HET WEER Gaillard betwijfelt hut van Macmillans voorstel Indonesië gaat van Russisch krediet gebruik maken Haarlems Dagblad Frans antwoord aan Boelganin Non-agressiepact veronderstelt één opvatting van begrip agressie" Opening Hypocrisie Gaillard stelt opnieuw de vertrouwenskwestie Parlement zal wel bakzeil halen Noord-Celebes doet beroep op centrale regering Nevelig Vakbeurs voor souvenirs A anhankelijkheid Deel van paleis Het Loo voor gerepatrieerden Het hierbij overeengekomen bodemonderzoek door de Russen wekte achterdocht De Groningse scheepsbouw moest veel buitenlandse orders afwijzen Eemskanaal is te smal voor de verlangde schepen Tinman's Speciaal Optiek KPM-directie acht tijd niet rijp voor mededelingen s&ee MORRIS 'dé/oreyot/évp/ Het woord is aan 72 e JAARGANG No 159 tange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon Adm. 5437, chef bezorging na 5 uur 7519. Tel. Redactie 5389. Haarlem; Grote Hout straat 93 alle afd. Tel. 15295*. Advertentie tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijlcs WOENSDAG 15 JANUARI 1958 IJmuider Courant EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 303e JAARGANG No 7 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct. p. kwartaal 7.65, franco p. post 8.15. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Gaillard (Van onze correspondent in Parijs) De eerste parlementszitting van het jaar moest dinsdag in Frankrijk halverwege worden onderbroken omdat premier Felix Gaillard zich genoodzaakt zag, weer eens de kwestie van vertrouwen te stellen. Hij bediende zich van dit middel om een voor tijdig einde te maken aan een geïmprovi seerd debat over premies aan de oud strijders, een debat dat onvermijdelijk op extra-lasten voor de schatkist zou zijn uit gedraaid. In het raam van haar bezuini- gingspolitiek had de regering kortgeleden besloten, de premies drie maanden later uit te betalen, terwijl ook de uitkering voor de soldaten een jaar werd uitgesteld. Met die verdagingen werd voor het moment het budget met zeven miljard franc ver licht, een maartegel waarmee het parle ment zich indertijd akkoord had verklaard. De jonge premier gaf in zijn toelichting gistermiddag te kennen dat hij ondanks al zijn sympathie voor de oud-strijders die in Frankrijk trouwens politiek een niet te onderschatten macht vormen toch niet kon toestaan, dat het parlement terugkwam op beslissingen die reeds waren genomen. Morgen wordt over deze zoveelste ver trouwenskwestie in de presidentiële loop baan van Gaillard gestemd, waarbij de regering naar alle waarschijnlijkheid wel aan het langste eind zal mogen trekken, omdat het parlement op het ogenblik geen crisis wenst. Nieuwe moeilijkheden PARIJS (UP) Verontwaardigde afge vaardigden uit de Nationale Vergadering maken zich op tot nieuwe aanvallen op de regeringspolitiek ten opzichte van Noord-Afrika, als gevolg van een botte weigering van Tunesië om het Franse pro test over het jongste ernstige incident aan de grens van Tunesië en Algerije ook maar in overweging te nemen. Men verwacht dat rechtse afgevaardigden de regering om nadere bijzonderheden zul len vragen over dit incident in de loop van het debat over de buitenlandse politiek, dat heden begint. Het debat kan de aanleiding zijn tot een verdere verwijdering tussen premier Gail lard en de Nationale Vergadering. DJAKARTA (Reuter) Het bestuur van de afgescheiden provincie Noord-Celebes heeft, naar dinsdag in Djakarta werd ge meld, een beroep gedaan op de centrale re gering om een einde te maken aan de „tragische situatie", welke is ontstaan als gevolg van de „politiek zonder plan' van de Indonesische regering in haar aanspraken op Nederlands Nieuw-Guinea. Het onafhankelijke