BUMBEL EN DE WENSHOORN L EEN WOELIGE TIJD J Agenda voor Haarlem NAAIMACHINES neven aan cle redactie ABDIfSIROOP S Ko van Dijk na een val in het ziekenhuis Kort en bondig DINSDAG 7 JANUARI 1958 4 Plezierig weerzien van Monsieur Hulot Oude muziek De radio geeft woensdag T elevisieprogramma Pakhuisbrand te Zaandam Nederlandse commissie voor biennale in Venetië Dr. A. Campo ridder in orde van de Nederlandse Leeuw Kerkelijk Nieuws Ds. D. H. Biesma 25 jaar predikant bij Chr. Ger. Kerk Voorstel om taxifooien in taxameter te verwerken Dodelijk ongeval bij de Hoogovens Kolenwerker maakt val van 25 meter Dame Adeline Genée tachtig jaar Verontwaardiging onder Belgische antiquairs „Forum" wekt geestdrift met „La Traviata" Provinciale coöperatiedag in Alkmaar ONS VERVOLGVERHAAL DOOR WERNER STEINBERG j er zijn geen betere De N.T.S. heeft voor haar filmprogram ma van maandagavond een uitstekende keuze gedaan. Velen, die de briljante film „Meneer Hulot met vakantie" van Jacques Tati reeds eerder hebben ge zien, zullen gretig hun toestel hebben in gesteld om dit onvergetelijke creatuur van Tati, geplaatst in een karakteristiek strandpensionnetje, te herkennen. De wij ze, waarop hij ons deelgenoot wil maken van de bedoening in Hotel de la Plage, is zó subtiel, dat er van de toeschouwer meer activiteit wordt verlangd dan bij de con ventionele filmkluchten, waarvan de ef fecten er dik bovenop liggen. De verdien ste van deze film is dan ook in het bijzon der, dat zij de waarnemingszin prikkelt. Men kan er niet passief bij schuddebui ken, maar moet er ook zélf zijn ontdek kingen in doen. Daarnaast zijn er ook bij zonder spectaculaire vondsten in uitge werkt, die culmineren in een onvrijwillig ontstoken vuurwerk. Maar mensen die de film voor het eerst in kleinbeeld zien, heb ben wellicht enige moeite Tati's impressies tijdig te verwerken. Zij zullen pas goed pret hebben, wanneer zij Monsieur Hulot nog eens voor een tweede keer gaan be zichtigen, zoals velen reeds hebben ge. daan om alle genietingen, die in dit werk zitten, er oók uit te halen. Beeldschermer In een reeks uitzendingen zal de V.A.R.A om de veertien dagen onder de titel „Zo klonk het vroeger" oude muziek laten horen, gespeeld op historische toetsenin strumenten uit particulier- en museumbe zit, al dan niet in combinatie met andere instrumenten. Men zal deze uitzendingen steeds op maandag kunnen horen in de vooravond. De eerste uitvoering geschiedt 13 januari. Het programma daarvoor ver meldt composities van Girolamo Fresco- baldi en Giovanni de Macque, gespeeld door Gustav Leonhardt op een Italiaaffe virginaal uit 1570, Marie Leonhardt op barokviool en Dijck Koster op barokcello. Een virginaal is een soort clavecimbel, die men om te bespelen op de schoot kan nemen of op tafel kan zetten. De opnamen voor de eerste uitzen ding werden ten huize van Gustav Leon hardt gemaakt. In volgende uitzendingen kan men onder meer clavecimbels, hamer klavieren en spinetten beluisteren. HILVERSUM I 402 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 De ontbijtclub. 9.00 Voor de vrouw (9.35—9.40 Waterst.). VPRO: 10.00 Boekbespr 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Gram. 11.00 Gevar. progr. 12.00 Dansmuz. 12.30 Land- en tuin- bouwmeded. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Tentoonstellingsagenda. 13.20 Politiekapel. 13.50 Medische kron. 14.00 Viool en piano. 14.30 Voor de jeugd. 16.30 Koorzang en ork.concert. 16.55 Hammondorgelspel. 17.55 Dans muziek. 17.50 Regeringsuitz.Rijksdelen overzee. Jeugduitz.: De brievenbus gaat open. Correspon dentieclub o.l.v. Regina Zwart. 