Duitse en Belgische socialisten voor overleg mèt concessies HET WEER Thans kan voor circa f 20 miljoen „kleine bouw" worden uitgevoerd s&ee MORRIS before (/or/fa/// ireellana f Amerika zal wellicht aantal évacués uit Indonesië toelaten Eisenhower aanvallen kwaad over op Dulles Haarlems Dagblad Politiek debat in Straatsburg ProfRolin acht gevaar van oorlog per-ongelukff niet denkbeeldig Bouwcapaciteit blijft de richtsnoer voor het goedkeuringsbeleid GEBAK ENTREE DER DIPLOMATEN Geen Westduitse wapens voor Israel Rustig weer Adenauer beoogt geen koerswijziging Hij is tegen atoomvrije zone in Europa OPRUIMING! Amerikaanse legertreinen aan Oostzonegrens opgehouden Het woord is aan Israel wil aansluiting bij vrijhandelszone ,De verstandigste man die ik ooit gekend heb Begrotingstekort Indonesië geschat op 4.5 miljard rp. Twintig mensen dakloos door brand in Rotterdam te klas kwaliteiten 20% korting TEXTIELHANDEL FRAANJE Banketbakkerij 72e JAARGANG No 160 tange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon Adm. 5437, chef bezorging na 5 uur 7519. Tel. Redactie 5389. Haarlem: Grote Hout straat 93 alle afd. Tel. 15295*. Advertentie tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks DONDERDAG 16 JANUARI 1958 IJmuider Courant EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 303e JAARGANG ï^o 8 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct p. kwartaal 7.65, franco p. post 8.15. Losse nrs. 12 ct Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman STRAATSBURG (ANP) Een groot aantal leden van de raadgevende assem- blée van de Raad van Europa, heeft woensdag aan het debat over de politieke toestand in de wereld deelgenomen. Velen van hen bleken voorstander te zijn van het aanknopen van nieuwe onderhandelin gen met de Sovjets, hoewel zjj hiervan in het algemeen weinig resultaat verwacht ten. Andere afgevaardigden meenden, dat het voorstel van de Poolse minister van Buitenlandse Zaken Rapacki om een zone in Centraal-Europa zonder kernwapens te scheppen, wel degelijk overweging ver dient, al was het alleen maar omdat het terugtrekken van de bezettingslegers, die zich in dit gebied bevinden, een verlichting voor de daar wonende volkeren zou be tekenen. Woensdagavond is in Huis ten Bosch in Den Haag het Nieuwjaarsdiner ge geven voor het Corps Diplomatique door Koningin en Prins. Bovefi: de aan komst van de Engelse ambassadeur Sir Paul Mason en echtgenote, onder: de Franse ambassadeur baron Edmond de Beauverger en mevr. de Beauverger CAiRO (U.P.) West-Duitsland heeft de Arabische Liga verzekerd, dat. het niet van plan was Israel van wapens te voorzien of diplomatieke betrekkingen met dat land aan te knopen. De Westduitse ambassadeur in Cairo Walter Becker, heeft dit dinsdag meegedeeld aan de secretaris-generaal van de Arabische Liga, Abdel Khalek Hassou- na. De Liga had zich formeel met Bonn in verbinding gesteld om opheldering inzake deze twee punten. VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van donderdagavond tot vrijdagavond, opgemaakt om 11.15 uur: Veel bewolking met plaatselijk mist. Hier en daar wat motregen. Aanvankelijk zwakke, later ma tige wind tussen zuid en west. Ongeveer dezelfde temperatu ren als vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S De Duitse socialist prof. Carlo Schmidt verklaarde dat, hoewel de Westelijke lan den onmogelijk de status quo, die de Sovjets voorstellen kunnen accepteren, het er naar uitziet, dat deze status quo toch het gesprekpunt voor nieuwe onderhande lingen zal zijn. Hij zag niet veel in een topconferentie en zei van oordeel te zijn, dat een privé-bespreking tussen de Ver