Horen en zien KLINGDECOR N.V. DE HOUTWERF EEN WOELIGE TIJD Restauraties dienen omvangrijk en diep ingrijpend te zijn 0.BUMBELENDEWENSHOORN Agenda voor Haarlem Kort en bondig DINSDAG 14 JANUARI 1958 5 radio televisie AANKONDIGINGEN EN- NABESCHOUWINGEN Onderwaterpoppenspel Lof voor Lans De radio geeft woensdag T elevisieprogramma PROVINCIALE ZIEKENHUIZEN „Drie wijze gekken' Onder het melkwoud Regering antwoordt: Indien nodi? ook raketbases in Nederland Niet uitgevoerde werken in Noordholland Als U niet vóór Hofstra bent, moet U Hofstra vóór zijn GARAGE „DEN HOUT" Tei. 12138-15056 Belastingbetaling niet eigenmachtig staken Officiële importeur verliest proces tegen Haagse radiohandel Prof. dr. J. Lindeboom overleden Farman's recordvlucht (duizend meter) in Parijs herdacht - ONS VER VOLGVERHA AL DOOR WERNER STEINBERG J RESTANTEN WORDEN OPGERUIMD BAKKERs BEHANG Don en Ly Vermeire, wier marionet tentheater velen zich herinneren zullen van, bijvoorbeeld, de voorstellingen in het oude Haarlemse stadhuis tijdens de laat ste Flora-tentoonstelling, hebben maan dagavond voor de V.P.R.O.-televisieca- mera's een nieuw poppenspel opgevoerd, dat men zich wel wat vlotter en beknop ter had kunnen wensen, doch dat toch wel boeide. Het was een bewerking van een sprookje van Manfred Kyber, waar in een waternimf haar natte element ver laat om in de mensenmaatschappij op zoek te gaan naar een ziel, welk kostba re goed zij tenslotte, met behulp van een dichter-Pierrot, in zichzelf ontdekt. De na- ieve symboliek van het verhaaltje bood weinig oorspronkelijks, maar in de tekst waren vele grappige, mild-ironische woord spelingen te genieten. Helaas werd de tekst vrij mat en zonder veel nuancering gezegd. De zelfgemaakte poppen, de zee paardjes, de meermannen en meermin netjes, de vleierige „hofvis" en al de over- ge mensenkarikaturen-aan-touwtjes waren kostelijk. Knap-gevonden schelpen, waar uit voortdurend een snoer van luchtbel len opsteeg: hiermee werd het „onderwa termilieu" voortreffelijk gesuggereerd. In „Rotonde" zagen en hoorden wij iets over de NOVIB-projecten en de Soedan en in Griekenland. Marijke Vetter presen teerde de winnaar van een modeontwerp- wedkamp, een 23-jarige Enschedéër, die dit nogal rammelende en vrij onsamen hangende vragenvuurwerk met sympa thieke bescheidenheid doorstond. Meer houvast bood het praatje dat Nico van Lith met een pas-gearriveerde évacué uit Indonesië voerde: een t.v.-interview dat goed in elkaar zat en waarin zeld zaam verschijnsel geen woord teveel gezegd werd. Het medische babbeltje van tennisster-arts Van Swol ging over de gevaren van slecht schoeisel en werd ge ïllustreerd met foto's en levende voorbeel den van allerlei knobbelvoeten: leerzaam maar naar onze smaak weinig appetijte lijk. Beeldschermer In de lange reeks oorspronkelijke luis- terspelprodukties door de N.C.R.V. op maandagavonden stak het gisteren uitge zonden stuk „Ravijn" van Carl Lans een heel eind boven de middelmaat uit. Dat begon al direct met de caleidoscopische inleiding, waarin door een korte karakte ristiek der hoofdfiguren de luisteraar met de problematiek van het gegeven ver trouwd werd gemaakt. Die vraagstel ling betrof nu eens een wat harder en éch ter werkelijkheid dan de huisbakken ver wikkelingen in familieformaat welke ons als regel door de N.C.R.V. worden voorge schoteld. Heel de ellende en sociale nood van het zuidelijk deel van Italië met alle funeste gevolgen daarvan rancune en demoralisatie vormden de achtergrond van de geschiedenis van een jong paar, dat van alles en allen verlaten, op de rand van de verpaupering zijn eerste kind ver wacht. De man is verbitterd en weigert te gelo ven in de goede geesten, die zich in de per soon van een Napolitaanse zakkenroller en een filosofische huiseigenaar aandie nen: elke nacht maakt hij in een nacht