18.00 Nieuws en comm. 18.20 Act. 18.30 R.V.U.: prof. dr. M. A. Beek: Oude Oosterse wijsheid. 19.00 Voor de kin deren. 19.10 De Christen en zijn politieke keuze, toespr. 19.25 VARA-Varia. VPRO: 19.30 Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Comm. 20.15 De Kattebel. 21.10 Paniek in Park Lane, comedie. 21.55 Lichte muz. 22.15 Muzikale caus. 22.45 Tus sen mens en nevelvlek, caus. 23.00 Nieuws. 23.15 Gram. 23.30 Hammondorgelspel. 23.5024.00 Soc. nieuws in Esperanto. HILVERSUM II 298 M. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws en SOS-ber. 7.10 Gewijde muz. 7.50 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 8.30 Lichte muz. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Gram. 10.15 Idem. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.15 Speculan ten, hoorspel. 12.25 Gram. 12.30 Land- en tuinb.- meded. 12.33 Lichte muz. 13.00 Nieuws. 13.15 Met PIT op pad. 13.20 Metropole-ork. 14.00 Gram. 15.35 Pianorecital. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Muz. caus. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. 18.00 Leger des Heils- kwartier. 18.15 Boekbespr. 18.30 Vocaal ens. 18.50 Gram. 18.55 Een goed woord voor een goede zaak. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Op de man af. 19.15 Gram. 19.30 Buitenl. overzicht. 19.50 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Omr.ork. en solist. 21.15 Bijbel en Kunst, caus. met voordr. 22.00 Geestelijke lie deren. 22.30 Singapore, een evacuatie-station, klankbeeld. 2.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Sportuitsl. 23.20—24.00 Gram. BRUSSEL 324 M. 12.00 Gram. 12.30 Weerbericht. 12.34 Gram. (Om 12.55 Koersen). 13.00 Nieuws. 13.11 Gram. 14.00 Schoolradio. 16.00 Koersen. 16.02 Gram. 16.15 Ork.- conc. 17.00 Nieuws. 17.10 Vlaamse liederen. 17.20 Voordr. 17.45 Gram. 17.50 Boekbespr. 18.00 Ka mermuziek. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Gram. 20.00 Idem. 21.00 Operettemuz. 22.00 Nieuws. 22.15 Pianorecital. 22.5523.00 Nieuws. VOOR WOENSDAG VARA. 17.00 Voor de kinderen. NTS: 17.30 Idem. KRO: 20.00 Vademecum, gesprek. 20.30 De Stil len, T V-spel. Maandagmiddag is brand uitgebroken in het pakhuis „Rangoon" te Zaandam, eigendom van de Zaanse Veem n.v. In het drie verdiepingen hoge pakhuis was ongeveer 1700 ton veevoederprodukten en grondstoffen opgeslagen, toebehorende aan de n.v. Handel en Industrie Zwaardema ker Veevoederfabriek. De grondstoffen bestonden uit partijen kokosschroot, so- jaschroot en lijnschroot. De Zaandamse brandweer, die met groot materieel ter plaatse verscheen kon de brandschade aan het gebouw zeer beper ken. De opgeslagen goederen liepen ech ter veel waterschade op. Om half drie heeft de brandweer de blussingswerk- zaamheden beëindigd. De staatssecretaris van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen heeft prof. A. M. Hammacher, directeur van het rijksmu seum Kröller-Müller in Otterlo, benoemd tot Nederlands commissaris voor de ne genentwintigste biennale in Venetië in 1958. Prof. Hammacher zal bij de samenstel ling van de Nederlandse inzending voor deze biennale worden bijgestaan door de heren C. Doelman in Rotterdam en W. Cou- zijn in Amsterdam. Secretaresse van de ingestelde voorbereidingscommissie is mejuffrouw G. A. A. ten Holte in Amster dam. De oud-president-directeur van de Stich ting voor de Ontwikkeling van de Machi- nelandbouw in Suriname, dr. E. J. A. Cam po, is benoemd tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. De minister van Za ken Overzee, mr. G. Ph. Helders, heeft