Hillary ontraadt dr. Fuchs het hele poolgebied over te steken ctifral-10 Politieke crises in Israel lijken onvermijdelijk Tweede Horecabeurs in het teken der mechanisatie Poolreizigers zijn het niet eens Risico's maken hulp dubieus Antwoord: „Wij redden ons wel99 Karei Prior wijzigt „Hoteldoradio" van PHILIPS -R OX AN E Bernard van Leer te Amsterdam overleden Gezinsuitbreiding tijdens evacuatie Strip „Hi-H-Ho" van heden af vervallen Nieuwe CAO in havens van Amsterdam en Rotterdam Splinterpartijen brengen de continuïteit van de buitenlandse politiek in gevaar Metaalindustrie voelt zich achtergesteld Steeds meer kant-en-klaar gerechten en ingrediënten Ben Goerion vormt nieuwe coalitieregering DINSDAG 7 JANUARI 1958 LONDEN (Reuter) Dr. Vivian Fuchs, de leider van de Britse zuidpoolexpeditie, die zich moeizaam in de richting van de zuidpool beweegt, heeft maandag geseind verschil van mening te hebben met Sir Edmund Hillary, de leider van de Nieuw zeelandse expeditie die dezer dagen de zuidpool bereikte, over het risico van een tocht dwars over het zuidpoolgebied. Fuchs heeft Hillary gezegd, dat de En gelse expeditie haar eigen weg zal vin den. Fuchs heeft voorts de Nieuwzeelandse expeditieleider, die op hem had aange drongen van de oversteek af te zien, me degedeeld, hem thans niet te kunnen vra gen om met hem, Fuchs, op een reeds lang tevoren afgesproken plaats samen te ko men, namelijk depot 700. Het telegram van Fuchs is naar het hoofdkwartier van de expeditie in Londen geseind. De voorzitter van de expeditie onderneming, Sir John Slessor, heeft Fuchs getelegrafeerd volledig vertrou wen in hem te hebben. Volgens het oorspronkelijk plan voor de expeditie, dat meer dan een jaar geleden is uitgewerkt, zouden dr. Fuchs en zijn ploeg het zuidpoolgebied voor het eerst in zijn geheel te land oversteken. Sir Ed mund Hillary met zijn Nieuwzeelandse ploeg, die van de andere kant zou begin nen, zou 1120 km van de kust het depot 700 inrichten en daar wachten op dr. Fuchs. Hillary deed dit, reisde vervolgens vanaf depot 700 naar de zuidpool en heeft deze bereikt. Daarna is hij naar zijn eer ste uitgangspunt aan de kust per vlieg tuig teruggevlogen, met achterlating van zijn voertuigen op de zuidpool. Maandag heeft Hillary doen weten, dat hij met het oog op het slechter worden de weer er bij dr. Fuchs, die nog steeds een kleine 500 km van de zuidpool ver wijderd is, op heeft aangedrongen, van de oversteek van het zuidpoolgebied af te zien als hij eenmaal de pool bereikt heeft en deze in het volgende zomerseizoen, te gen het eind van dit jaar, te hervatten. In zijn telegram aan het expeditiehoofd kwartier te Londen zegt Fuchs nog, Hilla ry te hebben medegedeeld, dat er geen sprake kan zijn van het opgeven van de oversteek en dat hervatting van de over- steekpoging in het volgende zomerseizoen onmogelijk is. Hillary, zo zegt Fuchs in ADVERTENTIE Niet alleen A en D maar alle vitaminen die U nodig hebt. Een flacon van 100 dragees f 2.® Nu óók voordelige gezins verpakking van ISO dragees f 3." Philips-Roxane Nederland N.V. - Amsterdam Groot-industrieel en hartstochtelijk minnaar van paard en circus Te Amsterdam is gisteravond op 73-ja- rige leeftijd overleden de heer Bernard van Leer, oprichter en laatstelijk presi dent-commissaris van Van Leers Vaten- fabrieken n.v. De heer Van Leer was een zakenman van uitzonderlijk formaat, die een wereld faam verwierf. Hij was ook een hartstoch telijk paardenminnaar. Hij stichtte een circus Kavaljos waarmee hij ons land