Essens grote vraag: „Wordt Krupp: industriële imperium gesplitst?" Vijftig jaar geleden Washington tegen, Moskou voor een niet-aanvalsverdrag Gesol Royal expositieruimte REGULIERS- BREESTRAAT In vlammende en rokende smidsen leeft een oude, feodale legende voort RONDBLIK IN WEST- DUITSLAND II 3 r 'n Van dag tot dag Vb'" TELEFOON 30546 AMSTERDAM KRUPPS NIBELUNGEN-BURCHT: EEN LICHAAM ZONDER ONDERLIJF Uitzondering op iedere regel Uitstel van executie Ironie van het lot Sovjet-Unie zal 300.000 man demobiliseren 0p de ^Praatótoel Wordt u gekweld Londen verklaart zich naderPremier MacMillan bedoelt niet meer dan een suggestie Examens Uit Haarlems Dagblad van 7 januari 1908 DINSDAG 7 JANUARI 1958 Het is een enigszins vreemd idee, in deze tijd van het jaar over Sinterklaas te schrij ven, doch de omstandigheden leiden ertoe dat dit onderwerp zo vlak nadat de nasmaak van het 6 decemberfeest is over wonnen weer in de aandacht komt. De aanleiding is een antwoord, dat burgemeester en wethouders van Haarlem hebben doen toekomen aan een vragen steller uit de gemeenteraad, die het be grijpelijke verlangen koesterde tot een enigszins ordelijke openbare viering van het Sinterklaasfeest te komen. Er zijn na melijk in Haarlem vorig jaar drie en bijna vier Sinterklaasintochten uitgebroken, waardoor de toch al zo ontvankelijke ge moederen der kleine aanhangers van deze heilige ernstig in verwarring zijn gebracht Het vragenstellende raadslid heeft zich tot tolk van deze jeugdige supporters gemaakt en als het ware aangedrongen op bevorde ring van de eenheid des geloofs. Een stre ven, dat unaniem bijval had moeten oogsten, ware het niet dat het vraagstuk geheel en al uit de belangensfeer der kin deren is getrokken en door volwassenen is geannexeerd. De situatie is nu dus, dat het Sinter' klaasfeest moet worden beschouwd uit het oogpunt van de volwassene en dat het belang, dat kinderen erbij hebben, vol komen is uitgewist. Uit dat oogpunt beschouwd, zou het aan beveling verdienen niet drie, doch drie honderd intochten te organiseren, zodat alle winkeliersverenigingen hun eigen Nicolaas zullen bezitten en er naar harte lust mee kunnen sollen. De kinderen zou den wij dan willen aanbevelen, hun ge dachten te laten gaan over de mogelijk heid, een andere heilige als hun vriend te adopteren en zich geheel en al te concen treren op een verloochening van de drie honderd gebaarde mannen, die onder valse voorwendsels een aanval op hun genegen heid doen. Maar van kinderen kan men een derge lijke beginselvaste reactie moeilijk ver wachten. Zij laten zich braaf in de luren leggen en blijven onwankelbaar trouw aan alles, wat grote mensen hun gelieven voor te schotelen. Het merkwaardige in deze aangelegen heid is wel, dat niet alleen de kinderen maar ook B. en W. van Haarlem één enkele intocht het prettigst zouden vinden. Niettemin worden vergunningen verleend voor diverse maskerades, onder het argu ment dat men in sommige delen van de stad behoefte heeft aan een eigen Sint Nicolaasoptocht. Wij kunnen ons voorstel len dat men in sommige stadsdelen be hoefte heeft aan een speeltuin, aan goede riolering, aan een politiepost, aan een wijkraad maar aan een Sint Nicolaas optocht? De behoeftigen realiseren zich blijkbaar niet, dat hun behoefte gegrond is op een commercieel doel dat niets met Sint Nicolaas te maken heeft. Het lijkt ons een ongewenste behoefte, die de kop moet worden ingedrukt. Maar afgezien daarvan: de mogelijkheid om te komen tot één, groots opgezette intocht voor heel Haarlem moet toch te verwezen lijken zijn. In Amsterdam kan het toch ook, al is die stad natuurlijk wel iets be perkter in haar wijkbehoeften. Drie Haarlemse kunstschilders zullen, naar zy hopen, deze week nog een expositie van hun werk openen in het al geruime tijd leegstaande en op afbraak wachtende Hotel Royal. Zoals bekend is, wordt dit hotel aan het Stationsplein