Afvoer van de evacuees uit Singapore gaat voorspoedig Amerikaans rapport maakte Indonesiërs woedend Geestelijke foltering thema van de film „Oog om oog" krachtige maatregelen tegen C alias geëist Haitink in Los Angeles welwillend beoordeeld Kort en bondig Toch verontrusting over communistisch gevaar ZATERDAG 4 JANUARI 1958 7 Minister Simrhoff gaat emigratie naar Zuid- Afrika bespreken Italiaanse sopraan biedt president excuus aan Russen doen navraag naar deserteurs in Berlijn Poolse geleerde krijgt in de Verenigde Staten asiel „Meest welvarende jaar in de geschiedenis der V.S." Sovjet-bijstand concurreert met de Amerikaanse hulp Economisch offensief in achtergebleven landen Russische trawler bij Denemarken aan de grond Nader onderzoek naar de ramp van de Neutron Drukbezochte receptie van W. van Ommen Nieuw kweekschoolgebouw in Groningen Ineens kamers genoeg in Delft Essay over het werk van J. J. Slauerhoff Kerkelijk Nieuws Dronken veearts was weerspannig Opdrachten aan componisten EEN ANDERE CAYATTE P. W. Franse Vier doden in het verkeer Twee C.P.N.-raadsleden in Beerta bedanken (Van een Haagse medewerker) De afvoer van Nederlandse evacuees verloopt snel. Van de 1500 repatriërcnden, die door de „Waterman" naar Singapore zijn gebracht, waren er na veertien dagen slechts 200 nog niet doorgereisd. Dit heeft dr. H. Huizenga, medisch adviseur der directie volksgezondheid van het ministe rie van Sociale Zaken en Volksgezondheid, vrijdagochtend na zijn terugkeer uit Sin gapore verklaard. De heer Huizenga, die zich op de hoogte heeft gesteld van de algemene gezondheidstoestand der evacu ees, zei dat de militaire kampen in Ulu Pandang Schangi en Woodlands aan alle eisen voldoen. „Natuurlijk is de inrichting primitiever dan in het Raffles-hotel," ver volgde hij „maar we moeten nu eenmaal roeien met de riemen die we hebben." De consul-generaal in Singapore, de heer B. G. E. Middelburg, is overigens dag en nacht in touw om voor een snelle afvoer van de evacuees zorg te dragen. Hij heeft alle kampen bezocht en tevens een liaison officier aangesteld, die de verbindings schakel vormt tussen de Britse kamplei ding en de evacuees. Zodra een schip met repatriërenden op de rede verschijnt, be geeft de heer Middelburg zich aan boord om de passagiers op de hoogte te stellen van de voorzieningen die zijn getroffen. Dat de afvoer van evacuees, die onder de rijksvoorschotregeling vallen, niet al tijd even soepel is verlopen, wilde de heer Huizenga niet tegenspreken, de registra tie van de evacuees, die voor een voor schot in aanmerking komen, vergt nu een maal een zekere tijd. Het consulaat-gene raal in Singapore heeft echter veel hulp ondervonden van de Nederlandse kolonie, ook de voormalige consuls in Semarang en Palembang zijn nu ingeschakeld, zodat de staf aanzienlijk is versterkt. Zoals de kaarten nu liggen, zijn er in ieder geval meer „movement orders", reisopdrachten' dan plaatsen in vliegtui gen. In de eerste dagen was het omge keerde het geval en konden niet alle ver voersmogelijkheden worden gebruikt. Een volledig evenwicht tussen vraag en aan bod kan echter nooit worden bereikt. De stemming onder de evacuees is in ieder geval niet slecht, zo besloot dr. Huizenga en ook de gezondheidstoestand laat over het algemeen niets te wensen over. LONDEN (Reuter) Een speciaal ge charterde Argonaut van de BOAC is vrij dag uit Singapore naar Amsterdam ver trokken met Nederlandse evacuees uit Indonesië. Het zal maandagochtend om 7.45 uur plaatselijke tijd aankomen, zo is van de zijde van de BOAC medegedeeld. KAAPSTAD (A.F.P.) De minister van Binnenlandse Zaken van Zuid-Afrika, dr. Donges, heeft vrijdag gezegd, dat de kwestie van het recente regeringsaanbod om Nederlandse evacuees uit Indonesië in Zuid-Afrika op te nemen zou worden be sproken bij het bezoek van minister Suur- In het Italiaanse Huis van Afgevaar digden heeft een invloedrijke