EEN WOELIGE TIJD Roman Toran is best betaalde schaakredacteur in Spanje BUMBEL EN DE WENSHOORN r IJ mond-agenda Agenda voor Haarlem '1 WOENSDAG 15 JANUAR 4 Engelse strakheid Mannenkoorwerken van Franz Schubert De radio geeft donderdag T elevisieprogramma Heringa Wathrich BLIKSEMAFLEIDERS Forum over werkloosheid IJmond-handballers Bal-masqué van „De Gieteling" Wijze van laden van de „Pamir" ter sprake Ziekenhuis wordt verder uitgebreid „Rooswijk"-honkbal houdt een ledenvergadering Melkhandelaren bijeen Schaakfantasieën van Fransje Hart ONS VERVOLGVERHAAL DOOR WERNER STEINBERG I 1958 De NTS maakt er een goede gewoonte van in de filmprogramma's op dinsdag avonden op gezette tijden gebruik te ma ken van wat de Ealing Studio's in Enge land hebben voortgebracht. Gisteravond was het de film „Hue and cry" (Houdt de dief), die eraan herinnerde, dat de pro- dukten van die overleden filmonderne ming onveranderlijk hun betekenis be waren, zowel litterair als in filmisch op zicht. Als men in de Engelse filmarchieven naar iets bijzonders, iets karakteristiek Engels op zoek gaat, komt men vanzelf terecht bij het één of andere verhaal van die verdwenen maatschappij. Spectaculair is het nooit, het ontleent zijn waarde al tijd aan de kalmte en de intelligentie waarmee het is verteld, welk onderwerp het ook betreft. Het onderwerp in „Hue and cry" is meer of minder een stokpaardje van de Engel sen: de criminaliteit en dan bij voorkeur die onder de jeugd. Jeugdcriminaliteit is in Engeland een probleem, dat relatief niet groter is dan in vele andere landen van een vergelijkbaar ontwikkelingspeil, maar het is er wel opvallender en kent mis schien ook grotere uitwassen doordat ze een emotioneler reactie is op de maat schappelijke orde, die in haar betrekkelijk isolement een door tradities gevormde strakheid heeft behouden met voor de mensen tamelijk eenzijdige mogelijkheden om de teugels eens te vieren. „Hue and cry" is één van die films, die de spanning in deze situatie, die uiteraard al langer bestaat dan vandaag, beeld voor beeld no teert, trefzeker, heel precies in haar psy chologische nuancering enmet Engel se strakheid. Beeldschermer In 1809 vormde de Berlijnse dirigent violist en componist Karl Friedrich Zeltèr de eerste „liedertafel". Ongeveer tege lijkertijd verenigden zich te Zürich op initiatief van de Zwitserse toonkunste naar Johann Georg Nageli een aantal zan gers tot een mannenkoor, dat dezelfde idealen nastreefde. Spoedig werd dit voorbeeld in tal van steden in verschei dene landen van Europa nagevolgd en zo kwam de liedertafelzang gedurende de ne gentiende eeuw tot grote bloei. Een der eerste componisten, die de ar tistieke mogelijkheden van de liedertafel beseften, is Franz Schubert geweest. Zijn mannenkoorwerken konden waarlijk voorbeeldig genoemd worden en wanneer men voor de ontwikkeling van de lieder- tafelstijl had voortgebouwd op de door Schubert gevormde grondslag, zou de ont aarding van deze in aanleg toch zo lof waardige stijl tot een weeë of branie-ach- tige muziekmakerij voorkomen .zijn. .Maar., met de sanering van de mannenkoorzang, die ongeveer in 1920 begon,'kwam ook weer de aandacht voor de wérken van Schubert, eerst nog in bescheiden mate, later intensiever. Toch kan men zelfs in onze dagen niet zeggen, dat alle compo sities, die de meester voor mannenkoor geschreven heeft tot het vaste repertoire van de koren zijn gaan behoren. De AVRO heeft er goed aan gedaan met een uitzending, die dinsdagavond te be luisteren was, de aandacht van onze Ne derlandse koordirigenten en koorzangers op deze rijke schat van muziek te richten. De omroepvereniging had hierbij de mede werking verkregen van een van onze oud ste koren: de Koninklijke Liedertafel Zang en Vriendschap, in 1830, twee jaar na Schuberts dood, te Haarlem opgericht. Onder leiding van haar dirigent Jack P. Loorij vertolkte de vereniging vijf koor werken, die in de jaren van 1823 tot 1827 ontstonden. Drie van deze composities: Nachthelle, Nachtgesang im Walde, Die Nacht, bezongen als reflex van een ty pisch romantische mentaliteit de rust en de schoonheid van de nacht, waarin de werkelijkheid vervaagt en een droomfan tasie de mens bevrijdt en gelukkig doet zijn. Voor Schubert betekende het com poneren van deze muziek een vlucht uit een zorgelijk bestaan naar een gebied van HILVERSUM I 402 M. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.0024.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Gymn. voor de vrouw. 9.10 De groen teman. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwij ding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Kookkunst. 11.15 Metropole ork. 11.45 Of de dok ter even komen wil, caus. 12.00 Dansmuziek. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Pianospel. 12.50 Uit het bedrijfsleven, caus. 13.00 Nieuws 13.15 Meded. of gram. 13.20 Lichte muz. 13.55 Beursber. 14.00 Gram. 14.30 Voor de vrouw. 15.00 Gram. 15.40 Voordracht. 16.00 Fluit en piano. 16.30 Gram. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitz.: Nederland en de. wereld. Uitwisselingsprogramma over Liberia, in samenwerking met Radio Nederland Wereld omroep. Spreker: A. G. Aukes. 18.00 Nieuws. 18.15 Gram. 18.45 Sportproblemen. 18.55 Gesproken brief uit Londen. 19.00 Voor de kleuters. 19.05 Gevar. progr. 20.00 Nieuws. 20.05 Wie opent de kluis, caus. 20.10 Gram. 21.30 Caus.: De mens als historisch fenomeen. 21.50 Lichte muz. 22.10 Act. 22.20 Tenor en piano. 22.50 Sportact. 23.00 Nieuws 23.15 Beursber. v. New York. 23.16 Act. of gram. 23.25—24.00 Discotaria. HILVERSUM II 298 M. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00-24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en liturg, kal. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.40 Schoolradio. NCRV10.00 Gram. 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 Voor de zieken. 11.45 Franse chansons. 12.00 Middagklok noodklok. 12.03 Gram. 12.25 Wij van het land. 12.35 Land- en tuinb.meded. 12.38 Ballroomorkest. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Kath. nieuws. 13.20 Zang en piano. 13.40 Lichte muziek. NCRV: 14.00 Metropole ork. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Lichte muz. 15.35 Gram. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Cello en piano. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Lichte muz. 18.15 Fries progr. 18.30 Gram. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Op de man af. 19.15 Gram. 19.20 Sociaal perspectief, caus. 19.30 Lichte muz. 19.50 Politieke uitz. 20.00 Radiokrant. 20.20 Gevar. progr. 21.45 Gram. 22.00 Tijdschriftenkron. 22.10 Orgelconcert. 22.40 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Sport uitslagen. 23.2024.00 Gram. BRUSSEL 324 M. 12.00 Ork.conc. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nieuws. 13.11 Orgelrecital. 14.00 Engelse les. 14.15 Gram. 14.30 Franse les. 14.45 Gram. 15.00 School radio. 15.30 Gram. 15.45 Duitse les. 16.00 Koersen. 16.02 Gram. 17.00 Nieuws. 17.10 Gram. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Gram. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Rep. 19.40 Gram. 19.50 Vrije poL tribune. 20.00 Gram. 20.10 Moderne tijden. 20.40 Verzoekprogr. 21.30 Gram. 22.00 Nieuws. 22.15 Int. Radio-Universiteit. 22.30 Volksmuziek. 22.5523.00 Nieuws. VOOR DONDERDAG NTS: 20.00 Journaal en weerber. NCRV: 20.15 Kunstkron. 20.40 Filmdocumentaire. 21.00 Film bespreking. 21.20 Cabaret. 21.50 Dagsiuiting. ROMaN TORéN, Apasta- do 454, Gyon, Spanje. Dat is het adres van een der „schaakgroten", die aan het Hoogovenschaaktoernooi deelnemen. Voor eventuele „fanmail" overigens. De heer Toran is nu 26 jaar, maar ondanks zijn jeugdige leeftijd kent hij het klap pen van de schaakzweep. En hoe kan het ook anders. Want als negenjarige jon gen haalde hij al vernuftige grapjes op het schaakbord uit. „Of hij het spel op die leeftijd eigenlijk wel be greep", vragen wij belang stellend. „Dat weet ik niet. Ik speelde maar wat", ant woordt de Spanjaard, die op vijftienjarige leeftijd voor het eerst in een toer nooi uitkwam. Dat hij toch niet helemaal „zo maar wat speelde" blijkt uit het feit, dat hij in 1954 werd onder scheiden