Kustvaarder „Capella" waarschijnlijk met 9 man vergaan bij Den Helder Mn kul ooAop! Britse minister van Financiën met assistenten afgetreden Sleepboot „Zeeland" haalt „Crozon" vlak bij de kust vandaan HET WEER MORRIS' Haarlems Dagblad VIER SCHEPEN OP NOORDZEE IN NOOD Lekker en vlug klaar Moderne slagerij H. BUTTER Pent van uitgani menu van de dag BLIKGROENTEN Afnemende wind Posttrein botst bij Zaltbommel op ontspoorde kolentrein Machinist licht gewond; baanvak versperd Drie kinderen omgekomen bij een brand in Ter Apel Vader liep bij reddings poging ernstige brandwonden op Overval in de Haarlemmermeer Op bediende van een benzinepompstation Handen omhoog Opvallend koel Het woord is aan 72e JAARGANG No 152 tange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon Adm. 5437, chef bezorging na 5 uur 7519. Tel. Redactie 5389. Haarlem; Grote Hout straat 93 alle afd. TeL 15295*. Advertentie tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks DINSDAG 7 JANUARI 1958 IJmuider Courant EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 302e JAARGANG No 305 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct. p. kwartaal 7.65, franco p. post 8.15. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. HaarL Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman (Van onze speciale verslaggever) DE WESTERSTORM, die vannacht met windkracht 10 tot 11 de Nederlandse kust teisterde, heeft vanmorgen tussen vjjf en negen uur vier schepen op de Noordzee in ernstige moeilijkheden gebracht. Alle schepen vroegen om reddingboten en sleep boten. Met steeds groeiende waarschijnlijkheid moet worden aangenomen, dat de één jaar oude kustvaarder „Capella", op weg van Gdynia naar Londen met suiker, met de negen bemanningsleden vergaan is. Het Franse vrachtschip „Crozon", 4537 ton groot, seinde om kwart voor zes aan Scheveningen Radio dat het op elf mijl ten noordwesten van IJmuiden in nood was. De voor Antwerpen bestemde Fransman dreef naar de wal en vroeg om as sistentie van sleepboten. Het schip was niet langer op de zee te houden. N.V. Bureau Wijsmuller te IJmuiden bood onmiddellijk haar diesel-elektrische zeesleepboot „Zeeland" aan, welk schip in de IJmuidense Vissershaven op station lag. Tegen zeven uur was de „Zeeland" in zee en zette koers naar de „Crozon". Aan de wal was er toen al sprake van dat de „Crozon" op de kust waarschijnlijk op de Hondsbossche Zeewering dreigt te stranden. De Fransman was omstreeks negen uur vanmorgen zeven mijl ten noordwesten van Egmond. Maar inmiddels heeft de „Zeeland" hem te pakken. De „Zeeland" met de kapiteins H. v. d. Burg en T. Hoek aan boord, achtervolgde de „Crozon" op volle kracht langs de Ne derlandse kust, maar het was moeilijk het snel voor de wind weglopende schip de machines draaiden nog en de kapitein wil de aldus trachten een stranding te voor komen in te halen. Om negen uur van morgen, toen de „Crozon" nog zes mijl uit de kust was vroeg de kapitein ook een reddingboot, welk verzoek hij later weer introk. Inmiddels was de „Zeeland" ge naderd en om kwart voor tien meldde de marconist van de „Zeeland", dat men ge reed was om vast te maken Om 10.20 lukte dat en de sleper rukte de „Crozon" de Zuid in, op het nippertje overigens, want de Fransman was nog maar 4 mijl van de Hondsbosse zeewering af. Het schip gaat naar Antwerpen. „Capella" met slagzij Op ongeveer tien mijl ten noordoosten van het lichtschip „Texel" kwam ook de 499 ton metende Nederlandse kustvaarder .;CapeIla" vanmorgen in nood te verkeren. Het schip seinde aan Scheveningen Radio, dat het vijftig graden slagzij maakte. Er werd dringend om assistentie gevraagd. Uit