KERKDIENSTEN Mr. OPTICIEN J. GRIT Visserij varia „Jeugd en Muziek" bereidt grote openingsavond in IJmuiden voor IJmond-agenda B.enW. van Beverwijk willen de subsidiepolitiek vastleggen B. en W. van Beverwijk verklaren bezwaarschriften ongegrond Het Beverwijkse Babylonië en de grapjes van TOR AN Zwemonderricht in Velsen zou gesteund moeten worden Op 18 januari oprichting afdeling Kennemerland-Z. Aanvechtbaar voorstel" aan de raad Een vrouw Tweede verdachte van overval in Hoofddorp aangehouden DE BEURS van gisteren Bloemenmarkt begon beter dan de groenteveiling n Misverstand" tussen de IJmond-fotokringen Kennemerlaan 92 - Tel. 5072 Uitbreidingsplan „St. Aagtenbos Burgerlijke Stand van Velsen Nederlandse kustvaarder naar Delftzijl gesleept ZATERDAG 11 JANUARI 1958 Zoals reeds gemeld zal op zaterdag 18 januari in het Hervormd Jeugdhuis te IJmuiden de oprichtingsavond worden ge houden van de afdeling Kennemerland- Zuid van de Stichting „Jeugd en Mu ziek". Hieraan zal medewerking worden verleend door het grote jeugdorkest onder leiding van Nico Hermans van de afdeling Amsterdam der stichting voor Jeugd en Muziek. Tevens zal door de he ren J. Hofland en G. van Helder een dis co-causerie worden gehouden over de be ginselen van de moderne jazzmuziek. Jeugd en Muziek heeft tot doel de jeugd na der tot de muziek te brengen, zowel door het bevorderen van zelfbeoefening als door het doen beluisteren van muziek. Jeugd en Muziek bepaalt zich niet al leen tot de z.g. „zware" muziek, maar houdt zich met elk soort muziek bezig. Zij kent geen lichte of zware alleen slechts goede en slechte muziek. Hiertoe houdt zij regelmatig disco-avonden, waarop een en ander wordt toegelicht en besproken, als mede muziekfjlmavonden, welke gratis door de leden en donateurs kunnen wor den bezocht. Tevens ontvangen ieder lid en donateur het fraai uitgevoerde maand blad, terwijl ieder lid een lidmaatschaps kaart met pasfoto ontvangt, waarop men tegen gereduceerde prijs toegang heeft tot de concerten in het Concertgebouw en de Nederlandse opera. Behalve de hierboven bedoelde avon den, zal men als lid ook kunnen deelne men aan het grote feest dat in het voor jaar 1958 zal worden gegeven ter viering van het 10-jarig bestaan in Amsterdam, waarbij alle leden uit het gehele land wel kom zijn. Ook bestaat er kans om geheel gratis tien dagen de gast te worden van Jeugd en Muziek te Brussel, ter gelegen heid van de wereldtentoonstelling aldaar; waar door vele J.M. afdelingen uit de ge hele wereld concerten, balletten etc. zul len worden gegeven. Tot deze bevoorrech ten behoren zij, die in het afgelopen sei zoen de meeste nieuwe leden hebben aan gebracht. ADVERTENTIE PROTESTANTSE BEGRAFENIS VERENIGING AANSPREKER J. MEIJER Fazantenlaan 3, Tel. 4576, IJmuiden-O. Begrafenissen en Transporten door het gehele land VELSEN ZATERDAG 11 JANUARI Thalia: „De vloek van Frankenstein", 19 en 21.15 uur. Rex: Geen opgave ontvangen. Pieter Vermeulenmuseum: Geopend van 9.30 tot 12 en van 14 tot 16.30 uur, Cultu reel Gebouw IJmuiden. Openbare Leeszaal en Bibliotheek: Ge opend van 10 tot 12.30 en van 14.30 tot 17.30 uur; filiaal open van 10 tot 12 en van 14 tot 17 uur. Katholieke Leeszaal, geopend van 14 tot 17 uur. ZONDAG 12 JANUARI Thalia: „De stad der desperado's", 15 uur; „De vloek van Frankenstein", 19 en 21.15 uur. Rex: Geen opgave ontvangen. MAANDAG 13 JANUARI Thalia: „De strijd in de Burma-jungle", 20 uur. Pieter Vermeulenmuseum: Geopend van 9.30 tot 12 en van 14 tot 16.30 uur, Cultu reel Gebouw, IJmuiden. Openbare Leeszaal en Bibliotheek: Ge opend van 14.30 tot 17.30 en van 19 tot 21 uur; filiaal geopend van 14 tot 17 uur. Raadhuis: Spreekuur burgemeester mr. M. M. Kwint, 10 tot 12 uur en spreekuur wethouder H. de Boer, 15 tot 17 uur. BEVERWIJK ZATERDAG 11 JANUARI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „De hel der verlorenen". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „The Tommy Steel Story". W.B. Theater, 20 uur: „Menselijke raket ten". Café „Sport", 20 uur: Tentoonstelling „De Reisduif". Kennemer Theater, 9.30—11.30 en 1823 uur: Hoogovenschaaktoernooi. Openbare leeszaal, Prinsessenlaan 17, ge opend van 1012 en 1517 uur; lees- en studiehoeken geopend van 1012 en 1517.30 uur; jeugdleeszaal geopend van 14.3016.30 uur. R.-K. Leeszaal, Uitleenbibliotheek ge opend van 1013 en 1417 uur; lees- en studiezaal geopend van 1013 en 14 17.30 uur; jeugdleeszaal geopend van 14 17 uur. Wijk aan Zee, filiaal R.-K. Leeszaal, St. Odulfstraat' 12, geopend van 1011 en 1718 uur. ZONDAG 12 JANUARI Kennemer Theater, 14.30 uur: „Captain Kid en de slavin"; 16.30, 19 en 21.15 uur. „De hel der verlorenen". Luxor Theater, 14.30, 19 en 21.15 uur: „The Tommy Steel Story"; 16.30 uur: „Zfj kunnen mij niet hangen". W.B. Theater, 14.30 uur: „Khyber Pa trol"; 16.30 en 20 uur: „De grote kraak". Café „Sport", tentoonstelling „De Reis duif". MAANDAG 13 JANUARI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Op leven en dood". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Tussen 14 en 17". W.B. Theater, 20 uur: „De grote kraak". K.S.A.-gebouw, 20 uur: K.A.B., Klaver- jaswedstrijd. 't Centrum, 20 uur: Fed. Beverwijk, Par tij van de Arbeid. Van Os van de Abee- len spreekt. Openbare leeszaal, Prinsessenlaan 17, ge opend van 1517 en 1921 uur; lees- en studiehoeken geopend van 1517 en 18.30—20.30 uur; jeugdleeszaal geopend van 1920 uur. R.-K. Leeszaal, uitleenbibliotheek ge opend van 15—18 en 19—21 uur; lees- en studiezaal geopend van 1518 en 19 21.30 uur; jeugdleeszaal geopend van 1617.30 uur. Wijk aan Zee, filiaal R.-K. Leeszaal, St. Odulfstraat 12, geopend van 1011 en 17—18 uur. ut de leden, die zich vóór of op 18 janu ari a.s. melden, zal een eigen bestuur worden gekozen, dat in overleg met het hoofdbestuur alle avonden zal organise ren. In het Comité van aanbeveling hebben tot heden zitting genomen: de Commis saris der Koningin in onze Provincie; de burgemeesters van Beverwijk, Heemskerk, Uitgeest en Castricum en de Voorzitter van de Culturele Raad voor Noord-Holland Het geheel staat onder bescherming van de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Kennemerland is nu een onderdeel van dit grote geheel geworden en men hoopt, dat het Hervormd Jeugd- gebouw zaterdag 18 januari tot de laatste plaats bezet zal zijn, temeer, daar behal ve de jeugd ook de ouderen van harte welkom zijn. De Nederlandse Radio Unie zal aanwezig zijn, om verschillende ge deelten uit dit programma voor uitzending op te nemen. De organisatie van dit geheel berust bij de heer J. de Roos, welke tevens de ini tiatiefnemer hiertoe is geweest. Alle na dere inlichtingen zullen gaarne worden verstrekt door: Jeugd en Muziek afd. Ken- nemerland-Noord p/a Berkenlaan 32 te Beverwijk (schriftelijk) en telefonisch na 6 uur onder telefoonnummer 4862/K2510 Op de Beverwijkse bloemenveiling was de aanvoer in de afgelopen week vrij groot en er komt nu al een groot assortiment tulpen. De handel had een vlot verloop zonder dat er hoge prijzen werden betaald; soorten als Paul Richter, Piquant, Lustige Witwe, Golden Harvest, Demeter en White Sail werden voor 65 a 100 cent per bos verkocht. De Rose Copland komt in grote partijen aan de markt. Deze „klassieke" darwintulp bracht van 0,65 tot 1,15 per bos op. Narcissen in de soorten California, Carlton en Early Perfection varieerden van 45 tot 76 cent per bos. Hyacinten kwamen tot 16 cent per stuk, blauwe druifjes zijn er in grote partijen die van 12 tot 28 cent per bosje noteerden. Lentekatjes komen er vrij veel en gingen tot 59 cent per bos. De aanvoer van potplanten is matig even als de prijzen. Het is op de groentencmarkt aanzienlijk veel minder geweest: 1958 begon met heel matige prijzen. Het witlof liep al heel erg in prijs achetruit en ging de 70 cent per kilo niet te boven. Andijvie