Zaandam's scholenarchitectuur blinkt uit door eenvoud en schoonheid Architect Bakker gaf de stad vijf prachtige nieuwe gebouwen IJmond-agenda Havenberichten Boeiende voordracht door Nel Oosthout Laakbare navigatie van de KW 61 oorzaak van aanvaring met IJm 239 Visserij-varia VELSEN ZOEKT EEN „SCHOOLVOORBEELD" Haarlemse accountant krijgt anderhalf jaar 5 Zon Gang Verrassend Sober DCIJ behaalt (raai succes in K. de Jong-toernooi Jan Retel niet meer bij „Haagse Comedie" De 16-jarige Leen de Rooy winnaar jeugdtoernooi in Alkmaar Volleybalprogramma „HIJ MOEST ONS OF DE PIER NEMEN" J aarvergadering Amateurfotografen Belastingfraude E.Z.Z.C. gaat hangar bouwen DINSDAG 7 JANUARI 1958 ZAANDAMS GEMEENTE-ARCHITECT, de heer G. M. G. Bakker, heeft eigens in de zuidoostelijke nieuwbouw van zijn stad naast een bruingeteerde houtschuur een droom van een lagere school neergezet. Niet alleen qua uiterlijk en interieur, maar ook wat de „bewoners" betreft, want hier scholen samen de Christelijke kinderen in de rechtervleugel en de „openbare" spruiten uiteraard in het linker gedeelte. Gemeentewerken, die dit luchtige complex bouwde, heeft er al heel wat mensen heengesjouwd, want deze „Wilhelminaschool" is inderdaad in alle opzichten een voorbeeld van moderne scholenbouw, waarvoor wat meer grond nodig was dan voor de behuizingen of fabriek-achtige bouwsels, die men elders voor scholen poogt te laten doorgaan, maar waar aan de andere kant dit geslacht en vele komende hun plezier aan kunnen beleven. Daarmee is Zaandam allerminst uitgepraat op het stuk van nieuwe, frisse scholen, want dit in wezen echt niet zo mooie stadje met zijn fabrieken wat ordeloos door de woonwijken gestrooid, zijn tekort aan openbaar groen en zijn moeilijke ligging tussen de polders en de spoorlijn naar Uitgeest, kan op vijf gemeentelijke scholen wijzen, die er zijn mogen. Die model mogen staan voor wat Nederland zijn jeugd denkt aan te bieden in de jaren, dat spel en ernst dooreen plegen te lopen en die bijvoorbeeld opzienbarend afsteken, bij wat men in Velsen de afgelopen jaren heeft gemeend te moeten neerzetten aan scholen. De combinatie van twee levensrichtingen is niet vreemd in het Zaandamse onderwijs. De ULO, een ander fraai staal van geslaag de architectuur, eveneens van dezelfde ar chitect Bakker en eveneens in den beginne wei eens wat omstreden maar thans hoge lijk geprezen, is er het tweede exempel van. Ook in dit ruime, zonnige gebouw, dat te vinden is ten noorden van de spoorlijn tussen Zaandam en Hoorn, gaan het open baar en het christelijk onderwijs broeder lijk samen onder één mooi dak en men bouwde op die manier voor 489.000 (in 1955 dan altijd) een royale ULO met 18 lokalen, waar later ten koste van 137.000 nog eens een pronkje van een gymlokaal bij kwam. Het is architectonisch een heel andere school dan de dubbele lagere school van zopas, maar ook deze is mooi en degelijk, licht en zonnig. Tè zonnig, naar sommige leraren in het begin vonden, waaruit blijkt, dat er ook wel weerstanden zijn geweest. Maar het is tenminste een representatief gebouw met allure, met. een voortref felijk- gevonden horizontale lijn, met de op- elkaar-gestapelde klasselokalen tot een heden saamgesmeed en met een bekoorlijk bronsje in de