon- naie, plastic kindertasje, kinderschouder tas, zwarte portemonnai'e met inhoud, shawl of hoofddoek, damespolshorloge, bril in etui, rode portemonnaie, rol bierviltjes, gasaansteker. babylakentje, twee zakdoe ken en stalenboek van een stoffeerder. NA RUIM ACHT MAANDEN ligt Wijsmullers vlaggeschip, de zeesleepboot „Zee land", weer aan de met levensgevaar te bereiken steiger bij de Kleine Sluis. Op de ochtend van oudersjaarsdag keerde het schip, zoals gemeld, in IJmuiden terug van een lange reis, die op 8 mei van vorig jaar begon. Alle drukte rond de binnenkomst en de oud-op-nieuwviering brachten ons pas gisteren in gesprek met kapitein H. v. d. Burg en enige bemanningsleden. Kapitein v. d. Burg pakte donderdagmiddag zijn koffers. Zeer waarschijnlijk was dit voor hem de laatste grote reis. Hem wachten thans nog liefst honderdentwintig dagen verlof en wat er daarna precies gaat ge beuren, staat nog niet helemaal vast. Inmiddels wordt zijn plaats op de volgende reis, die reeds maandag begint, ingenomen door kapitein T. Hoek uit IJmuiden. Kapitein Hoek komt van de sleepboot „Cycloop". Bij Wijsmuller is men gisteren reeds begonnen de „Zeeland" voor de nieuwe reis uit te rusten. De sleepboot zal een nieuwe kraan, die thans door de sleepboot „Titan" uit Gothenburg in Zweden wordt gehaald, van IJmuiden naar Belem in Brazilië slepen. Op de onder commando van kapitein v. d. Burg gemaakte reis heeft de „Zee land", die in 1956 door aankoop in Hong kong aan de vloot van Wijsmuller werd toegevoegd, ruim 19.000 zeemijlen slepende afgelegd. Een aantal mijlen, dat vooral kon worden gehaald, doordat de „Zeeland" uit de meeste havens, waar een sleep werd afgeleverd, enige uren na aankomst al weer was vertrokken. Onderweg naar nieuwe opdrachten. De reis werd begonnen op de achtste mei. Van Vlaardingen werden twee motor- lichters naar Maracaibo in Venezuela ge sleept en vandaar zette de „Zeeland" on middellijk koers naar New Orleans om twee lichters, waarop volledige krachtin stallaties waren gebouwd, naar Maracaibo te transporteren. Met de losse boot ging het van Maracaibo naar Belem in Brazi lië om het Deense s.s. „Jane Lang" op te halen en naar Curagao te brengen. Deze kleine bejaarde koopvaarder had in Be lem een steiger geramd en had daarbij het roer en daarna een mast verspeeld. Op zondag 14 juli liep de „Zeeland" op Cura gao binnen. Na twee uur werd al volle kracht in de richting van Beaumont ge draaid om een drill-barge van deze in Texas gelegen haven naar Maracaibo te brengen. „Over de omvang van deze bak ken moet men niet te gering denken", al dus kapitein v. d. Burg. „Het zijn vol ledige drijvende eilanden voor olieboor- terreinen in het meer van Maracaibo En die eilanden bevatten soms volledige boor torens. maar ook krachtcentrales en meer van dien aard". De grootte? „Vaak hon derd meter lang". Voetbalwedstrijd Nadat een tanker van Amuay-bay over een afstand van honderd mijl naar Cura cao was gesleept, stoomde de „Zeeland" opnieuw naar Beaumont om nog een drill- barge te transporteren naar Maracaibo. Op de dag van aankomst in Maracaibo 30 augustus werd nog vertrokken naar New Orleans om vandaar opnieuw naar Maracaibo te slepen. Ditkeer werden twee dubbele lichters versleept. Van eind september af heeft de beman ning van de „Zeeland" in New Orleans enige tijd verlof gehad, toen het schip daar gereed lag voor alle diensten. Veel dank is de bemanning verschuldigd aan domi nee Wristers en de beheerders van het Nederlandse Zeemanshuis. Na de wedstrijd tegen Roda Sport heeft VSV de helft van het programma voor het seizoen 1957/1958 afgewerkt. Bij het voor lopig opmaken van de balans behoeven de Velsenaren niet ontevreden te zijn. In ver gelijking tot de resultaten van het vorige jaar kan een verbetering geconstateerd