bracht van 43 tot 65 cent per kilo, terwijl men de aller mooiste spruiten voor 85 cent per kilo kocht. Prei liep heel erg in prijs uiteen ml. van 10 tot 28 cent per kilo. Boerenkool schommelde tussen de 10 en 20 cent per kilo, de overige koolsoorten komen de 14 cent per kilo niet te boven. Waspeen kocht men tussen de 10 en 20 cent per kilo, er is een ruim aanbod. Peen en uien wachten op een wintertje, want nu is de markt hangende met prijzen tot 16 cent per kilo. Gedurende de laatste jaren is het aan tal subsidieverzoeken aan het Beverwijk- se Gemeentebestuur van plaatselijke in stellingen, welke zich de behartiging van bepaalde culturele belangen van de bur gerij ten doel stellen, sterk toegenomen. De voorbereiding van de beschikkingen van de raad op deze verzoeken, welke veelal tegelijk met de vaststelling van de begroting werden genomen, is voor het college dikwijls een pijnlijke en weinig bevrediging gevende taak geweest. Er waren immers geen algemene ge dragsregels voorhanden, waaraan ieder verzoek kon worden getoetst. De beslui ten moesten daarom steeds berusten op een intuïtieve afweging van de belangen, welke in geding werden gebracht. Het is daarom, naar de mening van het college, nodig, de materie in haar geheel onder het oog te zien, en een poging te doen algemene regels te stellen aan de hand waarvan in ieder voorkomend ge val een beschikking kan worden geno men. Bij de uitwerking van deze gedachte leek het B. en W. niet nodig, in princi piële beschouwingen te treden met be trekking tot de vraag, of de gemeente ten deze een taak heeft. Het college meent deze vraag met stelligheid bevestigend te moeten beantwoorden, en het meent te mogen aannemen, dat ook de raad het zelfde standpui-1 inneemt. Bij de samenstelling van "een ontwerp verordening op de subsidiëringspolitiek heeft de vraag, hoe de norm te formule ren ter beoordeling van de vraag, tot wel ke instellingen de gemeente haar be moeiingen zal uitstrekken, grote moeite gegeven. Er moet een onderscheiding worden gemaakt tussen activiteiten welke in het kader van de doelstelling van de verordening, van een zodanige opbouwen de waarde zijn dat het verantwoord is er gemeentelijke gelden aan te spenderen, er de overige, waarvan de positieve waarde voor de plaatselijke samenleving niet voldoende vaststaat. De heer G. Broertjes 20 jaar voorzitter van de BA V Vele leden van de Beverwijkse Amateurs- fotografen Vereniging hadden gehoor gege ven aan de oproep van het bestuur om de jaarvergadering, die gisteravond in het clubgebouw aan de Schans werd gehouden, bij te wonen. Na de gebruikelijke opening van de voorzitter de heer G. Broertjes, uitte deze zijn teleurstelling over een uit lating, die tijdens de jaarvergadering van de Fotokring Velsen over de samenwerking tussen beide verenigingen is gehoord. Persoonlijk griefde dit de voorzitter te meer, „omdat hij het bestuur van de Foto kring Velsen met alle mogelijke middelen ter zijde heeft gestaan". Verschillende le den wensten hierop nader in te gaan. Zij allen konden de stemming van hun voor zitter aanvoelen, doch achtten het toch mo gelijk, dat een persoonlijk contact een blijkbaar misverstand uit de weg zal we ten te ruimen. Hiertoe zal dan een com missie voeling opnemen met de Velsense bestuurders. De overige punten van de agenda wer den hierna in vlot tempo afgewerkt. Bij de ingekomen stukken bevonden zich diverse bedankjes en ook hierover vroegen enkele leden het woord. De voorzitter deelde mede, dat wanneer een lid bedankt hij al tijd persoonlijk het bedankende lid op zoekt. Uit het jaarverslag van de secretaris bleek dat het ledental iets teruggelopen was, doch momenteel staan er een aantal personen op de ballotagelijst, die gaarne lid van de vereniging willen worden, zodat de 60 leden spoedig zal zijn bereikt. Ook de penningmeester liet een prettig geluid horen. Hij sloot zijn boeken met een voor