Horen en zien Ontgoochelde havenarbeiders in Priok hekelen hun leiders EEN WOELIGE TIJD f ONS VERVOLGVERHAAL N DOOR WERNER STEINBERG BUMBEL EN DE WENSH00RN Politie arresteert zeven jonge Haarlemmers voor inbraken Agenda voor Haarlem Japanse schepen blijven uit K.P.M. moet weer in dienst treden Jan Retèl regisseert bij Zuidelijk Toneel Frits van Dijk bedankt als artistiek leider Kort en bondig VRIJDAG 10 JANUARI 1958 4 radio televisie AANKONDIGINGEN EN NABESCHOUWINGEN V oor iedereen Balans NAAIMACHINES ENGEL, Gr. Houtstr. 18? - Tel. 14444 De radio geeft zaterdag T elevisieprogramma Beurzen voor muziek- en dansstudie In „Velserbeek" beruchte Amsterdammers op heterdaad betrapt Dronken automobilist veroorzaakte dodelijk ongeluk DA VONTUREN DEZER DAGEN DAVO-BRANDARIS kolen DAVO-TARAKAN olie Het VARA-televisieprogramma van don derdagavond was zoals zo dikwijls weer eens samengesteld volgens het principe: „ieder het zijne dan hebben we allemaal plezier". Nu is daar niets tegen en vooral de wijze waarop men gisteren de zaken aanpakte liet niets te wensen over. Na het weinig actuele N.T.S.-journaal kregen we als compensatie dr. L. de Jong te horen en te zien, die a l'improviste een uitstekend commentaar gaf op de nieuws jaarsrede van president Eisenhower, evenals vorige ke ren echter ook deze maal weer aan het einde van het praatje doorspekt met net iets te veel cijfers. Guus van der Steen leidde ons vervol gens op een allerplezierigste manier rond door de dikhuidenvleugel van de dier gaarde Blijdorp in Rotterdam en daar kre gen we allerlei wetenswaardigheden te horen over de handel en wandel van nijl paarden, tapirs, neushoorns en olifanten. De praatjes bleven voortdurend interessant en alleen de beelden, onder regie van Ben Steggerda, waren wat saai, al willen we direct aannemen dat de cameralieden in de vrij beperkte ruimte weinig armslag had den. Georgette Hagedoorn, de alom bekende chansonnière, verzorgde vervolgens met Pierre Verdonck aan de vleugel een kort cabaretprogramma dat de naam „Een huis vol mensen" had meegekregen. Wij behoe ven Georgette Hagedoorn bij onze lezers nauwelijks meer aan te prijzen. Ook voor de de televisie bleken haar charmante versjes over de Franse gouvernante, een Parijs vogelkoopman, een Engelse thee visite, een werkster en een wiegkindje het uitstekend te doen en daarom was het voor ons des te treuriger, dat tijdens het koste lijke „Madame Arthur" het beeld voort durend slechter werd terwijl een hinderlijk geruis de tekst onverstaanbaar maakte. We weten niet of deze storing alleen aan ons toestel heeft gelegen. Wèl weten we, dat men in de studio gewoon doorging, want als uitsmijters verschenen gelijk schimmen de leden van het Leedy Trio op het korrelige scherm. En omdat er vol strekt niets meer te horen was hebben we het knopje maar omgedraaid. En dat speet ons want we kijken en luisteren altijd met bijzonder groot plezier naar deze drie mu zikale grapjassen. Beeldschermer De naam van de pianist Pierre Palla stond in de rolbezetting vermeld van het luisterspel „Balans", dat donderdagavond door Hilversum I werd uitgezonden. Wie gemeend heeft, dat de populaire pianist zich als acteur zou laten horen, is bedro gen uitgekomen: hij speelde slechts een paar pianopassages, waarmee de aanwezig heid van een jonge kunstenaar op de ach tergrond werd gesuggereerd, om wiens liefde twee vrouwen zijn moeder en een vriendin strijden. De moeder gunt de jongen alleen een artiestenloopbaan wanneer