worden. VSV behoort op de ranglijst tot de clubs in de middenmoot. Indien men de zaken op de zelfde wijze aanpakt als de laatste we ken het geval is geweest, behoeft de toe komst geen reden tot ongerustheid te ge ven. Integendeel: men kan een verdere stijging op de ranglijst verwachten. Men dient dan echter in de eerste plaats aan staande zondag van Helmond te winnen. Men kan er echter op rekenen, dat Hel mond alles in het werk zal 'stellen om zich te revancheren op de geleden neder laag in hun thuiswedstrijd tegen VSV. Daarom zal VSV geducht op haar tellen moeten passen. Volgens de ranglijst zijn beide clubs van gelijke sterkte, zodat een spannende strijd om de punten verwacht kan worden. Op de eerste zondag van het nieuwe jaar zal de strijd om dé punten ongetwij feld met nieuwe energie worden voortge zet, want er zijn nog zoveel clubs, die „loe ren" op de bovenste plaats of die zich bedreigd voelen door het degradatie spook, dat elk winstpunt enerzijds met vreugde wordt genoteerd en elk verlies- punt anderzijds met enige verbetenheid wordt geïncasseerd. En daar komt nog bij, dat ook voor de voetballers geldt, dat men het nieuwe jaar, bezield door de beste voornemens, zo goed mogelijk zal willen inzetten. CSV, dat met zo'n nuttige voorsprong op een aantal concurrenten in het nieuwe jaar start, speelt op eigen terrein tegen Velsen. De Santpoorters hebben tien ver- liespunten meer dan CSV, maar dit houdt nog absoluut niet in, dat de Castricummers de beide winstpunten op een presenteer blaadje zullen krijgen aangeboden. In Santpoort won CSV drie maanden geleden slechts met nul-één en ook nu brengen de Castricummers het zeker niet tot een sprekende overwinning. Vitesse ,dat slechts twee winstpunten minder heeft dan CSV, gaat bij de Alkm. Boys op bezoek. Deze Castricummers be waren natuurlijk nog de meest prettige herinneringen aan de eerste ontmoeting met de Boys: Ze wonnen toen namelijk met vier-nul. Zo groot zal het verschil o.i. ditmaal wel niet worden, maar een tweede overwinning lijkt ons toch wel voor Vitesse weggelegd. Wijk aan Zee, dat respectievelijk vier en twee punten minder heeft dan CSV en Vitesse, hoopt natuurlijk op toekomstige Castricumse nederlagen en zal zelf inmid dels haar uiterste best doen geen enkel punt te verspelen. Het komt ons voor, dat de badmensen daarin zondag tegen ADO wel zullen slagen, hoewel we er toch wel bij willen aantekenen, dat de Heemsker kers destijds in Wijk aan Zee met nul-drie wonnen. HSVZAP brengt een paar „liefheb bers" voor de onderste plaats tegenover elkaar. We houden het op een gelijk spel. In 4 D komen alle clubs in het geweer. Eén der belangrijkste wedstrijden is NAS (twintig punten) tegen Uithoorn (zestien punten). Zouden de NAS'ers evenals op 6 oktober, toen ze met twee-zeven won nen, deze hindernis met succes nemen, dan zijn ze een eind op de goede weg. Belangrijk is ook de wedstrijd Kinheim- DIO, maar dan in verband met de onder ste plaats .De eerste ontmoeting werd door DIO met 10 gewonnen, welke uit slag erop wijst, dat beide clubs aan el kaar gewaagd zijn, zodat nu dezelfde of elke andere uitslag met gering doelpun- tenverschil kan verwacht worden. Bij Waterloo-Onze Gezellen zal het ze ker ook niet aan spanning ontbreken. Halfweg zou het meest gebaat zijn met een gelijk spel en dit lijkt ons ook een zeer aannemelijke uitslag. Verder staan nog op het programma VVH-OFC, Zaanlandia-Bloemendaal en Geel Wit-ETO. CSV—VELSEN De Velsenaren zullen de leiders hunner afdeling bestrijden met het volgende elf tal: Kaasenbrood; Nyssen en Schoorl; Spanjaard, Hijnen en Boon; Braam, Van Schagen, Hoogzaad, Graman en Witte- brood. Het overige programma luidt: VSV 2 HVC 2, aanvang 12.30 uur, terrein Hage- lingerweg. VSV 3-DWS 3, aanvang 12.30 uur, terrein