Eisenhower stak de Amerikanen een hart onder de riem Boelganin dringt weer op topoverleg aan GELUKKIG HET WEER Koningin verwelkomde op Schiphol landgenoten uit Indonesië iJMORRIS' R00MT0MP0UCEN DEKKERS Haarlems Dagblad Indonesië wil met Duitse hulp Nederland te spreken krijgen Hazenberg's Dwingend program van acht punten in jaarlijkse troonredevoorgesteld Voor iedereen een bemoedigend woord Prijsverhoging voor melk ongedaan gemaakt Voorstel in nieuwe stroom brieven; binnen 2 of 3 maanden in Genève Patisserie Allemaal paraat In vijf weken voor f 23,4 miljoen spaarbrieven verkocht Zain had onderhoud met Voti Brentano ik heb 17a*ïZVy& dekens! Nieuwe depressie Tot de Sovjet-Unie Voor de defensie Slagroomdag Zaterdag Albanezen zullen piloot en vliegtuig vrijgeven Het woord is aan Ministers kondigen prijs stop af „Levend" poliovaccin in de V.S. gereed 72 e JAARGANG No 155 Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon Adm. 5437, chef bezorging na 5 uur 7519. Tel. Redactie 5389. Haarlem: Grote Hout straat 93 alle afd. Tel. 15295*. Advertentie tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijlcs VRIJDAG 10 JANUARI 1958 IJmuider Courant EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN 303e JAARGANG No 3 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 et p. kwartaal 7.65, franco p. post 8.15. Losse nrs. 12 ct Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT (Van onze correspondent in Washington) Zelden is met zoveel spanning uitgezien naar de jaarlijkse boodschap van de Amerikaanse president aan het Congres als thans. Vrij algemeen was men in de Verenigde Staten van gevoelen dat er van Eisenhower niet voldoende leiding meer uitgaat en de grote, tweeledige, vraag is daarom: zal Eisenhower in staat blijken Congres en volk te doordringen van de ernst van de situatie, en zal hij er tevens in slagen de weg te wijzen die Amerika moet volgen om de toekomst met vertrouwen tegemoet te gaan? Welnu: in zijn goed gestelde en evenwichtige toespraak heeft Eisenhower deze vraag bevestigend beantwoord. Amerika kreeg de leiding die het zozeer behoeft. Het Congres reageerde met meer warmte en instemming dan Eisenhower in lange tijd deelachtig is geworden. De tekortkomingen van de Amerikaanse regering werden niet verdoezeld, de prestaties van de Russen niet weg geredeneerd. Het komt er nu maar op aan of de pre sident en zijn kabinetsleden de kracht kun nen opbrengen om te bereiken wat in de rede zo helder tot doel is gesteld. In het verleden heeft het zowel de president als zijn kabinet nogal eens aan actie ontbroken wanneer voor noodzakelijke maatregelen de toestemming van het Congres moest worden verworven. De ernst van de toe stand gedoogt niet dat het aangekondigde regeringsprogram door oppositie van het Congres verwatert. De president heeft zich voornamelijk be perkt tot twee onderwerpen: de veiligheid en de vrede. Hij sprak niet uitsluitend over bewapening, aldus het evenwicht in zijn rede op bevredigende wijze bewarende. Zelden heeft Eisenhower zo krachtig ge sproken over economische steun aan het buitenland en over versterking van de be trekkingen met het buitenland. En het economisch offensief van de Sovjet-Unie werd in zijn woorden althans niet onderschat. Het slotgedeelte waarin Eisenhower voor stelde de wetenschap in dienst te stellen van de vrede en het welzijn van de ge hele wereld, zal stellig alom een gunstige indruk maken. In Washington waren zo wel de leden van beide grote Amerikaanse partijen als de buitenlandse waarnemers kennelijk onder de indruk van de rede. Indien de Amerikaanse regering trouw blijft aan de uitgestippelde richtlijn en in dien het Congres de kracht opbrengt om de partij-politiek achter te stellen bij het landsbelang, dan kan deze negende januari JVoningbouwlening-twee De N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten deelt mede, dat gedurende de eerste vijf weken, waarin de ver koop der rentespaarbrieven 1957 heeft opengestaan, voor een totaal bedrag van ongeveer f 