KORTING COUP© Indonesië als motief voor Frans pal staan in Algerije o 2.00 TOT 6.00 20 - 50KORTING Vanmorgen in de vishal en op zee SLECHTS S DAGEN voor iedereen DE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs MINDER DAN HALVE PRIJS DINSDAG 7 JANUARI 1958 6 HOOFDARTIKEL IN „LE FIGARO" Nederlands meisje in Engeland dood langs de weg gevonden Ds. N. Bruin nam afscheid van Beverwijkse gemeente Twee keer vloog een los autowiel door de tunnel Jaarwisselingsbijeenkomst P.v.d.A. Katholieke kleuterschool officieel geopend Opleiding van militairen in de Verenigde Staten Ontvangcentrum voor évacués op Schiphol Twee treinbotsingen in Kennemerland Dijkleger was paraat Nieuw scholencomplex in Dordrecht Nog geen akkoord bereikt over Europa's hoofdstad Definitieve keus naar de toekomst verschoven Hoofdagent zwaar gewond bij de tunnel WOENSDAG en DONDERDAG 2000 METER GORDI3NVELOURS IN PRACHTIGE MODERNE KLEUREN ZWARE KWALITEIT P. MTR. 1000 METER VLOERBEDEKKING LINOLEUM - VILTZEIL - TAPI3T LOPERS - KOKOS ENZ. VOOR MODELKAMER KARPETTEN ADVERTENTIE 10 o ©p alle voorradige goederen in alle afdelingen (uitgezonderd merkartikelen en afgeprijsde koopjes) GLAS LANGE NIEUWSTRAAT - MARKTPLEIN TELEFOON 5205 - IJMUIDEN Te Harlingen Onder grote belangstelling van lidma ten en gelovigen uit naaste omgeving heeft ds. N. Bruin zondagmiddag in de Vrijzinnige Kerk te Beverwijk wegens zijn vertrek naar Rotterdam-Charlois afscheid genomen als predikant van de Gereformeerde Kerk, onderhoudende ar tikel 31 KO., welk ambt sedert augustus 1949 door hem werd vervuld. Voor zijn afscheidspreek had ds. Bruin gekozen 2 Petrus 1:16-21, welke tekst be hoort tot de afscheidswoorden van de apostel Petrus. Ds. Bruin verklaarde op duidelijke wij ze het verschil tussen de mythen en de kla re taal die door de apostelen werd gepre dikt. Het bekend maken van de kracht en de toekomstige verschijning van de here Jezus is dus niet gegrond op verhalen met verborgen waarheden, doch wordt gedekt door het spreken van God de Vader in de werkelijkheid van dit aardse leven, zei ds. Bruin. Zijn predikatie vervolgend, zei de pastor, dat de prediking van het evan gelie uit het Nieuwe Testament niet het zoeken naar een mystieke weg vereist, waarbij het aardse leven wordt losgelaten, doch juist de werkelijkheid van dit leven doet onderkennen „om daar gelovig te re kenen met de kracht en de verschijning van Christus vanwege de liefde tot Hem". ..Als mij dit gelukt is", zo besloot ds. Bruin zijn afscheidspredikatie, „dan geeft dat blijdschap bij het afscheid". Ver volgens werden enkele jongeren tot het lid maat der Kerk toegelaten, waarna met het zingen van Psalm 118 het 14e vers, de ze sobere plechtigheid werd beëindigd. Gisteravond vond in het zelfde gebouw het meer wereldse afscheid plaats en ook nu waren vele oud lidmaten komen getui gen van hun verbondenheid met de schei dende herder. De voorzitter van de ge meente, de heer J. J. Veenendaal, vond het een vreemd feit om ds. Bruin zo pas sief tussen het Kerkbestuur te zien zitten, waar hij zovele jaren de leiding van de ge meente heeft gehad. „Dit afscheid zal u niet geheel onberoerd laten zo ging spre ker verder, doch weest er van overtuigd, dat dit wederzijds is." De voorzitter herin nerde er aan hoe agressief de scheidende herder vaak kon zijn en in dit verband wil de hij een waarschuwende stem tot de Ge reformeerde Gemeente te Charlois rich ten, dat zij niet een lam inhaalt maar een „briesende leeuw". Acht jaren lang hebt gij onze Gemeente gediend en bent ons voorgegaan