met de vererende titel van internationaal schaakmeester. TORaN verdient overi gens een flink aantal sneed- jes van zijn dagelijkse brood met zijn buitengewo ne gaven op schaakgebied. Hij geeft in zijn vader land namelijk schriftelijke schaaklessen en heeft om en nabij de zeshonderd leerlingen, die in de meest uiteengelegen delen van de wereld wonen. Zo heeft hij leerlingen in IJsland, maar ook in Zuid-Amerika. Bo vendien is hij schaakmede werker van vooraanstaan de Spaanse dagbladen, zoals „La Vanguardia" uit Barce lona en „Arriba" uit Ma drid. En reken erop, dat hij wekelijks heel wat kolom metjes met schaaknieuws vult. Hij is zelfs de best be taalde schaakredacteur in Spanje. De Spaanse schaak federatie heeft hem hier voor een prijs toegekend. Ook tijdens zijn verblijf in Beverwijk blijft hij de schaakjournalistiek trouw en stuurt geregeld versla gen van dit toernooi per luchtpost naar Spaanse bla den. DAN VRAGEN wij hem of het hem bevalt op het Hoogovenschaaktoernooi. Hij vindt dit toernooi een van de best georganiseerde op de gehele wereld. Niets dan lof over dit toernooi uit de mond van de Spaanse schaakmeester. OOK DE gastvrijheid van de Beverwij kse burgerij en de Velsen-Noordelingen" wordt door hem hogelijk gewaardeerd. En hij besluit het gesprek met de Neder landers voor hun gastvrij heid te bedanken. Deze dankbaarheid werd door hem in het Spaans vertolkt door: „Estoy encantado con la cordial hospitalidad del pueblo holandés". DAN spreken wij de 27- jarige Duitser E. Ditt, die voordien reeds drie keer aan het Hoogovenschaak toernooi deelnam. „Maar ik ga nooit alleen. Dat wil mijn vrouw niet hebben. Daarom neem ik haar altijd mee" vertelt hij. Zijn echt genote neemt overigens ook aan dit toernooi deel. De heer Ditt viert zijn schaak woede bot in de Duitse club OSTIHSV en leerde het spel der spelen tijdens de tweede wereldoorlog. In de schuilkelders tijdens hevige bombardementen. VOOR DE DERDE keer logeert hij bij dezelfde fa milie in Velsen-Noord. Tij dens dit toernooi heeft hij vier wedstrijden gespeeld, drie gewonnen en een ver loren. „Ik verlies altijd van die Amsterdammer Donk. Ik geloof dat het me nooit zal lukken van hem te win nen", merkt de heer Ditt lachend op. EN OOK HIJ raakt niet uitgepraat over de gastvrij heid van de Beverwijkers en de prettige sfeer, die tij dens het Hoogovenschaak toernooi heerst. Trouwens er is niet een schaker, die op die sfeer iets heeft aan te merken. Die pluim mo gen de organisatoren best op hun „schaakhoed" ste ken. Dat is hen van harte gegund. Zij verdienen het dan ook, die organisatoren. PREMIèRE VAN „HET BAL" BIJ BALLET DER LAGE LANDEN Maandag 20 januari zal het Ballet der Lage Landen onder artistieke leiding van Mascha ter Weeme in de Rotterdamse Schouwburg de Nederlandse première ge ven van een ballet van Janet Sinclair, „Het Bal", op muziek van Maurice Ravel. ADVERTENTIE Haarlem harmonische en melodische schoonheid. In het vierstemmige mannenkoor vond hij met geniaal inzicht de zo rijk genuanceer de klankentimbres om die schoonheid te realiseren 'in een treffende expressieve sfeer, die voor een koorwerk als „Der Gondelfahrer" nog een eigen lokaal accent verkreeg. Het vijfde werkje, dat het koor ten gehore bracht, leek een bewerking van een lied. „Zang en Vriendschap" heeft met de vertolking van Schuberts muziek een schone traditie voortgezet,. Zij heeft de luisteraars weer de waarde doen beseffen van een werkelijk goede liedertafelstijl en van het mannenkoor als uitvoeringsme dium met voordrachten, die uitmuntten door fraaie evenwichtige klank. Daartoe heeft ook het hoornkwartet, gevormd door Adriaan van Woudenberg, Marinus J. Cla- rijs, Sijmen van Brederode en Gerben Sik- kema, dat het koor in „Nachtgesang" be geleidde, belangrijk bijgedragen. De tenor Paul Hameleers trad als solist op bij de uitvoering van „Nachthelle" en voorts zorgde een niet genoemde pianist voor uit-* nemende begeleidingen. Het concert werd duidelijk en bevatte lijk toegelicht door Felix de Nobel. Golfbreker In het VARA-televisieprogramma van hedenavond moet door