23.400.000,is ver kocht. BONN (DPA) Donderdagavond heeft de Westduitse minister van Buitenlandse Za ken, dr. von Brentano een onderhoud ge had met de Indonesische ambassadeur te Bonn, Zain. In diplomatieke kringen te Bonn werd vernomen, dat volgens de Indo nesische regering de Nederlandse regering thans de eerste stap in de richting van een oplossing van de Nederlands-Indonesische crisis moet doen. Van Indonesische zijde zou het worden toegejuicht, indien de Westduitse regering erin slaagt de Neder landse regering tot een dergelijke stap te brengen. Indonesië heeft echter, aldus werd ver nomen, een open oog voor de moeilijkhe den, die voor West-Duitsland aan een der gelijke bemiddelingspoging verbonden zijn, vooral omdat de bondsrepubliek in de NAVO en de Europese instellingen nauw met Nederland samenwerkt. Ook is het duidelijk, zo werd in de be doelde diplomatieke kringen vernomen, dat de handel met Indonesië niet plotseling van Nederland op de bondsrepubliek kan overgaan. Indonesië wenst vóór alles nau were handelsbetrekkingen met West-Duits land en zoveel mogelijk financiële hulp. Zain reist volgende week naar Djakarta maar maakt wellicht een tussenlanding m Cairo om de minister van Buitenlandse Za ken Subandrio in het gevolg van president Sukarno te spreken. NEW DELHI (AFP) Na het gesprek tus- ln het paleis op de Dam hielden Koningin en Prins donderdag de ge bruikelijke nieuwjaarsreceptie. Tussen de manschappen van de erewacht ston den filmers en fotografen verdekt op gesteld. Men ziet er hier twee bezijden de martiale grenadiers van het elfde bataljon infanterie garderegiment in gala-uniform. ADVERTENTIE VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van vrijdagavond tot zaterdagavond, op gemaakt om 11.15 uur: Overwegend zwaar bewolkt met nu en dan regen. Krachtige tot stormachtige, tijdelijk wel licht weer tot storm toenemende wind tussen zuid en zuidwest, later ruimend naar noordwest. Weinig verandering in tempe ratuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S een belangrijke dag zijn geweest, voor Amerika en voor de wereld. (Reuter) Eisenhower vroeg het Ameri kaanse volk „opofferingen en een grote mate van begrip". Zijn rede, die recht streeks door radio en televisie werd uitge zonden, bevatte ook een oproep aan de Sovjet-Unie om met de Verenigde Staten samen te werken „bjj het opruimen van de onnatuurlijke belemmeringen die de stroom van denken en wederzijds begrip" tussen de beide volken blokkeren. De president zette een „dwingend" pro gram van acht punten uiteen dat hij nodig acht om het hoofd te kunnen bieden aan de uitdaging van het tijdperk der ruimte vaart. 1. De defensie moet gereorganiseerd worden. Er zijn een duidelijke organisatie en een besluitvaardige centrale leiding nodig, en beëindiging van de strijd tussen leger, luchtmacht en vloot. 2. Er is een grotere defensie-inspanning nodig alsmede onderzoek en ontwikkeling gericht op de toekomst. 3. De militaire en economische hulp aan het buitenland moet voortgezet wor den. 4. De wet op de handelsovereenkomsten moet voor vijf jaar worden verlengd, met een grotere bevoegdheid voor de regering tot het sluiten van overeenkomsten. 5. Het Congres moet uitwisseling van te pas komende wetenschappelijke en tech nische inlichtingen met bevriende landen mogelijk maken. 6. Voor onderwijs en onderzoek is een harmonisch program nodig ter verbetering van de nationale hulpbronnen. 7. Grotere uitgaven voor raketten atoomschepen, kernenergie, onderzoek en ontwikkeling, wetenschap en onderwijs, een wetenschappelijk reservefonds en ver hoging van de soldij om de dienst aan trekkelijker te maken, zullen er toe leiden dat op de begroting voor 1959 vier miljard dollar meer zal worden uitgetrokken dan voor vergelijkbare uitgaven op de begro ting van 1957. 