enigde Staten, Engeland en Rusland veel meer resultaten zou afwerpen. Volgens prof. Schmidt moet het plan-Rapacki ern stig worden bestudeerd, aangezien na de afbakening van een gebied, waar zich geen kernwapens zouden bevinden, andere ont wapeningsproblemen ter tafel zouden kun nen worden gebracht. Wij moeten vooral niet van te voren aannemen, dat het on mogelijk is met de Sovjets tot overeen stemming te komen. Er blijft ons thans niets over dan te onderhandelen. Het Belgische parlementslid Paul Struye verklaarde, dat er slechts één oplossing is om uit de impasse te geraken. En deze is om op loyale wijze te trachten met de Sovjets op basis van zekere compromissen tot een akkoord te komen. Wat de in Parijs gehouden topconferen tie van de regeringsleiders betreft, merkte Struye op dat, hoewel daar in het open baar de nadruk werd gelegd op de nood zaak van een coördinatie der buitenlandse politiek binnen zes weken dit principe door leidende Westerse staatslieden met voeten is getreden. Zelfs ten aanzien van het Russische aanbod tot onderhandelingen, boden de westelijke mogendheden het schouwspel van een ontstellend gebrek aan overeenstemming. De Belgische socialist prof. Rolin verklaarde het onwaarschijnlijk te achten dat onder de huidige omstan digheden een weloverwogen oorlog wordt ontketend. Op het gevaar van de druk-op-de-knop-oorlog is echter, dat van de oorlog-per-ongeluk gevolgd, die kan ontstaan, doordat als gevolg van een misverstand in de behandeling van de lanceerinstallaties een raket naar de andere kant wordt afgevuurd, met alle gevolgen van dien. „Wij moe ten ook niet vergeten," zo betoogde de spreker verder, „dat ons leven thans afhangt van lieden, die in afwachting van een bepaalde orde. hierop mis schien vooruit zullen willen lopen, om toch vooral niet te laat te zijn," zo zei hij. Critiek op ministers Tijdens de avondzitting van de Raad gevende Vergadering meer eten 30 leden voerden die dag het woord sprak de Nederlandse afgevaardigde Duynstee er nog zijn teleurstelling over uit, dat bij de kort geleden in Parijs gehouden topconfe rentie iedere eerste minister een toespraak hield, die kennelijk voor het eigen land bedoeld was. Het comité van ministers blijkt slechts weinig te hebben geleerd, want in een antwoordresolutie op een voorstel van de Raadgevende Vergadering verklaarde het, dat de ministers zullen „voortgaan elkaar te consulteren, zoals dit in het verleden geschiedde". Een verleden, waarop zij, naar spreker- opmerkte, aller minst trots kunnen zijn. Prof. Duynstee verklaarde van oordeel te zijn, dat de Raadgevende Vergadering het comité van ministers moet laten weten, dat hun antwoord onbevredigend geacht wordt en niet beantwoordt aan de eisen, die de tegenwoordige internationale situa tie stelt. De Engelse conservatieve afgevaardigde Sir James Hutchinson gaf uitdrukking aan zijn sympathie tegenover Nederland, „het jongste slachtoffer van het klassieke ex pansionisme der Sovjets". Hij deed dit naar aanleiding van een rede van de heer F. Goedhart over de maatregelen tegen de Nederlanders in Indonesië, welke elders in dit blad is weergegeven. (Van onze correspondent in Bonn) Bondskanselier Adenauer heeft gister avond in een radiorede, die door alle West duitse radiostations werd uitgezonden en die, zonder dat de bevolking het tevoren had geweten, ook plotseling in het televi sie-programma werd opgenomen, duide lijk te verstaan gegeven dat hij niet van plan is een andere politieke koers in te slaan. Men kan Adenauers redevoering als een regeringsverklaring beschouwen, hoewel zij niet in de Bondsdag werd voor gelezen. Het is in