merrie weer de materiële ondergang van zijn ouderlijk huis mee en die droom ver hindert tezamen met zijn rancune hem te geloven in de goedheid van zijn mede mensen. Daardoor kan hij het ravijn tus sen zijn armoedig bestaan en een betere toekomst niet overbruggen. De mensen van goede wil én de liefde van zijn vrouw waarbij een Amerikaanse toerist pen beetje als deus ex machina optreedt redden hem van de ondergang. Een be langwekkend onderwerp werd op deze wijze ook artistiek verantwoord aan de orde gesteld, in een algemeen menselijk kader en met pittige dialogen. Men kan de heer Lans, die zijn werk met passende verbindende muziek completeerde, felici teren dat i de verleiding van een kata- strofaal einde weerstond, waardoor zijn spel een goed geschreven draak zou zijn geworden. Tijdens de uitzending dachten wij meer HILVERSUM I 402 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 De ontbijtclub. 9.00 Voor de vrouw. (9.359.40 Waterst.). VPRO: 10.00 Schoolradio. VARA: 10.20 Gram. 11.00 Gevarieerd programma. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Land- en tuinbouw- meded. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Instr. trio. 13.00 Nieuws. 13.15 Tentoonstellingsagenda. 13.20 Hawaiianmuz. 13.50 Medische kroniek. 14.00 Pianotrio. 14.30 Voor de jeugd. 16.30 Gram. 17.15 Dansmuz. 17.50 Regeringsuitz.Emigratierubriek. Het emigratiepraatje van H. A. van Luyk. 18.00 Nieuws en comm. 18.20 Gram. 18.40 Act. 18.50 Gram. 19.00 Voor de kleuters. 19.10 Hulp voor de minder ontwikkelde gebieden, toespr. 19.25 VARA- Varia. VPRO: 19.30 Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Comm. 20.15 I due Foscari, opera. 22.05 Voordr. 22.20 Lichte muz. 22.45 Tussen mens en nevelvlek, causerie. 23.00 Nieuws. 23.15 Gram. 23.5024.00 Soc. nieuws in Esperanto. HILVERSUM II 298 M. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws en SOS-ber. 7.10 Gewijde muziek. 7.50 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Gram. 8.30 Pianotrio. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Me- tropole ork. 10.05 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Ravijn, hoorsp. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Vocaal dubbelkwartet. 12.48 Gram. en act. 13.00 Nieuws. 13.15 Prot. Interkerk. Thuisfront. 13.20 Blaasork. 13.50 Figaros Hochzeit, opera (le, 2e en 3e bedrijf). 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Muz. caus. 17.40 Beursber. 17.45 Pianorecital. 17.5p Gram. 18.00 Leger des Heilskwartier. 18.15 Spectrum van het Chr. Organisatie- en Verenigingsleven, caus. 18.30 Muz. caus. 18.50 Gram. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Op de man af. 19.15 Gram. 19.30 Buitenlands overz. 19.50 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Oude muz. 20.50 Bijbel en kunst, caus. 21.35 Mariniers kapel. 22.05 Filmbeschouwing. 22.15 Radio-Fil- harm. Ork. en Groot Koor. 22.45 Avondoverden king. 23.00 Nieuws. 23.15 Sportuitsl. 23.20—24.00 Gram. BRUSSEL 324 M. 12.00 Gram. 12.30 Weerbericht. 12.34 Gram. 13.00 Nieuws. 13.11 Gram. 14.00 Schoolradio. 16.00 Koer sen. 16.02 Gram. 16.30 Lichte muz. 17.00 Nieuws. 17.10 Viool en cello. 17.50 Boekbespr. 18.00 Leken- moraal en -filosofie. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Gram. 20.00 Hoorspel. 21.10 Gram. 21.30 Ork.conc. 22.00 Nieuws. 22.15 Ork.conc 22.55 —23.00 Nieuws. VOOR WOENSDAG NCRV: 17.00—17.30 Voor de kinderen. VARA: 20.30 Pol. diskussie. 