8. Eisenhower's oproep tot actie is niet in de eerste plaats tot het Congres en het Amerikaanse volk gericht, maar tot alle volken, en in het bijzonder die van de Sovjet-Unie.' Als mensen samen kunnen werken voor het welzijn der mensheid, is het dan ook niet mogelijk dat wij komen tot een volledig program van wetenschap pelijke samenwerking voor de vrede? zo vroeg Eisenhower. Van alle werken van de vrede is volgens hem de ontwapening de belangrijkste. Dertig uit Indonesië gerepatrieerde Ne derlanders, met een ongeveer even grote groep kinderen, zijn gisteravond om kwart voor zeven op Schiphol verwelkomd door Konfngin Juliana. De Supèr-Constellation uit Singapore stond, een kwartier vóór de schematijd, reeds op het platform, toen de Koningin arriveerde. De Landsvrouwe werd begroet door de Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland, dr. M. J. Prinsen, de burgemeester van Haarlemmermeer, mr. G. C. van der Willigen en de directeur van de n.v. Luchthaven' Schiphol, de heer U. F. M. Dellaert. Kort daarop begaven de gerepatrieerden zich naar het paviljoen. De kleine Wanda Meybroek, negen maanden oud, was de eerste, die de Koningin een handje mocht geven. Haar moeder, de 23-.iarige mevrouw Heybroek, was een van de weinige vrou wen, die met haar man uit Indonesië naar Nederland is gekomen. De meeste anderen kwamen alleen met de kinderen terug. Voor iedereen had de Koningin een be moedigend woord. De echtgenoten waren allen werkzaam bij verschillende maat schappijen in Indonesië en de terugtocht was door deze maatschappijen betaald. Zo snel mogelijk werden alle terugge keerden doorgelicht en daarna vertrokken zij naar hun bestemmingen in alle delen van ons land. Maar de Koningin bleef nog in het pavil joen wachten. Om half acht bleek, waarom. Er arri veerde een vliegtuig uit Londen met bij de passagiers nog vier vrouwen, een man en drie kinderen uit Indonesië. Dit groepje ging eveneens naar het paviljoen. De koningin ging gezellig bij hen zitten pra ten. sen premier Nehroe en president Sukarno werd, donderdag een communiqué uitgege ven, waarin Nehroe in het bijzonder'uit drukking geeft aan de hoop „dat het kolo nialisme zal verdwijnen en dat het vraag stuk Westelijk Nieuw-Guineavreedzaam zal worden opgelost". Van zijn kant verklaart president Sukar no in hetzelfde communiqué, dat Indonesië zich inspant goede betrekkingen te onder houden met alle landen, met inbegrip van Nederland, en zelfs hoopt met dit laatste land op economisch gebied een samenwer king tot stand te kunnen brengen, geba seerd op een gemeenschappelijke eerbied voor de wederzijdse belangen". (Reuter) De Britse premier Macmillan en president Sukarno ontmoetten elkaar vandaag aan een lunch met premier Nehroe Tijdens deze lunch kwam het Indonesisch- Nederlandse geschil' „kort en informeel" ter sprake. In bevoegde kringen te New Delhi is het bezoek van president Sukarno aan de In dische hoofdstad een succes genoemd. Men meent te weten, dat Sukarno erin is ge slaagd de Indische minister-presiden: Nehroe, te overtuigen van de juistheid van het standpunt van de regering te Djakarta in de kwestie Nieuw-Guinea. Ook wees men in deze kringen op her belang van het onderhoud van Sukarno met de Britse minister-president.. Macmil lan. De laatstgenoemde scheen eerst nogal terughoudend te zijn wat een dergelijk on derhoud betrof. Het schijnt'echter, dat Su karno Nehroe niet heeft kunnen overtui gen van de noodzaak een nieuwe confe rentie van Bandung te houden. Nehroe zou van oordeel zijn, dat het thans niet mogelijk is tot eenzelfde eenstemmigheid te komen als op de conferentie van Ban dung. Bovendien schijnen Sukarno en Nehroe ook geen oplossing te hebben gevonden voor het probleem van de betrekkingen tussen Indonesië en Nederland. Men her innerde eraan, dat Nehroe heeft aange drongen op een vreedzame en diplomatieke regeling van de hangende problemen. De Indische premier veroordeelde geweld maar zei de redenen te begrijpen, die de Indonesische regering ertoe hebben ge bracht te handelen, zoals zij heeft gedaan. ADVERTENTIE De vijf volwassenen meenden eerst met een helpstêr van de Rode Kruis te doen te hebben. Totdat het plotseling tot de enige man van het gezelschap doordrong, dat hij met