die ook uiterlijk succesrijk zal blijken. Het meisje heeft meer begrip voor de ware roeping van deze klaviervirtuoos, die liever componist wordt. Geen uitzon derlijk gegeven, maar de Pool Oskar Jan Tauschinsky heeft het degelijk uitgewerkt, niet zozeer in de dialogen, welke hier en daar een beetje onevenwichtig bleven en niet altijd boven de gebruikelijke gemeen plaatsen uitkwamen, dan wel in de karak tertekening der hoofdpersonen. Die was psychologisch verantwoord en overtuigend en dat is zeker een vermelding waard. Een enkele aardige vondst versterkte deze in druk, zoals de scène waarin de boekhouder Salomon een Salomon's oordeel moet vel len: de tekst werd daar op het bijbelver- ADVERTENT1E Alle merken, dus ruime keuze HILVERSUM I 402 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 9.00 Voor de vrouw. (9.35— 9.40 Waterst.). VPRO: 10.00 Tijdelijk uitgescha keld causerie. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Lichte muz. 10.50 Buitenl. weekoverz. 11.05 Pol. cabaret. 11.35 Kamermuz. 12,00 Gram. 12.30 Land en tuinb.meded. 12.33 Lichte muz. 13.00 Nieuws. 13.15 VARA-varia. 13.20 Fanfare-ork. 13.45 Sport- praatje. 14.00 Voor de jeugd. 14.35 Lichte muziek. 15.00 Boekenwijsheid. 15.20 Koorzang. 15.35 Streek- uitz. 16.00 Kamerorkest en soliste. 16.45 Wenkend perspektief, causerie. 17.00 Lichte muz. 17.30 Act. 18.00 Nieuws en comm. 18.20 Lichte muziek. 18.45 Regeringsuitz.Atlantisch allerlei: Een en ander over de 15 landen, aangesloten bij het Atlantisch Pact. 19.00 Artistieke Staalkaart. VPRO: 19.30 Passepartout, caus.'19.40 Godsdienst voorheen en thans, caus. 19.55 Deze week, caus. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Waar gaan wij heen? 20.13 Gevar. progr. 21.45 Klaver Vier. 22.15 Soc. comm. 22.30 Opsporing verzocht. 23.00 Nieuws. 23.15 Gram. 23.3024.00 Dansmuziek. HILVERSUM II 298 M. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nieuws, en weerber. 8.15 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 10.30 Ben je zestig? 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 12.00 Middagklok noodklok. 12.03 Pianoduo en zang. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Instr. octet. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Kath. nieuws. 13.20 Gram. 13.30 Idem. 14.00 Vóór de jeugd. 14.20 Engelse les. 14.40 Boekbespr. 14.50 Gram. 14.55 Lichte muziek. 15.15 Kroniek v. letteren en kunsten. 15.40 Koorzang. 16.00 Voor de jeugd. 16.50 De schoonheid van het Gregoriaans. 17.20 Sportpraatje. 17.30 Amateurs- „progr. 17.45 Lichte muz. 18.00 Journ. weekoverz. 18.10 Gram. 18.15 Van het Binnenhof. 18.25 Strijk orkest. 18.45 Vragenbeantw. 19.00 Nieuws. 19.10 Comm. 19.15 Promenade-ork. en sol. 10.10 Licht baken. 20.25 Act. 20.40 Gevar. Progr. 22.10 Lichte muz 22.35 Wij luiden de zondag in, avondgebed en lit. kal. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Espe ranto. 23.22—24.00 Nouveauté's. BRUSSEL 324 M. 12.00 Gram. 12.30 Weerbericht. 12.35 Gesproken aperitief. 12.45 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Radio- Almanak. 14.30 Radiojourn. 15.00 Accordeonspél. 15 15 Gram. 15.30 Accordeonspel. 15.45 Gram. 16.15 Ork.concert. 16.45 Engelse les. 17.00 Nieuws. 17.10 Dagklapper en lit. kal. 17.20 Liturgische zangen. 17.30 Gram. 18.00 Idem. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Gram. 20.00 Cabaret 21.00 Gram. 21.15 Amus.ork. 22.00 Nieuws. 22.15 Verz. progr. 23.00 Nieuws. 23.05 Dansmuz. 