In de IJmond-bedrijven wordt de concurrentie steeds meer voelbaar Scheepvaart in IJmuiden nam met een kwart toe Het kindërhoekje van tante Els Bestedingsbeperking heeft directe of indirecte uitwerking KORTING Velsens cultureel leven in de komende week REBUS ANTARCTIS KAMER VAN KOOPHANDEL GEEFT JAAROVERZICHT Sombere geluiden over vismeel en traan Overslagbedrijf ontving 268 coasters Een groot bezwaar land van geheimen... 5 Programma van Waterloo voor zondag Verkeersongeval op de Lange Nieuwstraat Kleuterschool wordt met spoed uit de narigheid geholpen van 10% tot SO°/o Gemeentelijke pensioenen worden opgetrokken Vijftien dammers strijden om de nationale titel VRIJDAG 10 JANUARI 1958 Als volgende week dinsdag Hoogoven IV aangeblazen zal zijn, zal de ruwijzer- produktie van de K.N.H.S. worden verhoogd tot circa 1 miljoen ton per jaar. De gehele additionele ruwijzerproduktie zal als grondstof dienen voor de staalproduktie, die, door het in bedrijf komen van de oxystaalfabriek, tot circa 1,1 miljoen ton per jaar zal worden verhoogd. Een deel van de hogere staalproduktie zal dienen ter vervanging van het staal, dat tot nog toe van derden werd betrokken. Aldus het jaaroverzicht van de Kamer van Koophandel en fabrieken voor Haarlem en om streken. De algemene gang van zaken in de afdeling machinefabriek was niet on gunstig, terwijl de afdeling oppervlakte-behandeling in het jaar 1957 goed van orders was voorzien. Aan het einde van het verslagjaar werd in het algemeen bij machine fabrieken een teruggang van de orderportefeuille merkbaar. Voor bedrijven, met in hoofdzaak een sterk gespecialiseerd produktieprogramma, lijken de vooruitzichten voor het jaar 1958 hoopgevend. Wel zal daarbij de bijzondere aandacht moeten vallen op de uitbreiding der activiteit op de traditionele exportmarkten. De steeds voortschrijdende integratie van de Europese economieën kan de markt voor de metaalindustrie belangrijk doen üitbreiden. Een steeds verdere spe cialisatie en een gerichte research zijn noodzakelijke voorwaarden, meent de K. v. K. Op de binnenlandse markt zal echter langzamerhand een sterkere buitenlandse concurrentie merkbaar worden, daar de beschermende werking van de tariefmuren geheel zal verdwijnen. Een sterke stijging van het looncijfer, dus sterker dan die van produktiviteit, zal hier ongunstig werken. De arbeids markt verliest juist de laatste maanden een groot deel van de reeds jaren bestaan de spanningen. Dit is vooral goed merk baar in de sector ongeschoolden. De ge kwalificeerde vakman zal echter steeds nog voldoende arbeidsvraag tegenover zich vinden. Vroeg men zich aanvankelijk af, hoe sterk de bestedingsbeperkingsmaatregelen in de metaalindustrie zouden doorwerken, thans lijkt een gevoel, dat van een zekere overdosering der maatregelen sprake is geweest, gewettigd. Beijnes De prognose, dat de bezetting voor 1957 verzekerd was, werd bewaarheid. In 1957 kwamen tot aflevering zestien rijtuigen voor elektrische vier-wagentreinstelïen der Nederlandse Spoorwegen, vijfentwintig gelede tramrijtuigen voor het Gemeente vervoerbedrijf Amsterdam en de eerste twaalf van een serie van dertig internatio nale doorgangsrijtuigen voor de Neder landse Spoorwegen. De vooruitzichten voor de naaste toe komst geven helaas reden tot bezorgd heid. De Nederlandse Spoorwegen hebben iri de jaren, die na de bevrijding verliepen, hun rijtuigpark vergaand vernieuwd en gemoderniseerd. Zij beschikken thans over rollend materieel, dat aan hoge eisen vol doet en hun opdrachten vallen daardoor terug tot het peil van normale vervanging van het oudste gedeelte. Men wordt hier derhalve geconfronteerd met