Beverwijks meisje kneedt klei tot kleurige kralen Vanmorgen in de vishal en op zee DE MENS EN ZIJN LIEFHEBBERIJEN 11 Nalatigheid oorzaak van brand in Zutphen Goeree-Overflakkee wil een brug Bekneld geraakt tussen twee walsrollen Pacifistische socialisten houden bijeenkomst „Stefan Borkos" door „Kunst zij ons Streven" Kustvaarder „Frean" liep op onbekende zandbank „Nestor" naar coaster met machineschade Jelle Post heeft thans de leiding Gemeentevoorschrift Uniforme gordijnen in bejaardenhuizen te Joure DINSDAG 14 JANUARI 19S8 MEMAND ZAL het ontkennen. De achttienjarige Gudy van der Schoor uit de Zweedselaan in Beverwijk is een charmant meisje. Maar Gudy is nog meer. Zij is tevens „kralenbakster". Zij bakt echter geen kralen om in haar levens onderhoud te voorzien. Daar bieden de Koninklijke Nederlandse Hoogovens en Staalfabrieken haar namelijk de gelegenheid voor. Overdag waart Gudy daar op de propaganda-afdeling rond om allerlei nuttige karweitjes op te knappen. Maar eenmaal weer thuisgekomen, spoedt zij zich naar een bergje boetseerklei en dan zegt Gudy niet veel meer. Zij knéédt dan. 'En reken er op, dat zij doorkneed is in het kneden. Als vijftienjarig meisje is Gudy met haar liefhebberij begonnen. Op een dag liep zij langs een winkeltje, waar allerlei aardige halskettingen waren uitgestald. Gudy vond ze ook wel leuk, maar tevens rijpte er een plan in haar hoofd. „Dat kan ik zelf ook wel", dacht zij en onverwijld repte zij zich naar een ander winkeltje om wat boetseerklei te kopen. En van dat ogen blik af is zij ijverig aan het kneden ge slagen. Eerst kralen, later ook allerlei grillige, van fantasie en artisticiteit ge tuigende halsket tingen. Aanvankelijk experimenteerde zij maar wat. Juist daardoor leerde zij echter alle kneed- en andere kneepjes van het edele ambacht kennen. En nu weet zij precies hoe zij haar figuurtjes moet kneden, hoelang zij ze moet bakken en hoe zij ze moet be schilderen en lakken. „Hoe zij die gaatjes in haar kralen krijgt", informeren wij belangstellend. „Nou, dat is heel eenvoudig", legt ze uit. „Ik kneed de klei gewoon om een breinaald en als de klei hard is geworden gaat ze er af en wordt ze gebakken. „Waarmee en waar op zij bakt". „Gewoon op de kachel" zegt zij. „Eerst probeerde ik het in de kachel. Dat werd aan de ene kant wel een succes. Aan de andere kant ook weer niet". Tusseti de sintels „VERTEL DAAR eens iets meer van", dringen wij aan. „Op aanraden van een glazenier, die hier in de buurt woont en waarvan ik een tijd lang les heb gehad, heb ik de kleifiguur- tjes op een blikje in een bloempot in de kachel gedeponeerd. Door de hitte barstte de bloempot en al mijn figuurtjes tussen de slakken, zeg". Gudy gunde haar moeder geen tijd om de asla te legen, maar wierp zichzelf bij uitzondering op de resten van de kolen (Gudy houdt namelijk niet van huishoude lijke werkjes). Naarstig wroette zij in de rommel en haalde haar figuurtjes tevoor schijn. Ze hadden zich met de gesmolten tin van het blikje vermengd en waren keihard geworden. Zo was er weer een nieuw bak-procédé ontdekt. „Of zij nog eens op een dergelijke ma nier wil gaan bakken". „Misschien", zegt Gudy, „misschien pro beer ik het nog eens op die manier". „Lekker glad" DAN VERTELT zij, waar zij doorgaans haar kneed-praktijken bedrijft. De aan recht in de keuken vormt haar monopolie wat dit betreft. „Die is lekker glad", zegt zij. „Daar rolt de klei zo mieters op". Als dat is gedaan moeten de klei-ding- sigheidjes drogen om vervolgens op de kachel in de huiskamer