Verruiming van de geld en kapitaalmarkt HPanda en de wijze Meester Effecten -en Geldmarkt Senembah-resultaten in 1956 ongunstiger door koersverliezen Vorst wordt verdreven Strijd tussen inflatie en deflatie Wereldnieuws oclt ló Uet zo J ZATERDAG 4 JANUARI 1958 Disconto verlaging in ons land niet onmogelijk Heringa Wathrich Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Vrij stabiele resultaten bij Kon. Ned. Gist- en Spiritus Lagere winst Northwestern and Pacific Hyp.-bank Koersfluctuaties op de Amsterdamse Beurs gedurende december ra c Werktijdverkortingen en ontslagen AKU bouwt kunstrabber- fabriek te Arnhem Sterlingreserves gestegen f KOEKOEKS EI (Van onze financiële medewerker) HET IS AAN DE ENE KANT VERHEUGEND dat er ten aanzien van de inter nationale samenwerking op economisch gebied nieuwe vorderingen zijn gemaakt, aan de andere kant schept deze verbondenheid voor de verschillende landen en niet het minst voor ons land een grotere mate van afhankelijkheid, waardoor de nationale politiek nog slechts een onderdeel is van het samenspel der faktoren, welke de nationale welvaart beheersen. Een land als het onze, dat voor weinig meer dan de helft van zijn nationaal inkomen van de export afhankelijk is, staat in zeer sterke mate onder de invloed van de politieke en economische ontwikkeling in het buiten land en vooral nu de overeenkomsten inzake het scheppen van een Euromarkt in 1958 een begin van uitvoering zullen krijgen, is de horoscoop voor de gang van zaken in het nieuwe jaar nog moeilijker te trekken dan tevoren. Ook zijn de prognoses voor 1958 ditmaal nog vager en bedachtzamer dan ooit als een gevolg van de toenemende spanningen tussen Oost en West, waarvan de besluiten van het dezer dagen gehouden Afrika-Aziatisch congres zonder twijfel als een bedenkelijke exponent moeten wor den beschouwd. Dat ook de Sovjet-republiek in dit Afrika-Aziatisch verbond zal worden ingeschakeld duidt op het streven de machtspositie en de invloedssfeer van het Westen meer en meer terug te dringen, waarvan ook de economische gevolgen niet zullen kunnen uitblijven. Het feit dat Syrië op genoemd congres een voorstel deed tot nationalisatie van alle oliegebieden in de Oostelijke landen en dat het congres unaniem van oordeel was dat Nieuw-Guinea aan Indonesië moet worden toegewezen, duidt er wel op, dat het Westelijk halfrond voor nieuwe problemen zal komen te staan. Niet het minst ook voor de economische ontwikkeling van de V.S. is bovengeschet ste ontwikkeling van belang omdat, hoewel Wat ons land aangaat, minister Hofstra acht het tijdstip voor beëindiging van de bestedingsbeperking nog niet gekomen, hoewel ook hier de werkloosheid toeneemt. Bemoedigend is in elk geval dat de lichte ontspanning op de kapitaalmarkt geen ge volg is van inflatoire middelen der rege ring en ook hier allicht een discontover- de belangrijke stijging van de Amerikaanse ^^TrfHk zaTz^ voora als bhikt export gedurende de laatste jaren op West- 'agl"g m°g.el«K zal zlJn> ,Yooral als D"-lkt Europa en Canada betrekking had, in 1956 dat de arbeidsproductiviteit in de bedrijven s stijgt. Want dit is de enige remedie voor toch nog altijd bijna een vierde deel zijn weg vond naar het Verre Oosten en de overige landen. Ook het feit dat de grond stoffenlanden als gevolg van de scherpe prijsdaling voor een bedrag van 4 miljard dollar aan koopkracht hebben ingeboet, zal op de economie van de Westelijke lan den van invloed zijn en het is dan ook geen wonder dat men in de V. S. thans met zijn voorspellingen voor het nieuwe jaar uiterst voorzichtig is. Afgezien van de vraag hoe de verhou dingen tussen Oost en West zich in 