(jPanda en de wijze Meester J Ruimere kapitaalmarkt versterkt het nieuwjaarsoptimisme Kouder en buiig weer r Effecten -en Geldmarkt CocA ió Aet Ondanks recessie Wereldnieuws J zo ZATERDAG 11 JANUARI 1958 2 Nederlandse bedrijfsleven kwam 1957 goed uit Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Blaauwhoed neemt deel in Holland Aero Transport Overheid moet bouwplannen tijdig bekendmaken Werktijdverkortingen Koersfluctuaties op de Amsterdamse Beurs van 6 tot en met 10 januari Heringa Wuthrich Uitgifte schatkistobligaties in Engeland Hoger dividend Blaauwhoed Als U niet vóór Hofstra bent, moet U Hofstra vóór zijn GARAGE „DEN HOUT' s Herkapitalisatie in studie bij Heineken's Bierbrouwerij Draka: Gang van zaken in 1957 bevredigend Slaap middelen Van onze financiële medewerker) DE FISCUS HEEFT B^J DE JAARWISSELING geen geluk gehad, hier niet en in de V. S. niet. Want de beurzen hebben het jaar 1957 op een niveau afgesloten dat slechts weinig boven het dieptepunt van dat jaar uitgaat en belangrijk lager ligt dan op het einde van 1956. Toen was het algemeen indexcijfer voor de aandelen te Amsterdam ongeveer 200, het laagtepunt voor 1957 was 163.89 en ultimo 1957 stond het op 166.18, zodat het bedrag der vermogens, waarover belasting moet worden betaald, heel wat kleiner is dan een jaar geleden. Dit kan als een geringe compen satie worden beschouwd voor de verliezen, welke de effectenbezitter in het afgelopen jaar heeft geleden, hoewel die compensatie overigens voor een deel weer wordt geneutraliseerd door de recente verhoging van de vermogensbelasting. Het gebruike lijk nieuwjaarsoptimisme is intussen ook ditmaal niet uitgebleven. Van 166.18 op 30 december j.l. is het algemeen indexcijfer voor de aandelen te Amsterdam tot 171.04 op 6 dezer opgelopen, te New York ging het cijfer voor de industriële aandelen van 435.68 tot 447.79 op 7 dezer omhoog en vele effectenbezitters zullen ietwat verlicht ademhalen, nu het er op lijkt dat de aandelenmarkt haar dieptepunt achter de rug heeft. De oorzaak van dit koersherstel in New York en in Amsterdam is niet in de con junctuur als zodanig te vinden. Deze wordt, zowel in de V. S. als in Europa en ons land, nog altijd gekenmerkt door een grote mate van onzekerheid. In de V. S. mag de staalproduktie dan sinds een paar weken wat zijn toegenomen, zij beweegt zich nog altijd op een laag peil (ongeveer 60 pet van de capaciteit) en de automobielen industrie geeft ook nog geen tekenen van opleving te zien, althans niet wat de Amerikaanse wagens betreft Wel blijkt men ook daar de kleinere wagens te favo riseren, zodat de invoer van goedkopere Europese auto's toeneemt en er zelfs sprake is dat de Nederlandsche Ford naar de V. S. zal exporteren op voetspoor van haar Engelse zuster. De werkloosheid in de V. S. neemt nog steeds toe en zal naar men meent tot 4V2 a 5 miljoen oplopen. Ook te onzent zijn er nog geen positieve aanwij zingen voor een nieuwe opleving van de industriële bedrijvigheid, terwijl ook hier ontslag van personeel en verkorting van de arbeidsweek aan de orde blijft. Psychologisch verschijnsel Voor een deel zal het koersherstel sinds ultimo 1957 dan ook als een psychologisch verschijnsel moeten worden beschouwd, omdat de mens nu eenmaal voor het nieu we jaar nieuwe mogelijkheden verwacht en zich na een periode van feest- en rust dagen met vernieuwde kracht aan de vol voering van zijn taak zet. Dit is ook de teneur van de diverse nieuwjaarsredes van leidende figuren uit het bedrijfsleven, die weliswaar de moeilijkheden van het heden niet verbloemen, maar het jaar 1958 ingaan met het vaste voornemen deze moeilijk heden te boven te komen. Op zichzelf is het