te worden gebak- ken. Maar dan komt voor haar het aar digste werk. De figuurtjes worden vervol gens geverfd. Met doodgewone plak'aat- verf. Meestal restjes uit tubes, die zij her en der bij elkaar bedelt. „Of zij wel eens een tubetje hier of daar achteroverdrukt". Zij blijkt zich echter alleen maar tot het leegdrukken van de tubes te bepalen, want zij reageert verontwaardigd met: „Natuur lijk niet, dat doe je toch niet". Maar toch Vorige week heeft op de opslagkamer van de „Calpam Vloeibaar Gas" te Zut phen een brand gewoed, die voor 70.000 schade heeft aangericht. Onder meer ging een kantoorgebouwtje in vlammen op. Een onderzoek heeft uitgewezen dat een arbeider niet de nodige voorzorgsmaatre gelen heeft genomen bij het ledigen van een tankwagen met propaangas. Hij heeft verzuimd een zich aan de wagon bevin dende kraan dicht te draaien. Bij het ont koppelen van een ijzeren pijp tussen de uitlaat van de wagon en de leidingen naar de opslagtank is onder een druk van vijf a zes atmosfeer gas ontsnapt. De man kon toen het verloopstuk niet meer hou den. Het moet of het laddertje van de wagon hebben geraakt of op de stenen zijn gevallen, waardoor een vonk ontstond en het gas vlam vatte. ',e:\ steekvlam stak het kantoor in brand. De gemeenteraden van gemeenten op Goeree-Overflakkee hebben hun ernstige ontstemming geuit over het besluit van de minister van Verkeer en Waterstaat, de bouw van een vaste brug over het Haringvliet uit te stellen wegens de nood zaak tot beperking der uitgaven. De ge meenteraden kwamen in spoedeisende vergaderingen bijeen en hebben alle een gelijkluidende motie aangenomen, waar in de volksvertegenwoordiging wordt ge vraagd niet in te stemmen met het be sluit van de minister en te bevorderen dat nog dit jaar rnet de bouw van de brug een begin wordt gemaakt. Gudy verft haar kleifiguren, die zij van te voren op de kachel, zo maar midden in de huiskamer, heeft gebakken. Zoals men kan zien heeft zij veel plezier in deze bezigheid. zagen wij een ietwat ondeugende twinke ling in haar ogen, of wij moeten ons wel heel erg vergissen. „Atelier" VERVOLGENS toont Gudy ons haar „atelier", een klein doosje, dat vroeger werd gebruikt voor het opbergen van dia's, maar dat thans onderdak verschaft aan kleine omgekrulde tubes met restjes plakaatverf. Ijverig haalt zij hierna enige van haar mooiste voortbrengselen van haar kunst tevoorschijn „Hoe zij die glans op de figuurtjes ver krijgt.". „Dat doe ik met een beetje lak, heel eenvoudig", merkt zij op. Gudy vertelt, dat zij altijd al bedreven was in tekenen. Meestal tekent zij meisjes koppen, die zij vaak op een plaat hard board op haar afdeling bij de Hoogovens prikt. Af en toe verkoopt zij een van haar ket tingen. Uiteraard voor een prijs, die be neden de winkelprijs ligt. „Het materiaal kost me bijna niets. Een habbekrats. Alleen gaat er veel tijd in zitten", zegt Gudy. Wij vragen of zij trots is op haar pro- dukten van eigen hand. f,Ik ben er hele maal niet trots op", zegt zij ronduit. Prul „KIJK DIT is een van de eerste ket tingen, die ik maakte. Vind ik eigenlijk maar een prul", bekent zij. Wij zouden dat zo op het eerste gezicht niet willen be weren, Maar ook is zij niet altijd tevreden over haar latere produkten. „Je kunt het altijd wel beter doen", merkt zij wijsgerig op. Dan onthult zij, dat zij haar halsket tingen zelf ook heel vaak draagt. „Kijk dit heb ik ook gemaakt". Zij wijst naar een kleurige kralensnoer om haar hals. „Meestal verf ik ze in de kleur, die in overeenstemming is met mijn