WYBERT Redding van de „Ebro"-bemanning was een knap stuk zeemanswerk Beverwijk gaat nieuwe Openbare Lagere school openen Nieuwe afdeling Wilhelmina- school officieel geopend H. de Boer: „Weer een zorg minder" f si Van dag tot dag Drie doden in het verkeer Culemborg mag watertarief niet verhogen V.S. eindigden 1957 met 2,36 miljoen werklozen Roemrijke staat van dienst uitknippen en bewaren SUS-LOTEN?? UITVERKOCHT!!! Trekkingen 14 dagen vervroegd, n.l. :18,19,21,24en 25 januari 1958 IS U TELEURGESTELD? APPEL 2" „TORENSCHOOL" GAAT NIET DOOR Nieuwe katholieke school „verhuist" wellicht naar plan Warande Bij „Oranje Nassau" pronkten duiven om prijzen Jaarvergadering met prijsuitreiking bij „de Meerweiden" (£)p de c~Praatótoel MAANDAG 13 JANUARI 1958 De dringende opropp van de minister van Maatschappelijk. Werk, pej. dr. M. A. M. Klompé, tot het beschikbaarstellen van tijdelijke woonruimte voor repatrianten uit Indonesië verdient onvoorwaardelijke steun. Het zou een voorwaardelijke steun hebben moeten zijn, wanneer de minister niet zelf reeds duidelijk de voorwaarden had genoemd, die deze aangelegenheid aan kleven en daarbij niet een goed begrip voor de moeilijkheden had getoond, die particu lieren in de huidige situatie verhinderen, spontaan de ingeving van hun hart te vol gen en hun deuren voor de verdrevenen open te stellen. In de eerste plaats garandeert de rege ring een selectie der repatriërenden naar de mate van hun aanpassingsgeschiktheid. Daardoor wordt zoveel mogelijk voorko men, dat de huisvesting een bron van we derzijdse ergernissen en wrijvingen wordt. In de tweede plaats wordt huisvesting ge vraag voor een tijdelijke periode, totdat definitieve huisvesting kan plaatsvinden. Dat is een zeer belangrijke factor, want de huiver van ruimwonenden tegen het idee van inwoning is vaak gebaseerd op de vrees, dat bij eventuele moeilijkheden de inwoning niet meer ongedaan kan worden gemaakt. Wanneer de tijdelijkheid van de opneming der repatrianten alsmede de bescherming tegen moeilijkheden ondubbel zinnig tevoren kunnen worden vastgelegd, zullen velen over hun kleinere bezwaren heenstappen en overgaan tot het beschik baarstellen van hun overtollige woon ruimte. Men kan bij de gemeentelijke instanties tevoren volledige inlichtingen over deze garanties verkrijgen. De eerste maanden zou aldus de nood der uit Indonesië ver dreven Nederlanders op zeer voorlopige wijze zijn gelenigd. De regering zal echter wel zeer consciëntieus gevolg moeten geven aan haar voornemen, een definitieve op lossing zo snel mogelijk na te streven, op dat de particulieren niet langer dan strikt noodzakelijk is gebonden blijven aan hun verplichting, die zij uit medeleven op zich genomen hebben. De gevallen, die door eventueel gunstige ervaringen van deze voorlopige periode een definitieve moge lijkheid zouden krijgen, schiften zich dan vanzelf uit. Bij dit alles moet worden aangetekend dat ook voor Nederlandse woningzoeken den, van wie velen al jarenlang naar een onderkomen zoeken, een garantieregeling betreffende de tijdsduur van inwoning een betere oplossing mogelijk zou maken. Wanneer bijvoorbeeld de huisvestings bureaus een op de woningbouw afgestemde aanduiding zouden kunnen verstrekken, waarin zou zijn vastgelegd binnen welke tijd de inwoningzoekenden naar globale schatting een eigen huis zouden kunnen krijgen, zouden vele jonge echtparen en ge zinnen minder moeite hebben een inwoning te vinden. De angst, onderhuurders niet meer kwijt te zullen raken dan via een nare gerechtelijke weg en dan nog na velerlei ellende, belemmert nog steeds de be reidheid van velen een deel van hun wo ning voor inwoning te bestemmen. Zondagmiddag