coopvaett Niet ieder spastisch kind hoeft een hopeloos geval te zijn r UNO wenst grotere bijdrage van Nederland BUISMAN Van dag tot dag coopvaett Nieuwe therapieën bewijzen: Voor sommigen is verlichting en revalidatie mogelijk raatótoel ^Hoe is het ontstaan 3 Het vergaan van de Pamir Abnormale wervelstorm hoofdzaak van ramp de ideale zachte baaitabak in de handige plastic tabakszak! DOUWE EGBERTS Aomr Palestijnse vluchtelingen moeten geholpen worden Vier kinderen overleden na difterie-vaccinatie Vliegtuig met A-bom zou al in 1950 verongelukt zijn Adenauer moet rusten Op de Men heeft de mond vol Evacués worden snel uit Singapore doorvervoerd Gestrande „Iduna" kan niet geborgen worden Dit woord GRIMMIG WOENSDAG 15 JANUARI 1958 V. Er is alle reden om verheugd te zijn over het feit, dat een groot aantal respec tabele wetenschapsmensen de handen in elkaar hebben geslagen over de natio- naliteitsgrenzen heen en onder ijzeren gordijnen door om te ageren tegen het gevaar van de kernproefontploffingen. Niet minder dan negenduizend tweehon derd vijfendertig geleerden van 44 ver schillende nationaliteiten hebben aange drongen op een UNO-overeenkomst tot stopzetting der proeven, onder het argu ment dat de toenemende hoeveelheden radio-activiteit een gevaar voor de ge zondheid en de normale voortplanting van het menselijke geslacht inhouden, terwijl het gevaar voor het uitbreken van een atoomoorlog erdoor kan worden bevor derd. De opstellers van de petitie die ook door Nederlandse deskundigen van goede naam is ondertekend betogen dat het nu nog tijd is, paal en perk te stellen aan de proefnemingen, omdat de atoomwapens nog slechts in handen zijn van drie mo gendheden. Zij stellen zich dus voor dat een eventuele stopzetting der proeven zal kunnen leiden tot een beperking van het monopolie dezer wapens tot de drie landen, die ze hebben ontwikkeld. Natuurlijk wil dat niet zeggen, dat de ontwikkeling en toepassing van kernener gie zullen moeten worden stopgezet; toch vraagt men zich af wat de praktische mo gelijkheden van een dergelijke overeen komst zouden kunnen zijn. Wanneer de drie atoombombezitters zouden overeenkomen, geen proeven meer te nemen, zou dat moeten betekenen dat zij geen verdere toepassingen der kernenergie in oorlogs- apparatuur meer zullen overwegen noch onderzoeken, zodat de activiteit op het gebied der kernenergie zich uitsluitend op „vreedzaam" terrein zal bewegen. Dit lijkt een moeilijk punt. De bewape ning is namelijk gekomen op een niveau, waar de civiele toepassing der kernener gie en de militaire in elkander zijn ver weven. Terwijl het geleide projectiel als een geaccepteerd en bruikbaar oorlogs wapen is toegevoegd aan de produktie- schema's, vergt de ontwikkeling der ruim tevaart (een vredesobject dus) eveneens de constructie van geleide projectielen kunstmanen, waarnemingsraketten en tenslotte bemande ruimteprojectielen. Beide toepassingen, civiel en militair, wachten op het gebruik van de kernener gie voor de voortbeweging. Op deze wijze vervalt de grens tussen militair en vreed zaam en spant men zich nog slechts in om de kernenergie dienstbaar te maken aan een transportdoel, dat zowel vreedzame als agressieve gebruikswaarde zal hebben. Men zou dus moeten aannemen dat de tegen proefontploffingen agerende geleer den slechts het oog hebben op de b o m, zonder dat zij de verdergaande ontwikke ling der kernenergie en haar toepassingen op alle in aanmerking komende gebieden des levens willen tegengaan. De bom is inderdaad de eerste en te gelijk de meest destructieve toepassing der kernenergie geweest, doch men zou het zo kunnen stellen dat zij een toepassing ver tegenwoordigt die uit het oogpunt van verdere ontwikkeling der gehele kern wetenschap en kerntechniek een zijweg betekent een doodlopende, afkeurens waardige en nutteloze afdwaling naar een verboden uiterste, zoals die ook bij vroe gere