anda en de wijze Meester Fa. B. ENGELENBERG Kleine Westduitse rederijen bieden Indonesië schepen aan 's Nachts lichte vorst SINATRAN Japanners prikkelbaar door Indonesische kieskeurigheid Wereldnieuws ió het zo MAANDAG 13 JANUARI 1958 2 Nasser haalde Sukarno met open armen binnen Indonesië volgde het voorbeeld van Egypte" .OFFICIËLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN Kosteloze inenting tegen polio in België Limburg produceerde minder kolen in 1957 De suikerbietencampagne 1957 van de V.C.S. Maria Kriek begraven Kerkelijk Nieuws Minister Klompé vraagt woonruimte voor gerepatrieerden rrssE-cD* Als U niet vóór Hofstra bent, moet U Hofstra vóór zijn GARAGE „DEN HOUT" fefl Franse troepen worden met 15 percent verminderd Theorie van Hallenberg J CAIRO (UP) President Sukarno heeft vandaag een beroep op Egypte gedaan voor morele en materiële steun, wapens inbe grepen, ten behoeve van de strijd van zijn land om Westelijk Nieuw-Guinea. Sukarno is vandaag op zijn „rustkuur" in Egypte gearriveerd. Hij werd op de luchthaven Almaza te Cairo verwelkomd door presi dent Nasser. Nasser omhelsde de Indo nesische president, toen deze aan het hoofd van de delegatie van zeventien man uit het vliegtuig stapte. Voor de landing werd het vliegtuig van Sukarno boven het vliegveld geëscorteerd door twee escadrilles Mig-straaljagers van de Egyptische luchtmacht. Onder de aanwezige diplomaten bevond zich niet de Nederlandse ambassadeur te Cairo, mr. W. Cnoop Koopmans. Minister Subandrio deelde mee, ^at de president op 17 januari naar Belgrado zal gaan en vandaar twee dagen later naar Damascus, waar hij een dag de gast zal zijn van president Koewatli van Syrië. (De aanvankelijke tegenspraak van het bericht, dat er ook een bezoek aan Syrië zou wor den ingelast, bleek dus niet juist te zijn. - Red.) ADVERTENTIE Doolstraat 59 - Haarlem - Tel. 15252 RIO MAT MUURVERF (Van onze correspondent te Brussel) Het anti-poliovaccin van de Belgische hoogleraar dr. Pieter de Soomer, zal in België door de diensten van het departe ment van Volksgezondheid worden ver strekt. Kinderen tot 15 jaar zullen koste loos worden ingeënt. Op de begroting is hiervoor een krediet van 15 miljoen frank uitgetrokken. De minister van Volksge zondheid schat het aantal kinderen, dat in de komende maanden zal worden inge ënt, op ongeveer 500.000. Op grond van de ervaringen in het buitenland, en o.m. in Nederland, wordt geconstateerd dat het Belgische vaccin 75 pet. bescherming biedt tegen infectie door polio-viren, terwijl het vaccin ook als het niet baat, geen schade in het menselijk organisme kan veroorza ken. Reeds meer dan een half miljoen kinde ren zijn er meer ingeënt. Nevenverschijnse len zijn zeer zeldzaam en voor de kinderen minder hinderlijk dan bij de inenting te gen de pokken. Slechts in één geval op de 25.000 inentingen met het Belgische vac cin werden allergische nevenverschijnse len opgemerkt. De produktie van de twaalf Limburgse steenkolenmijnen heeft in 1957 bedragen 11.375.831 ton. Dit is 459.827 ton minder dan het jaar tevoren, toen 11.835.658 ton werden geproduceerd. Door de verscheidene mijnondernemin gen werden geproduceerd in 1957: de Staatsmijnen 7.231.256 ton, Oranje Nassau- mijnen 2.121.000 ton, de Laura en Vereni ging 1.185.000 ton, de Dominiale Mijn 456.075 ton, de Willem Sophia 281.000 ton. De V.C.S. (omvattende de suikerfabrie ken te Dinteloord, Roosendaal en Ze venbergen) heeft over het algemeen een goede campagne achter de rug. Het droge herfstweer heeft er in belangrijke mate toe begedragen, dat alle bieten tijdig kon dén worden aangevoerd en verwerkt. Totaal heeft de V.C.S. verwerkt 816.031 ton suikerbieten met een gemiddeld ge halte over deze drie fabrieken