christen-de mocraat de regering verzocht in overwe ging te nemen de sopraan Maria Meneghi- ni Callas het verdere optreden in Italiaan se operatheaters te verbieden. De afge vaardigde, Giuseppe Romanato, verzocht premier Adone Zoli deze maatregel in overweging te nemen met het oog op het „ongehoorde gedrag" van de sopraan, die bij de openingsvoorstelling, donderdag avond, van het operaseizoen in „Norma" van Bellini weigerde verder op te treden wegens „heesheid". De zangeres heeft inmiddels schriftelijk aan president Gronchi, die in de opera aanwezig was, en aan de staatsopera in Rome haar spijt over het voorgevallene betuigd en haar verontschuldiging aange boden. Vrijdag trad de politie bij het ho tel waar de zangeres verblijft op tegen groepen betogers, die aan hun ongenoe gen over de handelwijze van Maria Callas uiting gaven. In de dagbladen van Rome is scherpe critiek op het voorgevallene geleverd. Het büfeau van de minister-president heeft een onderzoek gelast. Zaterdagavond wordt ..Norma" opnieuw uitgevoerd, met de so praan Anita Cerquetti in de titelrol. Zij behoort tot de San Carlo Opera in Napels en zong in „Norma" in 1955 met veel suc ces. De directeur van de Staatsopera in Ro me, Carlo Latini heeft op een persconfe rentie naar aanleiding van het incident met Maria Meneghini Callas verklaard, dat de actrice de avond voordien oude jaarsavond bijzonder laat naar bed is gegaan. Na de generale repetitie van „Norma" in het operagebouw zong de so praan voor de televisie de grote aria uit de eerste akte van „Norma", „La casta diva". Daarna vierde zij in een nachtclub oudejaarsavond. Twee doktoren hebben Maria Callas vrijdagochtend drie keer onderzocht. Na afloop verklaarden zij, dat de zangeres in lichte mate aan bron chitis en laryngitis leed. In drie dagen zou zij wèer kunnen zingen. In 1951 moest Maria Callas een opvoe ring van „Norma", die door de toenmali ge president Luigi Einaudi zou worden bijgewoond, vanwege een pijnlijke keel afzeggen. Een jaar later geschiedde in Venetië, eveneens bij een opvoering van „Norma", hetzelfde. De beroemde Italiaanse tenor Giacomo Lauri Volpi verklaarde in Rome, dat een voorval als met Maria Callas nog niet eer der in de geschiedenis van de opera in Rome was meegemaakt. Naar zijn me- ■rng had de zangeres zich van het toneel if dienen te verontschuldigen, vooral daar zij op de hoogte was, dat er hoge gasten als de president in de zaal waren. Zij wist zeer goed, aldus Volpi, dat haar toestand baar niet toestond in een opera als „Nor- ma" te zingen, welke een onberispelijke stem eist. Daar zij de laatste tijd sterk was afgevallen dertig kilo was ook haar stemvolume sterk afgenomen, en ze had dus moeten weten dat ze niet aan de gestelde eisen kon voldoen, aldus de tenor Volpi. hoff aan Kaapstad deze maand. Hij zei in een officiële verklaring, dat hij en minis ter Suurhoff aanzienlijke tijd aan bespre kingen zouden besteden. Minister Suurhoff zal eregast zijn aan een staatsbanket in Kaapstad en zal de le den van de Nederlandse gemeenschap daar en in andere plaatsen ontmoeten. DEN HAAG (ANP) De stichting „Hulp aan landgenoten in Indonesië", maakt bekend, dat door haar vertegen woordiger direct na aankomst der evacu ees uit Indonesië te Singapore gefrankeer de briefkaartformulieren worden uitge reikt, waarop slechts naam, herkomst en de nodige verdere bijzonderheden dienen te worden ingevuld ter directe verzending naar familieleden in Nederland. Hierdoor kunnen deze binnen enkele dagen na de debarkering te Singapore volledig op de hoogte zijn. BERLIJN (Reuter) In West-Berlijn verluidt, dat de plaatsvervangende Rus sische commandant in Oost-Berlijn, kolo nel Kotsoeba, de westelijke militaire com mandanten inlichtingen heeft verzocht over een aantal Russische deserteurs. Reizigers zeiden, dat er vrijdagochtend een strenge paspoortcontrole in Oost-Ber lijn was. Volgens de Westberlijnse