uitvindingen mogelijk is geweest doch niet altijd gevolgd is. Soms ook wél, doch met een beperkte uitwerking die geen tegenactie rechtvaardigde op grote schaal. Het voortbestaan der mensheid in het geding komend, heeft men te maken ge kregen met een overheersende, dwingen de ethische factor. Dat zovele weten schapsmensen die factor hebben verkozen boven hun natuurlijke neiging om steeds verder te gaan in het onbekende gebied der wetenschappelijke mogelijkheden, be tekent een halt tenminste voor die ene weg, die naar de bom leidt. In zoverre geldt die ethische factor dan toch zeker voor ook alle andere, die functioneel in dienst van het algemeen belang zijn. LüBECK (Reuter) De vertegenwoor diger van de Westduitse regering, Wese- mann, heeft dinsdag voor de raad van scheepvaart in Lübeck vei-klaard, dat de Pamir is ondergegaan als gevolg van on gelukkige omstandigheden en een abnor male wervelstorm. Niettemin geloofde hij, dat kapitein Die- bitsch de Pamir, nadat het schip slagzij was gaan maken door het verschuiven van de lading gerst, meer stabiliteit had kun nen geven als hij eerder zeil geminderd had en de ballasttanks had laten vollopen. Het zal wel nooit bekend worden, waar om de gezagvoerder, die met 79 van de opvarenden is verdronken, deze voorzorgs maatregelen niet bijtijds heeft genomen, verklaarde de regeringsvertegenwoordi ger, die het voorts bijzonder tragisch noemde, dat de wervelstorm verscheide ne malen van richting veranderde en in feite de Pamir, toen het schip probeerde in veiligheid te komen, achterna trok en inhaalde. Kapitein Diebitsch heeft kenne lijk getracht zo snel mogelijk naar het noorden uit te wijken en daarom wellicht zo lang gewacht met het reven van de zeilen. ADVERTENTIE DOVJWE machte geurige pijptabak DEN HAAG De secretaris-generaal van de Verenigde Naties. Dag Hammer- skjoeld, heeft de heer Kemoularia van het UNO-sccretariaat als zijn speciale verte genwoordiger naar Nederland gezonden. De heer Kemoularia zal mr. J. M. A. H. Luns, maandag op het ministerie van Buitenlandse Zaken een persoonlijke bood schap van Hammerskjoeld overhandigen, waarin de Nederlandse regering wordt verzocht haar financiële bijdrage aan de UNWRA, het UNO-bureau voor de Pales tijnse vluchtelingen, te verhogen. De Nederlandse regering heeft tot dus verre 120.000 gulden per jaar bijgedragen voor de leniging van de nood onder de bijna 900.000 Palestijnse vluchtelingen. Thans geven 23 (van de 82) UNO-leden jaarlijkse bijdragen. De bijdragen komen echter langzaam binnen en de reserves zijn bijna uitgeput, zodat verdere inkrim ping van het hulpprogramma niet kan uitblijven. De UNO-Assemblée heeft de secretaris-generaal opgedragen speciale maatregelen te nemen om het tekort aan te zuiveren. GENèVE (UP) De vluchtelingenorga nisatie had gehoopt, dit jaar weer enkele duizenden een nieuw tehuis te geven, maar geldgebrek dwingt tot ernstige be perkingen in het program. Als er tegen juni geen geld beschikbaar gekomen is, zal er ook een einde komen aan het on- (Van een onzer redacteuren) Op een boerderij in de omgeving van Enschedé vond een gezinsverzorgster onlangs een spastisch jongetje van negen jaar, dat in een dichtgebonden jute zak onder de ouderlijke bedstee verborgen was. Toen zij het slachtoffer bevrijd, en de moeder ter verantwoording geroepen had, biechtte deze laatste onder dikke tranen op, dat het kind op last van de vader, altijd „in de zak" moest als er bezoek kwam. De boer schaamde zich namelijk zo diep voor zijn onzindelijke, halfverlamde en achterlijke zoontje, dat hij het zelfs voor zijn naaste familieleden verstopte opdat niemand zijn „schande" zou aanschouwen. Gelukkig is dit ge val een hoge uitzon dering, maar in vele gezinnen kampt men op een ander ni veau toch met het zelfde probleem. Er is een kindje geboren, dat zich eerst normaal lijkt te ontwikkelen, maar dan geleidelijk achterblijft. Het grij