de haven van West-Terschelling ging de zeesleepboot „Holland" van de rederij G. Doeksen naar Zee. De redding boten „Prins Hendrik" van Den Helder en ..Brandaris" van Terschelling kozen even eens zee, terwijl het vrachtschip „Buenos Aires" meldde, dat het in de positie 53.52 noorderbreedte en 07.42 oosterlengte was en met vijftien mill vaart naar de nood- positie van de „Capella" opstoomde, op een 12 mijl ten noordwesten van Den Hel der. Na de eerste noodmeldingen is van de „Capella" echter niets meer vernomen. Ook een vliegtuig van de Reddings- en Opsporingsdienst van Valkenburg nam aan het speurwerk naar de „Capella" deel en meldde aanvankelijk niets te kunnen vinden. Later is er op ongeveer 10 mijl n.w. van Den Helder wrakhout gevonden. Om tien uur vanmorgen waren de red dingboot „Prins Hendrik", de sleepboot „Holland" en de trawler „Curagao" bij het zoeken betrokken. Het was de „Holland", die even na tien uur seinde, dat men twee stoffelijke over schotten had zien drijven. Hiermee kan als vrijwel zeker worden aangenomen, dat de „Capella" na de zware slagzij is ge kapseisd en is vergaan. De beide in zwem- ADVERTENTIE in 4 minuten VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van dinsdagavond tot woensdagavond, opgemaakt om 11.15 uur: Veranderlijke bewolking met vooral aanvankelijk enkele regen-, hagel- of sneeuwbuien. Verder afnemende wind uit noordelijke richtingen. Kouder, met in het noordoosten van het land plaatselijk lichte vorst. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA'S vesten gehulde lichamen zijn inmiddels door de sleper geborgen. De „Capella" is eigendom van de rederjj J. Rusthoven te Haren (Gr.). Aan boord van de „Capella" bevonden zich de 36-jarige kapitein K. Rusthoven uit Rotterdam, broer van de reder; de 19- jarige stuurman K J. Rusthoven uit Ha ren (Gr.), zoon van de reder; de 31-jarige eerste machinist J. A. J. F. Smits uit Gro ningen; de 21-jarige tweede machinist J. de Kruyf uit Uithoorn; de matroos R. Paats uit Rotterdam; de 18-jarige matroos G. Mulder uit Leens (Gr.); de 24-jarige matroos D. van den Oever uit Den Haag met zijn broer de 20-jarige matroos M. C. van den Oever en de 21-jarige matroos onder-de-gage E. H. A. Börnemann uit Trennewurth (Duitsland). De kok, de heer N. Siccema, was in Kiel-Holtenau van boord gegaan teneinde in Groningen de viering van een familiefeestje te kunnen bijwonen. „Parkhaven" Het was de 5620 ton grote „Parkhaven", die in de positie 52.56 noorderbreedte en 4.10 oosterlengte melding maakte van een slecht werkende machine. Later waren deze moeilijkheden verholpen, maar toen deed zich averij aan de stuurmachine voor. De sleepboot „Holland" was van morgen in de nabijheid van de „Park haven", maar de kapitein nam voorlopig genoegen met stand-by van de sleepboot. Bjj Scheveningen Dwars van Scheveningen zjjn de sleep boten van L. Smit en Co's Internationale Sleepdienst aan de slag. De sleepboot „Maas" ging uit Hoek van Holland naar zee na de noodmelding van de Liberiaan se „Effy" om negen uur vanmorgen. Het 7236 ton grote schip was toen op tien mijl ten westen van Scheveningen, maar dreef naar de Nederlandse kust. De kapitein wenste assistentie van sleepboten. Later is de Effy afgedreven in de richting IJmuiden toen de Maas haar tegen twaal ven bereikte, bleek assistentie niet langer nodig te zijn. In de afgelopen nacht om kwart voor drie is tussen Zaltbommel en Geldermalsen een wagon van een in de richting Utrecht rijdende kolentrein door een as gezakt en dwars over de spoorweg komen te staan. Twaalf andere wagons ontspoorden. Een uit tegengestelde richting naderende post trein kwam in