ieder geval opvallend, dat Adenauer deze rede juist nu heeft ge houden, een week voordat de debatten over de buitenlandse politiek in de Bonds dag moeten plaatsvinden. Adenauer bestempelde de brieven, die Boelganin jn de laatste tijd op 83 staatslie den heeft losgelaten, als een politieke ma noeuvre en als propaganda, maar toch is hij van meni dat men het Russische voorstel om een niéuwe conferentie te hou den niet zonder meer van de hand mag wijzen. Een voorwaarde moet echter zijn dat het aantal deelnemers niet te groot wordt en dat de bijeenkomst grondig langs diplomatieke wegen moet worden voorbe reid. Adenauer wees er ook nu op, zoals reeds zo vaak tevoren, dat het voorstel dat West-Duitsland en de communistische oostzone een confederatie met elkaar zou den vormen, totaal onaanvaardbaar is. Ook is hij een tegenstander van het plan in het midden van Europa een zone te scheppen, die vrij van kernwapens zou die nen te zijn. Dat zou immers, aldus Ade nauer, het einde van de NAVO en daarme de het einde van de vrijheid in West-Euro pa betekenen. Adenauers voornaamste binnenlandse tegenstander, de voorzitter van de socia listische partij, Ollenhauer, heeft al direct na Adenauers rede verklaard dat de kan selier daarmede het streven om tot een politieke ontspanning en tot een gecontro leerde vermindering van de bewapening te komen een slechte "enst had bewezen. Want door het Poolse plan van de hand te wijzen, had hij bewezen een voorstander van de kernbewapening te zijn. LONDEN (Reuter) De „Times" zegt, dat Adenauer juist heeft gehandeld door nogmaals te getuigen van zijn verzet tegen de Russische voorstellen inzake de toe komst van Duitsland, maar dat hij met zijn verwerping van het plan-Rapacki te ver is gegaan. Het blad is van meningi dat „het idee van-een zone zonder kernwapens wellicht een sleutel kan zijn voor het weer openen van de deur, die naar wederzijds vertrouwen voert." De verruiming: van het goedkeurings beleid voor kleine bouwwerken zal tot ge volg hebben, dat naar schatting voor 20 miljoen gulden bouwwerken kunnen wor den uitgevoerd, waarvoor aanvragen zijn ingediend. Een gedeelte hiervan is geduren de een meer of minder lange tijd aange houden geweest, zo deelt het ministerie van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid mede. Het bedrag van 20 miljoen heeft uitslui tend betrekking op die werken, waarvoor de plannen door de betrokken gemeente besturen bij de provinciale directies van de volkshuisvesting en bouwnijverheid waren ingediend en waarvoor nog geen rijksgoed keuring was gegeven. Daarnaast kan nog rekening worden gehouden met bouwplan nen, welke door particuliere opdracht gevers bij gemeentebesturen zijn ingediend, maar die door die gemeentebesturen nog niet voor goedkeuring waren voorgedragen. De verruiming van het goedkeuringsbe leid betreft uitsluitend werken, waarvoor de bevoegdheid tot goedkeuring door de minister van Volkshuisvesting en Bouw nijverheid in handen is gelegd van de hoofdingenieurs-directeuren van de Volks huisvesting en de Bouwnijverheid in de provincies. Daartoe behoren in het algemeen de bouwwerken tot honderdduizend gulden, met uitzondering van de bouw van scholen. Wat de gebouwen voor industriële doel einden en gebouwen voor de gezondheids zorg betreft, geldt deze bevoegdheid van de hoofdingenieurs-directeuren slechts voor gebouwen tot vijftigduizend gulden. Voor de gebouwen met een hogere bouwsom wordt de goedkeuring vereist van de mi nister. Voor gebouwen in de industriële sector wordt deze goedkeuring de laatste twee jaar vrijwel altijd gegeven. Weg- en waterbouwkundige werken val len eveneens