23.45—24.00 Zigeunermuziek. VOOR ZATERDAG VPRO: 17.00 Voor de kinderen. NTS: 20.00 Jour naal en weeroverzicht. 20.15 Cabaret. 20.45 Quiz- progr. 21.15—22.00 Gevarieerd programma. ft tt (Van onze correspondent in Djakarta) Volgens te Djakarta luidende berichten hebben de onderhandelingen tussen de In donesische en Japanse delegaties over het inzetten van Japanse schepen op de zee verbindingen van de archipel nog geen en kel concreet resultaat opgeleverd. Tot nu toe hebben de besprekingen slechts ge leid tot het vaststellen van de charterkos ten. Gevraagd, welke stappen zullen wor den genomen indien de onderhandelingen met Japan mochten falen, verklaarde de voorlichtingsdienst van het departement van scheepvaart, dat „falen onmogelijk schijnt", omdat Japan in staat is condi ties te stellen, die voor Indonesië niet te zwaar zijn. Als een overeenkomst niet kan worden bereikt, dan „behoeven wij niet ongerust te zijn", aldus de woordvoerder, want behalve Japan zijn er nog zes ande re landen, die zich bereid hebtpen ver klaard Indonesië te helpen. Dat zijn Po len, Oost-Duitsland, Tsjecho-Slowakije, India, Hongarije en Egypte. Ook Enge land, West-Duitsland, de Verenigde Sta ten en Joego-Slavië hebben hulp aangebo- ADVERTENTIE haal geënt. De regie van Emile Kellenaers kan als zeer geslaagd worden geroemd: veel aandacht voor de climaxen en een dui delijke grote lijn maakten het spel voor een breed gehoor toegankelijk. De leden van de luisterspelgroep van de Radio-Unie hebben zich met waarneembare toewijding aan hun taak gegeven. Toch werd dit luisterspel, wel wat. tè na drukkelijk aangekondigd: vrijwel elk ver taald buitenlands stuk is een „première voor Nederland". Wel was het een goede gedachte de persoon van de schrijver bij het publiek te introduceren. Dat moest men meer doen. Golfbreker den. Intussen zijn verschillende vakkrin gen van mening, dat het systeem, dat thans door de Indonesische scheepvaart maatschappij Pelni wordt gevolgd bij het charteren van Japanse schepen ten be hoeve van de Indonesische regering, niet erg geslaagd mag heten, daar het niet voldoende rekening houdt met bepaalde aspecten van de belangen der arbeiders, maar alleen is gebaseerd op handelsbe langen. Deze kringen menen, dat de Pel ni geen Japanse schepen compleet met bemanning moet charteren, zodat zij, die voorheen op de K.P.M.-schepen werk zaam waren en nu bij hun terugkeer in In donesië werkloos zijn, een kans hebben op de gecharterde schepen te worden in gezet. Ook onder de havenarbeiders heerst momenteel een groeiende ontevredenheid over hun huidige onzekere positie. Deze ontevredenheid komt tot uitdrukking in een brief van 12.000 havenarbeiders van de K.P.M. te Tandjong Priok aan hun lei ders, waarin zij een heftige aanval op deze leiders lanceren, die thans, na de overneming van hogerhand van het K.P.M.-hoofdkantoor te Djakarta, zitting hebben in de centrale commissie, belast met het toezicht op de K.P.M. De 12.000 arbeide s, die werkloos zijn omdat er geen werk is, terwijl er bovendien geen geld is om hen te betalen, zeggen in hun brief dat het nu duidelijk is geworden, dat zij door hun voormannen zijn bedrogen,*daar deze slechts hun eigen belangen verdedi gen en alleen vechten om in de auto's van de onderneming rond te kunnen rijden. De arbeidersleiders hebben zichzelf tot hoofd van belangrijke afdelingen uitge roepen, zo gaat de brief verder, en vra gen zich niet af of zij de capaciteit en de ervaring hebben om een dergelijke positie naar behoren te vervullen. „Als gevolg