Klein-Europa-conferentie met een half succes geëindigd jf## HET WEER De diverse instellingen MacMillan in India aangekomen Haarlems Dagblad Noord-Celebes verbreekt alle banden met Makassar ^'MORRIS' 1before i/oif fitst// Kabinet bespreekt voedseltoestand; granaatontploffing in Djakarta Leiders van niet-genaaste zaken moeten zich melden Akkoord over één hoofdstadmaar de vraag is nog steeds: welke f 'WH - Hervatting van export met Nederland te verwachten Weer stormachtig Hillary zal Fuchs op basis 700 opwachten Het woord is aan Werksloep en wrakhout markeren graf van „Capella" Eisenhower vraagt Congres meer geld voor raketten 72e JAARGANG No 153 tange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon Adm. 5437, chef bezorging na 5 uur 7519. Tel. Redactie 5389. Haarlem: Grote Hout straat 93 alle afd. Tel. 15295*. Advertentie tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijlcs WOENSDAG 8 JANUARI 1958 IJmuider Courant EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 303e JAARGANG No 1 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct. p. kwartaal 7.6o, franco p. post 8.15. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman DJAKARTA (ANP) In de jongste berichten uit Makassar is gemeld, dat Noord-Celebes sinds het verbreken der betrekkingen tussen Menado en Makassar de levering van kopra aan Zuid-Celebes heeft gestaakt. Dit werd medegedeeld door resident Burhanuddin. De legerwoordvoerder in Djakarta, ma joor Harsono, heeft dinsdag medegedeeld, dat majoor Somba, de militaire comman dant van Noord- en Midden-Celebes „er gens op Java" aan de chef-staf van het leger, generaal-majoor Nusation, rapport zal uitbrengen over de jongste gebeurte nissen in zijn gebied. De woordvoerder voegde hieraan toe, dat „de naam van de plaats geheim wordt gehouden". De woordvoerder zeide: „Somba's rap port over de „opstand van de regionale bevolking in Noord-Midden-Celebes tegen de leiders van de zogenaamde „Permesta- beweging" zal deze week worden uitge bracht op een niet genoemde plaats van samenkomst". De woordvoerder kon nog geen nadere bijzonderheden mededelen over de 2.000 burgers en twee legerpelo- tons, die naar werd gemeld, uit de steden van Midden-Celebes naar de nabij ge legen bossen zouden zijn getrokken, uit protest tegen de plaatselijke militaire autoriteiten, die naar werd beweerd tot de Permesta-beweging zouden behoren. De Permesta-beweging werd in maart vorig jaar door de afgezette militaire com mandant. van Oost-Indonesië, luitenant- Na een moeilijke berging is de „Zee land", XVijsmullers vlaggeschip, gister middag triomfantelijk met de Franse Crozonop station teruggekeerd. Foto: De aan het achterschip bescha digde Zeeland brengt de Crozon in IJmuiden binnen. DJAKARTA (ANP) De eigenaars van Nederlandse bedrijven te Djakarta hebben, voorzover hun zaken nog niet zyn over genomen door de regering, bevel gekregen zich binnen tien dagen te melden bij het plaatselijke militaire commando, aldus werd heden bekend gemaakt. In de be kendmaking wordt gezegd, dat registratie nodig is voor een verdere regeling van de status dezer bedrijven. Tot op heden zijn te Djakarta 49 Neder landse bedrijven officieel overgenomen door het plaatselijke militaire commando ten behoeve van de regering, sedert op 1 december van het vorige jaar in Indonesië de maatregelen tegen de Nederlanders een aanvang namen. Volgens een bericht van het Indonesische persbureau „Antara", dat het ontleende aan kringen „van het Indonesische minis terie van Buitenlandse Zaken", zou de export naar Nederland, die in