een beper king, die niet ten volle gerangschikt kan worden onder de „bestedingsbeperking" in de meest gangbare betekenis, maar die daarmee helaas op ongunstige wijze sa menloopt. Van het gemeentevervoerbedrijf Amsterdam is bekend, dat de directie gaarne een vervolgorder zou plaatsen op de gelede tramrijtuigen. Helaas is het hier wel de bestedingsbeperking, welke de be slissing vertraagt. Wanneer de eerste se rie van vijfentwintig rijtuigen iets langer in gebruik is, zullen wellicht de gunstige exploitatiekosten tot een positief besluit leiden. Exportopdrachten zijn ongetwij feld van meer factoren afhankelijk dan alleen de vraag of een goed afgewerkt en technisch verantwoord produkt wordt aangeboden tegen een aanvaardbare prijs en binnen een redelijke levertermijn, bij voorbeeld politieke factoren (Indonesië), vergaande financieringseisen en algemeen economische overwegingen van het land van de opdrachtgever. Men geeft zich intussen veel moeite om bij onderscheidene inschrijvingen te ko men met een aantrekkelijk project tegen scherp gecalculeerde prijzen. Daarnaast tracht men de onvoldoende orderporte feuille voor nieuwbouw althans gedeelte lijk te compenseren door het aannemen van bestellingen op reparatiewerk en door het uitlenen van vaklieden aan bevriende bedrijven. Niettemin moet een geleidelijke beperking van het aantal werknemers of het tijdelijk invoeren van een verkorte werktijd in de naaste toekomst onver mijdelijk geacht worden, zo meent de K. v. K. in het jaaroverzicht. Scheepsbouw Men was gedurende het afgelopen jaar vol bezet met nieuwbouw- en reparatie orders. De personeelsbezetting was onge veer gelijk. Niettegenstaande de terug slag door de bestedingsbeperking zijn de vooruitzichten voor dit bedrijf voor 1958 gunstig. Plaatwellcrij Dit jaar kenmerkte zich, evenals vorig jaar door een grote bedrijvigheid in de Plaatwellerij. Het gehele jaar door werd op volle capaciteit gewerkt en door opho ping van werk was men niet altijd in staat de overeengekomen leveringstijden stipt aan te houden. In de loop van het jaar kwam hierin veel verbetering door getrof fen speciale voorzieningen en het in ge bruik nemen van de inmiddels gereedge komen verbeterde outillage- en fabrikatie- methoden. VGZ Bij Van Gelder's papierfabriek is de pro duktie in 1957 ten opzichte van het vorig iaar met ongeveer een derde gestegen, het geen voornamelijk is te danken aan de nieuwe papiermachine, die in het laatste kwartaal van 1956 in bedrijf werd ge nomen. Hoewel deze machine nog niet de volle produktie heeft bereikt, waarvoor ze werd geconstrueerd, is men over de tot dusverre verkregen resultaten tevreden. De werkzaamheden ten behoeve van een uitbreiding der Houtstoffabriek, teneinde de houtstofproduktie aan te passen aan het sterk toegenomen verbruik van deze grondstof, zijn in volle gang. Verwacht wordt, dat de nieuwe instal latie in het voorjaar van 1958 in gebruik zal kunnen worden genomen. De grondstoffenvoorziening van het be drijf verliep ongestoord. De houtuitvoer uit Finland en Canada was aanmer kelijk groter dan in het vorig jaar. Ook de grondstoffen in balen houtstof en cellulose werden op grote schaal aan gevoerd en voor een belangrijk deel, al of niet na tijdelijke opslag, doorgezonden naar de elders gelegen fabrieken der ven nootschap. Het aantal aan eigen steigers geloste zeeschepen was hierdoor groter dan in 1956, ondanks het feit, dat ook elders nog verscheidene voor deze onderneming bestemde schepen moesten worden gelost. In verband met de stijgende produktie- capaciteit en mede wegens de voorge nomen beëindiging van de cellulosepro- duktie, kan, bij voldoende