te Haarlem mettertijd ge sloopt. In afwachting daarvan staat het nog ongebruikt. De kunstschilders Poppe Damave, Wim Steyn en Frans Verpoorten willen van de gelegenheid gebruik maken om hun werk te tonen op een plaats, waar dagelijks vele honderden mensen passeren. Van B. en W. van Haarlem hebben zij toestemming gekregen de benedenverdie ping voor hun doel in te richten en thans zijn de drie schilders druk bezig de ruimte aan hun bedoelingen dienstbaar te maken. Wellicht volgende week al zal men tussen de dubbele' ramen aan de zijde van het station en in de etalage aan de Kruisweg hun aquarellen, tekeningen, schetsen en schilderijen kunnen zien. De tentoonstel ling zal een semi-permanent karakter krijgen, met dien verstande, dat zij om de twee of drie weken verschillend werk van dezelfde drie kunstenaars toont. Zij wordt bewust gericht naar het voorbijgaand publiek. Waar nu affiches de aandacht trekken, zullen dus binnen enkele dagen originele werken hangen. Damave, Steyn en Verpoorten hopen dat deze opvallende plaats voor velen ook aanleiding zal zijn iets van hun werk te kopen. PRINSES JOSEPHINE VAN BELGIë TE NAMEN OVERLEDEN NAMEN (Belga) Prinses Josephine, zuster van wijlen koning Albert van België, is maandag in het Benediktijner klooster Saint Benoit te Namen overleden, 85 jaar oud. Prinses Josephine werd te Brussel gebo ren als dochter van prins Philippe, graaf van Vlaanderen, een broer van koning Leopold. Uit haar huwelijk met prins Karei van Hohenzollern werden vier kinderen geboren, waarvan er nog drie in leven zijn: prinses Stephanie, prinses Marie Antoinet te en prins Albert. Prins Karei overleed in 1919 te Namedy. Prinses Josephine trad in 1935 in het kloos ter der Benediktijnernonnen te Coquelet nabij namen, welk klooster later werd overgebracht naar het klooster Saint Be noit, op de citadel van deze stad. ADVERTENTIE (Van onze reisredacteur) ESSEN Voor het gigantische kantoorgebouw van het industrieel imperium stonden honderden auto's, in ordelijke rijen, op het parkeerterrein. Maar één, een kleine sportwagen, stond met nonchalante elegance schuins op de stoep. Om zo de Duitse ordelijkheid te doorbreken moest de eigenaar een gewichtig man zijn. En toch, wanneer alles volgens plan was verlopen, zou die man nu nog twee jaar celstraf voor de boeg hebben, zou zijn industrieel imperium ontmanteld zijn, zou hij nog geen geld hebben gehad om een fiets, laat staan een sportwagen, te kopen. Vandaag echter is hij de rijkste man van Europa, misschien ter wereld. Hij is de enige eigenaar van een concern dat vier miljard gulden waard is. Zijn naam: Alfried Krupp von Bohlen und Halbach, oi kortweg Krupp. Een naam die een symbool is. Op jacht naar dat symbool lieten geallieerde vliegers regens van bommen op de Ruhrstad Essen neer, voltooiden Britse demontageploegen de vernietiging van 's werelds meest gehate concern na de Duitse capitulatie. Zakelijke voorzorgsmaatregel om een concurrent uit de weg te ruimen? Zeker, maar even zeker een oprechte poging tot vernietiging van de helse smidse waar de kanonnen waren gegoten die in drie oorlogen Franse, Belgische, Nederlandse, Russische en Poolse steden en dorpen aan flarden hadden geschoten. De wereld wenste vergelding, wilde de zware Duitse industrie het hart uit het lijf rukken. Het symbool moest verdwijnen: er moest een Krupp voor de rechters staan. Een jeep met drie Amerikanen haalde Alfried Krupp, sinds 1943 absoluut vorst over de staalmonarchie, uit de villa Hiigel, de Kruppse stamburcht, een grys monster van steen en staal, waar ik dezer dagen een betoverende Monet in een rommel- kamcrtje en een lange ry schilderijen van Kruppse kindertjes, erfprinsjes te paard, in de grote ontvangstzaal zag hangen. Toen hy gehaald werd, zei Krupp: „Ik ben slechts een eenvoudige zakenman". Had hy gelijk? Niet alleen de Britten, maar zelfs de Russen meenden dat de