pen naar voorwerpen, het zitten en het krompraten blijft uit, de bewegingen van armen en beentjes zijn doelloos en onge controleerd, 't hoofdje zakt telkens weer naar voren of naar opzij, als een geknak te bloem. Tenslotte wordt de dokter erbij gehaald, die na lang aarzelen de diagnose stelt: cerebrale para lyse. Een diagnose die in feite een vonnis is, want deze ziekte geld of gold voor kort nog als absoluut ongeneeslijk. Spasti sche kinderen zijn na. melijk het slachtoffer van een hersenbe schadiging tijdens de geboorte of tengevol ge van een ziekte van de moeder tijdens de zwangerschap. Een andere oorzaak kan maar dit komt zeer zelden voor een hersenontsteking (encephalitis) in de prille jeugd zijn. Maar altijd wordt er bij derge lijke beschadigingen onvervangbaarher senweefsel vernietigd, hetgeen zich wreekt in verlammingen van spiergroepen in de meest uiteenlopende lichaamsdelen, die eigenlijk geen verlammingen, maar ver stijvingen zijn. Kenmerkend voor de spas- ticiteit is namelijk een enorme spanning van de aangedane spieren en spiergroepen dit in tegenstelling tot de kinderverlam ming, die juist resulteert in een verslapping der spieren. Maar het resultaat is in beide gevallen, dat de patiënt zijn ledematen, zijn tongspieren of welk ander deel van zijn lichaam misschien ook, niet of niet-doelmatig gebruiken kan en dus een hulpeloze stakkerd wordt. Bovendien beperkt de beschadiging zich maar zelden tot de motorische hersenen; vaak (maar lang niet altijd!) zijn ook die delen van het brein, waarin het verstand zetelt, min of meer aangedaan, met als gevolg achter lijkheid, debiliteit of totale idiotie. Welk een onafzienbaar leed het lot is van zulke kinderen en van hun ouders, daarvan kan men zich als normaal mens met gezonde kinderen alleen maar een vage voorstel ling maken. Gelukkig is het aantal spastische kinde ren verhoudingsgewijs gering. In Neder land bijvoorbeeld doet zich per duizend geboorten slechts ongeveer één geval van hersenverlamming voor, zodat men in tegenstelling tot de kinderverlamming geenszins van een bedreiging der volks gezondheid kan spreken, Anders dan polio is de hersenverlamming voorts ook niet besmettelijk. Maar dat sluit tevens in, dat het als verschijnsel geen „spectacu laire" ziekte is en, ergo: dat de massa (en óók de overheid) er totnogtoe maar weinig belangstelling voor hebben kunnen opbren gen. Bovendien is het spastische kind, al weer in tegenstelling tot het polio-patiën tje, slechts in uitzonderingsgevallen te re valideren, zodat het ook uit een oogpunt van economisch rendement weinig zin Deze jongen van zeventien jaar is een spastische patiënt, die aanvankelijk ook door de medici als zwaar achterlijk beschouwd werd. Op een mytylschool kreeg hij een heilgymnastische behan deling en spraaklessen, die hem licha melijk en geestelijk veel goed deden. Daarbij bleek dat hij in feite een bijzonder intelligente jongen is, die dank zij het mytylonderwijs snelle vorderingen maakt en een levendig gevoel voor humor heeft. Men heeft goede hoop dat hij zich later in een eenvoudige administratieve betrekking normaal zal kunnen handhaven. heeft, hem met kostbare zorgen en behan delingswijzen te omringen. Moeilijke diagnose Daar komt nog bij, dat zelfs de arts zich wel eens verkijkt op een spastisch kind en het ten onrechte als achterlijk of nog erger doodverft. Dit ligt voor de hand, want in de eerste plaats heeft de gemiddelde huis arts slechts weinig ervaring met de „ziekte van Little" (gezien de zeer geringe- fre quentie van de hersenverlamming) en voorts maakt zo'n kind, welks mond vaak openhangt, dat niet spreken kan, soms voortdurend kwijlt en allérlei krampachtige tics vertoont, zelfs op de ervaren medicus vaak een uitgesproken zwakzinnige indruk, zodat hij de patiënt als hopeloos en onge neeslijk afschrijft. Toch komt het voor, dat spastische kin deren zelfs al zien zij eruit