Hoog of laag... JUIST NU! 1 '"fJ Pas op „De toekomst kan slechts met grote reserve worden beschouwd" voor verkoudheid Critiek op het belastingstelsel en twijfel aan de doelmatigheid der investeringsbeperking 3 r Van dag tot dag K smaakje Dr. Adenauer met vakantie naar de Franse Rivièra Official Ford Dealer Nieuwe voorzitter der Kamer van Koophandel: i f .4 Prins Bernhard in Londen Koningin bestemt grond voor bejaardencentrum Drinkwater in Heemstede heeft nare bijsmaak Tal van onzekerheden in het bouwbedrijf Brand in kaarsenfabriek Kerkelijk Nieuws Uitvaartdienst op Schiphol voor de heer B. van Leer Minister Staf bezuinigt VRIJDAG 10 JANUARI 1958 99 >99 De eerste reacties in westelijke hoofd steden op de jongste brief van maarschalk Boelganin geven nog geen duidelijk beeld van de indruk, welke die brief bij de be trokken regeringen heeft gemaakt. Intus sen is het wel typerend voor de mentali teit van sommige zogenaamde „waar nemers", dat zij een dergelijke brief niet los kunnen zien van de dingen, die zich in hun eigen onmiddellijke nabijheid afspelen. Zo is in Washington de mening verkondigd, dat Boelganin de aandacht heeft willen af leiden van president Eisenhower's rede tot het Congres; in Londen, dat de Sovjet premier het gesprek van Macmillan met Nehru heeft willen beïnvloeden; en in Parijs, dat hij druk heeft willen uitoefenen op de Noordatlantische Raad, die daar vandaag bijeenkomt. Met moet toegeven, dat het element van „timing" een zeer be langrijke rol in de internationale politiek speelt; maar het is toch wel wat dwaas om het te doen voorkomen alsof die rol zó groot is, dat alle andere elementen van de politiek erdoor op de achtergrond worden gedrongen. Misschien doen genoemde „waarnemers" het echter alleen zo voor komen omdat zij geen antwoord klaar heb ben op de kem van de boodschap, waar het om gaat. Intussen zit er in heel het Russische boodschappen-offensief van de laatste tijd toch wel een element van „timing", dat voor een groot deel bepalend is voor die kern; namelijk het feit, dat de Sovjet-Unie op het ogenblik een wetenschappelijke en militair-technische (en daardoor ook pro pagandistische waardevolle) voorsprong op het Westen heeft weten te verkrijgen, een voorsprong die wel eens van korte duur zou kunnen blijken te zijn. Van dit voor haar zo gunstige moment wil de Russische regering natuurlijk zoveel mogelijk profijt zien te trekken. Dit betekent echter geenszins, dat wij de Russische voorstellen uitsluitend als pro- paganda-sturuts moeten beschouwen, en evenmin, dat wij ze terzijde moeten leggen tot het getij in wetenschappelijk en mili tair-technisch opzicht weer is gekeerd. In tegendeel. Het Westen dient in te gaan op elk voorstel tot overleg, dat ook maar enige reële kans biedt op vermindering van de internationale spanning. En daarbij moet het niet a priori het standpunt innemen, dat het de Russen tóch wel weer geen ernst zal zijn. Want door aan dat standpunt door dik en dun vast te houden, lopen wij in het Westen gevaar, zelf de rol van „njet"- zeggers te gaan spelen. En als Oost en West dat om beurten doen, zal niemand ooit meer het einde van de koude oorlog beleven behalve wanneer die tenslotte in een hete oorlog ontaardt. In Amsterdam zowel als in Heemstede heeft het drinkwater een naar smaakje ge kregen, sinds rivierwater wordt gebruikt om het duinwater op peil te houden. Waar schijnlijk speelt in dit geval ook wel de fac tor der smaakverandering een rol, die door het wennen op den duur zal worden uitgeschakeld. De smaak van het drinkwa ter verschilt immers altijd, naar gelang de landstreek en de bodemgeaardheid. Het is zelfs bekend dat verandering van woon-of verblijfplaats en dus het over schakelen op ander drinkwater aanvanke lijk wel eens lichamelijke stoornissen ten gevolge kan