Minister Hofstra krijgt f 23 miljoen minder dan hij gewild had Hillary wacht niet aan de zuidpool op Fuchs HET WEER Haarlems Dagblad Resultaat van belastingdebat Contract van Garuda met K.L.M. beëindigd Omzetbelasting op sigaretten niet 8, maar 7 percent «MORRIST Melk in Haarlem en omgeving één cent duurder J. DE BOER Zuidpool bereikt Zeventien overnemingen in Djakarta Russen verwachten daling van spoetnik I maandag Dooi Eén keer onaanvaardbaar DAMES-PANTALONS in kleuren Grootste schoonmaak bedrijf ter wereld van tankers Bij aankomst was er nog benzine over voor 30 km. Tunesië protesteert over schending van zijn grens Albanië zal de Skymaster vandaag vrijgeven Het woord is aan Prijsverhoging geldt niet voor losse melk Syrische crisis afgelopen, zegt premier Boelganin Londen leest premier van Malta geducht de les Uw bril klaar terwijl u wacht „ROYA L" JIP HART 72e JAARGANG No 150 tange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon Adm. 5437, chef bezorging na 5 uur 7519, Tel. Redactie 5389. Haarlem: Grote Hout straat 93 alle afd. Tel. 15295*. Advertentie tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijlcs ZATERDAG 4 JANUARI 1958 IJmuider Courant EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 302e JAARGANG No 303 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 et p. kwartaal 7.65, franco p. post 8.15. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. HaarL Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman De Nieuwzeelander Sir Edmund Hillary, die in 1953 de hoogste bergtop ter wereld, de Mount Everest bedwong, heeft gisteren, na een afmattende tocht door bittere kou en over moeilijk be gaanbaar terrein, de zuidpool bereikt- Voor het vertrek op de lange tocht werd te McMurdo Sound bovenstaande foto gemaakt van Sir Edmund (midden) met vice-admiraal George Dufek (rechts) en commodore John Mirabito. Minister Hofstra Naar de directie van de K.L.M. ons mededeelt heeft z(j van de minister van Verbindingen van Indonesië bericht ont vangen, dat de Indonesische regering be sloten heeft het contract tussen de K.L.M. en de Republiek Indonesia tot assistentie- verlening aan de „Garuda Indonesian Air ways" N.V.", in verband met de toestand te beëindigen. De afwikkeling kan worden uitgevoerd tot eind februari 1958. De directie der K.L.M. acht de beëindi ging van deze overeenkomst, zonder dat de contractuele beëindigingstermijn van zes maanden in acht wordt genomen, onder de huidige omstandigheden een realistische oplossing. Het bovenbedoelde contract regelt de assistentieverlening van de K.L.M. aan de G.I.A. De assistentie omvat het in strueren van de Indonesische luchtvaart maatschappij, alsmede het detacheren bij de G.I.A. van vliegend personeel, alsmede technische, commerciële en administratieve krachten. De omvang van het gedetacheerde per soneel bedroeg aan het eind van 1957 293 personen, waarvan 141 vliegend personeel. Het contract werd in 1950 aangegaan en laatstelijk in 1954 gewijzigd. Behoudens opzegging zou het contract tot ultimo april 1960 van kracht blijven. LONDEN (UP) In een hier opgevan gen uitzending heeft het Indonesische pers. bureau Antara gemeld, dat vertegenwoor digers van 17 Nederlandse firma's te Ma kassar dinsdag documenten hebben onder tekend, waarbij hun firma's worden over gedragen aan de Indonesische militaire administrateur. Er werd bij verteld, dat sommigen van de Nederlandse zakenlieden bezwaren uitten alvorens de documenten te ondertekenen. Zij zeiden niet de compe tentie te hebben om hun firma's over te dragen. Doch allen besloten tenslotte te ondertekenen, nadat inlichtingen waren verstrekt door de