doorreisde en waarmee hij gedurende de Tweede Wereldoorlog door de Verenigde Staten trok. Precies op tijd was hij daar met zijn troep gearriveerd. De overledene was ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw en officier in de orde van Oranje Nassau. Twee „lijntjes" had een mevrouw uit Haarlem meegebracht, toen zij op de pas aangekomen „Weltevreden" van de Koninklijke Rotterdamsche Lloyd haar beide hondjes kwam afhalen, die haar in Surabaia achtergebleven man aan boord had gebracht. Zelf was zij enige weken geleden al naar Nederland komen vliegen. „Wat wilt u met twee lijntjes begin nen?", vroeg bootsman A. M. Metten, die aan boord voor de dieren gezorgd had, „het zijn intussen zeven hondjes geworden". De mevrouw stond verbaasd van haar lijntjes naar het grote gezin te kijken, waarvan zij kon verzekeren geen ver moeden te hebben gehad. De twee lijntjes hebben moeten plaats maken voor een gecharterde auto, waar in de dieren keffend verdwenen. zijn telegram, wil zich niet bij de Engel se ploeg voegen als deze de zuidpool heeft bereikt, maar stelt een samenkomst in depot 700 voor. Ik ben het niet met Hillary eens, aldus Fuchs en heb hem laten we ten dat ik hem niet kan vragen zich bij ons te voegen in depot 700, opdat wij van de kennis van Hillary gebruik kunnen ma ken. „Wij zullen onszelf wel redden", al dus Fuchs. Technicus weigerd In zijn telegram aan het hoofdkwartier in Londen zegt Hillary onder meer, dat Fuchs hem gevraagd heeft, een van zijn technici, op de zuidpool op Fuchs te laten wachten. Deze technicus zou de ploeg van Fuchs naar de basis Scott (het hoofdkwar tier van de Nieuwzeelanders aan de zuid kust) moeten vergezellen. Hillary zegt, dat niemand van zijn mannen deze taak die zij gezien de tijd van het jaar uiter mate roekeloos achten, op zich wil nemen. Volgens Hillary zal admiraal Dufek, de leider van de Amerikanen, die een basis bij de zuidpool hebben gevestigd, dr. Fuchs zeker willen helpen om de zuidpool te verlaten en hem in november daar weer heen te brengen. Fuchs, aldus Hillary in zijn telegram aan het hoofdkwartier in Londen, schijnt niet te beseffen, dat zijn moeilijke vorderingen niet alleen de Nieuw-Zeelanders, maar ook de Ameri kanen met zorg vervullen. Hillary acht het zeer onverstandig van Fuchs als hij zou pogen van de zuidpool door te trekken naar de basis Scott. Slessor heeft de organisatoren van het Nieuwzeelandse aandeel in de expeditie op het hart gedrukt, dat het Hillary's eer ste taak is, al het mogelijke te doen om ertoe bij te dragen, dat de groep van Fuchs dit seizoen de basis Scott bereikt. De secretaris van het hoofdkwartier van de Britse expeditie dwars door het zuid poolgebied, schout-bij-nacht Parry, heeft maandagavond te Londen gezegd, dat alle wetenschappelijke en andere deskundige leden van de organiserende commissie maandag eenstemmig van oordeel bleken te zijn, dat er voor dr. Fuchs geen gevaar is in de huidige toestand. Zij stonden allen achter het besluit van dr. Fuchs. Schout-bij-nacht Parry wees erop, dat Hillary gebruik heeft gemaakt van boer derijtractors, die niet zijn ontworpen voor gebruik in de sneeuw. Dr. Fuchs daaren tegen heeft de beschikking over speciale sneeuwvoertuigen. Dit is een groot ver schil, aldus schout-bij-nacht Parry. De secretaris van de commissie voor de Eosszee, Helm, heeft daarentegen te Well ington (Nieuw-Zeeland) gezegd, dat de expeditiegroep van dr. Fuchs vlug moet opschieten, omdat het weer elke dag kou der wordt en het steeds moeilijker zal worden de voertuigen op gang te houden. - O.!