Douwe Egberts Parijs verwacht dit jaar zijn miljoenste auto Nieuw plan van Labour om de Sovjetrussen te benaderen Omzichtig Brits antwoord op Boelganins brief verwacht Resultaten van zes maanden Geofysisch Jaar ^Hoe is het ontstaan?^ Drastische uitbreiding van het parkeerverbod op til 3 MacMillan draait de rollen om en gaat collegae van het Gemenebest thuis op de hoogte stellen DEMONSTRATIE GALA OF LONDON MOLENDUK's dtvó oofó in dJezk etfmOiA&H tabalc de t^raatatoel Eis van vrije verkiezingen in geheel Duitsland opgeven en een atoomvrijegordel scheppen Velen zagen Spoetnik II Pseudo-dokter aangehouden Onderzeese barst langs de aardbevings gordel en een tegengestelde Atlantische onderstroom Nehroe zal niet bemiddelen in geschil om Nieuw-Guinea Geen plan voor contact M acMillan-Sukarno NACHTMERRIE ZATERDAG 4 JANUARI 1958 (Van onze correspondent in Londen) Het nieuwste socialistische plan voor een „neutrale gordel" in Europa is op schrift gesteld door de Labourafgevaar- digde Denis Healey in een brochure van het internationale bureau van de Fabian Society. Healey is een gezaghebbende des kundige op het gebied van de buitenland se politiek, wiens redevoeringen in het Lagerhuis altijd sterk de aandacht trek ken. Healey betoogt dat de na-oorlogse positie van het Westen tegenover de Rus sen door de jongste ontwikkeling ver ouderd is. Hij is van mening dat het Wes ten de eis van vrije verkiezingen in geheel Duitsland moet laten vallen en dat er een poging moet worden gedaan om overeen stemming met de Russen te bereiken over de volgende punten: 1. Ontruiming van Duitsland, Polen, Tsjechoslowakije en Hongarije door Rus sische en westelijke strijdkrachten. 2. Verbieden van kernwapens in deze landen. 3. Sluiten van een overeenkomst inzake wederzijdse inspectie door Russische en westelijke grondploegen in dit gebied. Uit breiden van Russische en westelijke radar stelsels over het gehele gebied en lucht- inspectie, zo mogelijk in een groter gebied. 4. Handhaven in het gebied van tame lijk omvangrijke conventionele inheemse strijdkrachten (Duitse troepen). 5. Handhaven op het vasteland (buiten Duitsland) van een westelijk „houvast" van conventionele strijdkrachten. 6. Bereidheid van de westelijke landen om kernwapens te gebruiken in een „be perkte oorlog" in geval van een schending van de neutrale zone door de Russen. Losse Duitse federatie Uit Healey's betoog kon men opmaken dat hij de tegenwoordige regimes in Oost- en West-Duitsland wil handhaven, doch in een losse federatie met elkaar wil verbinden. Handhaving van het commu nistische regime in Oost-Duitsland zou volgens hem geen bezwaar opleveren, om dat de gebeurtenissen in Hongarije en Polen hebben aangetoond dat de commu nistische partijen in Oost-Europa niet langer lijdzame Russische machtsinstru menten meer zijn. Healey zegt, dat het belangrijkste pro bleem voor het Westen is: een alternatief te vinden voor represailles op wereld schaal als het enige militaire afschrik wekkende middel, om zodoende een lokaal conflict beperkt te houden. De Britse mi nister van Buitenlandse Zaken Selwyn Lloyd heeft zich onomwonden uitgespro ken tegen een neutrale zone, onder hand having van een verdeeld Duitsland, om dat hierdoor de Noordatlantische Ver dragsorganisatie zou worden verzwakt. Healey stelt daartegenover dat juist een „bevroren NAVO", verstard sinds de da gen van Stalin, bezig is zich voor onze ogen te ontbinden, omdat zij zich niet heeft aangepast aan de geweldige ver anderingen, die zich de laatste jaren in de wereldpolitiek hebben voltrokken. NAVO zonder West-Duitsland Healey gelooft, evenals