DEKENS Panda en de wijze Meester 10korting Minder wind; kouder weer Oostenrijks economie kan bogen op een grote stabiliteit Rijwiel- en Automobiel Industrie meldt teruggang over hele linie Fa. b: engelenberg Toch ló Aet Wereldnieuws Internationale factoren leiden tot toespitsing op binnenlandse markt Kleinere en goedkopere auto's meer gevraagd zo Vrijage J 2 H. BIJSTER Jr. EN ZOON Schildersbedrijf Duits tekort en Frans RESULTAAT VAN BESTEDINGSBEPERKING IN 1957 OFFICIËLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN FLEXA PLASTIC ENAMEL Vakbeurs voor koffers en lederwaren geopend Kort economsich nieuws uit binnen- en buitenland Voor VS wordt 1958 wellicht een der beste jaren Elektriciteitsbedrijf Zuid- Holland plaatst 6% lening overschot in de EBU Uitloting premielening Rotterdam 1952 Werktijdverkorting bij Becht en Dyserinck WOLLEN en GESTIKTE OSSJ2333 Koerswaarde aandelen in december verder gedaald Angst voor iedere hap eten met dat zuurbranden in 't verschiet. Als U niet vóór Hofstra bent, moet U Hofstra vóór zijn GARAGE „DEN HOUT" .UM-imk 7 JANUARI 1958 ADVERTENTIE J. J. HAMELINKSTRAAT 26 II TEL. 14519 In de inleiding van het jaarverslag over de periode 1 oktober 1956 tot 1 oktober 1957 komt de Nederlandse Vereniging „De Rijwiel- en Automobielindustrie" tot de conclusie, dat de bestedingsbeperking in toenemende mate van invloed is op de gang van zaken in de transportmiddelenindustrie en -handel. „De omzetten in de eerste negen maanden van 1957 gaven ten opzichte van het voorspoedige jaar 1956 over de gehele linie een achteruitgang te zien: voor personen- en bestelauto's met ruim 10 percent, voor vrachtauto's met ruim 30 percent, motorrijwielen en scooters met bijna 25 percent, bromfietsen met ongeveer 15 percent en rijwielen met 6 percent". De R.A.I. tekent hierbij aan> dat de situatie in de bedrijfsautohandel na het beëin digen van de verslagperiode nog belangrijk is verslechterd, welke achteruitgang in de hand wordt gewerkt door kapitaalsschaarste bij de transportondernemers en de beperkingen in het internationale goederenvervoer. (Van onze correspondent in Wenen) Experts verwachten, dat ook Oostenrijk in de naaste toekomst een zekere econo mische terugslag zal ondervinden, maar zij beschouwen dit toch niet als een wet van Meden en Perzen. Met het oog op de stabiliteit van de Oostenrijkse munt begint men dit land zelfs het „kleine Zwitserland" te noemen en wie met financiers of bank mensen spreekt, hoort van hen, dat er steeds meer buitenlands kapitaal in Oos tenrijk wordt belegd. De algehele stabili teit blijkt het duidelijkst uit het zeer kleine aantal werklozen. Er wordt zoveel gebouwd en geïnvesteerd, dat men vooral in de bouwvakken nog steeds gebrek heeft aan geschoolde krachten, met het gevolg dat de zwarte markt blijft bloeien. Zelfs van een periodieke werkloosheid kan geen sprake zijn, omdat men met succes metho den heeft toegepast, door welke het werk van de aannemers in de winter kan worden voortgezet. De welvaart is in het afgelopen jaar zo aanzienlijk geweest, dat de eeuwige strijd vraag over prijzen en lonen vrijwel geen rol heeft gespeeld in het politieke debat tussen de partijen. De prijsverhogingen bleven binnen de normale grenzen en in tegenstelling met andere landen heeft het geld bijna niets van zijn waarde ingeboet. Er is veel geld verdiend en men heeft graag en veel betaald voor uitzonderlijke prestaties, zoals overuren en vrouwelijke arbeid. Dientengevolge zijn de omzetten in de kleinhandel enorm gestegen. Terwijl echter op het gebied van textiel, schoenen en huishoudelijke artikelen een zekere verzadiging is ingetreden, werden er grote omzetten bereikt op het gebied van dure en betere meubelen, van t.v.