alsvoren. VSV 5Bever wijk 3. aanvang 10 uur, terrein alsvoren. VSV 6—Waterloo 2, aanvang 10 u, ter rein alsvoren. ADO '20 3VSV 7, aan vang 12 uur. Zondag wordt de competitiewedstrijd KinheimDIO in het sportpark „Rooswijk" gespeeld. Aanvang: 14.30 uur. Kinheim komt met de volgende opstelling in het veld: J. Pigmans; A. Paap en W. Luntz; J. v. d. Griend, W. Mol en J. van Hesselingen; G. Sluiter, A. Eyke, Th. van Vu,uren, F. van Well en A. van Dijk. WaterlooOnze Gezellen, 2.30 uur. VSV 6Waterloo 2, 10 uur; Waterloo 4 EDO 9, 10 uur; Waterloo A—SVIJ A, 10 uur; Zandvoortmeeuwen CWaterloo B, 12 uur; Kennemers AWaterloo A, 2 uur zaterdagmiddag; Waterloo BKennemers C, 3 uur zaterdagmiddag. Waterloo komt tegen OG uit in de vol gende opstelling: W. Kok; P. v. d. Kloos ter, L. J. v. d. Kuyl; W. Numan, J. v. d. Steen, J. van Sikkelerus; L. Koops, G. Post, A. Tijms, P. Dekker, J. L .v. Leeuwen. De oprichting van het IJmond-mannen koor wordt door de organisatoren niet als een fusie van de gewezen mannenkoren gezien, want deze koren zijn opgeheven en het nieuwe koor begint dus met als enige herinnering hieraan met een voorlopig be stuur (voor max. 3 maanden); dit bestuur bestaat uit oud-bestuursleden van deze ko ren. Naam en adres van de secretaris zijn: P. Broek, Pythagorasstraat 14, IJmuiden, Het koor bestaat momenteel uit plni. 84 le den, waarvan 40 procent woonachtig is in Beverwijk en in Velsen-Noord en IJmui den woont telkens 30 procent. Men is van plan voorlopig zeker niet verder te gaan dan maximaal 100 leden. Voor iedereen is dus nog een kleine kans; zeker voor Beverwijkse zangers die zoals de ervaring ons geleerd heeft, wat stug staan tegenover de IJmond-gedachte. De eerstvolgende repetitie valt vanavond half acht in het gemeentelijk ontspan ningslokaal aan de v. Diepenstraat te Vel sen-Noord. De Kennemers in de bus naar Zandvoortmeeuwen In verband met de uitwedstrijd van De Kennemers tegen Zandvoortmeeuwen houdt de supportersvereniging „Rood zwart" een autobustocht naar Zandvoort. Er werd door bemiddeling van dominee Wristers een partij voetbal gespeeld tegen studenten aan de universiteit van New Orleans, maar er werd helaas met 91 verloren van deze Zuidamerikanen. Slecht weer met LST Op 26 oktober vertrok de „Zeeland" weer van New Orleans en werd de Ocho Rios Bay op Jamaica opgezocht om een uit twee lichters bestaande sleep op te halen voor Trinidad. Voor het laatste deel van de acht maanden lange reis moest de „Zeeland" van Trinidad naar New Yersey stomen om een ex-LST, de „Muriel H." (3500 ton) op te halen. Op 21 november werd de „Muriel H." sleepklaar gemaakt en nadat vier runners aan boord waren gezet, werd de reis naar Genua de vol gende dag begonnen. Onderweg werd slecht weer meegemaakt op de Atlan tische Oceaan en in de Middellandse Zee. Windkracht 8 en zelfs 11 behoorden niet tot de uitzonderingen. Bovendien werd tijdens de reis nog lek kage in het uit de oorlogsjaren daterende landingsvaartuig ontdekt. Met pompen slaagde men erin de machinekamer droog te krijgen. Bij controle bleek de schroef askoker te lekken. Door de zaak goed aan te draaien wist men het lek te dichten. De aankomst te Genua viel op 23 de cember en na het laden van olie werd nog dezelfde dag op IJmuiden aangelegd. En wat geen van de bemanningsleden nog had gedacht geschiedde toen: oudejaars avond werd bij moeders gevierd. Maar daarvoor maakte de „Zeeland" dan ook dagen van 300 mijl ofwel bijna dertien mijl per uur! Het Westduitse visserijbedrijf verkeert in een ernstige crisis, aldus heeft de voor lichtingsdienst van het Duitse visserij bedrijf in een bulletin meegedeeld. Dc trawlervloot Van het Westduitse be drijf bestaat thans uit ruim 200 schepen, die tot de modernste en grootste na de oor logsjaren gebouwde eenheden behoren. Voor