Burgemeester opende, expositie en reikte legpenning uit Delegatie van K.S.G.-parlement gaat hoogovens bezoeken Vanmorgen in de vishal en op zee DE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs Eenmansshow op nieuwjaarsbijeenkomst van de P.v.d.A. in Beverwijk Loterij-rage in Polen ZATERDAG 4 JANUARI 1958 10 Exotische vogelpracht van Fauna Felisenum" „Stichting Zeemanswelzijn Nederland" opgericht STUDIE- EN INFORMATIEREIS Ontevreden scheepsbemanning Vlaamse journalist Remy van de Kerckhove overleden Vele meningen over snelle groei der Rijnvloot De onderlinge competitie van Kijk-Uit Burgerlijke Stand van Velsen Twee maanden voor boks- lustige Briellenaar Arrestant zou door rijks politie mishandeld zijn Onder grote belangstelling werd gister avond door de burgemeester van Velsen, mr. M. M. Kwint, de grote nationale vogel tentoonstelling van de IJmuidense vereni ging van volièreliefhebbers „Fauna Feli senum" geopend. In zijn openingsspeech zei de burgemeester, dat hij veel waarde ring had voor de liefhebberij dezer vogel vrienden omdat ze tenminste de energie op konden brengen voor een actieve vrije tijdsbesteding. Hierna overhandigde hij de heer A. - Groen het geschenk aan de gemeente Vel sen, een zilveren legpenning voor de bes te vogel van de tentoonstelling. Dat bleek overigens een witte kanarie te zijn, die met negentig punten tot kampioen was uit geroepen. De voorzitter van de Nederlandse bond AMSTERDAM Van de scheepvaartfondsen lagen giste ren aandelen HollandAmerika-Lijn bij de opening zeer vast in de markt met een koerswinst t.o.v. donderdag van 7 punten. Tegenover de vraag was hoegenaamd geen aanbod. Aandelen Koninklijke Boot, die 1 pet hoger op 125 openden, liepen op tot 130. De overige fondsen trokken tegen het slot van de beurs eveneens aan. Per saldo moest K.P.M. 1 punt, vergeleken bij de vorige slotprijs, prijsgeven. Scheepvaart Unie kwam na een zwak begin op 104/4 nog fractioneel boven donderdag op 106%. Van Nievelt plus 2 pet. In de cultuursector vertoonden aandelen Verenigde Deli een opvallende koerswinst van 3 pet op het bericht uit Montana (V.S.), over het aanboren van een rijke gasbron aldaar, waarbij de Verenigde Deli Maat schappijen belangen hebben. Er bestond meer belangstelling voor de aandelen dan de vorige dagen. Amsterdam Rubber was goed prijshoudend. De dividendpassage van de Senembah (v.j. 7 pet) was op de koers van de aandelen niet van invloed, integendeel, het fonds kon zich ruim 1 pet verbeteren op betere perspectieven in ver band met een te stichten dochtermaat schappij in Zwitserland voor de finan ciering van schepen, aldus het jaarverslag. De internationale waarden vielen tegen, niet zo zeer voor aandelen Koninklijke Olie, die 1 gulden beneden donderdag no teerden, doch wel voor Philips en Uni lever. Kon. Olie op circa f 146 lag nog iets boven pariteit Amerika. Hoewel Wall- street vast was afgekomen, vormden de olie-aandelen aldaar een uitzondering met eerder lagere koersen. De binnenlandse olie-industrie in Amerika baart wegens de grote voorraden aldaar nog veel zorgen. Amsterdam paste zich volkomen aan bij de slotkoers in New York. De handel was gering, terwijl de prijs niet veel verschilde met die van de morgenuren. Philips werd verhandeld op 231/4, een puntje hoger dan donderdag, doch 2 pun ten lager dan in de morgenuren. Unilever lag wat onder druk, gedeeltelijk door Lon den en gedeeltelijk van publieke zijde, Het fonds daalde van 312/4 tot 310)4, tegen een prijs van 314 in de morgenuren en een slotkoers van donderdag van 311. AKU, die gisteren vast in de markt lag, verbeterde op goede vraag circa 4 punten. K.L.M. hield goede hoogte op 97, 1 gulden hoger. Staatsfondsen waren onveranderd. Wegens de komende emissie van de Dordtsche Petroleum verwacht men ter beurze te zijner tijd een aanbod van de claims. De koers van de aandelen werd vernomen op 730 (736). Prolongatie 5 pet. (ANP) NEW YORK De slotbeurs van deze week was zeer actief. Vooral de spoorweg-, staal-, vlieg tuigbouw-, metaal- en autofondsen hadden een goede dag. Bij de auto's werd voor General Motors een winst van bijna 2 dol lar genoteerd en voor Chrysler een van meer dan 2 dollar. Ook de spoorfondsen hadden winsten van meer dan 2 dollar; metaalwaarden 1 tot meer dan een dollar hoger. Shell