- Nog veel te doen (UP) Hillary zette uiteen, dat zijn eigen vertrek van de zuidpool, gisteren, zonder op zijn collega Fuchs te wachten, voorgeschreven werd door de noodzake lijkheid „met mijn werk op de Scott-ba- sis verder te gaan". Hij zei, dat Fuchs begreep, dat hij geen twee weken aan de zuidpool wilde doorbrengen zonder iets te doen. „Ik zal met mijn werk verder gaan en mij dan bij Fuchs voegen aan een van de depots", zei hij. Hillary en zijn groep hebben opslag plaatsen van voorraden aangelegd langs de route, die Fuchs moet nemen van de pool tot aan de Scott-basis. Daarop zin speelt Hillary blijkbaar als hij het over zijn werk heeft. ROME (UP) Het te Rome verschij nende blad „II Tempo" heeft felle kritiek geoefend op Sir Edmund Hillary, „die met zijn krankzinnige reis naar de pooi, in plaats van op zijn basis te wachten om de expeditie van Fuchs te helpen, het gehele Engelse project saboteerde". In het artikel wordt er op gewezen dat de Engelse organisatoren en geleerden ver tegenwoordigers van het gemenebest, in casu van Nieuw Zeeland, uitgaande van d opzet van het Internationale Geofysische jaar, in de expeditie wensten te betrek ken. „Het feitelijke wetenschappelijke werk wordt gedaan door Fuchs, die bo vendien een bekende is aan de zuidpool, terwijl Sir Edmund dit absoluut niet is". Fuchs behoorde de leider van de ex peditie te zijn, de man aan wie de eer toekomt", aldus ,,I1 Tempo". Het is een oud gebruik op Driekoningen avond van huis tot huis te gaan en een liedje te zingen zoals dat ook met Sint Maarten gebeurt. Maandagavond kon men dan ook de drie koningen aan de huisdeur zien verschijnen, een unieke gelegenheid voor de jeugd voor een verkleed- en schminkpartij Met ingang van hedenavond zal de strip „hi-h-ho" waarmee het programma „Ho teldoradio" van de AVRO steeds begon, komen te vervallen. Regisseur Karei Prior is van oordeel, dat de kwaliteit van de teksten niet in overeenstemming is met de artistieke capaciteiten van de ac trices en acteurs, die met de uitvoering van deze strip zijn belast en dat niveau en inhoud van genoemde teksten een voortzetting van deze reeks uitzendingen niet rechtvaardigen. De regisseur heeft „Hi-H-Ho" een volle dige kans van slagen willen geven, maar is na twaalf afleveringen tot het besluit gekomen dit programmaonderdeel van het repertoire te schrappen. Weliswaar is er even een tendens geweest, waarbij men dacht op de goede weg te zijn, maar de teksten van de laatste afleveringen met name voor 7 januari 1958 waren naar de mening van Karei Prior en zijn medewerkers zo teleurstellend, dat er nog maar één oplossing mogelijk was en wel definitief met deze serie ophouden. Intus sen wordt met grote spoed gezocht naar andere mogelijkheden ter vervanging van „Hi-H-Ho". Wat van deze nieuwe plannen vast staat is, dat deze op zijn vroegst pas begin februari zullen kunnen worden ge realiseerd. De tekstschrijvers van „Hi-H-Ho" zijn steeds geweest de heren Geert Elfferich, Jan Moraal en Alexander Pola. Een och tendblad weet nog te vermelden, dat Elffe rich namens zijn collega's op de beslis sing van Prior als volgt heeft gereageerd. „Wij kunnen die handelwijze niet erg netjes vinden. Donderdag hadden we nog een bespreking over de rest van het sei zoen en toen was die gewraakte tekst al binnen. Toen hebben we niets gehoord, wel zaken voor de komende maanden ge regeld. Als de acteurs geweigerd hebben, dan had de producer de weg van overleg moeten volgen en een bespreking moeten