administrateur, in over eenstemming met de instructie van de legerstafchef. De documenten werden ondertekend door vertegenwoordigers van: Moluksche Han dels-Vennootschap, Lindeteves-Stokvis, Geo Wehy en Co., Maintz' Productenhan- del, NIMAF, Rathkamp apotheek, Handels vereniging voorheen Reiss en Co., Inter- natio, Borumij, Jacobson Van den Berg en Co., Aurora N.V.. Hollandsche Beton Maat schappij, NEDAM N.V., O GEM N.V., Per- tjetakan Makassar N.V., Volkers Aan neming Mij. en het agentschap van de K.P.M. te Makassar. MOSKOU (UP) Maandag of dinsdag zal de eerste spoetnik neerstorten, aldus heeft premier Boelganin op een receptie in Moskou verklaard. Hij voegde hier aan toe dat wellicht de plaats waar de eerste aardsatelliet zou neerkomen of waarboven hij zou verbranden, zal kunnen worden berekend. Vice-premier Mikojan zei dat enkele delen van de satelliet wellicht de aarde zullen bereiken. Verslaggevers vroe gen of Sovjetgeleerden delen van de raket van spoetnik I hadden ontvangen. „Nee", antwoordde Boelganin, „daar wachten wij nog steeds op". (ANP) De Utrechtse sterrenwacht deelt mee dat de tweede kunstmaan van avond om 17.53 uur betrekkelijk laag in het Noordwesten te zien zal zijn, gaande van west naar noord. Hij zal als een zwak sterretje aan de hemel verschijnen. Mor gen is zij niet meer te zien. VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van zaterdagavond tot zondagavond, op gemaakt om 11.15 uur: Overwegend zwaar bewolkt met enige ijzel of regen en lang zame stijging van temperatuur maar in de komende nacht in het noordoosten van het land nog lichte vorst. Matige tot krachtige, aan de kust later harde wind tussen zuidoost en zuidwest. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN PAGINA'S, WAARIN OPGENOMEN ERBIJ (Van onze Kamerverslaggever) De omzetbelasting op sigaretten wordt niet verhoogd met drie, maar met twee percent. Voor de internationale scheepvaart en luchtvaart herleeft met ingang van 1 januari 1958 de investeringsaftrek (vier percent extra aftrek van de winst gedurende vijf jaar). Voor het overige bedrijfsleven zal een eventuele herleving van de investeringsaftrek omstreeks april worden bezien. Tot die tijd zal er ook geen verdere beperking worden toegepast op de vervroegde afschrijving. Ver hoogd is de omzetbelasting op personenauto's, motorrijwielen en banden van 15 tot 20 percent. De omzetbelasting op televisietoestellen is verhoogd van 10 tot 18 percent. Dat alles is het resultaat van het tweedaagse belastingdebat in de Tweede Kamer. Indien de Eerste Kamer de belastingvoorstellen tijdig aanneemt, is het de bedoeling dat de verhoging van de omzetbelasting 1 februari ingaat. herleven, werd aangenomen met de stem men van de P.v.d.A. en de C.P.N. tegen. Een door de heer Lucas (K.V.P.) voor gestelde wijziging in de verhoging van de vermogensbelasting noemde minister Hofstra onaanvaardbaar, op grond van een redelijke lastenverdeling, waarna de heer Lucas het amendement introk. Een amendement van de heer Van Leeuwen (V.V.D.) om de verhoging van de vermo gensbelasting te verzachten voor zelfstan dige ondernemers en „vergeten" groepen, zodat de verhoging pas zou gelden bij een vermogen van 150.000 gulden, werd ver worpen. Voor stemden V.V.D. en de heren Welter en Duynstee van de K.V.P., alsme de prof. Gerbrandy (A.R.) Het amende ment van de heer Van Eysden (A.R.) om de omzetbelasting op sigaretten niet te verhogen van 5 tot 8 percent, maar tot 7 percent, nam minister Hofstra over nadat het uit de Kamer niet was bestreden. De communisten en de heren Weiter en Ger- brarjdy stemden tegen het wetsontwerp tot verhoging van de omzetbelasting