in het gebed. Wij zijn er trots óp, dat wij van een jong kandidaat een volwaardige dominee aan zijn nieuwe ge meente kunnen overdragen. Spreker be trok ook mevrouw Bruin in zijn afscheids woord. De heer A. C. Kalis sprak vervol gens namens de kerkeraad, waarbij hij had berekend, dat ds. Bruin gedurende zijn ambtsperiode 279 kerkvergaderin gen had gepresideerd. Uit naam van de kerkeraadsleden overhandigde hij me vrouw Bruin een fraaie schemerlamp. De heer W. van Dalen had met zijn geestige toespraak, waarin hij een geïmproviseerd verslag uit het kerkblad tot leven bracht de lachers op zijn hand. Namens de gehele gemeente bood daarna een der andere le den de scheidende predikant een radiotoe stel aan en mevrouw Bruin een vaas met bloemen. Ook de jeugdvereniging liet zich niet onbetuigd, hoewel zij, met het oog op het afscheid op dinsdagavond te Santpoort het geschenk niet persoonlijk kon over handigen. Tot slot dankte ds. N. Bruin de sprekers en gevers met een persoonlijk woord. De avond werder opgeluisterd met orgelspel door J. van Dijk en K. van Kal keren en de heer W. van Dijk zong enkele toepasselijke liederen. De bijeenkomst werd gesloten met het zingen van Psalm 103 het eerste, negende en elfde vers. De 39-jarige hoofdagent F. A. M. v. d, H. van de Velsense politie is gisteren op de slechte bestrating van de westelijke afvoer- weg bij de Veiser autotunnei met een „tunnel-scooter" gevallen en met ernstig hoofdletsel in het Antonius ziekenhuis op genomen. De agent schijnt terwijl hij dienst had, in een van de diepe kuilen, die daar in het asfalt voorkomen, te zijn gereden, waardoor hij de macht over het stuur ver loor en viel. Zijn toestand was vannacht zorgwek kend, vanmorgen is er echter een lichte verbetering ingetreden. In de Velsense autotunnel is gisteren tot twee keer toe in anderhalf uur tijd een autowiel op eigen gelegenheid aan de rol gegaan. Eerst liep een wiel van een personen auto af, even later verloor een zandauto eveneens een wiel. Beide wielen bleken in een zeer slechte staat te zijn: de bouten konden zonder weerstand door de geheel uitgelopen gaten worden geschoven. De politie heeft de wielen in beslag genomen. De Heemskerkse afdeling van de Partij van de Arbeid heeft maandag voor de eerste maal een jaarwisselingsbijeenkomst gehouden, die uitstekend is geslaagd. De voorzitter de heer R. W. A. Muyen kon een flink aantal leden welkom heten. Hij kon tot zijn vreugde mededelen dat het aantal leden zich in snel stijgende lijn bevindt. Een aantal van 80 is reeds bereikt en de 100 komt in het zicht. Hij deelde mede dat aan het eind van deze maand de jaarvergadering zal worden gehouden. De heer Muyen wees de aanwezigen nog op het grote belang van een actieve pro paganda, vooral met het oog op de nade rende gemeenteraadsverkiezingen, hij hoopte dat de P. v. d. A. erin zal slagen om een derde zetel te veroveren. Voor deze bijeenkomst die in kasteel „Assumburg" werd gehouden had mevr. Wensma zich buitengewoon verdienstelijk gemaakt: zij bakte oliebollen en serveerde koffie. De nieuwjaarsrede werd uitgesproken door mevrouw Schmohl, voorzitster van de Beverwijkse afdeling van de Vrouwen groep van de Partij van de Arbeid. Zij vond het een eer om voor haar Heems kerkse partijgenoten een politiek overzicht te geven. Op duidelijke wijze zette zij de problemen die zich op het gebied van de binnen- en buitenlandse politiek thans voordoen uiteen. In een uitgebreid hoofdartikel op de voorpagina van de „Figaro" heeft Thierry Maulnier een vergelijking getrokken