21.00 TV-spel. Gedeputeerde Staten van Noordholland verwachten, dat in 1958 in de provinciale ziekenhuizen gemiddeld ongeveer 2075 bedden door Noordhollandse on- en minver mogende patiënten worden bezet tegenover ongeveer 2300 bedden in de zogenaamde contract-inrichtingen en ongeveer 800 bedden in de zogenaamde niet-contract- inrichtingen. Bovendien wordt erop gerekend, dat in de eigen ziekenhuizen nog 360 bedden zullen worden bezet door zelfbetalende en door on- en minvermogende pa tiënten, welke niet ten laste komen van de gemeenten in de provincie. In totaal zullen aldus ongeveer 2435 bedden in de ziekenhuizen worden bezet. Met betrekking tot de positie van het personeel van het ziekenhuis te Medem- blik delen Gedeputeerde Staten mee, dat er na het nemen van het besluit tot op heffing daarvan enige personeelsleden zijn vertrokken. Er heeft toen een samen- spreking tussen directie en personeel plaatsgehad, waarin het personeel ten aanzien van zijn positie is gerustgesteld. Ten opzichte van de bouw van pavil joens bij de ziekenhuizen te Santpoort en Bakkum wordt opgemerkt, dat zich de omstandigheid, dat in de oorspronkelijke restauratieplannen te veel is veronder steld, dat de bestaande verpleegruimten nog redelijk bruikbaar waren, zich wreekt. In werkelijkheid is dit niet het geval. Hierdoor zullen de restauraties van dieper ADVERTENTIE De PLASTICBEKLEDINGSPLAAT voor toonbanken, tafels, bars enz. enz. Kampersingel 20-24 - Tel. 0 2300-11932 dan eens: Dat had ook door S. de Vries jr. gekozen kunnen zijn hetgeen vol doende lof inhoudt. De strakke regie van Wim Paauw stond trouwens op het niveau van de tekst en Ton van Duinhoven heb ben wij zelden met zoveel toewijding een rol horen vertolken als gisteravond die van de psychologisch knap getekende ongelukkige Salvatore. Ook valt er een opmerkelijk geluidsdecor te vermelden, met name ten behoeve van de suggestie van de cacofonie in het station van Na pels. Bij zoveel erkentelijkheid wil ons eigenlijk het bezwaar tegen de lengte van het spel anderhalf uur ingespannen luisteren is een hele zit en we geloven in derdaad dat het hier en daar wat beknop ter had gekund niet meer uit de pen. Waarom ook? Een luisterspel dat de moei te waard is, is immers een zeldzaamheid. Golfbreker Woensdagavond 22 januari kan men in het radioprogramma van de V.A.R.A. luis teren naar het blijspel „Drie wijze gek ken" van Austin Strong, dat in de jaren twintig in ons land op de planken werd gebracht met in de hoofdrollen de oude Ko van Dijk, Mari van Warmelo en Yard Staalduynen. Het heeft toen bijzonder succes gehad. De microfoonbewerking is van S. de Vries jr., die met een serie uit zendingen onder de titel „Zo waren de twintiger jaren" iets uit de periode 1920-1930 wil laten herleven en waarvan de uitzending op woensdagavond de eerste is. Het stuk zal voor de microfoon worden gebracht door leden van de hoorspelkern. De opvoering wordt vooraf gegaan door een proloog en een reeks anekdotische bij- zondeheden uit de genoemde periode. Com posities, arrangementen zijn van Benedict Silberman, die ook de muzikale leiding heeft. S. de Vries jr. voert de regie. Vrijdagavond 7 februari kan men via de V.P.R.O. luisteren naar een opvoering van „Onder het melkwoud" (Under Milkwood) van Dylan Thomas in de vertaling van Hugo Claus, Thomas schreef dit stuk oor spronkelijk als hoorspel. De Nederlandse Comedie heeft het onlangs als speelstuk op het repertoire genomen. De rol der hoofdpersoon en verteller wordt vervuld door Han Bentz van den Berg, die ook de bekortingen, noodzakelijk door de beperk te beschikbare zendtijd, aanbracht. ingrijpende aard en veel omvangrijker moeten zijn dan oorspronkelijk is ver wacht. De daaruit voortvloeiende conse quenties belasten de leiding der zieken huizen in zulk een mate, dat de plannen tot overplaatsing van de patiënten in Me- demblik langzamer vorderen dan wense lijk wordt geacht. Gedeputeerde Staten beamen, dat .het dringend noodzakelijk is de plannen ter verbetering van de ziekenhuizen uit te voeren, mede ten einde door betere per- soneelshuisvesting te bevorderen, dat de thans open plaatsen zullen kunnen wor den bezet. Hoewel het college van mening is, dat de ziekenhuizen niet te groot