op si garetten. Investeringsaftrek Het amendement van de heer Van Leeu wen (V.V.D.) om de investeringsaftrek met ingang van 1 januari 1958 te doen her leven voor aanschaffing van nieuwe be drijfsmiddelen, met uitzondering van ge bouwen en personenauto's, kreeg alleen de steun van de V.V.D. en van de heren Wei ter, Duynstee en Gerbrandy, zodat het werd verworpen. Minister Hofstra was er tegen omdat het 20 miljoen zou kosten. Het amendement van de heer Lucas om de investeringsaftrek voor de internatio nale scheepvaart en luchtvaart te doen ADVERTENTIE BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD, BOLSTR. 48 A' DAM TEL 717162 Te Schiedam is het best geoutilleerde en grootste tankerschoonmaakbedrijf ter wereld gevestigd. Zelfs tankers van 100.000 ton kunnen worden onderhan den genomen. Het schoonmaken gaat met de nodige rookontwikkeling gepaard. Vervroegde afschrijving Bedrijven, die hun zaak uitbreiden of moderniseren met nieuwe machines, mo gen voor de belasting een derde deel van de kosten voor de belasting vervroegd af schrijven, maar niet meer dan tien per cent per jaar. De bedoeling van de rege ring was in 1958 de vervroegde afschrij ving verder te beperken tot vijf percent per jaar, waarvan het rijk op kasbasis in 1958 een voordeel verwacht van tien mil joen gulden (op jaarbasis 60 miljoen). Aangenomen werd een motie-Lucas om de vervroegde afschrijving in ieder geval tot april niet verder te beperken tot vijf per cent. Bovendien is met 65 tegen 64 stem men een amendement-Lucas aangenomen om minister Hofstra niet de bevoegdheid te verlenen voor bepaalde groepen van be drijfsmiddelen de vervroegde afschrijving geheel buiten werking te stellen. Voor het amendement stemden K.V.P., C.H.U., en A.R. met uitzondering van de heren Van Eijsden en Biesheuvel. Tegen stemden P.v.d.A., V.V.D., C.P.N. en de heren Van Eysden en Biesheuvel. De V.V.D. stemde tegen omdat de vervroegde afschrijving geen werkelijke belastingconcessie is, want tenslotte wordt de volle belasting toch betaald. De P.v.d.A. was tegen om dat de minister een middel wordt ontno men om te manipuleren naarmate de be drijvigheid toeneemt of afneemt. Gemeenten betalen De verzachting van de verhoging van de omzetbelasting op sigaretten en het afzien van een verdere beperking van de ver vroegde afschrijving is mogelijk gewor den doordat minister Hofstra zich gul be toonde ten koste van de gemeenten en de provincies, die niet zullen delen in de ver hoogde belastingopbrengst, hetgeen an ders wettelijk voorschrift is. De nota van wijziging van minister Hof stra om gemeenten en provincies niet de twintig miljoen toe te delen die het gevolg zou zijn van de verhoogde belastingop brengst, werd met 69 tegen 62 stemmen aangenomen. Voor stemden K.V.P., A.R. en C.H.U. Tegen stemden P.v.d.A., V.V.D. en C.P.N. De drie leden van de S.G.P. wa ren bij de stemmingen niet aanwezig ge weest. Het afzien van de verdere beperking van de vervroegde afschrijving scheelt de schatkist op kasbasis voor 1958 tien mil joen gulden. De verhoging van de omzet belasting op sigaretten met twee percent in plaats van drie percent, scheelt de schatkist ook ongeveer tien miljoen. Dat de investeringsaftrek voor de internatio nale scheepvaart en luchtvaart herleeft, betekent voor de schatkist volgens minis ter Hofstra een nadeel van drie miljoen. Daar wilde hij overheen stappen. De Kamer heeft nu tot 3 februari vakan tie. g»R ZUIDPOOL (UP) Na overnacht te hebben op de zuidpool, die zjj vrijdag be reikten, zijn Sir Hillary Edmund en zjjn vier gezellen vandaag aangekomen op de Amerikaanse zuidpoolbasis. Zij werden verwelkomd door de