als mon gooltjes geestelijk nagenoeg volkomen volwaardig en revalideerbaar zijn. Vroeger gingen die in de massa van hun debiele en achterlijke mede-lijders verloren, maar tegenwoordig kan men de besten van hen dikwijls opvoeden tot nuttige leden van de maatschappij, die later in hun eigen onder houd kunnen voorzien. Dat danken wij aan de mytylscholen en aan een aantal nieuwe therapieën, die kort voor en tijdens de laatste wereldoorlog vooral in Amerika ontwikkeld zijn. Een daarvan is de ortho pedische methode van dr. Phelps, die met hulpmiddelen als spalken, loopstoelen en andere instrumenten het spastische kind probeert te leren, zich voort te bewegen en zijn bewegingen doelmatig te maken. Soms ook kan langs chirurgische weg ver betering verkregen worden. Bepaalde, door spasticiteit tegenwerkende spieren worden dan met het mes uitgeschakeld. De Bobath-methode Daarnaast is enkele jaren geleden een andere methode ontwikkeld door het Britse echtpaar Bobath, waarvan de man neuro loog, de vrouw heilgymnaste is. Zij leren, dat men het verlamde lichaamsdeel in een stand moet brengen, die het spontaan niet kan innemen, waardoor gedurende korte tijd de spierspanning afneemt en een even wicht intreedt. Doet men dit herhaaldelijk, dan kunnen de ontspannen periodes gelei delijk langer worden en nieuwe, doelmati ger reflexen worden bijgebracht. Nadat op deze manier de verlamming tijdelijk is overwonnen, zouden er (naar men aan neemt, maar niet bewijzen kan) geleidelijk andere cellen ingeschakeld worden om de functie van de vërnietigde over te nemen. De Bobathmethode, die in ons land reeds vele aanhangers gevonden heeft, vergt evenals de methode van dr. Phelps zeer veel geduld en begrip van alle betrokke nen. Vaak duurt het vele jaren voordat er enige verbetering zichtbaar wordt. Men moet er zich dus geen wonderen van voor stellen. Maar voor een kleine groep van spastische kinderen is er door al deze nieuwe therhpieën toch wel wat meer hoop en uitzicht gekomen. Medische teams Maar hoop cn uitzicht alleen zijn niet voldoende. Aan de moderne zorg voor het spastische kind inoet als het goed is een hele reeks van specialisten en deskun digen te pas komen: een hecht-samenwer- kend en paramedisch team. dat alle facet ten van het probleem kan bestuderen en in incidentele gevallen de diagnose stellen en de beste behandelingsmethode vaststellen en voorbereiden. Zulke teams werken al geruime tijd met hoopgevende resultaten in Amsterdam en enkele andere zoals w(j gisteren meldden, een dergelijke werkgroep gevormd, waarin voorlopig zitting hebben genomen dr. B. Ch. Ledeboer, zenuwarts-epileptoloog, de kinderarts B. W. Lindeboom, de zenuw arts en jeugdpsychiater J. P. Petersma, de neuroloog dr. F. E. Posthumus Meyes cn de orthopedische chirurg C. F. W. Rietveld. Evenals dat in andere steden gebeurt, is dit team naar behoefte nog aan te vullen met oogartsen, keel-, neus. en oorartsen, psychologen, audiologen, logopedisten (spraakleraren), heilgymnasten en sociale werkers. Vereniging van ouders Voorts zijn er plannen om omstreeks eind februari een Haarlemse afdeling op te richten van de Bond voor ouders van spas tische kinderen, de BOSK, die vier jaar geleden gesticht werd als een vereniging van mensen die hetzelfde leed doormaken. Hier kunnen de ouders hun zorgen en moeilijkheden met elkaar bespreken en derwijs voor 170.000 kinderen en jeugdi ge mensen. In het gebied van Gaza be staat tweederde van de schoolgaande jeugd uit vluchtelingen en in Jordanië een derde. Op het ogenblik is 22 miljoen dollar toe gezegd voor het verstrekken van voedsel, kleding en onderdak, waarvoor een be groting is opgemaakt van 25.7 miljoen dol lar. Voor het vestigings-budget van 15 miljoen is nog slechts 3.4 miljoen toege zegd. Het program is al voor de helft in geperkt, maar er is nog slechts geld voor de helft van deze helft. JERUZALEM (AFP) Een Israëlische