ruime tuin: „het gezin". Architect Bakker heeft op zijn 39e jaar in Zaandam al zijn gang kunnen gaan als zelfstandig gemeente-architect en hij schiep achterelkaar scholen voor zijn ge meente, die tot in lengte van jaren de Ne derlandse na- oorlogse architectuur eer zullen aandoen. Nu is hij 44 en hij heeft nèg de vrije hand, die hij met sierlijkheid gebruikt. In die tussentijd ontstond onder meer een meisjes-vakschool met een aantal gedurfde, gewaagde ideeén er in verwerkt. Het is een pracht van een gebouw gewor den, dat op de blinde gevel wordt afgeslo- VELSEN DINSDAG 7 JANUARI Thalia, „De knapste meisjes moeten sterven", 20 uur. Rex, Geen opgave ontvangen. Openbare Leeszaal en Bibliotheek, Fi liaal geopend van 19 tot 21 uur. Raadhuis, 19.30 uur: Openbare vergade ring gemeenteraad Velsen. „Alcoholics Anonymous", zaal Abelen straat, van 20 uur af spreekuur. Pieter Vermeulenmuseum: Geopend van 9.30 tot 12 en van 14 tot 16.30 uur, Cul tureel Gebouw, IJmuiden WOENSDAG 8 JANUARI Thalia: „De knapste meisjes moeten sterven", 20 uur. Rex: Geen opgave ontvangen. Openbare Leeszaal en Bibliotheek: Ge opend van 10 tot 12.30, van 14.30 tot 17.30 uur en van 19 tot 21 uur; filiaal open van 14 tot 17 uur (jeugd). Pieter Vermeulenmuseum: Geopend van 9.30 tot 12 en van 14 tot 16.30 uur. Raadhuis: Spreekuur van wethouder C. P. J. Maas, Sociale Zaken, Personeels aangelegenheden, Schoolvoeding en kle ding, Woningverdeling, 10 tot 12 uur. BEVERWIJK DINSDAG 7 JANUARI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Alexander de Grote". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „De po litie volgt het spoor". 't Centrum, 14 uur: Voorlichtingsmid dag Bloemenkwekers. Zeewqkschool, 20 uur: Mevr. Steert- Brouwer spreekt voor de Vrouwengroep van de Partij van de Arbeid. Openbare Leeszaal, Prinsessenlaan 17, geopend van 15 tot 17 uur; lees- en stu dieboeken geopend van 15 tot 17 en 18.30- 20.30 uur R.-K. Leeszaal, uitleenbibliotheek ge opend van 15 tot 18 en 19 tot 21 uur; lees- en studiezaal geopend van 10 tot 13, 15 tot 18 en 19 tot 21.30 uur; jeugdlees zaal geopend van 16 tot 17.30 uur. Wjjk aan Zee, filiaal R.-K. Leeszaal, St. Odulfstraat 12, geopend van 10 tot 11 en 17 tot 18 uur. WOENSDAG 8 JANUARI Bioscopen: als dinsdag. Openbare Leeszaal, Prinsessenlaan 17, geopend van 15 tot 17 uur; lees- en stu dieboeken geopend van 15 tot 17.30 uur; jeugdleeszaal, Zeestraat 26, geopend van 15 tot 16 uur. ..Het Groene Huis", jeugdleeszaal en uit lening, geopend van 15.15 tot 16.45 uur. R.-K. Leeszaal, uitleenbibliotheek ge opend van 10 tot 13 uur; lees- en studie zaal geopend van 10 tot 13 en 15 tot 18 uur; jeugdleeszaal, geopend van 14 tot 17 uur. Wijk aan Zee, filiaal R.-K. Leeszaal, St. Odulfstraat 12, geopend van 10 tot 11 en 17 tot 13 uur. Het Velsense scholentype is de laatste maanden herhaaldelijk in het j openhaar gesprek betrokken en daar- bij kwamen de gebouwen, die sinds 1 de oorlog in het nieuwe IJmuiden en j ook elders in de gemeente verrezen g ten dienste van het onderwijs er g maar bekaaid af: het type noch de architectuur kon hopen op veel g bewondering. Hiermee werd het alge- i mene onderwijsbeleid, dat als een voorbeeld in den lande mag gelden, g uiteraard niet in de critiek betrokken, maar