van hun «nverantwoorde- lijk beleid is de toestand in Indonesië ver slechterd en West-Irian is verder verwij derd van het Indonesische volk dan ooit. Als gevolg van uw handelingen, zo zegt de brief, staan thans 35.000 havenarbei ders in heel Indonesië, niet medegerekend hun vrouwen en kinderen, aan de rand van de afgrond", aldus de brief. De aangevallen arbeidersleiders in de centrale commissie van toezicht hebben thans op een bijeenkomst, gehouden na deze aanval, besloten dè hulp van de re gering in te roepen. Zij vroegen de re gering de K.P.M. niet alleen te beschou wen als een onderneming met Nederlands kapitaal, maar ook als een arbeidsterrein voor duizenden Indonesische arbeiders. De K.P.M. moet in dienst worden gesteld in het belang van volk en staat. Zij vroe gen de regering tenslotte de liquidatie van de K.P.M. tegen te gaan en de onderne ming te handhaven In 195$ zullen van rijkswege beurzen voor muziekstudie en voor dansstudie (bal let^; beschikbaar worden gesteld ten be-' hoeve' van hen, die de 'Nederlandse natio naliteit bezitten en die zich aan de muziek of aan de danskunst als vakbeoefening willen wijden, maar in de onmogelijkheid yerkeren de aan die Studies verbonden kosten uit eigen middelen te dekken. De toneelspeler-regisseur Jan Retèl, die deze week de Haagse Comedie heeft ver laten, zal bij het Zuidelijk Toneel het blijspel „Simon and Laura" van Allan Melville regisseren, waarvan de première begin februari kan worden verwacht. De acteur Frits van Dijk heeft zijn func tie van artistiek leider van het „Nieuw Nederlands Toneelgezelschap" voor het seizoen 1958-1959 ter beschikking gesteld van het stichtingsbestuur van dit ensemble. Nu ten behoeve van de spreiding uit drie gezelschappen vijf eenheden zijn gevormd, heeft Frits van Dijk besloten „niet nog meer onvermijdelijke concessies te doen en niet mede de artistieke verant woordelijkheid te aanvaarden voor de on ontkoombare gevolgen van de splitsing voor het spelpeil dier kleinere eenheden". Ja, nu was de hoorn toch wel helemaal schoon; en ook de opening was doorgestoken. Zou het ding nu geluid geven? Bumbel probeerde het maar meteen. Hij zette het mondstuk aan zijn mond en blies er eens flink in. En jawel, hoorPèèèèèèèèW, klonk het. Bumbel knikte tevreden. De hoorn deed het weer; die was dus nog goed, na zoveel tijd in de grond begraven te zijn geweest! 20-21 De Velsense recherche heeft zeven arres taties verricht in de vele gevallen van braak en insluiping, die de laatste maan den in Velsen zijn voorgekomen. Na de reeds gemelde arrestaties van een IJmui- denaar en een Leidenaar zijn nu nog eens zeven Haarlemse jongelui gevat, die ervan verdacht worden de hand te hebben gehad in 11 inbraken. Bovendien zün vannacht in „Velserbeek" twee „zware jongens" op heterdaad bij een poging tot inbraak ge grepen. Het betreft hier jongelui tussen de 14 en 17 jaar, die ter beschikking van de justitie zijn gesteld. De inbraken, die de laatste twee maan den gepleegd zijn, konden nog niet alle maal worden opgehelderd vier in Sant poort, zes in IJmuiden en IJmuiden-Oost en een andere elders in Velsen konden worden ontraadseld. Twee van de zeven arrestanten hebben toegegeven, ook in Bloemendaal te hebben geopereerd, de „derde man" van dit veel belovende paar is in Bloemendaal aange houden. Het onderlinge verband tussen de „ben de" was toevallig, men ging nu eens met deze en dan weer met andere kameraden op stap. Van de buit is een groot gedeelte teruggevonden: de jongens hadden het voornamelijk op geld gemunt, maar bij huiszoeking is veel teruggevonden. Bij een poging tot inbraak in de villa wijk Velserbeek betrapte de politie inmid dels gisteravond op heterdaad twee figuren uit de Amsterdamse onderwereld: de 54- jarige A. en zijn compaan, de 41-jarige E. Op het moment, dat zij door een achter deur probeerden binnen te dringen in een villa, werd één hunner gegrepen; de ander sloeg op de vlucht maar kon ook worden gevat. De heren beschikten over een fraaie col lectie- inlyekerswerktuigen. In samenwer king 'met' de Centrale Recherche ie Am sterdam werd in de woning der verdachten kort na de arrestatie een hoeveelheid in- brekerstuig gevonden. De afgelopen dagen werd door de politie elders in samenwerking met deze Cen trale Recherche een oud-Velsenaar, die thans in de hoofdstad woont, aangehouden op verdenking van een aantal inbraken. Allen zijn ter beschikking van de justitie gesteld. De Velsense politie hoopt nu maar met de recente arrestaties een einde te hebben gemaakt aan de langdurige serie inbraken van de laatste tijd. Eis: zeven maanden en vier jaar intrekking rijbewijs De procureur-generaal van het ge rechtshof te Arnhem heeft zeven maan den gevangenisstraf en vier jaar ontzeg ging van de rijbevoegdheid geëist tegen de 56-jarige graanhandelaar B. J. van R. te Ërmelo wegens he1 veroorzaken van een dodelijk ongeluk, toen hij onder de invloed van alcohol een auto bestuurde De rechtbank te Zwolle had de graanhan delaar veroordeeld tot een jaar gevange nisstraf en eveneens vier jaar ontzegging van de rijbevoegdheid. Op 7 november was de verdachte 's avonds tussen Nun- speet en Harderwijk bij het passeren van een wagen zover naar links uitgeweken dat een tegemoetkomende motorrijder geen uitwijkmogelijkheden had, tegen een boom botste en het leven verloor. Zonder zich om het slachtoffer te bekommeren was de graanhandelaar doorgereden. Hij had acht a negen borrels gedronken, voor dat hij achter t stuur plaatsnam. De raadsman zei, dat de verdachte ge ruïneerd zal worden:'Sis het gërechtshof hem wegens dronkenschap achter het stuur veroordelen zou. De verzekering keert hem in dat geval niets uit. Op 23 januari zal het gerechtshof uit spraak doen. ADVERTENTIE De voeten horen bij: a. klappertanderaar b. warmtekoesteraar Het geld hoort bij: a. puzzelgeldvertiezer b. kolenrekeningbezuiniger De ogen horen bij a. spoetnikwaarnemer b. Davo aanschaffer 2771 De DAVO BRANDARIS en TARAKAN haarden geven: de grootste warmte- én hete lucht circulatie de laagste brandstof rekening het gezelligste vuur achter geheel glazen deur Vraag Uw leverancier alle inlich tingen over Davo Haarden - Deventer Gesmeed voor warme vriendschap 44. Slechts zelden ging hij uit. Hij liep alleen trouw col lege. Doch niet de rechten-colleges.... Heel zijn aandacht was geconcentreerd op de literatuur, de ge schiedenis. Aan het eind van het semester prezen de professoren hem voor zijn ijver. Niet alleen prof. Schlegel, maar ook prof. Arndt en de geschiedenis professoren Radloff en Hülmann waren vol lof voor zijn regelmatig collegebezoek, en zelfs prof. Welker, bij wie hij de colleges in het Romeins recht en de oude Romeinse rechtsinstellingen volgde, gaf hem een tevredenheidsverklaring. Vooral met dit laatste papier tje was Harry Heine er in zijn schik: dit moest als bewijs voor oom Salomon diénen, dat hij braaf studeerde.... Op dit bewijsstuk zou Salomon Heine ook de toelagen voor de volgende