deze opbouw, uitbreiding en moderni sering van de vloot waren grote investe ringen nodig. De kapitalen waarover de rederijen beschikten, werden sterk aange sproken en toen het visserijbedrijf in 1957 voortdurend door slechte vangsten en re sultaten werd getroffen, moest dit alles leiden tot een noodtoestand in het visserij bedrijf. Afgewacht moet worden, aldus de voorlichtingsdienst, of het gelukken zal deze ernstige crisis door te komen. De trawlervloot van West-Duitsland telt thans 208 trawlers met een tonnage van 113.142 ton. De vloot was in het begin van 1957 206 trawlers met een tonnage van 110.596 ton groot. Dit zijn geen geringe verschuivingen, maar de vangstcapaciteit van de schepen steeg aanzienlijk: van 981.700 kisten tot 1.000.400 kisten. Een en ander is het gevolg van het uit de vaart nemen van verouderde eenheden der vloot en het vervangen door nieuwbouw. Thans zijn nog in aanbouw op Westduitse werven 10 trawlers. Het grootste aantal schepen wordt nog steeds met kolen gestookt, maar het daalde van 156 tot 151. In 1957 werden nieuw in dienst gesteld zes trawlers en een fabrieks- schip. De zestienjarige matroos C. W. J. A. T. uit Amsterdam heeft men gistermiddag be wusteloos aangetroffen in het gangboord van de sleepboot „Johanna C. Goedkoop", toen het schip omstreeks zes uur afmeerde aan de steiger bij de oude sluis te IJmui den. De sleepboot had toen juist het pas sagiersschip „Oranje" buitengaat gebracht. De jongeman moest door de Velsense on- gevallendienst worden overgebracht naar het Antoniusziekenhuis daar hij een her senschudding heeft opgelopen. Men vermoedt dat T. over een ladder is gestruikeld of aan dek is uitgegleden. Het Christelijk Mannenkoor „IJmuiden" zal vrijdagavond onder leiding van haar dirigent Stephen Jansen een concert geven voor de patiënten van het St. Antonius ziekenhuis. In zaal Dam te Heemskerk werden on langs wedstrijden gespeeld om het tafel tenniskampioenschap van Heemskerk. Na een aantal spannende wedstrijden bleven voor de eindstrijd over: P. Meyland, B. Burger en C. de Wit. Laatstgenoemde had de favoriet J. Sap in twee games uitge schakeld. K. Heyne versloeg bekerhouder H. Adrichem, maar werd door Burger ge klopt. P. Meyland kwam door loting in de finale. De einduitslag werd: 1. B. Burger; 2. P. Meyland en 3. C. de Wit. De wedstrijden werden gespeeld onder leiding van de heer J. van der Kolk. Tevens werd tijdens de wedstrijden de wens uitgesproken, dat de zalennood spoe dig tot het verleden zal behoren. Thans is het zo, dat de tafeltennisvereniging Heems kerk nog altijd niet de beschikking heeft over een clublokaal. Zowel voor Schaepnianlaan als Bijzondere VGLO Ingevolge het besluit buitengewoon lager onderwijs 1949 bepaalt de gemeente raad vóór 1 maart van elk jaar ten aanzien van die bijzondere scholen voor BLO waarvan geen gelijksoortige openbare scholen bestaan, het bedrag, dat in dat jaar beschikbaar wordt gesteld. In Velsen is aan de Schaepmanlaan te Driehuis gevestigd een bijzondere .school voor regerings- en voogdijpupillen. Aangezien geen overeenkomstige open bare school bestaat, dient als maatstaf te worden genomen het bedrag per leerling, dat voldoende moet worden geacht voor de redelijke behoeften van een in normale omstandigheden verkerende school. B. en W. menen dat de exploitatie van de school voldoende verzekerd is door be schikbaarstelling van een bedrag van 100,per leerling. B. en W. menen dat de exploitatie van de bijzondere scholen voor voortgezet ge woon lager onderwijs voldoende verzekerd is door beschikbaarstelling van een bedrag van eveneens 100,per leerling In de thuiswedstrijd tegen „Wijk aan Zee" komen de Heemskerkers als volgt in het veld: doel: Burger; achter: De Graaf en v. Tunen; midden: v. Duivenvoorde, Dam en