omstreeks kwart vooi zes zag de heer R. W. B. K. uit Heemskerk, die met zijn bestelauto onderweg was naar Beverwijk, ter hoogte van de Rjgu- lierstraat aldaar plotseling iemand voor zijn wagen. Hij remde nog uit volle kracht, maar reed niettemin de wandelaar aan die enkele meters werd meegesleurd. Het was de 77-jarige heer H. T. Wessel uit de Reguliersstraat, die ter plaatse is over leden. De remmen van de auto waren in prima staat. De heer K. reed, naar de politie meedeelt, niet harder dan 4b kilo meter. Op de Sittarderweg in Heerlen is in de nacht van zaterdag op zondag de 65- jarige voetganger P. Hermans uit Heerlen aangereden door een personenauto, be stuurd door P. W. uit Heerlen. De voet ganger liep een schedelbasisfractuur op en is later in een ziekenhuis te Heerlen over leden. In de nacht van zaterdag op zondag is de 22-jarige A. W. Brugman uit L o e n e ,i op de Veluwe op de hoofdweg aldaar met zijn bromfiets door onbekende oorzaak tegen een langs de weg staande boom gereden Hij is ter plaatse overleden. Om het tekort op de gemeentebegroting te verminderen besloot de gemeenteraad van Culemborg enige maanden geleden tot verhoging van de waterleidingtarieven met 50 percent, hoewel het gemeentelijk waterleidingbedrijf gezonde bedrijfsuit- komsten heeft. Het ministerie van Economische Zaken heeft de gemeente thans echter bericht, geen goedkeuring voor deze tariefsverho ging te kunnen verlenen, omdat zij in strijd is met de prijsstabilisatiepolitiek der regering. WASHINGTON (UP) Gedurende de week, eindigend op 28 december 1957, maakten 2.360.400 werknemers in de Ver enigde Staten aansprak op werklozenuit- kering. In de overeenkomstige week van 1956 was dit aantal 1.467.500. Het hoogste naoorlogse weekcijfer werd in februari 1950 bereikt met 2.391.000 werklozen. (Vervolg van pagina 1) „We weten waar we moeten zijn", heeft Minneboo zaterdagavond kort na het ver trek uit Veere tegen zijn stuurman, met wie hij in de stuurkap stond, gezegd, toen hij in de verte een vuurpijl uit de zee om hoog zag kruipen. Het was op een andere plaats dan aanvankelijk was opgegeven, maar aan de vuurpijl wist Jan Minneboo groot kenner van het vaarwater in de mond van de Oosterschelde direct waar de „Ebro" zat. „Dat was op de West Banjaard", vertelde hij ons zondagmorgen, „op het bolletje van Banjer", zoals wij dat noemen." Het hoog ste plekje van de Banjaard, dat 's zomers bij laag water geheel droog valt; een plekje waar zeehonden wel eens liggen te zonnen. Daar was de „Ebro" precies bovenop ge lopen. Even voor negen uur was hij gealar meerd. Hij had zijn bemanning vlot bij elkaar en kort daarop liep de „Blanken- heym" het Veerse gat uit. „Storm uit noord, west, kracht zeven en een zeer holle zee, erger dan anders bij deze windkracht voor komt. Toen we ter hoogte van Vrouwen polder voeren en die vuurpijl zagen, wis ten we waar ze zaten. Om er zo vlug moge lijk bij te zijn, heb ik toen de kortste weg over de banken genomen, waar maar net genoeg water stond om niet aan de grond te lopen. Door branding en grondzeeën heen liep de „Blankenheym" het zeegat uit naar de uiterste westpunt van de Banjaard. Eenmaal bij de „Ebro" gekomen zagen we, dat de sleepboot met de voorsteven naar het zuiden lag. Grote brekers liepen over de boot heen. Het achterdek kwam al bijna niet meer uit het water. Op de brug zagen we de bemanning bij elkaar. Die brug was al zwaar beschadigd. „Een sloep hing als waardeloos brandhout in de davits", aldus de schipper van de reddingboot. „Aan bakboordskant ben ik toen langszij van de „Ebro" gevaren om ze de gelegen heid te geven over te springen. De eerste klap was al direct prijs. De dreg die op de