interdepartementale commissie heeft een plan opgesteld voor hervestiging van twin tigduizend Arabische vluchtelingen bin nen Israel, dat in de komende drie tot vijf jaar tien miljoen Israëlische ponden zal vergen. Het plan voorziet in schade loosstelling voor eigendommen die de Arabieren tijdens de Israelisch-Arabische oorlog hebben verloren of verlaten. Ook wordt voorgesteld leningen op lan ge termijn te verstrekken voor hervesti ging van de vluchtelingen, van wie er zes tienduizend noodlijdend geworden zijn doordat zij geen hulp van UNO-organisa- ties meer krijgen. (Reuter) Een woordvoerder van het Israëlische ministerie van Buitenlandse Zaken verklaarde dat het Israëlische aan bod tot schadeloosstelling voor grond- en ander bezit van vluchtelingen die in na burige Arabische landen vertoeven nog steeds van kracht is, onder voorwaarde, dat de gelden worden i angewend voor de uitvoering van hervestigingsprojecten buiten Israel. ALBEROBELLO (UP) Op de vier kinderen die het afgelopen weekeinde te Alberobello in Zuid-Italië overleden na in enting tegen difterie, is lijkschouwing ver richt. Over de resultaten van het onder zoek is niets bekendgemaakt. Het doel was, vast te stellen of de tragi sche gevolgen te wijten waren aan het vac cin zelf of aan de wijze van toediening. In totaal werden 62 kinderen met het vac cin ingeënt. Vier overleden, 14 moesten naar het ziekenhuis (waar zij nu buiten gevaar zijn), de rest heeft geen nadelige gevolgen ondervonden. SAN FRANCISCO (UP) De „San Francisco News" weet te melden, dat het vliegtuig, dat met een atoombom aan boord in de V.S. verongelukt is, neerge stort zou zijn op 5 augustus 1950 bij het vliegveld FairfieM-Suisun in Californië. Het was een machine van het type B-29. Het blad zegt, deze inlichtingen ontvan gen te hebben van een zijde, die „niet officieel is, doch het vertrouwen geniet van de redactie". Bij het ongeluk kwamen 17 mensen om het leven en werden zestig anderen gewond. BONN (UP) De dokters hebben bondskanselier Adenauer een vakantie van drie weken voorgeschreven om ge heel te herstellen van de griepaanval die hij onlangs gehad heeft. Naar verluidt is de Bondskanselier van plan, deze vakantie door te brengen te Vence bij Nice. Begin 'genue maand zal hij daar waarschijn lijk heengaan, vergezeld van een kleine staf om in contact te blijven met de staats zaken. elkander steun geven in hun bijna boven menselijke taak, die hen soms lichamelijk en geestelijk aan de rand van de ineen storting brengt. Maar hoe nuttig het ook is, van tijd tot tijd elkaar zijn hart te kunnen uitstorten, er is veel meer nodig. Morele steun van ons gehele volk vooral en in aansluiting daaraan ook daad werkelijke hulp. De behandeling en de verpleging van hun kinderen kosten meestal veel meer dan deze mensen kun nen opbrengen en bovendien moeten er meer wetenschappelijke studiecentra, my tylscholen en eventueel ook internaten voor spastische kinderen ko" en, zoals die b.v. in Engeland en in Denemarken al jaren bestaan. Verheugend is, dat burgemeester Cremers in zijn nieuwjaarsrede heeft laten doorschemeren dat het thans ernst wordt met de plannen tot oprichting van een school voor gebrekkige kinderen in Haar lem. Na veel „Bobath" en heilgymnastiek leerde dit jongetje althans enigermate zijn door spasticiteit verlamde handen te gebruiken. Hij had veel belangstel ling voor typen, maar kon de toetsen van een normale schrijfmachine met zijn zwakke hand- en polsspieren niet neerdrukken. Nu is er door bemidde ling van de mytylschool een elektri sche schrijfmachine gekomen, die een veel lichtere aanslag heeft. Daarop oefent hij nu ijverig, met behulp van een stokje dat aan zijn linkerhand wordt vastgebonden. Over enkele jaren gaat het wellicht zonder hulpmiddelen. Fraaie namen De mensen schrikken soms niet terug voor het geven van fraaie namen aan min der fraaie zaken. Zuinig zijn op het vrek