delig saldo van ruim f 250. De bestuursver kiezing leverde geen moeilijkheden op; de zittende leden werden wederom voor twee jaar herkozen. Slechts de heer J. A. Pierik moest zijn taak van archivaris van de vereniging neerleggen. Hem werd door de voorzitter alle lof toegezwaaid voor de voortreffelijke wijze, waarop hij ruim 23 jaar lang deze taak heeft vervuld. In zijn plaats werd gekozen de heer Vogelpoel. Bij de rondvraag vroegen verscheidene spre kers het woord, die allen de voorzitter hun grote erkentelijkheid betuigen voor de prettige wijze, waarop hij 20 jaar lang de voorzittershamer heeft gehanteerd. Na mens alle leden overhandigde de heer Natte de voorzitter twee vergrotingen van foto's, door hem tijdens de opening van de tentoonstelling over de Velsertunnel ver vaardigd. B. en W. zijn er zich van bewust, dat het voorstel aanvechtbaa) is. Een volle dig overzicht van de instellingen, welke op geldelijke hulp ingevolge deze veror dening aanspraak zullen maken, is niet voorhanden. Een schatting van het be drag, dat toepassing van de verordening zal vragen, is slechts met groot voorbe houd te maken. Het college zou 12.000.- a 15.000.- willen noemen, maar het be drag kan ook nog wel hoger oplopen. Zij nemen zich daarom voor, om, zodra het resultaat van twee jaren bekend zal zijn, de raad met overlegging van de nodige gegevens, een voorstel te doen met be trekking tot de vraag of continuering van de verordening, al dan niet gewijzigd, ver antwoord is. WIJK AAN ZEE—BEVERWIJK De Beverwijkers brengen het volgende elftal in stelling: Raap; Wolterman en Lor- jee, Groot, K. Minneboo en Van der Pas; Sprenger, J. Minneboo, Van der Mey, Veldman en Palenta. AGENDA VOOR HEEMSKERK ZATERDAG Marguette-Theater, 20 uur: „Mars door de hel". ZONDAG Marguette-Theater, 14.30 uur: ,,'t Zit in de lucht", 20 uur: „Mars door de hel". ADVERTENTIE die eisen stelt aan haar uiterlijk let daarbij zeker op haar bril, het meest gedragen kledingstuk Mógen wij u eens adviseren Brilmodespecialisfen Gouda - Zwijndrecht - IJmuiden In IJMUIDEN gevestigd: Dinsdags na 1 uur gesloten. Op de gemeente-secretarie van Bever wijk heeft vorig jaar gedurende enige tijd het ontwerp partieel uitbreidingsplan-in- onderdelen „St. Aagtenbos" ter inzage gelegen. Tegen dit plan zijn enige be zwaarschriften ingediend, die door het college van B. en W. niet ontvankelijk of ongegrond werden geacht. B. en W. stel len daarom nu de raad voor het uitbrei dingsplan onveranderd vast te stellen. De adressanten brengen als bezwaren tegen het uitbreidingsplan naar voren: Dat het uitbreidingsplan in strijd zou zij met het door Pronvinciale Staten van Noord-Holland vastgestelde streekplan IJmond-Noord. Dat in de naaste omgeving van de ge meente Beverwijk een grote rijkdom is aan bos- en recreatieterrein, met name in het westelijk gedeelte. Dat door het uitbreidingsplan goede cul tuurgrond teloor gaat, welke door belang hebbenden niet kan worden gemist. Dat zij niet overtuigd zijn, dat de on gezonde en onaangename lucht, die de in dustrie verspreidt, door de vestiging van een bos zal worden weggenomen, omdat zij van mening zijn, dat bij zuiden- en zuidoostenwind, de rook, afkomstig van de industrie, langs het bos zal optrekken, zodat in dit geval het bos in belangrijke mate zijn doel mist. Dat het uitbreidingsplan voorbarig is, omdat de weg, welke men zich denkt als verbinding tussen Beverwijk-Zaandam- Amsterdam, nog niet definitief vaststaat, zodat het uitbreidingsplan van de ge meente het wegenplan zou kunnen door kruisen. Dat het storten van huisvuil op hygië- GEBOREN: C. A. M. Uitgeest-Pouw. z Gijzen- veltplantsoen 95, IJmuiden; A. M. Tourneij -Kla ver, z., Rijnstraat 34, IJmuiden; G. J. Bras-Ter- voort, d., Trompstraat 6 rd, IJmuiden (oost); G. Bakker-Van Zaanen, z., Bik en Arnoldkade 34, IJmuiden; R. Koops-Van den Berg, Hoofd straat 59, Santpoort; A. J. Meesters-Veuger, d., Berglaan 