hebben. Er behoeft niets bezwaarlijks aan de hand te zijn met het drinkwater, dat via de reinigende werking der duingronden uit de rivieren naar de keukenkranen dei- gebruikers wordt gepompt, doch wanneer massa's gebruikers geïrriteerd en onge rust worden door een kennelijke bijsmaak, dan hebben de instanties die zich met de drinkwatervoorziening bemoeien, de plicht daarover zo uitvoerig mogelijk voor lichting te geven. Een krant heeft die plicht eveneens, doch die kan slechts op de mening en verklaring van de betrokken instanties afgaan. Daartoe hebben wij dan ook om inlichtingen gevraagd aan de directie van het bedrijf in Amsterdam. En deze heeft op een onbehoorlijke manier de kans, haar klanten voor te lichten, afge wezen. Ziedaar het jammerlijke figuurlij ke bijsmaakje van deze aangelegenheid. Wat wij hierboven over smaakverschil schreven, hebben wij dus niet van de be trokken directie vernomen. Het is moge lijk, dat de kwestie van de bijsmaak van het drinkwater in Amsterdam en Heem stede dus toch anders ligt. De ongerust heid blijft bestaan, doordat de directie van het waterbedrijf het nut van voorlichting niet wenst in te zien. In een particuliere onderneming zou het gevolg van een dergelijke houding zijn, dat de klanten bedankten. Dat in dit geval zulke reactie onmogelijk is, geeft echter de betrokken directie niet het recht informa tieve service als een overbodige moeite te beschouwen. Integendeel, zij zou nog ge reder moeten voldoen aan deze eis, om dat zij geacht wordt het algemeen belang functioneel te dienen. BONN (Reuter) De Westduitse bonds kanselier dr. Adenauer, zal in februari aan de Franse Rivièra een vakantie van enkele weken houden, aldus heeft een woordvoerder van de Westduitse regering medegedeeld. ADVERTENTIE JUIST NU - in deze tijd van bestedingsbeperking zal de inruilwaarde, die de Ford Dealer voor Uw oude wagen mag betalen, U frappant hoog voorkomen! JUIST NU - ziet de Ford Dealer kans U een Amerikaanse Ford 1957 te leveren tegen een prijs, die frappant laag genoemd mag worden. Er is nog keuze uit een aantal 1957 mo dellen, waarvan enkele zonder enige prijs verhoging.. Bij hoog en laag houdt de Ford Dealer dan ook vol KOM NU PRATEN MET DE Donderdagavond is de heer B. F. Enschedé gekozen tot voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Ilaariem en omliggende gemeenten. In de ridderzaal van het stadhuis heeft hij de nieuwjaarsrede uitgesproken in tegenwoordigheid van de Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland, dr. M. J. Prinsen, burgemeesters uit het district en vertegenwoordigers van handel en industrie. De nieuwe voorzitter dankte het gemeentebestuur voor de verleende gastvrijheid in de Ridderzaal en noemde de hierdoor gebleken belangstelling een hart onder de riem, wanneer soms de neiging zou kunnen ontstaan de invloed der Kamers van Koophandel op het maatschappelijk bestel te onderschatten. De heer Enschedé dankte voor het ver trouwen, blijkend uit zijn verkiezing tot voorzitter, en richtte waarderende woorden aan het adres van zijn voorganger, de hëer Visser. Vervolgens schetste hij het beeld van de wereld, zoals dat zich naar politieke en economische verschijnselen laat inter preteren. Hij wees op de bres, door Rus sische prestaties geschoten in de zelfver zekerdheid van het Westen en op de neer gaande Amerikaanse hoogconjunctuur, welke beide tegenslagen ongetwijfeld ook hun schaduwen over ons continent zullen verbreiden. De zwakke positie van Europa tussen de beide grootmachten onderstre pend, wees de heer Enschedé op de voor Europa in het Nabije Oosten nog grijpbaar liggende kansen. Hij memoreerde de ont wikkelingen in Indonesië' en de héroriën tering der Nederlandse exportactiviteit naar Afrika en Zifid-Amerika. 