basiscommandant luitenant Vernon Houk en de wetenschap pelijke leider van het station voor het In ternationale Geofysische Jaar, de Deen dr. P. Mogensen. Het personeel van de basis applaudisseerde, toen de trekkers van hun tractors stapten. Hillary vertelde, dat het de laatste honderden kilometers gemakke lijk was gegaan, vergeleken b(j de jacht- sneeuwstormen en de verborgen afgron den in het begin. Hij is van plan terug te vliegen naar de basis Scott, aan de Mc Murdo Sound, vanwaar hij op 24 novem ber vertrok. Later zal hjj terugkeren naar depot 700 om de aankomst van de Britse expeditie mee te maken. Deze expeditie bevindt zich nu, naar verluidt, nog hon derden kilometers van de pool. WELLINGTON (Reuter) Sir Edmund zal aan de pool niet wachten op de aan komst van de expeditiegroep van dr. Fuchs, maar de vijf Nieuwzeelanders zul len de zuidpool verlaten, zodra er een vliegtuig beschikbaar is. Het eerste toe stel zal waarschijnlijk maandag vertrek ken. Volgens Hillary zijn de tractors niet geschikt voor de terugreis. Misschien kun nen ze nog wel op de poolbasis gebruikt worden. Na de Noor Amundsen (in december 1911) en de Brit Robert Falcon Scott (in januari 1912) waren de Nieuwzeelanders de eersten die de zuidpool over land be reikten. De zeventien Amerikanen die sinds oktober aan de zuidpool zitten zijn er per vliegtuig heen gegaan. Het aanvankelijke plan was, dat Hil lary en Fuchs van een afgesproken punt uit samen de tocht zouden maken, maar Hillary besloot een week geleden het al- PARIJS (AFP). - De Tunesische ambas sade te Parijs heeft bekendgemaakt, dat vijftien vrachtauto's met Franse soldaten drie kilometer op Tunesisch gebied zijn doorgedrongen, waar zij de bevolking van een dorpje hebben ondervraagd en geter roriseerd. Toen de Fransen terugtrokken, bleken twee Tunesische burgers te zijn gedood, vier gewond en dertien te worden vermist. De soldaten kwamen over de grens onder het voorwendsel, dat zij weg gevoerd vee wilden terughalen, zo wordt in de bekendmaking gezegd. ALGIERS (Reuter). - In een te Algiers uitgegeven officiële Franse verklaring wordt de Tunesische bewering dat Franse troepen de grens van Tunesië hebben over schreden, met klem tegengesproken. Vol gens de Franse lezing zijn de Fransen op Algerijns gebied aangevallen. Van officiële Franse zijde verluidt, dat de activiteit van de opstandelingen in Algerije in vergelijking met een jaar ge leden tot bijna de helft is verminderd. Men is van mening, dat zij in het defensief zijn als gevolg van de Franse militaire succes sen en de toenemende steun voor Frankrijk onder de Mohammedaanse bevolking. BELGRADO (Reuter) De regering van Albanië heeft toegezegd de Britse Skymaster, die dinsdag tot landen in Valona werd gedwongen, vandaag te zul len vrijgeven, aldus heeft de Britse am bassade in Belgrado bekendgemaakt. Een woordvoerder van de ambassade zei, dat aangenomen wordt, dat de zes leden van de bemanning eveneens mogen vertrekken. LONDEN (UP) Het toestel was met een lading vracht uit Dusseldorp op weg naar Singapore, waar het Nederlandse evacué's zou ophalen. Het zou boven zee het Albaanse luchtruim hebben geschon den. leen te doen. Hij heeft alles op alles gezet om het doel zo spoedig mogelijk te be reiken. De voorraad benzine was maar net toereikend. Er was bij aankomst nog een blik over, voldoende voor dertig kilo meter. Om de zuidpool zo snel te kunnen bereiken, moeten Hillary en de zijnen hun tocht vervolgd hebben zonder de gewone dag rust te nemen. De laatste officiële be richten meldden dat hij nog 72 km van de zuidpool af was. Hillary heeft zijn presta tie volbracht met behulp van