afzet van de produkten, in de toekomst een nog be langrijk grotere aanvoer van de verschil lende grondstof soorten worden verwacht. Met het oog op de voorgenomen wijzi ging van de noordelijke oever van het Noordzeekanaal, waardoor tenslotte de oude steigers geheel zullen vervallen, zijn in nauw overleg met de betrokken instan ties plannen in voorbereiding voor een nieuwe meergelegenheid en losinstallatie voor de met kolen beladen binnenschepen, waarvan de lossing niet aan de voor grondstoffen bestemde nieuwe loswal zal kunnen geschieden. Conservenindustrie Zoals al in het verslag over 1956 is ver meld, waren de weersomstandigheden tij dens de campagne van dat jaar zeer on gunstig met als gevolg hoge prijzen. Door de abnormaal zachte winter 1956-1957 was er steeds voldoende aanvoer van verse groenten, waardoor de verkoop van blik- groenten nadelig werd beïnvloed. Daar aangenomen kon worden, dat de produktie 1957 tegen lagere prijzen zou plaatsvin den, diende zowel bij de fabrikant als bij de handel de voorraad oogst 1956 geruimd te worden, hetgeen veelal tegen verlies gevende prijzen moest geschieden. De campagne 1957 gaf een goede oogst te zien met lagere prijzen. De totaalproduk- tie van de conservenindustrie (fruit uit gezonderd) was belangrijk groter dan in 1956, waardoor in de verkoopmaanden een zeer felle concurrentie ontstond. Het afgelopen jaar is in de vismeel- en traansector teleurstellend geweest. De wereldmarkt voor het „hoofdartikel" vis meel toonde van het begin van dit jaar af een dalende tendenz, waardoor aan een steeds scherpere concurrentie het hoofd moest worden geboden. Ook de internatio nale markt voor visolie vertoonde een da lende tendenz. Bloemendaal-Waterloo 2.30 uur; Bever wijk 4-Waterloo 2 9.45 uur; Kinheim 6- Waterloo 4 9.45 uur; R.C.H. g-Waterloo b 9.45 uur; Waterloo a-Beverwijk a 2 uur. (Zaterdag). Waterloo komt tegen Bloemendaal uit met de volgende opstelling: W. Kok, A. F. Broek en L. J. v. d. Kuyl; W. Numan, J. v. d. Steen en J. van Sikkelerus; L. Koops, G. Post, A. Tijms, P. v. d. Klooster en J. L. v. Leeuwen. De op de ventweg van de Lange Niéuw- straat rijdende timmerman E. de B. uit IJmuiden-Oost is gistermiddag, toen hij op de bromfiets in de richting van het Plein 1945 onderweg was naar huis, in botsing gekomen met een vrachtauto, die uit de Bonifaciusstraat kwam. De brom fietser had aan deze wagen voorrang moe ten verlenen. De B. viel en moest door de auto van de Velsense ongevallendienst naar het Antoniusziekenhuis worden over gebracht. HET SCHEEPVAARTVERKEER in de IJmuidense VfSsers- en Haringhaven is in 1957 met ongeveer vijfentwintig percent toegenomen, vergeleken bij het jaar daarvoor. Dit blijkt uit de cijfers, die de havenmeester van het Staatsvissershavenbedrjjf, de heer I. Kuijper, gisteren heeft bekend gemaakt. In 1957 liepen binnen 16.082 vaar tuigen, terwijl dit er in 1956 13.090 waren. De totale inhoud in kubieke meters steeg van 3.276.191 tot 4.058.045. Van belang is vooral het feit, dat in de tien, maanden, dat het overslagbedrijf van de Koninklijke Nederlandse Zoutindustrie in bedrijf niet minder dan 268 kustvaarders in IJmuiden binnenliepen om zoiit te laden. Dit aantal was bij de start van het bedrijf geraamd op 250 per jaar. Het aantal stoomtrawlers, dat in 1957 IJmuiden binnenliep was alweer minder dan in 1956. Het aantal motortrawlers steeg echter. Er kwamen in 1957 binnen 151 stoomtrawlers en in 1956 170. Bij de motortrawlers waren deze cijfers 389 en 283. Acht buitenlandse motor- en stoom trawlers deden IJmuiden in 1957 aan. In 1956 waren dit. er slechts twee. Het aantal binnengekomen trawlloggers