buiten de verruiming van het goedkeuringsbeleid. Deze werken zijn tot vijftigduizend gulden vrij. Voor werken met een grotere bouwsom dan vijftigdui zend gulden berust de bevoegdheid tot het verlenen van de rijksgoedkeuring niet bij de hoofdingenieurs-directeuren. De verruiming van de goedkeuringsbe voegdheid betekent niet, dat geen rekening meer zal worden gehouden met de be schikbare bouwcapaciteit. De bouwcapaci teit blijft evenals voorheen een richtsnoer voor het afgeven der goedkeuringen, aldus het ministerie. ADVERTENTIE BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48_A' DAM TEL. 717162 SUèDI DAMES - HERENJASJES Na een tocht van ruim vijf weken, tijdens welke demonstraties werden gegeven in twaalf landen, is de Fokker „Friendship" woensdag op Schiphol teruggekeerd. Invlieger H. V. B. Bur gerhout (rechts) legde 38.000 km met het toestel af. Het hoofd van de export afdeling, J. Gerritsen, legt de vinger op een der landen, die de „Friendship" aandeed: Syrië. ADVERTENTIE SO1/, tot 50'/. KORTING op vele leuke dingen KUNSTHANDEL Kennemerlaan 55 Tel. 7040 BERLIJN (UP). - Vier Amerikaanse le gertreinen zijn bij de Oostduitse grens plaats Mariënborn vijf tot tien uur opge houden, omdat de Russen daar een nieuwe uitklaringsprocedure wilden toepassen. De Amerikanen namen contact op met hun hoofdkwartier in Berlijn en kregen per radio bericht, zich niet aan de nieuwe procedure te onderwerpen. Daarop werden de treinen uit Frankfurt en Bremerhaven naar Berlijn tien uur en de twee treinen in tegengestelde richting vijf uur lang op gehouden. Tenslotte lieten de Russen hen gaan, zonder de nieuwe procedure toege past te hebben. Een Britse woordvoerder verklaarde, dat de twee Engelse treinen tussen Berlijn en Hannover zonder vertraging hebben kun nen rijden. Isaac Watts: Een dogmatische geest voelt zich ge roepen, de rechter zijns naasten te zijn. STRAATSBURG (Reuter) Een Israë lische parlementsafvaardiging in Straats burg heeft woensdag met de economische commissie van de Raad van Europa gede libereerd over een Israëlisch plan voor aansluiting bij het door Engeland voorge stelde grotere Europese vrijhandelsgebied. Israel stelde voor dat men tot een derge lijke aansluiting binnen de O.E.E.S. zou kunnen komen. De Israëlische voorstellen zouden bij de commissieleden een warm onthaal hebben gevonden. WASHINGTON (UP) Van bevoegde zijde in Washington is verzekerd, dat het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken de hoop koestert, dat het mogelijk zal blijken dat een aantal van de Neder landers, die uit Indonesië zijn uitgewezen, naar de Verenigde Staten kunnen komen krachtens een noodprogramma voor immi gratie. Het State Department wacht op het ogenblik af, zo zegt men ons, wat het Witte Huis voor voorstellen zal doen aan het Congres inzake de toelating van vluchte lingen uit verschillende landen. Men neemt aan, dat er een voorstel komt tot wijziging van deimmigratiewet, waardoor Eisen hower de bevoegdheid krijgt maximaal 68.000 vluchtelingen voorwaardelijke toe stemming tot immigratie te geven, per jaar wel te verstaan. Het State Department, zo zegt men ons, wordt door de Nederlandse ambassade op de hoogte gehouden over het aantal der Nederlanders, die uit Indonesië geëvacueerd worden. De regeling van zulk een „voorwaarde lijke" toelating zal, naar men meent te weten, zo zijn, dat de vluchtelingen ge durende twee jaar „on parole" in de V.S. mogen wonen en werken. Tenzij zij zich in WASHINGTON (Reuter, AFP, UP) President Eisenhower heeft woensdag op zijn wekelijkse persconferentie sinds zijn laatste ziekte de hoop uitgesproken dat zijn brief