politie was de toestand aan de grens overdag normaal. Een woordvoerder van het Amerikaan se leger heeft verklaard: „Er zijn bij ons beslist geen Russische deserteurs en ook niet geweest." Westduitse bladen melden dat de Oost- duitse politie en Russische militairen vrij dag bij Eschwege hebben verhinderd, dat zeven ongewapende Russische soldaten uit Oost-Duitsland naar West-Duitsland uitweken. Oostduitse ambtenaren hebben meege deeld, dat het Mittellandkanaal van 15 januari af voor een periode van acht we ken zal zijn gesloten voor noodzakelijke herstelwerkzaamheden. - Het Mittelland kanaal is de belangrijkste aanvoerweg voor steenkool van West-Duitsland naar West-Berlijn. WASHINGTON (AFP/ Reuter De Amerikaanse minister van Justitie, Wil liam Rogers, heeft bekendgemaakt, dat de internationaal bekende Poolse geleer de dr. Jerzy Leon Nowinski in het Westen wil blijven en asiel heeft gekregen in de Verenigde Staten, waar hij in oktober is aangekomen. Dr. Nowinski had van de Poolse regering toestemming gekregen een reeks lezingen te houden aan de John Hopkins-universiteit in Baltimore. Dr. Nowinski is 52 jaar, en zeven jaar hoogleraar geweest aan de universiteit van Warschau. Hij is op de hoogte van het Russische onderzoek op het gebied van ho ge temperaturen, veroorzaakt door wrij ving van de lucht op metalen. Dit onder zoek is van belang voor de ontwikkeling van straalvliegtuigen, ballistische raket ten en kernreacties. Rogers heeft gezegd, dat ook asiel zal i worden verleend aan de echtgenote van dr. Nowinski en zijn zevenjarig dochtertje Kristina, die zich in Groot-Brittannië be vinden. Amerikaanse minister over 1957 De Amerikaanse minister van Handel, Sinclair Weeks, heeft in zijn jaarlijks over zicht medegedeeld, dat 1957 het meest wel varende jaar in de geschiedenis van de Verenigde Staten is geweest, ondanks de afnemende economische bedrijvigheid van de laatste tijd. „De onmiddellijke eco- riomische vooruitzichten mogen dan' niet zo rooskleurig zijn als wij allen wensen", zo schrijft hij, „van deze plaats af bezien, Het optreden van de jonge Nederlandse dirigent Bernard Haitink voor het Philhar- monisch Orkest van Los Angeles ter ver vanging van dr. Eduard van Beinum, die korte tijd rust moet houden, is door de cri tiek welwillend beoordeeld. Aangezien Ye- hudin Menuhin solist was, kon het niet uit blijven, dat de aandacht der recensenten zeer op de beroemde violist, en dus min der op de jonge gast uit Nederland geves tigd was. Het programma bevatte alleen werken van Brahms. Eén van de recen senten merkte op, dat de muziek van Brahms niet het beste medium is om een nieuwe dirigent aan te toetsen, al brengt deze muziek bepaalde belangrijke eigen schappen betreffende vakbekwaamheid en artistieke smaak duidelijk naar voren. Alles bijeengenomen beoordeelde men Haitink positief, met de opmerking erbij, dat hij de deugden en ondeugden van zijn jeugd heeft: veel energie en geestdrift, een vaste hand op het orkest en een feil loze kennis van de partituur, met aan de andere kant een teveel aan lichamelijke inspanning ter bereiking van zijn resul taten en wat gebrek aan gemak-van beweging, met een nadruk op details ten kosten van de „stroom der muziek" als geheel. WASHINGTON (Reuter) Het Ameri kaanse departement van Buitenlandse Za ken heeft een studie over „het economische offensief van het Sovjet-blok in de minder- ontwikkelde gebieden" gepubliceerd, dat in de afgelopen maanden door deskundigen van het departement is opgesteld. Volgens dit verslag levert het Sovjet-blok sedert 1955 economische en militaire bijstand tot een bedrag van 1.900 miljoen dollar aan tien landen, waarvan er acht van de Ver enigde Staten dergelijke hulp tot een be drag van 1.900 miljoen dollar ontvangen. Door hun aanbiedingen voor bijstand en meer handel met de minder ontwikkelde gebieden willen de landen van het Sovjet blok de invloed der