3, Santpoort; J. D. Hoek-Van der Plas, z., Kompasstraat 73, IJmuiden; A. C. Vink-Heij- nis, z., Ir. Krijgerstraat 31, Velsen (noord). ONDERTROUWD: C. Vessies, Wijk aan Zeeër- weg 82, IJmuiden (oost) en C. E. Kruining, Fro- gerstraat 20, IJmuiden; J. Dekker, Lindenstraat la, IJmuiden (oost) en M. M. Zorn, Lindenstraat la, IJmuiden (oost), t.a.: Lindenstraat la; Th. Hoogeboom, Trompstraat 117, IJmuiden (oost) en J. C. Guijt, Torricellistraat 33, IJmuiden; C. van Kampen, Kortenaerstraat 7, IJmuiden (oost) en J. Kramer, Vareniusstraat 4, IJmuiden, t.a. Kor tenaerstraat 7; H. Hutten, Houtmankade 95 I. Am sterdam en C. Kok, Pres. Steijnstraat 22, IJmui den, t.a.: Pres. Steijnstraat 22; P. H. W. van Beu- sichem, Oudaenstraat 18, Haarlem en H. H. Kroo- ne, Hagelingerweg 195, Santpoort; C. Harlaar, Warmenhovenstraat 84, IJmuiden en E. Th. Broek, Marconistraat 32, IJmuiden; T. Bosman, Kanaal straat 204, IJmuiden en J. M. E. Koop, Gijzen- veltplantsoen 167, IJmuiden; J. van der Does, Zee weg 326, Driehuis en G. A. Koelemeijer, Velser- duinweg 167, IJmuiden (oost), t.a.: Zeeweg 326; B. Helemigh, Kanaalstraat 160. IJmuiden en H. van der Wiele, Kanaalstraat 160, IJmuiden, t.a.: Kanaalstraat 160. GEHUWD: A. Eggermont en B. de Vries, Rel- nische bezwaren stuit en aanleiding zal geven tot een ratten- en insectenplaag, waardoor de waterlopen worden veront reinigd tot schade van het vee. Dat tenslotte het bestuur van de polder De Wijkerbroek meent dat het storten van vuilnis in strijd is met artikel 13 van de keur van die polder. Lezing voor huisvrouwen over rheuma De heer G. J. Smeets, arts, zal vrijdag 17 januari om twee uur in hotel „Royal" aan de Kennemerlaan in IJmuiden spreken over „Wat is er bekend over rheuma en wat kunnen wij er aan doen" voor de af deling Velsen-IJmuiden van de Nederland se Vereniging van Huisvrouwen. MARKTNIEUWS BEVERWIJK, 10, jan.: Andijvie 43—65 ct, waspeen 1020 ct, spruiten 3484 et, witlof 3465 ct, prei 1128 ct, selderij- knollen 12—25 ct, boerekool 10—19 ct, groenekool 612 ct, rode kool 5 10 ct, soepgroenten 735 ct. Beverwijk is weer schaak- op en gaat, zoals men dat gezelligheid zijn er in Be- stad. Niet alleen voor de noemt, „ijsberen". verwijk niet minder om. schakers maar evenzeer Een heel verschil met een voor het overige deel van figuur als Euwe die veel De Duitser Rellstab is ook de bevolking. Het Hoog- rustiger aan doet. Donner een opvallend figuur. Hij is oventoernooi is namelijk voelt dat van hem iets ver- één van de velen die de een toenooi dat aller be- wacht wordt. In tegenstel- Hollandse taal in de loop langstelling oproept. Het ling met enige jaren ge- der jaren machtig is ge- merendeel der deelnemers leden is het nu één en al worden. Hij bewaart aan is bij particulieren onder- concentratie. Nederland trouwens de gebracht, allemaal mensen prettigste herinneringen, die met het befaamd gewor- Somtijds heerst er ge- Vele jaren van zijn studie den toernooi meewerken, woon een Babylonische tijd bracht hij namelijk in Men weet dikwijls niet wie spraakverwarring. Het is Zeist door. Een bijzonder men onderdak zal moeten een mengelmoes van talen, figuur in deze kringen is verlenen. De verrassing is Frans, Duits, Engels, Spaans de Spanjaard Toran. Hij is des groter omdat onder de Hongaars etc. etc. Slechts één van de meest geziene schakers zeer uiteenlopen- de Russische taal hoort figuren geworden. Altijd de typen voorkomen. Heeft men niet. En toch is juist vrolijk en met zijn gebro- men namelijk de Zweed Rusland op schaakgebied ken Hollands dikwijls het Stahlberg nog nooit gezien, het meest vooraanstaande middelpunt van geestige op- dan maakt men zich wel- land. Het is merkwaardig merkingen. Kortom in Be licht een verkeerde indruk dat men hen in Beverwijk verwijk geniet elke schaker omtrent de persoon. Stahl- nooit aantreft terwijl een op zijn eigen manier en wat berg is namelijk een dyna- toernooi