1958 zullen ontwikkelen, is het wel zeker, dat, om het nu maar eenvoudig te zeggen, de strijd tussen inflatie en deflatie in de meeste landen zal worden voortgezet en voor de koopkracht van het geld van be slissende betekenis zal zijn. Het is wel duidelijk geworden, dat men zowel in de V. S. als elders en ook in ons land de inflatie als een gevaar ziet, dat bestreden moet worden, maar dat men deze bestrij ding niet radicaal durft voortzetten, omdat zij noodzakelijkerwijs gepaard gaat met een verminderde economische bedrijvig heid, welke weer nieuwe gevaren oproept. Evenals in ons land worden ook in de V. S. bij de industrie en bij de spoorwegen de nieuwe investeringen ingekrompen ten einde de kapitaalsuitgaven te verminderen, inderdaad een middel om de invoer te beperken, de betalingsbalans te verbeteren, de deviezenpositie te versterken en de kapitaalmarkt te verruimen. Kapitaal minder schaars Zowel in de V. S. als in ons land is het effect daarvan reeds te zien. Er is in de V. S. inderdaad een verruiming van de geld- en kapitaalmarkt, waardoor de New- Yorkse beurs het oude jaar in een minder pessimistische stemming heeft besloten en de verwachting is gewekt dat nog deze maand tot een verdere verlaging van het disconto zal worden overgegaan. Ook de verwachting dat de defensie-uitgaven van de regering zullen worden verhoogd, is voor de New-Yorkse beurs uiteraard een stimulans omdat zij een vergroting van de industriële activiteit betekenen. Over de vraag of dit de koopkracht van de dollar zal aantasten, maakt men zich op de beurs minder zorgen. ADVERTENTIE Haarlem CENTRALE VERWARMING 3QHNSON OLIEBRANDERS Diamanten op de kustlijn De Consolidated Diamond Mines of Southwest Africa Ltd. is in beroep gegaan tegen de uit spraak van het hoge gerechtshof van Zuid-West Afrika, waarbij de eis van de maatschappij op mijnbouwrechten langs een kuststrook van 180 mijl werd afgewezen. In dat gebied zijn diaman ten ter waarde van naar schatting verschei dene miljoenen ponden sterling. De eis werd in gediend aangezien de regering in 1956 de rechten voor het zoeken, naar diamant in de kuststrook verleende aan de Suidwes Prospekteerders Pro prietary Ltd, die beweerde dat de rechten van de Consolidated zich slechts uitstrekten tot de hoogwaterlijn. Naamswijziging Per 1 januari 1958 is de naam van de n.v. Pe troleum Industrie Maatschappij, de met de tank vaart belaste dochteronderneming van Esso Ne derland n.v., gewijzigd in Esso Tankvaart Maat schappij n.v. Deze wijziging geschiedde om de werkzaamheden van de dochteronderneming be ter tot uitdrukking te brengen in haar naam. De n.v. Petroleum Industrie Mij. werd opgericht in 1920. K.N.S.M. bestelt vrachtschip De Koninklijke Nederlandse Stoombootmij. n.v. te Amsterdam heeft opdracht gegeven voor de bouw van een 16-mijls motorvrachtschip met een draagvermogen van ongeveer 7000 ton (7500 ku biek). Dit schip is besteld bij de n.v. Scheeps- bouwwerf gebr. Pot te Bolnes bij Rotterdam. De motor zal worden geleverd door de n.v. Ko ninklijke Machinefabriek gebr. Stork en Co. te Hengelo (O.). Dollars voor Indonesië Een hoofdambtenaar van het Indonesische mi nisterie van Landbouw, Sunardjo, heeft medege deeld, dat Indonesië een bedrag van tien miljoen rupiahs uit de tegenwaarderekening van Ameri kaanse hulpverlening zal ontvangen. De fondsen zullen volgens Sunardjo worden aangewend voor het vernieuwen van de rubberaanplant op Indo nesische ondernemingen. De olie-contracten De minister-president en minister van Buiten landse Zaken van Saoedi-Arabië heeft verklaard, dat zijn land besloten heeft zijn aandeel in de winsten in iedere nieuwe overeenkomst die