Verenigde Staten en hun bondgenoten terugdringen, de defen siebondgenootschappen der vrije wereld in de war sturen en het eigen aanzien en de eigen macht vergroten, aldus de studie. Het Sovjet-offensief is voornamelijk gericht op landen waar deze doelen bereikt kunnen worden. Coöperatie SAN FRANCISCO (Reuter) De Britse minister van Handel, Sir David Eccles, heeft in San Francisco gepleit voor Ameri kaans samengaan met het Britse Gemene best en West-Europa op economisch ge bied. Alleen op die manier zou men volgens hem het hoofd kunnen bieden aan de snelle economische vorderingen van de commu nistische landen. Sir David vergeleek de „efficiënte sla vernij" van de Sovjet-Unie met de ineffi ciënte vrijheid" van het Westen. Econo mische fusie zou het Westen in staat stel len op te tornen tegen de snelle econo mische verbeteringen, welke in de com munistische landen tot stand komen. In de Oresund (Denemarken) is vrijdag een Russische trawler, de R.T. 156, aan de grond gelopen. Een zusterschip de P.T. 135, heeft verschillende pogingen gedaan het schip vlot te krijgen, maar is er niet in geslaagd. De hulp van een Deense sle per, die in de buurt is, werd geweigerd, waarschijnlijk, omdat daarvoor eerst ver lof van de Russische autoriteiten verkregen moet worden. De raad voor de Luchtvaart zal in een openbare zitting in het gebouw van de Hoge Raad te 's Gravenhage op maandag 27 januari een nader onderzoek instellen naar het verongelukken van het K.L.M.- vliegtuig „Neutron," dat op 16 juli van zijn de vooruitzichten voor de komendehet vorig jaar, kort na de start van Biak, twaalf maanden veel beter dan de ergste voor Nieuw Guinea in zee is gestort, waar pessimisten denken." 1 bij 58 van de 68 inzittenden omkwamen. Hoe het werk en de persoon van de heer W. van Ommen buiten het bedrijf van de n.v. Grafische Bedrijven Damiate, uit geefster van Haarlems Dagblad Oprech te Haarlemsche Courant, gewaardeerd wordt is vrijdagmiddag tijdens een recep tie in ons hoofdkantoor aan de Grote Hout straat 93 te Haarlem gebleken. De recep tie werd gehouden naar aanleiding van het feit, dat de heer Van Ommen op 31 december wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd zijn functie van procuratiehouder heeft neergelegd. Onder de vele aanwezigen waren mr. W. G. J. Veenhoven, secretaris van de Nederlandse Dagbladpers, de heer W. Vis ser, secretaris van de Raad van Orde en Tucht in het advertentiewezen (ROTA), directeuren van bedrijven en fabrieken, collega's van de heer Van Ommen van dagbladen buiten Haarlem, vertegenwoor digers uit het advertentiewezen, vele za kenrelaties, Haarlemse winkeliers en een groot aantal vrienden. Er heerste een ge animeerde stemming. Vanavond wordt een afscheidsbijeenkomst voor het perso neel gehouden. De rijksgoedkeuring voor de bouw van een kweekscholencomplex nabij het stads park te Groningen is thans afgekomen. Twee jaar geleden heeft de Groningse raad dit plan, dat op ongeveer twee en een half miljoen gulden werd begroot, goedge keurd. Besprekingen met het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen en de Rijksgebouwendienst hebben thans geleid tot goedkeuring van een enigs zins gewijzigd plan. Het rijk zal voor de bouw van dit project gelden beschikbaar stellen. Met de bouw zal zo spoedig mo gelijk begonnen worden. Het oude rijks kweekschoolgebouw in de Pelsterstraat is al geruime tijd geleden door de inspectie van de volksgezondheid voor het geven van onderwijs afgekeurd. Omstreeks augustus van het vorig jaar zochten tal van toekomstige studenten aan de Technische Hogeschool te Delft vergeefs naar kamers in Delft. Er bleek een zeer groot tekort te bestaan, zodat er zelfs werd gesproken van een kamernood. Thans doet zich echter het verrassende feit voor, dat de kamerlijst, welke sinds jaar en dag bij een Delftse boekhandel is te raadplegen, ruim zeventig vrije kamers telt Het merkwaardige is