dagblad „Indonesia Raya" meldde, dat het bestuur van Noord- Celebes in boodschappen tot het kabinet, de Nationale Raad, en de chef-staf van het leger, generaal-majoor Nasution, heeft aangedrongen op een „ernstig, doorlopend plan". Deze boodschappen waren onderte kend door luitenant-kolonel Ventje Su- mual, de voormalige militaire commandant van Oost-Indonesië, die in maart jongst leden de zelfstandige provincie Noord- Celebes instelde, zonder zich iets van de centrale regering aan te trekken. (AFP) De ruilhandel tussen Singapore en de Indonesische buitengewesten blijft levendig, ondanks het verbod van de re gering in Djakarta. Dit heeft de „Straits Times" vernomen uit zakenkringen in Sin gapore. Djakarta kan het verbod onmoge lijk doen eerbiedigen, meent men in deze kringen. VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van woensdagavond tot donderdagavond, opgemaakt om 11.15 uur: Zwaar bewolkt met plaatselijk mist en hier en daar lichte regen. Weinig wind en iets ho gere temperaturen dan vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA'S PARIJS (UP) Het Franse antwoord op de brieven van premier Boelganin ver schilt in dit opzicht weinig van het Ameri kaanse, dat de Franse regering zich op het standpunt stelt, dat een eventuele Oost-West topconferentie terdege moet worden voorbereid. De Franse ambassa deur in Moskou. Maurice Dejean, heeft de nota dinsdagavond op het Kremlin over handigd. „Wij zijn bereid de bespreking van concrete Europese problemen, inclusief de in uw brief genoemde, te hervatten op voorwaarde dat de geldigheid van op vroegere bijeenkomsten van staatshoofden gesloten akkoorden geen punt van ge sprek vormen", zo wordt in de Franse nota gezegd. Ten aanzien van Macmillan's voorstel een non-agressiepact te sluiten werd ge zegd: „Men kan moeilijk geloven in het praktische nut van dergelijke overeen komsten zolang de Sovjetregering ver klaart geen vertrouwen te hebben in de verklaringen, die de Westelijke machten herhaalde malen hebben afgelegd". „Non-agressieverdragen dragen niet bij tot versterking van de vrede en veilig heid tenzij alle staten het Handvest der UNO wat betreft agressie onderschrijven" zo heet het voorts. Wat betreft Boelganin's voorstel, een Frans-Russisch vriendschapsverdrag te sluiten brengt premier Gaillard het Rus sische optreden in de Afro-Aziatische con ferentie te Cairo in herinnering: Russi sche afgevaardigden hebben de resolu ties, waarin wordt aangedrongen op onaf hankelijkheid voor Algerije en andere Franse gebiedsdelen in Afrika onderte kend. „Dit schijnt mij onverenigbaar met uw verklaring dat de Sovjet-Unie geen an dere wens heeft dan de veiligheid, wel vaart en grandeur van Frankrijk onaan getast te zien". „De Franse regering is niet bereid te vervaardigen zolang niet een internatio nale overeenkomst met doeltreffende controlemaatregelen de produktie van dergelijke wapens verbiedt", aldus de nota. Beroep op Nehroe MOSKOU (Reuter) Tass meldt dat premier Boelganin van de Sovjet-Unie premier Nehroe van India heeft verzocht „zijn invloed te gebruiken" opdat er een topconferentie van regeringsleiders ge houden zal worden. Behalve een samen vatting van de brief die Boelganin aan Néhroe heeft geschreven, heeft Tass dins dagavond ook de samenvattingen uitge- In het RAI-gebouw te Amsterdam is dinsdag de Nederlandse Souvenir Vak beurs geopend. Volendamse zakenvrou wen waren zeer geïnteresseerd in het Delftsblauw, attractie bij uitstek voor de toeristen, die straks herinneringen aan Volendam mee naar huis zullen nemen zonden van Boelganins brieven aan pre sident Nasser van Egypte en de premiers van IJsland en Luxemburg. In zijn brief aan president Nasser spreekt