van 15.76% en een gemiddelde tarra van 18.97% Deze ciifers zijn voorlopig. (AFP) Een commentator van radio- Cairo noemde Sukarno „een bevrijdings- held, een vurige propagandist voor de vre de en een onverzoenlijke vijand van het imperialisme". Hij verklaarde, dat Egypte „de heilige strijd van het Indonesische volk voor de bevrijding van West-Irian" steunt, evenals „de nationalisatie van Nederlandse ondernemingen, waarbij Indonesië het voorbeeld van Egypte volgde". Te moe voor banket Het banket dat zondagavond in het Ab- dine-paleis van ex-koning Faroek zou worden aangericht voor president Sukar no, is afgelast op verzoek van Sukarno, wegens grote vermoeidheid na de lange vliegtocht vanaf New Delhi. In plaats daarvan zijn Sukarno en Nasser hun be sprekingen maandagochtend begonnen. Wat betreft het verzoek om wapens is het volgens UP niet zeker, dat Nasser bereid zal zijn, die te leveren. (Reuter) Van de zijde van de Indone sische ambassade in Cairo is meegedeeld, dat de Indonesische gezant in Bonn, Zain, zondagavond in de Egyptische hoofdstad aankwam om Subandrio in te lichten over de mogelijkheden van het verleggen van de handel van Nederland naar Duitsland. (UP) Het Indonesische persbureau An- tara heeft bericht dat luitenant-kolonel Herman Pieters, bevelhebber van het In donesische leger in het gebied van de Mo- lukken en Westelijk Nieuw Guinea, op 14 januari uit Djakarta zal vertrekken om zielt Ifl'Cöirö bij prë'siderit Sukarnö'te Vóê-s gen. Hij zal in de Egyptische hoofdstad aankomen om te worden opgenomen in hel gevolg van Sukarno. Het was ook de op zet dat luitenant-kölonel Pieters tot het gevolg van de president zou behoren, maar bij diens vertrek noopten vermoede lijk de ongeregeldheden in zijn territoir Pieters om in Indonesië te blijven. In Colchester in Engeland heeft zater dag de begrafenis plaatsgehad van het stoffelijk overschot van het 17-jarige Ne derlandse meisje Maria Kriek, wier leven loos lichaam een week geleden nabij Col chester was aangetroffen. De vader en een 21-jarige zuster waren aanwezig bij de korte plechtigheid. Meer dan honderd rechercheurs zoeken nog steeds naar de dader van de moord op Maria Kriek. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Mensingeweer (toez.): A. J. Plug, vicaris te Schiedam. Benoemd tot hulpprediker te Rotterdam-Charlois (wijk- gemeente Carnisse): ds. W. F. Kuil te Heenvliet. Geref. Kerken Beroepen te Hollum op Ameland: P. Boonstra, kand. te Marum (Gron.). Aange nomen naar Groningen-Oost (vac. F. Vroon)W. Reeskam'p te 's Gravenhage- West; naar Vlaardingen (7de pred.pl.): M. J. Mulder te Heerde. Bedankt voor Help man (Gron.): J. van Leeuwen te IJmuiden. Chr. Geref. Kerken Bedankt voor Meppel: J. H. Carlier te Zutphen. Geref. Gemeenten Beroepen te Elspeet: J. B. Bel te Krab- bendijke. In een toespraak voor radio en televisie heeft de minister van Maatschappelijk Werk, mejuffrouw dr. M. Klompé, zater dag een beroep gedaan op de bevolking, tijdelijk woonruimte beschikbaar te stellen voor gerepatrieerden uit Indonesië De minister heeft voorts de medewerking van de gemeentebesturen ingeroepen voor de hulpverlening aan gerepatrieerden. Degenen, die een gerepatrieerd gezin huisvesten en voeden, kunnen daarvoor van 't gemeentebestuur desgewenst n ver goeding ontvangen overeenkomstig de plaatselijk geldende prijs tot een maximum van 3,50 per persoon per dag (met macht neming van de eventuele aanschaffingen voor rekening van de gerepatrieerde). Voor kleinere beroepspensions bedraagt dit maximum ƒ4, De bijdrage van de op deze wijze ge huisveste gerepatrieerden in de kosten van hun huisvesting en voeding is vastge steld op 60 percent van het gezinsinkomen (met aftrek van verwervingskosten) eri