-apparaten en vooral van etenswaren. Wat de wijn- en likeurhandel alsmede de comestibleszaken in de afgelopen maand hebben omgezet, is onvoorstelbaar. Er werden recordcijfers bereikt, die Oostenrijk sinds 1914 niet heeft gekend. Van grote betekenis zijn hierbij de inkomsten uit het buitenlandse vreemde lingenverkeer, die voor dit jaar een hoogte van vier miljard schilling hebben bereikt. Daardoor staat Oostenrijk na Frankrijk en Italië op de derde plaats zelfs nog vóór Zwitserland. De betalingsbalans vertoont dan ook een batig saldo, zodat de minister van Financiën voor de vierde maal een belastingverlaging voor de gemiddelde in komens kon aankondigen. Toch heeft het Oostenrijkse volk er niet wild en gedachtenloos op los geleefd. Het is zuinig en voorzichtig geweest en het heeft in het afgelopen jaar twintig percent meer gespaard dan in 1956. De regering gaf daarin het voorbeeld, want op het initiatief van de minister van Financiën heeft zij niet meer uitgegeven dan zij ontving. Bovendien had zij het gelukkige idee ook V "Jw; 7"' T.; A f *•>*- y Doelstraat 39 - Haarlem Tel. 13232 1 «a Oevreenstemming bereikt over het jaarbeurssecretariaat De burgemeester van Utrecht, jhr. C. J. A. de Ranitz, heeft in de Jaarbeurshallen te Utrecht de vijfde wintervakbeurs voor koffers en lederwaren geopend. Burge meester De Ranitz deelde mede, dat thans volledige overeenstemming is bereikt tus sen het gemeentebestuur van Utrecht en de raad van beheer der Koninklijke Neder landse Jaarbeurs over een nieuw te bou wen jaarbeurssecretariaat. Of nog dit jaar met de bouw kan worden begonnen hangt volgens Utrechts burgemeester af van het ministerie van bouwnijverheid. De lederwarenindustrie in Nederland, die voor de oorlog slechts voor ongeveer 25 percent de behoefte van de binnenland se markt dekte, heeft zich in de laatste ja ren aanzienlijk ontwikkeld. In 1945 be droeg de produktie van de Nederlandse Lederwarenindustrie 12 miljoen gulden in 1948 ruim 45 miljoen gulden en in 1956 66 miljoen gulden. In het laatste jaar werd voor 10 miljoen gulden geëxporteerd, waarvan voor meer dan 3 miljoen gulden naar de landen, aan gesloten bij het Euromarktverdrag. Somaliland wil lenen Somaliland, dat in 1960 een onafhankelijke staat zal worden, heeft om waarborgen gevraagd, dat het economische hulp zal ontvangen ter dekking van zijn begrotingstekort, zo wordt gezegd in een rapport van een missie van de Verenigde Naties, die het vorige jaar een bezoek aan dit gebied heeft gebracht, tiet land verwacht, dat ter dek king van het begrotingstekort gedurende wellicht tien jaar na I960 jaarlijks ongeveer 4 a 5 miljoen dollar buitenlandse hulp nodig zal zijn. Van de Verenigde Naties wordt verwacht, dat zij het land zullen bijstaan in het oplossen van zijn economi sche vraagstukken. „Textielse nieuwe" De Federatie van Textiel Grossiersbonden zal van 27 tot en met 31 januari in het R.il-gebouw te Amsterdam een federatieve textielgrossiers- beurs houden, die onder de naam „Textielse ieuwe" een collectieve propaganda voor de tex tiel zal voeren. Op deze beurs zal onder meer een begin worden gemaakt de detailhandel en de tex- tiehandelaren te stimuleren voorgedrukt recla memateriaal te bestellen. In een speciale propa- gandastand zal iedere bezoeker een map met re clamemateriaal worden verstrekt. Naamswijziging Op de buitengewone algemene vergadering van aandeelhouders van de n.v. Droogdokmaatschap pij „Soerabaja" is besloten de statuten zodanig te wijzigen dat de naam „Soerabaja" wordt vervan gen