aanklacht „misdrijf tegen de vrede" geen steek hield. Krupps vader, Gustav, had met Hitier ge- pacteerd, de man was inmiddels net op tyd seniel geworden. Maar de Amerikanen hielden voet bij stuk en veroordeelden Al fried Krupp in 1947 wegens plundering van bezette gebieden en uitbuiting van slavenarbeiders tot twaalf jaar gevangenis straf en confiscatie van zyn ganse ver mogen. Vier jaar later kregen zy er spijt van, de Amerikaanse hoge commissaris McCIoy liet Krupp los en gaf hem zijn vermogen terug. Maar tegelijkertijd brach ten de geallieerden hun wet tegen „de overmatige concentrate van economische macht" tegen Krupp in stelling. Krupp moest zjjn imperium splitsen, niet alleen horizontaal, maar ook de veelgeroemde verticale opbouw afbreken, hy moest zyn kolenmijnen en staalbedrijven scheiden van de verwerkende afdelingen. Krupp werd een lichaam zonder onderlijf". recipieert weer op de Villa Hügel en ont vangt er koningen en staatslieden. Deze stille, lange, wat bleke man heeft zelfs met Kruppse grandeur een soort privé program voor hulp aan onderontwikkelde landen opgesteld, waar tot nu toe overigens nog niets van terechtgekomen is, hetgeen op luchting wekt in een bedrijf waar alles lijkt te slagen. Wat heeft Krupps herstel mogelijk ge maakt? Met louter economische argumen ten komt men er niet. Krupp is geen ge woon bedrijf, het is een absolute monar chie, een merkwaardig feodaal bouwsel een uitzondering op iedere regel. In deze gesloten gemeenschap werken tradities door uit een nevelig verleden. De onvoor waardelijke loyaliteit der „Kruppianer" is er één van. Men ontkomt niet aan de in druk dat wanneer monarch Alfried tegen een arbeider zou zeggen: „Spring eens -in die smeltoven", de man zou zeggen: „Ja- wohl Herr Generaldirektor", en het zonder bedenken zou doen. Hebben de arbeiders het bij Krupp dan zó goed? Eigenlijk niet eens. De lonen liggen in het algemeen iets lager dan in soortgelijke bedrijven, de sociale voorzieningen zijn weliswaar niet slecht, maar evenmin uitzonderlijk goed. Krupp is er alleen wat eerder mee begon nen. Overigens ook op typerend feodale Met grote hardnekkigheid hebben de geallieerden aan dit beginsel vastgehouden. In de Parijse verdragen van 1954, waarbij de bondsrepubliek zijn onafhankelijkheid herkreeg, ondertekende de Westduitse re gering de belofte dat Krupp voor begin 1959 zijn „holdings" in de kolen- en staal bedrijven zou verkopen. Het gaat hier voor namelijk om het „Hüttenwerk Rheinhausen A G". Europa's grootste staalbedrijf en de kolenmijnen in Essen en Bochum. Die be lofte is nog niet vervuld, er zijn geen kopers op komen dagen, de gigantische bedrijven zijn te duur en Krupp breidt ze voortdurend uit. „Voor een efficiënter be drijfsvoering", zeggen de „Kruppianer". Om de prijs op te jagen", menen anderen. Krupp kan uitstel krijgen van de ver kooptermijn en dat uitstel zal binnenkort worden aangevraagd. Een gemengde ge allieerd-Duitse commissie zal erover moe ten beslissen. Inmiddels wendt Krupp al zijn invloed en al zijn argumenten aan om de splitsing te niet te doen. Zijn juristen stellen dat de belofte van de regering in strijd is met de grondwet. Zijn bedrijfs economen zeggen dat de verticale opbouw van de staalindustrie overal in Europa in Tien jaar geleden, in december 1947stond Alfried Krupp von Bohlen und Halbach in Neurenberg terecht als een van de kopstukken van het industriële nazi-rijk. Op deze foto ziet men hem (midden) in gesprek met zijn advocaat. zwang is gekomen. Zijn perschef betoogt dat men van Krupp de zondebok van de hele Duitse industrie heeft gemaakt. En heel Essen hoopt dat de Amerikanen, Britten en Fransen hun hardnekkigheid zullen laten varen. Zal dat gebeuren? De Britten zijn, vermoedelijk uit zakelijke overwegingen, het halsstarrigst. In kringen van de Europese Kolen en Staal Gemeen schap lijkt men, op economische gronden, geneigd Krupp