'v WÈÊËW W 4 f f Jf\ A \T - bepaald aantal jaren te bezinnen en vind het bijzonder nuttig zich periodiek te ver diepen in de grote afwijkingen, die de wer kelijkheid met het nagestreefde doel ver toont. In deze geest sprak ook mijn Kamer zich uit in haar adres reeds in 1956 aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal ge richt, inzake het Wetsontwerp Ruimtelijke Ordening, terwijl zij een zelfde geluid liet horen in haar bezwaarschriften betreffen de de streekplannen IJmond-Noord en Zuid-Kennemerland. Zij wees daarin op het gevaar van een verstarring indien een dwingends economische ordening voor een te lange, ja zelfs onbeperkte, periode wordt voorgeschreven. Maar laat. ons de moed niet opgeven; al vrezen wij met minister Hofstra dat zeer grote ondernemingen zon der hulp van de overheid geen vaste grond onder de voeten krijgen, wij andere onder nemers wensen ons zelve toe dat wij, zon der al te veel overheidszorgen, op eigen krachten vooruit kunnen blijven komen. Wij zouden willen pleiten voor een be lastingsysteem dat de economische groei zo weinig mogelijk remt, zonder dat er premies behoeven te worden uitgeloofd voor bijzondere doeleinden. Ook wij particuliere ondernemers willen bijdragen aan een omvangrijk spaar- volume: wij hebben dringend behoefte aan risicodragend kapitaal. Maar zeer sterk I progressieve belastingen, een dubbele be- i lasting op de rente van eigen kapitaal, waarvan zowel vennootschaps- als inkom stenbelasting wordt geheven, een op histo rische kostprijs gebaseerd winstbegrip zijn daartoe weinig bevorderlijk." Export „Wanneer de overheid ons telkenmale voorhoudt dat wij meer moeten exporteren De heer B. F. Enschedé is gekozen tol voorzitter van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Haarlem en omliggende gemeenten. „Waar in de voorafgaande jaren de nieuwjaarsrede met dankbaarheid van welvaart konden getuigen, al kon ernstige critiek op de gevolgen van bedenkelijke overspanning niet uitblijven, er zijn thans redenen te over om zeer gereserveerd tegenover de toekomst te staan. Ook ver scheidene ondernemers in het district der Kamer geven blijk van deze terughoudend heid." Bestedingsbeperking Over de Nederlandse economische aspec ten zeide spreker ondermeer: „De regering heeft inmiddels in het af gelopen jaar ingegrepen in het gevaar der overbesteding. De gevolgen der stringente beperking van bepaalde overheidsuitgaven waren uit de aard der zaak echter zeer ongelijk over de maatschappij verdeeld. In de eerste plaats werden de wegenbouw en de toevoerende bedrijven zwaar getroffen en hoewel iedereen akkoord kon gaan met de noodzaak de tering naar de nering te zetten, kan men toch twijfel koesteren aan de zegenrijke gevolgen van deze abrupte afsnijding van investeringen die grote schade veroorzaken aan één bepaalde sec tor van het bedrijfsleven. Voorts kan dit toch slechts een uitstel betekenen van uit gaven die voor een gezonde economie een gebiedende eis zullen blijven vormen. Een vraag lijkt mij echter of er niet nog steeds gelden besteed worden aan objecten aan welker economische noodzaak kan worden getwijfeld." „In principe ben ik een voorstander van een streven om plannen te maken voor langere termijn ter verkrijging van een beter inzicht in een bepaalde materie; ik acht de noodzaak aanwezig zich over een op onze handelsbalans niet alleen begrij- pelijk, maar zelfs dringend noodzakelijk. Nu dus het ogenblik zal aanbreken dat wij ons in versterkte mate op de export zullen moeten gaan werpen, ziet het er naar uit dat het getij lelijk is verlopen. Het jongste j rapport van de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking laat daarover een ernstige noot horen. De sterke inflatoire druk in Nederland wordt zelfs het belangrijkste gevaar ge noemd voor een toekomstige ontwikkeling van de Benelux. Een voortzetting