botsing met de ontspoorde wagons van de kolentrein, waardoor de locomotief van de posttrein ontspoorde en een aantal rijtuigen beschadigd werd. Voorts werden de spoorbaan en de elek trische bovenleiding gedeeltelijk vernield. De machinist van de posttrein werd licht gewond. Het baanvak tussen Zaltbommel en Gel dermalsen is geheel versperd. Men ver wacht dat het opruimingswerk vandaag de gehele dag zal duren. Voor het vervoer van reizigers rijden tussen Zaltbommel en Geldermalsen auto bussen. Treinreizigers wordt aangeraden zoveel mogelijk via Rotterdam of via Arnhem naar het zuiden des largds te reizen. (Van onze correspondent) GRONINGEN Drie kinderen van ds. H. P. de Boer, baptistenpredikant te Heerlen, de 4-jarige Janneke, de 3-jarige Annemieke en de 1-jarige Tieke, zijn gis teravond bij een brand in het woonhuis van hun grootouders, de familie P. de Boer, procuratiehouder bjj de Twentse Bank te Ter Apel, om het leven gekomen. De directeur van het gemeentelijk gas bedrijf de heer L. Kroes, een monteur van dat bedrijf, de heer G. Visser, en ds. De Boer, die brandwonden opliepen, zijn al len naar het ziekenhuis te Emmen ver voerd. In Ter Apel is men bezig met het aanleg gen van leidingen voor aardgas. Bij de familie De Boer waren de binnenleidingen gereed gekomen. De gehele dag had men in huis al gas geroken en toen het te erg werd, belde de heer De Boer het gasbedrijf te Stadskanaal op. De directeur van dit bedrijf en een .monteur kwamen des avonds een onderzoek instellen in het huis van de familie De Boer. Of er met een brandende lucifer wellicht naar een lek is gezocht staat geenszins vast, maar plotse ling ontstond er een steekvlam, die het huis in lichterlaaie zette. Ds. De Boer snelde onmiddellijk naar boven, waar de kinderen sliepen. Het vuur woedde daar reeds zo hevig, dat hij de slaapkamer niet meer kon bereiken. Hij liep zeer ernstige brandwonden op en moest naar het ziekenhuis te Emmen worden vervoerd. Ook de pogingen van de andere huisgenoten en van te hulp ge snelde buren, de kinderen te redden, ble ven vruchteloos. De brandweren uit Ter Apel en Emmen konden niet verhinderen dat het gehele huis en de inboedel verbrandden. In Ter Apel is het medeleven met de zwaargetroffen familie De Boer groot. Elk jaar kwam ds. De Boer na Nieuwjaar bij zijn ouders in Ter Apel, dit jaar voor het eerst met de drie kinderen. Een spe ciale aardgas-commissie uit Den Haag zal ter plaatse onderzoeken hoe de brand is ontstaan. Drie vanochtend nog onbekende daders van naar schatting ongeveer 25 jaar heb ben in de afgelopen nacht omstreeks half twee een overval gepleegd op een benzine pompstation aan de Rijksweg Amsterdam- Den Haag onder de gemeente Haarlemmer meer. De 43-.jarige pompbediende H. Tuin uit Aalsmeer, die zich alleen in het kantoor bevond en die door de drie mannen in het aan de achterkant van het gebouwtje ge legen toilet werd geduwd, heeft verklaard dat zü in een blauwe auto voor het station arriveerden. Inmiddels is gebleken, dat de blauwe auto in de afgelopen nacht in Den Haag is gestolen en aangenomen wordt, dat de dieven van de auto en de daders van de overval dezelfde zijn. Gezien de vele overvallen op pomp stations waren er ook in dit Esso-station enige voorzorgsmaatregelen getroffen, maar opnieuw is gebleken, dat een af doende beveiliging moeilijk te verkrijgen is. Wel had de pompbediende zijn kan toortje afgesloten, maar om half twee van nacht tikte een van de drie mannen op de ruit en vroeg om benzine. In het kantoor bevindt zich een knop, die aan een sirene is verbonden, maar de be diende kreeg geen kans die knop in te drukken, omdat hij buiten