met een ander land gesloten wordt omtrent de exploi tatie van Saoedische olie te verhogen tot 57 pet. Ver. Ned. Kleermakerijen In de algemene vergadering van aandeelhou ders van de n.v. Verenigde Nederlandse Kleer makerijen (v.h. Gebr. Ibelings) zijn de jaarstuk, ken over 1956/57 goedgekeurd en is het dividend- voorstel van het bestuur aanvaard. Het dividend- voorstel houdt de uitkering in van 9 percent op de gewone aandelen, 6,6 percent op de cumula tief preferente winstdelende aandelen en 83,56 per winstbewijs. het economisch ziekteproces, dat in 1957 zichtbaar is geworden. Dat de 6 pets. obligaties, welke de laat ste tijd zijn uitgegeven, thans 3 en 4 pet. boven pari noteren, is een onmiskenbare aanwijzing van de verruiming van de kapitaalmarkt, welke de Nederlandsche Bank reeds heeft doen besluiten vooreerst geen nieuwe 6 pets. leningen meer toe te staan. De uitgifte van 6 en 9 maanden schatkistpapier duidt voorts op een ver ruiming van de geldmarkt. Het is duidelijk dat een daling van de rentestand ook een gunstige invloed zal hebben op de aan delenmarkt, die op een peil is aangeland dat in vele gevallen een rendement van 7 a 10 pet. betekent en waarin een groot pessimisme voor de naaste toekomst is verdisconteerd. Het is niet onmogelijk dat ook de dividenden over 1957, evenals die over 1956 nog zullen meevallen en ook hierdoor aan de aandelenmarkt'' steun' zal worden verleend. De opvatting dat de Amsterdamse beurs, zowel voor obligaties als voor aandelen zijn dieptepunt achter de rug heeft, is daarom niet geheel zonder grond. In een bijeenkomst met vertegenwoor digers van het personeel heeft ir. F. G. Waller, president-directeur van de Ko ninklijke Nederlandse Gist- en Spiritus fabriek te Delft ter gelegenheid van de jaarwisseling medegedeeld dat ofschoon de resultaten, welke in de loop van het jaar in de verschillende produktenafdelingen zijn behaald deels ten gunste deels ten on gunste verschillen van die van het vorige jaar, deze samengesteld daarvan weinig zullen afwijken. De aan het einde van het vorige jaar reeds voorziene stijging der prijzen van belangrijke grond-, hulp- en brandstoffen is inderdaad opgetreden, waardoor in het bijzonder voor de gistfabricage kostprijs- verhogende factoren ontstonden welke niet door een prijsverhoging van de produkten konden worden gecompenseerd. Al stemt het tot tevredenheid, dat kwantitatief de gistomzet toenam, in de antibiotische be drijven werden tervredenstellende resul taten bereikt, welke voortsproten uit ver hoogde opbrengsten der geëxporteerde antibiotische produkten zomede door een verhoogde omzet van eveneens grotendeels voor export bestemde andere farmaceu tische peparaten. De president-directeur merkte tenslotte op, dat de bij benadering gelijke eindresultaten niet noodzakelijker wijze met zich medebrengen dat de voor uitkering bestemde winst eveneens gelijk zal zijn. Het winstsaldo over het boekjaar 1956/ 57 van de Northwestern and Pacific Hy potheekbank n.v. heeft f 284.162 bedragen tegen vorig jaar 392.267. De bedrijfs winst in Amerika bedroeg f 609.154 (v.j. 673.629). Voorgesteld wordt een dividend van 8 percent (v.j. 10 pet.), en op de be wijzen van deeigerechtigheid wordt voor gesteld 3,85 5,89) uit te keren, waar na een bedrag van 8.368 naar nieuwe rekening wordt geboekt. Het winstsaldo van de Tweede Northwestern and Pacific Hypotheekbank n.v. bedroeg 217.376 259.904). Hier beliep de bedrijfswinst in Amerika 376.807 379.270). Voorge steld wordt, zoals bekend, een dividend van 10 percent (v.j. 12 pet.), waarna een bedrag van 4.621 op nieuwe rekening wordt overgebracht. De maatschappij ondervond in het af