maandag op zijn ministerie de versierse len, behorende bij deze onderscheiding aan dr. A. Campo uitgereikt. De minister herinnerde hierbij aan de lange en zeer eervolle loopbaan van de heer A. Campo in het voormalige Neder lands Indië, waarbij hij reeds op zeer jeug dige leeftijd een hoge functie bekleedde op grond van zijn bijzondere bekwaamhe den. Na de oorlog is de heer A. Canflpo werk zaam geweest voor verschillende zaken, Suriname betreffende, in het bijzonder voor de stichting Machinale Landbouw. Hij is daarbij een van de belangrijkse stu wende krachten geweest in een tijd toen men nog helemaal niet wist, of dergelijke plannen als de Stichting beoogde, konden en zouden slagen, en waarbij men derhal ve de nodige visie moest hebben op de toe komst, en durf om door te zetten. Als man van grote werkkracht en bekwaamheid heeft dr. A. Car to dit werk aangedurfd en volbracht. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Woubrugge G. F. Over- gaauw te Woudrichem; te Rijsoord H. Bos senbroek te Deil en Enspijk. Aangenomen naar Erichem F. H. Schef- fer, vicaris te Dedemsvaart. Bedankt voor Leerbroek J. Spelt te Din- teloord; voor Voorburg J. D. de Stoppe laar te Laren (N.H.). Benoemd tot hulpprediker te Rotterdam (wijkgemeente Prinsekerk) A. L. van Melle, kand. aldaar. Geref. Kerken Beroepen te Lónglej' CBr'its ColtimWa') en te Calgary (Alberta, Canada) K. Hart te Wallaceburg (Oiïtëftiö;Canada)' (vóÖ'rTiëérf te Utrecht). Aangenomen naar Stadskanaal (vac. A. H. Piersma) W. Stuursma te Grootegast. Benoemd tot hulpprediker te Buenos Aires (Argentinië) C. van Rijn, kand. te s-Gravenhage, die deze benoeming aan nam. Chr. Geref. Kerken Bedankt voor 's-Gravendeel H. W. Eer- land te Lisse; voorMaassluis H. C. van der Ent te Werkendam. Evang. Luth. Kerk Bedankt voor Dordrecht J. J. F. Herr mann te Alkmaar-de Rijp. Geref. Gemeenten Bedankt voor Capelle a. d. IJssel en voor Kampen H. van Gilst te Dirksland; voor Boskoop J. B. Bel te Krabbendijke. Geref. Gemeenten in Nederland Tweetal te Ederveen M. van de Kette rij te Alblasserdam en F. Mallen te Brui- nisse van wie laatstgenoemde is beroepen. Een autobus, die met een groep kinde ren uit Berlijn in Beieren reed, botste in Landsberg tegen een huis. Drie kin deren kwamen om het leven en zeven andere werden gewond. De bus en het huis werden zwaar gehavend. Woensdag 15 januari hoopt ds. D. H, Biesma, predikant bij de Christelijk Gere formeerde Kerk van Haarlem-Noord, zijn ziiveren ambtsjubileum te vieren. Hij werd in 1907 geboren en studeerde aan de Theo logische School te Apeldoorn, waar hij in 1932 kandidaat werd. Op 15 januari 1933 aanvaardde ds. Biesma zijn ambt te Dro- genham. Op 23 januari 1949 deed hij zijn intrede te Hoogeveen en op 24 augustus 1956 in Haarlem-Noord. Ds. D. Biesma uit Utrecht, de broer van de aanstaande ju- bilaris, trad daarbij als bevestiger op. De Christelijk Gereformeerde kerk van Haarlem-Noord, waaronder ook Santpoort behoort en de kerkeraad zijn voornemens het bijzondere feit met de jubilaris en zijn gezin op woensdag 15 januari in de Bethel kerk aan de Floresstraat in Haarlem-Noord te vieren. Een comité van taxichauffeurs te Am sterdam heeft zich met een brief gericht tot de wethouder voor het taxiwezen, mr. R. van den Bergh, waarin wordt verzocht een tariefsverhoging van 30% te verwer ken in de taxameter, op het tarief dat gold tot 24 december 1957. Hierdoor zou aan de werkgever een verhoging van 10% op het opgereden bedrag toekomen en de chauffeur zou een vaste beloning van 20% ontvangen, 'buiten het «normale basisloon. Volgens dit voorstel zou dus het fooien systeem komen te vervallen. ADV ERJE NT lb. Alle merken, dus ruime keuzo ENGEL, Gr. Houtstr. 