semesters betalen. en daarmee het begin van een soort wereldheerschap pij, waarvan hij niets zou begrijpen! HOOFDSTUK IV De zon scheen warm de kamer binnen. In de dorps straat reed piepend een hooiwagen voorbij en de boer vuurde de ossen met luide kreten aan. Harry Heine zat aan een tafeltje bij het raam en had een blad schrijfpapier voor zich liggen. Hij voel de zich slaperig. Hij droeg een wit hemd met open kraag, maar toch had hij het nog warm. Overal zoem den vliegen. Harry keek uit het raam en zijn blik gleed door de smalle dorpsstraat, met de oude voor overhangende huizen, en verderop naar de velden én bossen op de achtergrond. Hij voelde zich tevreden. Niemand stoorde hem hier. Hij had dit dorp, dat Beuel heette en vlak in de buurt van Bonn lag, op een wandeling in de omgeving van de universiteits stad ontdekt. De mensen waren hier opvallend vrien delijk en hij had besloten om in dit gehucht zijn va kantie tussen de semesters door te brengen. Men vroeg voor zijn kamer een paar Groschen en het middag maal at hij in het boerengezin mee, goedkoper kon 't haast niet. Glimlachend keek hij naar het lege blad papier voor zich. De tragedie, waaraan hij bezig was, vorderde slechts heel langzaam. Amalie, in de gestalte van Zuleima, die door Almansor bemind wordt, speelde er de hoofdrol in. Almansor keerde na de slag têrug, en ook hij, Harry Heine, zou bij Amalie terugkeren. Hij kwam al spoedig tot het besef, hoe moeilijk het was om een tragedie te schrijven, 't Was iets heel an ders dan gedichten. De handeling speelde een belang rijke rol. Als hij deze tragedie niet in Beuel afmaakte, zou hij haar in Göttingen, waar hij het volgend semes ter zou gaan studeren, voltooien. Hij stond op en verliet het huis. Door de dorpsstraat slenterend, riep hij een koeienmeisje een grapje toe. Ze antwoordde met Rijnlandse vrolijkheid. Volgeladen hooiwagens kwamen terug van het veld. Ze waren zó breed, dat ze de hele weg in beslag a ïen en Heine voelde het stro langs zich heen schuiven. O, hoe heerlijk was deze zomer in BeuelBuiten het dorp gekomen, strekte hij zich uit in het gras en met zijn armen onder het hoofd keek hij naar de eindeloze, blauwe hemel. Toen Harry Heine in augustus in Göttingen aan kwam, was hij nog geheel vervuld van de genoten zomerweelde. Zijn hoofdpijn, die hem in Bonn vaak kwelde, was geheel verdwenen, en hij voelde zich ge zond en opgewekt. De tragedie „Almansor" werd wel iswaar in Beuel niet afgemaakt, maar dat zou hij thans hier, in Göttingen, doen. Er ontbraken nog twee akten. Hij zou zich hier in Göttingen niet door het zomer weer van de arbeid laten houden. Wat Schlegel hem als een vérwij derd doel voor ogen had gesteld, wilde hij hier bereiken, in deze stad waar de vrijheid aan de universiteit nog niet gehéél aan banden was ge legd. Hier zou hij de sprong naar het theater wagen, om daarmee sneller dan Schlegel verwachtte, de be geerde roem te verwerven. Via het toneel zou hij tot honderden, tot duizenden spreken. Zijn naam zou in de kranten komen en van mond tot mond gaan Toen hij echter door de grauwe straten van Göttin gen wandelde en langzamerhand moe werd, voelde Harry Heine zich teleurgesteld en ontnuchterd. Hij begon langzamer te lopen. De markt, waar hij thans aankwam, was vol mensen en vol kabaal. Er waren vrouwen en meisjes en mannen, waartussen zich vele studenten bewogen met blauwe, groene, rode, gele en witte mutsen op het hoofd. Men bleek vol aandacht naar een bepaald schouwspel op de