Boelganin zijn „oprechte voldoe ning" uit over de resultaten, bereikt op de kortgeleden te Cairo gehouden Afrikaans- Aziatische conferentie, aldus Tass. Rus land heeft op deze conferentie aan alle deelnemers economische hulp aangeboden zonder hieraan voorwaarden te verbinden. In zijn brief aan premier Jonasson van IJsland merkt premier Boelganin op, dat de Russische regering waardering heeft voor de recente verklaring van Jonasson, waaruit blijkt, dat de politiek van de IJs landse regering „gericht is tegen het in vredestijd aanwezig zijn van een leger in IJsland", aldus Tass. Jonasson werd tege lijkertijd opmerkzaam gemaakt op de aanwezigheid van een grote buitenlandse oorlogsbasis in IJsland en de mogelijk heid dat daar kernwapens gestationeerd worden, „hetgeen natuurlijk geen gering gevaar inhoudt voor de bevolking van IJsland", aldus Boelganin. AFP In zijn brief aan premier Zoli van Italië zegt Boelganin dat de houding van de Italiaanse regering op de topcon ferentie van 'e NAVO in Parijs ernstige ongerustheid heeft gewekt bij de regering van de Sovjet-Unie. Hij zegt, dat de Ita liaanse delegatie op deze conferentie het Amerikaanse plan om de bewapenings wedloop voort te zetten heeft gesteund. GENUA (UP). - Drie jonge olifanten van een circus in Genua hebben door een hongerstaking bevorderd dat hun verzorgers door de politie weer op vrije voet werden gesteld. De oppassers, een Deen en een Oostenrijker, hadden bij een „vrolijke avond" niet goed meer op zichzelf gepast en een aktetas en een paar handschoenen van een advokaat meegepikt uit een bar. Ondanks hun verzekeringen, dat het maar een grap was geweest, belandden zij in de ge vangenis. De olifanten toonden nu een trouw, die gewoonlijk slechts aan honden wordt toegeschreven. Zij weigerden van iemand anders voedsel aan te nemen, werden zenuwachtig en begonnen er slecht uit te zien. Zij bleven optreden in het circus, maar deden dit zo bedroefd en apatisch, dat de directie ten einde raad de over heid smeekte de mannen vrij te laten. De magistraten hadden het hart op de goede plaats en de twee grappenmakers werden voorlopig in vrijheid gesteld. Met feestelijk getrompetter werden zij in de stallen verwelkomd en er volgde een schranspartij, zoals men nog nooit had meegemaakt. De Koningin heeft een gedeelte van het paleis Het Loo ter beschikking gesteld van de minister van Maatschappelijk Werk voor huisvesting van landgenoten uit In donesië. Het gedeelte biedt woonruimte voor ongeveer 40 personen. TOKIO (UF) De Indonesische regering heeft het aanbod van de Sovjet-Unie in zake een krediet ter waarde van 100.000.000 dollar aanvaard, aldus meldt het Indone sische persbureau Antara. De regering decide in een verklaring, uitgegeven in Djakarta mede, dat de minister van Finan ciën door het kabinet gemachtigd is van het door Rusland aangeboden krediet (in 1956) gebruik te maken „wanneer hg het nodig acht". „De realisatie van dit Russische krediet", aldus de Indonesische regeringsverklaring, „zal geen schade toebrengen aan Indone sië's inspanning voor de wederopbouw, maar zal deze juist stimuleren en uitbrei den. Ook uit politiek oogpunt bezien is de aanvaarding van het Russische krediet in overeenstemming met Indonesië's buiten landse onafhankelijke politiek." In de regeringsverklaring werd verder opgemerkt, dat Indonesië reeds gebruik maakt van een krediet van 100.000.000 dol lar van de Amerikaanse export-import bank. „De regering legt er voorts de nadruk op dat zij de verkeerde gedachten, die onder bepaalde kringen bestaan, wenst weg te nemen, dat door het Russische crediet te aavaarden, de Indonesische regering onge woon grote concessies zou verlenen aan de Russen, bijvoorbeeld