slechts de manier waarop dit g onderwijs onderdak wordt en is ge- p bracht. Enige weken geleden wijdden i wij een aantal foto's aan dit onder- j werp, ditmaal willen wij nogmaals p I dit onderwerp aansnijden naar aan- leiding van een bezoek van een onzer aan de gemeente Zaandam. Uit Vel- 8 sens gemeenteraad is immers, ter ge- B legenheid van de begrotingsbehan- B deling, deze gemeente ten voorbeeld gesteld en het college heeft toegezegd 8 een moderner frisser scholentype ook p voor Velsens jeugd te zullen stimu- leren. jj >ixX>OOOOOOOOOCOOOOOOOOOCXX)OOOC>COOOOOOOOOCOOOOOOOOOOOOOOO< Grondstoffen voor papier Voor de papierfabriek Van Gelder Zo nen zijn zondag twee zeeschepen, geladen met cellulose aangekomen. Van de Noorse haven Sandarve voerde neit Zweedse m.s. „Fyrun" een lading van 350 ton cellulose aan en het Finse s.s. „Kuutsalo" kwam van de Finse haven Jo- kobstad met een lading van 1575 ton cel lulose. ten door een metershoge plastiek van de beeldhouwer De Koning en dat trots is op zijn „Marijkezaal", een aula van een aula, op een balkon met lichtkappen en op zo veel meer Dat deze architect en daarmee deze ge meente Zaandam nog altijd durft, wordt bewezen door een van de nieuwste projec ten van de hand van architect Bakker: de 8 lokalige openbare lagere school aan de Wibautstraat, die op een oor na gevild is. Het gebouw is verrassend door zijn origi naliteit: het werd ontworpen in de vorm van een enorme hoofdletter I, met op de beide „dwarsstukken" de lokaaleenheden en is de „dwarsbalk" een glazen hal, die tot aan de eerste verdieping reikt en bui ten de trappen een.... aantal recreatie ruimten rijk is. Het grote gymnastieklokaal er achter zal nog eens moeten blijven wachten, want ook Zaandam kent de continudienst voor de beschikbare gymzalen, zoals elke gemeente die tot haar eigen schade en der overheid schande kent. De O.L. Wilhelminaschool, eerder ge noemd als een uitstekend voorbeeld van de frisse originaliteit, waarmee Zaandam scholen bouwt, is min of meer een hand tekening van architect Bakker. Hij is ge- De „Wilhelminaschool", een moderne school. V Detail van de meisjes-vakschool met het beeldhouwwerk. steld op soberheid, een soberheid, die dan ook door deze „dubbele" lagere school overal voelbaar is, zonder zelfs maar de kans te krijgen in armoede te ontaarden. Het lessenaardakover alle lokalen wordt van achteren gesteund door een lichtkap, die extra-zon in de klassen brengt, de gymnastiekzaal en de verwarmingsschoor steen vormen samen het harmonische „middelpunt" van het complex, dat op de „knik", dus daar waar drie klassen van de oost-west-richting in de noord-zuid om buigen onderbroken wordt door een plan- tenhal een geslaagde poging tot aan schouwelijke botanie. Wij hebben samen met het hoofd dit gebouw doorgewandeld. Hij was er enthousiast over. Als Velsen zich Zaandam als model heeft gekozen voor de nieuwe koers in de overheidsbouw op scholengebied, dan kan het zichzelf felici teren en condoleren tegelijkertijd: de feli citatie voor de hopelijk nabije toekomst, de condoleance voor het recente verleden, dat de „nieuwe stad aan de zee" opscheepte met enige uitgesproken lelijke schoolge bouwen. In de laatste „afleveringen" van het „Kerst de Jong" toernooi behaalden