jurk", voegt zij er aan toe. Op de vraag of zij zelf haar jurken maakt antwoordt zij ontkennend, maar wel blijkt, dat zij zelf de ontwerpen voor haar japonnen tekent. „Mijn moeder koopt de stof en maakt jurken. Dat is wel zo makkelijk'-'. VERDERE liefhebberijen heeft zij eigen lijk niet. Wel houdt, zij van lezen. „Maar voor het huishouden ben ik ongeschikt, zegt mijn moeder". Maar dat is ook niet zo erg belangrijk als je aardige kraaltjes kunt bakken. Niet bepaald een alledaagse hobby overigens. Het zal overigens wel een liefhebberij blijven, naar Gudy verzekert. Zij denkt er althans nu nog niet aan er haar beroep van te maken. „Hoe leuk het ook zou zijn", zegt zij. Zondagavond is de walsombouwer J. P. uit Beverwijk in de mechanische werk plaats van Breedband bij het transport van walsrollen tussen twee rollen bekneld ge raakt. Ten gevolge hiervan moest hij met inwendige kneuzingen worden opgenomen in het Rode-Kruisziekenhuis te Beverwijk. „Verboden Spel" voor NVSH in het Hervormd Jeugdgebouw Vrijdagavond 17 januari om acht uur houdt de afdeling Velsen van de Neder landse Vereniging voor Sexüele Hervu'.'- ming in het Hervormd Jeugdgebouw te IJmuiden een filmavond. Vertoond worden de 'films: „Verboden Spel" en „Senor Droopy". De hoofdfilm „Verboden spel" zal door de Amsterdamse sexuoloog dr. Musaph worden ingeleid. De afdeling IJmond van de Pacifistisch Socialistische Partij houdt dinsdag 28 ja nuari in het Jeugdgebouw aan de Rem- brandtlaan in IJmuiden-Oost haar eerste openbare bijeenkomst in dit jaar. De lijst aanvoerder, de heer Redeleer, zal het woord voeren. Voor haar tweede toneeluitvoering in dit seizoen heeft de r.k. toneelvereniging „Kunst Zij Ons Streven" in IJmuiden ter afwisseling de voorkeur gegeven aan de romantiek en met deze keuze bewust de bezwaren verworpen, welke zo gemakke lijk tegen dit genre kunnen worden inge bracht. En deze bedenkingen zijn dan meestal gericht op het gebrek aan logica in de constructie, omdat de auteur in een doelbewust streven naar emotionele tafe relen in een romantische omgeving, de waarschijnlijkheid meer geweld moest aan doen dan artistiek is verantwoord. Tenzij hij tot de schrijvers van klasse behoort, die hun stukken kunnen voorzien van een boeiende dialoog of een intrige, welke door de knap gevonden verwikkelingen toch tot aandachtige beschouwing dwingt. En juist in dpze factoren is Arie van der Lugt met zijn toneelspel „Stefan Borkos" allerminst geslaagd. Want de verschillen de figuren, die gezamenlijk dit zigeuner drama op gang moeten houden, zijn ner gens waarlijk levende mensen geworden in wier problemen men kan geloven. Voor namelijk omdat de auteur de karakterte kening volledig heeft opgeofferd aan de geforceerde effecten, welke hij voor dit stuk noodzakelijk achtte. Want men kan immers acteurs geen zigeuners laten ty peren, door hen uitsluitend voor te schrij ven met de ogen te fonkelen en hen on der het uitroepen van „Vuile hond!" tel kens messen en dolken te laten trekken. En met welk een naïviteit werd bijvoor beeld ook de oude waarzegster Katinka ge tekend, wier verbluffend rake voorspellin gen alleen op gezag van de schrijver voortdurend worden gerealiseerd. Even als de zonderlinge „rechtzittingen" met de dictatoriale uitspraken van de zigeuner koning zweepslagen en schandpaal! alles holle effecten, waarmee op een vrij goedkope manier naar de gunsten van het publiek wordt gedongen. En dan behoeft het cliché-verhaal, over de strijd om de gunsten van het zigeunermeisje Ilonka tussen Stefan Borkos