te laten re-integreren. Maai de E.GK.S. heeft geen stem in het kapittel. Wie vandaag door Krupps industriële domein wandelt, merkt hoe zwaar de „Kruppianer mythe" nog weegt. Alfried Krupp heeft verklaard dat hij nooit meer wapens zou maken en doet het ook nog niet, maar de ironie van het lot wil dat de geallieerden het bedrijf, dat zij wilden ver nietigen, vandaag of morgen misschien zullen vragen het weer te doen. Dat het doodvonnis over de firma niet voltrokken is, ziet men wel. Het onmogelijke is ge schied: het vernielde en ontmantelde be drijf staat weer overeind, produceert loco motieven en hijskranen, vrachtwagens en bruggen, blikverpakking en valse tanden. Het concern heeft een geschatte jaaromzet van 2,3 miljard gulden en maakt een netto winst van meer dan tweehonderd miljoen. De alleen-eigenaar van het concern, dat 73 afdelingen en ondernemingen omvat, manier. Wanneer er een fraulein Krupp trouwde, werd er een halve stad aan nieu we woonwijken gebouwd om het feest enige luister bij te zetten. Nochtans hebben vakbonden op de 93.000 arbeiders - van Krupp vrijwel geen greep. Niet alleen op dit gebied is er bij Krupp weinig van een nieuwere geest te bespeu ren. Toen ik vroeg of er al iets gedaan is tot schadeloosstelling van de dwangarbei ders uit de oorlog, kreeg ik ten antwoord dat men een proces verwacht, „aangebon den door Amerikaanse advocaten van kwa de zaken, die voormalige gevangenen daartoe hadden opgestookt". Uitingen in deze geest werpen de over weging op, dat Krupp niet alleen maar symbool of zondebok was, dat het misschien nuttig zou zijn de splitsing door te zetten. Voor de politieke gezondheid van de bondsrepubliek zou het beter kunnen zijn wanneer Krupps feodaal Industrieel im perium, deze besloten gemeenschap en anachronistische staat in de staat, althans bedrijfseconomisch, niet op zich zou kun nen staan. Maar de nieuwe tijd loopt niet helemaal tevergeefs storm tegen Krupps Nibelungenr burcht. Sinds kort wandelt als algemeen gevolmachtigde van Krupp een gewezen verzekeringsman uit Hamburg door de vlammende en rokende smidsen om fris bloed in het oude lichaam te pompen. Deze „stadhouder" die zich als circus-directeur beschouwt, wordt „de Amerikaan" ge noemd, omdat hij van jazz houdt, mensen op de schouder slaat en tegen arbeiders, die hem met „Herr Generaldirektor" aan spreken, kortweg zegt: „Noem mij maar Beitz, of Berthold, als je dat beter bevalt." In de heilige hallen van Krupp, waar generaties op stalen troner zetelden, klinkt dat net alsof de keizer van Japan zou zeggen: „Zeg maar Sjors hoor"! Uit Oost-Duitsland: 41.000; uit Hongarije17.000 MOSKOU (Reuter) Het Sovjet-pers bureau Tass bericht, dat de omvang van de Russisqjie marine en het leger opnieuw wordt verminderd en wel met driehonderd duizend man.. Van Oostduits gebied gaan 41.000 Russische militairen naar huis en uit Hongarije 17.000. Volgens Tass be schouwt de Russische regering dit als een belangrijke bijdrage tot een vermindering van de internationale spanning. In 1955-'56 zijn er 1.840.000 Russen gedemobiliseerd. De gedemobiliseerden zullen werk krijgen in hun plaats van herkomst, aldus Tass. De eerste vice-minister van Buitenlandse Zaken Wassili Koeznetsov en de plaatsver vangende stafchef generaal Malinin ver klaarden op een persconferentie, niet te kunnen antwoorden op de vraag, of de Sovjet-strijdkrachten nu minder dan drie miljoen man tellen. Hoeveel totaal? De reacties op de Russische mededeling in Washington, Londen, Parijs en Bonn komen er in het algemeen op neer, dat men de maatregel niet kan beoordelen, zolang niet bekend is over hoeveel militairen de Sovjet-Unie in totaal beschikt. Ook ziet men de maatregel als een onderdeel van het algemene streven om de omvang van de conventionele strijdkrachten te vermin deren, mi' de kern- ëh raketbewapening toeneemt. In westelijke kringen te Moskou is men van