de IJmond-dammers een zeer fraaie 53 overwinning op Keiler c.s. Tevens wist het DCIJ-kwartet alle drie de tegenstanders, respectievelijk Jozeph Blankenaar (71), Het Oosten (53) en Gezellig Samenzijn (53), te kloppen. Door dit resultaat hebben Roozenburg en zijn mannen voor één jaar beslag ge legd op de fraaie wisselzuil. Het verloop van de strijd tegen GS was: DCIJGezellig Samenzijn: P. Roozenburg R. C. Keiler 1—1; H. LarosJ. H. Beeke 20; T. PostmaH. de Jongh 02; Theo TielrooyJ. H. Ansems 20. Verreweg de mooiste prestatie leverde Theo Tielrooy door een overwinning op de Noordhollandse kampioen J. H. An sems. Met de 26ste zet kreeg de DCIJ-er de kans een zeer gewaagde damcombinatie te forceren. Aanvankelijk ging de partij Laros Beeke gelijk op. In het middenspel kreeg Laros enig voordeel. Doorbraak naar dam van Laros schepte kansen voor de DCIJ-er. En Beeke werd het slachtoffer van een geestige eindspel-finesse. Tommy Postma, die Dukel verving, ver loor zijn partij tégen de oud-Franse en Nederlandse kampioen Herm. de Jongh. RoozenburgKeiler was een gelijk op gaande partij. Bij de zestigste zet werd tot remise besloten. De Haarlemse damclub die oorspronke lijk aan dit toernooi zou deelnemen zag van deelneming af. Op maandag kwamen in IJmuiden bin nen: Esperanza van La Koruna, Prosyon van Rotterdam, Deo Favente van Gdynia, Scarpo van Port Talbot, Ystroom van Grangemouth, Amstelland van Hamburg, Gabonkust van Hamburg, Furuscar van Hernösand, Stad Alkmaar van Pepel, Hen- dy van Narvik, Theano van Belfast, Spaar- nestroom van Huil, Petros Nomykos van Hampton Roads, Ingertree van Digby, Lu- beck van Hampton Roads, Bittern van Liverpool, Elias G. Culucundis van Phila delphia, Lady Diretti van de Perzische Golf, Herman Blumen van Swansea, Jo nan van Fowey, Markab van Delfzijl, Skaugum van Baltimore, Verkhojansk van Hamburg. Vertrokken zijn: Tjerk Hiddesz naar Hamburg, Vindö naar Vesteras, Bingley Dale naar Hamburg, Bintang naar Port Said, O. A. Brodin naar Hampton Roads. De acteur Jan Retel maakt met ingang van heden geen deel meer uit van de „Haagse Comedie". Het programmablad, dat maandag in het Kennemer Theater in Beverwijk werd verkrijgbaar gesteld, ter gelegenheid van de voordrachtavond van Nel Oosthout voor „De Keerkring," vermeldt een bijna in drukwekkende serie litteraire meesterwer ken, welke deze actrice op het repertoire blijft houden. Dit betekent dus waarschijn lijk, dat zij de vereniging of kunstkring die haar voor een voordrachtavond wenst te engageren, een tiental titels van romans en toneelstukken ter keuze kan voorleg gen. En hieronder bevinden zich dan „Jeanne d'Arc" van Shaw, „De Krijt- kring", van Klabund, „Ifigeneia in Tau rus" van Goethe, „Don Quichotte verban nen" van Loenatsjarki en „Thomas More" van Roland Holst. Een verscheidenheid, die dus niet alleen getuigt van een feno menale geheugenkennis, maar ook van een groot artistiek verantwoordelijkheids gevoel. Aan deze serie heeft zij onlangs een nieuwe voordracht toegevoegd, name lijk „De onsterfelijke dwazen" (The foo lish immortals) van Paul Gallico, welk Dammers in de dop Het jeugddamtoernooi te Alkmaar is dit jaar gewonnen door de 16-jarige proble mist en wedstrijdspeler L. de Rooy uit Amsterdam. De kampioen