door „Surabaja" en „Nederlandsch-Indië" door „Indonesië". Petroleummaatschappij De eerste paal is in de grond geslagen voor een nieuw hoofdkantoor van de Benzine en Petro leum Handel Maatschappij n.v. in Amsterdam. De plechtigheid werd verricht door de gedèle- geerd commissaris, de heer A. T. Crighton. Bauxietexport Dankzij een verhoging van de bauxietexport van de Billiton Mij. werd in 1957 een nieuw Su rinaams exportrecord gevestigd. In totaal werd het afgelopen jaar 3.498.796 ton bauxiet uitge voerd. Dit is ongeveer 30.000 ton meer dan in 1956, toen „slechts" 3.469.117 werd verscheept. De Billiton Mij. zag kans haar produktie te verdub belen. Van 517.427 ton steeg de uitvoer tot 933.288 ton in 1957. De Surinaamse Bauxiet Mij. expor teerde echter aanzienlijk minder en zakte van 2.897.690 ton naar 2.565.508 ton. de kleine man in staat te stellen zoge naamde „volksobligaties" te kopen, die door grote staatsondernemingen en grond stoffen-industrieën werden aangeboden. Desondanks is ook hier nog het gebrek aan kapitaal voor grotere bestedingen voel baar, onder andere voor de volledige uit bouw van nieuwe waterwerken en de daaraan verbonden elektrische installaties. Men rekent met de mogelijkheid van een terugslag, die bepaald zou kunnen worden door internationale factoren. Dit is de reden waarom de Oostenrijkse economie pogingen in het werk stelt om zich voornamelijk op de binnenlandse markt te concentreren. Doch wanneer er geen onvoorziene cata strofes optreden, kan dit land de komende ontwikkeling rustig tegemoetgaan, omdat het voorlopig geen werkloosheid behoeft te vrezen en vooral omdat het kan bogen op loonvrede, belastingverlaging en een vaste munt. Onderminister Kearns: De Verenigde Staten hebben over 1957 op de handelsbalans een gunstig saldo ge had van 6,5 miljard dollar. De export nam in dat jaar toe met 13 percent en de in voer met 2 percent, zo deelde het Ameri kaanse ministerie van Handel mede. On derminister Kearns deelde in een nieuw jaarsoverzicht over de ontwikkeling van de buitenlandse handel en de vooruitzich ten daarvoor mede, dat 1957 een zeer gun stig jaar voor de Amerikaanse buitenland se handel is geweest. Hoewel deze flore rende export in 1957 het gevolg was van verschillende factoren, die in 1958 niet zul len optreden, zijn er toch alle aanwijzigin- gen, dat 1958 een van de beste jaren zal worden. Volgens de voorlopige ramingen, geba seerd op gegevens over tien maanden, be liep de Amerikaanse commerciële export verleden jaar 19,5 miljard dollar. De in voer, die van 1954 tot 1956 een belangrijke toeneming te zien had gegeven, nam in 1957 echter slechts met 2 percent toe tot naar schatting 13 miljard dollar. De afnemende invoer van de laatste tijd en de liquidatie van buitenlands goud en dollaractiva ter betajing van de grote Amerikaanse export van verleden jaar doep verwachten,. 'jtffc- in 01958. moqU lijk zal' worden een dergelijke uitzonder lijke omvang van de export te handhaven. Reeds in de tweede helft van 1957 vermin derde de export belangrijk, toen de ver schepingen van olie en katoen die eerder in het jaar tijdelijke hoogtepunten bereik ten, afnamen. De uitgifte van 10 miljoen 6 pet. 25-ja- rige obligaties (lening 1958), in stukken van 1.000 en f 500 nominaal, is aange kondigd door Theodoor Gilissen en de Na tionale Handelsbank ten laste van de n.v. Electriciteitsbedrijf x Zuid-Holland te 's-Gravenhage. Hiervan zijn reeds 3 min. obligaties op inschrijvingsvoorwaar- den geplaatst, zodat 7 min. ter inschrij ving wordt aangeboden op dinsdag 14 ja nuari a.s. tegen 100 percent. Aflossing vindt plaats a pari in vijftien