bovendien, dat deze lijst thans in hoofdzaak wordt geraad pleegd door studenten, die van kamer wil len veranderen en die dus niet tot de eigen lijke kamerzoekenden kunnen worden ge rekend. Wat van deze plotselinge veran dering de oorzaak is valt moeilijk te zeg gen. Vermoed wordt dat geruchten over vordering van woonruimte tal van inwo ners van Delft hebben doén besluiten nog beschikbare woonruimte te verhuren. De letterkundige Herman van den Bergh is gereed gekomen met de hem in 1957 door de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen verleende opdracht tot het schrijven van een essay over het werk van de schrijver-dichter J. J. Slauerhoff (1898-1936). Ned. Herv. Kerk Beroepen te Twisk, Abbekerk en Lam- bertschaag T. A. C. van Drunen, vicaris te Soesterberg. Bedankt voor Zevenhuizen (Gron.) H. C. van Itterzon te Anjum. Geref. Kerken Beroepen te Ten Post (Gron.) W. Bos, kand. te Apeldoorn; te Emrner-Compas- cuum N. H. Heiner, kand. te Ter Aar. Chr. Geref. Kerken Bedankt voor Midwolda (Old) W. van 't Spijker te Drogeham. Geref. Gemeenten Beroepen te Werkendam W. C. Lamain te Grand-Rapids (U.S.A.). De politie te Venlo heeft tegen een vee arts uit Horst proces-verbaal opgemaakt wegens het besturen van een auto in staat van dronkenschap, weerspannigheid tegen de politie, belediging van een ambtenaar in functie en het veroorzaken van licha melijk letsel. Zijn rijbewijs werd in be slag genomen en de veearts is in het poli tiebureau te Venlo opgesloten. De veearts die met zijn echtgenote en een bevriend echtpaar een autoritje had gemaakt nadat hij tevoren sterke drank had gebruikt, reed in Venlo tegen een paal. Zijn vrouw sloeg met het hoofd door de voorruit en liep een kaakfractuur op. De staatssecretaris van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen heeft een opdracht verleend voor het componeren van een werk voor mannenkoor met orkestbege leiding, al dan niet met solisten, aan Os car van Hemel in Hilversum, van een werk voor schoolkoor en schoolorkest van de middelbare scholen aan Anton Maes- sen in Roosendaal, van een werk met een concerterend karakter voor kameror kest, dat overwegend uit strijkers bestaat, aan Robert Heppener in Amsterdam, van enkele liederen voor mannenkoor a capel- la aan Willem Rettich in Amsterdam en van een werk voor fluit, hobo en fagot aan Wolfgang Wijdeveld in Amsterdam. Vakbeurs. De burgemeester van Utrecht zal op 6 januari de vijfde winter- vakbeurs voor koffers en lederwaren ope nen die in de jaarbeursgebouwen op het Vredenburg wordt gehouden. Er zullen 82 Nederlandse firma's exposeren. Onderscheiding. Ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van de vereniging „Hendrick de Keyser" is jhr. A. van Len- nep, penningmeester, benoemd tot officier in de orde" van Oranje-Nassau. Jhr. Van Lennep ontving de onderscheiding yit han den van dr. M. J. Prinsen, Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland. Hechtenis verlengd. Een verzoek tot invrijheidstelling van de Tilburgse musi cus, die verdacht wordt van spionage, is door de rechtbank te Breda afgewezen. De hechtenis werd voorlopig verlengd met dertig dagen. Miljoen buitenlandse bezoekers. Vol gens gegevens van Centraal Bureau voor de Statistiek werden van 1 januari tot en met eind september 1957 meer dan een miljoen buitenlandse bezoekers, met Duit sers, Engelsen en Amerikanen voorop, in de gastenboeken van hotels en pensions ge registreerd, een toeristisch hoogterecord voor ons land. Ook het aantal Franse toe risten liep opnieuw omhoog. Het bezoek van Belgen, Zweden en geallieerde ver lofgangers uit West-Duitsland daarente gen is teruggelopen, hetgeen door de ANW ten zeerste wordt betreurd. WASHINGTON (UP) Het Amerikaan se ministerie van Buitenlandse Zaken heeft aan de Indonesische regering doen weten, dat de publicatie van het commu nistische plan de campagne voor een machtsovername in Indonesië