tussen de Nederlanders in Indonesië en de Fran sen in Algerije. In de argumenten, waar mee men Nederland na de oorlog trachtte te bewegen, de „zonden van het imperia lisme" op te geven, ontbrak het volgens deze schrijver zeker niet aan overtuigings kracht: „de tijden van het kolonialisme zijn voorbij, de volken van Euhopa hebben niet de macht en het aanzien oneer, noodzake lijk om een dam te kunnen opwerpen tegen het jonge nationalisme van Afrika en Azië. Het communisme maakt zich op om al deze nationalistische bewegingen in een anti- Westerse richting te sturen. Wees het vóór. sta het niet toe zich bondgenoten onder die volken te maken, die naar de zelfstandig heid verlangen en bereid zijn, zijn hulp aan te nemen in 'de worsteling tegen hun on derdrukkers. De nieuwe staat Indonesië, waaraan gij de vrijheid geeft, zal voor u een goede en loyale vriend worden, aan u verbonden door dankbaarheid. Door zijn eigen onaf hankelijkheid tegen de ondernemingen van het communisme beschermd, zal deze staat een natuurlijke bondgenoot van het Wes ten worden en gij behoudt op zijn grond gebied economische posities, die zo moge lijk nógvoordeliger zullen zijn en niet meer bedreigd zullen worden door ressen timent en haat. Bovendien zijt gij ontslagen van de zorgen voor een bevolking die te talrijk is en zich te snel uitbreidt. Gij hebt vrijwel niets meer te verliezen, maar bijna alles te winnen. Kortom, dezelfde argumenten, die nu voor óns worden opgediend door diegenen, in Frankrijk zelf of bij zovele van onze bondgenoten, die er bij ons op aandringen onze positie in Algerije prijs te geven. Thierry Maulnier geeft vervolgens een beeld van de stand van zaken in Indone sië, dat hij voltooit met de volgende uit roep: „De Nederlandse bewoners van deze eilanden uit hun huizen gejaagd, van hun goederen beroofd, vluchten naar de ha vens, mannen, vrouwen en kinderen, in de hoop zich te kunnen inschepen. De vreemdelingenhaat is groter geworden, het communisme heeft gewonnen, de economi sche belangen overzee worden ïpet een volkomen ondergang bedreigd, de chantage „maak plaats of wij beroepen ons op Mos kou" is wranger dan ooit, niet één van de beloofde gelukkige gevolgen is zichtbaar geworden, niet één van de gevaren kon worden bezworen!" Maandagmorgen vond in Heemskerk de officiële opening plaats van de r.k. twee- klassige kleuterschool, die geplaatst is naast de r.k. meisjesschool en gebouwd door aannemer L. Roozendaal uit Uitgeest. Hiermede is dan een eind gekomen aan de toestand waarin de kleuters in diverse gebouwen waren ondergebracht. De school is uiterst modern ingericht, de vloeren zijn belegd met colyvinil tegels waarop dierenfiguren voorkomen. Onder de aanwezigen waren burge meester H. Nielen, gemeentesecretaris H. C. Schram, wethouder H. N. v. d. Kolk en pastoor Van Steyn. Mejuffrouw W. F. H. Muller, inspectrice van het kleuteronderwijs in het district Alkmaar schetste de moeilijkheden waarin het kleuteronderwijs is gekomen, doordat als gevolg van de bestedingsbeperking de lagere scholen voorrang bij de bouw krij gen. Zij toonde zich daarom te meer ver heugd nu Heemskerk waar zo stevig de groei in zit er toch weer een kleuter school bij heeft. Burgemeester H. Nielen herinnerde er aan dat het scholenprobleem zich in Heemskerk reeds sedert 1945 doet gelden. Hij was er echter van overtuigd dat de diverse instanties er nu wel van door drongen zijn dat Heemskerk vele onder wijsgebouwen nodig heeft. Als vertegenwoordiger van het neutrale kleuteronderwijs sprak de heer J. D. Vos- selman