bleef onge veer gelijk: 2404 in 1957 en 2437 in 1956. Van de kustvisserij deden in 1957 9218 scheepjes IJmuiden aan (in 1956 7712) en van de snurrevaadvisserij 10 schepen (in 1956 32). Het aantal binnengekomen bui tenlandse kotters steeg: van 52 tot 104. De zandspieringvisserij liet hier haar invloed gelden. De Poolse vloot maakte vorig jaar een drukker gebruik van de IJmuidense haven dan in 1956. Er kwamen nu 57 log gers binnen tegenover 21 in 1956. Het aantal Nederlandse drijfnetloggers, dat in de boeken werd genoteerd, was in 1957 581 en in 1956 621. Van de Engelse drifters deden er in 1956 3 IJmuiden aan en in 195 710. - Daar de kade bij het overslagbedrijf aan de Haringhaven niet langer vrij was voor bijleggers op de meeste dagen, daalde dit aantal schepen in de Haring- en Vissers haven. In 1956 werden nog 292 bijleggers afgemeerd; in 1957 waren het er 154. Nel Oosthout met „Onsterfelijke dwazen" voor „Voor Allen" Nel Oosthout zal voordat zij op tournee gaat naar Australië voor de Velser Kunst kring „Voor Allen" in het Rex-theater op treden met de nieuwe toneelsolo van, Paul Gallico's novelle „De onsterfelijke dwazen". Dit programma is maandag reeds voor „De keerkring" in Beverwijk gehouden. In 1956 zijn door het bestuur van de St. Engelbewaarderkleuterschool voor de in richting van één klas in het lokaal van het St. Jozefhuis te Velsen-Noord twee op- bergkasten aangeschaft en zes nieuwe roosters voor gasojars geplaatst. Ingevolge de kleuteronderwijswet ver zoekt het schoolbestuur alsnog medewer king te verlenen voor deze voorzieningen. Blijkens de jurisprudentie op de Lager- onderwijswet 1920 mag in spoedeisende gevallen tot het treffen van voorzieningen worden overgegaan voordat op de aan vraag is beslist. Aangezien het bestuur op zeer korte termijn een lokaal van de St. Josephjon- gensschool heeft moeten ontruimen en ook overigens de aanvraag aan de wettelijke eisen voldoet, stellen B. en W. de raad voor de gevraagde medewerking alsnog te ver lenen. In Zuid-Frankrijk treft men al voor bereidingen voor het carnavalsfeest. Deze opname werd gemaakt in een atelier te Nice, waar de poppen worden gemaakt, die over enkele weken op praalwagens meegevoerd zullen wor den in de grote stoet over de „Promenade des Anglais". ADVERTENTIE op alle artikelen. ,-dPBREISTRAAT 17 EN CO^ BiVIRWIJK Sp£CLAALZAf*- GEGEVENS voor de wekelijkse rubriek „Velsens Cultureel leven in de komende week" kunnen worden ingediend bij het Agendabureau voor de Velser Gemeen schap, Cultureel Centrum, Moerberg- plantsoen, telefoon 5743. Hier volgt de agenda voor de week van zaterdag 12 tot en met 18 januari. Beste kinderen, Jullie hebben mij een poosje moeten missen, maar dat kwam, doordat ik zelf eerst een tijdje ziek ben geweest en daarna in mijn directe omgeving zoveel zieken te verzorgen waren, dat ik jullie wel even vergeten moest. Niettemin heeft het mij gespeten, en ik ben blij, dat de toestand nu weer zo normaal is geworden, dat er een babbeltje met mijn vriendinnetjes en vriendjes af kan. Heb ik jullie eigenlijk al gelukkig Nieuwjaar gewenst? Nee, natuurlijk! Omdat ze zeggen, dat de mensen elkaar de hele maand januari nog veel heil en zegen mogen toezwaaien, ben ik er in deze eerste weken van januari ook nog niet te laat mee. Het nieuwe jaar is voor jullie zowel goed als een beetje teleurstellend begonnen: goed wat betreft het staartje van de vakantie en een begin van de schaatspret, teleurstellend, omdat die schaatspret tot twee keer toe maar niet wilde doorzetten. Maar je weet nog wel van die koude februari-maand twee jaar geleden, zodat we ook nu de moed maar niet zullen opgeven. Ik