voorsteven ligt, werd door de slag, waar mee we tegen de „Ebro" werden gesmeten, verbogen als een dun ijzerdraadje. Maar die klap gaf aan vijf man de gelegenheid de sprong te wagen en in ons vangnet te komen. Direct hield ik mijn boot af, liet de geredden onder dek brengen, stoomde rond om dezelfde manoeuvre te herhalen. Van het zuiden uit schoot ik weer langs bakboordzijde van de „Ebro" en gooide ter hoogte van de brug de motor op achteruit. Een zee smeet ons tegen de „Ebro" aan en nu sprongen zes mannen over. Bij de derde keer kwamen weer vijf opvarenden bij ons aan boord. Toen waren alleen nog de kapi tein, de stuurman en de marconist op het wrak." „Voor de vierde maaal slingerde ik mijn boot langs de „Ebro". De stuurman en de marconist sprongen. Kapitein Bruins slin gerde voor hij sprong de trommel met scheepspapieren in het vangnet en kort daarop was hij ook bij ons aan boord. Door de radio kon ik toen aan de roeierswacht van Vlissingen melden: „Ik heb ze er alle maal afgehaald en keer terug naar Veere." Twee gewonden had ik aan boord. De 63- jarige tweede machinist Vroombout sprong mis, kwam tegen een stut van het vangnet aan, maar bleef binnenboord. Hij had ge blesseerde enkels. Kok M. Slijp sprong ook minder gelukkig. Allen waren doornat. Kapitein Bruins had hen bevolen oliegoed en laazen uit te trekken, omdat als dat onverhoopt nodig mocht zijnzwemmen dan gemakkelijker is. In het vooronder en in de machinekamer konden de schip breukelingen wat op hun verhaal komen en de fles rum, die rondging, heeft hen goed gedaan." In Veere waar Jan Minneboo de gered den aan wal bracht het was inmiddels half een in de nacht beijverde zich ieder een het de schipbreukelingen naar de zin te maken. Zij kregen droog goed uit een dump, die daar nog aanwezig is uit de ramptijd. De burgemeester van Veere bracht zijn collega van Maassluis op de hoogte van de geslaagde redding. Iets wat zeer op prijs werd gesteld. Met auto's wer den de schipbreukelingen nog in de loop van de nacht naar Vlissingen overgebracht, waar zij in de warme bedden van een hotel spanning, kou en vermoeienis konden vergeten. Zij kregen zondagmorgen nieuwe schoenen en kwamen toen met de trein naar Rotterdam. Ook van de kapitein en bemanning van de „Lindekerk" werd een telegram voor de bemanning ontvangen. Men wenste de sleepbootbemanning geluk met hun redding. Tweede zeedag Koksmaat Cor van Ewyck uit Loosduinen (15 jaar) leed op de tweede dag, dat hij op de zeesleepvaart voer, al schipbreuk. Het laatst wat hij had kunnen doen, was' tijdens het varen naar de „Lindekerk" de maaltijd opdienen: haring, erwtensoep en een koude schotel. Kort daarop was hij schipbreukeling met de anderen. Hij was De gemaskerde Amerikaan, die als straf voor een foutief antwoord voor de Amerikaanse televisie een reis om de wereld moet maken zonder iets te zien, verblijft in Italië en geniet daar uitbundig van de geuren van de natio nale gerechten, de frisse bries van de Middellandse Zee en de parfums van de Italiaanse schonen, die hem be hulpzaam zijn bij zijn maaltijden. De dwaasheid verplaatst zich via Noord- Afrika nu naar het Verre Oosten. >DCXX<XOOOOOOOOOOOOOOOOOOOCOOOOOCOOCXDOOOOCOOOOCOOCOOO De „Ebro", een zeesleepboot van 800 pk en gebouwd in 1931, heeft een roem rijke staat van dienst achter de rug. j Het eerste belangrijke karwei in dat- zelfde jaar was toevallig ook op de Banjaard, toen de „Baron Gariogh" er in nood verkeerde. Alles liep toen goed van stapel en het in nood verkerende schip kon veilig worden binnengebracht. In 1937 behaalde de „Ebro" de blauwe wimpel voor de meeste sleepmijlen van het jaar: 16.308. g Gedurende de tweede wereldoorlog, j vijf jaar