zal uitkomen in de finale om de titel jeugddammen van Noordholland. De eindstanden luidden: Groep A: L. de Rooy (8), Amsterdam; W. Morsveld (7) Haarlem; E. Holstvoogd, Zaandam (6); A. Diemeer, Beverwijk (5); C. Staal, Westzaan (3) en P. v. d. Kolk, Hil versum (1). Groep B: G. Filmer, Krommenie (8); Th. Smit, Alkmaar (7); M. Duerloo, Amsterdam (6); J. v. d. Werff, Zandvoort (5); K. Schaar, Zaandijk (2) en P. Spinger, Edam (2). Groep C: J. de Boer, Krommenie (9); P. Molenaar, Assendelft (7); Hemsels, Alk maar (6); D. Visscher, Zaandijk (6), J. Smit, Uitgeest (2) en M. Koning, Stompetoren (0). Groep D: P. Bruin, Texel (10); T. Rey- mers, Alkmaar (8); J Stam, Bergen (6); J. Ham, Heiloo (3); J. Schermer, Castricum (3) en C. Vogel, Wormerveer (0). De leiders van deze vier groepen kwa men in de finale tegen elkaar uit. De eindstand van deze finale is als volgt: 1. L. de Rooy 3 2 1 0 5 2. J. de Boer 3 12 0 4 3. C. Filmer 3 1113 4. P. Bruyn 3 0 0 3 0 Deze week worden de volgende volleybal wedstrijden gespeeld, 8 januari: dames, le klas: VCIJ 1PSV 1, 19.30 u.; Kennemers 2VCK 1, 20.30 u.; VGO 1Sportbond 21.10 uur. 7 Januari: heren, 2de klas: VCIJ 2 Sportbond 3, alle wedstrijden in Gymna sium IJmuiden. 8 Januari: Sollertia 1DEM 1, 21 uur, Margrietschool Beverwijk. MARKTBERICHT BEVERWIJK, 6 Januari: Andijvie 4389. witlof 3269, spruiten 4195, waspeen 12 27, prei 1432, knollen 12—26, groene kool 6-12, rode kool 610, boerekool 1022, uien 618, peen 612. (Va?i een onzer verslaggevers) „WE HADDEN 25 a 30 mijl ten noord-noord-westen van IJmuiden gevist, waren op de thuisreis en hielden het vuur van IJmuiden net even aan bakboord aan. Inmiddels had ik het roer van mijn broer overgenomen. Toen zaten wij even benoorden de vuurlijn en zagen plotseling een garnalenkotter vlak bij de pieren. Ik gaf een beetje bakboord, zodat de garnalenkotter op stuurboord voor de boeg kwam. Toen ik zag, dat een aanvaring niet meer te vermijden was, heb ik volle kracht achteruit gegeven". Dit verklaarde de 23-jarige schipper D. van D. van de „Gijsbertha" KW 61 maandag middag voor de Raad voor de Scheepvaart, die onder voorzitterschap stond van mr. Dirkzwager. De aanvaring gebeurde donderdagmorgen 26 september kwart voor zes. De KW 61 had bij het binnenkomen van de pieren de IJM 239 niet meer kunnen ontwijken en had het schip geramd. De IJmuidense kotter was er het ergste aan toe. De stuurhut werd beschadigd en de 49-jarige schipper I. de K. liep ver wondingen op, waardoor hij geruime tijd in een ziekenhuis moest worden verpleegd. Maar ook de Katwijker kreeg averij: een gat achter de steven van de waterlijn tot de verschansing. Daar beide schepen ble ven drijven, konden zij op eigen kracht de haven opzoeken. Dit alles geschiedde bij goed weer, helder zicht en een matige oost-noord-oostelijke wind. Ons of de pier De schipper van de IJM 239 verklaarde, dat er maar twee mogelijkheden voor de Katwijkse kotter bestonden. „Hij moest ons nemen of de pier", merkte hij op. De leden van de Raad voor de Scheep vaart waren van mening, dat de Katwijker wel erg vreemd had gemanoeuvreerd. De Katwijkse kotter had namelijk tot het laatste ogenblik benoorden de pier ge varen. Omdat de schipper niet over de pier kon heenkijken,'kon hij niet op