reeds bemoedigend dat in het Neder landse bedrijfsleven van fatalisme geen sprake is en dat op velerlei wijze nieuwe wegen worden gezocht om het verloren terrein te herwinnen. Ook is wel gebleken dat het jaar 1957 tenslotte voor vele ondernemingen niet zo slecht is geweest als de scherpe koers daling op de aandelenmarkt wel deed ver moeden, ook al zullen dan hier en daar de dividenden moeten worden verlaagd. Maar bijvoorbeeld de Heemaf heeft laten weten dat als gevolg van baten uit langlopende opdrachten een grotere winst is verkregen en het dividend zelfs van 12 tot 14 pet. zal kunnen worden verhoogd. Ook Stork Co. (Verenigde Machinefabrieken) heeft in 1957 een topproduktie gehad en beschikt zelfs voor 1958 nog over voldoende bestellingen, terwijl de in 1957 door de uitgifte van 11 Receptie P. Borst Azn. Ter gelegenheid van het feit, dat hij dinsdag zijn 70ste verjaardag vierde, heeft het bestuur van het Verbond van Protestants Christelijke Werkgevers in Nederland in de Wittebrug te 's Gravenhage aan zijn voorzitter, de heer P. Borst Azn. te Wassenaar, een receptie aangebo den, waar tal van sprekers het woord voerden, onder anderen M. Ruppert, voorzitter van het Christelijk Nationaal Vakverbond, mr. dr. A. van Rhijn namens de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, namens de minister van Econo mische Zaken drs. J. H. D. van der Kwast, voor het Verbond van Nederlandse Werkgevers en het Centraal Sociaal Werkgeversverbond mr. F. H. A. de Graaff. Franse prijsstabiHsatie De thans geldende prijzen in Frankrijk zullen minstens tien maanden gehandhaafd blijven en het is zelfs mogelijk, dat zij voor bepaalde arti kelen zullen worden verlaagd. Handel en indu strie hebben zich hiertoe verplicht tijdens be sprekingen. die gevoerd werden met de minister van Financiën Pflimlin en met de staatssecretaris voor Economische Zaken Hugues. Beide ministers zullen heden in de ministerraad een uiteenzetting van het prijsvraagstuk geven. (AFP). Dr. Paul Rijkens Dr. Paul Rijkens, die na zijn aftreden in 1955 als voorzitter van de raad van bestuur van Uni lever N.V. op verzoek van die raad nog voor eni ge speciale werkzaamheden in Rotterdam aan Unilever verbonden is gebleven, heeft deze werk zaamheden thans beëindigd. De heer Rijkens blijft adviserend lid van de raad van bestuur. Werf in Esbjerg De scheepswerf firma K. Hakvoort te Monni kendam heeft plannen om te komen tot oprich ting van een kotterwerf in de Deense havenstad Esbjerg. Het Deense ministerie van Publieke Wer ken heeft zich bereid verklaard 500 m2 grond bij de staatshaven aan de Nederlandse firma te ver huren. (Ritzau). Canada's levensstandaard Volgens een rapport over de economische voor uitzichten van Canada, samengesteld door pro fessor David Slater van de universiteit in King ston, Ontario, is de levensstandaard in Canada 20 a 30 pet. lager dan in de Verenigde Staten, maar hoger dan in Engeland en de rest van West- Europa. Olietrein uit de Sahara De eerste trein met olie uit de velden van Has- si Messaoud in de woestijn van zuid-Algerië, door de nieuwe buisleiding vandaar naar Touggourt getransporteerd, is woensdag uit deze plaats in de Sahara naar Philippeville aan de kust van de Middellandse Zee vertrokken. N.v. Interunie Naar de directie van de n.v. Internationale Be- leggings Unie „Interunie1' mededeelt bedroeg de waarde der aandelen „Interunie" volgens de voorlopige cijfers per 31 december 1957, inclusief registratie- en andere kosten 252 pet. Per 31 de cember 1956 bedroeg deze waarde gecorrigeerd in verband met de uitkering van 10 pet. in aande len: 237 pet. Uitbreiding Buggenum-centrale De n.v. Provinciale Limburgse Electriciteits