Bosch. Nadat hij zijn vreugde over deze school had uitgesproken, hoopte hij op zijn beurt dat ook een tweede neutrale kleuterschool spoedig verwezenlijkt zal zijn, temeer daar het leerlingenaantal in zeer korte tijd van 40 tot 80 is opgelopen. De schrijver trekt dan de conclusie, dat Algerije dezelfde kant op zou gaan, wan neer Frankrijk zich zou terugtrekken. „In weinig jaren, in weinig maanden misschien zouden wij een staat zien met een te zwak gestel, bedreigd door de chaos, een econo mie, beroofd van hulp uit het moederland, verstard door een totale verlamming, hon derdduizenden werklozen en verhongerde kleine boeren, aan wie een regering zonder twijfel als compensatie de vernedering, de vervolging en de plundering van de Fran sen en hun vrienden zou kunnen aanbie den". „Ja werkelijk", zo wordt het hoofd artikel in „De Figaro" besloten, „de ge beurtenissen in Indonesië geven ons een precedent te zien, dat wel erg ongelegen komt op het moment, dat men voor onze ogen en die van de Algerijnen de schitte rende toekomst voor de Frans-Algerijnse verhoudingen wil voortoveren, die daags na de overdracht van de soevereiniteit zou moeten volgen". Er is een begin gemaakt met de uitzen ding van personeel van de Koninklijke Luchtmacht naar de Verenigde Staten voor de opleidingen wegens het in gebruik nemen van geleide wapens ten behoeve van de luchtverdediging bij de Nederland se luchtstrijdkrachten. Twee technische officieren zijn reeds in de Verenigde Sta ten aangekomen. Deze maand volgen een aantal onderofficieren en korporaals en in maart nog een officier, totaal 25 man. Dit zijn specialisten op elektronisch ge bied, die in de toekomst de geleide wapens zullen bedienen. Later wordt een groep on derhoudspersoneel ter opleiding uitgezon den. De opleiding zal in haar geheel twee jaar in beslag nemen en ongeveer 200 of ficieren, onder-officieren en korporaals omvatten. Het gaat hier om geleide wapens tegen vliegtuigen, projectielen die van de grond af worden afgevuurd naar doelen in de lucht, en niet om strategische aanvals wapens, die een geheel ander doel beogen dan de wapens tegen vliegtuigen. Indien de schepen gezien het slechte weer de haven voor de woensdagmarkt binnen kunnen lopen, worden verwacht de SCH 153, de SCH'117 (ieder met ll00 kis ten en de Curagao met 450 kisten vis (hoofdzakelijk schelvis). Zaterdag op zee Om de noord was het zaterdag slecht weer. De windkracht was 8. Er werd wei nig gevangen: 80 tot 70 manden schelvis en koolvis en een paar manden haring, 's Avonds om zes uur moesten de schepen gaan steken. De Curacao deed nog een trekje van 40 manden haring en koolvis. De Elie ging thuisstomen. Bij Ierland was het zaterdag goed weer. De vangsten waren goed. De loggers en kotters op de kust vingen 140 tot 80 kg tong per dag, 10 tot 12 manden schol en 10 tot 15 stuks stijve kabeljauwen per etmaal. Bij de Pittboei waren de vangsten 150 tot 200 kg. tong, 1012 manden schol en wij ting en 2-3 manden tarbot. De windkracht was 7. Zondag op zee Om de noord was het zondag ook zeer slecht weer. De windkracht was 12. De trawlers lagen te steken tussen 59 en 60 noorderbreedte. De schippers zeiden in geen jaren zoveel wind op zee te hebben meegemaakt. De ruiten van de brug van de „Allanwater" sloegen zelfs in. Bij Ierland was het ook slecht weer. 