de Amerikaanse oud-ambassadeur in Moskou George Kern nan, dat het Westen de Russen kan dwim gen Oost-Europa militair op te geven door het lokaas van een geallieerde terugtocht uit West-Duitsland en dit laatste land dan af te snijden van de NAVO. Het plan om de aan de Sovjetgebieden grenzende lan den van kernwapens te voorzien, kan het mes zijn dat het Westen de Russen op de keel zou kunnen zetten. Pas als Moskou weigert, zou het plan moeten worden uit gevoerd. In Healey's voorstel wordt gezegd dat een militaire ontruiming van Midden- Europa een belangrijk oorlogsrisico zal op heffen, namelijk een opstand tegen de Sovjet-heerschappij. Onopgelost blijft echter de vraag, hoe de Sovjet-Unie te verhinderen naar Oost- Europa terug te keren. Healey denkt hier bij aan een Duits leger, sterk genoeg om de grenzen te verdedigen en vérder aan de strategie van een „beperkte oorlog met kernwapens", waaraan de militaire léi- ders echter niet geloven. Valse hoop? Zal het Westen bereid zijn ter wille van Duitsland, dat zelfs dan geen bondgenoot zal wezen, zelfmoord te plegen? Healey heeft reeds ten antwoord gekregen, dat de herrijzenis van een neutraal Duitsland, dat de beschikking krijgt over een groot leger nieuwe gevaren met zich zal bren gen. Hij neemt aan dat een verenigd, ge neutraliseerd Duitsland economisch en cultureel deel zal blijven uitmaken van het Westen, maar men vreest dat het streven naar Europese eenheid door uitschakeling van Duitsland geheel op losse schroeven zal komen te staan. Healey's plan zou, voert men er verder tegen aan, indien het op de onderhandelingstafel komt, gemak kelijk valse hoop kunnen wekken en het Westen tot onvoorzichtigheid verleiden, terwijl de Russen de besprekingen einde loos zouden kunnen rekken. ADVERTENTIE met de schoonheidspreparaten van op woensdag 8 jan. van 105 uur. Gratis huidanalyse en make-up. SCHOONHEIDSSALON Santpoorterplein 1 - Haarlem - Tel. 19706 Bus 3 en 4. Woensdag zal mevr. P. van Geenen van Yperen in het tehuis voor ouden van dagen van de Hervormde Gemeente te Rotterdam haar 103e-verjaardag vie ren. Ze is bedlegerig en wordt wat men noemt door de verpleegsters vertroeteld. ADVERTENTIE s. (Van onze correspondent in Londen) De Britse regering legt op het ogenblik de laatste hand aan het antwoord op de brief van premier Boelganin van de Sov jet-Unie, een antwoord dat zoveel moge lijk in overleg met andere NAVO-bondge- noten wordt opgesteld en daardoor veel tijd vergt. Het zal echter gereed moeten zijn voordat premier MacMillan dinsdag zijn reis door een aantal landen van het Britse Gemenebest begint, die vijf weken zal duren. Tijdens deze tocht, die vooral ten doel heeft het wederzijds inzicht in de politieke en economische problemen te bevorderen, hoopt MacMillan Groot-Brit- tannië's diplomatieke positie en die van het Westen in het algemeen te versterken. Vooral is hij er op uit zijn overzeese colle ga's zo goed mogelijk in te lichten over de betekenis van de conferentie van Parijs. Het is de eerste maal, dat een Britse premier in functie Australië, Nieuw-Zee- land, India, Pakistan en Ceylon bezoekt. Vroeger was het meestal zo dat vertegen woordigers van het Gemenebest naar Lon den kwamen als. er iets. te bespreken ylg). MacMillgn zou volgens degenen, die gelo ven dat Groot-Brittannië nog lang niet heeft afgedaan, de woordvoerder moeten worden van alle NAVO-landen en in feite dienen op te treden als hun gezamenlijke minister van Buitenlandse Zaken. Groot- Brittannië beschouwt zich als de grootste der kleine landen, die politiek sterker zijn komen te staan nt^ de Verenigde