nagenoeg gelijke jaarlijkse termijnen, aanvangende 1 februari 1969, eindigende 1 februari 1983. Vervroegde algehele of gedeeltelijke aflossing is voor 1 februari 1963 niet toegestaan, daarna, gedurende vijf jaren, tegen 101 percent en vervol gens a pari. De storting moet geschieden op maandag 3 februari. Opneming van de lening in de beursnotering wordt aange vraagd. Omtrent het doel der lening zegt het prospectus: in verband met de sterke ontwikkeling van de energie-afzet die in zeven jaar is verdubbeld, is een voortdu rende uitbreiding van het produktiever- mogen noodzakelijk. Daarmee gaat ge paard een verzwaring en uitbreiding van de koppelverbindingen. De gelden, die de vennootschap uit deze lening zal verkrij gen, zijn bestemd voor consolidatie van de op korte termijn opgenomen gelden. 30. Toen Panda bij de tent van de oosterse wijsheid terugkeerde, waren alle kopers al verdwenen. Er was geen elixerflesje meer over. Joris had ze allemaal verkocht en bezat nu een massa bankpapier en een hele hoop Vriendelijke Gedachten. „Het is een heerlijk gevoel te weten, dat men tal van Heden gelukkig heeft gemaakt", murmelde hij, terwijl hij tevreden neuriënd in het geld vingerde. En voor heftige reacties hoef ik deze keer West-Duitsland had in december een verrekeningstekort van 34,6 miljoen dollar in de Europese Betalingsunie, vergeleken met een tekort van 25,8 miljoen dollar in november. Dit is bekendgemaakt door de Deutsche Bundesbank. Het cumulatieve verrekeningsoverschot daalde hierdoor tot 996,7 miljoen dollar. In december had Frankrijk, voor het eerst sedert maanden, een overschot op de lopende rekening van zijn betalingsba lans met het dollargebied en de landen der O.E.E.S., te weten van resp. 10 miljoen dol lar en 6,3 miljoen dollar, zo deelt het Fran se ministerie van financiën mede. Na de betaling van schuldverplichtingen ten be drage van 54 miljoen dollar aan het bui tenland had het Franse valutastabilisatie- fonds op 31 december jl. nog 52 miljoen dollar ter beschikking. Bij de ten stadhuize van Rotterdam ge houden uitloting van 500 obligaties van de eerste 2t/t percent premielening Rotter dam 1952, groot 10.000.000 zijn uitgeloot nummer 45.816 aflosbaar met f 100.000 nummer 75.625 met 25.000 en nummer 15.990 met ƒ5.000 De nummers 3909, 85372, 23.616, 48.592 en 69.654 zijn ieder aflosbaar met 500. De overige 492 nummers zijn aflosbaar met 150 ieder. Naar aanleiding van enkele berichten in de pers deelt de directie van de haar- denfabriek en ijzergieterij Becht en Dyse rinck te Weesperkarspel mede, dat er van ontslag van personeel in haar bedrijven te Weesperkarspel en Rucphen (N. Br.) geen sprake is. Alleen is een werktijdver korting ingevoerd tot 36 uur per week om te voorkomen dat door invloed van een langdurige bestedingsbeperking de voor raden zouden oplopen. Momenteel zijn de ze, mede dankzij de grote export naar Engeland en Duitsland, laag. De thans bij tijds genomen maatregel waarborgt dan ook voor langere tijd een bevredigende be drijfsbezetting. niet bang te zijn, want het echte elixer zit veilig in mijn veldfles!" Het volgende ogen. blik bleek dat het zelfs in zijn veldfles niet veilig was. „Lieve help!", riep Joris uit. „Het is verdwenen! Ik vrees dat er nu iemand t e krachtig zal gaan denken Als die iemand nu ook maar niet te krach tig zal reagerenJoris vrees was helaas niet ongegrond, want Panda, die de fles had meegenomen, in de meningdat hij gewoon, fris water bevatte, bracht hem In de personenautohandel valt een dui delijke tendens naar de meer eenvoudige en goedkopere uitvoering waar te nemen: blijkens de onderverdeling