niet ten doel had de indruk te wekken, dat de anti- Nederlandse campagne in Indonesië door de communisten is geïnspireerd. De USIA (United States Information Agency) publiceerde onlangs de voornaam ste inhoud van een boek, geschreven door de Indonesische communist Aidit, waarin een plan de campagne werd ontwikkeld voor subversieve maatregelen om de macht in Indonesië in handen te nemen. Van de zijde der Indonesische regering was men hierover zeer gebelgd. Men ver klaarde géén bezwaren te hebben tegen de bespreking en publicatie van een uittreksel van het boek, doch te menen dat de „analyse" die de USIA eraan toegevoegd had, waarin een vergelijking getrokken werd met de machtsgrepen in Oost-Europa, impliceerde, dat de gehele anti-Neder landse campagne door de communisten beheerst wordt. Tot overmaat van verwarring gaf de USIA voor de Amerikaanse pers slechts een samenvatting van drie bladzijden uit, doch voor het buitenland publiceerde men een üitv.óêriger commentaar, zogenaamd geschreven door George Benson. Deze heer Benson "bestaat echter niet. De Indonesische ambassade was uiter aard belangstellend, de identiteit van George Benson te ontdekken en stelde daarbij vast, dat dit een van de verschil lende pseudoniemen is, waarvan zich de USIA bedient in zijn dienst voor het bui tenland. Op de vraag, waarom de USIA dergelijke schuilnamen gebruikt,, ver klaarde een woordvoerder der Ameri kaanse regering, dat dit geschiedde om de commentaren te kunnen geven onder een „goed Amerikaans klinkende naam". (AFP) Een woordvoerder van het Ame rikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft vrijdag op zijn persconferentie categorisch tegengesproken, dat de Ame rikaanse regering in Djakarta een aanbod tot bemiddeling in het conflict tussen Indonesië en Nederland over de kwestie- Nieuw-Guinea heeft gedaan. DJAKARTA (AFP) Volgens radio- Indonesië is vrijdag een groep Indonesi sche officieren naar de VerenigdeStaten vertrokken, waar zij een opleiding zullen krjjgen, die negen maanden duurt. (ANP) De minister van Voorlichting Sudibjo heeft na een vergadering van vijf DE FRANSE FILMER André Cayatte is meermalen in deze rubriek met ere ge noemd. Sinds „Wij zijn allen moordenaars" heeft de naam Cayatte een goede klank gekregen voor de filmliefhebbers. Cayatte betekende een positief geluid. Hij had wat te zeggen. Hij beweerde iets. Hij beweerde in feite een heleboel en hij motiveerde het, hij droeg-er bewijzen voor aan, hij formu leerde een aanklacht, hij hield een requisi toir, hij sprak een gedegen oordeel uit. Hij vonniste niet. Hoe scherp hij ook stelling nam - tegen de doodstraf, vóór de ver waarloosde jeugd; tegen de voosheid in de rechtspraak - altijd was er nog een weldoende mildheid te onderken nen in zijn betoog. Hij probeerde te- begrijpen. Hij hield rekening met de men selijke fouten, gebreken, vergissingen. Wan neer men een film van André Cayatte ging zien, wist men dat deze man achter de inhoud stond van hetgeen hij ons vertelde. Het was of dat hem inspireerde bij het in beeld brengen van wat hem voor het oog zweefde. Want al wist hij wat hij wilde, iets eoncreet aanschouwelijk maken is al tijd nog iets anders dan in de geest zien hoe men het wil hebben. Cayatte greep het filmmedium aan om zijn gedachten uit te drukken. Hij stelde een situatie en werk te deze scherp omlijnd, helder en onmid dellijk uit. Hij hanteerde de camera als de schrijver zijn pen. Het was voor hem de manier om uit te drukken wat hem bewoog. Op een film van Cayatte kon men zich spitsen. Niet in het minst ook, omdat Cayatte het analytisch vermogen bezat van de jurist en het diagnostisch van de arts, die hij van professie was. Hij ontleedt en geeft de middelen aan ter verbetering. En hij doet dat met een bewonderenswaardig gebruik van zijn intellect en fantasie. DE FILM „OOG OM OOG", die men thans in Studio te Haarlem kan zien, is bepaaldelijk