lang, heeft de „Ebro" dienst j gedaan op de Britse kust en er heel wat j 8 door torpedo's getroffen geallieerde schepen binnengebracht. Men zal zich voorts nog herinneren, dat ze in april 1956 onder uiterst moei- lijke omstandigheden op de Atlantische Oceaan de „Tilapa" naar veilige haven heeft gesleept. De „Ebro" heeft voorts de eerste hulp verleend aan de „Helga Bolten", het door zijn bemanning ver- 8 laten schip. Het vorige jaar maakte de sleepboot, nog een reis van 10032 zeemijlen rond Kaap de Goede Hoop van Gravesend naar Moml]fissa. In 1957 legde de „Ebro" een afstand af van in totaal 18.238 zeemijlen. Thans houdt men er ernstig rekening mee da t de „Ebro" zal moeten worden afgeschreven. Ze is dan verloren gegaan op dezelfde bank, waar ze haar loopbaan j is begonnen, coooooooooocoooooooooooooocoooooooooooooooooooooocxscoooc bij aankomst in Veere al bekomen van de schrik en zei, dat hij beslist weer naar zee zou gaan. Uit de voorlopige verklaringen van de tweede stuurman,die zondagmiddag met de geredden naar Rotterdam kwam, blijkt dat de peilingen gedprende de reis uit wezen, dat men ver van de ondiepten bleef. Op een gegeven moment kwamen de zeeën van alle kanten op de „Ebro" aan zetten en liep het schip aan de grond. Het is vrij zeker, dot de sleepboot het slacht offer is geworden van een wandelende bank, die zich kort geleden bij de West- banjaard heeft gevormd. Bij elke grond- zee kwamen grote hoeveelheden zand aan dek. Door de zee moet de „Ebro" toen op het bolletje van Banjer zijn geslagen, waar de reddingboot het wrak aantrof. „Hudson" maakt vast De „Lindekerk" was inmiddels zaterdag avond voor anker gekomen in het storm weer en dreef niet vei der naar de kust. Toch bleef sleepbootassistentie nodig. De „Hudson" waagde zich niet in de duister nis in de gronden en wilde daglicht af wachten. Ook de sleepboot „Titan" van n.v. Bureau Wijsmuller uit IJmuiden lag ter hoogte van Schouwen Duiveiand voor anker Zondagmorgen wist de „Hudson" de „Lindekerk" te bereiken en vast te maken. De sleepboot' heeft het schip naar Vlisssin- gen gebracht. De filmproducer Arthur Rank zal het diep betreuren dat de Ebro is ondergegaan. Want het vergaan haalt voorlopig een streep door zijn plannen. De Ebro lag in Vlissingen klaar voor een sleep naar Car diff. Daarna zou de sleepboot een week betrokken zijn bij filmopnamen voor de zeesleepfilm „Seafury". De Ebro zou voor die gelegenheid tijdelijk worden herdoopt in Fury en op de brug zou als gezagvoer der staan Victor MacLaglan. Rank had voor deze film de Ebro aangetrokken om dat dit schip de laatste stoomsleepboot was van het gerenommeerde type. De Britse filmers zijn gisteren nog inge licht over de ramp. Helderziende Dijkshoorn in KSA De helderziende, de heer Dijkshoorn, is een bekende figuur in Beverwijk gewor den. Na reeds verscheidene malen te zijn opgetreden komt hij nu weer op dinsdag 14 januari in het K.S.A.-gebouw. Ledenvergadering Rode Kruis De afdeling Beverwijk van het Neder landse Rode Kruis houdt op dinsdag 14 ja nuari in het colonnegebouw aan de Beeck- sanglaan een algemene ledenvergadering. Onder andere zal de begroting voor 1958 worden Vastgesteld en vindt een verkie zing van bestuursleden plaats. ADVERTENTIE dd. H.iÓ.Mfi; 1.600.000 loUn. InlichtingM H«emraaóssingel 303 Wenst u onmiddellijk na de trekking een lijst van de 5 trek kingen Gireer dan nu f. 0.25 op postrek. 4028, SUS, Rotterdam. Geen geld of postzegels in brieven, geen briefkaarten met extra postzegels, geen postwissels. Over enkele weken start een aktie van hetzelfde formaat ten gunste van de Nederlandse Militaire Oorlogsslachtoffers en nagelaten betrekkingen, genaamd Wederom 5 woonhuizen, ieder van f. 25.000.