naar prijsklas sen had in de eerste negen maanden van 1957 62 percent van de geïmporteerde en geassembleerde personenauto's een cata- loguswaarde van nog geen 7.000 gulden. Percentueel blijken de auto's in de prijs klasse 5.000 tot 6.000 gulden nu het meest verkocht te worden (bijna 30 percent), ge volgd door die in de prijsklasse 6.000 tot 7.000 gulden (ruim 20 percent). Mede in verband met deze verschuiving is het aan deel van de Amerikaanse autofabrikanten in de Nederlandse markt ook nu weer achteruitgegaan: van 9,8 percent in de eerste negen maanden van 1956 tot 8,4 percent in dezelfde periode van 1957. An derzijds is het Engelse marktaandeel ge stegen van 18,2 tot 22,5 percent, terwijl het Duitse voor het eerst een, zij het beperkte. ADVERTENTIE op alle KRUISSTRAAT 11 My HAARLEM - TELEFOON 11491 rechtstreeks naar de zwaargebouwde ge- wichtsheffer. „Hier, meneer Hercules!", riep hij vriendelijk. „Drink maar eens wat! U ziet er zo moe uit na al dat harde wer ken voor onze missie! Toe, het zal u goed doen! De krachtpatser keek hem niet-be- grijpend aan. „Missie? Wat, missie?", bromde hij. „Ik weet niks van een missie Maar dat zou niet zo lang meer duren en het zou een zeker iemand bepaald géén goed doen achteruitgang te zien geeft van 47,1 tot 45,2 percent. In de motorrijwielhandel moest vooral de motorfiets het ontgelden een daling van de omzet met 45 percent terwijl de scooter zich ten opzichte van 1956 kon handhaven. Voor het eerst werden in 1957 meer scooters dan motorrijwielen ver kocht. De conclusie van dit verslag wordt als volgt samengevat: „Naast de psychologisch remmende uitwerking heeft de bestedings beperking reeds aanstonds te denken is aan de afbetalingsbeschikking invloed uitgeoefend op de gang van zaken in de transportmiddelenbranche, op de ene sec tor sterker dan op de andere. De R.A.I. is van oordeel en geeft voor deze opvat ting een gedetailleerde argumentatie dat de nieuwe fiscale lasten op onevenredige wijze zijn verdeeld ten nadele van de weg gebruikers. Bekijkt men de evolutie van het wegverkeer op een wat langere ter mijn dan heeft men anderzijds zijn hoop gevestigd op de sterke drang naar motori sering, welke wij alom in ons land waar nemen. De groei van het wegverkeer kan wel worden vertraagd, maar moeilijk worden stopgezet". Het verslag bevat voorts een hoofdstuk, waarin de mogelijke gevolgen van de tot standkoming van het Euromarkt-Verdrag voor de Nederlandse transportmiddelen industrie en -handel wordt besproken, en een uitvoerige verantwoording van af delingsactiviteiten. De daling van de koerswaarde der offi cieel op de beurs van Amsterdam geno teerde fondsen heeft zich in de maand de cember voortgezet, zoals blijkt uit de cij fers van het C.B.S. De totale koerswaarde van de gewone aandelen der Nederlandse ondernemingen liep in december met 1.216 (in miljoenen guldens) achteruit tot 14.460 (in november was de daling 550 tot 15.676). De nominale waarde van deze aan delen bleef onveranderd op 4956. De daling was het grootst bij de inter nationale concerns, die reëel met 1.053 ver minderden tot 10.535 en nominaal onver anderd bleven op 2108. De handel, indu strie en diversen verminderden reëel met 89 tot 2102. Hun nominale waarde bleef onveranderd op 1417. Scheepvaart ên lucht vaart liep met 30 achteruit tot 652 en bleel nominaal onveranderd op 520. Bank-, kre diet- en verzekeringswezen verminderde reëel met 3 tot 582, nominaal onveranderd op 413. Cultures gingen in koers met 5 achteruit tot 148, nominaal onveranderd op 334. De reële waarde van de mijnbouw en petroleum verminderde met 35 tot 428, nominaal