gelopen boekjaar bij het plaatsen van pandbrieven in verscherpte mate de moei lijkheden, die het gevolg waren van de stijging van de rentestand in Nederland. Het pandbrievenkapitaal liep bij de North western achteruit van 1.914.000 dollars tot 1.908.800 dollars, en bij de Tweede Northwestern van 923.400 dollars tot 893.600 dollars. De bij de verkoop van een grote tarwe- farm in de staat Washington behaalde winst zal over de looptijd van het con tract (20 jaren) worden verdeeld, zodat de post „gerealiseerde winst op verkoch te vaste goederen" toch nog een kleine daling vertoont. De tweede Northwestern had geen verkopen. 30 december 1957 Laagste Hoogste Laatste Koersverschil koers koers tijdvak t.o.v. 29 nov. Alg. Kunstzijde Unie 135% 147% 136% 11% Van Berkel's Patent 164 170% 166 8% Van Gelder Zonen 152 174 160 Kon. Ned. Hoogovens 229 240 239 3 Ned. Kabelfabriek 215 229 218 4 220 236% 223% 145% 295 329 306 23% Wilton-Fijenoord 184 195 195 2 Kon. Petroleum 142,20 164,40 f 146,45 f 15,90 Holland-Amerika Lijn 122 140 133 5% Kon. Ned. Stoomboot Mij 116 123 123 - Ned. Scheepvaart Unie 99 115% 110 11% 192 202 198% lVz Amsterdam Rubber 37 52 42 4% H. V. A 83 93 86 6 Ver. Deli Maatschappijen 50 65 545% 2% 31/2% Staffellening 1947 82'/i# 85% 84'Vie 2% 3% Invest, cert. Nederla-.d 88 Vz 90-% 9015/s2 l»/»2 3% Nederland 196264 86 90 90 231/32 Omzetten (nominaal): november 1957 (def.) Aandelen 23.077.952,- Obligaties 44.283.596,— december 1957 (voorl.) Aandelen 27.000,888,- Obligaties 43.442.647,— Obligaties 567.696.468,— 29.731.479,- Obligaties f 45.403.253,— jan.-dec. 1956 Aandelen 470.019.743,- Obligaties 598.886.102,— Nieuwe noteringen: In december 1957 nieuw tot de beurshandel toegelaten: Aandelen f 756.000, Obligaties 38.042.000,— Pandbrieven 2.114.000, De resultaten over 1956 in Nederland behaald door de n.v. Senembah-Maat- schappij zijn ongunstiger dan die van 1955. Dit is grotendeels te wijten aan koersver liezen op de beleggingen. Deze koersverlie zen, hoewel niet gerealiseerd, werden ge heel ten laste van de verlies- en winstreke ning gebracht. Deze werd daartegenover gecrediteerd met een bedrag van f 1.559.295, onttrokken aan de algemene reserve. Het saldo van de verlies- en winstrekening In donesië ad rp. 4.741.274 is geheel voor af schrijvingen aangewend. Ook is, teneinde de commerciële afschrijvingen met de fis cale in overeenstemming te brengen, een bedrag van rp. 1.558.726 aan de algemene reserve onttrokken. Over 1955 werd in Nederland een saldo winst geboekt van f 986. 654. Over dat jaar werd 7 percent dividend uitgekeerd. Thans wordt het divi dend gepasseerd. Evenals in 1955 heeft het hoofdprodukt tabak slechts in zeer geringe mate tot de bruto winst bijgedragen. Dankzij de in In donesië inmiddels getroffen maatregelen ter bevordering van de export, verwacht de directie dat zowel de tabaksoogst 1956 als de rubberoogst 1957 een verbetering van de brutowinst zal opleveren, welke ech ter niet toereikend zal zijn om de door de omstandigheden vereiste afschrijvingen te doen. Het exploitatiesaldo van de verlies- en winstrekening Indonesië daalde van rp. 11.379.945 tot rp. 8.321.201, In 1955 werd deze rekening sterk beïnvloed door een post „winst op verkoop deelneming" ad rp. 26.321.250. Afschrijvingen beliepen toen rp. 28.440.962. De waardering van het Indonesische bedrijf is, blijkens de balans, onveranderd gebleven. Vele sigarenfabrikanten gaan steeds meer over tot het gebruik van andere tabakken van mindere kwaliteit, die tot prijzen wor den aangeboden, waartegen de Senembah niet kan leveren, in verband met de hoge rupiakostprijs. Bovendien dreigt bij de ont wikkeling