Maatschappij te Maastricht heeft aan de n.v. ma chinefabriek „Breda" voorheen Backer en Rueb te Breda de bouw van een hogedruk waterpijp stoomketel opgedragen, welke bestemd is voor de uitbreiding van de electrische centrale te Buggenum. De looptijd van de order bedraagt 33 maanden. miljoen converteerbare obligaties verkregen geldmiddelen zullen worden gebruikt om het grote reorganisatieplan af te maken. Van Philips was reeds bekend dat de eer ste drie kwartalen een verdere stijging van omzet en winsten hebben gebracht en ook van dit concern zullen straks mooie cijfers over 1957 kunnen worden gepubli ceerd, hoewel de bestedingsbeperking ook hier allengs haar invloed zal doen gelden. De AKU zal met een kleinere winst uit komen, omdat de omzetstijging niet opwoog tegen de stijging van lasten en de daling van inkomsten uit deelnemingen. Maar ook dit concern zit niet stil en zal in samen werking met de B. F. Goodrich Cy. een voor ons land geheel nieuwe industrie in het leven roepen door de bouw van een fabriek voor de vervaardiging van syn thetische rubber, welke op het natuurpro- dukt meer en meer veld wint. Dit concern heeft reeds geruime tijd haar kracht ge- zocht in een grote spreiding van het produktiepatroon, men denke slechts aan de succesvolle fabricage van de kunststof Akulon (Emmen) en van de Terlenka-vezel. Al blijven dus de algemene conjunctuur verschijnselen vooreerst nog onzeker, aan de economische slagvaardigheid van het Nederlandse bedrijfsleven behoeft niet te worden getwijfeld. Ruimer geld Een meer positieve oorzaak voor het nieuwjaarsoptimisme is te vinden in de nog voortdurende ontspanning op de geld- en kapitaalmarkt, ook in de V. S., waar men een nieuwe discontoverlaging verwacht, waarbij overigens de vrees om de hoek komt kijken dat de regering door een ver snelling van de defensie-opdrachten een nieuwe periode van inflatie zaj inluiden. Te onzent is de eerste week van hèt nieuwe jaar begonnen met een verdere versterking van de goud- en deviezen voorraad van de Nederlandsche Bank en een stijging van het tegoed bij die bank van de schatkist, terwijl op de obligatie- markt de verruimde kapitaalmarkt zicht baar is in de koersstijging van de nieuwe 6 pets obligaties tot 103 a 105 pet. Ook de oude obligaties en de preferente aandelen zijn in koers opgelopen en uiteraard is deze ruimere kapitaalmarkt ook op de markt voor gewone aandelen van invloed. De jongste koersdaling is dan ook zodanig geweest dat blijkens de berekening van de Rotterdamsche Bank het gemiddeld ren dement van 198 fondsen tot 7.9°/o is gestegen dat is 2 pet. meer dan het ultimo 1956 was. In vele gevallen bedraagt het rende ment 10 a 12 pet., zodat het ook bij een dividendverlaging voor 1957 nog bevredi gend blijft. Het heeft enige verwondering gewekt dat opnieuw de uitgifte van een 6 pets. lening wordt aangekondigd, namelijk door het Electriciteitsbedrijf Zuid-Holland? omdat de mening bestond dat zulks niet meer zou worden toegestaan. Deze emissie wordt een loterij, want die een stukje krijgt, kan onmiddellijk enige percenten koerswinst incasseren. Met het doel de uitoefening van het ver voer door de lucht is opgericht de H.A.T. Holland Aero Transport n.v. te Amster dam, tevens kantoor houdend te Rotter dam. Het maatschappelijk kapitaal be draagt 250.000, verdeeld in 250 aandelen van 1.000, waarvan geplaatst 100 aande len. In het kapitaal wordt deelgenomen door Blaauwhoed n.v. voor 99 aandelen en door de n.v. Amsterdamsch Westelijk En trepot voor 1 aandeel. Directeur is de heer A. D. van Straten. De bedrijfsresultaten in de kalkzand- steenindustrie waren in 1957 niet onbevre digend. Aldus het jaaroverzicht