organiseren, waarbij ook de acteurs aan wezig waren." Karei Prior liet zijn be sluit via een telegram aan de tekstschrij vers weten. Tussen de beide scheepvaartverenigin gen te Amsterdam en Rotterdam en de drie erkende vakorganisaties van haven arbeiders is overeenstemming bereikt over nieuwe collectieve arbeidsovereenkomsten voor beide havens voor de duur van twee jaar. Het ligt in de bedoeling de nieuwe regeling omstreeks half januari te doen ingaan. Door een wijziging in de werktijdindeling zal de arbeidstijd in de dag 8)4 uur en in de nacht 8V2 uur bedragen. Des zaterdags zal de normale arbeidstijd een uur vroeger eindigen. Bij de indeling en tewerkstelling in dag en nacht zal naar grotere regelmaat worden gestreefd. Aan het College van Rijksbemiddelaars is verzocht aan een en ander zijn goedkeuring te verlenen. mmmm David Ben Goerion, premier en minister van Defensie van Israel. Het besluit van de Tweede Kamer, om de investeringsaftrek alleen voor de scheepvaart en de luchtvaart te laten her leven, heeft verwondering gewekt in de kring van de metaalindustrie. Dit is ge bleken tijdens een buitengewone ledenver gadering van de Vereniging van Metaal industrieën, die in Utrecht is gehouden. Men heeft er zijn verwondering over uit gesproken, dat, hoewel de investerings- noodzaak zich voor de metaalindustrie evenzeer als voor de scheepvaart en lucht vaart doet gelden, aan eerstgenoemde be drijfstak de investeringsaftrek niet wordt toegestaan. De metaalindustrie ziet hierin een vorm van discriminatie tussen be drijfstakken. De totstandkoming van de Euromarkt plaatst de metaalindustrie thans voor de noodzaak, de investeringen in de technische uitrusting nog te verhogen met het oog op de verscherpte concurren tie. Hoewel deze investering moet worden gefinancierd uit een winst, die de invloed van de teruglopende conjunctuur onder gaat, heeft de metaalindustrie zich bij de tijdelijke opschorting van de investerings aftrek kunnen neerleggen. Nu echter blijkt, dat andere bedrijfstakken hiervan onthef fing kunnen krijgen, ondanks het feit, dat hiervoor geen dwingender argumenten gel den dan die, welke voor de metaalindustrie bestaan, valt het de metaalindustrie moei lijk begrip voor het regeringsbeleid in dit opzicht te hebben. (Van een onzer redacteuren) De tweede Horeca-vakbeurs, maandag in het RAI-gebouw geopend en in principe alleen voor „belanghebbenden" toeganke lijk, is ruim tweemaal zo groot als haar experimentele voorgangster van het afge lopen jaar. De 170 exposanten, die met el kaar een standruimte van vierduizend vierkante meter bezetten, tonen er een vrijwel compleet assortiment hotel-, café- en restaurantbenodigheden, variërend van lollystokjes en cocktailprikkers tot een volautomatische monster-vaatwasmachine, die een lengte heeft van 6,5 meter, zes duizend stuks serviesgoed per uur wast, spoelt en droogt, en het lieve sommetje van een kwart ton kost. Tussen deze twee uitersten ligt vrijwel alles wat er voor de horecabranche te koop is: fritesovens, meng-, kneed- en doseermachines. aardappelschillers, juke boxes, cafémeubelen in alle soorten, elek tronische combinatiefornuizen en grills, snel- en ijsbuffetten, koelvitrines, espres so-automaten, kelnerskassa's en wat dies meer zij. Uit deze willekeurige en verre van volledige opsomming blijkt reeds, dat het accent ook in deze branche steeds duidelijker op de mechanisatie komt te liggen. Keukenrobots hebben hier en daar al een groot deel van de arbeid der koks maats overgenomen en misschien