tijd de uitvarende schepen, die bovendien nog voorrang hebben, waarnemen. Lamme situatie Een van de leden van de Raad vroeg de Katwijkse schipper, waarom hij niet hard stuurboord had gegeven toen hij de IJmui dense kotter in het oog kreeg. „Ik was vol komen verrast", merkte de schipper op. De Raad was van oordeel, dat het „een lamme situatie was om vlak om de pier heen te kruipen." De IJmuidense schipper had in de mening verkeerd, dat zijn Katwijkse col lega wel zou afhouden. Twee weken ontzegging Toen was het de beurt aan de inspec teur-generaal van de scheepvaart, de heer J. Metz om zijn mening over het gebeurde kenbaar te maken. „De navigatie van de KW 61 was op alle punten een aanfluiting van de beste methode om IJmuiden binnen te lopen." De heer Metz laakte voorts in vrij scherpe bewoordingen de gewoontë van vele vissers om zo scherp mogelijk om de noorderpier heen te gaan, hetgeen aan leiding kan zijn tot zeer ernstige averij. Deze verkeerde navigatie dient volgens de inspecteur-generaal te worden bestraft met twee weken ontzegging van de bevoegd heid een schip te navigeren. „De man op de schimmel" bij 't Nut De afdeling Beverwijk van de Maat schappij tot Nut van 't Algemeen belegt op dinsdag 21 januari een bijeenkomst in het Kennemer Theater. De bekende voor drachtkunstenaar J. Lauxterman uit Am sterdam zal hier spreken over de beroemde roman: „De man op de Schimmel" van Theodor Storm. verhaal het opnemen in een dergelijk re pertoire volledig rechtvaardigt. Het is uit zonderlijk knap geschreven en de manier- waarop Gallico zijn originele intrige heeft bedacht en uitgewerkt, stempelt hem tot een bijzonder knap auteur, die zich door een boeiende dialoog en een trefzekere milieuschildering van talloze routineschrij vers onderscheidt. Deze novelle berust op de tragiek van een Amerikaanse miljar- daire, Hannah Bascombe, die zich wegens haar hoge leeftijd zo langzamerhand op de dood zou moeten voorbereiden. De gedach te, haar enorme kapitalen aan staat en erf genamen achter te laten is echter onver draaglijk voor haar, van welke omstandig heid een aan lager wal geraakte scenario schrijver, ^Toe Sears, handig gebruik maakt om zich met een zonderlinge theorie bij haar in te dringen. Een theorie, die is ge baseerd op de gedachte, dat de legenda risch hoge leeftijden van aartsvaders als Methusalem en Noach moet worden toe geschreven aan een stof, die met de zond vloed van de aarde verdween. Overtuigd van de waarheid dezer ideeën is Han nah allerminst, maar toch stemt zij toe met Joe en in gezelschap van haar secre taresse naar Israël te vertrekken, om te trachten het geheim der onsterfelijkheid te doorgronden. Er bevindt zich nog iemand in dit kleine reisgezelschap, Ben Isaak Le vi, wiens voorvaderen zelfs in de bijbelse geschiedenis worden genoemd. In het be gin heeft hij zich uit zuiver materialisti sche overwegingen door Joe laten overha len, Hannah met zijn onmiskenbaar aan wezige mystieke krachten mede te beïn vloeden, maar eenmaal in Israël gearri veerd komt hij dermate onder de indruk van de taaie energie en het onverwoest bare optimisme van een volk, waartoe ook hij behoort, dat hij Joe telkens voor nieu we problemen stelt. Dit alles werd door Gallico met een boeiend vernuft