afwijkend van wat we van Cayatte gewend zijn. Ditmaal vergenoegt de cineast zich ermee een situatie op te roepen en er de gevolgen van te vertonen. De siuatie is ongewoon genoeg óm u te blijven intrigeren, maar ze boeit toch min der dan we gewend zijn: de afloop is namelijk te gerekt. We ontmoeten een chi rurg, die werkt in een ziekenhuis in de Orient. Op een avond wordt zijn hulp in geroepen. Hij is moe. Hij verwijst de man, die zijn dienst zoekt, naar het ziekenhuis. De man rijdt in een gammel autootje. Hij vervoert daarin zijn vrouw, maar op weg naarhet ziekenhuis krijgt de auto panne en de vrouw sterft, omdat ze niet snei genoeg wordt behandeld. De chirurg hoeft het zich niet te verwijten. Zijn assistent stelde een verkeerde diagnose, maar afge zien daarvan zou naar alle waarschijnlijk heid het leven van de vrouto nauwelijks te redden zijn geweest. Toch trekt de chirurg het zich aan. Het wordt langzaam een obsessie, wanneer de echtgenoot van de overleden vrouw hem met herinneringen aan die ongeluksavond blijft achtervolgen. De chirurg zoekt de man op. Geheel de sfeer ademt reeds vergelding, maar de man uit zich niet. Zeer geraffineerd lokt hij de dokter weg uit het ziekenhuis en, speculerend op het eergevoel van de medi cus, doet hij hem stranden in een bergdorp aan de rand van de woestijn. De chirurg kan de man niet loslaten. Hij wordt ge kweld door wroeging en dat temeer, omdat hij geen verwijt te horen krijgt. Samen met de man trekt hij de woestijn in. Zij zullen de kortste weg nemen naar Damas cus. Geleidelijk aan wordt het duidelijk dat de chirurg moet worden gefolterd tot het uiterste. Bewust zoekt de man beider ondergang. Hij wil de chirurg tot wanhoop brengen, hij doet dat ook. Dan is er geen uitweg meer. Versmachtend van dorst, ver dwaald in de woestenij van zand en rotsen, zullen zij ten prooi vallen aan de gieren. Eerst de man. Later de chirurg. TOT DE TOCHT door de woestijn weet Cayatte ons te intrigeren met de onheil spellende geestelijke emoties van beul en slachtoffer, die elkaar zoeken en vinden, die niet zonder elkander kunnen, omdat het lot hun leven ineen weeft. Bewonde renswaardig is het zeker hoe die sfeer wordt geschapen, men lette eens op het natuurlijk aanwenden van het geluid, de beklemming van het niet uitgesprokene, de morele aantasting van de chirurg, die eerlijk wil zijn tegenover zichzelf en de man, wiens enig doel tenslotte blijkt te zijn een barbaarse wraak. Maar wanneer die wraak zich gaat voltrekken verliest Cayatte zich in een vulgarisering la Clouzot, met veel sadisme en weinig ge zond verstand. Daar laat hij de positieve norm van de menselijke goedheid los en overtuigt meteen een heel stuk minder. Hij De chirurg- (Curd Jürgens) en de wreker (Folco hulliin de jongste film van André Cayatte „Oog om oog". (Ingezet in Studio te Haarlem), verloochent een deel van zichzelf, een deel ook van de artisan. Zodoende wint hij het pleit niet, al zal de oprechte filmlief hebber hem in veel kunnen bewonderen en zijn technische uitdrukkingsvermogen dan toch nog als een niet onbelangrijke factor in de waardering laten meetellen. Maar gaaf is de film niet. Dat gezegd zijnde blijft de lezer de keus: deze film van Cayatte gaan zien of niet. Voor wie geïn teresseerd is in deze cineast luidt het ant woord: zien. Voor wie geïnteresseerd is in de filmkunst geldt hetzelfde met inacht neming van de bezwaren, welke ik meende te móeten opperen. uur van het kabinet aan de pers meege deeld, dat er niet gesproken is over de reis van president Sukarno naar een aantal Aziatisch-Afrikaanse landen. Volgens niet- officiële berichten vertrekt de president maandag voor een vijfdaags bezoek aan India, dat zal worden gevolgd door een bezoek van vier dagen aan Egypte. De minister van Buitenlandse Zaken Subandrio zal het staatshoofd vergezellen op dit eerste deel van zijn reis, die vijftig dagen zal duren. Hij