18' Tel. 14444 - 1 ■- - v-• ,.v - r- (Verkort weergegeven) Wereldomroep. In onze dagbladen wordt in alle toonaarden financiële steun ge vraagd voor de Nederlandse slachtoffers van barbaarse terreur in Indonesië. Deze oproep verdient aller steun en ieders volledige medewerking. Maar wat wordt gedaan voor hen die vol spanning daar nog moeten leven? Ik beluisterde enige dagen geleden onze „Wereldomroep", gericht op Indonesië, de z.g. „Maleise omroep". In een tijd van hongersnood en ellende sprak zij over gekleurde kubusjes, trein tjes en wagentjes, waarmede de kindertjes zo leuk konden spelen. Daarna liedjes over „houwen" en „trouwen", „mee" en „zee", „varen" en „baren" of „doen" en „zoen". „En dat was dan weer alles voor vandaag". Ik vraag mij af of deze in de bahasa Indonesia verknoeide zendtijd niet beter besteed kan worden aan goede voorlich ting aan onze vaak gedwongen achterge bleven landgenoten. Hoeveel voorlichting zouden onze land genoten in dat verprutste half uur kunnen krijgen over de toestanden en mogelijk heden hier, over onderwijs, herscholing, opvangen, over hun vrouwen en kinderen, enfin wij zitten boordevol gegevens; zij daar zitten boordevol verlangen naar nieuws* uit het vaderland. P. N. Vanmorgen tussen acht uur en half negen heeft by de afdeling cokesoven van K.N.H.S. een ongeluk plaatsgehad dat de 34-jarige arbeider M. J. A. Peeperkamp uit Beverwijk het leven heeft gekost. De heer Peeperkamp, die werkzaam was als tweede kolenverwerker, is door een openstaand luik in de vloer van de koker- vormige transportbrug, die de verbinding vormt tussen het kolenbreekhuis en de eerste kolentoren, van circa 25 meter hoogte gevallen. Men vermoedt dat een windstoot het luik heeft opengedrukt. Het slachtoffer laat een vrouw en een kind achter. Een van de beroemdste figuren uit de geschiedenis van het ballet, Dame Adeli ne G.enée-Isitt, is maandag tachtig jaar ge worden. Dame Adeline, die in 1897 voor het eerst in Engeland danste, zei, dat zij verzocht had deze dag heel rustig te hou den. Maar een stroom van bewonderaars kwam naar haar suite in het Hyde Park Hotel. „Ik heb foto's van de Koning en Koningin van Denemarken ontvangen, die speciaal voor deze gelegenheid ge maakt en ondertekend zijn, en ook een erg vriendelijke brief van de Koningin", zo vertelde zij. Dame Adeline is lid van de Anglo-Deense vereniging. Adeline Genée, die de eerste president van de Royal Academy of Dancing in Lon den is geweest, een functie die zij vieren dertig jaar heeft bekleed, zei dat zij thans haar dagen in ledigheid doorbrengt, maar een erg plezierige ledigheid. Ze zei, dat zij geen actieve rol meer heeft gespeeld in het ballet, sedert zij zich drie jaar ge leden uit de Royal Academy terugtrok en toen werd opgevolgd door Dame Margot Fonteyn. „Maar natuurlijk heb ik altijd grote belangstelling voor alles wat in de wereld van het ballet gebeurt. Morgen avond ga ik, als het ware, terug naar mijn tweede jeugd, wanneer ik „De Notenkra ker" ga zien in de Royal Festival Hall". De verkoop van een triptiek „Maria Boodschap", dat wordt toegeschreven aan De meester van Flemalle" aan het Metro politan Museum in New York heeft in Belgische kunstkringen grote verontwaar diging gewekt. In de senaat heeft baron Pierre Nothomb de minister van Onder wijs, Collard, vragen gesteld over de om standigheden waaronder de triptiek is verkocht. De Brusselse vereniging van antiquairs