Oil was 2 dollar lager en an dere olies waren terughoudend vanwege een prijsverlaging voor ruwe olie door een maatschappij. Er was vraag naar chemie, openbare nutsbedrijven, wegenbouwmachines, scheepsbouw, rubber en enkele indivi duele fondsen. De tabakswaarden kwamen tegen beurseinde goed opzetten. Bij de staalfondsen werden winsten van ongeveer 2 dollar genoteerd. Van de 1148 verhandelde fondsen sloten er 868 hoger, 144 lager en 136 onveranderd. Het industriegemiddelde kwam van 439,27 op 444,56; spoorwegen van 99,89 op 103,53 en openbare nutsbedrijven van 68,94 op 69,64. De omzet bedroeg 2.440.000 aan delen tegen 1.800.000 op donderdag. (UP). 3-3)4»/o Nederl. '47 3 »/o Nedl. 1962/64 A. K. U Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N. Hoogovens Nederl. Ford N. Kabelfabriek gew.Philips Gloeil pref.Philips Gloeil Unilever Wilton Feyenoord Dordtsche Petrol Kon. Petroleum. Billiton A'dam Rubber K. L. M Holl. Amer. Lijn. K. N. S. M N. Scheepv. Unie v. Nievelt Goudr Phs. v. Ommeren H. V. A Verg. Deli Mijen Amsterd. Bank Nat. Handelsbank Ned. Handel Mij Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper nethlehem Steel U. S. Steel General Motors Shell Union "T'dewater Vorige koers Slotkoers' Heden gisteren 13.45 uur 85 85 8913/i« 89l5/ie 142% 144% 24254 243 170 168 241 240 177 177 230 227 23014 232 139% 139% 31154 312 197 196 736 731 147.30 146.20 174 170 40 41 96 97 132% 139 Va 124 125 106 105 141 142 199 199 84% 85 5354 56 191% 191% 70 70 140 y2 140% 160 160 155 155 40 41 36% 37 50% 52 33 34 67% 66 Va 20»/ia 205/i« van Vogelliefhebbers, de heer L. Noord zij uit Vlaardingen, zei ondermeer, dat de ze tentoonstelling de aanstaande kam pioensshow te Goes wat betreft de kwaliteit der inzendingen, naar de kroon steekt. Hij toonde zich zeer verheugd over de gro te groei van „Fauna Felisenum" dat reeds voor haar tweejarig bestaan tot een der gelijke krachtsinspanning in staat was ge bleken. Hij feliciteerde de leden en het be stuur hartelijk met de opening van haar tentoonstelling. Ook de voorzitter van „Vogelvreugd" te Beverwijk, de heer P. Nan bracht in een korte speech de felicitatie's van zijn ver eniging over. Hij merkte op dat de zorgen die „Vogelvreugd" in de oprichtingstijd van „Fauna Felisenum" gekoesterd had nu geheel van de baan zijn. Op deze eerste show van „Fauna Feli senum" zijn tussen de bijna vijfhonderd vogels enkele zeer bijzondere te zien. De meeste belangstelling had wel een inzen ding van mevrouw Verhagen uit IJmui- den, bestaande uit een tweetal Beo's en Edelpapagaaien. Veel interesse Burgemeester M. M. Kwint die onder de zeer deskundige leiding van de heer D. Nap de tentoonstelling bezichtigde toonde veel interesse voor de zeldzame collectie parkieten. De tweede ereprijs, een zilveren legpen ning geschonken door de gemeente Bever wijk, werd gewonnen door de heer J. Kie- wiet uit IJmuiden met een spitsstaart Amandine, eigen kweek, die 98 punten wist te behalen. De derde prijs, het Bonds- kruis van de Nederlandse Bond van Vogel liefhebbers, werd in de wacht gesleept door de heer H. Butter met een stam van vier waterslagers en de vierde ereprijs, eveneens een bondskruis, ging naar de heer B. L. van der Stroom voor zijn Deens Bonte grasparkiet die met 88 punten uit de bus kwam. Met ingang van het nieuwe jaar is de Stichting Zeemanswelzijn Nederland in werking getreden ter financiering van de zeemanszorg, zowel wat de logeeraccom- modatie voor zeevarenden als hun recreatie en ontwikkeling aan boord en aan de wal betreft. De reders, de werknemers en het rijk leveren ieder op basis van 0.25 per zee varende per maand een bijdrage aan het fonds. Het rijksaandeel is op de begroting van het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid op 90.000.geraamd. In het bestuur van de Stichting hebben zitting vertegenwoordigers van de raad van bestuur voor de zeevaart, van de drie werknemersorganisaties en de ministers van Sociale Zaken en Volksgezondheid en van Verkeer en Waterstaat. Het stichtings bestuur wordt bijgestaan door een raad van advies, waarin de organisaties voor zeemanszorg zijn vertegenwoordigd. Het secretariaat van de Stichting Zeemans welzijn Nederland is gevestigd Zeestraat 73 te 's-Gravenhage. In 1946 stelde de minister van Sociale Zaken de Commissie