van de Euromarkt een exorbi tant hoog buitentarief van 30 percent. Dit tarief zou een zware slag betekenen voor de tabakscultuur in Indonesië. Het ligt ir. de bedoeling in de komende jaren het ge hele oude rubberareaal in een oliepalm- aanplant om te zetten. In april 1957 is een statutenwijziging aangenomen, die een verruiming van het arbeidsterrein inhield. Deze heeft het mo gelijk gemaakt de Senembah te interesse ren in de financiering van schepen. De eerste transactie had betrekking op een in 1954 gebouwde tanker, die voor 7 jaar op zeer gunstige condities gecharterd is door de Shell-groep. Voorts is de Senembah doende een dochtermaatschappij in Zwit serland op de richten, die zich eveneens met de financiering van schepen zal bezig houden. Ook deze onderneming opent veel belovende perspectieven. sornsg WEERRAPPORTEN fï.S'v t>££ri f 10 "i-T C'lfiï -.':k A~iV: - ±rr;r. 'iry\h rr* siSQn ,t«*H Het hogedrukgebied boven Scandinavië zachtere lucht zal met enige neerslag ge- breidde zich naar zuid- en midden-Europa paard gaan, hoofdzakelijk in de vorm van uit, waardoor de wind in ons land naar regen of ij zei. zuidoostelijke richtingen draaide. In de nacht van vrijdag op zaterdag vroor het overwegend licht, in het westen 2 graden, in het oosten van het land ongeveer 6 graden. Intussen is de depressie-activiteit op de oceaan sterk toegenomen. De de pressies breiden hun invloed in een snel tempo naar de Britse eilanden uit. Tegelij kertijd verplaatst zich het hogedrukgebied naar de Balkan. Dit heeft tot gevolg dat de wind naar zuidelijke en later naar zuid westelijke richting draait, waardoor de be grenzing van de koude en zachte oceaan- lucht, die zich van Engeland over Frank rijk naar de Alpen, uitstrekt, langzaam na derbij komt. Dat betekent het einde van de Zondag 5 januari Zon op 8.48 uur, onder 16.43 uur. Maan op 16.55 uur, onder 7.57 uur. Maandag 6 januari Zon op 8.47 uur, onder 16.44 uur. Maan op 18.08 uur, onder 8.40 uur. Maanstanden 5 jan. 21.09 uur volle maan. 12 jan. 15.01 uur laatste kwartier. 19 jan. 23.08 uur nieuwe maan. 28 jan. 03.16 uur eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Zondag 5 januari Hoog water: 3.11 en 15.26 uur. Laag water: 11.13 en 23.31 uur. Maandag 6 januari Hoog water: 3.55 en 16.10 uur. Laag water: 11.56 en uur. Temperaturen buiten- no en binnenland heden- 5 morgen 7 uur. Neerslag: Q. To n e laatste 24 uur. SS 5 w s 01 V a a S Helsinki onbewolkt n -22 0 Stockholm zwaar bew. windst. - 15 0 Oslo geheel bew. zzw -4 0 Kopenhagen onbewolkt zo -7 0 Aberdeen geheel bew. zzw 1 0 Londen geheel bew. O 3 0 Amsterdam half bew. zo -2 0 Brussel licht bew. zo -1 0 Parijs zwaar bew. O -1 0 Bordeaux zwaar bew. zo 7 0 Grenoble licht bew. windst. -4 0 Nice regen nnw 7 1 Berlijn onbewolkt windst. -9 0 Frankfort onbewolkt ono -6 0 München onbewolkt ono -9 0 Zürich geheel bew. wnw -1 0 Genève geheel bew. windst. -0 0 Locarno licht bew. w -2 0 Wenen onbewolkt n -8 0 Innsbruck geheel bew. wzw -5 0 Rome onbewolkt ono 4 0 Ajaccio onbewolkt ono 3 0 Mallorca licht bew. windst. 6 0 Den Helder licht bew. ozo -2 0 Ypenburg onbewolkt O -3 0 Vlissingen geheel bew. zo -1 0 Eelde onbewolkt ozo -6 0 De Bilt licht bew. ozo -2 0 Twente licht bew. OZO -6 0 Eindhoven onbewolkt zo -3 0 Vlv. Z.