van han del en industrie, uitgebracht door de Ka mer van Koophandel en Fabrieken in Haarlem en omgeving. De eerste drie kwartalen kenmerkten zich door een vraag die het aanbod overtrof. Dit beeld veran derde echter in het vierde kwartaal toen het aanbod groter werd dan de vraag. De bestedingsbeperking is hier blijkbaar de oorzaak van. Was er voorts in de eerste negen maanden van het jaar een perso neelstekort, in het vierde kwartaal trad in deze industrie een ontspanning op. Thans is voldoende personeel in alle func ties te verkrijgen. De voorraden werden geleidelijk groter, daar de produktie gehandhaafd bleef en de bouwactiviteit terugliep. Hoofdzakelijk is de cverheid de opdrachtgeefster in de woningbouwsector. Daarom wordt het als een gemis gevoeld, dat de overheid on voldoende bekendheid geeft aan haar bouwplannen voor de komende jaren. Als wat dit betreft niet tijdig aanwijzingen worden gegeven, kan het gevolg zijn, dat de huidige produktie te lang wordt voort gezet en dit voorjaar de produktie plotse ling zeer sterk moet worden ingekrompen. De werkloosheid zou hierdoor sneller toe nemen, dan thans uit de cijfers valt op te maken. De onzekerheid over de verdere ontwik keling, doet vele bedrijven besluiten zo lang mogelijk met produceren door te gaan op een zodanig niveau en het per soneel aan te houden op zodanige sterk te, die hoger liggen dan de huidige vraag rechtvaardigt. Als de overheid meer en tijdiger openbaarheid aan haar bouwplan nen geeft, kunnen de bedrijven zich ge leidelijker aan de nieuwe situatie aanpas sen. Echter niet alleen die bedrijven, die direct bij de bouw en de levering van bouwmaterialen zijn betrokken, maar ook de zeer vele bedrijven, die indirect bij het bouwbedrijf zijn betrokken. Bekend is, dat de overheid dit jaar veertigduizend wo ningwetwoningen wil doen bouwen, maar over de veertigduizend te bouwen huizen in de vrije sector is niets met zekerheid bekend. Men dient spoedig te weten of de premieregeling zodanig is, dat deze er kun nen komen. Bij de textielfabrieken te Enschede en Goor van J. F. Scholten en Zn. n.v. is voor een deel van het personeel een ver korte werkweek ingesteld in verband met slapte in het bedrijf. Met ingang van aan staande maandag zal gedurende vijf we ken door 450 arbeiders van de voorberei ding en de afdeling weverij op maandag niet worden gewerkt. Het bedrijf telt in totaal 2000 werknemers. In navolging van de Kon. D.R.U. te Ulft, zal de lederwarenfabriek gebr. Hes- ling te Ulft met ingang van maandag 13 januari een 32-urige werkweek instellen. Deze maatregel wordt genomen wegens de krappe orderpositie van dit bedrijf, Alg. Kunstzijde Unie Van Berkel's Patent Van Gelder Zonen Kpn. Ned. Hoogovens Néd. Kabelfabriek Philips Unilever Wilton-Fijenoord Kon. Petroleum 143,80 Holland-Amerika Lijn Kon. Ned. Stoomboot Mij Ned. Scheepvaart Unie Van Ommeren Amsterdam Rubber H. V. A Ver. Deli Maatschappijen 3V2% Staffellening 1947 3% Invest, cert. Nederland 3% Nederland 196264 10 januari Laagste Hoogste Laatste Koersverschil koers koers tijdvak t.o.v. 3 jan. 14814 154 152% 5% 175 183 182% 170 1751/2 175% 4- 91/i 243 250 243 3 222 232 222 6 234% 240% 237 6% 314 3281/2 314% 4- 4% 202 213% 209% 101/2 f 143,80 147,80 143,90 2,15 137i/2 HU/2 139% 2 129% 134 131 1 1051/z 113 111 4- 41/2 197 203 200 40% 43% 42% 1% 85 89 88 4- 2% 57 63 60Vi« 4- 47xs 84% 85% 843I/ss -1- 1/tö 90Vi« 90% 9011/w M/M 8915/n 90% 9OV32 21/S2 Omzetten (nominaal): Vorige week (def.) (3 dagen) Deze week (voorl.) Aandelen ƒ4.277.877,— Aandelen ƒ8.145.837,— Obligaties 6.971.968,— Obligaties 14.504.633, ADVERTENTIE Haarlem CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLIEBRANDERS Het Engelse ministerie van Financiën heeft de uitgifte aangekondigd van 5V« percent schatkistobligaties 1966 tot een be drag van 500 miljoen pond sterling tegen de inschrijvingskoers van 99'/2 percent. De stukken zullen bij de inschrijving betaald moeten wo.rden. Gelegenheid tot inschrij ving wordt geopend en gesloten op dins dag 14 januari. De financiële redacteur van Reuter schrijft over deze uitgifte, dat het mi nisterie van Financiën een nieuwe stap heeft gedaan in zijn campagne tot ver steviging van de Engelse economie door vermindering van vlottende schuld. Met het geld van de obligaties, waarop dinsdag wordt ingeschreven en met dat van het resterende deel, dat de regeringsmakelaar zal plaatsen, telkens als hij daar kans toe ziet, zal eenzelfde bedrag van de kort lopende schuld van de schatkist worden afgelost. In 1966 zullen de obligaties tegen 100 percent worden afgelost. Naar het ANP verneemt zal aan de te gen eind februari te houden jaarlijkse al gemene vergadering van aandeelhouders van Blaauwhoed n.v. worden voorgesteld over het afgelopen boekjaar 1957 een di vidend uit te keren van 7 percent (1956: 6 percent). ADVERTENTIE Koop nog vóór de belastingverhoging een in alle opzichten goedkope en op alle puntert'schitterende RENAULT - Fregate - Dauphine of - „Vier". Inlichtingen geheel Vrijblijvend Tel. 12138 - 15056 Het depressiegebied dat gisteren van de oceaan de Britse eilanden naderde, lag vanmorgen boven de Noordzee. Langs het front dat zich over ons land naar het zuiden uitstrekte, was een langgerekte vore Van lage luchtdruk ontstaan. Aan de voor zijde hiervan waaiden krachtige tot storm achtige zuidelijke winden. Aan de achter zijde stonden boven de Britse eilanden krachtige tot harde noordwestelijke win den Terwijl het front zich langzaam naar het oosten verplaatste, breidden de noord westenwinden zich geleidelijk over ons land uit. De noordwestenwinden zullen in de komende 24 uur geleidelijk koudere lucht aanvoeren, waarin naast opklaringen ook buien zullen voorkomen. WEERRAPPORTEN Temperaturen: buiten en binnenlandheden- Zondag 12 januari Zon op 8.44 uur, onder 16.52 uur. Maan op 0.42 uur, onder 11.37 uur. Maandag 13 januari Zon op 8.44 uur, onder 16.54 uur. Maan op 1.59 uur, onder 12.07 uur. f Maanstanden 12 jan. 15.01 uur laatste kwartier. 19 jan. 23.08 uur nieuwe maan. 28 jan. 03.16 uur eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Zondag 12 januari Hoog water 8.23 en 20.50 uur. Laag water 3.53 en 16.20 uur. Maandag 13 januari Hoog water 9.21 en 21.55 uur. Laag water 4.46 en 17.20 uur. morgen 7 uur. Neerslag: 44 CO p u c laatste 24 uur. .5 73 S 8 - Helsinki sneeuw ono -11 1 Stockholm sneeuw no -5 3 Oslo geheel bew. ono -7 0,2 Kopenhagen geheel bew. ozo 1 0,2 Aberdeen zwaar bew. nw 3 4 Londen regen nw 7 7 Amsterdam regen zo 5 4 Brussel regen wzw 7 12 Luxemburg regen zw 3 8 Parijs 9 regen wzw 7 5 Bordeaux regenbui w 10 29 Grenoble regen z 7 3 Nice zwaar bew. nnw 6 2 Berlijn zwaar bew. zo -0 1 Frankfort regen z 6 0,6 München geheel bew. zzo -0 0 Zürich geheel bew. 0 0 0 Genève geheel bew. zzw 4 6 Locarno sneeuw windst. 0 1 Wenen zwaar bew. zzo 0 0 Innsbruck geheel bew. w -4 0 Rome regen wzw 9 4 Ajaccio regen no 7 20 Mallorca licht bew. zw 12 0 Den Helder lichte regen z 4 4 Ypenburg lichte regen wzw 5 4 Vlissingen lichte regen w 7 9 Eelde lichte regen zo 4 2 De Bilt lichte regen zzo 5 4 Twente lichte regenzo 5 1 Eindhoven lichte regen zzw 6 1 Vlv. Z.