's Middags werd gevist. De KW 81 ving toen van drie trekken 200 kantjes haring, de Van Hattem van twee trekken 300 man den haring en de „Francina" van twee trekken 120 kantjes. De vangsten reikten van 400 tot 300 manden haring per etmaal. Maandag op zee Maandag werd uit de Ierse Zee slecht weer gemeld. De trawlers deden slechts een trek. De Postboy had daarvan 50 man den haring, de KW 81 50 manden en de (Van onze correspondent) LONDEN. - Zondagavond is nabij de stad Colchester in het Engelse graafschap Essex het stoffelijk overschot gevonden van het 19-jarige Nederlandse meisje Maria Kriek, afkomstig uit Voorburg. Het lag in een ondiepe greppel langs een weg en het vertoonde ernstige hoofdwonden. Maria Kriek werkte als huishoudelijke hulp op de boerderij van de familie French, de „Bullbanks Farm" in het dorpje Aldham. Zij was pas een maand in Engeland. Zoals honderden Nederlandse meisjes was zij naar Engeland gekomen om de taal gron dig te leren. Maria Kriek was het weekeinde met een Duits meisje, dat in een dorp in de nabij heid werkt, naar Londen geweest. Zij keer den zondagavond per trein naar Colchester terug en namen daar om half elf de bus naar Halstead. Maria Kriek stapte vlak bij de boerderij uit. Haar vriendin ging nog negen kilometer verder met de bus mee. De familie French hoorde de bus stoppen en nam aan dat Maria meteen naar bed was gegaan. Maar maandagochtend bleek dat zij er niet was. De familie stelde zich toen eerst in verbinding met het Duitse meisje, waarna zij de politie waarschuwde. Het stoffelijk overschot van Maria Kriek werd door twee arbeiders, die naar hun werk fietsten, op twintig kilometer afstand van het huis van de French's ge vonden. De politie meent dat zij door een automobilist is meegenomen. Maria Kriek had zich de vorige week telefonisch in verbinding gesteld met de kosterij van de Nederlands Hervormde Kerk „Austin friars" in Londen. Zij zei dat zij tijdens het weekeinde Londen wilde bezichtigen en vroeg of men misschien een vertrouwd adres wist om te overnachten. De secretaresse van de predikant der Ne derlands Hervormde Gemeenfe in Londen, dr. R. H. van Apeldoorn, gaf haar de raad naar het pas geopende Netherlands House in Hampstead te gaan. Maria Kriek en haar vriendin hebben daar inderdaad zaterdagnacht gelogeerd. Dr. Van Apeldoorn had nog verwacht haar zondagochtend na afloop van de kerkdienst te zullen ontmoeten. Zij was namelijk van plan geweest naar de kerk te gaan, maar daarvan was blijkbaar door de grote af stand en het slechte weer niets gekomen. De politie acht de mogelijkheid niet ge heel uitgesloten, dat Maria Kriek, nadat zij vlak bij de boerderij van de familie French uit de autobus was gestapt, door een auto is aangereden en dat de auto mobilist haar stoffelijk overschot vervol gens een eindweegs heeft weggebracht. Er wordt echter ook rekening gehouden met een misdrijf, waarvan het meisje het slachtoffer is geworden, temeer omdat sinds de vorige week in Engeland drie meisjes worden vermist, de negentienjarige Tean Patterson uit Gateshead, de zeven tienjarige Ann Noblttt uit Wheathamp- stead en de zeventienjarige Isabelle Cooke uit Glasgow. Tot dusverre heeft de politie geen spoor van haar kunnen vinden. Nu de regering besloten heeft om ook de minder draagkrachtige évacués uit In donesië per vliegtuig naar Nederland te laten komen en de stroom daarvan voor lopig zal aanhouden, heeft de directie van Schiphol maatregelen genomen om bij aan komst van chartervliegtuigen met évacués uit Singapore de afhandeling van het nor male reizigersverkeer hiervan zo weinig mogelijk hinder te doen ondervinden. Daar toe is in het voormalig café ,,'t Paviljoen" een afhandelingscentrum ingericht, waar in alle instanties, die de évacué moet pas