Zeemanswelvaren in, die in 1952 werd omgezet in de sociale com missie voor zeelieden. Deze was samenge steld uit vertegenwoordigers van werkge vers- en werknemersorganisaties, van de Organisaties voor zeemanszorg en van het rijjt. Zij had tot taak de minister over de noodzakelijke voorzieningen te adviseren, met name over de verdeling van het be schikbare rijkssubsidie. Ook de reders stel den gelden beschikbaar. Verscheidene zee manstehuizen en andere activiteiten kon den worden gesteund. Een duurzame fi nanciële basis ontbrak echter. Om deze te scheppen is thans naar Skandinavisch voorbeeld de Stichting Zeemanswelzijn Ne derland in het leven geroepen. Een delegatie van de commissie van sociale zaken van de gemeenschappelijke vergadering der Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal zal op dinsdag 7 januari een bezoek brengen aan de Koninklijke Nederlandse Hoogovens en Staalfabrieken n.v. in IJmuiden. Dit bezoek maakt deel uit van de studie- en informatiereis, die de commissie heeft ondernomen ter bestudering van het vraagstuk van de verkorting van de arbeidsduur in de industrieën van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal en waarover de delegatie op dinsdag 7 januari om tien uur met de ver tegenwoordigers van de directie en werknemers van de Koninklijke Nederlandse Hoogovens en Staalfabrieken van gedachten zal wisselen. Voorzitter van de dele gatie is de heer G. M. Nederhorst, economisch doctorandus, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal en voorzitter van de commissie. Verder zullen dertien leden van de commissie aan dit bezoek deelnemen, waaronder de heren C. P. Hazen- bosch, rapporteur van de commissie betreffende dit vraagstuk, en de heer M. M. A. A. Jansen, beiden lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Reeds heeft de delegatie een dergelijk bezoek gebracht op 12 en 13 november aan. de Fiatfabriekën -in Tuffjri, 'Op 20 5ëft' 21 november aan de „Hiittenwerk Ober- hausen A.G." te Duisburg, op 22 novem ber aan de „Gezamenlijke Steenkolen mijnen in Limburg" en tenslotte op 23 no vember aan de „Société Cockerill-Ougrée" te Ougrée-Seraing in de omgeving van Luik. Vragenlijst Voor haar bezoeken heeft de delegatie aan de respectieve geïnteresseerden de volgende vragenlijst doen toekomen: 1. In welke mate heeft gedurende de laatste jaren in de industrieën der ge meenschap een verkorting van de arbeids tijd plaatsgehad? 2. Gelden de tot stand gebrachte ar beidstijdverkortingen steeds voor de ge hele bedrijfstak? 3. Welke modaliteiten zijn bij het in voeren van een verkorting van de ar- beidstrijd toegepast: is bijvoorbeeld de verkorting neergelegd in een collectieve arbeidsovereenkomst of bij wettelijke maatregel tot stand gebracht of bestaat de verkorting uit een beperking op de dage lijkse, wekelijkse of jaarlijkse arbeidstijd. Is de verkorting ineens of in etappes in gevoerd? 4. Met welke dezer modaliteiten zijn de gunstigste ervaringen opgedaan? 5. In welke mate heeft een verkorting van de arbeidstijd werkelijk geleid tot een verkorting van de gewerkte tijd en in Een groot deel van de 47 bemannings leden van het Nederlandse vrachtschip „Carthago", dat door de „United Fruit Company" is gecharterd, is ontevreden over de voeding aan boord. De ontevre denen hebben bij aankomst in San Fran cisco verklaard, dat zij het schip willen verlaten. De gezagvoerder, kapitein A. A. Gerritsma, heeft ermee ingestemd dat de ontevredenen, 29 man, ontslag nemen. De „Carthago" moet nu echter in San Fran cisco blijven liggen tot uit Nederland nieu we bemanningsleden zijn gearriveerd. Kapitein Gerritsma heeft verder mede gedeeld dat aan beoid een schrijfmachine was verdwenen. „Ik zei de schepelingen dat zij moesten ontdekken wie de schul dige was. Zolang dat niet gebeurd was, zou het bierrantsoen ingehouden worden. Toen het schip op oudejaarsdag voor de wal was gekomen in San Fransisco, wei gerde de kok maaltijden te bereiden. Maar een woordvoerder van de beman ning, de 22-jarige J. van de Wetering, heeft verklaard dat de kapitein voedsel achter hield. „Wij krijgen slechts het minimum waarop wij contractueel recht hebben. We beginnen honger te krijgen". In verband hiermee wensten 29 be manningsleden hun gage te ontvangen en de zaak voor te leggen aan hun vakbond in Nederland. Ook zei Van de Wetering dat de bemanning voorgesteld had dat de ka pitein de politie aan boord zou roepen om de dief te pakken, maar dat hij dit ge- weigeid had. De moeilijkheden van de bemanning hebben de sympathie van een ploeg ha venarbeiders van San Francisco gewekt. Gedurende drie uur staakten zij het los sen van het schip. Onderwijl werd 35 dol lar opgehaald om voedsel voor de beman ning te kopen. welke" mate tot een 'indirecte loonsver hoging? 