onveranderd op 85. Spoor- en tramwegen gingen wederom 1 achteruit tot 14, nominaal onveranderd op 79. De gemiddelde koers van al deze rubrie ken kwam van 316 ultimo november op 292 eind december. Het beurswaarde in dexcijfer (gemiddelde 1953 =100) vermin derde van 217,5 tot 200,6. Het beurswaarde indexcijfer voor het jaar 1957 is 247 tegen 235,3 in 1956. ADVERTENTIE Kennies blussen 't vnnr 'n 'n Menigeen kan geen eten meer zien, alleen om de angst in 't vooruitzicht van die zuur- brand op de maag. Rennies nemen - zo nodig bij voorbaat. De hevigste zuurbrand stilt al. op 't moment dat 'n Rennies begint te smel ten op de tong. Druppel voor druppel - met uw eigen speeksel - komen de zuurbrand dovende ingrediënten in de maag en brengen 't maagzuurgehalte weer in balans. Wèg pijn. DE VRIJAGE tussen het mannetje en het vrouwtje verloopt bij de spinnen veel al minder eenvoudig dan bij tal van andere diersoorten In de eerste plaats is de dame in kwestie vaak aanzienlijk grote dan haar toekomstige gemaal en in de tweede plaats is zij in de regel nogal humeurig en zij ziet er dan ook niet tegen op de heer, die galant om haar hand komt verzoeken, van de stoep te jagen, om van er ger uitspattingen - zoals het oppeuzelen van de pretendent - nog maar te zwijgen. Ook bij de kruisspinnen is het mannetje veel kleiner dan het vrouwtje, zodat hij alle moed bijeen dient t% garen om zijn aanzoek kenbaar te ma ken. Veel risico om een blauwtje te lopen neemt hij niet, want hij begint met op een afstand contact op te nemen. Voor dit doel spint hij een paar stevige draden, die zó zijn uitgezet dat een ivindstootje ze tegen het web van zijn aanbedene blaast, waar ze natuurlijk blijven vastkleven. Is deze verbindingsdraad gelegd, dan begint het mannetje aan de draad te trekken en erop te kloppen, zodat het web van zijn liefje in trilling komt. Zij weet natuurlijk wel wat deze seinen te betekenen hebben, maar gelieft daar voorshands niet op te reage ren. Uit het feit. dat de dame in kwestie niet met veel misbaar naar de voordeur stormt om te zien wie haar durft lastig te vallen, put het mannetje voorts de moed letterlijk en figuurlijk een stapje verder te gaan. Voorzichtig en voortdurend op zijn hoede voor het dreigende gevaar (het is werkelijk niet leuk, op een dergelijke manier te moeten liefhebben!) schuift hij. aan de draad hangend, in de richting van Kouvatten. De afdeling van de Britse raad voor medisch onderzoek heeft vrijwilligers gevraagd voor een va kantie van tien dagen, waarin zij eeij goede kans lopen verkouden te wordew Tot dusver hebben zich nog slechts wei nigen gemeld. Het vorig jaar namen er 5.475 vrijwilligers aan zo'n onder zoek deel, van wie 2.891 vrouwen en 631 echtparen. De oorzaak van het kou vat ten is toen niet ontdekt. Krankzinnig. Een rechtbank in de Ame rikaanse staat Wisconsin heeft de vrij gezel Edward Gein, in wiens afgele gen boerenhoeve het onthoofde lijk van een vermoorde vrouw werd aangetrof fen, krankzinnig verklaard. Een ge neesheer is tot do slotsom gekomen dat Gein sinds lang lijdt aan schizofrenie. Wetenschappelijk. Premier Nehroe van India heeft een beroep op de geleerden van de wereld gedaan, de wetenschap buiten politieke conflicten te houden. De wetenschap is, aldus de Indische eerste minister, een wapen geworden in de koude oorlog, maar het is niet juist de wetenschap hiervan de schuld te geven, want als haar ontwikkeling tot stilstand komt, geraken de naties in verval. Verdacht. De afgelopen weken zijn er in Belgrado vijf mensen gearresteerd, twee vooraanstaande leden van de vooroorlogse socialistische partij, een