en de natuurlijk schatrijke koopman uit Budapest, nog niet eens te worden naverteld. Het is dus voor de recensent allerminst eenvoudig op een dergelijk zwakke basis de prestaties van „K.Z.O.S." zuiver te be oordelen. Van de twee opvoeringen, welke van dit stuk in het Patronaatsgebouw wer den gegeven, heb ik die van zondag ge zien en daarbij kon in de eerste plaats een bijzonder grote bijval van de zijde van het publiek worden geconstateerd. Van niet minder betekenis was te kunnen vaststellen, dat ..K.Z.O.S." momenteel een periode van grote bloei beleeft, die het deze vereniging mogelijk maakt een toneelspel met een vrij omvangrijke rol verdeling welhaast perfect voor het voetlicht te brengen. Dit slaat niet alleen op de bezetting, maar eveneens op rolken- nis, dynamiek, kostumering en verdere entourage. Voor dit laatste mag regisseur A. H. Holtslag de lof niet worden onthou den, die hij met deze voorstellingen heeft verdiend. Want wat het stuk zelf aan im portantie ontbrak, werd door „K.Z.O.S." dikwijls met visuele middelen en techniek nog gedeeltelijk gecompenseerd. Door dit alles is deze keuze niet geheel onverklaar baar, want de spelers vinden in dergelijk romantische scènes telkens een dankba re aanleiding zich geheel op de planken te kunnen uitleven. En dit geschiedde voortdurend door H. Zwanenburg als de geëmotioneerde titelheld en mevrouw A. Zwanenburg-de Weers, als het besluitelo ze zigeunermeisje. Verder waren er een temperamentvolle Margitka van mevrouw G. van Rixel-Webbe, een ruige zigeuner adjudant van J. Donker en een „prachtig" schurkentype van P. de Weers. Alleen mevrouw C. van der Linden was ditkeer minder gelukkig in haar uitbeelding, om dat zij haar beschaafde articulatie niet met de te spelen figuur in overeen stemming had gebracht. Aldus zagen wij als het ware in 'it kader een oude heks, die zich uitdrukte als een douairière. En doordat de mij ter beschikking staande plaatsruimte welliclV reeds is overschre den, kunnen geen andere spelers meer worden genoemd. Zij mogen er echter van overtuigd zijn te hébben meegewerkt aan een opvoering, die het prestige van „K.Z.O.S." allerminst heeft geschaad, al vond ik dan ook persoonlijk de keuze van het stuk minder gelukkig. Jan van Dam Ambassades. De Nederlandse en Is raëlische regering hebben besloten hun di plomatieke vertegenwoordigingen in Den Haag en Jeruzalem te verheffen tot am bassades. Raad voor de Scheepvaart Enige uren lang hebben de leden van de Raad voor de Scheepvaart te Amster dam gebogen gezeten over de nautische kaarten van de westkust van Zuid-Afrika en met name van Port Nolloth, een zeer kleine binnenhaven achter een gevaarlij ke rifbarrière, waar op 30 juni vorig jaar de 362 ton metende kustvaarder „Frean" van de rederij F. Alberts te Rotterdam op een zandbank liep en verloren is ge gaan. Het schip was niet meer te redden. De hoofdinspecteur voor de scheepvaart, de heer J. Metz, zei van mening te zijn dat de gezagvoerder niet te kort is ge schoten bij de navigatie. De enige lering, die men volgens de heer Metz uit deze stranding kan trekken is dat men bij het aandoen van haventjes buiten de norma le grote scheeproutes meer risico's loopt. Hoe men deze risico's wil dekken is een vraag, die niet ter beoordeling van de Raad voor de Scheepvaart ligt. De kapitein heeft, zo bleek uit zijn ver klaringen voor de raad, alle noodzakelij ke voorzieningen getroffen. Hij had bij laag water niets ontdekt van de gevaar lijke zandbank, die naar later bleek, zich uitstrekte tot in de