-, auto's, TV-toe- stellen. Totale waarde der prijzen ruim f. 200.000.-. Loten a f. 1.00 per stuk in 4 kleurenoranje, rood, wit en blauw. Laat reeds nu uw loten reserveren bij uw winkelier of gireer op postrekening 18 t.n.v. Appèl, Rotterdam. Bedenk vooral, dat uw lot het lot van vele nederlandse militaire oorlogsslachtoffers bepaalt. .600.000 loten. Inlichtingen: Heemïaadssingel 303, De voortgang van de woningbouw in de Beverwijkse uitbreidingsplannen „Arends- weg-Zuid" en „Warande" stelt de vraag aan de orde, of het aantal scholen daar voldoende is, om in de behoefte aan openbaar onderwijs te kunnen voorzien. De Julianaschool buiten beschouwing latend, moet dit onderwijs in de westelijke helft van de bebouwde kom worden „geleverd" door drie scholen: Noorderschool, Wolff en Dekenschool en Zeewijkschool. De Noorderschool en de Wolff en Dekenschool hebben al meer leerlingen moeten opnemen dan wenselijk is en de drie scholen samen zullen dan ook wel onvoldoende zijn om in de behoefte aan l.o., nadat de uitbreidings plannen zullen zijn voltooid, te voorzien. Weliswaar Is niet. bekend, hoe groot het aantal gezinnen, dat zich in deze om geving zal vestigen en voor hun kinderen openbaar onderwijs verlangen, zal zijn, maar dit aantal zal zeker zó groot zijn, dat stichting van een nieuwe school nodig zal zijn. De verwachting is al uitgesproken dat op den duur, nadat de uitbreidingsplannen Arendsweg-Zuid en Warande zullen zijn voltooid, en de gemiddelde klassebezetting zal zijn teruggebracht tot 30 leerlingen, voor de bebouwde kom vah Beverwijk nodig acht openbare scholen voor gewoon l.o. nodig zullen zijn. Hoewel verbetering van de klassebèzetting nog in het vooruit zicht ligt, moet, naar de mening van B. en W. worden aangenomen, dat stichting ener nieuwe school voor openbaar gewoon l.o. in het westelijke deel van de bebouwde kom Beverwijk urgent is. Het college stelt de raad dan ook voor over te gaan tot stichting van een nieuwe o.l. school op het terrein in het uitbrei dingsplan Warande, gelegen op de hoek van de verlengde Plantage en de Horn- laan. En een nieuwe plaats Voor het stichten van een r.-k. school voor gewoon lager onderwijs was oorspron kelijk aangewezen een terrein in het plan Arendsweg-Zuid, gelegen tussen de Olmen- straat en de Esdoornstraat. Bij het uitwer ken van de plannen bleek echter, dat het nagenoeg onmogelijk is op dit terrein op verantwoorde wijze een school te bouwen. ADVERTENTIE TEL.6000 DAG EN NACHT IN DE WILHELMINASCHOOL aan de Houtmanstraat te IJmuiden is zaterdag middag de nieuwe afdeling voor motorisch opvoedbare kjnderen officieel geopend. Onder de belangstellenden bevonden zich onder andere ger eentelijkc wethouders voor onderwijs en sociale zaken de heren H. de Boer en C. P. J. Maas, de directeur der plantsoenendienst de heer J. H. van der Burg, de gemeentelijk in specteur van het onderwijs de heer Al- gera en het hoofd van de G.G.D. de heer T. Ferwerda. De wethouder van onder wijs, de heer H. de Boer wees er in zijn openingsrede op, dat de gemeentelijke ge lukwensen niet alleen uitgaan naar de kinderen, doch ook naar de ouders en naar mejuffrouw Poelsema, die in de nieu we school de scepter zal zwaaien. „Ge kunt in een gemeente de activitei ten en bestuurskracht afmeten naar de zorg, die besteed wordt aan de chronisch zieken en de imbecielen", zei de heer De Boer. „Wij zijn er in de loop der ja ren in geslaagd vele plannen op dit ge bied te verwezenlijken." Hij achtte het van het grootste belang, dat aan deze kin deren de aandacht wordt geschonken, die zij nodig hebben. Het is niet een vorm van medelijden ,dat hulp wordt geboden, doch veeleer