godsdienstonderwijzer, een vertaler van de Amerika; nse ambassade en een hoogleraar. Zij zouden verdacht wor den van het onderhouden van betrek kingen met anticommunistische emi granten in het westen. Geweigerd. De Jordaanse autoriteiten hebben maandag de toegang geweigerd aan een honderdtal Grieks-orthodoxe christenen uit Israel die kerstplechtig heden wilden bijwonen. Ongeveer der tienhonderd Arabische christenen wer den wel toegelaten. Verbindingen. De Verenigde Staten heb ben met Nepal en India een akkoord getekend over de aanleg van wegen met een gezamenlijke lengte van 1.450 km in Nepal, waardoor de verbindin gen met India zullen worden verbe terd. Het werk, dat ongeveer 38 miljoen gulden zal kosten, zal in vijf jaar worden voltooid. Verongelukt. Een Amerikaans marine vliegtuig is nabij Norfolk in de Ameri kaanse staat Virginia verongelukt, waarbij het een huis en verscheidene geparkeerde auto's raakte. Het vlieg tuig en het huis vlogen in brand. En kele inzittenden zijn licht gewond. Er is niets bekend omtrent het lot der an deren. Een der bewoners van het ge troffen huis werd gewond. Gemaskerd. Op het Parijse vliegveld Or- ly is maandag met een vliegtuig uit New York een gemaskerde Amerikaan aangekomen die een wereldreis maakt zonder iets te mogen zien. Deze straf is hem opgelegd omdat hij vragen die hem gesteld waren bij een wedstrijd voor de Amerikaanse televisie niet heeft kunnen beantwoorden. Een foto graaf die hem vergezelt zal hem na de wereldreis foto's laten zien van al het schoons, dat hij had kunnen zien als hij bétere antwoorders gegeven-had. Overstromingen. Door overstromingen als gevolg van zware regenval zijn in Irak zestien mensen omgekomen. Er zijn 5.800 daklozen. Onwaarschijnlijk. Het officiële Sovjet persbureau Tass heeft desgevraagd meegedeeld, dat er niets bekend was van een lancering van een bemande Russische raket. Ook radio-Moskou meldde in zijn nieuwsuitzending niets van een dergelijk gebeuren. In welin gelichte kringen te Moskou wordt het bericht voor onwaarschijnlijk gehou den. Opgebrand. Sovjet-geleerden zijn van mening dat de eerste spoetnik in de at mosfeer is opgebrand, aldus heeft een woordvoerder van de Russische Acade mie van Wetenschappen maandagavond verklaard. Binnenkort zal hierover een officieel communiqué worden uitgeger ven. Knikkers. De fabriek van Marble King te St. Mary's in de Amerikaanse staat West Virginia, 's werelds grootste pro ducent van knikkers, is door een explo sie, gevolgd door een brand, vernield. De Marble-King verzond dagelijks an derhalf miljoen knikkers. Volgens de directie loopt het verlies in de honderd duizenden dollars. Sneeuw. In Noorwegen sneeuwt het sinds zondagavond en volgens het meteorolo gisch instituut ;:al het de volgende da gen nog rrieer sneeuwen. Ook langs de zuidkust, waar 'het doorgaans niet sneeuwt, lag maandag meer dan negen tig centimeter sneeuw. het web, waaruit de lieftallige inmiddels ook haar vaste plaatsje heeft verlaten Dat vaste plaatsje kan het midden van het web, maar het kan ook een schuilplaats naast het web zijn, waarmee zij door dra den toch steeds in verbinding blijft staan, zodat ook in dat geval de kloptekens van haar minnaar haar niet zijn ontgaan. Hoe het ook zij, de aanstaande jonge bruid loopt met het nodige voorbehoud naar de door het mannetje gesponnen draad en schuift zich, eveneens hangend, in zijn richting. Ook wanneer de jongelieden nog slechts enkele centi meters van elkaar verwij derd zijn is de aarzeling van beide kanten nog op geen stukken na overwonnen. Vaak keert het wijfje weer naar haar web terug (klaarblijkelijk ont nuchterd door de