Welboren; voor: G. v Tunen. Bruins, Groot, De Wit en Beentjes. Bijeenkomst P.v.d.A. in Bergen In hotel „De Rustende Jager" in Bergen heeft de afdeling Castricum van de Partij van de Arbeid haar gëbruikelijke jaar wisselingsbijeenkomst gehouden. Hierop heeft de heer C. Egas, lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal een nieuwjaarsrede uitgesproken. De voorzitter van de afdeling, de heer Keizer, sprak van tevoren een openings woord. Hij besprak hierbij de politieke situaties in binnen- en buitenland. Licht punten in het afgelopen jaar waren de verwezenlijking van de A.O.W., het we duwen- en wezenfonds en de nieuwe kin derbijslagregeling, waarin, zo zei hij, de P.v.d.A. een zeer groot aandeel heeft ge had. De heer C. Egas bepleitte belasting verhoging teneinde in de gebieden waar de grootste werkloosheid heerst, werkge legenheid te verschaffen. „Met een even tuele overwinning bij de aanstaande ver kiezingen, als steun in de rug", aldus spre ker, „zullen nog meer socialistische idealen kunnen worden verwezenlijkt". Hierna werd er gemusiceerd en ge declameerd, waarvoor een drietal dames zorg droegen. Bevorderingen bij de N.S, in Castricuni De volgende heren, die in dienst van de N.S. werkzaam zijn op het station in Cas tricum werden onlangs bevorderd tot eer- I ste stationsambtenaar: S. Boomsma, A. T. M. Pelsma en G. van Vëen. VELSEN VRIJDAG 3 JANUARI Thalia, 20 uur: „Storm over Perzië". Rex: Geen opgave ontvangen. Openbare leeszaal en bibliotheek, open van 1921 uur Filiaal geopend van 1417 en 1921 uur. Picter Vermeulenmuseum: Geopend van 9.30 tot 12 en van 14 tot 16.30 uur, Cul tureel Gebouw, IJmuiden. R.K. leeszaal en bibliotheek, Banjaert- straat 13, open van 19—21 uur. ZATERDAG 4 JANUARI Thalia: „Storm over Perzië", 19 en 21.15 uur. Rex: Geen opgave ontvangen. Openbare Leeszaal en Bibliotheek: Ge opend van 10 tot 12.30 en van 14.30 tot 17.30 uur; filiaal open van 10 tot 12 en van 14 tot 17 uur. Pieter Vermeulenmuseum: Geopend van 9.30 tot 12 en van 14 tot 16.30 uur Cultureel Gebouw: Vogeltentoonstelling van Fauna Felisenum, 10 tot 22 uur. Katholieke Leeszaal: Geopend van 14 tot 17 uur. BEVERWIJK VRIJDAG 3 JANUARI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Een kus voor je sterft". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Nina" W.B. Theater, 20 uur: „Vijf stappen in het gevaar". Deken Waarestraat 50 a, 20 uur: „Alcoho lics Anonymous". Kennemer Theater, 20 uur: Oprichting „Jeugd en Muziek". 't Centrum, 20 uur: Jaarwisselingsbijeen komst Partij van de Arbeid. K.S.A.-gebouw, 20 uur: Lezing K.A.B. Herv. Verenigingsgebouw, Schans, 20 u.: Amatëurfotografen. Lezing door de heer Van Dalsum, voorzitter van afd Am sterdam N.A.T.V. Openbare leeszaal, Prinsessenlaan 19, ge opend van 15—17 en 19—20 uur; lees- en studiehoeken geopend van 15—17 en 18.3020.30 uur; jeugdleeszaal geopend van 18.3020 uur. R.K. leeszaal, uitleenbibliotheek geopend van 1518 uur; lees- en studiezaal ge opend van 15—18 en 19—21.30 uur; jeugdleeszaal geopend van 16—17.30 uur. Wijk aan Zee, filiaal r.k. leeszaal, St. Odulfstraat 12, geopend van 10—11 en 17—18 uur. ZATERDAG 4 JANUARI Bioscopen: als vrijdag. Kennemer Theater, 20 u.: K.M.C., Revue avond. Openbare leeszaal, Prinsessenlaan 17, ge opend van 10—12 en 15—17 uur; lees- en studiehoeken geopend van 1012 en 1517.30 uur: jeugdleeszaal geopend van 14.3016.30 uur. R.K. leeszaal, uitleenbibliotheek geopend van 1013 en 1417 uur; lees- en studie zaal geopend van 10—13 en 14—17.30 uur; jeugdleeszaal geopend van 1417 u. Wijk aan Zee, filiaal r.k. leeszaal, St. Odulfstraat 12, geopend van 10—11 en 1718 uur. AGENDA VOOR HEEMSKERK. Marquette-theater, zaterdag 20 uur; zondag 14.30 en 20 uur: „De droom van een bakvis".

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 9