Staten voor het eerst in de geschiedenis voor hun verdediging afhankelijk zijn van anderen. Nu van de Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken Foster Dulles geen initia tief kan worden verwacht om do impasse tussen Oost en West te doorbreken, is ve ler hoop gesteld op MacMillan, die te ken nen heeft gegeven dat het in de tegenwoor dige omstandigheden niet nodig is slechts te onderhandelen, wanneer men sterker is dan de ander. Een evenwicht van krach ten is daarvoor voldoende. Dit is volgens Brits inzicht bereikt, daar Oost en West el kaar met de bestaande middelen kunnen wegvagen. Ook het argument van Aneurin Bevan, de woordvoerder voor de buiten landse politiek van de Labouroppositie, dat de Russen zich na de spoetniks inschik kelijker zullen tonen, omdat ze hun min derwaardigheidscomplex zouden hebben overwonnen, heeft op de openbare mening een zekere indruk gemaakt. Naar Moskou? De Russische partijsecretaris Kroesj- tsjev hengelt naar een bezoek van MacMil lan aan Moskou, als tegenprestatie voor de visite, die de Sovjet-leiders twee jaar geleden aan Groot-Brittannië hebben ge bracht. MacMillan hield destijds een slag om de arm, toen hij Boelganin na de Hon gaarse tragedie liet weten dat hij het nut van een tocht naar Moskou in de gegeven omstandigheden niet inzag. In Parijs was hij minder star, toen hij verklaarde dat hij in het belang van de vrede bereid was overal heen te gaan. t Het is echter duidelijk dat MacMillan, die zich zoveel moeite heeft getroost om het door het Suez-avontuur gehavende bondgenootschap met de Verenigde Sta ten te herstellen, Washington niet onnodig voor het hoofd wil stoten door eigenmach tig optreden. MacMillans antwoord aan Boelganin zal, mede daarom, voorzichtig zijn, doch de deur openlaten voor een top- gesprek, waarvoor in dit stadium weinig geestdrift heerst, behalve bij sommige volksbladen, die van „de laatste kans" ge wagen en eisen dat er tenminste een po ging moet worden gedaan tot een zekere ontspanning te geraken. Een weigering met de Russen te praten zal meer verdeeld heid zaaien onder de bondgenoten dan een gesprek, dat in het ergste geval de onbe trouwbaarheid van de Russen zal kunnen aantonen, zo luidt de geliefkoosde gedach- tengang. Naar een conferentie? Grimond, de leider van de kleine libera le fractie in het Lagerhuis, eist dat het Westen het initiatief zal nemen, nu alle partijen het erover eens zijn, dat met de Russenmoet worden onderhandeld over twee of drie onderwerpen: een zekere te rugtocht uit Midden-Europa, een zekere ontwapening (tenminste opschorting van proeven met kernwapens) en een zekere pacificatie van het Nabije Oosten. Er is volgens Grimond slechts kans op succes, indien het gebied der onderhandelingen beperkt blijft en nauwkeurig wordt afge bakend. Men zal het grootste geduld moe ten oefenen en zo nodig de onderhande lingen afbreken als ze meer kwaad dan goed doen. Het beste wat men in diplomatieke krin gen in Londen verwacht, is dat het in de zomer of het najaar een ontmoeting met de Russen kan worden gehouden op het ni veau van een confèrentie van ministers van buitenlandse zaken, zoals door de NAVO-conferentie in Parijs is voorgesteld. De tweede kunstmaan is vrijdagavond door de sterrenwacht te Utrecht en door vele anderen in Nederland gezien. Spoet nik II verscheen om 18.27 uur en was goed zichtbaar, ondanks de grote afstand. Op het moment van verschijnen bewoog hij zich van Schotland naar Noorwegen en toen hij voor de Nederlanders uit het ge zicht verdween, was hij ongeveer ter hoog te van Bergen in Noorwegen. Toevalligerwijs verscheen een