verband met de campagne inzake westelijk Nieuw- Guinea tijdelijk werd gestaakt, binnenkort weer worden hervat. De kredietbrieven voor de export naar Nederland mogen echter niet meer in Nederlandse guldens worden gesteld, doch in andere buitenlandse valuta (dollars en ponden sterling), aldus „Antara". Inmiddels werd in Djakarta vernomen, dat de monetaire raad gisteren heeft ver gaderd over aanbiedingen van kredieten, wélke door verscheidene landen, zowel van het oosten als van het westen zouden zijn gedaan. Financiële deskundigen te Djakarta hebben heden voorspeld, dat de Indonesi sche regering zich in een nabije toekomst genoopt zal zien, de invoer van goederen te beperken. Dit zou drastisch moeten ge schieden als de regering niet wenst, dat haar totaal aan deviezenreserves zal ver dwijnen. De Indonesische reserves aan deviezen die in het begin van november 1957 nog 2,1 miljard rupiah bedroegen, waren zaterdag gedaald tot 1.578 miljard rupiah. In de afgelopen week is de monetaire reserve afgenomen met 0 86 tot 11,77 per cent van de in omloop zijnde betaalmid delen en de opeisbare schulden. De voor schotten aan de regering bedragen daar tegenover 15.270 miljoen rupiah en de in omloop zijnde bankbiljetten 13.814 miljoen rupiah. VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van woensdagavond tot donderdagavond, opgemaakt om 11.15 uur: Vanavond nog enkele opkla ringen, overigens zwaar be wolkt met tijdelijk regen, in het oosten van het land voorafgegaan door sneeuw. Tot krachtige of storm achtig toenemende wind, aan vankelijk zuidelijk, later weste lijk. In de komende nacht tem peraturen om het vriespunt, morgen in de loop van de dag stijging van temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA'S (Van onze correspondent in Parijs) Na twee dagen en een nacht touwtrekken om de toekomstige hoofdstad van Europa zyn de zes regeringsvertegenwoordigers van Frankrijk, West-Duitsland, Italië en de drie Benelux-landen, gisteravond in Parys weer uiteengegaan zonder dat een besluit is gevallen. Helaas kan niet worden gezegd dat de ministers hun nationale belangen hebben geofferd op het altaar van Europa. De Luxemburgse premier Joseph Bech, die sedert veertig jaar in Luxemburg regen en mooi weer maakt, was niet bereid de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal met haar achthonderd ambtenaren te laten vertrekken, een weigering waardoor de vestiging van alle Europese organen in één stad onmogelijk werd gemaakt. Niettemin was in 1952, toen het probleem van Europa's hoofdstad ook al werd gesteld, het de uitgesproken bedoeling geweest dat de EGKS slechts tijdelijk in Luxemburg zou worden ondergebracht. Premier Bech heeft zijn standpunt tot het laatst verdedigd. Uiteindelijk heeft hij zich wel bereid ver klaard gedurende zes maanden de aanbiedingen in overweging te nemen, om zijn land schadeloos te stellen voor een eventueel verlies van de EGKS-zetel, Zijn collega's maken er zich geen illusies over dat monsieur Bech zijn huid duur zal verkopen. Algemene Vergadering Staatssecretaris Van den Beugel, die ons land in Parijs, we gens ongesteldheid van minister Luns, vertegenwoordigd heeft, meende de positie van Bech te mogen vergelijken met het verzet dat de burgemeester van Eindhoven zou bie den, indien de Phi- lipsbedrijven hem dreigden te ontglip pen. Het beeld gaat zeker niet helemaal op, maar de belan gen zijn aan beide kanten misschien wel te vergelijken. Tengevolge van de houding der Luxem burgse regering die, in gematigde ter men, wel door Bel gië doch niet door Nederland