genegenheid en een streven om hen de opname in onze samenleving te vergemakkelijken," verzekerde de heer de Boer. Hij besloot zijn toespraak met allen, die medegewerkt hebben aan de totstandkoming van de nieuwe afdeling hartelijk dank te zeggen. Namens de IJmuidense afdeling van de vereniging „Tot Nut van het Algemeen" en „Volksonderwijs" zei de heer IJ. Reits- ma, dat hij alle verbeteringen in het onder wijs, met vreugde toejuicht en dat hem was gebleken, dat deze gemeente, wat de ze zaken betreft in vele gevallen zeer gun stig bij andere afsteekt. In de woorden van het hoofd van de Wilhelminaschool, de heer T. Westra konden allen de grote dankbaarheid van de leerkrachten voor dit nieuwe project beluisteren. De heer Westra, die nog geen jaar in deze gemeen te vertoeft kon geen woorden vinden voor de prachtige medewerking, die hij hier on dervonden heeft. Met name dankte hij de Plantsoenendienst, Gas en Water, Publie ke Werken Onderwijs, de inspectie van de afdeling Onderwijs en de G.G.D. voor de hulp, die zij tijdens de bouw geboden heb ben. Tot slot gewaagde de heer Westra van een nieuw plan om de volwassen imbe ciele miesjes op te vangen, zodat ook zij in staat gesteld kunnen worden na een mo torische opleiding een passende plaats in de maatschappij in te nemen. Hierna ging het gezelschap onder aan voering van de heer Westra een kijkje ne men in het nieuwe gebouwtje, dat gelegen is op het terrein van Gas en Water, tegen over de kruising J. P. Coenstraat-Evertsen- straat. De buitenkant van het schooltje doet niet vermoeden dat grote zorg en aandacht aan het interieur is besteed. Een compleet ingerichte keuken voor de oude re meisjes, weefgetouwen, een eethoekje en velerlei spelen staan gereed om de on derwijzers bij de opvoeding van de kinde ten dienste te zijn. Het terrein is te klein voor een school van het formaat, als daar nodig is. Ge tracht is nog door het ontwerpen van een soort „torenschool" tot een redelijke op lossing te komen, doch noch ten aanzien van de onderwijstechnische noch van de stedebouwkundige zijde van het project kon een aanvaardbaar plan worden ont worpen. Mede gelet op de conclusies van het scholenrapport zijn B. en W. van oordeel, dat deze school behoort te worden ge bouwd in het plan Warande. B. en W. geven de raad in overweging, in afwach ting van de zeer spoedig aanhangig te maken wijziging van het uitbreidingsplan Warande, in principe zijn goedkeuring aan deze plaatsbepaling te hechten. Zij delen de raad mede, dat een minderheid van het college van oordeel is, dat het niet is verantwoord van de zeer geringe opper vlakte grond in het plan Warande, welke uitstekend is gelegen en bestemd voor betere woningen, nog een deel te bestem men voor schoolbouw en dat het mogelijk moet zijn op het terrein in Arendsweg Zuid dat daarvoor speciaal is bestemd, een school te stichten. Zaterdagavond vond in de zaal van café „De Postduif aan de Kanaalstraat te IJmuiden de feestelijke uitreiking der prij zen plaats van de op 4 en 5 januari door ..Oranje Nassau" gehouden tentoonstelling. In zijn openingstoespraak dankte de voor zitter der vereniging, de heer J. Wanmaker allen, die aan het slagen van deze tentoon stelling hebben meegewerkt, in het bijzon der de heer A. de Waard, die zijn zaal enige dagen belangeloos ter beschikking heeft gesteld. Hierna ging de heer Wanma ker over tot het uitreiken der prijzen waarna men op een allerplezierigste wijze de avond doorbracht met kienen en een dansje. Veel te vlug naar ieders zin sloeg het klokje van gehoorzaamheid waarna een ieder tevreden huiswaarts toog. „Oran je Nassau" kan dan ook terugzien op een geslaagde tentoonstelling en een allerge