heeft een beroep op koning Boudewijn gedaan stappen te nemen opdat de triptiek weer naar België komt. De triptiek, die uit de veertiende of vijftiende eeuw dateert, zou door de Belgische familie De Hemricourt de Grunne voor vijftig miljoen Belgische francs zijn verkocht. Bij deze verkoop zou de Rockefeller Founda tion bemiddeling hebben verleend. ADVERTENTIE Een kuchje, een geprikkelde keel voor mij het signaal om er vlug bij te zijn- met Abdijsiroop Drie maai per dag een lepel en wèg blijft de wèg de kans op verergering tot griep of bronchitis... onbezorgd door het gure seizoen! De 23 genezende bestanddelen lossen het slijm op en verjagen de ziektekiemen. (AKKER SIROOP) Bumbel keek verwonderd naar het ding, dat hij uit de grond had gespit. Het zag eruit, of het heel lang in de grond had gezeten. „Dat is een hoorn!", zei hij bij zichzelf. „Hoe komt die hier?" Hij maakte de hoorn schoon en krabde er de klei af, bekeek 'm van alle kanten en zette hem toen aan zijn mond. Toen blies hij er eens flink hard op. Maar er kwam geen geluid uit. „Hij zal natuurlijk verstopt zijn", meende Bumbel. 14-15 De acteur Ko van Dijk is afgelopen zater dag met een ernstige hersenschudding en kwetsuren in de Ziekenverpleging in Am sterdam opgenomen. Dit is het gevolg van een val van de trap in zijn woning nadat hij in de Amsterdamse Stadsschouwburg de nieuwjaarsreceptie had bezocht die volg de op de voorstelling van „Gysbreght van Aemstel" op Nieuwjaarsdag. Men ver wacht, dat de acteur geruime tijd, ten minste een maand, niet zal kunnen optre den. Derhalve zal zijn rol in het stuk „Ja nus" van Carolin Green, waarvan op 18 januari door de Nederlandse Comedie de première zal worden gegeven, worden overgenomen door Louis Gimberg. De voorstellingen van „Oom Wanja," waarin Ko van Dijk de titelrol vervult gaan voor lopig niet door. Het operagezelschap „Forum" in En schedé heeft maandagavond in de geheel bezette Twentse Schouwburg in Enschedé de première gegeven van de opera „La Traviata" van Verdi, met begeleiding van het Overijssels Philharmonisch Orkest Het geheel stond onder leiding van de arti stieke directeur van „Forum", Paul Pella De voorstelling is een groot succes gewor den voor „Forum". Er waren talrijke open doekjes en aan het slot heeft het pu bliek minutenlang geklapt. In de hoofdrol len speelden Cora van Doesburg als Vio- letta, Peter van Zon als Alfredo en Anto- ni Wink als George Germont. De bijzonder kleurrijke decors waren van Wim Vesseur. Hij, alsmede Paul Pella, deelden in de hul de, die een geestdriftig publiek de arties ten heeft gebracht. Er waren vele bloe men. Op woensdag 29 januari houdt hét Insti tuut voor Land- en Tuinbouwcoöperatie in Noordholland voor de derde maal een provinciale coöperatiedag in Alkmaar. In afwijking van het programma van vorige bijeenkomsten worden dit jaar in de ochtenduren een drietal besloten sec tie-vergaderingen gehouden. Elke bijeen komst is gewijd aan een speciaal onder werp, dat voor de ontwikkeling van de coöperaties van grote betekenis is. De behandeling van deze onderwerpen in sectievergaderingen schept mogelijk heden voor een nuttige discussie, waar van de deelnemers het nodige profijt kun nen trekken voor hun plaatselijke werk zaamheden. Inleiders in deze seetie-bijeen komsten zijn resp. de heren K. J. Vrij ling, landbouwredaeteur van „Het Pa rool" over „De landbouwcoöperatie in de schijnwerpers van de publiciteit", J. Ho- man, oud-directeur van de Coöp. Veeaf- zetvereniging „Drentex" en bestuurslid van landbouworganisaties over „Voortgezette coöperatie" en A. de Kok, chef van de afdeling Poot- en Consumptieaardappelen van het Centraal Bureau in Rotterdam over „De organisatie van de afzet in De nemarken en Nederland". Tijdens de 's middags te houden open bare bijeenkomst zal de heer G.H.E.M van Waes, voorzitter van de Kon. Ned Zuivelbond (F.N.Z.) spreken over „In vrijheid naar groter kracht". 