met als maximum de door de gemeenie te betalen vergoeding. Bij de berekening van het gezinsinkomen wordt van het nerio loon van gezinsleden (derhalve niet van het gezinshoofd of de kostwinner) een be drag van f 10,per week of 45,— per maand voor elk dezer gezinsleden vrvge laten. De bijdrage zal steeds zo worden berekend, dat de gerepatrieerde in elk ge val de beschikking behoudt over een be drag gelijk aan het maximum zakgeldbe drag krachtens de regeling hulpverlening gerepatrieerden, verhoogd met de premies voor ziekenfonds- en aanvullende verze kering. Wel zullen degenen, die over ver mogen beschikken, het volle bedrag var. de door de gemeente betaalde vergoeding moeten bijdragen. Hierbij wordt eenter een bedrag van ƒ5.000,buiten bescoouwing gelaten voor een gezin van twee per sonen, vermeerderd met f 1.000,voor elk minderjarig gezinslid. Voor alleenstaan den blijft een bedrag van f 3.000, buiten beschouwing. Van de bijdrage uit vermo gen kan vrijstelling worden verleend in - dien het vermogen moet worden bestemd voor de opvoeding van kinderen. Bij tijdelijke afwezigheid wordt f 2,50 per persoon per dag op de vergoeding in mindering gebracht 1,25 i ir de klei nere beroepspensions) en kan aan de ge repatrieerden 1,25 worden toeg-> eend tenzij deze die dagen elders ten laste van de overheid wordt gehuisvest en gewed. Aan de bij particulieren of in kleinere beroepspensions ondergebrachte gerepa trieerden kan, indien zij geen inkomsten hebben, volgens de regeling hulpverlening gerëpatrieerden zakgeld worden verstrekt en de ziekenfondspremie vergoed. Tenslotte kan ingeval van huis resting bij derden zonodig een voorschot worden verleend voor de aanschaffing van b^dde- goed en dergelijke. Dit voorschot komt in mindering op het te zijner tijd aan de ge - repatrieerden te verlenen meubelvoorschot. NV handelsver. a. j. ADVERTENTIE Geswn",ins,,r<1' -*¥!Ï3Ï c .n 0> |M zwolle TEN DOESSCH ATE HAMBURG (Reuter) Westduitse scheepvaartmaatschappijen hebben Indo nesië ongeveer 130.000 ton scheepsruimte voor het interinsuiair verkeer op charter basis aangeboden zo is in gezaghebbende scheepvaartkringen te Hamburg zondag medegedeeld. De onderhandelingen over het aanbod worden gevoerd tussen de Indonesische ambassade in Bonn en vertegenwoordi gers van de rederijen. In deze kringen werd gezegd, dat dit aanbod, indien het aanvaard wordt, de Indonesische regering zou helpen een van de moeilijkste vraag stukken op te lossen, waartegenover zij zich gesteld ziet in verband met het feit, dat dit scheepsverkeer tot nu uitsluitend in handen van Nederlandse maatschap pijen was. Het aanbod werd gedaan door een aan tal kleine scheepvaartmaatschappijen en de eigenaars of afzonderlijke schepen en geen van de grote scheepvaartlijnen zijn erbij betrokken. In deze tijd van het jaar. aldus werd in deze kringen gezegd, is er zeer veel scheepsruimte beschikbaar en indien het aanbod wordt aanvaard zou dit ook de kleine scheepvaartmaatschap pijen helpen hun seizoensmoeilijkheden te overwinnen. (UP) De overeenkomst inzake het hu ren van Japanse schepen zal misschien geen doorgang vinden, omdat de Japanse firma's niet aan de Indonesische verlan gens kunnen voldoen, zo is zaterdag ver nomen. Een woordvoerder voor de Ja panse Rederijen-vereniging heeft gezegd, dat de Indonesische scheepvaartvertegen woordiger Haznan, die zich nu in Tokio bevindt, zijn specificaties zal moeten wij zigen. „Tenzij Haznan ons een lijst voor legt, waaraan wij zullen kunnen voldoen", zei hij, „zal er geen overeenkomst zijn". Haznan beklaagde er zich over, dat vele Japanse schepen, die Indonesië aange boden werden, ongeschikt waren voor de scheepvaart tussen de eilanden. Verwacht wordt niettemin, dat hij