beschre ven, waarhij hij steeds de middelen vond om tot een climax te geraken en uiteinde lijk tot een verrassend gevonden slot. Schier ademloos heeft het publiek in de Volle zaal van bet Kennemer Theater maandag de voordracht van Nel Oost hout van deze knappe novelle gevolgd, ge fascineerd als het was door haar rijk ge moduleerde stem, die tot in de verste hoe ken van de zaal met gemak kon worden beluisterd. In deze voordracht overheerste de soberheid maar juist daarom werd haar prestatie oorzaak van een grote be wondering, omdat zij de verschillende fi guren met een enkel gebaar en een lichte stemnuancering duidelijk van elkaar wist te onderscheiden en het publiek aldus wei nig fantasie behoefde, om het ver haal soms als een toneelstuk te zien af spelen. Als voorbeeld hiervan noemen wij de ontroerende scène, waarin Hannah Bascombe voor het eerst Nazareth aan schouwt en dan door haar gevoelens wordt overmand. In dergelijke taferelen toonde Nel Oosthout zich o'ok een knap actrice, zodat zij in deze kwaliteit en in die van voordrachtkunstenares, na afloop een verdiende hulde in ontvangst mocht ne men. Jan van Dam De Beverwijkse Amateurfotografenver- eniging houdt op vrijdag 10 januari in het verenigingsgebouw aan de Schans haar jaarvergadering. Onder meer komt een bestuursverkiezing aan de orde, aftredend en herkiesbaar zijn de heren G. Broertjes, G. Lub, G. Verhagen en J. A. Pierik. Te vens zal de uitslag van de wisselprijswed- strijden worden bekendgemaakt. Prijzen van maandag Gr. tong 4.804.20, grm. Tong 4.503.70, Kim. tong 4.404, kl. tong I 3.903.40, kl. tong II 3.70—3.10, tarbot I 4.20—3.50, alles per kg.; gr. schol 5142, grm. schol 7050, kim schol 8060, kl. schol I 7557, kl. schol II 60—33, schar 4828, Bot 27—15, v. haring 2521. 20, alles per 50 kg.; gr. kabeljauw 300204, gr. Koolvis zw. 92 90, alles per 125 kg. Aanvoer van maandag 293 kisten tong en tarbot, 810 schol, 65 schar, 190 bot, 3265 haring, 212 kabeljauw en gul, 5 koolvis, 20 diversen, totaal 4860 k. Besommingen van maandag Sch. 171 f39.210, KW. 135 f35.890, KW. 155 f1900, 169 f 1720, 17 f2230, RO. 2 f2620, IJm. 204 f3020, KW. 60 f 550, 178 f2490, 31 f2560, 160 f2420, 79 f2260, 165 f 2170, 96 f2440, 27 f 1880, 36 f 1940, 30 f 1300, 34 f1940. 61 f 1190, 68 f 1990, 88 f2140, 133 f1580, 105 f2080, 210 f1660, 57 f2200, 21 f850, 94 f 1340, Am. 16 f1940, 17 f2140, 18 f2020, IJm. 31 f1560, 11 f1190, 208 f2670, 22 f2030, 40 f1230, 3 f 1050, 59 f3070, 4 f3250, 221 f2500, 30 f 1980, 45 f1130, WR. 56 f 1900, 51 f 1850, 88 f2490, 33 f2150, 50 f3190, 49 f2330. De rechtbank in Haarlem heeft vanmorgen een 54-jarige Haarlemse accountant wegens belastingfraude en valsheid in geschrifte veroordeeld tot anderhalf jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest, met de be paling dat het vonnis in twee plaatse lijke bladen wordt gepubliceerd. Twee weken geleden had de officier van Justitie aan het einde van een uren lange zitting anderhalf jaar gevange nisstraf met aftrek geëist. Aan de accountant was ten laste gelegd, dat hij over de jaren 1952 tot en met '55 te lage belastingaangiften had gedaan. Volgens de fiscale opsporingsdienst had hij een bedrag van in totaal ƒ58.000 voor de belastingen verzwegen. Deze belasting fraude acht