mogen zijn, is echter in de huidige situatie enige uitbreiding van het ziekenhuis nabij Sant poort, dat thans een maximale capaciteit heeft van 1500 bedden, onvermijdelijk, omdat een modern paviljoen noodzakelijk is ten einde een goede opnamegelegenheid in dat ziekenhuis te verzekeren. Na het tot stand komen van het nieuw geprojecteerde opname-paviljoen van 140 bedden te Santpoort zou de capaciteit 1640 bedden zijn, waarbij er evenwel rekening mee gehouden moet worden, dat door de restauratie van de oude ziekenhuis-af delingen noodgedwongen plaatsen moeten worden opgeofferd. Teneinde de bezwaren van de grootte van het ziekenhuis voor wat betreft de verpleging en de medische dienst te kun nen opvangen, zal het nodig zijn over een medische en verplegende staf van verant woorde omvang te beschikken, zodat de geneesheer-directeur met betrekking tot' het algemeen beleid op deskundige wijze kan worden geadviseerd. Voor de werving van personeel zijn di verse maatregelen getroffen en op donder dag 16 januari zal de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid een mobiele voorlichtingsstand op het gebied van het verplegingsberoep, die op tentoonstel lingen zal worden geplaatst, openen. Van de te bouwen opnamekliniek te Santpoort is reeds door een architect een schetsplan ingediend, dat thans in studie is. Nu de plaats, waar de kliniek zal wor den gebouwd bepaald is, kan ook de plaats van het gebouw voor ontspanningsthera pie worden vastgesteld en aan de archi tect opdracht worden gegeven voor dit gebouw een schetsontwerp te vervaar digen. „Indien de plaatsing van atoomwapen depots en van raketten voor middelgrote afstanden op Nederlands grondgebied noodzakelijk L, dan zal de regering aan die plaatsing haar medewerking verle nen". Dit hebben de minister Luns en Staf ge antwoord op vragen van de Tweede-Ka merleden Calmeyer, Patijn, Korthals, Duynstee en Roos jen betreffende de in de cember gehouden conferentie van rege ringsleiders der NAVO-landen. Zij zeggen voorts dat alle leden-staten van de NAVO (derhalve ook Noorwegen en Denemarken) de noodzaak van de on verwijlde vorming van atoomwapende pots hebben onderschreven. Over de feite lijke plaatsing van deze depots zal pas worden beslist, wanneer de adviezen der Atlantische militaire autoriteiten zullen zijn ontvangen. In de principiële instemming met de te treffen maatregelen ligt, naar de mening der regering, tevens de bereidheid beslo ten om de conclusie te aanvaarden, waar toe het gemeenschappelijk overleg op grond van de militaire adviezen zal leiden. Indien deze conclusie zou luiden, dat plaatsing van deze depots op Nederlands grondgebied noodzakelijk is, dan is de re gering voornemens daaraan haar mede werking te verlenen. Wegens de krapte op de kapitaalmarkt zijn bij het Provinciaal Elektriciteitsbe drijf Noordholland diverse werken, zoals het kableren van enige hoog- en laagspan ningsnetten, het leggen van enkele 10 en 50 kV-kabels, de bouw van een aantal transformatorstations en van enkele dienst gebouwen, alsmede de definitieve bouw van enige 50 kV-schakelstations tot een totaalbedrag van ruim tienmiljoen gulden achterwege gebleven. Bij het Provinciaal Waterleidingsbe drijf Noordholland zijn werken tot een be drag van bijna één miljoen gulden we gens de noodzaak de investeringen te be perken niet tot uitvoering gekomen. De uitgestelde werken betroffen in hoofdzaak de waterwinmiddelen te Bergen en de uitbreiding van de transportcapaciteit. Van de werken, voorkomende op de we genfondsbegroting 1957 zijn enkele, waarvoor in totaal was uitgetrokken 900.000, achterwege gebleven „Nu", zei het Wensmanetje. „Weet je al, wat je gaat wensenIk wacht daarop!" Tja, daar moest Bumbel eens diep over nadenken. Hij mocht dus iets wensen, maar wat? Hij peinsde een poosje, terwijl het Wensmannetje hem rustig aankeek. Toen nam Bumbel een besluit. Nouzei hij. „Als het dan mag en niet teveel gevraagd is: ik wou dan wel graag 'n heleboel geld hebben!" 