vandaag een her ziene lijst zal voorleggen en men hoopt, dat er een overeenkomst tot stand zal kunnen komen. De woordvoerder zei, dat Haznan oor spronkelijk 75.000 ton laadvermogen aan Japanse schepen van tussen de 1750 tot 4.500 ton had gezocht voor een periode van zes maanden tot een jaar. ADVERTENTIE Koop nog vóór de belastingverhoging een in alle opzichten goedkope en op alle punten schitterende RENAULT - Fregate - Dauphine of - „Vier" Inlichtingen geheel vrijblijvend Tel. 12138 - 15056 Sinds zaterdag is de luchtdruk boven West-Europa aanzienlijk gestegen. Ook boven Scandinavië werd de luchtdruk ho ger. Daarentegen ontwikkelde zich boven het Middellandse Zeegebied een actieve depressie. Tussen deze storing en een dag zullen de temperaturen over het alge- geruime tijd zou blijven hangen. Dinsdag 14 januari Zon op 8.43 uur, onder 16.56 uur. Maan op 3.13 uur, onder 12.41 uur. Maanstanden 19 jan. 28 jan. 23.08 uur 03.16 uur nieuwe maan. eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 14 januari Hoog water 10.29 en 23.11 uur. Laag water 5.51 en 18.26 uur. WEERRAPPORTEN Temperaturen buiten- en binnenland: heden .5 •3 e morgen 7 uur. Neerslag: laatste 24 uur. ■S o 8 - «.S Helsinki mist w -1 2 Stockholm sneeuw nno 1 0,2 Oslo zwaar bew. n 1 2 Kopenhagen mist nno -1 0 Aberdeen onbewolkt nw -l 0,3 Londen onbewolkt nnw 1 0 Amsterdam half bew. wnw 4 2 Brussel zwaar bew. nw 2 3 Luxemburg zwaar bew. nnw 1 0 Parijs geheel bew. nnw 2 0 Bordeaux onbewolkt nnw 1 2 Grenoble sneeuw nw 2 1 Nice licht bew. n 4 0,2 Berlijn lichle regen n 3 0,1 Frankfort lichte regen nno 3 0,3 München geheel bew w 0 8 Ziirich sneeuw windst. -0 7 Genève geheel bew no Locarno licht bew. zo 6 0 Wenen geheel bew. nw 4 1 Innsbruck zwaar bew. windst. -6 15 Rome regen ozo 7 1 Ajaccio weerlicht nno 2 7 Mallorca half bew. wnw 8 Den Helder geheel bew. nw 5 2 Ypenburg half bew. nw 5 6 Vlissingen onbewolkt wnw 3 2 Eelde geheel bew. windst. 2 1 De Bilt licht bew. w 2 0,2 Twente geheel bew. zzw 3 0 Eindhoven /waar bew. wnw 1 0,2 Vlv. Z.-Limb geheel bew w 2 3 35. Verontrust door het gerinkel, snelde de oude wijze de spiegeltent binnen en wat hij daar zag, bedroefde hem diep. Temid den van gebroken spiegels zaten Panda en Joris gekreukt naar het gegons in hun oren te luisteren, terwijl Hercules grimmig verkondigde, dat zij dit maar vast als een begin moesten beschouwen, en dat hij ze vervolgens door de vloer zou stampen. Maar nu kwam de grijze magiër tussen beide. „Broeder Hercules", sprak hij ver manend, „het is zeer afkeurenswaardig, om uw medebroeders door vloeren te stam pen; zoiets is slecht voor uw moraal en onplezierig voor uw medebroeders". Hercu les wierp de vriendelijke wijze een duistere blik toe; zijn kaken werkten. Vervolgens verkondigde hij met een stem, die het glas. werk deed tinkelen, dat hij dit slap geklets vond en dat hij zonodig ook de magiër achter de anderen aan zou stampen. Hij zei dit allemaal op een heel ruwe manier, maar inplaats van boos te worden, keek de oude wijze hem aan met een blik vol medelijden. „Arme Westerling", sprak hij. „Ik beklaag u!" „Huh?", bromde Hercules onzeker, waarom beklaag je me, opa?" „Omdat ge u door brute gevoelens laat meeslepen en daardoor uw hoofd verliest", antwoordde de wijze vol warm mededogen. M'n hoofd verliezen?", herhaalde Hercu les wantrouwend, „zeg es, opa, als je be ledigend wordtMaar op dat ogenblik viel zijn blik op zijn spiegelbeeld, dat door een der lachspiegels nogal zonderling werd weergegeven. Met een kreet tastte hij naar zijn hoofd, als wilde hij het op zijn schou ders terug drukken en het volgende ogen blik rend' hij overspannen de spiegeltent ui-, „Wij konden niet tot een overeenkomst komen", zei de