inzake bodemonder zoek", aldus Antara. „De principes van de overeenkomst, die Indonesië met de Sovjet-Unie heeft geslo ten over de kredieten, voorzien in bodem onderzoek door Russische deskundigen, al leen indien Indonesië daarom verzoekt en op plaatsen, die door Indonesië zullen wor den aangewezen." In de regeringsverklaring werd er voorts op gewezen dat eventueel bodemonderzoek gedaan zal worden in samenwerking met Indonesische organen. De regering zou „alle noodzakelijke voorzorgsmaatregelen nemen teneinde te voorkomen dat Russi sche geologen Indonesië's belangen schade zouden aandoen", deelde Antara mede. De Indonesische regering zal beslissen, welke projecten met de Russische lening ten uitvoer zullen worden gebracht na ver gelijkingen te hebben gemaakt met de kwaliteit,prijzen en andere omstandigheden van door Rusland voorgestelde projecten met die van andere landen", aldus het In donesische regeringscommuniqué. KPM voor overleg? DJAKARTA (ANP) De Indonesische minister van Scheepvaart, Nazir, heeft dinsdag het bericht bevestigd dat de KPM in Amsterdam heeft voorgesteld met de Indonesische regering te onderhandelen over een hervatting van de KPM-diensten in Indonesië. De regering is echter van oordeel, aldus Nazir, dat de tijd voor der gelijke onderhandelingen nog niet gekomen is meer wilde hg daar niet over zeggen. De minister deelde verder mee dat de havenarbeiders van de KPM, die zonder werk zijn sinds het beslag op de KPM- schepen, de Indonesische regering hebben voorgesteld, dat de KPM haar diensten on der regeringstoezicht hervat en dat het be drijf een nieuwe status en naam krijgt. De KPM had circa 12.000 Indonesische havenarbeiders en ander personeel in dienst. Nazir zei dat het orgaan voor ma ritieme samenwerking, waarin ook afge vaardigden van de arbeiders vertegen woordigd zijn, in deze een beslissing zal nemen. Volgens de minister waren alle re geringsmaatregelen tegen de KPM verant woord. De minister bevestigde, dat.de bespre kingen in Tokio over het huren van sche pen op moeilijkheden zijh gestuit. „Wij behoeven ons niet al te veel zorgen te ma ken over het al of niet slagen van deze be sprekingen, daar vele andere landen ons schepen van de gewenste tonnage hebben aangeboden", aldus de minister. West-Duitsland, Polen, Joegoslavië, De nemarken en de Sovjet-Unie hadden sche pen in huur aangeboden. Eén land had vier schepen van 16.000 ton aangeboden op gunstiger voorwaarden dan Japan. Nazir zei. dat de regering vijf schepen heeft gehuurd tegen het internationale ta rief. Twee van deze schepen varen al in de Indonesische wateren. De andere drie worden spoedig verwacht. „Helden van Bandung" LUXOR (U.P.). President Sukarno en president Nasser zijn dinsdag in Luxor luide toegejuicht. Zij werden voorafgegaan door bereden Bedouïan en muzikanten. Langs de route stonden duizenden mensen, die „de helden van Bandung, de helden van de vrede", luidkeels toejuichten. Voor het winterpaleis had zich een me nigte van naar schatting 7.000 personen verzameld. Beide staatslieden hebben daar hun besprekingen, die in Cairo begonnen, voortgezet. Inmiddels heeft de officiële woordvoer- De voorzitter van de Kamer van Koop handel voor Groningen, de heer S. A. Woldringh, heeft in zijn nieuwjaarsrede verklaard, dat in verscheidene sectoren van het bedrijfsleven sprake is van een verminderde activiteit. De Groningse scheepsbouwindustrie leverde in 1957 tachtig nieuwe kustvaartuigen af. Maar de orderportefeuille is thans zorgwekkend kleiner geworden. De werven zijn thans gemiddeld nog slechts voor ongeveer één jaar van op drachten voorzien. De beperkte doorvaart- wijdte van het Eemskanaal heeft tot ge volg gehad, dat