26-27 ADVERTENTIE Koop nog vóór de belastingverhoging een in alle opzichten goedkope en op alle punten schitterende RENAULT - Fregafe - Dauphine of - „Vier". Inlichtingen geheel vrijblijvend Friese Mij van Landbouw Onlangs hebben drie boerenorganisaties in Bolsward hun leden geadviseerd de be taling van de nog verschuldigde belasting aan de overheid op te schorten tot het tijdstip dat de regering haar achterstal lige verplichtingen inzake de melkprijsga rantie zal zijn nagekomen. Minister Hof stra heeft daar toen op gereageerd door te zeggen dat iemand die zijn belasting niet wil betalen, de deurwaarder aan de deur krijgt. Het hoofdbestuur van de Friese Maat schappij van Landbouw heeft zich thans uitgesproken tegen de voorgenomen sta king van belastingbetaling. Het hoofdbe stuur zegt alle begrip te hebben voor de motieven van de drie organisaties. In derdaad verkeren naar het oordeel van het hoofdbestuur zeer vele veehouders momenteel in liquiditeitsmoeilijkheden, welke voor velen onoverkomelijk zullen zijn als er niets gebeurt. Deze moeilijk heden zijn ongetwijfeld vooral veroorzaakt door de slechte bedrijfsuitkomsten. Deze laatste zijn voor de meeste veehouders zo slecht, dat de betrokkenen niet eens in de termen vallen om inkomstenbelas ting te betalen. Toch staan ook zij voor grote uitgaven, welke zij wellicht zouden kunnen doen, wanneer de melkprijsgaran tie over 1956-1957 was uitbetaald. Het is duidelijk, aldus het hoofdbestuur, dat het niet betalen van belasting in deze situatie weinig of geen verlichting zou geven. Af gezien hierva is het hoofdbestuur tegen het eigenmachtig staken van de belasting betaling. Wel acht het hoofdbestuur het noodzakelijk, dat de georganiseerde land bouw landelijk met spoed bij de minister van Financiën erop aandringt, dat als veehouders uitstel van belastingbetaling aanvragen, soepelheid wordt betracht. De president van de Haagse rechtbank heeft uitspraak gedaan in een kort geding, dat een alleen-importeur van Duitse radio toestellen aanhangig had gemaakt tegen een Haagse radiohandelaar. De presi dent besliste dat de handelaar zich niet heeft schuldig gemaakt aan oneerlijke concurrentie. De importeur had geëist dat het de radiohandelaar verboden zou worden te adverteren dat hij de Duitse radio's verkoopt met orginele fabrieksga rantie. De handelaar had daartegen aan gevoerd, dat zijn service in geen enkel op zicht onderdoet voor die van de importeur. De importeur heeft intussen een soort gelijke zaak aanhangig gemaakt tegen een radiohandelaar in Voorschoten. Prof. dr. J. Lindeboom, oud-hoogleraar in de theologie aan de rijksuniversiteit te Groningen, is toen hij per trein onderweg was van Amsterdam naar Groningen, ten gevolge van een hartaanval overleden. Hij was 75 jaar. In 1909 promoveerde hij te Leiden tot doctor in de theologie op een proefschrift „Erasmus", onderzoek naar zijn godsdienstig denken en zijn godsdien stig gemoedsbestaan. Als Nederlands Hervormd predikant stond hij van 1908 tot 1911 te Oudorp in Noordholland. Van 1911 tot 1913 te Berkhout en van 1913 tot 1914 in Veendam. Van 1914 tot 1952 was hij hoogleraar aan de rijksuniversiteit te Groningen. Van 1929 tot 1936 was hij voorzitter van de Vereniging van Vrijzin nig Hervormden. Prof. Lindeboom was lid van de Konink lijke Nederlandsche Akademie van Weten schappen, redacteur van het Nederlands Archief voor Kerkgeschiedenis en voor zitter van de Provinciale Archaelogische commissie in Groningen. Hij schreef on der meer „Geschiedenis van het Vrijzin nig Protestantisme", de „Confessionele ontwikkeling der reformatie in de Neder landen," en, samen met dr. J. N. Bakhui zen van den Brink, een tweedelig