is zelfs de tijd niet ver meer, dat ook de chef-de-cuisine, wiens gevoelige kunste naarshanden nu nog de meest-exquise schotels creëren, gedegradeerd zal worden tot een knoppenomdraaier annex wijzer- kijker. In vele grote eethuizen van populair al looi is de keuken trouwens al goeddeels gemechaniseerd. Afgepaste, in zakjes of bussen verpakte mengsels van ingrediën ten, die zo van de grossier betrokken wor den, worden in de automatische fornuizen leeggestort. Precies op tijd gaat er aan dit bak- en braadfeest dan een rood lampje branden, ten teken dat het gerecht in kwestie serveerklaar is. De machine ver gist zich nooit, laat nimmer iets aanbran den en levert te allen tijde een onver anderlijk confectiegerecht af, of dat nu erwtensoep garni of crêpes Suzette is. Technisch bewonderenswaardig, maar toch„De „sjeu" is er af", zeggen de vaklieden van de oude school als zij, hoofdschuddend, deze glimmende automa tons aan het werk zien. Nieuwe eetgewoonten Ook in de eetgewoonten van het publiek zijn trouwens grote veranderingen geko men. Voor de oorlog koos de restaurant bezoeker zijn menu met zorg en gunde hij zich rustig de tijd om zijn maaltijd te ge nieten. Tegenwoordig heeft iedereen zoveel haast, dat hij ternauwernood meer proeft wat hij nuttigt. Het eten is een fantasie loos zich voeden geworden, dat door velen meer als een noodzakelijk kwaad dan als een verfijnde genieting beschouwd wordt. En ook dat weerspiegelt zich in vele stands op deze horecabeurs, waar het grote aan bod van synthetische aroma's en essen ces, „smaakverhogende" middelen en (Van onze correspondente in Israel) Israels uiterst ingewikkelde politieke structuur blijft de achtergrond van iedere regerings-crisis. Het is eenvoudig de fei ten aan te wijzen, welke Ben Goerion aan leiding gaven tot de ontbinding van zijn coalitie-kabinet. De redenen, die deze cri sis veroorzaakten zijn echter voor de bui tenstaander verwarrend-gevarieerd en moeilijk te herkennen. Door het bestaan van niet minder dan dertien politieke par tijen, die op verkiezingswinsten specule ren, de vele, nooit insluimerende emoties en het voortdurend oprakelen van oud zeer wordt het zelfs voor een geharde po liticus als Ben Goerion moeilijk in bin nenlandse en buitenlandse aangelegenhe den een realistisch beleid met de nood zakelijke continuïteit door te voeren. Weinigen in Israel zijn in staat zich te verheffen boven het politieke moeras waarin velen door verkiezingskoorts voor goed strandden. Men heeft herhaalde lijk, alhoewel vaak op het laatste nipper tje, de kracht welke van de nu 71-jarige Ben Goerion als politieke leider, staats man en ervaren militair uitgaat, begre pen. Van het ontstaan van de staat in 1948 af tot zijn vrijwillige politieke ver banning naar een vooruitgeschoven ne derzetting van jonge pioniers in 1953, heeft Ben Goerion de functies van premier en minister van Defensie in handen gehou den. Men riep hem in het jaar 1955 drin gend terug omdat de binnenlands-politie ke versplintering opnieuw gevaarlijk leek te worden. Doorbraak mislukt Toen Ben Goerion in 1955 opnieuw de taken van premier en minister van De fensie aanvaardde, nodigde hij de twee kleine links-socialistische partijen, de „Mapam" en de „Achdoeth Ha'avodah" uit aan de nieuwe regerings-coalitie deel te nemenDeze socialistische splinter groepen hadden als oppositie-partijen aan hang verloren, maar zij herwonnen in de laatste regerings-periode iets van hun prestige. Herhaaldelijk heeft Ben Goerion in het verleden verklaard