-Limb lichte regen z 6 0,1 t 34. Waarheen Panda en Joris ook vlucht ten, overal bleef de wraakzuchtige Hercules achter hen aan. Hun vlucht voerde hen in zweefmolens, griezeltenten en botskar- retjes, maar hardnekkig zweefde, griezel de en botste de krachtpatser op hun hielen. Op deze wijze zag Panda veel van de at tracties van de kermis, maar echt genieten deed hij er toch niet van. Daarvoor klonk het tandgekners van Hercules te dichtbij. Toen zij dan ook een spiegel-doolhof ont waarden, repten Panda en Joris zich daar binnen, in. de hoop hun vervolger daar ein delijk kwijt te kunnen raken. Hercules maakte zich gereed om hen ook daarin na te stormen, toen de oude wijze hijgend naderbij kwam. Met een rapheid, die op merkelijk was voor zijn jaren, was hij ach ter Hercules aangesneld en hij had zelfs nog adem over voor enkele vermanende woorden. „Laat af, broeder Hercules", sprak hij dringend, „ge moet uw medebroe ders liefhebben, zelfs als ze u kwaad heb ben gedaan". Dit was een mooie raad. Maar helaas scheen Hercules degenen, die hem kwaad hadden gedaan niet meer te kunnen liefhebben. Hij stormde tenminste met ge balde vuisten de spiegeltent binnen en het volgende ogenblik klonk daar een gerinkel, alsof al het glaswerk van de ioereld tege lijk brak. Wat daarbinnen ook plaatsgreep, liefdewerk was het zeker niet! Bedrijf Surabaja staat stil In de algemene jaarvergadering van de Heineken's Bierbrouwerij maatschappij n.v. te Amsterdam heeft de directie op vragen meegedeeld, dat er een tijdsver schil ligt tussen het verschijnen van de balans van de moedermaatschappij en die van de Cobra. Toch zal de directie ern stig overwegen of hierin het volgend jaar een verandering ten gunste van aandeel houders kan worden aangebracht. Een ge consolideerde balans is thans om ver schillende redenen niét mogelijk. Zodra de wet in zake de herkapitalisatie is aan genomen, zal de directie een herkapitali satie, die thans in studie is, ernstig in overweging nemen. Verhoging van het dividend van 12 percent komt niet in aan merking. Inzake de jaarcijfers deelde de directie mede, dat de schulden op lange termijn stegen van 13,8 miljoen gulden tot 21,7 miljoen, waarvan 17 miljoen opgeno men geld. Deze gelden dienden groten deels voor investeringen voor het bedrijf in Den Bosch. De schuld op korte termijn van 7 miljoen tast de liquiditeit van de n.v. niet aan. Desgevraagd werd medegedeeld, dat het bedrijf in Den Bosch 40 pet. van de gehel bedrijfsproduktie maakt. In Vene zuela, waar in 1951 een nieuwe brouwe rij werd gekocht, waren de aanloopjaren wat moeilijk wegens de grote concurren tie. Door een goede bedrijfsvoering wordt daar thans op winstgevende basis gewerkt. Onderhandelingen zijn gaande waardoor de positie van het bedrijf nog kan wor den versterkt. Recente berichten uit Sura baja zeggen, dat het bedrijf niet in beslag genomen of onder controle gesteld is. Ech ter moet een lijst van aandeelhouders aan de autoriteiten worden overgelegd. De groot ste aandeelhouders bleken de Belgen, daar na de „Cobra" en als derde de Heine ken's. Het bedrijf is thans tot stilstand gebracht omdat er geen export is. De di rectie heeft voorzorgsmaatregelen geno men om de vrouwen en kinderen van het aldaar werkende personeel te repatriëren. De jaarstukken werden goedgekeurd. De vooruitzichten voor het thans lopende boekjaar zijn voorzichtig uitgedrukt - goed te noemen en niet minder dan ver leden jaar. Het valt, aldus de directie, moeilijk te zeggen hoe de verkopen zich zullen ontwikkelen. Het bierverbruik is ge stegen de laatste jaren, en de bestedings- bep- rking is tot dusver zonder invloed ge bleven. De directie van de n.v. Hollandsche Draad- en Kabelfabriek deelt mede, dat de gang van zaken in 1957 bevredigend is geweest. De bedrijfsbezetting in Nederland bleef hoog. In de loop van het jaar is de orderportefeuille evenwel tot meer normale proporties