zelligste feestavond. De priizen werden als volgt verdeeld Schoonste vogel van de tentoonstelling A. de Waard. Schoonste oude doffer J. Borgart. Schoon ste jonge doffer Th. Vendel. Schoonste jonge duif J. Boekweg. Klasse 1:1. A. de Waard: 2. J. Borgart; 3. J Clots: 4. J. Boekweg; 5. B. Visser: 6. J. v. Sikke lerus; 7. J. Dekker: 8. A. de Waard; i). A. Grave- maker. Klasse 2: 1. J. Clots; 2. A. Gravemaker 3. B. Visser; 4. A. de Waard: 5. J. v. Sikkelerus: 6. J. Verburg; 7. S. v. Leeuwen; 8. A. de Waard 9. A. Gravemaker. Klasse 3: 1. J. Boekweg; 2. Kraaienoord-Visser: 3. Kraaienoord-Visser: 4. A. Gravemaker; 5. J. v. Sikkelerus; 6. Chr. Prins; 7. Kraaienoord-Visser. Klasse 4: 1. Th. Vendel; 2. J Clots; 3. Th. Vendel: 4. A. de Waard; 5. A. Ban- nink; 6. J. Wanmaker. Klasse 5: 1. H. Harms: 2, A. de Waard. Klasse 6: 1. H. Harms; 2. Kraaien oord-Visser. Klasse 7: 1. J. Borgart; 2. J. v. Sik kelerus: 3. Idem: 4. H. Harms. 5. J. Wanmaker. Klasse 8: 1. J. Borgart: 2. J. v. Sikkelerus; 3. A. Gravemaker; 4. A. de Waard. De leden van de klaverjasclub „De Meer- weiden"-„Schulpen", die als onderafdeling van deze beide samenwerkende speeltuinen een toenemend aantal leden krijgt, zullen oo woensdag 29 januari in het clubhuis „De Pan" aan de Wijkerstraatweg hun eerste jaarvergadering houden. In deze bijeenkomst worden de prijzen uitgreikt van de onderlinge competitie, die op 22 januari eindigt. Voorts zal er een bestuursverkiezing zijn wegens uitbreiding van het bestuur met twee leden en het aftreden van de heer A. J. Mertens, voorzitter, die herkiesbaar is. Eerste lezing voor P.v.d.A.-vrouwen in 1958 De afdeling Velsen-Noord van de Vrou wenbond van de Partij van de Arbeid zal haar activiteiten voortzetten met een eer ste lezingavond in 1958, die dinsdag in het gemeentelijk ontspanningslokaal aan de Van Diepenstraat wordt gehouden. De dames zullen een voor de vrouw be langrijk onderwerp, verlucht met kleuren dia's te horen en te zien krijgen, waartoe een bekende kousenfabriek haar medewer king verleent. Fiscus Het zal de aandachtige lezer wellicht opgevallen zijn, dat ik vanaf deze Praat stoel zelden grapjes maak ten koste van onze minister van Financiën of de Inspec teurs van 's Rijks Belastingen. Per slot van rekening moet iemand de fondsen vergaren voor de aankoop van oorlogsbodems, leger- helmen en straaljagers. Dat geliefde stok paardje van stukjesschrijvers, conferen ciers, radio-grapjassen en televisie-leu kerds berijd ik dus ongaarne. Maar voor deze keer moet ik toch een uitzondering maken. Dat komt omdat ik gisteren een verhaal optekende, dat nu eens waar ge beurd is. Op Schiphol dronk ik een kop koffie met Herman, een dynamische, kettingrokende zakenman, die hoofdzakelijk in vliegtuigen leeft, volgens zijn dokter aan de managers- ziekte ten gronde gaat en zijn weinige vrije uren verdeelt tussen zijn hunkerend vrouw tje en drie dartele zoontjes. „Nou mag je drie maal raden wat een Italiaanse relatie mij in Milaan in m'n handen stopte", zei hij, terwijl hij opge wonden in zijn actetas groef. Ik wist het niet, maar hij had al een stel documenten tevoorschijn gehaald, die hij mij ter lezing aanbood. Er was een brief bij van de In specteur der Invoerrechten en Accijnzen te 's Gravenhage, gericht aan een Italiaan se firma die wel eens goederen naar Ne derland verzendt. Het in de Engelse taal gestelde relaas kwam hierop neer: Inge volge de Wet op de Omzetbelasting 1954 bent u belasting verschuldigd over de ja ren '55, '56 en '57. Wilt u dus bijgaande aangiftebiljetten even invullen en het ver schuldigde bedrag overmaken op de giro rekening van de Ontvanger". „Hoe vind je zoiets?", hijgde Herman, en hij wees op de