bij de pomp pas werd bedreigd. „Kijk eerst maar even de remolie na", zei de man, die tegen het raam getikt had en tegelijkertijd ontwaarde de bediende, die naar buiten was gekomen, een passa gier. De pompbediende li. Tuin die vanmor gen om half twee door drie mannen overvallen werd. ADVERTENTIE BARTELIORISSTR. HAARLEM FEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A'DAM TEL. 717162 'k FALCON HARRIS TWEEDJASSEN „Van remolie heb ik geen verstand", zei hij nog, maar voor hij verder nog iets had kunnen doen stond er plotseling een derde man vlak achter hem, die hij nog niet had opgemerkt en die drukte hem iets in zijn rug, terwijl hij dreigend zei: „Handen om hoog". Dat deed de pompbediende en hij liet zich op bevel naar het toilet brengen. De deu- sloeg toe en de mannen reden enkele ogenblikken later snel met de auto weg. Uit de kas van het kantoortje hadden zij het aanwezige geld weggerist: onge veer 350, De politie speurt naar de daders en stelt inlichtingen van het publiek op hoge prijs Men wende zich tot de gemeentelijke po litie van Haarlemmermeer of de plaatse lijke politie. (Van onze correspondent in Londen) Peter Thorneycroft, de Britse kanselier van de schatkist, en zijn assistenten, de onderministers Nigel Birch en Enoch Powell, zijn onverwacht afgetreden wegens een meningsverschil in de regering over de vermindering van de uitgaven in het komende begrotingsjaar. Tijdens de langdurige kabinetsvergadering van zondag bleek er binnen ae regering een onoverbrugbare kloof over deze kwestie te bestaan. De aankondiging van het aftreden van de drie ministers kwam kort voor het vertrek van minister-president Harold MacMillan, die vandaag zijn reis door het Britse Gemenebest zal beginnen. De kanselier van de schatkist stond er op, dat de regelingsuitgaven in het jaar 1958-'59 de tegenwoordige uit gaven met geen penny zouden overschrijden. De rest van het kabinet besloot, dat zij zouden worden beperkt tot ten hoogste éën percent van het totaal over het lopende jaar. Dat betekent, dat de uitgaven met minder dan een half miljoen gulden zouden stijgen. Dit achtte Thorneycroft onaanvaardbaar. Zijn opvolger is de minister van Land bouw Heathcoat Amory, die zelf opgevolgd wordt door John Hare, tot dusver minister van Oorlog. Churchill's schoonzoon, Chris topher Soames, financieel staatssecretaris van het departement van Marine, heeft diens plaats ingenomen. De functie van Enoch Powell, als staatssecretaris van Financiën, zal worden bekleed door de heer J. E. S. Simon, doch de post van economisch staatssecretaris zal niet wor den bezet. In plaats daarvan zal Reginald Maudling, de minister voor Europese Zaken, de kanselier op economisch gebied bijstaan. Het standpunt van minister-president MacMillan was, dat indien Thorneycroft zijn zin had gekregen, dit een verdere in krimping van de sociale voorzieningen, zoals gezinstoeslagen, zou betekenen, het geen zo goed als zeker tot nieuwe loon eisen zou hebben geleid, waardoor de economie in gevaar zou komen. De toe stand in de loonsector is reeds gespannen, maar tot nu toe is de regering er, door de vakbonden tot matiging te bewegen, in geslaagd massale stakingen te voorkomen. Zolang de prijzen en tarieven blijven stij gen, dreigt echter een loonconflict. De, vaak ongelimiteerde, huurverhogin gen en het feit, dat grote aantallen mensen in het komende najaar zonder enige be scherming uit hun woningen zullen wor den gezet, heeft de stemming in het land er niet beter op gemaakt. De regering staat met de rug tegen de muur. Het aftreden van de ministers ging, zo als gebruikelijk, vergezeld van een offi ciële briefwisseling. De