van de daling der deviezen-reserves of een hernieuwde ach teruitgang van de concurrentie-positie der Nederlandse industrie zouden aanleiding kunnen geven tot ongerustheid. Met dit feit voor ogen moet de Nederlandse expor teur er op uit trekken. Weliswaar rijzen nieuwe wolken aan de horizon nu het steeds waarschijnlijker wordt dat de hausse in de conjunctuur wel haar einde schijnt te hebben gevonden. Zonder in spanning van alle krachten zal het niet mogelijk zijn nieuwe markten voor onze produkten te openen respectievelijk be staande uit te breiden." Middenstand De heer Enschedé memoreerde het heug lijke feit van de opening van de Velser- tunnel, waarbij hij herinnerde aan de plei dooien daarvoor, die de Kamer reeds in 1934 bij de autoriteiten deed horen. Sprekende over middenstandsproblemen, raakte de spreker het ontwerp der nieuwe Vestigingswet Bedrijven, en verenigde hij zich met de bezwaren, die in de Tweede Kamer ten aanzien van de ingewikkeldheid der formaliteiten zijn geuit. „Moge ik voorts," aldus spreker, „nog opmerken dat de Kamer enige weken ge leden een verzoek van het gemeentebe stuur van Haarlem ontvangen heeft om het initiatief te nemen tot oprichting van een vormingsschool voor de detailhandel, waar bij dit college uitvoering gaf aan een be sluit van de raad dezer gemeente, die, voor zover ik kan beoordelen, de argumen tering van ons destijds uitgebracht advies in grote lijnen heeft overgenomen." De heer Enschedé besloot aldus: „Bij de aanvang van het jaar 1958 zyn wy ons bewust van zeer vele bedreigingen en ernstige tegenslagen, maar aan de an dere kant zyn wy vervuld van dankbaar heid voor het vele dat in 1957 in ons land tot stand werd gebracht. Mede dank zij de heersende arbeidsvrede kan onze welvaart op een hoog peil worden gehandhaafd, Prins Bernhard is naar Londen vertrok ken voor het presideren van een verga dering van de organisatoren der Bilder- bergconferenties. Maandag zal hij een bij eenkomst van de gouverneurs van de Europese cultuurstichting leiden. Dins dagmorgen keert hij naar Nederland te rug. De stichting Hervormd Bejaardencen trum, welke onlangs op initiatief van de diaconie van de hervormde gemeente van Apeldoorn en Het Loo werd opgericht, heeft, dank zij een besluit van de Koning in, de beschikking gekregen over een ter rein ter grootte van bijna anderhalve hec tare. De Koningin heeft het perceel op zeer gunstige voorwaarden ter beschikking van de stichting gesteld, uitsluitend met het recht daarop een bejaardencentrum te bouwen. ADVERTENTIE Neem tijdig KEELTABLETTEN Sterk desinfecterend, 60 tabletten f 0.98 PHIUPS-ROXANE NEDERLAND N.V. terwyl de grote spanning op de arbeids markt belangrijk werd verlicht. Moge ik deze beschouwingen eindigen met de hoop uit te spreken dat het ons gegeven zal zijn in het jaar 1958 samen te werken aan het welzijn van ons land en van ons gewest en door gezamenlijke in spanning een bijdrage te kunnen leveren aan de bloei en de groei van ons bedrijfs leven. Ik wens u allen veel heil en zegen toe." Dankwoord van burgemeester mr. Cremers Burgemeester mr. O. P. F. M. Cremers heeft namens de gasten het woord gevoerd en opgemerkt, dat de gemeentebesturen en de Kamer van Koophandel een eigen werk wijze hebben en naast elkaar werken. De Kamer bevordert de belangen van handel en industrie en voor de wijze waarop zij dat doet bracht spreker de leden hulde. De Kamer werkt met de gemeentebesturen door het verstrekken van adviezen en dit wordt op hoge prijs gesteld. Daardoor ont staat een goed contact. Voorts richtte de burgemeester zich tot de heer B. F. En schedé en wenste hem geluk met de benoe ming tot voorzitter. Vol vertrouwen ziet een ieder hem de zetel van de heer Ch. E. Visser innemen. De heer Enschedé is een aangenaam mens, die zijn beslissingen neemt in