seren, zoals de quarantainepost van de G.G.D., de doorlaatpost van de Koninklij ke Marechaussee en de douane, zijn onder zijn er eveneens vertegenwoordigd. Ook is er een doorlichtingsinstallatie van het consultatiebureau voor tbc geplaatst. Er hebben zich vanmorgen twee kleine storingen voorgedaan in het treinverkeer lb de omgeving van Haarlem. Tussen tien minuten over acht en kwart vóór negen moest tussen Santpoort-noord en IJmuiden een pendeldienst worden uit gevoerd, omdat een defect aan de wissel het combineren en splitsen der treinstellen van de diensten Haarlem-Alkmaar en Haarlem-IJmuiden verhinderde. Omstreeks tien uur kreeg een uit Alk- maar/IJmuiden in Haarlem binnenkomen de trein panne, waardoor de reizigers naar Amsterdam in een ander treinstel moesten overstappen. Francina 50 manden. De windkracht was 8. De loggers op de kust hadden ook slecht weer. De Curagao heeft nog twee trekken gedaan om de noord en ving 40 manden schelvis. De schepen lagen te steken en hebben verder niet gevist. De Herman vertrok ter visserij om de noord. De Claesje, Haarlem en Vikingbank stoomden uit naar Ierland. 2690 kisten Er kwamen vanmorgen 2690 kisten vis aan de markt, waarvan 2100 haring, 210 schelvis, 130 gul en kabeljauw. 110 kool, 100 wijting, 15 makreel en 10 stokkebit. De KW 32 bracht 1000 kisten haring en 210 kantjes aan wal. De Elie kwam de pieren binnen met 210 kisten schelvis, 130 gul en kabeljauw, 40 kool, 20 gestripte wijting, 80 dichte wijting, 15 makreel, 15 stokkebit en 200 stijve kabeljauwen. Voor het buitenland In guldens werd betaald voor: grote rijen kabeljauw 144, kleine rijen kabeljauw 60 67, kisten grote kabeljauw 192, kisten klei ne kabeljauw 170190, zwarte kool 8494, jumbo's 6267, grote schelvis 4554 en grootmiddelschelvis 54^-64. En voor de eigen markt In guldens werd betaald voor: grote gullen 4247, middelgullen 3542, torren 3235, grote gullenmaat zwarte kool 31 36, kleine gullenmaat zwarte kool 3032, witte kool 114, kleinmiddel schelvis 5762, pennen 5864, braad 5062. wijting 5056, haring 2325, toters 22 en makreel 3226. Besommingen De Elie maakte een besomming van 29.400, de Beatrice van 27.800 en de KW 32 van 26.300. De Algemene Dienst van de Rijkswa terstaat heeft vannacht voor het district Harlingen een waarschuwing uitgegeven tot „beperkte bewaking" van de dijken. Dit is een voorzorgsmaatregel geweest die het dijkleger tot paraatheid heeft gewaar schuwd, gevaar was echter niet aanwezig, want de hoogste waterstand is in Harlin gen rond, 2.70 meter geweest, minder dus nog dan het „grenspeil," een stand die hier gemiddeld eens in de twee jaar wordt bereikt en 2.73 meter bedraagt. Ook deze stand wordt niet als gevaarlijk beschouwd. Inmiddels is de „beperkte bewaking" weer 'ingetrokken en te omstreeks 11.00 uur is ook aan de hulpverleningsdiensten bericht van de intrekking gezonden. Het bestuur, het lerarencorps en de on geveer 700 leerlingen van het christelijk lyceum in Dordrecht zijn in optocht van hun oude schoolgebouw aan de Wijnstraat naar het nieuwe schoolcomplex, dat voor hen gebouwd is aan het Halmaheiraplein, gewandeld. De nieuwe school is een van de grootste en modernste middelbare scho len van het land. Het complex bestaat uit vijf gebouwen, die rond een binnenplein zijn gegroepeerd. Het heeft een grote aula met 650 zitplaat sen, 24 leslokalen, tal van vaklokalen, twee gymnastiekzalen, verscheidene dienstver trekken, was- en kleedgelegenheden, gar derobes, kabinetten en bergplaatsen. De school biedt plaats aan 800 leerlingen en heeft, de