aan Boelganin in dezelfde om vang in de Russische pers zou worden ge publiceerd als het schrijven van de Rus sische premier in de Amerikaanse. Dit zou in het bijzonder het Amerikaan se voorstel, het gebruik van de wereld ruimte voor militaire doeleinden te ver bieden, moeten betreffen. De president zei uit Boelganins brieven niet de indruk te hebben gekregen dat China aan een eventuele topconferentie zou moeten deelnemen. Hij achtte dit ove rigens ook niet, ge wenst. Eisenhower herhaalde nogmaals, dat een topconferentie terdege moet worden voorbereid door een conferentie van mi nisters van Buitenlandse Zaken en dat een gerede kans op succes dient te be staan. Oppenheimer-kwestïe De president zei niets te weten van een plan om de atoomgeleerde prof. Oppen- heimer te verzoeken weer te werken voor de Amerikaanse regering. Prof. Oppen- heimer werd enkele jaren geleden door de John Foster Dulles Amerikaanse regering terzijde geschoven om veiligheidsredenen. Het opperbevel De president zei voorts, dat hij niet zal proberen zijn inzichten wat betreft de eenmaking van het opperbevel van de Amerikaanse strijdkrachten door te drij ven, maar wel zijn gedachten over deze kwestie ter kennis van het Congres zal brengen. Een beslissing zal worden genomen met instemming van alle belang hebbende autoriteiten. „Geen nieuwe belastingen" Eisenhower zei voorts, een begrotings tekort te prefereren boven nieuwe belas tingen, indien het Congres niet zou in stemmen met de 73,9 miljard-dollar be groting voor het komende financiële jaar. Bezuinigingen op niet van essentieel be lang zijnde posten waren uiteraard wel kom. Ook vorig jaar deed Eisenhower een dergelijk beroep op het Congres. Alle eco nomische adviseurs van de president ver wachten dit jaar een opgaande conjunc tuur. Dwight D. Eisenhower Eisenhower wond zich bijzonder op naar aanleiding van vragen of minis ter Dulles ontslag had willen nemen. Met een rood hoofd en zijn woorden met vuistslagen scanderend zei hij dat Dulles de meest toegewijde man was die hij ooit had ontmoet, de verstan digste die hij ooit had gekend en dat hij niemand wist die meer verstand had van de buitenlandse politiek. „Ik ben werkelijk wel in staat, internatio nale figuren te beoordelen en ik geloof dat Dulles een van de grootste is", al dus Eisenhower. De president zeide voorts er gedurende zijn ziekte geen moment aan te hebben gedacht af te treden. Zijn doktoren had den hem verzekerd' dat zijn geestesver- mogens absoluut niet zouden worden aan getast. Wanneer hij zelf, of een groep doktoren, echter van oordeel zou zijn dat het beter was af e treden zou hij dit zeker doen. zo voegde Eisenhower hier aan toe. Acheson contra Dulles Dean Acheson, de voormalige democra tische minister van Buitenlandse Zaken van de Verenigde Staten, die dezer dagen de aandacht trok door op scherpe wijze de ideeën van zijn partijgenoot George Kennan over een eventueel terugtrekken van de Westelijke en de Sovjetrussische troepen uit Duitsland te veroordelen, heeft een boek het licht doen zien dat een re quisitoir tegen de politiek van de huidige republikeinse regering vormt, aldus meldt „Le Monde". De critiek in dit boek is met name gericht tegen minister Foster Dul les, aldus „Le Monde", ofschoon deze niet met name wordt genoemd. Achteraan in het boek spreekt Acheson echter over zijn „gerechtvaardigde verachting voor die deugdzame eigengerechtigheid die, ge paard aan listig gepraat, de gevaren en mogelijkheden van ons tijdgewricht onder een olieachtige laag verdoezelt". WASHINGTON (UP) In diplomatieke kringen te Washington verwacht men dat een conferentie van ministers