6. Welke invloed is van de tot stand ge brachte arbeidstijdverkorting uitgegaan op de produktie, de produktiviteit, de kost prijs der produkten, het absenteïsme, de veiligheid en het aanbod van en de vraag naar arbeiders? 7. Welk standpunt neemt u in ten aan zien van de zogenaamde glijdende werk week? Remy van de Kerckhove, adjunct-direc teur van de voorlichtingsdienst van de Wereldtentoonstelling 1958 in Brussel is donderdagavond in Duffel om het leven gekomen, doordat zijn auto in botsing kwam met een vrachtwagen. Twee per sonen, die hem vergezelden werden licht gewond. Remy van de Kerckhove kreeg vooral be kendheid als sportjournalist en letterkun dige en was onder meer werkzaam bij de Vlaamse Televisie. Hij bestudeerde de te levisie in Frankrijk, Italië, Duitsland, Ne derland en de Verenigde Staten. In 1956 werd hij benoemd tot adjunct-directeur van de voorlichtingdienst van het commis sariaat-generaal der regering bij de alge mene Wereldtentoonstelling 1958 in Brus sel. Als letterkundige publiceerde hij „Ge bed voor de kraaien" (1948), „De schim van Memlinc" (1949), „Kleine ruinemuziek" (1950), „Veronica" (1952) en „Gedichten voor een kariatide" (1957). Hij was mede stichter van het tijdschrift „Tijd en mens" en publiceerde in „Het nieuw Vlaams Tijd schrift", „De Vlaamse Gids", „De nieuwe Stem", „Band", „Vooruit", „Volksgazet", „Het Laatste Nieuws", „Voor Allen", Socia listische Standpunten" en andere Zuid- en Noordnederlandse tijdschriften. In kringen van de Duitse Rijnscheep vaart lopen de meningen klaarblijkelijk uiteen, of er reeds een teveel aan vracht ruimte aanwezig is of op zijn minst spoe dig dreigt te ontstaan. Kenmerkend daar voor is, dat bij een gesprek met vooraan staande personen uit de Rijnscheepvaart zeer verschillende meningen naar voren kwamen, aldus de Frfrt. Allg. Ztg. Zo ver klaarde dr. Schaefer van de Raab Karcher Gmbh. het gevoel te hebben, dat de grens van de over-capaciteit bijna bereikt is. Elke dag wordt bij de scheepswerven aan de Rijn een nieuw motorschip te water gelaten. Daarentegen is dr. Geile van de centrale commissie voor de Duitse binnen scheepvaart van mening, dat de toeneming der tonnage tot dusverre bij die van het vervoer ten achtergebleven is. Hij heeft nog niet het gevoel, dat de capaciteit uit de hand gelopen is. In dit verband werd medegedeeld, dat de Duitse binnenscheep- vaartwerven aan de Rijn op het ogenblik beschikken over orders voor 400.000 ton en daarmede werk hebben voor 1% jaar. Een kwart van deze orders komt alleen voor rekening van tankschepen en van de aanwezige orders is Vz uit het buitenland afkomstig. Daarnaar te rekenen zou de capaciteit van de Westduitse werven voor de binnenscheepvaart op 250 a 280 duizend ton per jaar kunnen worden gesteld. Daar bij komt dan nog dat de capaciteit van de werven voor de binnenscheepvaart in Ne derland en België op 150 a 200 duizend ton per jaar geraamd wordt. De komende verkiezingen voor Provin ciale Staten en gemeenteraden zijn thans het voornaamste onderwerp van gesprek op vrijwel elke vergadering, die door een politieke organisatie wordt uitgeschreven. Dit was dus ook het geval tijdens de bij eenkomst, die vrijdagavond door de af deling Beverwijk van de Partij van de Arbeid in samenwerking met de plaatse lijke vrouwengroep van deze partij in ge bouw ,,'t Centrum" werd gehouden. Thans geschiedde dit door de heer P. J. Kaptein, lid van de Eerste Kamer voor de P.v.d.A., die er in zijn nieuwjaarsrede onder meer aan herinnerde, dat deze door de laatst gehouden verkiezingen in beide Kamers de grootste partij is geworden. Spreker con cludeerde hireuit, dat een zeer groot deel van het Nederlandse volk de socialisten kennelijk in staat wil stellen hun pro gramma ten uitvoer te brengen. Daarbij mag echter niet worden vergeten, dat nog