als dat in de En- nog belangrijker is, zelfs de mische figuur die na het gelse badplaats Hastings onbekenden in het rijk van verrichten van zijn zet nau- vrijwel ieder jaar Russen Caïssa vinden het in Bever- welijks rust kent. Hij staat herbergt. De spanning en wijk prettig vertoeven Het Duitse schip „Ursula Schulte" heeft vrijdagmiddag geseind, dat het op de Eems bij Borkum een Nederlandse logger heeft gezien die door middel van seinvlaggen het noodsein voert. De „Wotan" heeft later de Groningse kustvaarder „Buizerd" naar Delfzijl ge bracht, die bij Borkum op een zandbank dreigde te lopen. Men vermoedt, dat er sprake is van een verwarring tussen beide schepen, waardoor de coaster voor een logger is aangezien. weg 3, Beverwijk; J. Bakker en A. Vonk, Van Beekstraat 71, Landsmeer; J. H. Rill en A. A. Tol, Waalstraat 41 bv., IJmuiden; R. Portengen en M. Zandwijk, Kanaalstraat 202 rd., IJmuiden; W. F Veldmeijer en R. J. L. Sprokholt, Sparrenstraat 1 IJmuiden (oost). OVERLEDEN: G. Siewertsen, 63 jr., echtgenoot van G. Zwart, Van Tuyllweg 19, Velsen; M. J. A Peperkamp, 34 jr., echtgenoot van D. Hamme. Oostertuinen 61, Beverwijk; C. J. Wagelmans, 39 jr., echtgenote van A. Verhoeven, Geelvinckstraat 102, Velsen (noord). Enkele Beverwijkse instellingen, die zich te doel stellen haar leden zwemon derricht te doen geven, hebben B. en W. medegedeeld, dat dit werk ernstig wordt bedreigd doordat zij niet meer in staat zijn de reiskosten naar het Velserbad, wei ke sinds de opening van de Velsertunnel aanzienlijk zijn toegenomen, te dekken. Alleen met behulp van een geldelijke bij drage van de gemeente zou deze arbeid kunnen worden voortgezet. B. en TV. menen, dat deze niet mag worden onthouden. Dat het de gemeente Beverwijk nog steeds niet mogelijk is ge weest, voor haar ingezetenen zelf i en behoorlijke zweminrichting tot stand te brengen, is te beschouwen als een gemis, waardoor de lichamelijke opvoeding en de volksgezondheid schade lijden. De arbeid van de instellingen, die noodgedwonden gebruik moeten maken van het Velser bad, verdient daarom alle waardering, zo menen B. en W. en zeker ook enige gel- Zondag 12 januari IJMUIDEN: Ned. Herv. Kerk, Kanaalstraat, ds. G. van Doorn, 10 en 19 uur. Chr. Belangen, 10 uur: de heer A. Vennik (Jong erendienst) Ned. Herv. Kerk, Bethlehemkerk, ds. J. van der Berg, 10 uur; ds. J. J. van der Ree, 18.45 uur. Geref. Kerk, Ichthuskerk, ds. W. Dieper- sloot, 8.45 en 15 uur; ds. J. van Leeuwen, 10.45 en 17 uur. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.), ds. P. Lok, 9.30 en 16.30 uur. Chr. Geref. Kerk, ds. C. den Hertog, 10 en 16.30 uur. Gemeente Gods, Cultureel Gebouw, bij eenkomst, 10 uur. Doopsgezinde Gemeente, Helmstraat, mej. ds. C. Soutendijk,10 uur. Oud-Katholieke Kerk, Vroegmis, 8 uur; hoogmis, 10 uur en vespers 19 uur. Woensdag: Heilige Mis, 9 uur. Leger des Heils, Heiligingsdienst, 10 uur; Openluchtsamenkomst 19.15 uur en open bare samenkomst, 20 uur. Baptistengemeente, Cultureel Gebouw, ds. J. W. Weenink, 10 uur. IJMUIDEN-OOST: Ned. Herv. Kerk, Goede Herderkerk, ds. S. de Roest, 10 uur; ds. J. H. W. Dick- hout, 19 uur. Geref. Kerk, Bethelkerk, ds. J. A. Tie- mens, 10 en 17 uur. Ver. v. Vr(jz. Herv., Abelenstraat, de heer J. B. Assendorp, 10.30 uur. Evangelisatiever. „Elon", Kapel Vare niusstraat, H. KleynHaneveld, 10 en 19.30 uur, woensdag om 19.45 uur, bijbel bespreking. Spreker is J. A. Visser uit Amsterdam. Vergadering van Gelovigen, De Ruyter- straat 73, bijeenkomst, 10 uur. DRIEHUIS: Evang. Luth. Gemeente, Kapel Wester- veld, ds. Solinger, 17.15 uur. VELSEN: Ned. Herv. Kerk, Engelmunduskerk, ds. L. Brink, 10 uur; ds. J. A. Eekhof, 19 uur. Ev. Luth. Kerk, ds. Elbrink, 17.15 uur. VELSEN-NOORD: Ned. Herv. Kerk, ds. H. P. Huisman, 10 en 19 uur. Vrije Evang. „Emanuël", gem. ontsp.