kwartier eerder een zeer heldere vallende ster, die door velen in het land voor de kunstmaan werd aangezien. Vandaag zal de kunstmaan te zien zijn omstreeks 5.50 uur, weer in het Noord- Westen. De volgende dagen is hij waar schijnlijk niet te zien. In Deventer kregen de laatste weken verscheidene dames bezoek van een jon ge man, die zei namens de Raad van Ar beid te komen. Hij vertelde de dames, dat zij nog een uitkering tegoed hadden van de Raad van Arbeid. Voor tot uitbetaling kon worden overgegaan, was echter nog een geneeskundig onderzoek nodig, waar mede hij was belast. Zijn manier van op treden was zo vertrouwenwekkend, dat de dames geen argwaan koesterden en zich aan dit onderzoek onderwierpen. De „dokter" verklaarde daarna dat de uitkering spoedig kon worden tegemoet gezien. Maar toen het geld uitbleef gin gen de dames informeren bii de Raad van Arbeid. Toen bleek dat men nimmer een dokter voor onderzoek had uitgezonden De politie heeft thans de jongeman aan gehouden en aan zijn „artsenloopbaan" een einde gemaakt. WASHINGTON (UP) De aarde is gebarsten; onder de invloed van de maan deint en golft de aardkorst. Op gezette tijden gaan door de aardkorst intense elektrische stromen. Dit zijn slechts enkele gegevens uit een ontzaglijke hoeveelheid, die de mens in zijn grootste wetenschappelijke avontuur heeft verzameld. Zes maanden zijn ver streken sinds het Internationale Geofysi sche Jaar op 1 juli 1957 begon. Er is nog geen officieel verslag van de bevindingen uitgebracht, maar er wordt een rapport voorbereid dat binnen enkele weken zal worden vrijgegeven. De meest opzienbarende prestaties in de eerste zes maanden van het I.G.J. zijn wel de lanceringen van de Russische aard- satellieten op 4 oktober en 3 november. Zij brachten beroering in de wereld en in tensiveerden de koude oorlog tussen de po litici van Oost en West, omdat zij tevens inhielden dat de Russen een belangrijke vooruitgang hebben geboekt op militair wetenschappelijk gebied. Deze verontrus ting onder het westelijke publiek heeft de betrekkingen tussen de geleerden van Oost en West, die samenwerken in het I.G.J.- project niet ongunstig beïnvloed, aldus oordeelt Hugh Odishaw, directeur van de „Amerikaanse nationale commissie voor het I.G.J.". Van de aanvang af, aldus Odishaw, heb ben eï vriendschappelijke betrekkingen bestaan tussen alle I.G.J.-landen en dit is zo gebleven. Op, onder en boven Het aantal deelnemende landen be draagt 87. Er zijn meer dan 2.500 weten schappelijke stations opgericht van pool tot pool. van oceaan tot oceaan, van half rond tot. halfrond en zelfs de ruimte is erbij betrokken. Meer dan tienduizend ge leerden uit alle delen der wereld werken samen aan het wereldomvattende pro ject. De kosten van de wetenschappelijke werkzaamheden worden geschat op meer dan zeshonderd miljoen dollars. Er wor den schepen, vliegtuigen en raketmotoren gebruikt om mensen en materialen te ver voeren. Odishaw, beschouwt het satellietenpro gram en het onderzoek van het zuidpool gebied (Antarctica) als de belangrijkste I.G.J.-projecten. In beide betreedt de mens nieuwe gebieden. In strijd met de algemene verwachtingen hielden de Rus sen zich aan de letter van de I.G.J.-re- glementen nadat zij hun satellieten had den gelanceerd. Binnen twee uur na het lanceren gaven zij de andere landen in formaties, die hen in staat stelden de baan der satellieten om de aarde te volgen. Voor hun radio-verbinden met de spoet niks kozen zij echter de 20-40 megacycles met de verklaring dat Russische radio amateurs moeilijk op de 108 konden ont vangen. Vele Amerikaanse geleerden be schouwen dit als een schending van de geest van samenwerking. Alle deelnemende landen zijn begonnen inlichtingen door te geven aan de centra in de Verenigde Staten, de Sovjet-Unie, West-Europa en het gebied van de Stille Oceaan. Als een voorbeeld van samenwer king en onderlinge afhankelijkheid tussen de I.G.J.