oordeel, dat de Russische maat regel vooral een psychologische waarde heeft. De Russen zouden ten overstaan van het wereldforum de westelijke mogend heden willen dwingen, ook de omvang van hun strijdkrachten te herzien. Van de zijde van het Amerikaanse departement van Defensie werd echter vernomen, dat de Amerikaanse militaire plannen in geen enkel opzicht zullen worden gewijzigd. WASHINGTON (UP) Amerikaanse functionarissen schatten de mankracht der Russische strijdkrachten op vier miljoen man. De inlichtingendiensten van de wes telijke landen ramen de sterkte der strijd krachten in Oost-Europa alleen al op 425.000 man, waarvan dus nauwelijks een zevende deel zal worden teruggetrokken. Het pijnlijke opstaan In de winter wordt het leven voor een groot deel beheerst door het opstaan: een pijnlijke zaak en een groot kwaad voor mens en dier. Ook de mens zou behoren te winterslapen zoals de egel, de hamster en de dikke beer. Wellicht verklaart dit de eigenaardige reacties die het opstaan van sommigen begeleiden. Wij nemen even de proefpersoon Wim onder de loupe. Daar gaat zijn wekker. Wat hoort men als waarnemer nu? Men hoort een dierlijke, wilde grauw of grol uit Wim's slaapvertrek, een wrede bons, een dreun, de wekker staakt zijn blij geroep, dan kraakt het bed of zich een vetzuchtige gorilla neerwerpt en daarna is het stil De puntjes achter „stil" hebben een functie, lezer! Zij duiden op een stilstand die geen stilstand zal blijken. Op schijn bare rust, die in werkelijkheid geladen is met allerlei passies, driften, latente span ningen en aanstuwingen. Want tijdens die puntjes ligt Wim, in een wanorde van beddegoed, met sterk-gesloten ogen achter over; het is wel duidelijk: hij kan de prille dag nog niet vrij en open in d'ogen zien. Hij deinst nog terug voor het her boren licht en de daaraan verbonden nieuwe plichten en verantwoordelijkheden. De psycholoog zal hier kunnen vaststel- lep dat de daar neerliggende Wim, of schoon wakker, niet opstaat met een lach en een lied, maar log blijft wijlen, vol weerzin jegens de dagelijkse tredmolen. Tegelijkertijd echter zal dezelfde psycho loog-waarnemer constateren, dat deze Wim in de langs de bed der and neer hangende hand een pan toffel geklemd houdt. Ejat zal hem interesseren. Waarom, denkt de psycholoog, doet Wim dat? Wij dienen hier een andere proefpersoon, een zeker Wiesje. naar voren te halen. Deze Wiesje nu, een uiterst agiel opstaan- dertje. dat vóór de wekker al met open ogen ligt, lijdt aan een ander psychisch ochtendzeer: zij heeft de ochtend- plaagziekte. Wies. ja. En dat houdt in dat zij (o.a.) deze Wim, nog worstelend met de dag, besluipt om hem, een bekertje ij's koud water over het ochtendlijf te wer pen als hij voor de wastafel staat of nog even „napiept", zoals de volksmond het ..zich noa even omdraaien" wel aanduidt. Dat verklaart de pantoffel van proef per soon WimZodra opent zich n.L de deur op een klein voorzichtig kiertje of reeds werpt Wim met de pantofiel. Met geen ander doel dan plaaaneest Wiesje gevoelig te treffen: een daad van zuivere, gele haat. Een ander type is de weeklager. Nauwelijks zwijgt diens wekker of men verneemt door het hele huis weemakende ..onoo's" en „aaaa's" en wij hebben eens gehoord in verhand met zulk een weekla ger dat huisschilders, bezig tegen de ach tergevel. nerveus kwamen aanbellen met de mededclinn dat er achter iemand om hulp lag te roepen; „hij zit zeker ergens tussen", zeiden de mannen, zo verndmen wii. Men vertelde ons dat zij niet eerder wilden geloven dat er niets ernstigs was gebeurd dan nadat men hen, door de kier van de deur de bewuste weeklager had ge toond. zóods deze achter -ijn dichte gordij nen stuurloos en hnnk.erin heen en weer stommelde; „OOO!" en AAA!", riep de man maar. 7,o zijn er meer tvnen-van-de-ochtend- stond: nsuch oiogen zitten er dagelijks smul- iprin bij te kijken. Als zij tenminste vroeg genoeg zijn opgestaan. Duif ADVERTENTIE door rheumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen, neemt dan uw toevlucht tot Togal. Het middel dat baat, ;waar andere falen. Laat u dus niet langer kwellen, maar gebruik Togal. Togal zuivert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apo theek en drogist 0.95. 