gesteund werd van een gemeenschappelijke Beneluxpolitiek is in Parijs geen sprake geweest blijft de vestiging der beide andere gemeen schappen, Euratoom en Euromarkt, die op 1 januari offi ciéél in functie zijn getreden, nog ten minste zes maanden in de lucht hangen. Men weet zelfs nog niet waar de Euro pese commissies ge durende die tijd zullen zetelen. Daar- over zouden de res pectieve voorzittersbeslissen, waarbij zij de keös hebben tussen Brussel-Herto- ginnedal en Luxemburg. België en Luxemburg hebben tijdens deze conferentie, ofschoon ogenschijnlijk rivalen, niettemin onder één hoedje ge- speeud. Beide landen hopen een stuk van de Europese koek machtig te worden en spanden zich op voorhand in de mede dinging van Straatsburg, en eventueel later van Parijs de baas te kunnen blijven. De voornaamste kampen werden in Parijs gescheiden door een front waarbij België en Luxemburg zich tegenover de vier andere landen, met inbegrip van Neder land, bevonden. Dat front heeft de aan wijzing van één Europese hoofdstad on mogelijk gemaakt. Men troost zich echter met de gedachte, dat de Amerikaanse staten indertijd acht jaren hebben nodig gehad om een gemeenschappelijke zetel als administratief en politiek centrum te vin- l. Bindende beslissing Raadpleging m 9 1 S B Beroep Vertegenwoordiging den, alvorens het toenmalige dorpje Washington werd aangewezen. De ministers zyn het wel eens geworden over de verdeling van de verschillende posten, een puzzel waarover zy de excel lente hoofden urenlang hebben gepynigd. Het vraagstuk was inderdaad niet alleen de verschillende nationaliteiten ieder hun rechtmatig erfdeel te gunnen, doch boven dien daarbij een zeker politiek evenwicht in acht te nemen. Tenslotte heeft men die moeilijkheden opgelost door de Franse spoorwegdirecteur Louis Armand, die voor deze gelegenheid het liberale etiket werd opgeplakt, president van Euratoom te maken. De rooms-katholieke Westduitse staatssecretaris Walter Hallstein komt aan het hoofd van de Euromarkt en het Belgi sche socialistische lid van de Hoge Autori teit van de EGKS Paul Finet van de EGKS als opvolger van de Fransman René Mayer. De Italiaanse minister Pietro Campilli werd tot voorzitter der Europese investe ringsbank benoemd. Bij deze distributie van posten is Neder land, dat oud-minister dr. S. L. Mansholt als kandidaat voor de Euromarkt had voor. gedragen, er wat bekaaid afgekomen, te meer waar van onze kant geen andere verlangens voor een zetel waren ingediend. De heer Van den Beugel verklaarde na afloop van de conferentie evenwel dat de heer Mansholt in de politieke legkaart niet te plaatsen was als president. Wel is hij tot vice-voorzitter van de Euromarkt ge kozen, tezamen met de Franse ex-secreta- ris-generaal van de Organisatie voor Euro pese Economische Samenwerking, Robert Marjolin. De heer D. P. Spierenburg werd vice-president van de EGKS en mr. E. M. J. A. Stassen lid van de Europese commis sie. Bovendien zal een Nedei-lander eerste voorzitter worden van het Hof van Justitie, waarvan de zetel ook nog onbekend blijft. Deze posten zullen voor tweejarige perio den bij toerbeurt worden vervuld, zodat teleurgestelde kandidaten de hoop voor de toekomst nog niet hoeven te laten varen. Van een daverende overwinning der Europese gedachte kan by deze potver- deling van functies en zetels bepaald niet worden gewaagd. Het beginsel van één Europese hoofdstad is in het slotcommu niqué niettemin wel vastgelegd en vóór 1 juni zullen de zes ministers weer bijeen komen om nogmaals te pogen dit principe in daden om te