-Limb onbewolkt O -2 0 28. De wijze meester en Panda keken met verbaasde ogen naar de menigte kopers, die zich voor hun tent verdrong. Joris ech ter, scheen de plotselinge toeloop heel ge woon te vinden. Behendig hielp hij zijn klanten van hun geld af en aan een flesje, terwijl hij voor ieder van hen een vriende lijk woord had en een scherts. „Achferaan aansluiten.'", riep hij van tijd tot tyd, „er is genoeg elixer voor iedereen!" Wie zich herinnert, dat hij tevoren alle flesjes met water had gevuld, zal zich daarover niet verwonderen. De magiër was erg ingeno men met de belangstelling van de wester lingen voor zijn middel, maar hij verbaas de zich enigszins over wat zij riepen. „Tsjonge, wat een spieren zal ik krijgen, net als Hercules!", klonk het maar steeds en: „Ik wil erg sterk worden; geef mij maar twee flesjes!" De wijze trok Joris terzijde. „Broeder Goedbloed!", fluisterde hy dringend. „Het elixer werkt op de GEEST! Het verheldert het DENKEN! Maar deze westerlingen lijken te menen, dat„Ja, ja, u heeft gelijk!", onderbrak Joris hem haastig. „Maar een westers spreekwoord zegt, dat een sterke geest in een sterk lichaam huist!" Dicht in hun nabijheid bevond zich evenwel iemand, die weliswaar over een buitengewoon sterk lichaam beschikte, maar wiens denkver mogen niet zo krachtig was ontwikkeld- Dat was Hercules, die zich nog steeds in stille verbazing afvroeg, hoe al zijn toe schouwers by Joris terecht kwamen. „Iedere keer als ik mijn gewichten neer leg, gaat mijn publiek er vandoor peinsde hy moeilijk, „en het zijn toch echt wel heel zware gewichten! Misschien moet ik nóg zwaardere dingen opheffenmis schien blijven ze dan wel naar mij kijken". De krachtpatser begreep maar niet, dat het niet zijn gewichten waren, die ge wicht in de schaal legden Met ingang van 6 januari wordt bij de haardenfabriek van Becht en Dyserinck te Rucphen een vierdaagse werkweek inge voerd als gevolg van een gebrek aan or ders. Bij de haardenfabriek E. M. Jaarsma te Hilversum zijn 31 personeelsleden ontsla gen. Hoewel de huidige slapte hierbij ook een rol heeft gespeeld, is de voornaamste oorzaak de grote verandering in het pro- duktie-proces, waardoor voor een aantal slijpers geen emplooi meer bestaat. Het publiek blijkt steeds meer de voorkeur te geven aan oliestook. Daardoor behoeft veel minder slijpwerk te worden verricht. De Nedaf te Etten (N.B.), de Nederlandse vestiging van een radiatorenfabriek te Antwerpen, zal voorlopig niet met de pro- duktie beginnen. Gezien de huidige markt situatie en de bestedingsbeperking acht de directie de produktie van het Antwerpse bedrijf voldoende. In het bedrijf te Etten zou een belangrijk bedrag aan machines geïnvesteerd moeten worden. Deze investe ring heeft men thans uitgesteld. Een acht tal arbeiders is ontslagen. In samenwerking met Goodrich De Algemene Kunstzijde Unie n.v. te Arnhem en de B. F. Goodrich Chemical Company te Cleveland (Ohio) hebben be sloten gezamenlijk een nieuwe maatschap pij op te jrichten ter vervaardiging van synthetische rubber voor speciale doel einden. Met ontwerp en bouw van een fabriek, welke te Arnhem zal worden ge vestigd, zal onmiddellijk worden begonnen. Omstreeks medio 1959 hoopt men met de bouw gereed te zijn. De nieuwe fabriek zal de eerste op het Europese continent zijn welke gebruik maakt van „know-how" van B. F. Goodrich voor het vervaardigen van synthetische rubber. De produktie zal ondermeer omvatten styreen-butadieen latex (sbr-latex) voor het maken van schuimrubber; een rubber soort met een hoog styreen-gehalte, dat als versterking dient van andere rubber soorten, vooral van rubber voor schoen zolen; hycar nitril latex dat vele toepas singsmogelijkheden heeft, bijvoorbeeld voor het verbeteren van de kwaliteit van papier, leer en textiel en als bindmiddel in niet-geweven doek. De goud-en dollarreserves van het ster- linggebied zijn in december gestegen met 88 miljoen dollar tot 2.273 miljoen dollar tegen een stijging met 92 miljoen dollar in november. Engeland had in december in de