inrichting inbegrepen, ruim twee miljoen gulden gekost. Vijf kunstenaars hebben aan het esthetische aanzien van het enorme gebouw meegewerkt met draadplastieken, muurschilderingen, beeldhouwwerk en glas-in-loodramen. Van onze correspondent in Parijs) De regeringsvertegenwoordigers der zes landen van de Europese gemeenschappen onder wie staatssecretaris drs. H. van den Beugel voor de ziek geworden Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, zijn er in Parijs nog niet in geslaagd, het eens te worden over de keuze van een zetel voor de drie gemeenschap pen van kolen en staal, voor de een- heidsmarkt en de atoomindustrie. Van morgen is de conferentie voortgezet, maar algemeen werd betwijfeld of de zes excel lenties voor het scheiden van de markt tot een overeenkomst zouden komen. Men ver wacht eerder, dat een Frans compromis voorstel van minister Pineau zou worden aangenomen. Nu de Luxemburgse premier, Josef Bech, die voor zijn land de gemeenschap voor Kolen en Staal niet missen wil, het grote obstakel vormt voor Europese con centratie, wil men dez^ delicate kwestie voorlopig aan de wijsheid van een studie commissie toevertrouwen, die dan in het voorjaar een nieuw voorstel mag indienen. De parlementaire Europese organen zou den dan hun houding kunnen bepalen, en Luxemburg zou, voorlopig, tijdens een mogelijke overgangsperiode van twee jaar. de verschillende gemeenschappen kunnen blijven herbergen tot de definitieve ver huizing naar een toekomstige zetel. Die eerste twee jaren zouden de twee nieuwe gemeenschappen het, zo meent men opti mistisch, nog wel zonder een al te talrijke staf van ambtenaren kunnen doen. Parijs toch kandidaat? In Franse kringen gaan steeds meer stemmen op om de kandidatuur van Straatsburg, dat behalve zijn symbolische betekenis van bruggenhoofd tussen Frank rijk en Duitsland weinig attracties te bie den heeft, te laten varen. Men begint het te betreuren dat de regering niet meteen Parijs heeft voorgedragen, een stad die ook voor ambtenaren haar charmes moet hebben. Het bezwaar is dat Parijs de eigen inwoners al lang niet meer kan bergen, zodat tienduizend ambtenaren en hun ge zinnen meer, de woningcrisis tot een drama zonder uitzicht zouden maken. Vele Fran sen zien echter voor hun geestesoog al een nieuwe Europese hoofdstad verrijzen, bui ten Parijs, die binnen een paar jaar uit de grond zou worden gestampt. Dit toekomst visioen lijkt de kansen van Brussel enigs zins te doen dalen. Niettemin heeft de Bel gische minister Larock er nog eens op ge wezen, dat de gebouwen van de Wereld expositie mettertijd gemakkelijk voor Europees gebruik zouden kunnen worden ingericht. Een vooruitzicht dat de Belgi sche regering moet toelachen, waar de partijen die nu aan de macht zijn, met zo'n Europese overwinning bij de aanstaande verkiezingen een uitnemende beurt bij hun aanhangers zouden kunnen maken. AMSTERDAM De aandelen van het kunstzijdeconcern AKU waren zeer vast. Op een opening op 148'/2, kwam er steeds meer publieke vraag waardoor de koers steeg tot 152V2, tegen de slotkoers van vrijdag 147 pet. De oor zaak voor de vaste tendentie AKU is waar schijnlijk het feit, dat het concern, in samenwerking met de B. F. Goodrich Chemical Company (Amerika) een nieu we maatschappij heeft opgericht en in Nederland een fabriek gaat bouwen voor de vervaardiging van synthetische rubber voor verschillende doeleinden. In de niet- officiële beurshandel van zaterdagmorgen werd de vaste tendentie voor de aandelen reeds merkbaar. De te verwachten lagere eindcijfers