wijsheid, aldus spreker. Onder-voorzitters In de raadzaal van het Stadhuis waren de leden der Kamer tevoren bijeen geko men onder leiding van de nestor, de heer B. W. Lasschuit. Deze zeide dat het een voorrecht is als nestor op te treden, maar het betekent ook ouder worden. De tijd is aanstaande, dat hij zijn plaas aan een jon gere zal afstaan. Spreker noemde 1957 een gunstig jaar voor handel, industrie en mid denstand. De geldcirculatie was naar ver houding ruim en het was mogelijk een re serve te kweken. De middenstanders raad de spreker aan uiterst voorzichtig met de reserve om te gaan, want ongetwijfeld zul len minder gunstige tijden volgen. De werkzaamheden van het secretariaat na men in 1957 weer in omvang toe. Ten slotte heette de heer Lasschuit het nieuwe lid, mr. J. C. Droste, welkom en memo reerde hij het werk van wijlen diens vader, de heer G. J. Droste, die van 1932 tot 1936 voorzitter der Kamer is geweest. Nadat de heer B. F. Enschedé tot voor zitter was gekozen wenste de heer Las schuit hem geluk. In de loop der jaren heb ben heren Enschedé deel uitgemaakt van de Kamer en van 1891 tot 1911 was mr. Joh. Enschedé voorzitter. Daarom Is het een grote voldoening, dat weer een heer Enschedé voorzitter wordt. De heer Th. S. J. Hooy werd opnieuw ge kozen tot onder-voorzitter en de heer J. J. Jurrissen volgt de heer Enschedé als onder voorzitter op. Een stroom van klachten over de smaak van het drinkwater is de laatste dagen toegevloeid naar het gemeentelijk Gas-, Duinwater- en Elektriciteitsbedrijf in Heemstede. Het water heeft namelijk een onprettig bijsmaakje. Zelfs de theedrin kers proeven het. Dit bijsmaakje wordt veroorzaakt door een sterke dosis chloor, die in het pompstation Leiduin aan het drinkwater wordt toegevoegd. Het gemeentelijk waterbedrijf betrekt het leidingwater van de Amsterdamse Wa terleiding. Zoals bekend wordt via een pijpleiding in de duinen rivierwater uit de Rijn gebracht, waarmee de stand van het duinwater op peil wordt gehouden De extra dosering chloor is noodzakelijk teneinde eventueel voor de gezondheid nadelige gevolgen van een thans nog niet bekende smaakstof weg te nemen. Moge lijk is het euvel afkomstig van industrie afvalwater, dat in Kahrlsruhe in de Rijn zou worden geloosd. Ondanks het feit, dat het rivierwater eerst in de duinen is gebracht en later weer is opgezogen welk proces enkele maanden duurt blijkt het dus nog niet gezuiverd te zijn. Volgens deskundigen is de kwaliteit van het drinkwater echter betrouwbaar. De directeur van het Amsterdamse Waterleidingbedrijf, ir. C. Biemond, die wij om inlichtingen verzochten teneinde de gebruikers op de hoogte te kunnen stellen van de situatie en de eventuele maatregelen, was niet bereid méér te zeg gen dan dat „het bijsmaakje intussen al minder is geworden" en dat men „nog even geduld moet hebben". Het zou in teressant zijn te weten of de stof, die de bijsmaak veroorzaakt en door sterkere cliloortpevoeging moet worden weggezui verd, nadat de duirtzeef daartoe niet in staat is geweest, van invloed zou kunnen zijn op de volksgezondheid. Ongetwijfeld is men op dat punt op zijn qui vive, doch het is begrijpelijk dat de gebruikers gaar ne op de hoogte zouden worden gebracht. Zekerheid daarover konden wij, zoals reeds vermeld, bij de directie in Amster dam niet krijgen. Met het drinken van zuiver duinwater is het thans in Heemstede voorgoed ge daan, aldus een technich ambtenaar van het gemeentelijke „Rijnwateri'-bedrijf al daar. Ook in Amsterdam zijn vele klach ten over de smaak van het drinkwater geuit. Uit het overzicht van de gang van za ken in het bedrijfsleven in Haarlem en omgeving wordt duidelijk dat hoewel de bedrijvigheid in de bouwnijverheid in Haarlem en omstreken in het jaar 1956 in het algemeen bevredigend genoemd mag