de Koningin zat te praten. Voor de oudste van twee Indonesische vrouwen, die bijna 70 was, werd deze koninklijke ont vangst te machtig. Zij moest door een ver pleegster van het Rode Kruis worden weg geleid naar de Rode Kruistent om daar wat op verhaal te komen. „Onze Koningin is Nederlands beste maatschappelijke werkster" zei na afloop de heer J. Moora, voorzitter van het Cen traal Comité voor Kerkelijk en Particulier Voordat president Eisenhower gisteren zijn jaarlijkse troonredevoor het Amerikaanse Congres hield, is de parlementaire zitting dinsdag in het Kapitool te Washington officieel ge opend, De geestelijke verzorger van het Huis van Afgevaardigden, Bernard Braskamp, ging de honderden leden voor in een gebed om leiding en bij stand voor het tweede zittingsjaar van het 85ste Congres. ADVERTENTIE Zwaar gevulde moorkoppen 0.30 Mooi slagroomtaartje 2. Roomsoesjes, 100 gram 0.65 Enkele nieuwe gebaksoorten. DUS ZATERDAG NAAR le KLAS BANKETBAKKERIJ Telefoon 6479 PARIJS (Reuter). - Albanië zal binnen enkele dagen het tot landen gedwongen Amerikaanse straalvliegtuig vrijgeven en de piloot vrijlaten, aldus verluidt te Parijs. Het tijdstip hangt van de weersomstandig heden af. Aangenomen wordt, dat. de vlie ger majoor Howard Curran is, die sedert 23 december wordt vermist. William A. White: Vrijheid is iets dat men zelf niet kan bezitten, zonder het anderen te geven. De prijsverhoging van één cent per liter voor de flessenmelk en melkprodukten, die de gecombineerde besturen van de vereni gingen voor mclkhandelaren in Haarlem en omgeving met ingang van maandag 6 januari hadden afgekondigd, is ongedaan gemaakt. Dit is het resultaat van het be raad, dat gevoerd is nadat de besturen maandagavond een tweede telegram aan de minister van Economische Zaken had den gezonden, waarin zij schreven niet te kunnen ingaan op het verzoek van het ministerie om de prijsverhoging van één cent ongedaan te maken. De ministers van Economische Zaken en Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening ad interim hebben in de staatscourant van hedenavond een prijsstopbeschikking af gekondigd voor consumptiemelk, verkocht in gebieden in West-Nederland, waar de melkbezorging is gesaneerd. Hierbij is be paald, dat de prijs van de consumptie- melk niet hoger mag zijn dan die, gel dende op 31 december 1957. De ministers hebben zich genoodzaakt gezien tot afkondiging van deze prijsstop over te 'gaan, omdat in verscheidene gesa neerde gebieden van West-Nederland (in Kennemerland en Naarden-Bussum.red.) de saneringscommissies eigenmachtig prijs verhogingen hebben ingevoerd, die ten doel hebben de slijtersmarge met ter zijde stel ling van de destijds met de melkhandel overeengekomen overlegprocedure te ver groten. Een enige tijd geleden door de Alge mene Vereniging voor Melkvoorziening (A.V.M.) ingediend verzoek tot verhoging van de slijtersmarge kon op grond van de verstrekte gegevens niet worden ingewil ligd, zulks met uitzondering van de ge meente Amsterdam, waar een margever ruiming en een hierop aansluitende prijs verhoging aanvaardbaar bleek te zijn. Intussen wordt de mogelijkheid wel opengelaten tot het doen verstrekken van nadere gegevens, op grond waarvan het overleg met de overheid kan worden voort gezet. MOSKOU (AFP-Reuter) Premier Boelganin van de Sovjet-Unie heeft in nieuwe brieven aan de regeringshoofden van negentien landen, waaronder alle leden van de Noordatlantische Verdrags organisatie, voorgesteld binnen twee tot drie maanden een conferentie van leidende staatslieden op hoog niveau te beleggen, waaraan de regeringshoofden deel zouden nemen Als mogelijke plaats van samen komst wordt Genève genoemd. Onder meer zou gesproken kunnen worden over de onmiddellijke stopzetting van kernproeven voor de duur van twee tot drie jaar. Radio-Moskou, die een samenvatting van de inhoud der brieven geeft, noemt de volgende punten: De mogelijkheden van een akkoord ter voorkoming van een plot selinge aanval en ter vaststelling van in ternationale controle