bijzondere omstan digheden de uitzending „U en uw regering" vervallen. In plaats hiervan zal nu een aantal deskundigen tussen half negen en negen uur een forum houden over de toe nemende werkloosheid. Aan het gesprek nemen deel de heren A. H. Kloos, secretaris van het Nederlands Verbond van Vakverenigingen, prof. dr. S. Posthuma, directeur van de Nederlandsche Bank, prof. dr. J. Tinbergen en prof. dr. H. J. Witteveen. Gespreksleider is drs. J. M. den Uyl, directeur van de Dr. Wiardi Beckmanstichting. Het initiatief van de handbalvereniging „IJmond" om tijdens Pasen en Pinksteren van dit jaar een sportuitwisseling met een buitenlandse club te houden kreeg dinsdagavond in het sportpaviijoen „Wa tervliet" voor de leden een stevige stimu lans door de interessante verhalen van de heer H. W. G. Munzert, die als organisator van buitenlandse reizen zeer veel er varingen opdeed. In zijn openingswoord zei de voorzitter, de heer W. Siebers, dat „IJmond" voor de eerste maal een buiten landse sportuitwisseling onderneemt met Bad Homburg (Duitsland), welke club met Velsen aan het Velsense toernooi deel neemt. De Velsenaren bezoeken met Pink steren de Duitse plaats. Teneinde beter voorbereid te zijn was de heer Munzert uitgenodigd van zijn ervaringen op orga nisatiegebied en van de reizen te ver halen. De spreker had zijn onderwerp „clubreizen" genoemd. Deze worden on dernomen om tot prestaties te komen om de onderlinge clubsfeer te verbeteren en om de gelegenheid te geven iets meer van de wereld te zien en ervaringen met vol komen vreemde mensen op te doen. De reizen zijn heus niet alleen weggelegd voor hoog geklasseerde sportverenigingen; zij kunnen door elke club worden onder nomen. Met een goed georganiseerde uit- wisselingsreis behoeft maar weinig geld gemoeid te zijn. Dit heeft een aparte aantrekkelijkheid. De heer Munzert vertelde van de er varingen van zijn eigen club UD sedert 1948, die een reis maakte van Vaals, via België, Duitsland en Zwitserland naar Joegoslavië. Hij moest echter tot zijn spijt eerlijkheidshalve meedelen, dat de sport in Joegoslavië een onmiskenbare politieke achtergrond heeft, die, vooral waar het op financiële vraagstukken aankomt, op grote moeilijkheden stuit. Maar de heer Munzert was bij zijn bezoeken aan Mari- bor, Noviseth en Vovodina tot de trieste ervaring gekomen, dat armoede hoogtij viert, doch de staat en zijn vertegenwoor digers trachtten de propaganda tegenover vreemdelingen met veel schijn op te voe ren. Bovendien is het voor Nederlanders eigenaardig te ervaren, dat in het buiten land met wedstrijden tegen de vreemde bezoekers de sport meer als een prestige kwestie wordt gezien. De vereniging „De Gieteling" zal op 8 februari in het Kennemertheater aan de Zeestraat in Beverwijk haar traditionele bal-masqué houden. Er zijn prijzen be schikbaar gesteld voor de fraaiste, de origi neelste en de meest komische kostuums. Tijdens de behandeling van de vragen, die zich hebben voorgedaan in verband met de ondergang van de „Pamir" is vandaag die van de lading ter sprake ge komen. Twee getuigen verklaarden dat zij de ondergang van de viermaster wij ten aan de wijze van laden. Prof. Kurt Wendel, die in Hamburg aan de universiteit scheepsbouw doceert, ver klaarde te geloven dat de lading is gaan verschuiven en dat, toen het schip als ge volg daarvan om ging liggen, het water via patrijspoorten en luikhoofden is bin nengestroomd. Kapitein Wilhelm Platzoe- der, de tweede getuige, achtte deze ver onderstelling gerechtvaardigd. Hij schat te aan de hand van de ladingpapieren dat de „Pamir" met ongeveer 200 kubieke meter vrije ruimte uit Buenos Aires was vertrokken. Het schip was door soldaten geladen, omdat de havenarbeiders staak ten. Het los gestorte graan nam steeds minder ruimte in doordat het steeds ver der „in schokte". Toen de storm kwam is er wellicht in de ruimen van de „Pa mir" 500 kubieke meter vrije ruimte ge weest. Daardoor kon de lading gemakke lijk gaan verschuiven en had het water vrij spel. Aan de hand van de ladingpapieren, die uit Buenos Aires per luchtpost naar