41. Men moest het verleden goed kennen om de eigen tijd te begrijpen. En om de waarheid over het heden te kunnen neerschrijven, moest men de dingen goed en helder zien. Ook bij prof. Radloff volgde hij de col leges in de alleroudste Duitse geschiedenis. De lange winteravonden begunstigden zijn werk. De sneeuw viel in dichte vlokken en sloot het kleine uni versiteitsstadje in. Voor caféleven voelde Harry Heine weinig. Hij rookte,, noch dronk. Van Neunzehn en Men- zel had hij zich gedistancieerd. In het hele vrijheids- streven had hij vele holle frazen ontdekt en hoeveel ruzie was er onderling! Allen spraken van de vrijheid, maar ieder had er een eigen opvatting over. Harry begon weer gedichten te schrijven, maar het was hem niet voldoende, dat zijn vrienden zijn produk- ten bewonderden. Hij wilde graag het oordeel horen van een autoriteit op dit gebied. Op een dag, toen Schlegel met het gebruikelijke ceremonieel zijn college had beëindigd en op het punt stond om, gevolgd door zijn knecht, de collegezaal te verlaten, trad Heine naar voren en op enige vellen papier, welke hij in handen hield, wijzend, zei hij: Professor, dit zijn enkele litteraire schrifturen van mijn hand. Zou ik u mogen vragen, om deze gedichten eens te lezen en mij naar waarheid te zeggen, of er iets in zit?" De woorden kwamen er stijf en verlegen uit, maar dit was de enige manier om zijn opwinding de baas te blijven. Schlegel keek de jongeman, die voor hem stond, opmerkzaam aan. Hij was hem al eerder opgevallen, hoewel hij tot dusverre steeds had gezwegen. Schlegel, die ij del was en dat ook inder daad wel zijn mocht, voelde onmiddellijk de diepe eer bied en hulde welke in dit verzoek school. Bovendien behoorde 't bij zijn beroep als professor om de jeugd leiding te geven en bij te staan. Hij was er bijna zeker van, dat deze literaire produkten een teleurstelling zouden opleveren... Ze zouden wel niet veel verschillen van andere geestes-produkten, welke hem voorgelegd werden. Hij knikte en antwoordde op welwillende toon: „Als u mij de tijd wilt geven, dan beloof ik u, dat ik uw literaire prestaties zal lezen en u onomwonden mijn mening zal zeggen." mi nam de vellen papier in ontvangst en schreed waardig verder, de collegezaal uit. Vol angstige spanning wachtte Harry het volgende college af. Prof. Schlegel gaf hem echter geen enkele wenk en scheen hem niet te zien. Teleurgesteld schold Heine zichzelf voor een dwaas uit: te denken, dat de beroemde professor zijn verzen zou lezen...! Toch bleef de twijfel hem kwellen, aangezien hij zich ervan bewust was, dat hij hier met een uitzonderlijk mens te maken had. Als deze man hem zijn oordeel gaf, zou het van beslissende betekenis voor Harry Heine zijn... Hiervan was hij heel diep overtuigd. Wanneer Schlegel bleef zwijgen, zou er door Heine nooit meer een vers geschreven worden. Dat nam hij zich stellig voor. Dan zou hij een rechtersbaan aanvaarden of een ander soort droge jurist worden! In die dagen was hij zwijgzaam en in zichzelf ge keerd. Zijn vrienden zagen hem slechts heel zelden. Tot schrijven kwam hij door de spanning over Schle- gel's oordeel ook niet meer. Hij bleef op zijn kamer hokken, piekerend over allerhand dingen en ook zijn eerste wanhopige liefde voor het hooghartige nichtje in Hamburg pijnigde hem opnieuw. De dagen verstreken. Schlegel had hem stellig ver geten! 