vele buitenlandse aanvra gen moesten worden afgewezen, op grond van de verlangde breedte der schepen. Dit klemt temeer nu van de zijde der rederijen een toenemende vraag bestaat naar motor- vrachtschepen van omstreeks 1750 tot 2000 ton, een vraag waaraan door de Groningse werven wegens de beperkte doorvaart in het Eemskanaal niet kan worden voldaan. Met klem bepleitte de heer Woldringh dat gelden ter beschikking worden gesteld voor de verbreding. Nog zes dagen scheiden opoe Van Velzen uit Dordrecht van haar 107e verjaardag. Ze zal die vieren in het verzorgingshuis van het Leger des Heils te Dordrecht. Al haar kinderen heeft ze overleefd. Graag bekijkt ze nog eens de foto's, die van haar en haar kleinkinderen zijn gemaakt. Haar ge zondheid laat niets te wensen over. Alleen haar geheugen laat haar in de steek. ADVERTENTIE Zie pag. 6 AMSTERDAM (ANP) Naar aanlei ding van berichten uit Djakarta, volgens welke de Indonesische minister van Scheepvaart het bericht heeft bevestigd dat de K.P.M. in Amsterdam heeft voorge steld te onderhandelen met de Indonesi sche regering over een hervatting van de K.P.M.-diensten in Indonesië, heeft het A.N.P. zich 'gewend tot de directie van de K.P.M. in Amsterdam. De directie wenste evenwel op deze be richten uit Djakarta zich van elk commen taar te onthouden. Zij achtte de tijd niet rijp om zich op dit ogenblik in enigerlei op zicht uit te spreken over de berichten, zo als die uit Djakarta dinsdagavond tot ons zijn gekomen. De directie kon derhalve de berichten over een mogelijke hervatting van de diensten noch bevestigen, noch ont kennen. Evenmin wenste de directie zich er over uit te laten of thans in Djakarta hierover onderhandelingen zullen worden gevoerd. Wel werd van de zijde van het hoofdkan toor te Amsterdam meegedeeld dat de president-directeur van de K.P.M. in Dja karta, de heer J. F. P. de Geus, inmiddels uit Amsterdam weer naar Indonesië is te ruggekeerd en op dinsdag 7 januari in Dja karta is aangekomen, iet is mogelijk, dat naar aanleiding van diens terugkeer de berichten en geruchten in omloop zijn ge komen. Voorshands komt de heer De Geus in Djakarta de toestand slechts verkennen, zonder meer, aldus het hoofdkantoor te 'Amsterdam. ADVERTENTIE BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A' DAM TEL 717162 SCOOTER - BROMFIETSKLEDING der van het Indonesische ministerie van Buitenlandse Zaken, Suwito Kusumowi- dagdo, medegedeeld dat het nog niet zeker is dat president Sukarno met president Kuwatli van Syrië zal confereren. Het toe stel, waarmede Sukarno van Egypte naar Joegoslavië reist, zal enkele uren in Da mascus aan de grond staan. B u r k e De duisternis baart meer grote ideeën dan het licht. Men zou menen dat de heer Ali Sastroa- midjojo, na enige jaren aan het hoofd te hebben gestaan van de meest corrupte regering die zelfs Indonesië ooit heeft gekend, in zijn vaderland enigszins uit de gratie zou zijn. Want hij en zijn mede werkers zijn het geweest, die door hun politiek, hun persoonlijke ambities en hun zelfzuchtigheid Indonesië aan de rand van de economische chaos hebben gebracht een situatie die op haar beurt heeft geleid tot de wanhoopspoging van de laatste maanden om door het naasten van Neder landse bedrijven en bezittingen en het ver jagen of pauperiseren van Nederlandse staatsburgers de aandacht van het Indone sische volk af te leiden van de werkelijke gevolgen van Sastroamidjojo's wanbestuur. Maar in Indonesië schijnt een minister zich alles te kunnen en te mogen veroor loven, zolang hij de sympathie van presi dent Sukarno maar weet te behouden. En dus is de heer Sastroamidjojo voor'zijn wanbestuur niet veroordeeld, maar kort na zijn val als premier