-landen noemt Odishaw het werk in het zuidpoolgebied. In dat continent van zes miljoen vierkante mijl, bedekt met sneeuw en ijs, hebben twaalf landen ruim vijftig stations ingericht, die door middel van radio met elkaar verbonden zijn. Waardevolle gegevens Odishaw onthield zich van onthullingen in afwachting van het officiële rapport, maar uit verklaringen en mededelingen van geleerden in verscheidene delen ter wereld kan men enkele waardevolle ge gevens noemen, bijvoorbeeld: Het gedrag van de spoetniks wijst erop dat de atmosfeer enkele honderden kilometers boven het aardoppervlak, hoe wel uiterst dun, toch viermaal dichter is dan men vroeger had gedacht. Over de aarde loopt een onderzeese barst van 45.000 mijl, met een breedte van twintig mijl en een diepte van anderhal ve mijl. Deze spleet valt samen met de wereldomvattende keten van de aard bevingsgordel. Hoog boven het noordpoolgcbied waaien winden met snelheden tot 335 mijl per uur. Elektrische stormen wervelen hoog boven de aarde na uitbarstingen op de zon. De grootste oceaandiepte die ooit ge vonden is werd gemeld door een Russisch oceanografisch schip in de Marianas trog in de Stille Oceaan. De diepte bedraagt ongeveer 10.955 meter. Grote uitbarstingen op de zon stoten gas- en atoomdeeltjes honderdduizenden kilometers de ruimte in met snelheden van achthonderd kilometer per seconde en maken in twintig minuten evenveel energie vrij als een miljard grote water stofbommen. Op meer dan 1300 meter diepte werd in de Atlantische golfstroom een nooit vermoede oceaanstroming ontdekt, die langzamer is dan de golfstroom en zich in tegengestelde richting beweegt. NIEUW DELHI (Indian Information Ser vice). Minister-president Nehroe van India heeft op een persconferentie in ant woord op vragen medegedeeld, dat „er btf het komende bezoek van president Sukar no aan India geen plannen zjjn om met het Indonesische staatshoofd enige bespreking te wijden aan het Nederlands-Indonesische geschil over West-Irian". „We zijn echter oude vrienden en kunnen vele dingen be praten", aldus Nehroe. Hjj ontkende dat Nederland had verzocht de kwestie Nieuw- Guinea met Sukarno op te nemen. (Reuter) Nehroe zei dat Sukarno en de Britse minister-president, MacMillan mis schien elkaar volgende week in de Indische hoofdstad zullen ontmoeten. Nehroe zei niets over plannen voor besprekingen tus sen de twee staatslieden te weten en hij voegde eraan toe, dat India niet het voor nemen heeft Sukarno en MacMillan met elkaar in contact te brengen. (AFP) Over de kwestie Indonesië zei Nehroe: „Wij maken ons zeer bezorgd. Ons standpunt is, dat West-Irian aan Indone sië behoort te worden overgedragen, doch dit moet geschieden door een vreedzame regeling". In antwoord op andere vragen zei hij: „Ik ben niet bereid eritiek te leveren op andere regeringen, voor de stappen die zij hebben Ondernomen" en „theoretisch is er geen verschil tussen Oost- en West-Irian, doch in feitelijk opzicht weet ik het niet. Het is echter düidelijk, dat Australië niet Europa is". Tevoren had Nehroe gezegd: „Ik twijfel niet dat de koloniale mogend heden zullen vertrekken, al kost het vijf, tien of vijftien jaren". Subandrio gaat mee DJAKARTA (ANP) In Djakarta ver luidt, dat de minister van Buitenlandse Zaken, dr. Subandrio, Sukarno zal