woordvoerder, „omdat wij aan die bijzondere verlangens van Haznan niet konden voldoen". Veertien Japanse rederijen hadden kortgeleden schepen aangeboden tot een totaal van 42.000 ton laadvermogen voor de charterdienst in In donesië. MANILLA (UP) De Philippijnse luchtlijn heeft het verzoek van de Indo nesische luchtlijn „Garuda" om Philip pijnse piloten en technici van de hand ge wezen. De Garuda Indonesian Airways wilde, dat Philippinos de taak over zouden nemen, die tevoren door Nederlandse on derdanen was vervuld. Een woordvoerder van de Philippijnse luchtvaart zeide, dat de binnenlandse dienst de internationale lijnen naar Hongkong zelf gebrek aan ge oefende piloten en technici hebben. DJAKARTA (Reuter) De Indonesische premier dr. Djuanda heeft zaterdag ver klaard, dat Indonesië in staat zou zijn ijzer- en staalfabrieken te bouwen als het een lening van ongeveer 350 miljoen gul den van de Sovjet-Unie zou krijgen. Tegenover televisiejournalisten uit En geland en Canada zei Djuanda, dat de Russische technische bijstand tot dusver niet tot Indonesië is uitgestrekt. Indonesië zou echter geen bezwaar maken tegen Russische technische hulp als deze zou worden verstrekt onder dezelfde- voor waarden als die, waarop ook andere lan den thans Indonesië hulp verlenen. (ANP) Premier Djuanda heeft een verordening afgekondigd, waarin de ruil handel tussen verscheidene gebieden op Sumatra, Borneo, Celebes en de Molukken enerzijds en het buitenland anderzijds on wettig wordt verklaard. De betrokken gebieden ruilen met Ma- lakka, Singapore en de Philippijnen copra, rubber en andere landbouwprodukten voor rijst en bepaalde uitrusting. De mi nister van Financiën, Sutikno Slamet, deelde mee, dat de regering de strijd krachten heeft bevolen een einde te ma ken aan deze handel. Gebieden, die de handel voortzetten, zouden eventueel geen regeringssubsidies meer krijgen. De oprichting van „divisies" en andere gewapende eenheden voor de „bevrijding van West-Irian" buiten de officiële strijd krachten om is afgekeurd door de chef staf van het leger, generaal-majoor Nasu- tion, aldus heeft een woordvoerder van het leger, majoor Harsono, zondag mee gedeeld. (Van onze correspondent in Parijs) Terwijl Frankrijks minister-pr isiden: Félix Gaillard, aanknopend bij een oude traditie der derde republiek, aan de voor avond van de parlementaire „rentree", gisteren in zijn kiesdistrict een ove.z eht gaf van de belangrijkste problemen, die de komende weken aan de volksvertegen woordiging zullen worden voorgelegd, be vestigde het ministerie van Nationale Defensie het persbericht, dat de regering van plan is niet onbelangrijk op de mili taire uitgaven t.e bezuinigen. Van het mil joen manschappen, dat nog onder de wa pens is en waarvan ongeveer de helft in Algerije is gelegerd, mogen er, zodra het narlement zijn fiat heeft gegeven, 1 'lö.OOO afzwaaien. Tegen het einde van het jaar zou dat getal kunnen worden opgevoerd waardoor het percentage op het totale aantal van tien tot ongeveer vijftien zal stijgen. Deze maatregelen zullen ee.i be zuiniging van 110,5 miljard franc opleve ren. De militaire inspanningen in Algerije zullen er vrijwel geen invloed van onder gaan. De minister van Nationale Verdediging, Chaban-Delmas, acht deze inkrimping mogelijk dank zij de ontwikkeling van kernwapens, waardoor mankracht kan worden bespaard. Vermoedelijk zal i .ijs deze beperking van zijn legermacht ook op het diplomatieke plan trachten uit te spe len door er op te wijzen dat Frankrijk de Sovjet-Unie op de weg naar ontwanenins nog is voorbijgestreefd. De jongste maat regelen in Rusland, waarover het Kremlin nogal ophef heeft gemaakt, golden met een vermindering van 300.000 manscnap- pen vermoedelijk voor