vaargeul. Hierop is het schip bij het verlaten van de haven vastgelopen. De havenautoriteiten had den de gezagvoerder niet gewaarschuwd. Men is in dergelijke haventjes volkomen afhankelijk van de adviezen der lokale havenautoriteiten. De kapitein voer met zijn schip geregeld van Kaapstad naar Port Nolloth met ladingen arts. Hij was ter plaatse goed bekend met de situatie. De raad zal later uitspraak doen. De sleepboot „Nestor" van bureau Wijs muller te IJmuiden is vanmorgen uit IJmuiden vertrokken naar de Nederlandse kustvaarder „Carpe Diem", die op 85 mijl n.w. van IJmuiden met machineschade ronddrijft. De kapitein heeft assistentie van de fa. Doeksen afgewezen en hij aan vaardde hulp van Wijsmuller op Lloyd's Open Form. Het schip meet 500 ton en is in 1957 gebouwd. De „Nestor" moet de „Carpe Diem", die twee uitgelopen lagers heeft, naar IJmuiden brengen. Onderlinge DC IJ-wedstrijden De onderlinge DCIJ-wedstrijden zijn nog altijd niet ten einde. DCIJ krijgt namelijk versterking van de ex-Helderse speler Bos. De populaire voetballer Jan Tielrooy heeft te kennen gegeven dit jaar ook aan de DCTJ-competitie te willen deelnemen. Zijn eerste partij verloor Jan Tielrooy van J. Waal, maar al bij al was het toch een boeiend damgevecht,. Ook het nieuwe lid Jan Tijms moest erkennen dat met de speelkracht van DCIJ-ers niet te spotten valt. Tijms verloor volgens de regelen der kunst van Piet Binkhorst. Dukel en Laros werd een partij waarin beiden elkaar weinig toegaven. Het kwam in deze partij tenslotte tot remise. L. Vooys won op keurige wijze door „Coup de Royal" van J. van Straten. Deze steeds terugkerende rondslas maakt nog steeds slachtoffers. G. Postma en Theo Tielrooy besloten tot remise. Jelle Post heeft nog steeds de leiding, maar heeft dan ook reeds 12 partijen ge speeld. De stand van het toernooi is: J. Post (12) 14 p., T. Tielrooy (8) 12 p., Leo Binkhorst (12) 12 p.. Jan Waal (12) 12 p., Bosma (14) 12 p., P. v. d. Berg (7) 11 p., Dukel (6) 10 p.. L. Vooys (7) 10 p., W. v. Wort (6) 9 n.,Roozenburg (4) 8, T. Postma (7) 8 p.. P. Kok (7) 8 p., J. v. Straten (8) 8 p., H. Leeuw (8) 8 p.. D. Ott (8) 7 p., C. Kaan (12) 7 p., Laros (5) 6 p., J. de Boer (6) 5 p., Swier (5) 4 p., Bink horst (6) 3 p., Beukema (2) 2 p., Meyer (7) 1 p., Gomes (8) 3 p., Jan Tielrooy, Jan Tijms 0 punten. De tussen haakjes geplaat ste cijfers geven het aantal gespeelde par tijen aan. Wolfgang I, prins Carnaval van Mün- chen en prinses Carolin hebben hun glorieuze intocht gehouden in het „Deutsche Theater", waar zij voor hun kortstondige regeringsperiode gekroond werden. Deze kroning is volgens de traditie het eerste hoogtepunt in de carnavalsviering. Goed en slecht weer, grote en schrale vangsten hebben elkaar de laatste dagen op de Noordzee en in de Ierse Zee af gewisseld. Vrijdag was het slecht weer in de Ierse Zee en deden de schepen twee of drie trekken. De dagvangsten waren van 600 tot 200 manden. De „Haarlem" ving toen 600 manden van twee trekken, Machiel HD 108 180 manden van drie trekken, Maria van Hattem 100 manden van drie trekken, Postboy 400 manden van drie trekken, Beatrice IJM 172 250 manden van twee trekken en de Vios I 250 manden haring van drie trekken. De windkracht was 6 tot 7. Maandag werd ook een goede visserij gemeld met goed weer en dag vangsten van 500 tot 300 manden haring. De Vios I ving 300 manden haring op deze dag, de Beatrice elf last, de Francina 450 manden, de Haarlem 300 manden. De Postboy ging thuisstomen met 1200 kisten. De Helderse trawler „Machiel" HD 108 