verge zellen naar India. De president zal waar schijnlijk dinsdag vertrekken en vermoe delijk vijf dagen in India blijven. Daar na zal Sukarno een bezoek van vier dagen brengen aan Egypte, en vervolgens naar Pakistan, Birma, Ceylon, Japan en waar schijnlijk ook Thailand reizen. Daags voor zijn vertrek zal Sukarno zijn dagelijkse be zigheden overdragen aan de voorzitter van het parlement, mr. Sartono, die tijdens zijn afwezigheid als waarnemend president zal optreden. Geef het kind dieren We leven nu eenmaal in de eeuw van het kind. En als het nu maar niet al te dwaas is, doen we toch allemaal graag het kind een pleziertje. „Hè, toe, Mam, krijgen we een hond?", vroeg mijn zoontje terwijl hij het boek over een trouwe viervoeter, dat hij zojuist verslonden had, dichtklapte. Hij is net als ik, want als ik een roman over een aardige olifant of een geschikte ijsbeer gelezen heb, zou ik er ook best een willen bezitten. „Dat mag je hem eigenlijk niet weige ren", zei mijn vriendin een beetje onpe dagogisch. „Bovendien, de kinderpsycholo gen zeggen, dat het uitstekend is voor de opvoeding: het kind leert verantwoorde lijkheid en dat is een héél ding in deze tijd". En hierna roerden we zwijgend in onze thee. „Hè ja, Mam", viel mijn dochtertje bij, „zie je nou wel! Tante Truus vindt het ook! We hebben alleen nog maar goudvis sen, witte muizen en-nouja-een schildpad gehad en daar is niks aan, die kun je niet knuffelen, maar een hond, of zo'n lekkere poes!" „Ik wil een hond hebben en ik zal hem. zelf wel kammen en uitlaten - hè toe nou Mam, je vindt het wel goed, hè? vleide mijn dochtertje Ik ben altijd al te weinig flink geweest, d.w.z. op sommige punten ben ik te vlug overgehaald en met die eeuw van 't kind voor ogen zei ik dus, ofschoon enigszins weifelend: tja We lieten er geen gras over groeien; de volgende dag al togen we naar een asyl en we kwamen per taxi thuis met een jonge, rode keeshond en een lapjeskat van acht weken. Met wat tact, had men ons ver zekerd, zouden ze spoedig aan elkaar ge wend zijn. Tante Truus bracht er 's avonds ook nog twee konijnen bij, die ze, compleet met hok, van een collega op kantoor had over genomen. „Niet voor de consumptie, maar voor de knuffel", zei ze, „de kinderen moeten een prettige, vrolijke jeugd hebben". We legden alle tact, die we bezaten aan de dag, om de verstandhouding tussen poes en hond te verbeteren. En er sneuvelde wel zo 't een en ander in huis door hun aan wezigheid, de hond beet en de poes krab belde veel stuk, maar wie daarop zou let ten. was een kniesoor! Want de kinderen waren gelukkiger dan ooit. Ze gingen eensgezind de hond aan de lijn uitlaten, kamden en borstelden samen, gaven samen de konijnen voer en maakten samen de kattebak schoon. „Zie je wel!?", zei tante Truus. Maar hoe het kwam, weet ik niet - misschien waren de dieren tijdens het knuffelen niet gewillig genoeg - maar op een goede of kwade dag was de aardigheid er plots af. Een nieuwe bron van ruzie ontstond: hè bah, moet ik met de hond uit? Het is jouw beurt, ik zou de konijnen eten geven! Dit was niet van voorbijgaande aard, het werd steeds ergerEr brak een tijd aan van veel dreigementen mijnerzijds en van veel ge mopper, getwist en „vooruit dan maren" van de andere kant. Om hiervan verlost te zijn, maakte ik. tenslotte de kattebak maar zélf schoon, liet ik vele malen per dag de hond uit, en gaf ik de konijnen hun diner. „Alles goed en wel, die eeuw van het kind", mopperde ik op een avond tegen tante Truus, maar er zijn toch ook nog rechten van de Mens „Maar lieve kind, je doet dit ook allemaal helemaal verkeerd", zei