markt te kijken. Harry kwam naderbij en op zijn tenen staande, pro beerde hij gewaar te worden, wat er gaande was. Er bleek een hardloper aan l et werk te zijn, die na een demonstratie van zijn snelheid het publiek om een bijdrage vroeg. Men had niet veel klinkende munt voor de arme man over. Van de overzijde van het marktplein naderden te paard enkele jonge mannen, studenten met arrogante, weldoorvoede gezichten. Ze stegen af en liepen op de hardloper toe. „Als je nog maals zo snel loopt", zei één van hen tot de man „krijg je 5 Taler van ons." De hardloper, die zwaar hijgde en zich het zweet van het gezicht veegde, schudde z'n hoofd. Harry Heine, die het tafereel gade sloeg, begreep wat deze 5 Taler voor de man moesten betekenen. Een van de arrogante studenten zei: „Ik doe er nog twee Taler bij, wil je 't dan doen?" Nog aarzelde de hardloper, maar 7 Taler was ten slotte véél geld. Even sloot hij de ogen, dan knikte hij. Langzaam ging hij terug naar de startplaats; zijn haar hing natbezweet in pieken onder zijn muts uit. Het publiek juichte. Enkele ogenblikken later was cle hardloper opnieuw gestart. De studenten te paard galoppeerden achter hem aan.... De menigte was in extase over het schouwspel. Bonte studentenmutsen werden vol en thousiasme in de lucht geworpen. Harry Heine wendde zich af en liep met een bleek gezicht verder: het schouwspel van deze opgejaagde man zou hij niet licht vergeten. Tevens drong het tot hem door, dat Göttingen eenKoninklijk-Hannoveriaan- se stad was, waar de jonkers studeerden Dit was het begin van zijn verblijf in deze univer siteitsstad. Heine verborg zich op zijn kamer en werk te veertien dagen achtereen aan de vierde akte van zijn tragedie. Na het zomerse Beuel vond hij Göttingen onverdraaglijk. Hij dook onder in de geschiedenis van Almansor in het middeleeuwse Spanje. Telkens weer kwam ech ter het beeld van de bleke hardloper voor zijn ogen, die gejaagd door de jonkers voortrendeEn ook dacht hij aan Salomon Heine en aan Amalie. (Wordt vervolgd) Gedenkteken. 's-Hertogenbosch wil de nagedachtenis eren van „Pom" van der Eist, die als prins Amadeiro de zestiende van 1928 tot aan zijn dood in 1953 veel heeft gedaan voor de reputatie van ,Oeteldonk" als carnavalscentrum. Het is de bedoeling om op de Stationsweg te 's-Hertogenbosch, langs de route waar hij ieder jaar bij -zijn intocht werd bejubeld, een gedenkteken op te richten. Er is daartoe een comité opge richt, waarvan de burgemeester het ere voorzitterschap bekleedt. Twee. Dit jaar zullen, in afwijking van de regel, twee gouden Kamerlingh- Onnes-medailles worden uitgereikt. De eerste zal ter gelegenheid van de herden king van het vloeibaar maken van Helium waartoe te Leiden dit jaar een interna tionaal congres wordt gehouden worden verleend aan prof. S. C. Collins, hoog leraar aan de Massachusetts Institutie of Technology in de Verenigde Staten. De tweede gouden medaille zal ter gelegen heid van het 50-jarig bestaan van de Ne derlandse Vereniging voor Koeltechniek op 23 september 1958 worden toegekend aan het natuurkundig laboratorum van Philips Gloeilampenfabrieken te Eindhoven. Onderscheiding. De heer O. C. Huis man, directeur van de n.v. Steenfabrieken v/'h. Terwindt en Arntz te Nijmegen, die 50 jaar onafgebroken in dienst van deze n.v. is geweest, is benoemd tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. Op een receptie, die o.m. bezocht werd door minis ter Witte, heeft de directeur-genaraal voor de