liep een mankement op aan de motor en besloot Milford Haven binnen te lopen. De vangst, bestaande uit 500 kisten haring, zou daar eveneens gelost worden. Zondag werd een slechte visserij ge meld bij Ierland. Toen werden 200 tot 100 manden per dag gevangen. De Francina ving 150 manden en de „Claesje" 175 manden. Om de Noord lagen de schepen vrijdag te steken bij windkracht 9 tussen 59 en 60 gr. noorderbreedte. Er werden drie trekken gedaan voor 100 tot 80 manden schelvis en kabeljauw. De „Curasao" trok de Noord in op deze dag. Zaterdag was het ook nog stormweer, windkracht 8 en niet vissen. De Job Gouda deed een trek voor 60 man den koolvis en kabeljauw. Zondag was het goed weer om de Noord. Er werd gevist tussen 60 en 58 graden noorderbreedte. De trawlers deden drie trekken voor 100 tot 80 manden schelvis en koolvis. De Emma ving van twee trekken 90 manden kleine schelvis en wijting; de Elie deed een trek van 20 manden schelvis, de Curasao een trek van 30 manden schelvis en koolvis en de Herman een trek van 50 manden schlevis en gullen. Vrijdag vingen de loggers en kotters bij de Pittboei in drie trekken van 100 tot 80 kg tong en 8 tot 7 manden schol en wijting. Het was toen slecht weer met windkracht 7 tot 8. Zondag vingen de loggers met goed weer dagvangsten van 110 tot 90 kg tong en 10 tot 7 manden schol en wijting. Te hoge prjjs Wy vernemen dat de staat de stoom trawler VI. 77 „Abraham" voor de ver koop naar Griekenland heeft aangeboden. De prys is naar de mening van de rederjj, die er belangstelling voor heeft, te hoog. Op de onlangs gehouden veiling werd de staat eigenaar van de VI. 77 voor f 150.000. Thans zou f 180.000 gevraagd zijn aan de Griekse rederij. Nieuwe trawler De nieuwe trawler SCH 162 van de rederij Jazon, die bij een Amsterdamse scheepswerf is gebouwd, zal vandaag of woensdagavond in de Scheveningse haven aankomen. Een en ander is afhankelijk van de weersomstandigheden. Bij gunstig weer zou vandaag op het IJ de technische proefvaart worden ge houden. Vanmiddag of woensdagmiddag zal de nieuwe trawler van IJmuiden naar Scheveningen varen, waar het schip in de loop van de avond wordt verwacht. SCH 162 heeft een lengte van 43 meter, een breedte van 7.50 meter en een diepte van 3.80 meter. Een 600 pk Industrie-motor zorgt voor de aandrijving. Uitbreidingen In de volgende raadsvergadering te Den Haag op 20 januari zal aan de orde komen een voorstel van B. en W. om naar ont werp van de heer J. F. Heijligers, archi tect bij de dienst van gemeentewerken over te gaan tot uitbreiding van de Zee vaart- en Visserijschool aan de Treiler weg te Scheveningen, waarvan, naar aan genomen mag worden, de rijksgoedkeuring zal worden verleend. De totale kosten van het project, dat op het terrein achter het bestaande gebouw in drie bouwlagen zal worden uitgevoerd, worden op circa f 945.300 geraamd. Deze kosten dienen door de gemeente te worden gefourneerd, doch op basis van de Nijverheidsonderwijswet, zal het rijk 40 jaar lang 75% van de rente en de aflossing voor zijn rekening nemen. De begane grond van het nieuwe gebouw zal omvatten twee theorielokalen, een lokaal voor visbehandeling, een lokaal voor bankwerkerij, een conciergekamer en een wasruimte. Op de eerste verdieping komen drie theorielokalen en op de tweede ver dieping een brei- en boetzolder met maga zijn. In de kelder zullen een kuiperij en een fietsenbergplaats worden ingericht. Vergadering De tweede openbare vergadering van het bestuur van het Visserijschap wordt gehouden op donderdag 30 