van Buiten landse Zaken, ter voorbereiding van een eventuele topconferentie, niet voor april of mei zal worden gehouden. Een conferentie van staatshoofden zou in dat geval niet eerder dan in het midden van de zomer of gedurende de herfst kun nen plaatshebben, veel later dus dan „bift- nen twee of drie maanden", zoals premier Boelganin heeft voorgesteld. die tijd misdragen, krijgen zij het recht,' na afloop van die twee jaar het staats burgerschap aan te vragen. De „proeftijd" van twee jaar wordt daarbij dan meegeteld voor de berekening van de periode, ge durende welke de aanvrager van het staatsburgerschap in het land woonachtig moet zijn. Mocht het congres het wijzigingsvoor stel van de Immigratiewet niet willen aan vaarden, dan is het mogelijk dat de re gering een speciale noodtoelating voor de Nederlanders voorstelt. Men realiseert zich, dat het grote aantal évacués, gezien de ge ringe om vang van Nederland, een econo mische last betekent. Men acht het ge wenst, dat ook andere landen Nederland te hulp komen. Wel verklaarde men ons, dat toelating van Nederlandse évacués op de basis van een noodmaatregel waarschijnlijk alleen toepasselijk zou zijn op Nederlanders van Nederlandse afkomst, en niet op Neder landers van Indonesische afstamming. Aankomst „Captain Cook" (ANP) Het s.s. „Captain Cook" met bijna duizend évacués uit Indonesië aan boord zol onvoorziene omstandigheden voorbehouden maandag, 20 januari, 's mor gens vroeg (ongeveer 6 uur) te Amster dam aankomen en ligplaats kiezen langszij de etablissemensen van de n.v. Stoomvaart Maatschappij „Nederland" aan de Java- kade. De ontscheping van de passagiers zal dan ongeveer 9 uur voormiddag via loods „Hol land" een aanvang nemen. (Van onze correspondent in Djakarta) Het tekort op de Indonesische begroting voor 1958 beloopt ongeveer 4.5 miljard rupiahs. Dit blijkt uit de cflfers, die de Indonesische regering deze week aan de commissie van het parlement zal over handigen. In augustus van het vorig jaar was het geschatte tekort voor 1958 een half miljard rupiahs. De inkomsten voor dit jaar bedragen een totaal van 23 mil jard, de uitgaven worden geschat op 27.720 miljoen. Het exportvolume schat men op tien miljard rupiah. Intussen zijn welingelichte parlementaire kringen van mening dat het geschatte de ficit uiteindelijk veel groter zal zijn als ge volg van het stichten van acht autonome districten op Sumatra, Celebes en de kleine Soenda-eilanden. Voor ieder autonoom district stijgen de uitgaven met 500 miljoen rupiah, zoals eerste minister Djoeanda zelf onlangs heeft meegedeeld. Dit is het gevolg van de uitbreiding van de admini stratieve diensten in de nieuwe districten. Op de concept-begroting is geen post op genomen voor uitgaven, verband houdende met de strijd voor de bevrijding van West- Irian. Deze zullen worden gedekt door „ge heime fondsen". ROTTERDAM. - Een hevige brand 1n een oud pand aan de Eendrachtsstraat te Rotterdam heeft vanmorgen twintig men sen dakloos gemaakt. In een keuken op de tweede verdieping is het vuur ont staan, waarschijnlijk door een defect aan een elektrische kachel. De keukengordijnen vatten vlam en korte tijd later stonden de tweede en derde verdieping in lichter laaie. De bewoners wisten via het platte dak, zich in veiligheid te stellen. Hun be zittingen gingen verloren. ADVERTENTIE KOLBERTS van 47.50 voor 37.90 KAMGAREN PANTALONS van 36-90 v. 29.50 KEIZER WILHELMSTRAAT 16 - IJMUIDEN ADVERTENTIE Prima en goed gesorteerd Willemsbeekweg 1 - IJmuiden (Oost) Telefoon 4640 Wij hebben ook iedere week een voordeeltje.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 1