brieven zijn op vallend koel van toon. MacMillan kon zijn woede nauwelijks verhelen. De crisis over de ramingen ontstond plotseling. De depar tementen hadden de kanselier duidelijk gemaakt, dat door het toenemende aantal schoolgaande kinderen en ouden van dagen een geringe verhoging van^de uitgaven on vermijdelijk was. Maar Thorneycroft bleef halsstarrig en stond erop, dat het totaal mathematisch gelijk zou blijven aan dat van het in april eindigende financiële jaar. Zijn collega's in het kabinet beschuldigen Thorneycroft, dat hij van een nietigheid een beginsel wilde maken. De regering was bereid over de gehele linie de uit gaven te verminderen, behalve de vijftig miljoen pond op de sociale uitgaven. De premier maakt in zijn brief aan Thorney croft duidelijk, dat diens aftreden over een dergelijke kwestie niet gerechtvaardigd is De regering neemt het Thorneycroft hoogst kwalijk, dat hij zijn collega's verwijt, dat zij uit vrees voor de kiezers terugdeinzen voor impopulaire maatregelen. Hierbij kan worden opgemerkt, dat de record-hoogte van het bankdisconto, als maatregel tegen de aanval van speculanten bp het pond in het najaar, tot aanzienlijke werkloosheid in de bouwvakken heeft geleid en de woningbouw ernstig bedreigt. Het conflict blijft niet tot het kabinet beperkt. Thorneycrofts houding zal onge twijfeld door een aantal conservatieve Lagerhuisleden en ook een belangrijk deel van de conservatieve partij in het land worden goedgekeurd. Lord Hailsham, de voorzitter van de partij-organisatie, heeft in een telegram aan de partij-functionaris sen in het land gezonden, gezegd, dat Thorneycrofts bewering, dat de regering niet bereid zou zijn de inflatie te bestrij den en alles te doen om het pond te ver dedigen, onwaar is. „Wij zijn bereid im populaire maatregelen te nemen, maar wij geloven niet", zo zegt hij, „dat de toekomst van het pond sterling geheel afhankelijk is van het geringe verschil in de jaarlijkse ramingen voor de begroting". De regering gelooft dat Thorneycroft door zijn aftreden en de motivering daar van grote schade dreigt te berokkenen aan de Britse positie in het buitenland. Het gereorganiseerde kabinet legt er daarom de nadruk op, dat het vastbesloten blijft, de op 19 september begonnen verscherpte anti-inflatiepolitiek met alle kracht voort te zetten. Aan de andere kant wordt er kend. dat Thorneycrofts optreden, van zijn standpunt uit, moedig is geweest. Men vraagt zich echter af, of er niet een diepere oorzaak bestaat voor zijn heengaan. Havelock Ellis: Het genie ziet de wereld uit een andere hoek dan zijn medemensen, en daarin ligt zijn tragedie. ADVERTENTIE Woensdag en donderdag 5 Fricandellen89 5 Hamburgers89 5 Sla- of rol vink en.. 89 Let voorts op onze voordelige aanbiedingen. KENNEMERLAAN 43-45 Het zo voorzichtig geformuleerde en met tal van reserves omklede pleidooi van de Britse premier MacMillan voor nieuwe onderhandelingen met de Russen heeft be grijpelijkerwijze overal ter wereld grote belangstelling gewekt. Het spreekt vrijwel vanzelf, dat Washington waar men niet tevoren was ingelicht omtrent de strek king van MacMillan's betoog weinig in genomen was met deze rede, die nogal In druiste tegen hetgeen Dulles over hetzelfde onderwerp pleegt te zeggen. Maar even zeer spreekt het vanzelf, dat de belang stelling voor het Britse initiatief in de West-Europese hoofdsteden veel positiever van aard was, want in dit opzicht voelt en denkt men in ons werelddeel toch wel enigszins anders dan misschien niet dan in de Verenigde Staten in het algemeen, maar toch wel anders dan in het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Zaken. Dit