acht percent van de omvang van het Rode Leger, dat altijd uit een vier miljoen soldaten moet oestaen. Fascisten. De eerste secretaris van de Slowaakse communistische partij, Ba- cilek, heeft verklaard dat vroegere fascisten erin zijn geslaagd hoge func ties te krijgen, zelfs in de partij. Vermist. In West-Duitsland zijn naspeu ringen begonnen naar de verblijfplaats van de veertienjarige zoon van de voormalige Joegoslavische diplomaat Ockoforcan-Cetovitsj, die bijna een jaar geleden zijn land om politieke re denen verliet. De jongen heeft de wo ning van zijn ouders te Keulen verla ten, met achterlating van een bood schap dat hij naar zijn grootvader te Zagreb wilde gaan. Voorzitter. Willy Brandt sinds september burgemeester van West-Berlijn, is zon dag ook gekozen tot voorzitter van de socialistische partij in Berlijn, nadat het dagelijks bestuur, dat reeds twaalf jaar werd geleid door Franz Neumann, was afgetreden. Tegen dit bestuur be stond er het afgelopen jaar een groeien de oppositie. Brandt was tot dusver plaatsvervangend voorzitter. Succes. Leerlingen van de middelbare school van Arlington, in de Amerikaan se staat Virginia, hebben zaterdag met succes raketten gelanceerd. Een der raketten, die veertig centimeter lang was bereikte een hoogte van drie kilo meter. Op de school zijn twee „raket clubs" gevormd, waarvan een onder leiding van Peter Hagen, de zoon van dr. Hagen, de leider van het „Van- guard"-project. Paraat. Volgens militaire kringen te Pa rijs worden delen van de Maginot-linie, een reeks versterkingen langs de noordoostelijke grens van Frankrijk, waaraan men in 1927 begon te bouwen, zodanig onderhouden dat zij dienst kun nen doen als onderdeel van de weste lijke verdediging. De ondergrondse for ten zouden als commandoposten, be scherming kunnen bieden tegen atoom straling. Sommige versterkingen zijn steeds in staat van paraatheid gehou den, aldus genoemde kringen. Toevallig. Het Duitse episcopaat heeft de rooms-katholieken in Oost- en West- Duitsland gewaarschuwd tegen de ge varen van een gemengd huwelijk Vol gende week zondag zal een dergelijke verklaring in de evangelische kerken worden voorgelezen. Een toevallige sa menloop van omstandigheden zo werd gezegd. Tegenspraak. De Britse diplomaat Guy Burgess, die in 1951 met Maclean naar de Sovjet-Unie uitweek heeft tegenge sproken dat zij in Moskou ongelukkig zouden zijn. Ik geef er verre de voor keur aan in Rusland te leven en te werken, aldus Burgess, maar ik ben wel van plan mijn verlof in Engeland door te brengen. Bendeleider. De Perzische bendeleider Dad Sjah, wiens bende vorig jaar een Amerikaanse vrouw, twee Amerikaan se mannen en twee Perzen heeft ge dood, is in een vuurgevecht met Perzi sche politiemannen dodelijk getroffen. De politie verloor acht man in een slag met de bende nabij Dad Sjahs schuil plaats in de woestijn van Beloetsjistan. Bijzonder goed. De Amerikaanse majoor Howard Curran, die op 23 december met zijn straaljager een noodlanding moest maken in Albanië is op de Ameri kaanse basis bij Chateauroux in Frank rijk teruggekeerd. Tegenover verslag gevers verklaarde Curran, dat hij tij dens zijn verblijf in Albanië bijzonder goed behandeld was. Hij wist niet dat hij als vermist was opgegeven, want de Albanese autoriteiten hadden hem gezegd dat de Amerikaanse autoriteiten van zijn landing :n Albanië op de hoog te waren gebracht. Zijn toestel bevindt zich nog in klbanië. Vergiftiging. In het Italiaanse plaatsje Al- bero Bello, zijn vier kinderen overle den als gevolg van de toediening van een nieuw serum tegen difterie. Van elf kinderen is de toestand zeer ernstig. De regering heeft de vervaardiging en het gebruik van het vaccin verboden, totdat de oorzaak -an