Ham burg waren gezonden, meende kapitein Platzoeder te kunnen afleiden dat de „Pa mir" voor een slingering van zijn uiter ste punt aan stuurboord naar dit punt aan bakboord, 17,2 tot 17,3 seconden nodig had. Een van de overlevenden heeft echter ver klaard dat de „Pamir" voor een volle slingering 20 seconden nodig had, hetgeen een aanwijzing zou kunnen zijn voor de theorie over het verschuiven van de la ding. Overigens is uit een meteorologisch on derzoek gebleken dat de brief uit de fles niet afkomstig kan zijn van de „Pamir". De zeestroming zou deze brief op de kust van Afrika hebben doen aanspoelen, maar niet op de Engelse kust. Jaarvergadering Rode Kruis Het bestuur van de afdeling Beverwijk van het Rode Kruis heeft gisteravond met haar leden vergaderd in het Colonnege bouw aan de Beecksanghlaan. De voorzit ter, de heer G. W. P. Stoutenbeek opende met een welkomstwoord en stelde daarna de begroting voor 1958 aan de orde. Na een geringe discussie werd deze aanvaard. Uit de verlies- en winstrekening bleek, dat deze ook in 1957 sloot met een voordelig saldo van ruim 1900 gulden. Bij de inge komen stukken was een schrijven van het ministerie van Sociale Zaken en Volks gezondheid, waarin het bestuur toestem ming wordt verleend het aantal bedden uit te breiden van 170 tot 240. De bouw commissie, bestaande uit de heren Regoort, Winter en Vos, zal in overleg met een architect plannen ontwerpen om deze uit breiding mogelijk te maken. Er wordt tevens aan gedacht om de Polikliniek, die thans aan de Beecksanghlaan is gevestigd, ook op het terrein van het Roode-Kruis- 'ziekenhuis onder te brengen. De economi sche directeur de heer Regoort, gaf ver volgens enkele cijfers, waaruit de groei van het Roode-Kruisziekenhuis bleek. In 1947 waren er per jaar 30.000 verpleeg- dagen. Nu is dit aantal reeds 55.500. De duur der verpleging is door de moderne geneeswijzen zeer sterk teruggelopen. In 1947 werd een patiënt ruim 21 dagen ver pleegd. Dit is teruggebracht tot ruim 13 dagen. Het aantal patiënten is sterk toe genomen; in 1949 1391, nu ver over de vierduizend. De heer Regoort deelde ver der mee, dat 13 specialisten aan het Zie kenhuis zijn verbonden en dat er 143 ver pleegkrachten werken. Gemiddeld worden 152 patiënten per dag verpleegd, terwijl dit er in 1949 slechts 80 waren. Al deze cijfers tonen duidelijk aan, dat het ziekenhuis dringend om uitbreiding vraagt. Tot slot kon hij nog meedelen, dat het Roode-Kruis ziekenhuis voor de gemeente Beverwijk een goedkoop ziekenhuis is. De gemeente geeft slechts 25.000 subsidie, welk bedrag met de huidige geldswaarde zeker viermaal zoveel zou moeten bedragen. Na deze uiteenzetting volgde de her benoeming van dr. W. J. Royaards en de heer J. P. Sierhuis tot leden van het bestuur. Toen Bumbel zijn wens gezegd had, knikte het Wensmannetje: hij zwaaide met zijn kleine armpjes door de lucht en mompelde enige vreemde woorden, Bumbel keek met grote ogen toe. Opeens klonk er een gefluit door de lucht, een plofen daar stond opeens een zware kist met ijzeren sloten op Bumbel's bed. „Alsjeblieft", zei het Wensmannetje. „Daar heb je je geld; is het zo naar je zin?" 28-29 De honkbalvereniging „Rooswijk" zal wegens interne moeilijkheden en mutaties vrijdagavond in het Kennemerstaten- buurthuis een algemene ledenvergadering houden. Tevens wordt een bespreking gehouden over de indeling van de diverse Rooswijk teams in het komende seizoen. Hoewel geen definitieve agenda kon worden samenge steld is zeker, dat de bestuursleden, de heren J. Reints, W. Reymer en H. Schaafs- ma het slaghout er bij neer zullen leggen. Als kandidaten zijn genoemd de dames J. Konings, M. de Vries-Klesser, D. Marckel- bach en de heren J. Gaartman, G. Zand bergen, G. Dekker en F. van 't Hof. Ook is voor het clubblad een nieuwe redactie ge vormd met de heren G. Unger, D. Honig en K. Klesser. <- De Bond van Beverwijkse Melkhande laren heeft gisteravond een propaganda- feestavond gehouden in de grote zaal van de Groentebeurs. De voorzitter, de heer W. Vessies, sprak een welkomstwoord en zei ook nog iets