zetten. Voorlopig is de afstand tussen woord en daad voor de landen van Klein Europa echter te groot (ANP) Naar van welingelichte zijde werd vernomen, zijn de benoemingen voor de Europese commissies en voor de Hoge Autoriteit der E.G.K.S. het onderwerp ge weest van langdurige en diepgaande be sprekingen. Het was niet alleen een kwes tie van een redelijke verdeling tussen de nationaliteiten, doch ook van een zeker po litiek evenwicht in deze posten. De benoeming van Hallstein tot voor zitter kwam voor Nederland enigszins als een teleurstelling, daar de Nederlandse re gering de heer Mansholt had voorgedragen. Men was het er evenwel over eens, dat in de beschikbare presidentschappen een po litiek evenwicht gelegd moest worden. Een verrassing was de benoeming van de gewe zen Belgische socialistische vakbondsleider Paul Finet tot voorzitter van de Hoge Autoriteit der E.G.K.S. De heer Finet is sedert de oprichting lid van de Hoge Auto riteit, doch daar hij zich alleen met sociale aangelegenheden bezig hield, kwam deze benoeming enigszins onverwacht. De Duit ser Franz Blücher en de Fransman R. Ray naud werden als nieuwe leden van de Hoge Autoriteit aangewezen. De Fransen, zo werd van Nederlandse zijde gezegd, heb ben bij de verdeling van deze posten een zeer gematigde houding aangenomen en vooral voor de Beneluxlanden, die in de Hoge Autoriteit bij voorbeeld de eerste drie plaatsen innemen, is de verdeling der pos ten gunstig te noemen. Kandidaat voor de Europese zetel zijn na deze conferentie thans Brussel, Straats burg, Milaan, Turijn en Stresa. Naar de opvatting der Nederlandse gedelegeerden maakt Brussel wel de meeste kans. De ter mijn van een half jaar, waarbinnen de de finitieve zetel moet worden aangewezen, zou eventueel nog verlengd kunnen wor den, indien zich moeilijkheden voordoen, aldus werd nog verklaard. Van Duitse zijde heeft men zich meer geïnteresseerd ge toond in de eenheid der Europese instellin gen dan in de plaats, waar de zetels ervan gevestigd zouden worden. Van Franse zijde zou men, nu Luxemburg zijn starre stand punt heeft losgelaten, de kandidatuur van Straatsburg niet langer ernstig willen steu nen. Van Nederlandse zijde is er niet op aan gedrongen, dat het Hof van Justitie der drie gemeenschappen in Den Haag geves tigd zou moeten worden. Hierdoor is het ook mogelijk geworden, dat Luxemburg eventueel aanspraak zal kunnen maken op dit gerechtshof, als compensatie voor het verdwijnen van de E.'G.K.S. uit Luxem burg. kolonel Ventje Sumual opgericht, zonder zich iets aan te trekken van de centrale regering. Sumual bevindt zich op het ogenblik in Noord-Celebes. Manoppo, die zichzelf heeft uitgeroepen tot gouverneur van de provincie Noord- Celebes heeft heden bekendgemaakt, dat de instelling van een afzonderlijke pro vincie Noord-Celebes thans werkelijkheid is geworden. Volgens een uitzending van het radiostation te Menado heeft Manoppo de districtshoofden formeel „geïnstalleerd" als hoofden van de provinciale afdelingen. Hij verklaarde dat een provincie zonder haar eigen provinciale afdelingen slechts een „lege" provincie is. Manoppo herinner de er aan, dat hij in de laatste maanden verscheidene keren naar Djakarta is ge vlogen, om met de centrale regering over leg te plegen over de instelling van een afzonderlijke provincie Noord-Celebes. Majoor Najoan, die bij de plechtigheid optrad als vertegenwoordiger van de mili taire gouverneur van Noord- en Midden- Celebes, bevestigde, dat de centrale re gering de provincie Noord-Celebes nog niet heeft erkend. Doch er is naar hij