steeds tweederde der kamerleden tot de tegenstanders behoort, waardoor de socia listen voortdurend nieuwe hinderpalen in de weg worden gelegd. Desondanks heeft de P.v.d.A. diverse programmapunten kunnen doordrijven en werd er na de oor log veel bereikt, dat tot grote vreugde stemt, zoals het feit, dat het aantal stu derenden belangrijk is toegenomen en de leerlingen, die na de lagere school direct tot middelbaar onderwijs overgaan, even eens in aantal zijn verdubbeld. Dit noem de spreker belangrijker dan het toenemen van televisietoestellen en bromfietsen, om dat hieruit blijkt, dat de toegenomen ge zinswelvaart deze studie der kinderen mo gelijk maakt, zonder dat hiervoor beurzen behoeven te worden aangevraagd. De heer Kaptein zou daarom straks gaarne zien bewezen, dat de verkiezingsoverwinning van 1956 geen toeval is geweest maar een vertrouwenskwestie, die over enkele maan den zal worden bestendigd. In dit verband achtte spreker de taak van het eenvoudige partijlid voor de eerstkomende weken even belangrijk als die van de ministers, omdat het voor een groot deel van hun enthousiasme en activiteit afhankelijk zal zijn, of de verkiezingsresultaten straks die van 1956 zullen evenaren. Wat de situatie in het buitenland be treft wees de heer Kaptein erop, dat zich in het jaar 1957 geen belangrijke politieke gebeurtenissen hebben voorgedaan. In ieder geval minder dan in 1956, toen de Suez-kwestie de zwakke positie van het westen nog eens onderstreepte en de Hon gaarse opstand de meedogenloze politiek van Rusland bewees. 1957 zal bekend blij ven als het jaar der spoetniks, die door de Russen zo onverwacht en onvoorzien het luchtruim werden ingeslingerd. Wat de mensheid had moeten verblijden als een briljante overwinning der wetenschap, is tot een verschrikking geworden voor het westen en heeft aldus geleid tot een aanzienlijke verhoging van Ruslands pres tige. Ontegenzeggelijk hebben de Sovjets hiermee een belangrijke voorsprong op het machtige Amerika behaald, dat voor het westen toch steeds als een soort bescherm engel heeft kunnen fungeren. Als voornaamste huidige problemen voor het binnenland noemde spreker de Indo nesische kwestie en de bestedingsbeper king. Dit laatste was naar sprekers mening mede het gevolg van de grote fout der belastingverlaging in 1955 en de differen tiële .loonpolitiek Toch bleef de heer Kap tein ervan overtuigd, dat ook in Nederland TP.G: ïr. croNaui?nr -f] W. Mees is er in de onderlinge competi tie van de IJmuider schaakclub Kijk-Uit niet in geslaagd zich van de overige spe lers te distanciëren. F. Walda riep hem middels een overwinning tot de orde. Een andere favoriet, J. Blok, kwam in zijn par tij met hekkensluiter G. L. de Haas voor grote problemen te staan. In een stelling met wisselende kansen miste G. L. de Haas een kansrijke voort zetting en belandde rechtsreeks in een matnet. A. Rijke werd anderhalve punt rijker. Hij bereikte dit resultaat door een overwinning op J. L. Wijdoogen en een re mise met A. Kistemaker. Tegen R. Visser kon A. Kistemaker het niet bolwerken. De stand in de bovenste regionen luidt nu: 1. J. Blok 2. C. J. Gordijn 3. ir. W. Mees 4. F. Walda 10 9 9 9 3 2 6Va 0 3 6 3 2 öl/a 0 4 5 In de tweede groep moest leider P. Hei- denreich onverwacht met remise genoegen nemen tegen Zeijlmans. Voor de laatste was dit de eerste winst. J. Reinhout, die J. A. Stals de baas bleef, zag hierdoor de kans schoon iets op P. Heidenreich in te lopen. Ook W. Doornenbal profiteerde van de geboden gelegenheid. Dit ging ten koste van W. Deelder. In deze groep leiden de volgende spelers: 1. P. Heidenreich 9 6 2 1 7 2. H. van Nieuwenhuizen 9 5 2 2 6 3.-4. W. Doornenbal 8 5 1 2 5 Vfe 3.