Europese Betalings Unie een deficit van 6,1 miljoen sterling tegen een deficit van 1 miljoen pond sterling in november. Prinses. Het gerechtshof te Cairo heeft prinses Faiza, een zuster van ex-ko ning Faroek van Egypte, bij verstek veroordeeld tot een maand dwangar beid en een boete van 220.000 gulden wegens de invoer van goederen uit Groot-Brittannië in 1950, waarvoor zij geen vergunning had. Prinses Faiza verblijft in Turkije. Omsingeld. Vier mannen, die bij een ne derzetting 300 kilometer van de Austra lische stad Perth meewerkten aan het blussen van een bosbrand, zijn door de vlammen omsingeld en levend ver brand. Onderscheiding. De Britse filosoof Ber- trand Russell is onderscheiden met de Kalingaprijs, ingesteld door de Indi sche filantroop Patnaik, voor zijn ver diensten op het gebied van het popula riseren van de wetenschap en het ver sterken van de banden tussen India en geleerden van andere landen. De prijs bedraagt tienduizend gulden. Moderne tijden. Het eerste nummer in 1958 van het Franse tijdschrift Les Temps Modernes (geredigeerd door Jean Paul Sartre) is in beslag genomen omdat men een artikel over Algerije had gepubliceerd, dat begin december ook reeds aanleiding tot inbeslagne ming van een nummer van de France Observateur was geweest. Vijandig. In Roemenië zijn de laatste weken enkele rooms-katholieke pries ters tot zware gevangenisstraffen van vijftien jaar en minder veroordeeld we gens „betrekkingen met vijandige an dere landen". Ook een aantal nonnen werd veroordeeld. Vooruitstrevend. Het parlement van het vorstendom Liechtenstein heeft dr. Alexander Frick, lid van de partij van vooruitstrevende burgers, voor een der de termijn van zes jaar herkozen tot eerste minister. De verkiezing moet nog worden bekrachtigd door de regerende vorst Franz Josef II. Verboden. De Turkse autoriteiten hebben de Vatan-partij verboden en de leider en eenendertig vooraanstaande leden van de partij laten arresteren wegens ondergrondse activiteit en betrekkinges met voormalige geheime aanhangers van de communistische partij. De lei der is na de algemene verkiezingen op 27 oktober eveneens gearresteerd maar later op vrije voeten gesteld. De Vatan- partij heeft geen afgevaardigde in de Turkse nationale vergadering. Toegestaan. De regering van Jordanië heeft 1.322 Gregoriaans-christelijke Ara bieren die in Israel leven toegestaan dinsdag het Gregoriaanse Kerstfeest Bethlehem en het Jordaanse deel van Jeruzalem te bezoeken. Onmin. Bij een hevig gevecht te Zghorta in Libanon tussen twee met elkaar in onmin levende clans zijn drie mensen gedood en een groot aantal gewond. Beide partijen maakten gebruik van stenguns en bommen. De ontploffingen werden in de havenstad Tripoli ge hoord. Uitvinding. Radio-Boedapest heeft bericht dat Russische geleerden een nieuwe ra ket hebben ontwikkeld, waarmee men natrium honderd kilometer in de ruim te kan schieten, waarmee men ver scheidene minuten de aarde over vele honderden vierkante kilometers kan verlichten. Het lichteffect ontstaat als het natrium zich op deze hoogte met zuurstofatomen verbindt, aldus radio- Boedapest, die eraan toevoegde dat de uitvinding in de naaste toekomst zal worden gedemonstreerd. Grote schoonmaak. Meer dan 31.000 Pool se communisten zijn door de partij ge royeerd of gedwongen hun lidmaat schap op te zeggen gedurende de eer ste twee maanden van de „grote zuivering", zo melden Poolse bladen. Uit deze gepubliceerde cijfers valt op te maken dat ongeveer 300.000 leden uit de partij gezet zullen worden. Maangodin. Tijdens de nieuwjaarsviering in Peking heeft men een oplossing ge vonden voor het probleem van de kerstman. Tijdens