over de melkprijs. Gezien het stadium van de onderhandelingen met de minister, wilde de voorzitter hierop verder niet ingaan. Hierna was het woord aan de afdeling propaganda van een fabriek van margarineprodukten. Enkele ontspannings films en een zeer geslaagde film over het vervaardigen van margarine werden ver toond. Na de pauze werd als hoofdfilm „Danny Boy" gedraaid. CpOOCO<XOCOOOOOOCXDCOCOOOOOOOOC)OOOOÖOOOOOOOOOOOOOOOCX3000C De organisatoren van het Hoogoven schaaktoernooi zijn weg van Fransje Hart. Niet zozeer omdat zij zo buitengewoon lieftallig is, maar meer omdat zij zulke geestige en artistieke wand-décors voor het Hoogovenschaak toernooi heeft gewrocht. Voorts ook omdat zij zich zo vaak om en nabij de schaakborden beweegt. Niet vanwege de grote belangstelling, die zij voor deze nobele sport aan de dag legt, maar wel omdat zij er mede toe bijdraagt om de inwendige metis, waarin ook de ras schaker zich mag verheugen, te laven en te spijzigen. Tengevolge van deze voortreffelijke eigenschappen, die ge paard gaan aan een beminnelijke hulp vaardigheid, wordt zij zowel door de schakers als de organisatoren van het toernooi figuurlijk op handen gedragen. Trouwens er is nog maar weinig voor nodig of dit zal ook letterlijk het geval zijn. Mejuffrouw Hart heeft wel eens meer voor dergelijke versieringen zorg ge dragen. De heer Veldheer, voorzitter van de Hoogoven Toernooi Commissie, kon er dan ook van verzekerd zijn, dat Fransje er ook dit keer wel iets aardigs van zou maken. Het ene wand-décor stelt een in diep gepeins verzonken schaakmatador voor, die geheel door de schaakgeesten in bezit wordt genomen. De andere wandversiering beeldt twee schaakfiguren uit, die elkaar broeder lijk omhelzen. Zo heeft Fransje, ondanks het feit, dat zij zich niet veel met scha ken bezig houdt, er toe bijgedragen om de prettige sfeer, waarin dit toernooi zich afspeelt, te onderstrepen. cb000CO000CXXXD0CXX5000(X)00O00<X)CXXO000000O00CXX)0000000C)0C 48. In Berlijn wordt gelééfd, Göttingen daarentegen is dood. Het is er koud en men krijgt er geen frisse lucht en in de ijzige kou van de noordpool kan geen mens in leven blijven." Zijn moeder glimlachte even. „Ik moét 't wel," zei ze even vol bitterheid, denkend aan de kilte van Olde- sloe, maar onmiddellijk voegde ze eraan toe: „Dus Berlijn? Het ergste obstakel is altijd weer Salomon Heine!" Harry Heine sliep die nacht slecht. Hij droomde ver ward en werd telkens met een schok wakker. Hij sliep in het hotel ter plaatse, aangezien er bij zijn ouders geen plaats voor hem was. Met moeite stond hij de volgende morgen op. Zijn ogen deden pijn en het bonsde bij zijn slapen. Lang zaam begaf hij zich naar de kamers van zijn ouders. Zijn vader was thans wakker en zat, gesteund door kussens, rechtop in bed. Hij was voorbereid op zijn komst. De vroeger zo keurig verzorgde man, met de frisse gelaatskleur, was thans een oude man gewor den, die wartaal sprak. Harry liep snel op hem toe en boog zich over hem heen om de tranen, die in zijn ogen sprongen, te ver bergen. Hij hoorde zijn vader met trillende stem mompe len: „Zo'n brave zoon, die mij verrassen wil met zijn bezoek! Ja, Harry, je vader is ziek, maar hij wordt weer gezond! Ik voel 't, de baden doen me goed. Salomon zal me hier een huis kopen, de mensen in Oldesloe zijn aardig en het gemeentebestuur onder steunt mijn verzoek aan de koning, om hier te mo gen blijven. Ik moet alleen een huis kopen, om aan te tonen, dat ik niet armlastig ben. Salomon zal me een huis kopen, Harry, en ik zal het mooiste uitzoe ken.. Een huis met een winkel erbij, waar ik weer mijn stoffen kan verkopen. Ik geloof, Harry, dat ik hier goede zaken zou kunnen doen Opnieuw die illusiesHarry keek even snel naar zijn moeder, die een blik vol liefde op de zieke wierp. Deze brabbelde verder: „Ik droomde vannacht, dat ik een villa in Düsseldorf bouwde. Precies zo iets als in Ottensen, met een gn t park erbij Harry huiverde en hoorde zijn moeder op kalme rende toon zeggen: „Nu moet je weer gaan slapen, Samson, als je straks weer gezond bent, zullen we