- lokaal Van Diepenstraat, de heer G. Ko ning, 10 uur. BEVERWIJK: Maranatha, de heer J. Sevensma, 10 uur. Evang. Luth. Gem., geen opgave ont vangen. Ned. Herv. Gemeente, Grote Kerk, 10 uur: ds. G. W. IJzerman, 19 uur: ds. G. W. IJzerman. Irenekapel, 10 uur: ds. F. C. Willekes. Populierenlaan, 10 uur: ds. W. Oorthuys. Jeugdkapel „Groene Huis", 10 uur: heer G. J. Offerhaus. Vrjjz. Herv. Gemeente, Prinsesselaan, 10 uur: ds. C. B. Burger van Utrecht. Geref. Kerk, Moensplein, 9, 10.30 en 17 uur: ds. C. Meyer. Leger des Heils, Jan Alsweg 32, 10 uur: Heiligingssamenkomst; 12 uur: zondags school; 16.30 uur: Kindersamenkomst; 20 uur: Verlossingssamenkomst. WIJK AAN ZEE: Ned. Herv. Kerk, Julianaplein, 10 uur: dr. A. F. J. Klein van Utrecht. HEEMSKERK: Ned. Herv. Kerk, Kerkplein, 10.15 uur: ds. J. A. Eekhof. Geref. Kerk, Kerkplein, 8.45 uur: ds. A. A. Leenhouts van Castricum; 17 uur: ds. A. C. v. Nood van Velsen. SANTPOORT: Ned. Herv. Kerk, Dorpskerk, ds. P. Brak man, 10 uur; ds. G. H. van Willenswaard, 19 uur. Rem.-Doopsgez. Gem., Spaarnberg, mej. dr. J. W. Herfst, 10.30 uur. Adventskerk (Ziekenhuiskerk), ds. D. ter Steege, 10 uur. Geref. Kerk, ds. P. de Ruug, 10.15 uur; ds. J. A. van Arkel, 17 uur. Chr. Geref. Kerk, ds. D. H. Biesma, 10 uur; ds. J. C. Maris, 16 uur. Woensdag spreekt G. J. Ornstein over „Zie de Jood". Geref. Kerk (Art. 31 K.O.), geen opgave ontvangen. delijke hulp van de gemeente. Inderdaad zijn de vervoersmoeilijkheden, nu dit niet meer per trein kan plaatsvinden, groter geworden. Het lijkt B. en W. overigens verantwoord, de geldelijke hulp te beper ken tot d;- leden, welke nog een dag school voor lager, middelbaar of nijver heidsonderwijs bezoeken; van de overige deelnemers kan worden aangenomen, dat zij in staat zullen zijn de kosten zelf te dragen. Op grond van deze overwegingen wordt voorgesteld aan instellingen, welke haar leden in het Velserbad zwemonderricht doen geven, een subsidie toe 3 kennen ad 0,30 per bad, voor zoveel die leden te Wijk aan Zee wonen, en ad 0,25 per bad voor de overige in Beverwijk zelf wonen de leden. Ook de tweede verdachte van de roof in het Hoofddorpse benzinestation in de nacht van maandag op dinsdag jongstle- len is gepakt. Donderdagavond om zeven uur werd hij op de hoek van de Fre- derik Hendriklaan en de Willem de Zwij gerlaan te Den Haag door wachtende re chercheurs aangehouden. De Haagse politie was er achter geko men dat een eenentwintigjarige dienstbo de goederen, die haar vrienden stalen, placht te verbergen. Terugkerende van haar werk werd dit meisje gisteravond om zes uur in de buurt van haar woning aangehouden. Vier rechercheurs trokken vervolgens naar de Van Slingelandtstraat, waar haar w end, een eenentwintigjari ge jongeman zonder beroep, een kamer had gehuurd. Hij was niet thuis, maar nadat de rechercheurs enige tijd hadden gepost, kwam hij er aan. De jongeman trachtte op de vlucht te slaan maar de rechercheurs, van wie er een een waar schuwingsschot loste, haalden hem spoe dig in. Bij het verho r bekende de jongen me de de roofovr-val in het tankstation te Hoofddorp te hebben gepleegd en de daarbij jebruikte auto in de nacht van zondag op maandag in de Hoogwerflaan te Den Haag te hebben gestolen. Deze auto, eigendom van een dame uit Haar lem, werd gisteren ook gevonden. Hij stond in de Anthonie Duyckstraat te Den Haag en was niet beschadigd, maar de remmen functioneerden niet meer. De aangehoudene is degene, die onge veer anderhaL jaar geleden in Voorburg een auto stal en er, samen met een vriend, mee naar Antwerpen reed en in de nabijheid van deze plaats met grote vaart tegen een boom botste, waarbij de vriend werd gedood. Op 17 december jongstleden werd hij uit de gevangenis ontslagen, gisteravond heeft hij bekend op 27 december te Wassenaar zijn eerste inbraak na zijn invrijheidstelling te heb ben gepleegd, waarbij hij een aantal zil veren (voorwerpen meenam. Ook was hij betrokken bij de diefstal van zestig pak jes sigaretten uit een automat.aan de