industrialisatie, dr. E. L. Kramer, de heer Huisman hulde gebracht voor hetgeen deze heeft gedaan voor de Nederlandse in dustrie, in het bijzonder de baksteen industrie. Buit. Bij een inbraak in een huis aan de Ruygrocklaan te 's-Gravenhage zijn sieraden ontvreemd ter waarde van ƒ15.000. Verduistering. Een 50-jarige Rotter dammer, inspecteur van een liefdadigheids vereniging te Heerlen die een voetbalpool organiseert, is gearresteerd. De inspecteur, die in financiële moeilijkheden verkeerde, had de laatste tijd contributie, die hij voor de vereniging inde, niet afgedragen. Vol gens de politie gaat het om ongeveer dui zend gulden. Zesduizend gulden. In Hengelo zijn twee fabrieksarbeiders aangehouden, die een 71-jarige weduwe haar spaarcentjes, ongeveer f 6000, afhandig hebben gemaakt. Zij leenden geld en beloofden flinke bedra gen boven de geleenden sommen terug te betalen, hetgeen nooit gebeurde. De man nen hebben het geld verbrast. Legerpredikanten. Er zijn thans 89 predikanten als legerpredikanten werk zaam. Van hen behoren er 48 tot de Ne derlands Hervormde kerk, 32 tot de Gere formeerde Kerken, 4 tot de Gereformeerde Kerken onderhoudende artikel 31 K.O., 2 tot de Christelijk Gereformeerde Kerken en tot de Evangelisch Lutherse Kerk, de Remonstrantse Broederschap en de Bapti- sche Gemeenten elk 1. Buitenlandse dienst. Op de meest eer volle wijze is mr. W. C. graaf Van Rechte- ren Limpurg ontheven van zijn functie van Nederlands ambassadeur te Madrid. In afwachting van het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd is hij ter beschik king gesteld. VRIJDAG 10 JANUARI Stadsschouwburg: Geheelonthouders to neelvereniging „Nieuw Leven", „Het tes tament van tante Christobel", 20 uur. Concertgebouw: Noordhollands Philhar- monisch Orkest, concert, 20.15 uur. BIOSCOPEN: Cinema Palace: „De familie Trapp", a.l., 19 en 21 15 uur. Frans Halstheater: „De verleidster", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „The Prince and the showgirl", a.l., 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „De twaalf gezworenen", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: „To be or not to- be", 14 jaar, 20.15 uur. Rembrandt Theater: „Wat gebeurde met Julie", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „De rovers van de Sierras", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Stu dio Theater: „Ontvoering op Kreta", a.l., 19 en 21.15 uur. Brinkmann: Culturele avond van Leidse onderwijsinstellingen, 20 uur. ZATERDAG 11 JANUARI Stadsschouwburg: Nederlandse Comedie met „De Grote Liefde", 20 uur. Minerva Theater: Aerdenhouts Kindër- toneel „Klein duimpje", 14.30 uur. BIOSCOPEN: Cinema Palace: „De familie Trapp", a.l., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Frans Hals theater: „De verleidster", 18 jaar, 14.30, 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „The prince and the showgirl", a.l., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Nachtvoorstelling „Ontspoorde vrouwen", 18 jaar, 23.30 uur. Luxor Theater: „De twaalf gezworenen", 14 jaar, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: „To be or not tot be", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Rembrandt Theater: „Wat gebeurde met Julie", 18 jaar, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „De rovers van de Sierras", 14 jaar, 14.30, 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „Ontvoering op Kreta", a.l., 14.15, 19 en 21.15 uur.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 6