hand boek der kerkgeschiedenis. Maandag was het vijftig jaargeleden dat de Franse vliegtuigbouwer Henri Far- man met een cirkelvlucht van duizend meter een prijs van 50.000 goudfrancs veroverde. Deze vlucht maakte hij in een „Voisin"-vliegtuig. Het was de eerste keer, dat in Europa een dergelijk record werd gevestigd, omdat voordien de meeste vluchten in rechte lijn werden uitgevoerd, of zelfs niet meer waren dan sprongen. Een helikopter heeft gisteren hetzelfde parcours afgelegd als een halve eeuw door Henri Farman werd gevlogen. Er was een samenkomst van Franse en buiten landse genodigden op het historische veld Issy les Moulineaux in het zuidwestelijk deel van Parijs, dat thans helihaven ge worden is. Des avonds werd in het ge bouw van de „Aeroclub de France" een feestelijke bijeenkomst gehouden, gepre senteerd door de staatssecretaris voor de luchtvaart. Nederland was vertegenwoor digd door de heer C. Kolff, voorzitter van de Koninklijke Vereniging voor Lucht vaart, en door Soesterbergs eerste vlie ger, Marinus van Meel. De heer Van Meel heeft in de jaren vóór en tijdens de eerste wereldoorlog zeer veel Farman- vliegtuigen van de toenmalige luchtvaart afdeling van de Koninklijke Landmacht gevlogen. Op deze vliegtuigen kregen toen de eerste militaire vliegers vlieglessen. 47. „Schei uit imbeciel!" schreeuwde iemand in de zaal. Het was Wilhelm Wiebel, die Heine deze, als een belediging beschouwde, benaming toevoegde. In de studentenwereld van Göttingen kon een dergelijke be lediging slechts door een duel rechtgezet worden. Het werd opeens stil. ok Heine scheen plotseling tot bezinning te komen en keek zijn tegenstander aan, die hem met vuurrood gelaat en felle haat-ogen aan staarde. Hij haalde uit zijn borstzak een visitekaartje dat hij de ander overhandigde. Daarna ging hij weer zitten, en tegen Straube, die nog iets in het midden wilde brengen, zei hij: „Als ik me eraan zou onttrek ken, zouden ze denken, dat mijn woorden grootspraak waren en dat zij 't gewonnen hadden. Dat is uitge sloten!" Wiebel scheen door Harry's houding uit het veld geslagen te zijn. Mompelend trok hij zich terug. Enige dagen later werd de plaats van het duel vast gesteld. Heine wilde op het pistool duelleren. Maar voordat er geduelleerd kon worden, was prof. Tych- sen, de conrector er iets over ter ore gekomen. Bei de studenten kregen prompt kamer-arrest, aangezien duelleren sinds een jaar verboden was. En weer een paar dagen later volgde de uitspraak: Wilhelm Wie bel, die de beledigende benaming had uitgesproken, moest in het openbaar zijn belediging terugnemen. De strijd was bijgelegd en Straube juichte. „Je hebt geluk gehad!" riep hij vol vreugde uit. Harry lachte sceptisch. „Denk je heus, dat de goden ditmaal mét mij zijn?" vroeg hij vol twijfel. „Ik kan 't haast niet geloven." En hij dacht aan Oldesloe, waar zijn zieke vader vertoefde, en aan Hamburg... Maar Straube verzekerde hem, dat de zaak hier mee afgedaan was en dat hij verder tot zijn docto raalexamen ongemoeid in Göttingen zou kunnen stu deren. De strijd bleek echter nog lang niet uitgestreden te zijn. De universiteitsrechter hield zich verder met de zaak bezig en het geval Wiebel-Heine kwam ten slotte voor de hoogste instantie van de universiteit van Göttingen: het curatorium. Heine kreeg veertien dagen huisarrest, om te verhinderen dat hij verder onheil zou aanrichten, voordat de uitspraak viel. Men vond hem gevaarlijk... En na lange discussies besloot het curatorium bei de studenten voor een half jaar van het volgen der colleges uit te sluiten. Harry Heine werd doodsbleek, toen hij dit vonnis van de universiteitsrechter te horen kreeg. Deze voeg de eraan toe: „U moet de stad onmiddellijk verlaten. En het is verboden om haar binnen een half jaar voor studiedoeleinden weer te betreden." De rechter