kige af noemt men bestedingsbeperking wat voor de oorlog werkloosheid heette steekt de laatste tijd weer fier de kop op onder de titel „arbeidsreserve" (een werk loze is dan waarschijnlijk een „arbeids- reservist") en een verbod heet een „stop (bouwstop, prijzenstop). We herinneren ons nog de „politionele actie", ook wel genoemd „rust en orde brengen". We herinneren ons ook nog de periode van „gematigde wel vaart" die de geschiedenis is ingegaan als de periode van „overbesteding" Ik vind vooral arbeidsreserveeen heel knap gevonden woord. Het heeft geruime tijd geduurd voor ik er achter was - opper vlakkig krantenlezer als ik ben - dat het een woord is dat een bijzonder vervelend begrip dekt. Dat komt natuurlijk door het gebruik van het woord „reserve". Bij reserve denk je aan iets over hebben en het is altijd prettig om iets over te hebben, maar in dit geval helaas niet. De pil ver gulden, noemt men dat, geloof ik. Het vergulden van de pil is overigens niet iets van de laatste tijd. De samenstel lers van het weerbericht bijvoorbeeld heb ben er reeds een langdurige ervaring in. Als zij spreken van „hier en daar buien", dan kun je er zeker van zijn dat het de volgende dag van Maastricht tot Delfzijl met bakken tegelijk uit de hemel wordt geplensd; hebben zij het over „zwakke tot matige wind uit noordwestelijke richting", dan vind men een etmaal later overal langs de verkeersroutes de wrakken van auto's en motoren, die van de weg zijn gewaaid. En nemen zij de woorden „lichte bewol king" in de monddan weet ik dat ik 's mid dags om kwart over één het licht al aan m.oet doen. Wat er gebeurt als zij „zware bewolking" voorspellen, daar wil ik het op deze plaats niet over hebben. Het leven is al moeilijk genoeg. Remco Campert van koffie die pas lékker smaakt met BUISMAN. Extra fijne smaak en geur en boven dien besparing op dure koffie. Ook bij NESCAFÉ en andere soorten oplosbare koffie doet een beetje Buisman wonderen. SINGAPORE (Reuter). Van de 5.287 Nederlandse évacués uit Indonesië, die tot dusver in Singapore zijn aangekomen, zijn 'er inmiddels alweer 4.446 naar Neder land doorgereisd. Op het ogenblik verblij ven nog 400 évacués in de voor hen in Sin gapore ingerichte kampen. Op 27 januari worden wederom 800 Ne derlandse repatriërenden uit Indonesië verwacht. Volgens het hoofd van de immigratie dienst in Singapore heeft een aantal éva cués toestemming gevraagd om zich blij vend in Singapore te mogen vestigen. Het juiste aantal was deze ambtenaar niet be kend, „doch het waren er zeer veel". Hij zeide evenwel, dat onder geen beding toe stemming tot vestiging in Singapore zal worden verleend. KRISTIANSAND (NTB) Het 400 ton metende Nederlandse schip „Iduna", dat vóór Kerstmis in de buurt van Kristian- sand in Noorwegen gestrand is, kan niet geborgen worden. Het schip is nu geheel stukgeslagen en zal waarschijnlijk voor de sloop verkocht worden. De lading is gelost en de bemanning is gereed voor de thuis reis. De „Iduna" is eigendom van de rede rij „Iduna" te Groningen. Grimmig betekent verbitterd, toornig, nors. Het is afgeleid van een oud zelf standig naamwoord grim: toorn, woede, ruzie. In zijn bekende gedicht Het Ka meleon zegt Staring: Men stampvoet, blikoogt, vloekt en zweert: De vriendschap was in grim verkeerd. Vroeger bestond er ook een werkwoord grimmen in de betekenis: dreigend kij ken, brommen. Er is natuurlijk ver wantschap met gram, met grommen en met het Griekse chromados: geknars. Merkwaardig is het werkwoord grim lachen, dat oorspronkelijk iedere lach aanduidde, ook de blijde en vriende lijke. Pas Van Lennep heeft in 1849 een scheiding gemaakt tussen het opzet telijk gevormde glimlachen verwant met glimmen en grimlachen. Sinds dien drukt glimlachen welwillendheid en vergenoegdheid uit, grimlachen ha telijkheid, valsheid, minachting, scham perheid.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 5