de vergiftiging bekend zal zijn. Bewering. Ondanks het feit dat de Russen het ontkennen, hebben zij toch een be mand ruimtevaartuig gelanceerd, zo beweert het Britse blad „Daily Sketch". Het experiment zou niet volledig zijn geweest, maar de ruimtevaarder zou levend naar de aarde zijn teruggekeerd. Bewijs. Het radiocontrolestation van de Zweedse P.T.T. heeft onomstotelijk vast kunnen stellen, dat de geheimzinnige signalen, die aanleiding hebben gege ven tot speculaties omtrent een nieu we Russische kunstmaan of een raket op weg naar de maan, van een telefoto- zender afkomstig waren, die van tijd tot tijd ingeschakeld was zonder te zen den. JUIST IN verband met de atoombom- proeven doen de laatste jaren wel erg veel ongecontroleerde geruchten de ronde en werden evenzovele ongefundeerde theo rieën opgeworpen. We kunnen die niet allemaal op de voet volgen, maar moeten in verband met een hierover gestelde vraag, een uitzondering maken voor de ideeën van prof. dr. A. Hallenberg, waar van een populair maandblad geruime tijd geleden melding maakte. Volgens dat geschrift zou deze Zweedse natuurkun dige de opvatting hebben ver kondigd, dat de aarde bezig is zich voor te bereiden op een nieuwe slingerbeweging van de aardas. Dit klinkt wat duis ter, maar in het kort komt de redenering hierop neer: de radiowolken die tengevolge van de atoomexplosies in Siberië, Austra lië en Noord-Afrika opstijgen, worden door een geconcentreerde luchtstroom afge voerd naar de noordpool, waar zij conden satie in de atmosfeer bewerkstelligen. Deze condensatie slaat in de vorm van sneeuw en ijs neer, wat tot gevolg zou hebben, dat op de noordpool meer sneeuw en ijs terecht komt dan normaal. Volgens prof. Hallen- berg, is het buiten kijf, dat de noordpool als gevolg van deze abnormale neerslag in de loop van één jaar 18 percent zwaar der is geworden dan de zuidpool, waardoor het evenwicht van de aardbol is verstoord. Deze evenwichtsverschuiving moet binnen afzienbare tijd tot gevolg hebben, dat de aardas een andere slingerbeweging gaat uitvoeren, om de afgeplatte, in de kosmi sche ruimte zwevende kogel weer in zijn onontbeerlijk natuurkundig en astrono misch evenwicht te brenge N Dit klinkt nogal sensationeel. En juist daarom is enig argwaan wel gewenst. Wat prof. Hallenberg nu precies heeft beweerd, kunnen we helaas niet nagaan, maar we hebben desondanks het ernstige vermoe den, dat het populaire maandblad niet volkomen juist heeft weergegeven, wat de professor heeft bedoeld. Dat behoeft niet beslist aan de redactie van dit maandblad te liggen (het enige verwijt dat haar kan worden gemaakt, ligt dan in het feit, dat zij derge lijke prietpraat ongecorrigeerd aan de lezers voorzet) maar kan evengoed liggen aan de vele veranderingen, die pro fessors woorden bij het ver talen en doorzenden van zijn hebben ondergaan. de bewering, dat de woorden Hoe het ook zij noordpool in de loop van 12 maanden maar liefst 18 percent zwaarder zou zijn gewor den dan de zuidpool, zou eerst maar eens aangetoond moeten worden. Hoe Hallen berg voorts aan een luchtcirculatie komt, die zorgt voor een opeenhoping van radio actieve wolken aan de noordpool en niet aan de zuidpool, is zelfs voor doorgewin terde meteorologen een raadsel. En daar mee staat en valt de hele nieuwe-slinger- beweging-theorie. Laten we kort zijn, de gevolgen van kernexplosies op de aardse condities zitten zó vol onzekerheden, dat nog geen enkele positieve uitspraak, dienaangaande' gewet tigd is. Zeker niet de uitspraken die de zucht naar sensatie dienen. Over verplaatsingen van de hemelpool zijn we overigens nog niet uitgepraat. Daarover een volgende keer. H. Pr till on

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 2