zei- de voor Djakarta geen reden om deze er kenning te weigeren. Met betrekking tot de financiële aange legenheden zeide majoor Najoan: „Hier over behoeft niemand zich zorgen te ma ken. we zullen worden overstroomd met geld". Noord-Celebes drijft een ruilhandel van conra tegen goederen met Singapore, Ma- rakka, en, naar verluidt, met de Philip- piinen. De Indonesische minister van Financiën Sutikno Slamet heeft woensdag ontkend ook maar iets af te weten van een aanbod van West-Duitsland voor een lening aan Zuid-Sumatra. De militaire commandant van Zuid-Sumatra, luitenant-kolonel Bar- lian, had dezer dagen verklaard, dat West- Duitsland aan Zuid-Sumatra een lening zou hebben aangeboden van 25 miljoen mark, ten behoeve van een opbouwproject, doch dat de centrale regering haar stand punt hierover nog niet had bepaald. Het voedseltekort DJAKARTA (ANP) In Djakarta is woensdag bekendgemaakt, dat het Indo nesische kabinet in een tot in de nacht durende vergadering het acute tekort aan voedsel en andere goederen heeft bespro ken. De ministerraad hechtte zijn goed keuring aan een plan, dat was opgesteld door de commissie ad hoe voor de voed- selbevoorrading, die onder leiding staat van de derde vice-premier, dr. Leimena. Dit plan beoogt uitbreiding van de voed- selproduktie, in het bijzonder wat betreft rijst. De regering heeft een bedrag van 76 miljoen rupiah toegestaan voor de uitvoe ring van het programma van uitbreiding der voedselproduktie. Ook behandelde het kabinet kwesties verband houdend met de invoer en de distributie van rijst. De ministers waren het er over eens, dat de rijstinvoer moet geschieden op basis van „regering aan re gering". Ook waren zij het erover eens. dat er verbetering moet worden gebracht in het systeem van distributie van rijst onder de verschillende lagen der gemeen schap, zoals de leden der strijdkrachten, de regeringsambtenaren, politie en ar beiders. (AFP) Woensdagavond werden in een der drukste wijken van Djakarta dertien personen gewond door het ontploffen van een handgranaat. Dit gebeurde voor het Rivoli-bioscooptheater aan Kramat, enkele minuten voor afloop van de filmvoorstel ling. Onmiddellijk na de ontploffing werd Kramat onder zware militaire bewaking gesteld, terwijl alle daarheen leidende straten voor het verkeer werden afge sloten. Het Rivoli-theater is gelegen in de wijk Senen. een van de grootste marktcentra van Djakarta. De dertien slachtoffers wa ren voornamelijk straatventers of mensen, die op de tram stonden te wachten. Allen werden naar het ziekenhuis overgebracht. (ANP) De plaatsvervangende hoofd redacteur van het onafhankelijke Indo nesische persbureau „PIA" is dinsdag avond door de militaire politie in hechte nis genomen op de beschuldiging, dat PIA berichten heeft gepubliceerd over mili taire zaken, die niet afkomstig zouden zijn van tot het bekendmaken daarvan bevoeg de zijde. Eerder" op de dag was, zoals gemeld, de hoofdredacteur van PIA, Mohammad Na- har enige uren in hechtenis gehouden, doch vrijgelaten toen bleek, dat hij bui tenslands vertoefde toen de niet nader aangeduide berichten in kwestie door PIA waren gepubliceerd. ADVERTENTIE BARTEUDRISS1R. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A' DAM TEL. 717162 SCOOTER - BROMFIETSKLEDING WELLINGTON, Nieuw-Zeeland (Reu ter) Sir Edmund Hillary heeft woens dag in de basis van Scott verklaard dat, indien dr. Vivian Fuchs zijn tocht dwars over het zuidpoolgebied wil voortzetten, „het onze taak is te bewerkstelligen, dat hij dit zo snel en veilig mogelijk doet". Hillary en zijn medewerker Murray Ellis zullen Fuchs' expeditie in bevoorra dingsbasis 700 ongeveer 480 kilometer van de zuidpool ontmoeten en zij zul len haar van hieruit naar de basis van Scott vergezellen. C a r 1 y 1 e De volken over wier lotgevallen in de geschiedenisboeken het minst te vinden is, zijn het gelukkigst geweest. NEW DELHI (UP) De Engelse premier Harold MacMillan is vandaag in New Del hi aangekomen aan het begin van zijn of ficiële reis door het Gemenebest, by ge legenheid waarvan h^j verscheidene lan den een bezoek zal brengen en duizenden kilometers af zal leggen. Voor het eerst sedert India onafhankelijk werd, zag men Union Jacks waaien naast de Indiase drie kleur, toen het speciale Britannia-vliegtuig van de premier even na twaalf uur 's mid dags landde. Premier Nehroe liep naar het vliegtuig om MacMillan en zijn echtgenote, Lady Dorothy, te begroeten. (AFP) De president van India, dr. Radjendra Prasad, heeft dinsdagavond president Sukarno van Indonesië een di ner aangeboden. De Indonesische presi dent was dinsdag in New Delhi gearri veerd en door een grote menigte verwel komd. Ook Nehroe kwam hem begroeten. (UP) President Sukarno heeft aan premier Nehroe om steun verzocht voor het anti-Nederlandse optreden van Indo nesië, zo wordt uit diplomatieke bron ver nomen. Men verklaarde, dat Nehroe voorzichtig was wat betreft het geven van onvoor waardelijke Indiase steun aan de hande lingen van Indonesië. Men gelooft dat de meningen tussen de twee leiders afwijken niet zo zeer wat betreft de fundamentele principes, als wel wat de methodes aan gaat. Het is nu wel zeker, dat de kustvaarder „Capella" gistermorgen met man en muis is vergaan. Een „Neptune" van de marine- luchtvaartdienst heeft behalve wrakhout ook een vol water zijnde werksloep waar genomen. V ,'s De kustvaarder „Capella" die dinsdag morgen met negen opvarenden bij Den Helder is vergaan. De foto werd ge maakt bij de te water lating van het schip. De sloep, die ronddreef op de plaats waar de „Capelle" het laatst in de buurt moet zijn geweest, is, naar by onderzoek is ge bleken, de werksloep van de „Capella". De twee lichamen, die door de sleepboot „Holland" zijn opgepikt, moeten verdron ken opvarenden van de verongelukte Nederlandse coaster zyn. WASHINGTON (AFP en Reuter) Pre sident Eisenhower heeft het Amerikaanse Congres 1.260.000.000 dollar verzocht voor bespoediging van de ontwikkeling van ra ketten en uitbreiding van het luchtver dedigingsstelsel. Het verzoek van de presi dent werd een uur nadat het Congres zijn werkzaamheden had hervat, naar het Ka- pitool, waar het Congres vergadert, over gebracht. Van deze nieuw toe te wijzen gelden zal 219.000.000 dollar worden gebruikt voor bespoediging van de uitbreiding van de strategische luchtmacht. Een bedrag van 329.000.000 dollar is bestemd voor de ont wikkeling van lange-afstandsraketten, aanleg van lanceerinrichtingen en de bouw van onderzeeboten, die raketten kunnen afschieten. Verder zal 683.000.000 dollar worden besteed aan de aanleg van instal laties, waarmee vijandelijke raketten kun nen worden waargenomen. Tenslotte is 29.000.000 dollar bestemd voor uitbreiding van de luchtverdediging. Na korte tijd werd de vergadering ver daagd tot donderdag. Dan zal Eisenhower zijn jaarlijkse boodschap over „De toe stand van de unie" voorlezen. Tevoren had de president vergaderd met de republikeinse leiders, nadat hij een kerkdienst had bijgewoond waar gebeden is voor de vrede. Ook de democratische senatoren zijn bijeengeweest.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 1