worden, dit zelfde helaas over het jaar 1957 niet kan worden gezegd. Vele oorzaken hebben tot deze teruggang in dit bedrijf geleid, waarvan als eerste en voor naamste oorzaak de zogenaamde beste dingsbeperking, als overheidsmaatregel, genoemd kan worden. Verder ontstond door de onzekere toestand omtrent be drijfsresultaten in binnen- en ook buiten land, een zeer gereserveerde stemming bij bedrijfsleven en particulieren, ten op zichte van nieuwe investeringen. De moeilijkheden bij verkrijging van geldlening of credieten en de zeer hoge rente daaraan verbonden, werden oor zaak, dat veel voorgestelde bouwwerken, zowel grote als kleine, ;.iet konden wor den uitgevoerd, uitgesteld werden voor onbepaalde tijd of geheel werden afgelast. De bouwbedrijven, die zich in hoofdzaak op de sector van de woningbouw hebben toegelegd, ondervinden van de algemene teruggang de minste schade. Het meest hierdoor getroffen worden de bouwbedrij ven, die haar werkterrein hebben in de sector van de utiliteitsbouw, dus voor het bouwen van fabrieken, winkels, scholen, kerken, openbare- en andere overheidsge bouwen. In de vooravond van donderdag is in de kaarsenfabriek, gevestigd in het pand Kruisstraat 48 te Tilburg, een brand uit gebroken in kaarsenmateriaal, verpak king en emballage. Na enkele uren was de brandweer, ondanks de felle storm, de brand meester. Aangrenzende gebouwen kregen zelfs geen waterschade. De pro- duktie moet echter worden stilgelegd, daar de eigenlijke kaarsenmakerij geheel verwoest is. Geref. kerken Tweetal te Goes (vac. R. A. Flinterman): J. van Dalen te Nieuw-Loosdrecht en G. Hengeveld te Woubrugge. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Waarder J. Noltes te Ernst. Bedankt voor Opheusden G. M. van Die ren te Ede. Beroepen te Sliedrecht (vac. A. N. Lang- hout): S. Meyers te Hoogblokland. Geref. Kerken onderh. art. 31 K.O. Beroepen te Blokzijl B. van Zuylekom, kand. te Rotterdam. 0p de Cfiraatótoel Straal door je heen- Een regering, die bedacht is op haar eigen instandhouding, laat pasfoto's van haar onderdanen maken, maar een rege ring, wie het in de eerste plaats gaat om de instandhouding harer onderdanen, laat Röntgenfoto's van hen maken. Het eerste gevoel dat ik bij een oproep voor het Be volkingsonderzoek altijd krijg, is er dan ook een van vertedering ten opzichte van Den Haag, dat ons volk ook tegen vijanden van binnenuit wil beschermen. Er was dus geen enkele reden om zo wantrouwig te doen als een mannetje vóór mij, dat de doorlichting als een ongewen ste overheidsinmenging in zijn interne kwesties beschouwde. „Ik zal me daar voor de staat helegaar gaan uitklejen", mokte hij. Maar een verpleegster, die in haar koele verdraagzaamheid de Nederlandse Maagd scheen te verzinnebeelden, suste hem met de opmerking, dat hij alléén zijn jasje en zijn dasje maar af hoefde te leg gen. Twee lagen kleding zijn te verwaar lozen, want dan nóg kijkt men straal door je heen. Anderzijds is het ook weer grappig, uit de oproep te vernemen welke onnozele persoonlijke dingetjes het Bevolkings onderzoek kunnen bemoeilijken; „er mo gen zich op het bovenlichaam geen kno pen, van welke soort ook, of andere stof- bewerking (lovertjes, kraaltjes, medail lons, halskettingen, gespen, broches en der gelijke) bevinden". Het mannetje nu had een medaillonne tje om en weigerde het ingevolge zoiets vulgairs als een overheidsverzoek af te doen. ,,'t Is er nog nooit af geweest", riep hij uit. De zuster stond er vol begrip bij en nam toen opeens met een bijna moederlijk gebaar het medaillonnetje af. De daarbij onvermijdelijke aanraking van de poeze lige vingers met 's mans hals voorkwam alle verdere protesten. Starend als een slaapdronken jongen, wendde het mannetje zich af. Hij haalde een losse pepermunt uit zijn broekzak, stak die in zijn mond