pakte zijn papieren bijeen en stond op. Heine bleef doodstil staan. Allerlei gedachten speel den door zijn hoofd: Oldesloe, Hamburg, zijn moeder, Salomon Heine... Amalie... Wederom had hij gefaald in hun ogen! De rechter keek hem aan en zei op scherpe toon: „Denkt u eraan, meneer Heine, da. u niet veel tijd hebt. U moet Göttingen vanmiddag nog verlaten. Dat staat in het vonnis." Wezenloos mompelde Harry: „Vanmiddag nog? Ik moet mijn koffers toch pakken..." De rechter antwoordde onbewogen: „Een discussie is niet toegestaan, meneer Heine. Deze eis staat nu eenmaal in het vonnis, dat over u geveld werd. U hebt opruiende taal gesproken en daarmee een overtreding begaan. Of u tijd hebt om uw koffers te pakken is in dit verband onbelangrijk. HOOFDSTUK VI. Het was een grauwe februari-avond, toen Harry in Oldesloe uit de postkoets stapte. Huiverend keek hij om zich heen. Hij haalde een brief van zijn moeder te voorschijn, om het adres nogmaals in zijn geheu gen te prenten. Mistroostig slenterde hij het onbeken de plaatsje in. Hij had 't koud; er was regen geval len en de atmosfeer was vochtig. Er woei een gure wind. De huizen zagen er kil en afstotend uit. Hij opende een deur en bleef aarzelend staan. In het halfdonker kon hij een steile trap onderscheiden. Boven hoorde hij iemand lopen. Zijn hart bonsde. Even later was er lichtschijnsel boven aan de trap. Hij keek omhoog. Daar ontwaarde hij het gezicht van zijn moeder, die argwanend naar beneden keek, om te zien, wie de indringer wasOpeens slaakte ze een verschrikte kreet: „Harry!" Hij vloog de trap op en oot haar in zijn armen, zijn hoofd liet hij op haar schouder rusten. Zijn moe der zei niets, maar hield in haar ene hand de lan taarn en streelde met haar andere hand zijn hoofd. Het scheen minuten te duren, dat ze daar zo samen stonden. Harry besefte, dat zijn moeder het begreep dat er zich opnieuw moeilijkheden hadden voorge daan. Ze maakte hem echter geen verwijten-, maar streel de rustig zijn hoofd. Tenslotte zei ze fluisterend: „Maak geen lawaai, je vader slaapt. Kom mee!" Ze voerde hem een kleine kamer binnen, welke ar moedig gemeubileerd was. Tegen één van de wan den stond een bed. Daarin lag zijn vader, het gezicht naar de muur gekeerd, te slapen Harry Heine keek zijn moeder aan. Eerst thans merk te hij op, hoe grauw en vermoeid zij eruit zag. Hij kreeg de indruk dat ze kleiner was geworden en op eens voelde hij de neiging haar beschermend in zijn armen te sluiten. Hij bleef echter roerloos staan en zweeg. Ze fluisterde hem toe: „Ik vertel je naderhand al les wel. Doe jij eerst jouw verhaal maar. Spreek ech ter zachtjes, hij mag niet wakker worden." Zwijgend luisterde ze naar Harry's relaas. Ze on derbrak hem niet en stelde geen vragen. Harry spaar de zichzelf niet, hij vertelde de volle waarheid: dat hij ijdel was met betrekking tot zijn literaire werk, dat hij weinig aan de rechtenstudie had gedaan, en tenslotte over het incident in Göttingen. Het trieste, vermoeide gezicht van zijn moeder ver vulde hem met diep berouw. Toen hij klaar was met zijn verhaal, maakte ze geen verwijten, maar vroeg op zachte toon: „Waar zul je nu verder moeten studeren?" Haar goedheid overweldigde hem. Een intens ge voel van liefde voor deze dierbare vrouw kwam over hem. Schuldbewust boog hij het hoofd. Na enkele ogenblikken antwoordde hij aarzelend: „Ik weet 't niet. Bonn zal oom Salomon afkeuren, Göt tingen is thans niet meer mogelijk. Berlijn misschien? Men hoort er veel goeds over. Berlijn trekt me wel aan. Ik zal heus mijn doel bereiken, maar Göttingen.. nee, dat was niet het klimaat waarin ik gedijen kon. (Wordt vervolgd) Drieling. In Enschedé is een drieling geboren, drie jongens. Hun vader en moe der, de 31-jarige Enschedese emigrant P. Bonvanie en zijn 22-jarige echtgenote, wo nen in Toronto in Canada. Zij