-4. J. Reinhout 8 4 3 1 5l/2 De spanning in groep drie is weer ten volle teruggekeerd. Dit is te danken aan de fraaie overwinning van P. A. Peek op F. Warnez. C. Abspoel kwam door zijn goede overwinning op J. v. d. Hoek ook weer in de running. W. v. d. Berg rekende met S. Kistemaker af. J. v. d. Doel en J. v. d. Hoek konden nog niet tot een beslissing komen. De stand in de kopgroep luidt hier: 1. G. Boerrigter 2. F. Warnez 3. P. A. Peek 4. C. Abspoel 9 8 9 10 1 2 6V2 0 2 6 1 4 5V2 3 3 5Va De leiders van groep vier lieten zich niet verrassen. A. A. Verkooyen ging op het goede pad verder, waarvan J. v. d. Heide het slachtoffer werd. Ook J. Vis bleef aan de winnende hand tegen J. J. Greven. R. Blok herstelde zich van zijn nederlagen en gaf D. E. Frankes een nul op het request. H. F. Schachtschabel kon ook nu niet tot winst komen. Tegen H. Wolthuizen trok hij aan het kortste eind. P. Kramer kwam met W. Kalis remise overeen maar moest in het treffen met G. Koomen de eer aan de tegenstander laten. Als gevolg van deze resultaten ziet de kopgroep er nu als volgt uit: I. A. A. Verkooyen 12 9 0 3 9 2. J. Vis 11 8 0 3 8 3. R. Blok 10 7 1 2 7 Va Maandag 6 januari worden de wedstrij den voortgezet. een grotere welvaart mogelijk is, welke de P.v.d.A. met een constructieve politiek zal blijven stimuleren. „Eénmansshow" Behalve de federatievoorzitter, de heer S. Coelingh, die deze avond met een bij zonder kort openingswoord had ingeleid, was voor de nieuwjaarsbijeenkomst nog de conferencier en voordrachtkunstenaar Cor Breed uit Amsterdam geëngageerd. Deze trad op met de „éénmansshow" „Rare mensen". Cor Breed vergenoegt zich met een eenvoudige programmasamen stelling. Uit de Nederlandse litteratuur licht hij een aantal meer of minder bekend geworden figuren, die hij dan aanschouwe lijk tracht voor te stellen. Zoals hij mede deelde was dit onder meer bedoeld om aan te tonen, dat onze litteratuur ook vóór Simon Carmiggelt en Annie M. G. Schmidt Godfried Bomans werd hierbij zonder ling genoeg niet genoemd reeds enige zeer verdienstelijke humoristen heeft ge kend. Zo werden door Cor Breed onder meer fragmenten voorgedragen uit de „Camera Obscura" van Hildebrand en de al even vermaarde „Max Havelaar" van Multatuli waarbij respectievelijk de fi guren van de schippersknecht en Batavus Droogstoppel ten tonele werden gevoerd. Later vulde hij dit nog aan met een kort verhaal van H. J. Lohman, „De Vlieg", waarvoor hij zich zelfs met een ingenieus zwart kostuum omhulde, compleet met vleugels en kopsprieten. De voordracht als zodanig bleek verdienstelijk zonder meer en amusant genoeg om de toehoorders ge boeid en dikwijls kennelijk vermaakt het programma te laten beluisteren. GEBOREN: G. T. Kemink-De Bruin d., Schaep- manlaan 9, Driehuis; A. de Vries-Pitstra, d.,Meer- weidenlaan 10, Velsen (noord); H. H. Bruisschaart- De Waard, d., Piet Heinstraat 80, IJmuiden (oost); W. Zijlstra-Van Wijck, d., Herculesstr. 35, IJmui den; L. de Boer-Boverhof, z., Leeuweriklaan 4, IJmuiden (oost); C. M. Zeeuw-Kretzschmar, d., Rijnstraat 63, IJmuiden; L. van Leeuwen-Van der Steen, z., Trompstraat 54, IJmuiden (oost); M. J. van Pel-Ter Borg, d., Burgem. Enschedélaan 23, Santpoort; J. Buur-Tervoort, z., Van der Helst- straat 8, IJmuiden (oost); E. de Jonge-Oostveen, d., Van Broekhuijsenstraat 28, IJmuiden (oost); D. J. van der Linden-Van Wort, z., Van Wasse- naerstraat 59, IJmuiden (oost); G. W. Bronsveld- Schijffelen, z., Gijzenveltplantsoen 23, IJmuiden; J. Blom-Pels, d., Hoofdstraat 91, Santpoort; I. Bouma-Den Dekker d., Berkheijdestraat 6 rd., Haarlem; J. C. M. Holt-Peeperkoorn, d., De Ruij- terstraat 127, IJmuiden (oost); E. J. Frudiger-De Groot, z., Jupiterstraat 11, IJmuiden; A. Jillings- Schmidt, z., woonwagenkamp, Velsen; C. E. Vis- been-Witteman, z., Hoofdstraat 245, Santpoort; A. M. Duin-Dekker, d., Meerweidenlaan 6, Velsen (noord); W. Algra-Schouten, z., Snelliusstraat 35, IJmuiden: J. Korf-De Vries, z., J. P. Coenstraat 55, IJmuiden; H. Kleijburg-Van Hees, d., Oranje boomstraat 367a, Rotterdam; A. E. W. Bosdriesz- Uijtendaal, z., Laurillardlaan 25, Santpoort; C. Th. Zuiderduin-Oorthuijsen, d., De Noostraat 12, IJmuiden (oost); W. G. A. P. Peil-Zonneveld, d., Bonekampstraat 5, IJmuiden (oost); E. J. van Dam-Karssen, d., Hyacinthenstraat 51, Santpoort; M. Lous-Van Diest, z., Lange Nieuwstraat 72, IJmuiden. ONDERTROUWDG. Buis, Noorderberg 16, Eg- mond aan Zee, en M. J. de Groot, Pres. Steijn- straat 25, IJmuiden, t.a. Torenstraat 6, Egmond aan Zee; B. Haneveld, Lange Pieterskerkkoor- steeg 19, Leiden, en C. Visser, Lijsterlaan 33, IJmuiden (oost), t.a. Oude Vest 131, Leiden; P. Wijker, Bothastraat 10, IJmuiden, en A. Rijke, Kievitlaan 26, IJmuiden (oost), t.a. Bothastraat 10, IJmuiden; M. F. Rijken, Casembrootstraat 34, IJmuiden (oost), en W. C. Dekker, Casembroot straat 34, IJmuid,en fogst). GEHUWD: A. van Dijk-A. A. J. Schporl, Aca ciastraat 41', IJmuiden (oost); A. W. J. van dén Brahde-A. C. Landa; B.erkelselaan 11a, Rotter dam; H. Walta-Ph. A. L. Terlingen, P. C. Hooft- iaan 83, Driehuis; D. L. Blom-G. van Duijvenbo- de, Dirk Hartoghstraat 8, IJmuiden; M. Mase- reeuw-K. G. Porte, Dolfijnstraat 254, IJmuiden; L. Plug-M. C. van der Pijl, Celsiusstr. 