een groots opgezet feest voor kinderen met goede herfst- rapporten verscheen een „maangodin" die verklaarde per aardsatelliet van de maan naar de aarde gekomen te zijn om met le braafste kinderen van China te spelen. Geslagen. Een politieagent te Columbus in de Amerikaanse staat Georgia, is gearresteerd wegens de dood van een negerpredikant, die door hem in de ge vangenis zou zijn geslagen. De geeste lijke, C. H. Pickett, werd in de gevan genis opgesloten, beschuldigd van dronkenschap. Hij stierf op de dag na dat hij uit de gevangenis was ontsla gen. STAAT DE koekoek bij ons in een kwade reuk, omdat hij te lui is een nest voor zijn jongen te maken en gemakshalve zijn eieren bij andere kleinbehuisde vogels bin nensmokkelt, in de wereld van de insecten is dit parasitaire systeem van broedzorg eveneens bekend, zelfs in verscheidene vormen. De onlangs besproken spinnen- doder, die na een heet gevecht de spin heeft verlamd en bezig is de prooi naar haar hol te slepen (of een goed plaatsje voor een te vervaardigen nest zoekt) verkeert dan ook in een alles behalve benijdenswaardige po sitie, want Jan Rap en zijn maat zijn er op alle mogelijke manieren op uit haar een poets te bakken en de resultaten van haar ge vaarlijk en moeizaam werk te eigen bate aan te wenden. Legt de spinnendoder haar buit een ogenblikje neer om een eindje verder eens poolshoogte in het terrein te nemen, dan kan het voorkomen, dat het wijfje van een andere spinnendoder-soort (de Ceropales) van deze gelegenheid ge bruik maakt om bliksemsnel een ei in de longzakken van de spin te schuiven. Deze bezigheid duurt maar enkele seconden, waarna de Ceropales tevreden wegwandelt of er niets aan de hand is. Die tevreden heid is overigens wel verklaarbaar, want het risico van de jacht en het moeizame werk dat met de broedzorg samenhangt en waarmee de gewone spinnendoder haar leven lang zo druk doende is, heeft de parasitaire spinnendoder op deze wijze ontlopen. De gewone spinnendoder zelf, die inmiddels argeloos het transport van de verlamde spin heeft hervat en de buit in haar hol zal opbergen, heeft daarmee het paard van Troje binnengehaald, want het parasieten-ei komt natuurlijk het eerst uit en de eerste daad, waartoe de parasie tenlarve zich geroepen voelt, bestaat uit het opzoeken van het ei van de gastvrouw, dat ogenblikkelijk verslonden wordt, zodat de concurrentie is uitgeschakeld en zij het rijk alleen heeft. Gedragen parasitaire spinnendoders, zo als de Ceropales-soorten zich dus als ware struikrovers, die de trans porten van andere spinnen doders overvallen, ook het inbrekersgilde roert zich duch tig. De harkspinnendoder, wier naam herinneringen aan het tuindersbedrijf wakker roept, heeft minder eerzame bedoelingen dan die naam zou doen vermoeden. Deze wesp heeft zich geheel op het inbrekersvak toegelegd en begeeft zich naar plaatsen waar zich de ondergrondse nesten van de gevlekte kruis- spindoder bevinden. Deze nesten worden door de harkspinnendoder open geharkt en de inbreekster kruipt naar binnen. Wat zij m dit vreemde nest bij vol daglicht uit voert, kan niet geheim worden gehouden: het ei van de kruisspinnendoder wordt op gegeten en vervangen door een ei van de harkspinnendoder, die na de inbraak de ingang van het nest weer zorgvuldig sluit, om te beletten dat andere belagers h&ar ei ontdekken en verorberen. Zo is het onge wisse leven van dieven en diefjesmaat. Die arme spinnen moeten we toch nog even onze aandacht gunnen, omdat zich daarbij zulke merkwaardige paringsver- schynselen voordoen. Daarover m.aandag. Nadruk verboden) H. Pétillon

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 2