geloof overigens niet, dat de bakker en de post en al die andere mensen, die de hele dag langs de weg moeten zijn, erg rouwig waren over de rappe aftocht van Koning Thialf. Dat brengt me op de gedachte jullie eens iets meer te vertellen over de her komst van al die vreemde namen zoals Koning Thialf voor de winter, Koning Soccer voor de voetbalsport en andere aan de mythologie ontleende begrippen. Zoals je vermoedelijk wel zult weten, hebben haast alle dagen van de week eveneens een mythologische achtergrond, waardoor je de namen van Germaanse goden en godinnen als Wodan, Donar en Freya dui delijk herkent in vele van de zeven week dagen. Wanneer jullie hier meer van wil len weten, dan wil ik er nog wel eens op terug komen; het onderwerp is in elk geval interessant genoeg. TANTE ELS. Een boer had een lezing gehoord over eerste hulp. bij ongelukken. Toen hij thuis gekomen was, vertelde hij er het een en ander van aan zijn vrouw. „Stel je voor, Geertje", zei hij, „als we iemand vinden, die bevroren is, dan moe ten we hem niet in een warm bed leggen, maar in de sneeuw en hem dan met sneeuw wrijven; dan komt hij weer bij". „Jawel Kobus", antwoordde Geertje, „maar wat moet je beginnen, als je zo'n man midden in de zomer vindt, want dan ligt er geen sneeuw!" „Daar heb je gelijk in Geert, dat is wel een bezwaar!" Wat staat hier? Sinds de verschillende landen een ware wedloop naar de Zuidpool op touw heb ben gezet, als onderdeel van het zoge naamde geofysische jaar, hei jaar dus, waarin de wetenschapsmensen proberen willen allerlei geheimen van de natuur en de wereldruimte verder te ontraad selen, is de aandacht weer eens gevallen op dat verre, barre gebied, dat met een mooie naam wordt aangeduid als „Ant- arctis" en door de week gewoon Zuid pool heet. Daar moeten namelijk heel grote voorraden steenkool en andere zeer kostbare delfstoffen onder de dikke sneeuw- en ijskap bedolven zijn, hetgeen een van de redenen is, waarom er sprake is geweest van een ware wedren naar het zuidelijkste topje van onze aarde. Jullie hebben natuurlijk de laatste we ken de namen van de poolreizigers Hillary en Fuchs meermalen gelezen, maar mis schien is jullie bekend, dat de Zuidpool al vele jaren geleden het doel is geweest van dappere onderzoekers, die met heel wat minder moderne middelen dan thans, de witte oneindigheid tegemoet trokken. Van een dier historische figuren wil ik jullie iets meer vertellen: van Shackleton namelijk. Deze Ier had het allang in zijn bol om nog eens het uiterste topje van de aardbol te bereiken, zelfs toen hij nog als stuurman ter grote vaart over de zeven Wêêè W: mm. «58 \A s De bovenste foto is de Mount Lister, één van de reuzen in Victorialand. Het graf van Shackleton, wiens foto ik hierbij afdruk, is links onder te zien: hij overleed in 1922 op South Georgia tijdens een pool expeditie. Het houten hekje er om heen is nog net zo gaaf en nieuw als toen het geplaatst werd - ruim twin tig jaar terug. Zó zuiver is de lucht in deze streken. De dieren van de Zuidpool, pinguiris en robben, kun je op de foto ernaast zien. Op de achtergrond de Mount Erebus op Ross Island. zeeën zwierf. Zijn kans kwam toen hij in 1901 mee kon met de al even beroemd geworden Scott, die met een naar onze be grippen onmogelijk klein en zwak scheepje de Discovery, onvervaard de zuidelijke ijs kap tegemoet trok. Onze Shackleton echter werd ernstig ziek tijdens deze reis, maar hij hield vol, tot hij in 1908 als leider van een expeditie met zijn scheepje, de Nimrod, andermaal de Zuidpool probeerde te berei ken. Hij bereikte die pool inderdaad: naar de geschiedenis heeft geboekstaafd nu bij na