Weissenbruchstraat te Den Haag. AMSTERDAM Wallstreet heeft wederom een halt toe geroepen aan de optimistische stemming, die de laatste dagen op het Damrak heer ste. De jaarlijkse boodschap van presi dent Eisenhower aan het Congres was van dien aard, dat zij geen invloed op het koersverloop van de NewYorkse beurs uitoefende. De markt bleef daar onbewo gen met voor olie-aandelen eerder iets la ger. De aarzelende tendentie in Wall street ten opzichte van de koersvorming, had in Amsterdam een lusteloze stemming tengevolge. Er viel vrijdagmiddag een ontmoediging in het koersverloop te con stateren en de arbitrage liquideerde hier en daar in het klein de eigen aangehou den posities. Overigens stond de arbitra ge wederom op non-actief, behalve voor aandelen Kon. Olie, die aangeboden wer den voor Brusselse rekening. Hierdoor lag de koers van deze aandelen op cir ca 144, 1.70 beneden die van donderdag. Van publieke zijde bestond voor de aan delen,, vrij wel geen belangstelling. Aandelen Philips hielden zich wederom goed, maar toch was de koers ruim 1 punt beneden de vorige slotprijs. In Unilevers vond liquidatie plaats door de arbitrage. Tegenover dit schaarse aanbod stond toch niet voldoende vraag, met het gevolg, dat de aandelen een koersverlies van circa 4 punten moesten incasseren. De prijs schommelde rond de 315%. AKU deelde in de malaise en verloor circa 2 punten. K.L.M. vormde, in vergelijking met de overige markt, een gunstige uitzondering door een gulden hoger te noteren. De zaken in de scheepvaartsector wa ren zeer gering. Veel verschil met de koersen van donderdag vertoonden de aan delen niet. De markt was hier nauwelijks prijshoudend. De drukte in de cultures is blijkbaar ook afgelopen. Er viel in deze hoeken al heel weinig te beleven en de fluctuaties bleven binnen nauwe grenzen. Belangrij ke veranderingen deden zich niet voor. Staatsfondsen waren kalm en vrijwel on veranderd. Heineken's Bierbrouwerij n.v. heeft een herkapitalisatie in studie. Dit bericht had geen invloed op de koers van de aande len. Deze werden vernomen op 276 (onv.). Het uitzicht op een herkapitalisatie is reeds grotendeels in de koers van de aan delen verdiscontee d, meent de beurs. Prolongatie 5 pet. (ANP) NEW YORK Het was een rustige beurs gisteren, waarin de koersen daalden met fracties tot meer dan twee dollar. Grotere verliezen deden zich echter voor bij staal-, farma ceutische-, glas-, rubber-, spoorweg- en enkele individuele fondsen. Bij de fondsen die twee dollar of meer daalden waren Chrysler, Lukens Steel, National Steel, Yougtown Sheet and Tube, Corning Glass, Smith Kline and French, American Home Products, Pittston en Newmont Mining. Alle staal-, vliegtuig-, bouw- en metaal waarden, de meeste olie- en spoorweg waarden, en vele chemiefondsen daalden. De groep openbare nutsbedrijven had enkele vaste plekken waardoor het gemid delde kon worden gehandhaafd. Het enige nieuws dat voor een baisse leek te pleiten was de vermindering met 12 percent van de handelsomzet. Beursdeskundigen ver klaren de daling uit teleurstelling over Eisenhowers rede bij hen, die een grote uitgavengolf hadden verwacht. Staal- en metaalwaarden leden het sterkst van de verkopen. De meeste raket, fondsen moesten 1 tot 2 dollar prijsgeven. Bij de olies kwamen enkele zwakke plekken aan de dag nu er prijsmoeilijkheden zijn ontstaan. De omzet bedroeg 2.010.000 aandelen tegen 2.180.000 op donderdag. Van de 1.113 verhandelde fondsen sloten er 611 lager en 298 hoger. Het industriegemiddelde kwam van 443,24 op 438,68; dat voor spoorwegen van 101,87 op 100,16 en dat voor openbare nutsbedrijven van 70,16 op 69,94. (UP) Aanvoer op Urk Door 10 vaartuigen werd donderdag aan de visafslag op Urk aangevoerd: 410 pond snoekbaars 92 tot 95 ct per pond; 263 pond baars 81 tot 85 ct per pond; 900 pond voorn 9 tot 10 ct per pond.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 3