zo'n villa laten bouWen. Maar óm gezond te worden, moet je veel slapen." Brommend keerde Samson Heine zich om naar de muur en deed wat hem gezegd werd. Behoedzaam verlieten Harry en zijn moeder het vertrek. Na lange tijd zag hij thans zijn zuster Lotte weer, die een heel knap meisje was geworden. Vol teder heid omhelsde hij haar. Zijn beide jongere broers za gen vol trots tegen hém, de student, op. Ze bewon derden hun broer, die zelfs al gedichten had gepubli ceerd. Enthousiast legden ze Harry eigen literaire prestaties ter beoordeling voor. Deze sprak goedmoe dige woorden van lof. Enige tijd later zei zijn moeder tegen '-em: „Ik ga aan Salomon Heine schrijven. Je zult in Berlijn ver der studeren." Hij keek haar verwonderd aan. Ze vervolgde: „Sam son weet er nog niets van, maar zijn broer heeft ge weigerd hem hier een huis te kopen. De gezondheid van zijn broer is hem niet die 3000 Mark in contan ten waard, welke hij op één dag verdient. We zullen hier dus weg moeten! Maar wat jou betreft: jij blijft voorlopig even hier en dan ga je naar Hamburg en meld je bij Salomon Heine. Mijn brief zal intussen zijn uitwerking niet gemist hebben. En jij zult naar Berlijn kunnen gaan!" Nog steeds niet begrijpend, keek hij haar vragend aan. Geduldig legde ze hem uit: „Ik zal hem geen verwijten maken, maar voor het geld, dat hij niet voor zijn broer beschikbaar wilde stellen, zul jij in Ber lijn kunnen studeren. Dat zal ik hem wel duidelijk ma ken." Er was een droevige glimlach op haar mond. Harry zweeg. Het waren trieste dagen, welke hij in Oldesloe door bracht. Het kostte Harry veel moeite om vrolijk te schijnen en om zorgeloos met zijn zuster en jongere broers te babbelen. Als hij alleen was, piekerde hij over het nutteloze van deze dagen. In het boek van zijn leven was dit op onthoud in Oldesloe niet meer can een gedachten- streepje. Hoe zou het boek eindigen? Als een tragedie of als een komedieHij wist het niet. Slechts het bleke, vermoeide en intens verdrietige gezicht van zijn moeder inspireerde hem echter tot wilskracht: Tenslotte had hij talenten en er hing heel veel af van zijn eigen wil en doorzettingsvermogen..Berlijn: als dat eens werkelijkheid ou worden! Het ging niet alleen om zijn rechtenstudie, het ging om grótere din gen. Hij moést het succes bereiken, dat Schlegel hem voorspel had.... Hij moést boven de grauwe naamloze massa uitstijgen! Het was thans geen ijdelheid, welke hem bezielde, maar de wil om zijn moeder te helpen en zich uiteinde lijk op Salomon Heine te wreken.... De dagen verstreken in grote eentonigheid. Hij bleef langer in Oldesloe hangen dan hij had verwacht. Ten slotte zei zijn moeder -chter tot hem: „Over drie da gen moet je naar Hamburg gaan. Zie je er erg tegen op, Harry?" Hij sloeg zijn ogen neer. Hij zag niet op tegen 't on derhoud met Salomon Heine, als wel tegen het weer zien van n koel, hooghartig gezichtje, dat thans aan een ander toebehoorde.... Uit Hamburg was geen antwoord gekomen, maar zijn moeder was heel zeker van haar zaak. „Je zult zien, jij gaat in Berlijn studeren", zei ze op vastbera den toon. Enkele dagen later nam hij afscheid en vertrok naar Hamburg. In de toestand van zijn vader was geen en kele verbetering meer mogelijk. En voor zijn moeder was er geen troost te vinden. Ze moést dit dragen en ze droeg 't. Zelfs nu nog scheen haar liefde alle obsta kels te overwinnen, precies zoals destijds toen de héle wereld tégen haar was.... Naast het verdriet over de situatie thuis, was er in Harry's hart echter ook een nieuwe hoop: Berlijn! Berlijn betekende het volle leven, het centrum van geestelijke bedrijvigheid. Daar kon een kunstenaar het juiste klimaat vinden om op te bloeien.. Wie in Berlijn roem wist te verwerven, was beroemd in heel Duitsland. Daar, in Berlijn, zou hij kunnen tonen, of hij werkelijk roeping had. Als hij daar de begeerde lauwerkrans niet om de schouders gehangen kreeg, dan zou hij 't opgeven (Wordt vervolgd) BEVERWIJK WOENSDAG 15 JANUARI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „St. Joan. Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Tussen 14 en 17". Gafé „Scheywijck", 20 uur: Prijsuitrei king Biljarttoernooi. Kennemer Theater, 13 tot 18 uur: Hoog ovenschaaktoernooi. Gebouw K.S.A., 20 uur: Jaarvergadering K.A.V. „De Groentenbeurs", 20 uur: Lezing Vrouwengilde. Openbare Leeszaal, Prinsessenlaan 17, geopend van 15 tot 17 uur; lees- en stu- diehoeken geopend van 15 tot 17.30 uur; jeugdleeszaal, Zeestraat 26, geopend van 15 tot 16 uur. „Het Groene Huis", jeugdleeszaal en uit lening, geopend van 15.15 tot 16.45 uur. R.-K. Leeszaal, uitleenbibliotheek ge opend van 10 tot 13 uur; lees- en studie zaal geopend van 10 tot 13 en 15 tot 18 uur; jeugdleeszaal geopend van 14 tot 17 uur. Wjjk aan Zee. filiaal r.-k. Leeszaal, St. Odulfstraat 12, geopend van 10 tot 11 en 17 tot 18 uur. DONDERDAG 16 JANUARI Luxor Theater, 19 en 21 uur: Filmavond Commissie Cultureel Beverwijk. Terpsichore, 14.30 uur: Vergadering Ne derlandse Vereniging van Huisvrouwen. K.S.A.-gebouw, Nederlandse School Bios coop. R.-K. Leeszaal, uitleenbibliotheek ge opend van 10 tot 13 uur; lees- en studie zaal geopend van 10 tot 13 en 15 tot 18 uur. Wjjk aan Zee, filiaal r.-k. Leeszaal, St. Odulfstraat 12, geopend van 10 tot 11 en 17 tot 18 uur. VELSEN WOENSDAG 15 JANUARI Thalia: „De strijd in de Birma-jungle", 20 uur. Rex: Geen opgave ontvangen. Pieter Vermeulenmuseum: Geopend van 9.30 tot 12 en van 14 tot 16.30. Openbare Leeszaal en Bibliotheek: Ge opend van 19 tot 21 uur. DONDERDAG 16 JANUARI Thalia: „De machinist", 20 uur (speciale voorstelling). Rex: Geen opgave ontvangen. Pieter Vermeulenmuseum: Als woensdag. Openbare Leeszaal en Bibliotheek: Ge opend van 10 tot 12.30 uur, filiaal open van 10 tot 12 uur. Alcoholics Anonymous: In de zaal aan de Abelenstraat spreekuur van 20 uur af. Raadhuis: Spreekuur van wethouder R. Verbeek, Openbare Werken, Volkshuis vesting, Behartiging van zaken betref fende het grondbedrijf, 9.30 tot 12 uur. WOENSDAG 15 JANUARI Stadsschouwburg: Rotterdams Toneel „De Bolle", 20 uur. FILMS Cinema Palace: „De familie Trapp", a.l., 19 en 21.15 uur. Frans Halstheater: „De verleidster", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „The prince and the showgirl", a.l., 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „De twaalf gezworenen", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: „De decamerone", 18 jaar, 20.15 uur. Rembrandt Theater: „Wat gebeurde er met Julie", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „Ontvoerd uit de harem", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „Wenn der weisze Flieder blüht", a.l. 19 en 21.15 uur. DIVERSEN Concertgebouw: Tuinzaal, Rudolf Stei- nerschool, opvoering „Drie koningenspel", 20 uur. Brinkmann: Humanistisch Ver bond, spreker dr. S. A. K. Lubienski, 20 uur. Brinkman: Houtplein. Genootschap Nederland-Engeland, spreker E. Gillett, 20 uur. DONDERDAG 16 JANUARI Stadsschouwburg: Rotterdams Toneel met „De Bolle", 20 uur. Concertgebouw: Doopsgezind Zangkoor, uitvoering 20 uur. Minerva Theater: Bijzonder kerkewerk Hervormde jeugd te Heemstede, vertoning der film „Penny whistle blues", 14 jaar, 20.15 uur. Frans Halsmuseum: Haarlems Comité voor kamermuziek, kamermuziek avond, 20 uur. FILMS Cinema Palace: „De familie Trapp", a.l., 14, 16.15, 19 en 21.15 u. Frans Halstheater: „De strijd tegen de vliegende schotels", 14 jr, 14.30, 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „The prince and the showgirl", a.l., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „De twaalf gezworenen", 14 jaar, 14, 19 en 21.15 uur. Rembrandt Theater: „Wat ge beurde er met Julie", 18 jaar, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „Ontvoerd uit de harem", 14 jaar, 14.30 uur. Volksuni versiteit, vertoning der film: „Umberto D", 20 uur. Studio Theater: „Wenn der weisze Flieder blüht", a.l., 14 15, 19 en 21.15 uur. DIVERSEN Brinkmann: Pauze-theater, grammofoon- pi atenconcert, 12 uur; Filmavond over Zwitserland, 20 uur. Jeugdkapel Sionskerk Cultureel comité „Over de brug", spreker ir. F. B. Carbasius Weber, 8 uur.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 6