door de president „beloond" met de benoeming tot Indone sisch permanent vertegenwoordiger bij de Verenigde Naties, met de rang van ambas sadeur. Naar de mening van het volk of het parlement is daarbij niet gevraagd. In zijn huidige functie heeft Sastroami djojo nu een brief aan de secretaris-gene raal van de Verenigde Naties geschreven, die wel een ontstellend staaltje vormt van de perfidie en de hypocrisie waarmee deze diplomaat het aanzien van Indonesië in de wereldorganisatie der volken meent te moeten verdedigen. Hij schrikt er in die brief zelfs niet voor terug, de Nederlandse regering van „klaarblijkelijke verdraaiing van de feiten" te beschuldigen in dezelfde zin, waarin hij rustig beweert dat Neder land zich halsstarrig blijft „verzetten tegen de wil van de overweldigende meerderheid van de V.N.-leden." Dat het Indonesische standpunt in de Algemene Vergadering der V. N. weliswaar keer op keer gesteund is door een meerderheid van de leden, maar eveneens keer op keer n iet door een vol doende meerderheid (namelijk van twee derden) om het effect van die steun rechts geldigheid te geven, wordt door Sastria- midjojo eenvoudig genegeerd. Van ver draaiing van feiten gesproken! Maar dit is slechts het begin van Sastroa midjojo's exercities op het gebied van de schijnheiligheid. Want hij vervolgt met de wereld te verzekeren dat de Indonesische regering „vast besloten is en altijd was om de beginselen van huma niteit hoog te houden en dat elke actie tegen Nederlandse economische belangen met strikte inachtneming van die beginselen zal worden uitgevoerd." En even verder verklaart hij, dat de Indone sische regering zich „duidelijk" heeft ge kweten van haar verplichting krachtens het internationale recht „om haar burgers zoveel mogelijk te weerhouden van hande lingen, die schadelijk voor buitenlanders zijn". De regering, zo gaat hij verdei-, heeft blijk gegeven van haar voornemen om krachtig op te treden tegen overtreders en „heeft maatregelen genomen om het schenden van de rech ten van Nederlanders te voor kom e n". Bij het lezen van dit alles zal men nauwelijks kunnen begrijpen, dat er nog Nederlanders zijn die uit Indonesië weg willen! Tenzij men zich de woorden van Hermann Göring nog herinnert, dat zijn regering nóóit zou toestaan dat iemand slechts daarom aan vervolging werd bloot gesteld omdat hij Jood was..,. Met een stalen gezicht verklaart de heer Sastroamidjojo voorts, dat er „geen enkele Nederlandse onderneming in Indonesië is genaast", en de „maatregelen" (een on schuldiger klinkend woord weet zelfs hij er niet voor te bedenken) tegen de K.P.M. en de Nederlandse banken dienden vol gens hem alleen om een dreigende over plaatsing naar het buitenland te voor komen. Over de methodes, die zijn toege past om het beheer over rubber-, koffie- en dergelijke ondernemingen in andere handen over te brengen (om het óók eens diplomatiek uit te drukken) rept hij met geen enkel woord. Wel merkte hij op, dat er in de handelwijze van zijn regering niets onwettigs was, want „het is in alle landen gebruikelijk, dat de overheid in tijden van nood bijzondere bevoegdheden heeft." Maar zou in die laatste zin misschien de aap uit de mouw komen? Want als het waar is en het i s waar dat Indo nesië „tijden van nood" doormaakt, zal men zelfs met een flinke dosis fantasie, perfidie en hypocrisie niet kunnen vol houden dat die nood is veroorzaakt door het ontbreken van Westelijk Nieuw-Guinea aan het grondgebied van de Indonesische staat. Er zijn andere oorzaken voor die tijden van nood". En een van de voor naamste van die oorzaken is de heer Ali Sastroamidjojo zelf. Simon Koster

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 1