waren eind november met hun dochtertje per vlieg tuig naar ons land gekomen voor een va kantie bij de grootouders te Enschedé. De moeder en de drieling maken het uitste kend. Ambassadeur. Jhr. G. C. D. Hooft Graafland is benoemd tot ambassadeur bij de republiek Liberia. Grotere kermis. Het gemeentebestuur van Zaandam heeft besloten de jaarlijkse kermis dit jaar in oude glorie te herstellen. Ir; 1950 was het aantal inschrijvingen van exploitanten sterk teruggelopen zodat de kermis werd beperkt tot het in het cen trum van de stad gelegen terrein „De Burcht". Nu de animo onder de exploitan ten sterk is gestegen, is de Gedempte Gracht met „De Burcht" tot kermisterrein verklaard. De kermis wordt van 2 tot en met 9 augustus gehouden. Valentijndag. De vereniging „De Ne derlandse bloemisterij" zal dit jaar ter ge legenheid van 14 februari, Valentijndag, geen bloemen meer zenden aan door der den voorgedragen landgenoten. Zij ver wacht nu dat de Valentijndag bij het pu bliek zodanige bekendheid heeft gekregen, dat men persoonlijk deze groeiende traditie zal willen voortzetten. I. Stap overleden. In de ouderdom van 70 jaar is te Amersfoort plotseling overle den de heer I. Stap, oud-administrateur van de Nederlandse Bond van Jongelings verenigingen op Gereformeerde Grondslag, welke functie hij meer dan 25 jaar heeft bekleed. Toeval? Een inwoner van Groot Am- mers had zonder toestemming van het pol derbestuur een schuurtje op grond van de polder laten bouwen. Toen hij niet .wilde voldoen aan het bevel, het schuurtje af te breken, besloot het bestuur dit zelf te laten doen. Dat zou maandag gebeuren. Maar zondagavond is het schuurtje door onbe kende oorzaak afgebrand.... ADVERTENTIE uit de collectie 1957 tegen ABNORMAAL LAGE PRIJZEN! Gen. Cronjéstr. 135, Haarl., Tel. 55432 Vakkundige behangers beschikbaar DINSDAG 14 JANUARI Stadsschouwburg: Nederlands Toneel gezelschap „Hedda Gabler", 20 uur. Con certgebouw: Noordhollands Philharmo- nisch Orkest, concert 20.15 uur. Minerva Theater: Optreden van Georgette Hage- doorn; aan de vleugel Pierre Verdonck, 20.15 uur. FILMS: Cinema: „De familie Trapp", a.l., 19 en 21.15 uur. Frans Halstheater: „De verleid ster", 18 jaar, 20 uur. Lido Theater: „The Prince and the showgirl", a.l., 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „De twaalf gezwore nen", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Rembrandt Theater: „Wat gebeurde er met Julie". 18 jaar, 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „Ontvoerd uit de harem", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „Wenn der weisze Flieder wieder blüht", a.l. 19 en 21.15 uur. DIVERSEN: Krelagehuis: Tuinbouw en Plantkunde, spreker dr. J. Wasscher, 20 uur. WOENSDAG 15 JANUARI Stadsschouwburg: Rotterdams Toneel „De Bolle", 20 uur. FILMS: Cinema Palace: „De familie Trapp", a.l., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Frans Halsthea ter, „De verleidster", 18 jaar, 14.30, 19 en 21.15 uur, Lido Theater: „The prince and the show girl", a.l., 14, 16.15, 19 en 21.15 u„ Luxor Theater: „De 12 gezworenen", 14 j„ 14, 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: „De deca- marone", 18 jaar, 20.15 uur. Rembrandt Theater: „Wat gebeurde er met Julie", 18 jaar, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „Ontvoerd uit de harem", 14 jaar, 14.30, 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „Wenn der weisze Flieder wieder blüht, a i. 14.15, 19 en 21.15 uur. DIVERSEN: Concertgebouw, tuinzaal, Rudolf Steiner- school, opvoering „Drie koningenspel", 20 uur. Brinkmann: Humanistisch Ver bond, spreker dr. S. A. K. Lubienski", 20 uur; Vereniging voor pedagogiek, spreker C. van Meerten, 20 uur. Brinkman, Hout plein. Genootschap Nederland-Engeland, spreker E. Gillett, 20 uur.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 7