en liep door een soort artiestengang van opgehangen lakens naar de straal-door-je-heen-jager. Ik volgde hem en zag hem nog juist zijn reeds ietwat invallende borst fier vooruit steken tegen het venster. Toen moest hij de zoveelste vernedering voor de staat ondergaan. Er kwam een verpleegster, die hem zodanig verstelde, dat hij als een zak aardappelen tegen het venster hing. Toen ik de verbittering op zijn gelaat zag, ver wonderde ik mij. Als het om een foto van de buitenkant gaat kunen wij de borst vooruit zetten en poseren, maar bij deze alles onthullende kieken van het innerlijk past immers slechts nederigheid? Buiten, bij het fietsenrek, grijnsde hij mij m.et een donkere open mond toe. „Ik heb me pepermunt ingeslikt toen ik voor dat ding moest. Zal je ze zien kijken, hah!" Henk Biersteker In de Albert Plesman-hangar op Schip hol is gisteren in aanwezigheid van zeer vele prominente figuren uit zaken- en be drijfsleven een uitvaartdienst gehouden ter nagedachtenis van de heer Bernard van Leer, oprichier en laatselijk presi dent-commissaris van Van Leer's Vaten- fabriek n.v. Rabbijn J. Soetendorp noemde de heer Van Leer een eenvoudig mens, die belang stelling toonde voor de moeilijkheden van eenvoudige mensen. De president-direc teur van Van Leer's Vatenfabriek, de heer J. Bouw, karakteriseerde de overledene als een geboren schepper met een groot commercieel en technisch inzicht. Namens het gemeentebestuur van Am sterdam bracht loco-burgemeester mr. A. de Roos dank voor het vele, dat de heer Van Leer voor de hoofdstad heeft ge daan, in het bijzonder voor de jeugd. Hij noemde het Nederlands Jeugdorkest, waar van hij de heer Van Leer de eigenlijke oprichter noemde. Voorts spraken ir. J. Luymes, technisch directeur van de K.L.M. en de consul van Israël te Am sterdam, de heer R. G. Ginthon. Voorts voerden nog het woord vertegenwoordigers van de Britse en Franse afdelingen van het concern en de president van de Ne derlandse Bank, dr. M. W. Holtrop. Na dat de oudste zoon, de heer W. van Leer een woord van dank had gesproken, werd het stoffelijk overschot in de K.L.M.- machine „Abel Tasman" geplaatst, die in de hangar stond opgesteld. Daarna vertrok het toestel naar Jeruzalem, waar het stoffelijk overschot ter aarde zal wor den besteld. Moeilijkheden in geneeskundige keuringscommissies HENGELO Tussen de geneeskundi ge commissie van de Militaire Keurings- raad in Hengelo (er zijn twaalf van deze commissies) en minister Staf is een con flict ontstaan. De drie burgerartsen in de commissie hebben ontslag gekregen. In het vervolg zal de commissie maar één burgerlid tellen. De minister heeft onlangs in het leger in het kader van de bestedingsbeperking enkele bezuinigingen voorgeschreven. Hij heeft toen het oog ook gericht op de ge neeskundige commissies en is tot de slot som gekomen, dat die ingekrompep kon den worden. De commissie in Hengelo be stond uit drie burgerartsen en een mili taire arts. Van die vier artsen moest er één verdwijnen. De anderen zouden dan wat langer moeten werken. De voorzit ter van de commissie, arts J. Komen uit Hengelo, schreef het ministerie dat hem de nieuwe regeling wegens andere werk zaamheden niet schikte en vroeg per 1 februari ontslag, hetgeen inmiddels is verleend. Ook de beide andere burgerart sen, J. N. Schilder uit Enschedé en W. E. de Haes uit Albergen hadden overeenkom stige bezwaren. Beiden werden eveneens ontslagen. Inmiddels heeft men in Den Haag ge zocht naar een oplossing omdat de keu ringen moeten doorgaan. Het overgeble ven militaire lid van de commissie krijgt hulp van een tweede militaire arts. Voorts zal nog een burgerarts worden benoemd. Dan is er dus een commissie van drie personen, waarin één burgerarts zitting heeft. S

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 5