2.40 en 8.88. WASHINGTON (UP) Volgens wel ingelichte bronnen heeft president Eisen hower besloten in zyn antwoordbrief aan premier Boelganin te zeggen, dat de Ver enigde Staten niet bereid zyn tot een non agressiepact, voordat verschillende proble men tussen Oost en West zijn opgelost. Verder zou hij zich koel willen uitlaten over een eventuele onmiddellijke ontmoe ting op hoog niveau. De deur voor zo'n ontmoeting zou echter openblijven, mits de Russen zich van tevoren op diplomatiek niveau bereid hebben getoond over speci fieke problemen te onderhandelen. Een officiële woordvoerder van het de partement van Buitenlandse Zaken heeft verklaard dat de 'Amerikaanse regering niet vooraf is ingelicht over de toespraak waarin de Britse premier een non-agressie pact voorstelde tussen Oost en West. Toen de woordvoerder gevraagd werd of Mac Millan wellicht in particuliere besprekin gen of notawisselingen een aanduiding ge geven had, bleef hy het antwoord schuldig. MOSKOU (UP) De Russische vice- minister van Buitenlandse Zaken Vassily Koeznetsov heeft in Moskou tegenover ver slaggevers verklaard MacMillan's voorstel „een positieve stap" te vinden. „Wij hopen alleen dat het een oprecht gemeend voor stel is en wachten op nieuwe voorstellen". ,vJk herinner er aan dat de Sovjetregering reeds in 1956 de wenselijkheid van een non-agressiepact tussen de NAVO en de landen van het verdrag van Warschau heeft bepleit", zo voegde hij hier aan toe. PEKING (Reuter) -- Het communistisch Chinese volksdagblad merkt op dat Mac Millans voorstel een goed denkbeeld is, „mits het ernstig is gemeend". LONDEN (AFP) Het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken zegt, dat Groot- Brittannië niet als enig land een niet-aan valsverdrag met de Sovjet-Unie wil slui ten. Een dergelijk verdrag zou een aanvul ling van andere verdragen moeten zijn. Een woordvoerder van het ministerie ver klaarde, dat MacMillans uitlating over een niet-aanvalsverdrag geen voorstel is, maai- meer een suggestie of een denkbeeld. Het betekent naar zijn mening geen wijziging in de Britse politiek. 1 (Reuter) Diplomatieke waarnemers zijn van mening, dat de Britse regering de betekenis van de suggestie van MacMillan tracht te verkleinen. De reactie in de we reld is groter geweest dan zij voorzien had, zo 'meent men. PARIJS (Reuter) In officiële Franse kringen is gezegd, dat de regeringen der NAVO-landen het voorstel van MacMillan zullen bespreken. BONN (UP) Naar aanleiding van Mac Millans voorstel heeft de Westduitse bondskanselier, dr. Adenauer verklaard dat er „op het eerste gezicht" een goede indruk van achterblijft. Henrich von Brentano, de Westduitse minister van Buitenlandse Za ken, zei: „Het is precies wat we willen en strookt geheel met onze opvattingen. Het was een zeer goede toespraak, en deze politiek moeten wij aanhouden", zo verklaarde hij. Amsterdam. Vrije Universiteit. Kandidaatsexa men rechten: M. F. Hazenberg, .Apeldoorn; J. F. van Maanen. Hengelo (Ov.). Den Haag. De Staten-Generaal heb ben twee jaar geleden ƒ32.055,76 toe gestaan voor verhoogde soldijen wegens het verlenen van de rang van sergeant majoor aan sergeanten, die zijn aange wezen om zoo nodig de plaats van een luitenant te vervullen. Diezelfde som is ook voor het jaar 1907 toegestaan. Maar de sergeants hebben het geld, hun door de Staten-Generaal toebedacht, nooit ontvangen! Waar het dan wél gebleven is? Minister Van Rappard heeft toe gezegd te zullen nagaan hoe deze ruim 64.000,- - zijn besteed

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 5