sneeuwtrac- toren, sleden en poolhonden. Toen hij op 14 oktober 1957' van het gebied bij de zeeëngte van McMurdo ver trok, was hij niét van plan naar de zuid pool te gaan, een afstand van 1900 kilo meter. Hij wilde slechts bevoorradingspos- ten aanleggen en een route naar de zuid pool zoeken voor de expeditie van dr. Fuchs. Het was de bedoeling dat Fuchs over de zuidpool zou trekken om zich daarna met Hillary en de zijnen in begin jannuari te verenigen aan de kant van het zuidpoolgebied, waar de zeeëngte van Mc Murdo ligt. Daarna zouden beide groepen gezamenlijk naar dit gebied terugkeren. Tengevolge van het slechte weer en het zware terrein maakten Fuchs en de zijnen niet de verwachte vorderingen. Hillary en zijn groep voerden de laatste weken hun snelheid op. Men hield toen rekening met de mogelijkheid dat Hillary een poging zou doen de Zuidpool te bereiken vóór Fuchs Op 26 december ontving men be richt van de basis Scott, dat Hillary „vast besloten" was de zuidpool te bereiken. Van dat ogenblik af legden hij en zijn groep 64 kilometer per dag af. De colonne be reikte de pool met alle tractoren, de veld keuken en twee sleden. (AFP) Hillary seinde per radio aan de basis Scott: „Wij zijn erg moe, maar heel blij te zijn aangekomen". Het laatste stuk van de tocht werd afgelegd in „mistig en onaangenaam weer". De vier voertuigen op rupsbanden legden over de zeer losse sneeuw niet meer dan gemiddeld vijf kilo meter per uur af. De bedoeling van de expedities van Hil lary en Fuchs is gegevens te verzamelen over structuur en relief van de bodem in het zuidpoolgebied, klimatologische om standigheden en de invloed welke deze op de mens hebben, en dergelijke, dit alles in samenhang met het werk van expedities van andere landen in het kader van het Internationale Geofysische Jaar. De expe ditie van Fuchs zou in het bijzonder de juistheid van de theorie nagaan volgens welke het zuidpoolland eigenlijk een eilandengroep zou zijn. Het landschap waar Hillary en de zijnen doorheen trokken wordt beheerst door de 1700 meter hoge berg Markham en de 4500 meter hoge berg Kirkpatrick. Fuchs en zijn elf mannen zijn 24 no vember vertrokken van de basis Shackle- ton bij de Weddellzee en in de tweede helft van december op de basis South-Ice, later dan het plan was, aangekomen. Zij reisden bij temperaturen van twintig tot vijfentwintig graden onder nul. Fuchs heeft onderweg enkele voertuigen moeten achterlaten. Zelf is hij tot driemaal toe met zijn „sneeuwkat" in een spleet terecht gekomen. Ook de te verrichten weten schappelijke waarnemingen vertraagden zijn voortgang. Van de zijde der organisatoren van de expeditie wordt beslist tegengesproken dat er ooit sprake geweest zou zijn van wed ijver tussen Hillary en Fuchs om als eerste de zuidpool te bereiken. Amerikaanse ra diostations hebben de expeditie voorgesteld als een wedloop. (Reuter) Mevrouw Joyce Fuchs, de echt genote van de leider van de Britse groep, betoonde zich zeer opgetogen over het nieuws van Hillary's succes, toen haar dit te Cambrigde thuis werd meegedeeld. „Prachtig gedaan", zei zij, „ik ben er erg blij om". De Nieuwzeelandse premier, Walter Nash, deelde Lady Hillary telefo nisch het nieuws van de aankomst van haar echtgenoot op de zuidpool mee. Hij zond Sir Edmund een gelukwens. Hillary ontving ook gelukwensen van Sjerpa Tensing Norkay, die hem vergezelde bij de beklimming van de Mount Everest. Blaise Pascal: De ganse waardigheid van de mens be staat uit zijn zelfbewustzijn. De gecombineerde besturen van de melkhandelaren in Haarlem en om geving hebben besloten met ingang van maandag 6 januari de prijs van de melk en