zijn nog niet uitgeput. De Sovjet-regering stelt voor te spreken over controleposten in spoorwegknooppun ten, havens en op autowegen, alsmede over de instelling van een zone van acht honderd kilometer voor fotografie uit de lucht aan beide zijden van de scheidslijn in Europa. Het sluiten van een niet-aanvalsverdrag tussen de landen van de NAVO en die van het verdrag van Warschau, of tweezijdig tussen de leden der beide groepen, zou een internationale ontspanning kunnen bevor deren. Ook het Poolse voorstel voor een atoomvrije zone in Midden-Europa zou be sproken kunnen worden. Het westelijke voorstel voor een confe rentie van ministers van Buitenlandse Zaken wordt van de hand gewezen, omdat er geen zekerheid zou bestaan dat derge lijke besprekingen tot positieve resultaten leiden en zou kunnen worden gebruikt om de schijn te wekken dat men tot onderhan- Koningin Juliana verwelkomt mevrouw Heybroek en haar baby Wanda, die zijn vingertjes gebruikt voor het doel dat bijna iedere baby nastreeft: erop kluiven. Initiatief. „Niemand weet zo met een enkel hartelijk woord precies die onderwerpen aan te roeren, die deze mensen het meeste bezig houden". Pas om acht uur nam de Koningin af scheid van de laatste gerepatrieerden, waarna zij terugkeerde naar paleis Soest- dijk. Ondanks de gunstige resultaten van het Salk-vaccin tegen kinderverlamming, zijn Amerikaanse deskundigen nog steeds op zoek naar een entstof, die nog betere be scherming tegen deze ziekte zou kunnen bieden. In de Lederle Laboratories een farmaceutische fabriek in de V.S. heeft men al geruime tijd proeven genomen met een verzwakt levend-virusvaccin, dat in dit opzicht nieuwe perspectieven zou ope nen. De proefnemingen zijn thans nage noeg voltooid. Naar de United States In formation Service meldt, zullen binnen kort anderhalf tot twee miljoen mensen met dit nieuwe vaccin worden behandeld, waarbij dan zal moeten blijken of het be tere resultaten geeft dan het vaccin van dr. Salk, dat, gelijk men weet, bereid wordt uit gedode polioviren. delen bereid is, terwijl in werkelijkheid getracht wordt alle pogingen om overeen stemming te bereiken tot mislukking te doemen. Aan een conferentie, die vermin dering der spanning in de wereld tot doel moet hebben, zouden behalve de NAVO- en Warschau-landen bijvoorbeeld ook In dia, Oostenrijk, Afghanistan, Zweden, Egypte en Joegoslavië, die noch tot de oos telijke noch tot'de westelijke „groepering" behoren, kunnen deelnemen. De Sovjet-regering stelt voor, dat met instemming van beide delen van Duitsland, wordt overeengekomen, op het Duitse grondgebied maatregelen, waarover on middellijke overeenstemming mogelijk is, aan een uitgebreider controle te onderwer pen. De uitbreiding van de internationale samenwerking zou de regeling van de Duitse kwestie door toenadering tussen de beide soevereine Duitse staten vergemak kelijken. De Sovjet-regering beveelt voorts aan een vermindering van de sterkte der buitenlandse troepen in Duitsland en de andere landen van de NAVO en in de lan den van het verdrag van Warschau. De hoop wordt uitgesproken, dat de drie grote westelijke mogendheden het voor beeld van de Sovjet-Unie, die onlangs 300.000 militairen heeft gedemobiliseerd, zullen volgen, als bijdrage tot een univer sele vrede. De topconferentie zou ook de gelegenheid bieden over het Midden-Oosten tot over eenstemming te komen. Als andere te be handelen onderwerpen stelt de Sovjet regering voor: maatregelen ter uitbreiding van de internationale handelsbetrekkingen en ter beëindiging van oorlogspropaganda. De Sovjet-regering zal geen bezwaar maken tegen een beperkter conferentie, in dien de westelijke mogendheden niet met de door haar voorgestelde omvang akkoord gaan. ADVERTENTIE BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A'DAM TEL. 717162 SUEDE DAMES HERENJASJES ADVERTENTIE Deze week als extra reclame onze bekende van 20 voor slechts 15 cent per stuk. CENTRUM GALERIJ - TELEFOON 4302

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 1