januari, des middags om 3 uur in het gebouw van de Sociaal Economische Raad te "s-Graven- hage. Op de agenda staat onder meer: de vaststelling van de verordening vergoe dingen leden, vergoedingen voorzitter, vaststelling begroting 1957-1958 en vast stelling heffingsverordening 1958. In het Friese stadje Joure zijn 42 woningen voor bejaarden in gebruik geno men. Het gemeentebestuur had dwingend voorgeschreven, dat voor de ramen van de woningen geen zogenaamde broekgordij nen, maar alleen recht neerhangende vi trage mag hangen, zulks op advies van de architect, ir. A. Bonnema uit Leeuwarden. Deze was namelijk bij het bestuderen van foto's van nieuwe wijken tot de conclusie gekomen dat het architectonisch geheel ge schaad werd als voor de ramen ver schillende modellen gordijnen hingen. En kele weken geleden, vóór de woningen werden betrokken, heeft het gemeentebe stuur alle toekomstige bewoners van de bepalingen op de hoogte gesteld. Er is één bewoner, die nu uit protest geen gordijnen voor de ramen heeft gehangen. Een ander is van plan rood-wit-blauwe gordijnen aan te schaffen. Prijzen van maandag Heilbot f 4.00—2.30; gr. tong f 4.20— 3.50; grm. tong f 4.203.30; kim. tong f 4.60 —4.10; kl. tong I f 4.40—3.90; kl. tong II f 4.003.60; Tarbot I f 4.303.40. Alles per 1 kg. Tarbot II f 134—122; tarbot IV f 92—50; gr. schol f 38—31; grm. schol f 46—35; kim. schol f 76—67; kl. schol I f 76—66; kl. schol II f 82—44; Schar f 61— 40; verse haring f 27—22; makreel f 37—30; gr. schelvis f 6658; grm. schelvis f 7060; kim. schelvis f 7065; kl. schelvis I f 73 66; kl. schelvis II f 65—42; wijting f 58— 32,; gr. gul f 5547; mid. gul f 5241; kl. gul f 46—37; poontjes f 35—26; kl. kool vis zw. f 36—32. Alles per 50 kg. Gr. kabeljouw f 340—182; gr. koolvis zw. f 92—82. Alle per 125 kg. Aanvoer van maandag 523 kisten tong en tarbot; 1 heilbot; 920 schol; 38 schar; 2460 haring; 15 makreel; 268 schelvis; 193 wijting; 250 kabeljauw en gul; 20 poon; 90 koolvis; 22 diversen. Totaal 4800 kisten. Besommingen van maandag IJM 10 Hattem 32320; IJM 57 Medan 25550; IJM14 10860; IJM75 6980; KW48 8880; KW 74 12560; KW16 9080; KW175 6040; KW141 13020; KW127 6720; KW159 9110; KW80 27430; KW85 10000; KW126 6980; KW51 5340; VL190 9010; HD87 5770; KW41 7240; KW33 8770; KW155 610; KW52 6360; KW40 10770; KW129 7070. Vandaag 6400 kisten De aanvoer te IJmuiden bestond vandaag uit ruim 6400 kisten vis en haring. Er wa ren 85 kisten wijting, 120 schelvis, 115 kabeljauw en gul, 285 koolvis, 3700 haring, 35 makreel, 80 varia, 2000 bliek, sardien en toters en 270 stuks stijve kabeljauwen. De Postboy voerde hiervan aan 1500 kisten verse haring, 25 schelvis en 5 diver sen; de Job Gouda 95 kisten schelvis, 115 kabeljauw en gul, 280 koolvis, 35 makreel, 130 haring, 80 wijting, 270 stuks stijve kabeljauwen; de KW. 81 met 1250 kisten verse haring, 5 koolvis, 5 wijting, 30 diver sen en 100 kantjes haring; de VL. 121 met 800 kisten haring, 405 kantjes en 30 di versen. De spanvissers zorgden voor de bliek, sardien en toters. Prijzen van vandaag De export nam de kabeljauw en grove schelvis af. De regels grote kabeljauw maakten f 148f 152, kleine f 81f 71, kisten grote kabeljauw f 210f 242, kleine f 156f 162. De grote schelvis voor export deed f 65f 70, grootmiddel f 68f 71. De kleinmiddel schelvis voor het binnenland maakte f 68f 70, pennen f 66f 69, braadschelvis f 56—f 58 en wijting f 49. Haring zakte van f 24 weg tot f 17, makreel haalde f 32f 22, kleine makreel f 14, bliek f 4,50—f 5 en toters f 18—f 19. Grote gul