't Was allemaal tevergeefs geweest. De vage droom vervloog. Een dorre vertwijfeling greep hem bij de keel. Had Salomon Heine tenslotte toch gelijk gehad. Weken verstreken, zonder dat hij iets uitvoerde. Met monotone regelmaat slenterde hij naar de colle ges. Met zijn kameraden maakte hij grapjes, waar mee hij zijn vertwijfeling trachtte te camoufleren. Opnieuw had hij herhaaldelijk last van een kloppende pijn bij de slapen en 's nachts sliep hij slecht. De lente brak aan, maar het was voor hem een lente zonder glans, zonder bloeieen dode lente. Schlegel's college duurde dit keer wel héél lang. De professor scheen van geen ophouden te weten, hij sprak door, onvermoeid en boeiend. Hij citeerde allerlei voorbeelden en las hele bladzijden uit boeken voor. Harry Heine had echter een brandende hoofd pijn en kon het gesprokene slechts met moeite vol gen. Hij zag er slecht uit van de slapeloze nachten en er waren rode randen om zijn ogen. En diep in hem was er het minderwaardigheidsgevoel: ik ben helemaal niets! Eindelijk, na vier uur praten, beëin digde Schlegel zijn voordracht. Er werden ditmaal geen vragen gesteld, de studenten waren volkomen uitgeput. De professor streek even langs zijn voor hoofd, aarzelend keek hij de studentenrijen langs, als zocht hij iemand. Toen zijn blik op Harry Heine viel, scheen hij zich opeens iets te herinneren. Hij wenkte de jongeman, om bij hem te komen, en zei: „Meneer Heine, ik zou u graag bij mij zien. Ik heb een en ander met u te bespreken, het betreft uw gedichten. Het is te veel om het hier allemaal te zeggen. Kom morgen middag bij mij thuis!" Hij wachte niet op Heine's antwoord, doch wandelde met de gebruikelijke plech tigheid de collegezaal uit. Harry Heine staarde hem sprakeloos na. Eerst be greep hij 't nog niet goed, doch dan drong 't tot hem door: de grote Schlegel had hém bij zich thuis uit genodigd! Neunzehn, die langs hem liep, merkte spottend op: „M'n brave Heine, je ziet eruit, alsof iemand je zo juist een prachtige orde op de borst heeft gespeld!" Hij wilde wachten, tot zijn kameraad met hem meeging, doch deze stond roerloos voor zich uit te kijken. Ongeduldig haalde Neunzehn tenslotte z'n schouders op en verdween. „Ik kom graag, professor", prevelde Heine, toen er van de beroemde professor al niets meer te bekennen was. Ook de studenten hadden de collegezaal inmid dels verlaten. Harry Heine stond alleen iri de grote sombere ruimte. Plotseling overweldigde hem een grote angst: Lieve God... als hij mij nu hier in aanwezigheid van al die anderen wilde sparen, maar mij morgen die gedichten teruggeeft met het advies: „verbrand die rommel, Heine Dezelfde zwijgende knecht, die de professor ook naar de colleges begeleidde, opende de deur voor Hei ne en bracht hem in Schlegel's studeerkamer. Het meu bilair was elegant als de professor „elf. Er waren mooie kaarsenkronen en de wanden van het vertrek werden door boekenkasten in beslag genomen. Op een kleine schrijftafel bij het raam stond een globe, waar op met rode inkt de wereldreizen van de prof. waren aangegeven. Het geheel maakte een verfijnde en voor name indruk. Met grote voorkomendheid trad Schle gel zijn jonge gast tegemoet. (Wordt vervolgd) Circus. Circus Jos Mullens verblijft op het ogenblik in Engeland. Het werd uit genodigd om in het grote Bellevue Circus in Manchester gedurende acht weken het programma te verzorgen. Prinselijke duiven bekroond. Op de