gaat ook naar Paki stan, Birma, Ceylon en Japan. De militaire commandanten van Noord-Sumatra en- de Molukken, de luitenant-kolonels Djamin Gintings en Pieters, zullen naar gemeld wordt, de gehele reis meemaken. Het invloedrijke nationalistische dag blad „Merdeka" heeft er vrijdag bij de communistische partij op aangedrongen een „overtuigende verklaring" uit te geven over de loyaliteit van- de partij ten op zichte van het land en haar ernst en ver mogen om bij te dragen in de pogingen tot handhaving van een rustige toestand gedurende de afwezigheid van president Sukarno. „Gewoonlijk is de communistische partij zeer ijverig in het uitgeven van verkla ringen over verschillende gebeurtenissen. Zij moet thans niet het stilzwijgen be waren wanneer stemmen en waarschu wingen iedere dag duidelijker worden". „Merdeka" verwees naar de verklaring, die de voorzitter van de socialistische partij, Sutan Sjahrir, heeft afgelegd, dat een „Communistische greep naar de macht tijdens Sukarno's afwezigheid burgeroor log tot gevolg zou hebben". (Reuter) Het Indonesische blad „Keng Po" heeft vrijdag bericht, dat zes buiten landse scheepvaartmaatschappijen verlof van de Indonesische regering hebben ge kregen om de verbinding tussen de eilan den van Indonesië te onderhouden. Het blad schreef dat de minister van Scheep vaart, Nazir, had gezegd, dat dit de West duitse Hapag is, de Japanse „Tokio Sen- pakoe", de Britse „Blue Funnel", de Ame rikaanse Isthmian-Line" en ondernemin gen uit Polen en Joegoslavië. De Hapag en de Japanse maatschappij waren reeds tien dagen geleden begonnen. Nazir verwachtte eind januari 26 Japanse schepen in Indonesië met een totaal ton nage van 75.000 ton. Naar verwachting zouden in maart alle verbindingen hersteld zijn. Het charteren van de Japanse sche pen kostte een Wi miljoen Nederlandse guldens, maar dit was slechts een-derde van de vier miljoen transfers-onkosten en winst, die de K.P.M. anders maandelijks binnenkreeg. (ANP) Volgens uit Ambon in Djakarta ontvangen berichten is op oudejaarsavond een kustvaartuig met 100 passagiers aan boord tussen Ambon en Spapru in de Molukken gezonken. Tot dusverre konden 40 personen worden gered. Tot donderdag werden 16 lijken geborgen. Inwoner van Lisse overleden Te Balkbrug is de 7-jarige Koert Bakker bij het spelen op de straatweg langs de noordkant van het kanaal aan gereden door een vrachtauto. Het kind werd een twintigtal meters meegesleurd en stierf aan de opgelopen verwondingen. In het R.-K. Ziekenhuis te Alkmaar is op 75-jarige leeftijd overleden de heer T. Zuidema uit Franeker. Hij werd bij een aanrijding op de avond van tweede kerst dag op de Kennemerstraatweg te Heiloo zeer ernstig gewond. Zijn 65-jarige echtge note werd bij dit ongeluk op slag gedood. De 6-jarige Koert Bakker te Balkbrug, gemeente A v e r e e s t, is bij het spelen tegen een passerende personenauto ge lopen en zodanig gewond, dat hij ter plaatse is overleden. Op de grote weg Utrecht—Den Bosch is onder Beesd bij een autobotsing de 16- jarige V. uit Lisse omgekomen. Hij zat in een personenauto, bestuurd door P. uit Lisse, die bij het inhalen op een tegenligger botste. Zowel P. als de 16-jarige V. uit Lisse, die naast hem zat, werden zeer ern stig gewond. V. is in de loop van de nacht overleden in het ziekenhuis te Culemborg. De inzittenden van de tegenligger, ook een personenauto, de heren B. en K. uit Den Haag, werden licht gewond. De beide auto's werden totaal vernield. De heren T. W. Telkamp en H. Wolden- dorp, die deel uitmaken van de vijf leden tellende communistische fractie in de raad van de gemeente Beerta, hebben een brief aan de raad gericht waarin zij mededelen dat zij voor het raadslidmaatschap be danken. Hiervoor werd geen reden ver meld. Vermoedelijk staat dit bedanken in verband met de onenigheid in het C P N - partijbestuur.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 3