ingekrompen. Ook de Duitse dochteronderneming werkte gunstig. De resultaten van de vennootschap zullen ongeveer gelijk zijn aan die over 1956. Bedankt. John Gates, de hoofdredacteur van het thans niet meer verschij nende orgaan van de Amerikaanse communistische partij, de „Daily Wor ker" heeft als partijlid bedankt. Gates, die 27 jaar partijlid is geweest, werd al gemeen beschouwd als de leider van de rechtervleugel. Hij keerde zich in het bijzonder tegen William Z. Foster, die als leider van de op Moskou ge oriënteerde vleugel wordt beschouwd. Censuur. Voor de tweede dag in succes sie heeft de Franse politie op de editie van het Franse katholieke dagblad La Croix beslag gelegd, dat een reportage serie over Algerije publiceerd. Redder. In Padua (Italië) is de tienjarige Enrico Zanzi verdronken, nadat hij zijn zesjarige vriendje Lorenzo Miozzo had gered. Hij slaagde er in zijn vriend je dat in het Roncaiette kanaal geval len was, naar de kant te slepen en hem tegen de wal op te duwen. Toen waren zijn krachten uitgeput en werd hij door de stroom meegesleurd. Toestemming. Het Canadese persbureau zegt van zeer gezaghebbende zijde te hebben vernomen, dat Amerikaanse vliegtuigen nu en dan atoom- of water stofbommen zonder ontstekingsmecha nisme over Candees gebied vervoeren. Voor elk geval verleent Canada schrif telijk toestemming. Verbitterd. Sjeik Abdoellah, de voorma lige premier van Kasjmir, die dezer dagen is vrijgelaten na vier en een half jaar gevangen te hebben gezeten, heeft zich in bittere bewoordingen over pre mier Nehroe van India uitgelaten. Hij beschuldigde deze er van, dat hij hem indertijd gevangen had laten zetten. Een werkelijke oplossing van het pro bleem-Kas jmir moet van de bevolking van de staat komen, zo meende de oud premier. Geestverwanten. De vroegere nazi-minis ter van Economische Zaken Walther Funk heeft de afgelopen weken een be zoek aan Spanje en Marokko gebracht. Funk werd wegens oorlogsmisdaden in Neurenberg tot levenslange gevangenis straf veroordeeld, doch wegens zijn slechte gezondheid op 16 mei vorig jaar vrijgelaten. Raketbases. Het Atheensé blad Eleftheria zegt van Griekse militaire zijde verno men te hebben, dat drieduizend Russi sche specialisten Russische raketbases in Albanië bemannen. In militaire krin gen was men reeds lang op de hoogte van de aanwezigheid van dergelijke bases op Albaans grondgebied, aldus Eleftheria. Interesse. De Westberlijnse burgemees ter, Willy Brandt, heeft vrijdag een be zoek gebracht aan de Russische com mandant in Oost-Berlijn, generaal-ma- joor A. I. Tsjamov. Een woordvoerder van het Westberlijnse stadsbestuur deelde mede, dat de ontmoeting tussen de beide mannen in een „zeer hartelij ke atmosfeer" plaats had. Er waren kwesties „van wederzijdse interesse" besproken. Draagbaar. Tijdens het uitspreken van de State of the Union-boodschap voor het Amerikaanse Congres door presi dent Eisenhower stond volgens een U.P.-bericht buiten het gebouw een am bulance gereed en buiten de zaal een draagbaar. Een half dozijn dokters wa ren in de buurt. Volgens de portier wer den zulke voorzorgsmaatregelen ook al tijdens vroegere toespraken van de president getroffen. Kwekelingen. Een groep van vijftig Rus sische kwekelingen, 33 mannen en 17 vrouwen, brengt momenteel onder auspiciën van de Engelse „Educational Interchange Council" een bezoek aan Engeland. Zij hebben de afgelopen vier dagen in Londen doorgebracht en het weekeinde zullen zij, in groepjes van twee tot zes, in Engelse onderwijzers gezinnen doorbrengen. Doodvonnissen. In het autonome bestuurs gebied van Chuvas, dat deel uitmaakt van de Sovjetrepubliek Rusland, zijn drie personen wegens