de rechtbank bewezen. Voorts wordt bewezen geacht, dat de accountant eraan heeft medegewerkt, dat enigen van zijn cliënten te lage belastingaangiften hebben gedaan. Van een Haarlemse slager was bijna de helft van het vermogen en (wee-derde van het inkomen respectieve lijk voor de vermogens- en inkomstenbe lasting niet opgegeven. Met het oog op knoeierijen in de boekhouding van ver/ dachte wordt hem ook valsheid in ge schrifte verweten. In het vonnis van de rechtbank worden de werkzaamheden van verdachte „mis dadig" genoemd. Verdachte heeft er blijk van gegeven, aldus het vonnis, ieder schuldbesef te missen. i De Eerste Zaanse Zweefvliegclub zal dit jaar in Castricum over een hangar be schikken, waarin zij haar toestellen na af loop van de vluchten zal kunnen opber gen. Dezer dagen is voor de bouw hiervan een vergunning afgekomen. De leden gaan nu uitknobelen op welke manier men het beste zelf de bouw kan beginnen en bespoedigen opdat, hopelijk zelfs nog, met de aanvang van het nieuwe seizoen de werkzaamheden al een eind gevorderd zijn. Het komende vliegseizoen zal met het bezit van een hangar dubbel produktief kunnen worden. Men behoeft dan niet langer de toestelle te demonteren om ze in de oude boerde rij bij de Kruisberg op te bergen, terwijl ook de jeep een plaatsje in de hangar kan krijgen. Het afgelopen jaar werd reeds een re cord aantal starts gemaakt n.l. 1570, te gen 1325 in 1956. De hangar zal op het vliegterrein „de Brabantse Landbouw" komen te staan te genover het jachthuis, en zal een opper vlakte hebben van 300 m2. Anderhalve meter van de hangar komt boven de grond en één meter daar bene den. Dit met het oog op het behoud van de landelijke omgeving, die door een derge lijke bouw niet verstoord mag wor.den. De hangar zal plaats bieden aan 8 a 9 toestellen, want men heeft plannen om meer toestellen aan te schaffen. Van het tweepersoons toestel „de Rohn Lerche" heeft men vooral het afgelopen seizoen veel plezier gehad en de meest prettige omstandigheid in 1957 was wel het feit dat geen der in gebruik geweest zijnde zweefvliegtuigen schade heeft opge lopen. „Pat Mat" schaakte weer In de onderlinge competitie van de Ken nemer schaakclub „Pat Mat" werden de volgende partijen gespeeld: Afdeling 1: Mostertman-Huijgen 1-0. Afdeling 2: Tijssen-Soeteman 1-0; Schro der-Wulms 0-1; Bannenberg-Peltzer 0-1. Afdeling 3: Nijhoff-De Vries 0-1; Oort- Metselaar remise; Wagenaar-Lubert afge broken. Afdeling 4: Kruijer-Bruinzeel 0-1; Af- fourtit-Hoeben 1-0; Steeman-v. d, Lely 1-0. P.v.d.A.-vrouwen bijeen De eerste bijeenkomst in het nieuwe jaar van de afdeling Beverwijk van de Vrou wengroep van de Partij van de Arbeid vindt vanavond (dinsdag) plaats. Mevrouw Steert-Brouwer zal een feeste lijke inleiding houden. Toneelavond voor Vrouwengilde De rederijkerskamer „Alberdingk Thijm" te Haarlem verzorgt op woensdag 22 januari een toneelavond voor de afdeling Beverwijk van het R.K. Vrouwengilde. In het Kennemer Theater wordt opge voerd „Het portret van St. Aloys". Filmshow voor huisvrouwen Op uitnodiging van winkeliers in Heem kerk wordt vanavond (dinsdag) in zaal Dam een filmshow gegeven door de Ne derlandse Huisvrouwen voorlichtings dienst.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 7