Truus met het air van een stuurman aan wal. „Als ik jou was, dan zou ik Op dat moment hoorden we boven iets vallen. We renden te trap op - heerlijke geuren kwamen ons tegemoet. De poes had een fles lotion, die in het raamkozijn van de badkam.er stond, op de grond kapot gegooid, terwijl de hond bezig was een zijden sprei te vernielen. En de kinderen? Die lagen elk met een oude speelgoed- beer in hun armen te slapen! Marianne van Raait (Van onze correspondent in Parijs) Het jaar 1958 belooft, of beter: dreigt een beslissende wending te zullen brengen in het Parijse verkeersprobleem. Het auto park van de lichtstad zal dit jaar zeker een cijfer met zes nullen bereiken. Vandaag telt Parijs al ruim 940.000 wagens tegen 811.344 op 31 december 1956. Die ontwik keling is dus wel veelbelovend - voor de industrie tenminste - al wordt die stijging dan ook wel iets afgeremd door de prijs verhogingen van de auto's en benzine, die per liter nu bijna honderd (gedevalueerde) franken, ofwel ongeveer twee en tachtig centen kosten moet De verkeersdeskundigen van de Parijse prefectuur hebben al uitgerekend dat, ach ter elkander geplaatst, al die auto's - waar bij de tweehonderdduizend scooters en motorfietsen dan nog niet eens worden meegeteld - een file vormen van ruim vijfduizend kilometer, zijnde de afstand van Parijs naar New-Foundland. En wan neer men dan ook nog weet dat de geza menlijke lengte van alle Parijse straten, avenues en boulevards slechts ruim elf honderdkilometers bedraagt, valt 't niet moeilijk meer, zich voor te stellen hoe „hard" een automobilist nu al in Parijs kan opschieten: in het algemeen zeker min der snel dan een voetganger. „Blauwe zone" wordt vergroot De „blauwe schijf", die in de binnenstad het parkeren aan banden heeft gelegd, heeft zeker tot een lichte verbetering ge leid, maar in de naaste toekomst zullen de Parijzenaars zich, zo heeft de prefectuur laten weten, op nog veel drastischer maat regelen kunnen voorbereiden. Ten eerste zal de „blauwe zone" aanzienlijk worden uitgebreid, zodat dan ettelijke tienduizen den automobilisten meer zullen moeten zoeken naar een plaatsje in een der spaar zame garages, die allemaal al lang van kelder tot nok met auto's zijn volgestouwd. En daarna zien we wel weer verder. Nu bij de wederopbouwplannen het tempo met vijftigduizend woningen per jaar wordt verlaagd, zal niemand verwach ten dat de overheid w e 1 voor onderdak zou zorgen van de auto's, die niettemin uit de straten worden verdreven. Daaren tegen mag worden gehoopt op de aanleg van een zestal nieuwe parkeerplaatsen bij de invalspoorten van de stad, die dan door speciale autobusdiensten met het centrum zullen worden verbonden. Een geruststel lend vooruitzicht misschien voor de auto mobilisten, die van buiten komen, maar een somber visioen tevens voor de Parijse autorijder, die zijn wagen in praktische waarde dagelijks wat verder ziet dalen. Een nachtmerrie is een benauwde droom waaruit men met een schok wakker wordt. Het tweede deel van de samenstelling heeft niets met een vrouwelijk paard te maken. Dat blijkt wel uit de oude vorm nachtmare. Het woord mare was in het Middel nederlands hepl gewoon voor' boze geest, kwelduivel. In andere delen des lands zei men niet: mare, maar: mere of meer. En het is dit laatste woord dat de verwarring heeft veroorzaakt. Er bestond namelijk ook een woord: meer naast: merrie. Naarmate het wcord mare in onbruik geraakte, kon het ge makkelijker vervangen worden door het bekende woord merrie, al ont stond daardoor een woord dat iedere

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 5