bracht op f 43f 67, middel f 40f 45, torgullen f 35f 37, zwarte koolvis f 65 f 80, grote gullenmaat en kleine gullen- maat f 27f 30. Witte koolvis bracht op f 114 en leng f 124. Voor woensdag Voor de woensdagmarkt werd de Allan- water verwacht met 330 kisten schelvis, 60 wijting, 65 koolvis, 50 gul, tarbot en heilbot, 20 diversen en 200 stuks stijve kabeljauwen. De Francina met nog onbe kende haringvangst en de Stadt Enchuysen zouden eveneens thuisstomend zijn. Maandag op zee - De visserij bij Ierland was gisteren gun stig. Er werden van 450 tot 200 manden haring scheep gehaald. De „Haarlem" meldde een dagvangst van 450 manden, de „Claesje" 400 kisten. De „Sakina Martine" deed een trek van 100 manden, maar meldde veel schade aan de netten. De Vios 1 ging thuisstomen met 1700 kisten haring voor de donderdagmarkt. Tussen 60 en 50 noorderbreedte was het goed. Er werd door de trawlers om de Noord gevist en de dagvangsten waren van 200 tot 175 manden schelvis, koolvis en kabeljauw. De „Emma" deed een trek van 80 manden schelvis en kabeljauw; de „Elie" twee trekken voor 50 manden schel vis en koolvis; de Curacao" een trek van 30 manden schelvis en kabeljauw en de „Herman" een trek van 35 manden schel vis en koolvis. De loggers bij de Pittboei meldden goed weer met vangsten per etmaal van 200 tot 150 kg tong en 1510 manden schol en wijting. Veel van de kust Er was dinsdagmorgen een grote aan voer van sardijn, jonge haring en bliek door de kustvloot. De grootste vangst werd aangevoerd door de Grauw 3 en de BR. 41, welk spannetje vorige week een record besomming van f 8400 maakte voor slechts twee dagen vissen. Nu hadden de GR. 3 en de BR. 41 van één nacht vissen 400 kisten aan boord. Per 40 kilo werd f 4,70 betaald. Voorts werden 20 kisten jonge haring ge lost. Voor dit dagreisje werd door het span f 2.000 besomd. De UK. 59 en UK. 15 hadden 100 kisten aan dek. Het ruim van de 59 was vol. Dit span had mooie, grove haring, waarvoor f 14 per kist werd genoteerd. Strop De „Postboy" van de V.E.M. was maan dag met 1600 kisten haring blijven liggen om dinsdag te lossen. Daar de „Postboy" aan de dinsdagmarkt door de KW. 81 en VL. 121 werd vergezeld en er tevens een grote aanvoer van jonge haring van de kustvloot was, zakte de prijs van de West kustharing tot f 18. Hetgeen voor de „Post boy" een strop van ongeveer f 6.000 be tekende. Ontslag Wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd is aan een achttal ha venarbeiders tegen 1 februari ontslag aan gezegd. De mannen komen op de reserve lijst te staan, zodat deze oude getrouwen bij grote drukte toch weer aan de slag kunnen. Er is een oproep geplaatst voor nieuwe reserve-havenarbeiders. Hoge prijzen Hoge prijzen worden in het pas begon nen jaar voor de rondvis gehaald. Een kist kleine gul, die gewoonlijk f 15 opbrengt, doet nu f 45. Een kist dichte schelvis (ra dio), welke f 12 opbrengt, haalt nu f 43 per 50 kilo. Een kist gestripte braadschel vis brengt nu f 56 op. Het ziet er naar uit, dat deze hoge rondvisprijzen voorlopig zul len blijven, omdat het grootste deel van de trawlervloot op haring vist in de Ierse zee. Overleden In de ouderdom van 67 jaar is overleden de vispakker Jacob Blok. Deze oude ge trouwe, die ruim een halve eeuw rondom en in de vishallen werkte, begon als jongen in de visdrogerijen en rokerijen en kwam daarna in vaste dienst bij de groep vis- pakkers-havenarbeiders. Het laatste jaar stond Blok als gepensioneerde op de re servelijst.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 13