melkprodukten met één cent per liter te verhogen. Een uit zondering wordt gemaakt voor losse melk, losse karnemelk en karnemelk- papsoorten, waarvan de prijs op het huidige niveau gehandhaald blijft. De prijsverhoging geldt voor Haarlem, Bloemendaal, Heemstede, Zandvoort, Velsen, Beverwijk, Heemskerk en Wijk aan Zee. Door de prijsverhoging niet in te voeren voor de losse melk behoeft de consument dus weinig nadeel te ondervinden. De verkoop van de losse melk neemt thans onge veer de helft van het totaal aan melk produkten in. De gecombineerde besturen van de melkhandelaren hebben deze week een telegram aan de minister van Economische Zaken gezonden, waarin zij er hun teleur stelling over uitspreken, dat de in het ge bied van de Algemene Vereniging voor Melkvoorziening ingevoerde prijsverho ging van een cent per liter niet geldt voor de gesaneerde gebieden. Zij verzoeken de minister te bewerkstelligen, dat de ver hoogde prijs ook in die plaatsen mag wor den toegepast, waar de melkbezorging is gesaneerd. MOSKOU (AFP) Premier Boelganin van de Sovjet-Unie heeft te kennen gege ven dat de terugkeer van maarschalk Ro- kossovski naar Moskou betekent, dat de Syrische crisis voorbij is. Hij zei dit tij dens een ontvangst op de Birmaanse am bassade in antwoord op een vraag van een journalist. „Betekent zijn terugroeping dat er geen Syrische kwestie meer bestaat en dat er een algemene ontspanning in het Nabije Oosten is ingetreden?", was de vraag. Het antwoord luiden: „dat is vol kómen juist. U hebt het goed begrepen". (UP) Henry Shapiro, de UP-corres- pondent in Moskou, seint, dat de onthef fing van Rokossovski van zijn Transkau- kasische militaire commando gezien wordt als een bevestiging van het feit, dat een zuivering op hoog niveau onder het mili taire opperbevel, die volgens de geruch ten op het ontslag van de minister van Defensie, maarschalk Zjoekov, zou volgen niet is doorgegaan. Rokossovski was een van de naaste medewerkers van Zjoekov in diens ministerie en tijdens de belang rijkste veldslagen van de tweede wereld oorlog. De bewering van partijsecretaris Kroesjtsjev, dat Zjoekov onpopulair was bij zijn collega's, lijkt juist te zijn. LONDEN (Reuter) De Britse minister van Koloniën, Lennox-Boyd, heeft pre mier Dom Mintoff van Malta geantwoord dat hij op roekeloze wijze nog niet be kendgemaakte plannen om de kroonkolo nie financieel aanzienlijk te steunen, in de waagschaal heeft gesteld. De Britse re gering was van plan het eiland in vijf jaar 25 miljoen pond sterling te verstrek ken. De minister zweeg in zijn antwoord over Mintoffs verzoek om interventie van premier MacMillan en om overkomst van Lennox-Boyd zelf. De Britse minister wees erop dat hij eerder aan de Maltese premier had ge zegd dat Groot-Brittannië dit jaar niet meer geld aan Malta zou verstrekken. Hij verweet.hem dat er geen maatregelen wa ren genomen om het hoofd te bieden aan de .grote uitgaven door de steeds stijgende lonen en prijzen, maar dat Malta daaren tegen voortdurend meer geld had ge vraagd. Staking afgelast VALETTA (UP) De arbeiders van de marinewerf te Valetta op Malta, hebben gisteren een voorgenomen staking afgelast. De 13.000 arbeiders zouden in staking gaan uit protest tegen het ontslag van dertig collega's en het dreigende ontslag van tweehonderd anderen. Een Brits aan nemingsbedrijf heeft zich bereid verklaard de ontslagenen in dienst te nemen. ADVERTENTIE ALLEEN BIJ Mr. OPTICIEN LANGE NIEUWSTRAAT 789 TEL. 7119 ADVERTENTIE Hotel - Café Restaurant KENNEMERLAAN 93 - TEL. 7452 Hedenavond en zondag aan de vleugel de eminente pianist

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 1