paardendiefstal ter dood veroordeeld, aldus bericht het te Moskou verschijnende blad „Sov- jetskaja Rossia". Twee andere paar dendieven kregen langrudige gevange nisstraffen. Doorgaans wordt de dood straf slechts opgelegd voor hoogverraad, spionage en moord. O 'ploffing. Vrijdag heeft zich aan boord van de „Kearsage", een Amerikaans vliegkampschip van 41.000 ton in de wateren van Formosa, een ontploffing voorgedaan, die aan drie matrozen het leven heeft gekost. Twee anderen wer den zwaar gewond. Valletjesvuur. De Britse muizen hebben reden tot juichen, want bij een brand in de fabriek van „Falcon Tools Ltd." in Hampton werden 15.000 muizenvallen in de as gelegu. HET STAAT als een paal boven water, dat van de moderne mens in geestelijk op zicht veel te veel gevergd wordt. De span ningen waarvoor het leven ons plaatst (of de spanningen, die wij in het leven bren gen, net wat u verkiest) zijn voor velen dan ook te groot, zodat de nachtrust er door gestoord wordt. Slapeloosheid is dan ook een veel gehoorde klacht. Nu zijn wij, twintigste-eeu- wers, heus wel zo bij de pin ken, dat we een dergelijke kwaal zelf de baas kunnen. Althans, dat menen we fn 'daarom grijpen velen op eigen gezag naar slaapmiddelen, niet beseffend, dat zij daarmee wel het symptoom bestrijden, maar niet de oorzaak van de slapeloosheid. Nu willen we de zaak zeker niet al te tragisch op vatten en beweren, dat voor elk geval van slapeloosheid onmiddellijk de toch al over belaste artsen gealarmeerd moeten wor den. Maar enige beperking is voor velen toch wel gewenst. Want eigenlijk zijn de slaapmiddelen narcotica, waarvan het regelmatige gebruik tot gewenning leidt, zodat steeds hogere doses moeten worden ingenomen, als gevolg waarvan een ver giftiging ontstaat. Dat de slaapmidelen kunnen worden onderscheiden in inslaapmiddelen en door- slaapmidelen, hebben we vroeger al eens betoogd, zo ook, dat de inslaapmiddelen onschuldiger zijn en in het lichaam betrek kelijk snel weer worden afgebroken, zulks in tegenstelling tot de doorslaapmiddelen, waarbij de afbraak soms langer dan een etmaal duurt. Degeen die zich van deze middelen heeft bediend, staat 's morgens om te beginnen met een loom gevoel op, maar heeft ook gedurende de rest van de dag deze stoffen nog voor een deel in het li chaam, zodat hij zich tijdens zijn werk in vele gevallen allesbehalve fit voelt. Snuggere koppen zijn op het idee geko men, dat in deze gevallen de wekamines bijzonder op hun plaats zijn. Dat zijn stof fen die een prikkelende invloed op het centrale zenuwstelsel uit oefenen, gevoelens van ver moeidheid onderdrukken en de slaap belemmeren, In de geneeskunde kunnen deze stoffen, waartoe amphetami ne, benzedrine en pervitine behoren, een nuttige toepas sing hebben, maar in handen van leken is de combinatie van wekamine overdag en slaappillen 's avonds het meest fatale dat denkbaar is. Degenen die hier van misbruik maken, geraken in een vicieuze cirkel die tot een ernstige crisis leidt. Begonnen bij studenten die in de - vaak ijdele - hoop verkeerden dat de „pep pillen" betere examenresultaten mogelijk maakten, is het misbruik van deze stoffen overgeslagen op allerlei overbelaste men sen in de maatschappij, die met deze kunst middelen trachten staande te blijven in omstandigheden die hun te machtig zijn. Met als gevolg een ineenstorting na korte of langere tijd en een nasleep die soms jaren duurt, als het tenminste niet nog erger afloopt. Na dit sombere verhaal gaan we over op de theorie van Axel Hallenberg, die met al het voorgaande niéts te maken heeft. Daarover maandag. H. Pétillon (Nadruk verboden)

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 2