jaarlijkse tentoonstelling van de postdui venvereniging „De Vriendschap" te Soest behaalde Prins Bernhard vier prijzen en een zeer eervolle vermelding met zijn in gezonden postduiven. In de groep oude duiven, die aan vluchten tot 300 km. deel nemen, behaalde de Prins twee tweede prijzen. Bij de afdeling jonge doffers van 300 km. en meer kreeg de Prins de vierde prijs. De beste oude doffer, die vluchten maakt van minimum 500 km., was ook eigendom van de Prins, die in deze klasse een eerste prijs kreeg. Hoogleraar te Leiden. Bij Kon. Besluit is met ingang van de dag, waarop hij zijn ambt zal aanvaarden, benoemd tot gewoon hoogleraar in de faculteit der Letteren en Wijsbegeerte aan de Rijksuniversiteit te Leiden, om onderwijs te geven in de feno menologische methode, de conflictspycholo- gie en de pastorale psychologie: dr. J. H. van den Berg, thans buitengewoon hoog leraar. Pseudo-vogelpest. Op het bedrijf van de pluimveehouder P. Gommans in de buurtschap De Stalk te Baarlo zijn onge veer 1100 kippen en kuikens afgemaakt wegens pseudo-vogelpest. Jongens op avontuur. Te Clavier in België zijn twee Nederlandse jongens aan gehouden, die kortgeleden ontsnapt zijn uit het gesticht „Huis Mariënwaart" te Lim- mel bij Maastricht. De jongens, de 13-jari- ge J. van V. en de even oude A. O. ver klaarden da? zij onderweg waren naar Frankrijk. Het is nog niet bekend of de jongelui al weer terug zijn te Limmel. Prof. Beet curator. Tot lid van het cu ratorium der Amsterdamse gemeente uni- veysiteit is benoemd prof. dr. L. J. M. Beei Prof, Beel volgt in deze functie mr. W. G. A. van Sonsbeeck op. Zeepost marine. De eerste postsluitin- •gen voor Nederlandsch Nieuw-Guinea van brieven bestemd voor marinepersoneel a/b. Hr. Ms. „Evertsen" en Hr. Ms. „Drenthe" zijn: resp. lf januari a.s. 15 uur en 15 januari a.s. 17 u. De tijden gelden voor het marinepostkantoor Amsterdam C.S. ADVERTENTIE Kadoma flV Tel. 40100 Amsterdam DINSDAG 7 JANUARI FILMS: Cinema Palace: „De Familie Trapp", a.l., 19 en 21.15 uur. Frans Halstheater: „De bandelozen", 18 jr., 20 uur. Lido Theater: „Herrie om Jolanthe", a.l., 19 en 21.15 u. Luxor Theater: „De twaalf gezworenen" 14 jr., 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: „White Cristmas", a.l., 20.25 uur. Rem brandt Theater: „Een echte Parisienne", 18 jr., 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „Het monster dat de wereld bedreigde", 14 jr., 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „Oog om oog", 18 jr., 19 en 21.15 uur. WOENSDAG 8 JANUARI Stadsschouwburg: Voor Geloof en We tenschap, de Haagse Comedie met: „Veel leven om niets", 20 uur. TENTOONSTELLINGEN Galerie Espace: Expositie van schilderijen en gouaches van André Bal int, 1117 u. FILMS: Cinema Palace: „De Familie Trapp", a.l., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Frans Halsthea ter: „De bandelozen", 18 jr., 14,30, 9 en 21.15 uur. Lido Theater: „Herrie om Jolan the", a.l., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „De twaalf gezworenen", 14 jr., 14, 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: „Michael Strogoff, de koerier van de Tsaar", a.l., 20.15 uur. Rembrandt Theater: „Een echte Parisienne", 18 jr., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „Het mon ster dat de wereld bedreigde", 14 jr., 14.30, 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „Oog om oog", 18 jr., 14.15, 19 en 21.15 uur. DIVERSEN: St. Bavo: Arbeiders Toneelvereniging „Herman Heyermans" met „Het meisje met de rode strik", 20 uur.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 6