28, IJmui den; J. Chr. Veenhuijsen-A. Z. Tonkens, Van Os- tadestraat 11, IJmuiden (oost); H. Jonk-M. G. J. de Haan, Grote Hout- of Koningsweg 169, Velsen (noord). OVERLEDEN: D. Dunnebier, 77 jr., echtgenote van B. Kleijn, Stolstraat 19, IJmuiden (oost); H. P. van der Wal, 84 jr., weduwe van J. Bronsema, Ahornstraat 42, IJmuiden (oost); C. H. Jagten- berg, 74 jr., weduwnaar van G. Smeding, Plan- ciusstraat 7, IJmuiden (oost); F. W. Uhrlep, 91 jr., weduwnaar van G. J. van der Werff, Paramaribo- straat 34, Santpoort; A. C. M. Kossen, 7 mnd., zoon van P. Kossen en A. Donker, Hoofdstraat 122, Santpoort; J Wassink, 64 jr., echtgenote van K. Oudshoorn, Thorbeckelaan 20, Velsen (zuid); W. IJlstra, 65 jr., echtgenote van H. Barendsen, Tuin dersstraat 62, IJmuiden (oost); M. Broek, 71 jr., echtgenote van J. Wijker, Waalstraat 69, IJmui den; K. Kiestra, 86 jr., weduwnaar van Th. ten Bosch, Hofdijklaan 12, Driehuis. TERRASVOGELS SPEELT VRIEND SCHAPPELIJK Terrasvogels speelt zondag in Den Haag een vriendschappelijke wedstrijd tegen „Lenig en Snel" met het volgende elftal: Cöhrs; Goedhart en Van Gelder; Nieuwe- weg, Van Vuure en Van Ede; Rijke, Tim mer, Veldman, Thoolen en Bouwer. HILVERSUM 2STORMVOGELS 2 De Stormvogels-reserves spelen zondag met het volgende elftal tegen Hilversum 2: Venus jr.; Van den Toorn en Van Es; Ve nus sr., De Boer jr. en Bartels; De Boer sr., Van der Lugt, Post, Van der Velde en Doorneveld. WARSCHAU (UP) De wodka, van ouds een van de grootste belagers van Poolse portemonnaies, heeft er sinds be gin 1956 een zware concurrent bij gekre gen: de staatsloterij. De wodka ligt zon der twijfel nog aan de kop traditie is sterk en bovendien proef je bij elke slok de waarde van het geld maar de in vloed van het gokje dat spanning geeft aan de zeven saaie dagen van de week, neemt snel toe. De verleiding begint elke maandag opnieuw, als de loten worden aangeboden: tien zloty (ongeveer 1.50) in de nationale, twee zloty (dertig cent) in de Warschause loterij. De liefhebbers staan in lange rijen voor de verkoopkios ken. De climax komt elke zondagavond, als de radio de winnaars bekend maakt. De beste winst van 1957 werd gemaakt door een moeder van twee kinderen. Te gen kerstmis won zij ruim anderhalf mil joen zloty (ongeveer 225.000). Dit bedrag stelde haar in staat, uit de ene kamer waarin zij woonde, te verhuizen naar een kleine woning. „Waarom speelt u mee in de loterij?" vroeg een Warschaus blad aan zijn lezers. „Omdat ik luchtkastelen wil bouwen", ant woordde een 45 jarige tramconducteur, die van zijn maandinkomen van 1300 zloty ge regeld 120 uitgeeft voor loten, (een maand salaris van 1500 zloty wordt beschouwd als een minimum voor een ongehuwde) „Om wat lichtpunten te hebben in mijn saai bestaan", was het antwoord van een kantoorbediende, van wiens 1500 zloty per maand er 160 opgingen aan gokuitgaven. De loterij-rage heerst in alle geledingen van de bevolking. Vele universiteitsstu denten besteden een groot deel van hun tijd aan het berekenen van combinaties van nummers, die zij dan, vaak samen met collega's aankopen. Volgens onder zoekingen besteedt een derde van de meespelenden 20 tot 50 zloty per week aan loten. De grote winnaar is bij dit alles de Poolse staat, die ongeveer de helft van het geld opeist voor de belastingen. Vaak hoort mén kritiek van mensen die vinden, dat met deze loterij misbruik ge maakt wordt va- de lage levensstandaard in Polen, waar de meerderheid van de mensen zich uit hun inkomsten onmoge lijk een nieuw huis of een auto kunnen veroorloven. Anderen zijn van oordeel, dat men Polen, dat op het gebied van amuse ment zo misdeeld is, deze kans op een extraatje, een van de weinige die moge lijk zijn in het streng gereguleerde leven, niet mag misunnen. Een negentienjarige kantoorbediende uit Brielle, die in de oudejaarsnacht slaags geraakt was met twee mannen van de rijkspolitie, is door de Rotterdamse po litierechter wegens