voorstander te zijn van een samensmelting van deze partijen met zijn regerings-partij de „Mapai", welke men zou kunnen verge lijken met de Nederlandse Partij van de Arbeid. Deze „doorbraak" is niet gelukt. Integendeel de vier links-socialistische ministers hebben herhaaldelijk een rege- rings-crisis veroorzaakt door zich in het openbaar afkeurend over kabinets-beslis- singen uit te laten en zich in het parle ment van stemming te onthouden. Zij hebben echter nooit, als een consequentie van dit gedrag, de regering willen verla ten. Tijdens de afgelopen twee jaren hebben internationale politieke ontwikkelingen en verschuivingen plaats gehad, welke Ben Goerion dwongen de bakens te verzetten. Ruslands aanvankelijk vriendschappelijke betrekkingen met Israel maakten plaats voor eèn gespannen verhouding tussen beide landen als gevolg van Ruslands streven in het Nabije Oosten vaste voet aan de grond te krijgen. Ruslands succes volle infiltratie verhoogde de spanningen tussen Oost en West in het Nabije Oos ten. En hiermede verminderden Israels kansen om met Rusland een vriendschap- pelijker verhouding te bereiken. Alhoewel kant-en-klaar-eetwaren en ingrediënten in bussen of drums, in dit opzicht een dui delijke taal spreken. Zó zagen en proefden wij onder anderen nassiballen-uit-blik, roomijs dat bereid wordt uit droge „mix", en whiskey-soda, die, gemengd en al, ge leverd wordt in miniatuurflesjes voor één glas. Dat laatste artikel is overigens een uitkomst voor verlof A-zaken, die zoals men weet geen dranken in huis mogen hebben met een hoger alcoholgehalte dan 15 percent. In dergelijke „ready mixed"- flesjes nu is het alcoholpercentage van whiskey-soda, gin-tonic, rum-cola e.d. slechts 11 tot 13 percent, zodat ook eta blissementen met een beperkte vergun ning zulke „long drinks" in deze vorm serveren mogen, zonder in conflict te ko men met Recht en Wet. Ierse mist Even hebben we ook een bodempje „Irish Mist" mogen keuren, een nieuwe li keur, die in Ierland bereid wordt uit in heemse, zeven jaar oude whiskey, ge aromatiseerd met heidehoning en krui den. Zij lijkt ons een waardige tegen hanger van de roemruchte Drambuie die uit Schotse whiskey vervaardigd wordt en hier al langer bekend is. „Nieuw" is trou wens een onjuiste omschrijving voor deze stoere, droge likeur uit Erinn, want de Ieren zelf drinken de „Ierse mist" al sinds honderden jaren; alleen smaakte het drankje hen blijkbaar altijd zo voortreffe lijk, dat zij het zonde vonden, er veel van te exporteren. Irish Mist is in Nederland nog slechts sporadisch te krijgen maar ge zien de grote belangstelling van de handel op deze eerste beursdag geloven wij, dat zij zich snel een plaats onder de favoriete likeuren zal veroveren. Ook in de niet-alcoholische sector zijn verscheidene nieuwe dranken, onder meer een licht mousserende, Zwitsers-Neder landse drank, bereid uit biest en appelsap, die elkaar wonderwel aanvullen en een Het is alles chroom, roestvrij staal en hotelzilver wat er blinkt op de Horeca vakbeurs in Amsterdam. Enkele bezoe kers, weerspiegeld in een fraai dien blad van pleet, bezichtigen hier de nieuwste espressomachines en muziek automaten in de stand van een grote importfirma. prima dorstlesser vormen. Deskundigen zien in dit drankje al een ernstige concur rent voor de populaire cola-produkten uit Amerika. Een andere nouveauté is een alcoholvrije Rijnwijn, bereid volgens een zeer bijzonder procédé, waarbij het ty pische wijnkarakter behouden blijft. Smaak en geur zijn inderdaad nagenoeg „echt": een prettige afwisseling voor de jus d'orange als onschuldige feest- en re ceptiedrank, en een uitkomst voor on mondige kinderen en dorstige automobi listen! Uit Japan komt een noviteit, dat de wel luidende naam Aji-no-moto draagt en dat de eigenschap heeft als men de impor teur geloven mag „de smaakpapillen van uw tong te activeren". Het is een pro- dukt uit de eiwitten van sojabonen, dat korrelgewijs over vlees, soep of andere ge rechten gestrooid wordt en dan de „smaak- sluier" van tong en gehemelte oplost. „Wie aji-no-moto gebruikt", zo beweert de leverancier, „wordt van een gewone proe ver een fijnproever", hetgeen men u met de bekende „twee happenproef" zal de monstreren. Ons persoonlijk deed die proef weinig, maar misschien hadden wij onze smaaksluier niet bij ons. Van consumentenstandpunt bezien, is er overigens maar weinig nieuws op deze tweede Horecabeurs. Wel zijn er allerlei verbeteringen op hotel-technisch en keu- kenmechanisch gebied te zien, waarvan de betekenis ons, als leken, helaas goeddeels ontgaat. De vakman zal er echter onge twijfeld zeer veel van zijn gading vinden. Israel met geen der landen van het wes terse blok verdragen sloot, is het duidelijk, dat een sterkere identificatie met het Westen als een levensbelang beschouwd moet worden. De vriendschap met Frankrijk, het aanvaarden van het plan- Eisenhower voor het Nabije Oosten, een realistische politiek ten aanzien van West- Duitsland en nauwere betrekkingen met de leden der NAVO behoren tot de punten van Ben Goerions beleid, waarin hij geen inmenging duldt. De „Mapam" en „Achdoeth Ha'avo dah" zijn voorstanders van een neutra- listische politiek en hun verzet tegen het aanvaarden van het plan-Eisenhower in juli 1957, heeft Ben Goerion hen niet ver geven. Het speculeren op verkiezingswin sten is een dominerende factor in de de batten van de „Knesseth" (het parlement) Uiteindelijk echter schaarde de overgro te meerderheid zich steeds achter Ben Goerion in aangelegenheden van groot belang. Tijdens de jongste kabinetscrisis verklaarde Ben Goerion: „Ik geloof, dat er meer wezenlijke eenheid in Israel be staat dan in menig ander land ter we reld. Helaas bezitten wij deze versplin tering in politieke fracties, welke er voort durend op uit moeten zijn verkiezings-suc- cessen te behalen". Oud zeer Ook als minister van Defensie heeft Ben Goerion vaak scherpe kritiek moeten incasseren. Deze uitte zich op het felst na zijn besluit om de zegevierende Israë lische legereenheden uit Gaza te doen te rugtrekken. Niet enkel verkiezings-koorts op een tijdstip, dat innerlijke rijpheid van de Israëliërs verwacht werd, beïnvloedde tijdens deze terugtocht de heftige parle mentaire debatten. Ben Goerion had, vooral in de gelederen van de „Achdoeth Ha'avodah", een oud zeer opgerakeld. Met dezelfde visie en vastberadenheid welke Israels premier vaak kenmerken, besloot hij tien jaar geleden de élite der ondergrondse stoottroepen, de „Palmach" te ontbinden teneinde zodoende het optre den van het eerste verenigde Israëlische leger tijdens Israels verdediging tegen de vijf oprukkende Arabische legers, kort daarop, voor te bereiden. Deze daad met verstrekkende consequenties, hebben de huidige politieke leiders der „Achdoeth Ha'avodah", die destijds aanvoerders der „Palmach" waren, hem nimmer verge ven. Het verwijt, dat Ben Goerion van ver scheidene coalitie- en oppositiepartijen te horen krijgt, is dat hij zijn kabinet te vaak voor reeds genomen beslissingen stelt. Dit was onder meer het