neemt echter niet weg, dat men ook in West-Europa wel degelijk oog heeft voor de bezwaren, die er tegen het sluiten van een non-agressiepact met de Sovjet- Unie kunnen worden aangevoerd. Het voornaamste van die bezwaren is,.dat een dergelijk pact de waakzaamheid van het Westen zou kunnen doen verslappen. Een ander bezwaar is, dat het bestaan ervan remmend zou werken op de bereidheid van de West-Europese volken, financiële offers voor hun bewapening te brengen. En een derde argument is, dat een belang rijke impuls voor het totstandbrengen van een verenigd West-Europa erdoor zou kunnen verdwijnen. Er is ongetwijfeld veel waarheid in dat alle?. En eveneens is het waar, dat de Sovjet-Unie in het verleden al verschei dene niet-aanvals-verdragen heeft ge sloten, die in de praktijk van nul en gener waarde bleken te zijn. Maar dat is ook voor MacMillan geen nieuws. Hij heeft dan ook duidelijk laten uitkomen, dat hij het niet-aanvals-verdrag niet als een eind doel beschouwt, maar slechts als een punt van uitgang voor verdere onderhande lingen over ontwapening en andere as pecten van een vreedzaam samenleven van Oost en West. En hij heeft daaraan toegevoegd, dat hij, ter garantie voor het nakomen van de uiteindelijk te sluiten overeenkomsten, b 1 ij f t streven naar een stelsel van wederzijdse inspectie en con trole in alle betrokken landen. Gezien in dit grotere kader krijgt een non-agressie pact een heel ander karakter, namelijk dat van deur-opener voor besprekingen die misschien iets minder zouden worden beïnvloed door wederzijdse angst en arg waan. Zelfs als wij op het standpunt staan, dat de Russen weinig betrouwbare ver- drags-partners zijn omdat zij vroegere verdragen hebben geschonden, wil dat niet zeggen dat een nieuw pact waardeloos zou zijn. Want de Russen zijn immers even bezorgd over de mogelijkheid van een aanval uit het Westen als wij het zijn over een uit het Oosten; en als wij aannemen dat wijzelf in de ogen van de Russen be trouwbaarder verdragspartners zijn dan zij in de onze, moeten we óók concluderen dat een non-agressie-pact misschien een deel van hün angst zal kunnen wegnemen. Het zou onzerzijds niet verstandig zijn, geen rekening te houden met de mogelijk heid dat het Kremlin in zulk een pact niet uitsluitend propaganda-voordelen ziet maar daarnaast wellicht ook een ge ruststelling voor zichzelf. MacMillan heeft in zijn rede ook ver klaard, dat „de plannen voor verminde ring van alle soorten wapens zo moeten worden opgesteld en uitgevoerd, dat de spanningen worden verminderd en dat de vrees niet toeneemt". Dit is niet in over eenstemming met'de rest van zijn betoog, want juist door het voorstellen van een non-agressie-pact als uitgangspunt voor verdere onderhandelingen slaat de pre mier de zoveel logischer weg in, "door ver mindering van de spanningen en de vrees te komen tot het verminderen van de be wapening. En alleen langs die weg zal men tenslotte concrete resultaten kunnen boeken, want zolang de spanning en de vrees er zijn, zal van geen enkele dis cussie over ontwapening iets terecht komen. Bereidheid aan westelijke kant om het oude Sovjet-voorstel van een vele landen omvattend non-agressie-pact, zij het in gewijzigde vorm, over te nemen zou mis schien eén waardevolle bijdrage kunnen zijn tot het verminderen van spanning en vrees bij de Russen. En indien, als gevolg daarvan, de Russen bij daaropvolgende besprekingen inzake de ontwapening min der onhandelbaar zouden blijken dan tot dusver, zou er voor de vrede wellicht toch belangrijke winst zijn geboekt. Simon Koster

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 1