weerspanningheid en mishandeling van een ambtenaar in func tie veroordeeld tot twee maanden gevan genisstraf met aftrek van preventief. De officier van justitie had vier maanden ge- eist. Dejongeman had een blanco straf blad. De jongeman had op de bewuste nacht twee glaasjes jenever gedronken en was toen naar buiten gegaan om zijn jongere broer te gaan zoeken. Daarbij kwam hij in een groepje rumoerige oud- jaarvierders terecht, die juist door de rijks politie verspreid werd. Ook de kantoorbe diende kreeg een aanmaning om „door te lopen", maar inplaats daarvan gaf hij de adjudant der rijkspolitie, die hem deze op dracht gaf, een kaakslag. De adjudant viel op straat en bleef naar later bleek met een hersenschudding bewusteloos liggen. Een opperwachtmeester arresteerde toen de kantoorbediende, maar niet dan nadat deze ook hem een opstopper verkocht had, tengevolge waarvan de „opper" een ge scheurde bovenlip opliep. De raadsman van de bokslustige Briel lenaar betoogde, dat zijn cliënt spijt had van het gebeurde, maar dat hij na zijn ar restatie in het wachtlokaal van de rijks politie „afgedroogd" was door één of meer agenten, waarvan hij onder andere een blauw oog had overgehouden. De advocaat noemde deze mishandeling uit wraak lust door de rijkspolitie een ergelijke handelwijze die in Nederland niet getole reerd mag worden. De officier repliceer de, dat de kantoorbediende desgewenst een aanklacht in kon dienen, maar zag overigens in diens blauwe oog geen ver zachtende omstandigheid. De "kantoorbe diende zag na het uitspreken van zijn von nis van hoger beroep af. De officier deelde mee, zijnerzijds hoger beroep te overwe gen. 3350 kisten Er werden vanmorgen 3350 kisten vis aangevoerd, waarvan 225 schelvis, 30 gul en kabeljauw, 40 kool, 15 wijting, 2500 haring, 360 sardijn en bliek, 80 platvis en en 60 stokkebit. De „Haarlem" is binnen De „Herman" voerde 140 schelvis, 30 gul en kabeljauw, 15 wijting en 20 stokke bit aan; de „Amsterdam" kwam binnen met 110 schelvis, 10 kool en 45 diversen. De „Haarlem" bracht voorts 2500 kisten haring aan wal. De rest was afkomstig van de kleine vaart en van de spanvisserij. Voor het buitenland In guldens werd betaald voor: grote kis ten kabeljauw 160170, voor kisten kleine kabeljauw 144, voor grote schelvis 4254, voor grootmiddel schelvis 4851, voor kleinmiddel tongen 4.70, tongen I 4.10 4.20, slips 3.603.70 en grote tarbot 4—4.20. En voor de eigen markt In guldens werd betaald voor: grote gul len 60, middelgullen 46, torren 2532, zwarte kool 7071, kleine gullemaat zwar te kool 21, kleinmiddel schelvis 4850, pennen 4851, braad 3942, wijting 37 40, schol II 4446, schol III 3427, ha ring 2124, kleine haring (spanvisserij) 1821, sardien en bliek 4.705. Voor maandag De Sch. 171 heeft voor maandag aange voerd 1700 kisten haring. De KW. 135 kwam binnen met 1500 kisten haring, even als de KW. 32. De „Beatrice" wordt met haring aan boord verwacht. En op zee De haringvisserij bij Ierland was giste ren niet best. Er werd nog steeds wind kracht 6 op de wal gemeld. De meeste schepen waren in de thuishaven of uitsto- mend. De vangst van een logger was zes last groot, terwijl een andere logger 80 manden haring dagvangst meldde. De vis serij om de Noord was slechter dan op de voorgaande dagen. Er werden meestal trekjes gedaan van slechts 80 tot 60 man den schelvis en koolvis per etmaal. Overal werd een bries gemeld. De log gers en kotters bij de PItt-boei vingen 250 tot 200 kg. tong en 12 tot 15 manden vis en 1 tot 2 mandjes tarbot per etmaal. De loggers en kotters op de kust vingen 120 tot 80 kg. tong en 20 tot 15 manden schol per etmaal.\ Voor de raad De schippers van de motorkotter KW. 61 „Gijsbertha" en de motorkotter „Maria Bep" IJm. 239 zullen maandagmiddag voor de Raad voor de Scheepvaart te Amster dam verschijnen. Op 26 september 1957 waren beide schepen met elkaar in aan varing geweest bij het binnenlopen te IJmuiden. De zitting begint om twee uur. Prijzen Gr. tong 5, grm. tong 4.80, kim. tong 4.20, kl. tong I 4, kl. tong II 3.50, tarbot I 3.90, alles per kilo. Kla schol I 50, kl. schol II 5030, schar 2720, bot 3022, verse haring 2520, alles per 50 kilo; gr. koolvis zw. 8280 per 125 kilo. Besommingen RO 46 Claesje 30.900.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 9