geval met de opmars door de Sinai-woestijn. Zijn verdediging luidt, dat hij als minister van Defensie in aangelegenheden waarbij de nationale veiligheid op het spel staat, hier toe volkomen gerechtvaardigd is. In welingelichte politieke kringen wist men reeds enige weken vóór het ontstaan van de jongste regerings-crisis, dat een hooggeplaatste Israëliër naar West-Duits- land zou vertrekken. Toen een „Mapam"- minister de premier tijdens een kabinets zitting vroeg of deze geruchten juist wa ren en of het juist was, dat enkel de „Ma- pai"-leden van het kabinet hierover inge licht waren, was zijn antwoord korzelig- kort en bevestigend. Hierbij zou het, zo als gewoonlijk, voor hem bij gebleven zijn. De „Achdoeth Ha'avodah"-leden maakten deze korte discussie, via de pers, open baar om aan de, volgens hen, ondemocra tische handelingen van Ben Goerion een einde te maken. Zij speculeerden tevens op de emoties van menig Israëliër inza ke de verhouding IsraelWest-Duitsland. Ten opzichte van Israels betrekkingen met de regering van West-Duitsland had Ben Goerion reeds in augustus 1957, zon der noemenswaardige oppositie, de volle instemming voor zijn realistisch beleid verkregen. Zelden is deze geharde en harde politicus zo overtuigd van de juist heid van zijn handelingen geweest. De vraag of hij als minister van Defensie zijn regering over belangrijke beslissingen op militair gebied moet inlichten, blijft een zuiver theoretische kwestie. Hij zal ook op dit punt geen inmenging dulden en het ziet er naar uit, dat hij die garanties voor zijn bewegingsvrijheid zal krijgen, zonder welke h j zijn beleid niet kan door voeren. De Israëliër is een kalme, en bijna on geïnteresseerde buitenstaander gebleven tijdens de fel oplaaiende discussies. Hij verwerpt ieder vertoon van innerlijke zwakte op een ogenblik, dat enkel een duidelijke buitenlandse politiek winsten kan opleveren in deze strijd tussen Oost en West. Indien Ben Goerion slaagt als kabinetsfoimateur dan staat de continuï teit van Israels buitenlands beleid vast. Deze is onder meer gericht op een nau were samenwerking met de landen van West-Europa. Verder zal Ben Goerion niet nalaten het leger die wapens uit West- Europa te verschaffen, welke Canada, Amerika en Engeland hem geweigerd heb ben te leveren. Miriam Gerzon JERUZALEM (UP.) Premier David Ben Goerion van Israel heeft een nieuw coalitiekabinet gevormd, waaraan alle vijf partijen van het aftredende ministerie deelnemen. De premier heeft de kabinets- lijst aan president Ben Zwi voorgelegd en vandaag zal hij de nieuwe regering aan het Knesseth voorstellen. De coalitiegenoten van Ben Goerion's mapaipartij hebben jlijkbaar toegegeven aan de eisen die de premier gesteld had. Volgens een officieel communiqué zijn de vijf .partijen het eens geworden over de vorming van een regering, gebaseerd op de principes van het oude kabinet, dat wil zeggen geheime kabinetsberaadslagingen over nationale veiligheid en buitenlandse zaken, en over alle aangelegenheden die de regering als geheim wil beschouwen. Om dit te bereiken zal een wetsontwerp worden ingediend, waarbij het de pers ver boden zal worden staatsgeheimen of nieuws over geheime kabinetsbesprekingen openbaar te maken. Het aftredende kabinet is gevallen, toen Ben Goerion de beschuldiging uitte dat leden van de Achdoet Havoda-partij op zettelijk mededelingen aan de pers hadden gedaan omtrent een geheime benadering van West-Duitsland inzake wapenleveran ties.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 9