over 1957 in vergelijking met die van 1956 zijn reeds in de koers verdis conteerd, aldus de beurs. De laatste slotkoersen van Wallstreet waren vast op gunstig bedrijfsnieuws al daar. Dit was tevens een stimulans voor de overige internationale waarden op het Damrak, waar vooral Unilever zeer vast in de markt lag op publieke aankopen en premie-affaires. Na een opening van 317 steeg de koers snel tot 323; de koerswinst bedroeg ongeveer 12 pet. Het fonds ver liet de markt op vrijwel de hoogste prijs van de dag. Ook aandelen Philips lagen goed in de markt èn konden een koerswins van ongeveer 5 pet. boeken. Kon. Olie no teerde na een opening van 147.30 plus een gulden 147.80 tegen vrijdag f 146.30. KLM was wederom 1 gulden hoger op 98.50. Cultures waren eerder gevraagd en kon den merendeels koerswinsten boeken. Staatsfondsen waren iets gemakkelijker met zeer geringe zaken. Scheepvaarten trokken na.een weifelende houding bij de openihg, in het verdere beursverloop aan Holland-Amerikalijn bracht het tot 140, plus 2, Scheepvaart Unie 108, plus IV2, Van Nievelt verbeterde 4 pet. terwijl de overi ge fondsen goed prijshoudend in de markt lagen. De obligaties Bank Industri Nega ra per 1969-1970 en 1971 werden niet ge noteerd op het bericht van het Indonesi sche deviezeninstituut, dat de transferren te en aflossing der leningen tot nader orde zijn opgeschort. Prolongatie 5pct. (ANP). NEW YORK Het koersverloop was dalend. Er waren nogal wat winstnemingen. De opening was vast met de defensiefondsen op de voor grond door het Rockefeller-rapport over de V.S.-defensie. Later verloren deze fondsen hun winsten gedeeltelijk of ge heel. Er waren verkopen in de staal-, olie-, auto-, chemie- en individuele waarden. De vliegtuigbouwfondsen slaagden er vrijwel alle in de koersstijgingen te be houden. Douglas moest meer dan een dol lar prijsgeven. Eastman verloor 2 dollar in de chemiesector. Barber, Continental en Mission daalden in de oliegroep frac ties tot meer dan een dollar. V.S. Gypsum daalde twee dollar in de bouwsector. Van de rubbers moest Goodyear meer dan 2 dollar prijsgeven. De spoorfondsen gleden over het algemeen wat af in onregelmatige stemming. De scheepsbouwfondsen hadden een goede dag; kennelijk hoopten de beurs- lieden op een uitvoerig programma voor de bouw van onderzeeboten met raket- afvuurinstallaties. De staalwaarden waren vrij vast op de berichten over de stijging van de produktie. Het industriegemiddelde kwam van 444,56 op 442,56; spoorwegen van 103,53 op 102,39 en openbare nutsbedrijven van 69,64 op 69,32. Van de 1162 verhandelde fondsen sloten er 517 hoger en 439 lager. De omzet bedroeg 2.500.000 aandelen tegen 2.440.000 op vrijdag. (UP) 3-3 Wo Nederl. '47 3 "/o Nedl. 1962/64 A. K U Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N. Hoogovens Nederl. Ford - NT Ka bel fabriek gew Philips Gloei] oref Philips Gloeil Unilever Wilton Feyenoord Dordtsche Petrol Kon Petroleum Rillitor, A'dam Rubber K. L. M Holl. Amer Lijn.. K N. S M N Scheepv. Unie v. Nievelt Goudr Phs v Ommeren H V. A Verg. Deii Miien *\msterd. Bank Nat. Handelsbank Ned. Handel Mij Rotterd. Bank Fwentsche Bank. Anaconda Copper Bethlehem Steel.. U. S. Steel Teneral Motors Shell Union Tidewater Vorige koers ADVERTENTIE Slotkoers gisteren 84% 89ir'/ia 1521/2 245 171 246 177 231 2361/2 143% 3201/2 202 729 147.70 175 40% 99 140 131 1081/2 153 200 86% 58 Va 1911/2 72 142 1591/2 153 437/i8 37 53iÜ 355^ 66 2V/g Voorbeurs- koersen 235 320 146.50

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 8