bijlagen, die bestonden uit Nederlandse aangiftebiljetten, compleet met de mededeling dat „Hij, die een aan gifte biljet onjuist of onvolledig doet, enzgestraft wordt met gevangenis straf van ten hoogste vier jaar en/of geld boete van ten hoogste f 20.000". „Die lui in Milaan snappen er geen blik sem van", riep Herman. „Wat hebben die nou te maken met een Nederlandse wet op de omzetbelasting? En die biljetten kun nen ze niet eens lezen! Zou jij het leuk vinden om morgen een belastingpapier uit Italië te krijgen, of betaal je nog niet ge noeg aan Hofstra?" Toen hij tien minuten later haastig weg- beende om het vliegtuig naar Londen te pokken, vroeg ik mij af waar dat heen moest. Als wij de Italianen en de Fransen en de Duitsers en de hele wereld aangifte biljetten sturen ingevolge de Wet op de Omzetbelasting 1954, wat kunnen we dan verwachten? Dat ze terug gaan schieten natuurlijk! Dat we binnenkort bekogeld worden met belastingpapieren uit Rome, Parijs, Bonn, Stockholm, Londen Met het verzoek om aagifte te doen en te betd ien, ingevolge la Loidat Gesetz the Law Waar gaat dat héén, meneer de Inspec teur der Invoerrechten en Accijnzen te 's Gravenhage? En als die Milanees op die brief van u nu eens niet antwoordt (wat waarschijnlijk is) en niks betaalt (wat wel zeker is)? Stuurt u dan de deurwaarder naar Italië? Of wordt de directeur van die Italiaanse firma gearresteerd als hij nog eens' in Holland naar de tulpen en de molentjes komt kijken? En voor vier jaar in het cachot geworpen? Als u dit stukje leest, meneer de Inspec teur, laat u het me dan eens weten? Ik brand eenvoudig van nieuwsgierig heid. Am. de Vita ADVERTENTIE Bij guur weer M kunt U verkoudheid voorkomen met Er was vorige week een groot tekort aan rondvis. De braadschelvis kon oplopen tot 65.per kist en wijting tot 50.Ook kabeljauw was duur, al kocht de Belg veel in Denemarken. Van de platvis was er weinig. De schol- prijzen lagen hoog. Ook de tongen waren duur, al zakte de tongprijs zaterdag bedui dend voor de grofste soorten. Grote schol werd voor een goede 40. verkocht, grootmiddel voor 50.met een goede 70.voor de zetschol en schol I. Dat de schol II 60.per kist deed is te verklaren. Zaterdag gaf de handel zelfs 50.voor een kistje schol III. De export wilde graag de lichtste soorten tongen hebben. Zaterdag, bij een nog on verwachte aanvoer door 20 loggers van ruim 15.000 kg deden de slips, tongen I en kleinmiddel tongen boven de f 4.per kg. Lappen en grootmiddel tongen daalden flink: van ruim 4.tot ongeveer 3.50 per kg. De Westkust-haring heeft voor goede be sommingen gezorgd. Met een schitterende 60.000.lag de „Haarlem" aan de kop. De andere schepen besomden uit de Ierse Zee rond de 30.000.—. Mag de Zuidzijde over de eerste week van het nieuwe jaar tevreden zijn, de han del kan dit niet zeggen. Dank zij grote im porten van Duitse koolvisfilets en kabel jauwfilets, Deense gullen, en wat Belgische import heeft zij getracht, haar klanten zo goed en zo kwaad als dat ging, tevreden te stellen. Een succes is zeker niet geboekt. Ook deze week wordt het voor de handel weer moeilijk. Met de meeste grote traw lers en loggers op de haringvangst, is de te verwachten aanvoer van schelvis en wij ting klein. Er zal weer een (te) hoge prijs gegeven moeten worden. Het was ook een slechte week voor de vrieshuizen. Honderden en nog eens hon derden kisten vis zijn uit de cel gehaald, om althans de kleinhandel nog aan wat handel te helpen. Bovendien werd de han del bij wijze van nieuwjaars-verrassing verblijd met een circulaire van de vries huizen, dat per 1 februari de invrieskosten weer zijn verhoogd.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 5