vijftig jaar geleden, in januari 1909. Het is nu namelijk de beste tijd om de een zaamheid van de Zuidpool te gaan op zoeken, omdat het daar nu zomer is. Wat je zomer noemt tenminste, want het kan er nog dertig graden of meer vriezen bij zware sneeuwstormen en andere „tegen- vallertjes". Wanneer we de verhalen van de huidige poolreizigers in de kranten lezen, moeten we toch wel bijzonder veel bewondering hebben voor de moed en het doorzettingsvermogen waarmee men een halve eeuw geleden zonder radio-telefonie, zonder vliegtuigen en al die andere gemak ken van deze tijd, toch de onmenselijke beproevingen van zo'n poolreis doorstond. ■mm*'~a Shackleton 13 t/m 18 JANUARI Pieter Vermeulenmuseum, geopend van 9.30 tot 12 uur en van 14 tot 16.30 uur Cultureel Gebouw IJmuiden. Openbare Leeszaal en Bibliotheek, Hei- destraat IJmuiden (O.), geopend maan dag van 14.30 tot 17.30 uur en van 19 tot 21 uur, filiaal geopend van 14 tot 17 uur, Wijkerstraatweg 77 Velsen (N.); dinsdag van 10 tot 12.30 uur en van 14.30 tot 17.30 uur, filiaal geopend van 19 tot 21 uur; woensdag van 10 tot 12.30 uur, van 14.30 tot 17.30 uur en van 19 tot 21 uur, filiaal geopend van 14 tot 17 uur (jeugd); don derdag van 10 tot 12.30 uur, filiaal ge opend van 10 tot 12 uur; vrijdag van 10 tot 12.30 uur, van 14.30 tot 17.30 uur en van 19 tot 21 uur, filiaal geopend van 14 tot 17 uur en van 19 tot 21 uur; zaterdag van 10 tot 12.30 uur en van 14.30 tot 17.30 uur, filiaal geopend van 10 tot 12 uur en van 14 tot 17 uur. 13 JANUARI Herv. Toneelgroep IJmuiden (O.), 20 uur, toneeluitvoering in het Herv. Jeugdge- bouw IJmuiden (O.). 15 JANUARI Instituut voor Arbeiders Ontwikkeling, 20 uur, Cultureel Gebouw, reisfilmavond. 17 JANUARI N.V.S.H., 20 uur Herv. Jeugdgebouw, filmvoorstelling met „Verboden spel". Stichting „De Velser Gemeenschap", Volksuniversiteit, 20 uur, Cultureel Ge bouw „Atoomenergie nu en in de toe komst". Bij besluit van de Velsense raad van 12 juni 1951, werd op de ten laste van de ge meente komende pensioenen een toeslag verleend. Sedertdien zijn de ten laste van het rijk komende pensioenen tengevolge van ver schillende wettelijke maatregelen aanzien lijk gewijzigd. Deze wijzigingen hielden verband met de algemeene verhogingen van lonen en pensioenen op 1 januari 1954 en 1 oktober 1954. de aanpassing van de oude pensioenen aan het gestegen prijs peil en de invoering van de algemene ouderdomswet op 1 januari 1957. Blijkens deze wettelijke maatregelen zijn de gemeentebesturen bevoegd soortgelijke voorzieningen te treffen ten behoeve van de ten laste van de gemeente gepensioneer den. B. en W. zijn daarom van mening, dat het gewenst is de pensioenen, die op 31 december 1956 ten laste van de gemeente kwamen, opnieuw vast te stellen. Vijftien spelers zullen deelnemen aan de jaarlijkse wedstrijd om de persoonlijke damtitel van Nederland op zaterdag 18 januari in Utrecht. De deelnemers zijn: L. Anderson, Goes; J. H. Ansems, Amster dam; S. Boer, Alblasserdam; J. M. Bom, Rotterdam; O. Drenth, Emmen; B. Dukel, IJmuiden; ir. G. van Dijk, Wageningen; J. Eddink, Veenendaal; W. Huisman, Lei den: D. J. Jurcka, Ede; R. C. Keiler, Am sterdam: J. H. Kluyver, Vlaardingen; W. Roozenburg (titelhouder 1957), Rotterdam; W. F. v. d. Sluis, Amsterdam en J. J. de Vries, Rotterdam. Er wordt tijdens de weekeinden gespeeld. De laatste ronde is bepaald op zaterdag 8 maart. Evenals in 1957 zal de volgorde van aankomst bepaald worden door het Sonneborn-Bergersysteem. De zes eerst aankomenden zullen in 1959 zonder voorwedstrijden aan de finale om de landstitel kunnen deelnemen.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 9