aanblik die de zich pre senterende echtgenoot biedt), soms ook stuift zij woedend op haar minnaar af, die dan haastig de benen neemt. Soms laten de mannetjes zich door het eerste blauwtje afschrikken en houden de zaak verder voor gezien. Anderen zijn klaarblijkelijk zó be toverd door de aantrekkelijke aanblik die de woedende furie hun heeft geboden, dat zij nog wel wat risico voor een herhaald aanzoek willen nemen, zodat zij hun klop pen en trekken aan de verbindingsdraad hervatten. Uiteindelijk komt het huwelijk dan vaak wel tot stand. In dit verband lijkt het mij passend ook eens te antwoorden op de vraag, wat een Shocktoestand eigenlijk is. Daarover een volgende keer. H Pétillon (Nadruk verboden) ADVERTENTIE Koop nog vóór de belastingverhoging een in alle opzichten goedkope en op alle punten schitterende RENAULT - Fregate - Dauphine of - „Vier". Inlichtingen geheel vrijblijvend Een storingsgebied dat maandag met grote snelheid over de Britse Eilanden naar de Noordzee trok nam in de nacht nog verder in diepte toe. Het centrum van het lage-drukgebied begon daarbij langza mer te bewegen en er vormde zich een randstoring welke vergezeld van een zwa re storm langs de Waddenkust naar het oosten trok. Er werden op de meeste plaat sen windstoten van omstreeks 35 meter per seconde gemeten. Aan de achterzijde /an de kern wordt koudere lucht van polaire oorsprong aan gevoerd, waarin buien voorkomen, die plaatselijk van hagel en sneeuw vergezeld gaan. Op het noordelijk deel van de oceaan is de luchtdruk regelmatig en vrij snel aan het stijgen, waardoor het daar aan wezige diepe lage-drukgebied verdwijnt. Tegelijkertijd nadert een rug van hoge luchtdruk de Britse Eilanden. Deze zal zich over de Noordzee ïaar het oosten uit breiden waardoor de winden in ons land zullen afnemen. In Scandinavië is de vorst afgelopen 24 uur weer toegenomen. Aan de noordzijde van de Noordzee-depressie staan namelijk oostelijke winden, die koude lucht uit Rus land aanvoeren. Dit gaf in Denemarken opnieuw aanleiding tot sneeuwval en de temperatuur daalde er weer tot enke le graden onder het vriespunt. Deze koude zal zich komend etmaal langzaam verder in zuidelijke richting uitbreiden en moge lijk het noordoosten van ons land kunnen bereiken. WEERRAPPORTEN Woensdag 8 januari Zon op 8.47 uur, onder 16.47 uur. Maan op 20.45 uur, onder 9.49 uur. Maanstanden 12 jan. 15.01 uur laatste kwartier. 19 jan. 23.08 uur nieuwe maan. 28 jan. 03.16 uur eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 8 januari Hoog water 5.18 en 17.31 uur. Laag water 1.02 en 13.23 uur. Temperaturen buiten w w> en binnenland heden- S morgen 7 uur. Neerslag: T3 d U laatste 24 uur. I'S V 4) r. c.S Helsinki half bew. ono 20 0,6 Stockholm sneeuw O -8 Oslo sneeuw no 8 11 Kopenhagen sneêuw ono -2 4 Aberdeen zwaar bew. windst. 1 15 Londen onbewolkt w -i 4 Amsterdam regenbui w 6 7 Brussel zwaar bew. w 5 6 Luxemburg hagelbui w 1 16 Parijs zwaar bew. wzw 7 9 Bordeaux zwaar bew. w 10 6 Grenoble regenbui nnw 10 15 Nicë licht bew. w 17 - 0 Berlijn zwaar bew. w 5 5 Frankfort regen w 5 25 München regenbui wnw 2 19 Zürich regenbui wnw 5 22 Genève zwaar bew. wzw 10 25 Locarno geheel bew. z 0 0 Wenen regen wzw 5 13 Innsbruck regen O 3 17 Rome licht bew. z 11 0,2 Ajaccio zwaar bew. no 12 0 Mallorca mist windst. 10 0 Den Helder regenbui w.s.torm 6 5 Ypenburg half bew. w.storm 6 6 Vlissingen half bew. w.storm 6 6 Eelde lichte regen w.storm 5 8 De Bilt geheel bew. w.storm 6 11 Twente regen w.storm 5 10 Eindhoven zwaar bew. w.storm 6 7 Vlv. Z.-Limb geheel bew. wzw 5 5 f

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 2