Gecombineerd koorconcert met interessante noviteiten Vanmorgen in de vishal en op zee Zang en pianospel in Frans Halsmuseum DE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs 7 Voorschrift is voorschrift Hoofdbestuur Partij voor Overheidspersoneel Kerkelijk Nieuws Londen ontvangt Poulenc's jongste opera geestdriftig Gerepatrieerde!! slachtoffer van malafide colporteurs Kort nieuws Haagse stadsvuil niet meer naar Wijster? Drentse boeren ongerust Mr. S. Pragano lid van de „Academio de Esperanto" Oud-voorzitter Rode Kruis onderscheiden Prof. A. J. Bernet Kenipers geïnstalleerd „De Watergeus" ligt nog voor Den Briel Penning van de Leuve voor René Sleeswijk Groslijst P.v.d.A. voor de gemeenteraad Scheepvaart i s' Ij A Op het gecombineerde concert, dat don derdagavond in de Haarlemse Concertzaal plaats had, trad „Doopsgezind Zangkoor' als eerste der beide deelnemende koren op met het door P. Keuning bewerkte „Te Deum" van Henry Purcell en het door Frans van Amelsfoort in partituur ge brachte zo goed als vergeten „Laudate pueri" van Pergolesi, welke werken beide konden gelden als interessante noviteiten. Directeur Hans de Jong had er met zijn vocaal ensemble behoorlijk werk van ge maakt om de ongewone stijleigenaardig heden, die zich zo hier en daar vooral bij Purcell voordeden, bevredigend te doen klinken. Het Noordhollands Philhar- monisch Orkest en de organist Bernhard Steinvoort hielpen trouw mede om een aanvaardbaar resultaat te bereiken. Maar ja, het was bij Purcell wel een beetje worstelen tegen onwennig heden en tekort aan orkestervaring. Bo vendien bleek de Latijnse tekstplaatsing van de arrangeur (Purcell schreef op En gelse tekst uit het Prayer Book van 1549) niet altijd overtuigend te werken. Wie zich aan dergelijke manipulaties waagt, moet ook de moed hebben zo nodig het noten beeld aan te tasten. Ondertussen kregen wij toch de indruk dat dit werk treffende passages bevat. Het „Dignare Domine' door de alt Maartje Kliffens gezongen riep treffende herinneringen aan Pur- cell's meesterwerk „Dido and Aeneas" op. En koorensembles als „Per singulos" en „In te Domine speravit" klonken glans rijk. De psalm „Laudate pueri" van Pergo lesi klonk echter direct frisser, opgewek ter, meer vertrouwd en begrepen. De so praansoliste Fanny Wegerif van de Garde, wist er een goede beurt in te maken. Haar stemgeluid is weliswaar niet sterk, maar zij zingt een zuivere en vlotte coloratuur. Alleen bleken haar voorslagen niet steeds verantwoord in deze stijl. Dit is weer een kapittel apart. Maar ook het koor voelde zich kennelijk meer op zijn gemak in deze petillante muziek, die als het ware prelu deert op de kunst van Mozart en waarvan het woordritme precies past in het noten beeld, dat er trouwens de weergeving van is. Het prachtige slotkoor „Sicut erat" stel ik mij stralender voor, vijfstemmig ge zongen door het koor. De bovenstem alleen door de sopraansoliste kan nooit een goe de verhouding tot stand brengen. Dit was eigenlijk het enige zwakke punt wat de koorklank betreft. De uitvoering van dit onbekende werk van de componist van „La Serva Padrona" heeft bewezen, dat het een bevoorrechte plaats op het reper toire verdient. Na de pauze verscheen Schotens Chris telijk Gemengd Koor op het podium om onder leiding van zijn dirigent Geert de Boer, zijn aandeel aan deze avond te ge ven. Het begon met het verrukkelijke „Laudate Domihum" van Mozart, lenig vertolkt door de sopraansoliste Fanny We gerif van de Garde, waar koor en strijk orkest zich vlot bij aanpasten. En daarna klonk een van Schuberts jeugdwerken, zijn Mis in G voor solokwartet, koor en strijkorkest. Aan epische kracht in de om vangrijke delen (Gloria en Credo) is het werk nog vrij arm, maar waar de lyricus zich kon laten gelden, vooral in Benedic- tus en Agnus Dei, is reeds de echte Schu- Voor de krijgsraad in Den Haag stond een 26-jarige korporaal terecht, omdat hij op een dag in oktober in Rotterdam op een drukke verkeersweg het tramverkeer had geblokkeerd. Hij had daar met een leger truck een kleine aanrijding met een brom fietser. Toen de verkeerspolitie de zaak had opgenomen zei een hoofdagent: „U kunt de wagen nu wel opzij zetten". „Nee", zei de korporaal „mijn opdracht is om bij een ongeluk op de marechaussee te wachten. Die wagen blijft zo staan tot de militaire politie er is". De agent probeerde het met harde en zachte woorden, maar de truck werd niet opzij gereden. Een lange rij trams moest wachten tot de marechaussee verscheen, die de wagen onmiddellijk opzij zette. Ter zitting bleek dat een militair, die een aanrijding heeft gehad, moet wachten op de militaire politie, maar dat hij wel zijn voertuig opzij mag zetten als de bur- gerpolitie dat verzoekt. De auditeur-militair eiste wegens het op zettelijk niet opvolgen van een politiebevel dertig gulden boete. De verdediger erkende dat de korporaal het voorschrift om te wachten op de mili taire politie te letterlijk had opgevat. Hij prees overigens de gehoorzaamheid van de korporaal en zei: „Als ze allemaal zo waren zou het er in ons leger heel wat beter uitzien". De president vond dat de korporaal te recht in zijn schoenen stond, „Wat meer levenservaring en dan zal zo iets wel niet meer gebeuren." De korporaal kreeg een tientje boete. A In een dezer dagen te 's-Gravenhage ge houden vergadering van de Partij voor Overheidspersoneel zijn in het hoofdbe stuur gekozen dr. A. C. Groeneveldt, Haar lem, J. Wolff, Den Haag, A. J. B. L. Radix, Amsterdam, C. J. M. V. Eyken, Den Haag, C. Krabbendam, Den Haag, J. L. Gold- schmeding, Amsterdam en J. te Loo, Den Haag. Het secretariaat van het hoofdbe stuur is gevestigd Weissenbruchstraat 187, Den Haag. Na de verkiezing van het hoofd bestuur is een commissie, onder leiding van dr. A. C. Groeneveldt, belast met de verdere uitwerking van het programma en het sa menstellen der statuten. Ned. Herv. kerk Bedankt voor Wijk bij Heusden G. v. Estrik te Nieuwland (Z.-H.). Geref. Kerken onderh. art. 31 K.O. Tweetal te Zwolle (vac. R. H. Bremmer) M. J. C. Blok te Utrecht-W. en Z. G. van Oene te Sliedrecht. Vacatures Geref. Kerken Het aantal vacatures in de Gereformeer de Kerken is in 1957 met 1 gestegen en bedroeg op l januari van dit jaar 139. Het aantal vacatures in gemeenten met meer dan één predikantsplaats steeg van 26 tot 32. In gemeenten met meer dan 200 zielen daalde het van 61 tot 58. Van de kleine gemeenten met minder dan 150 zielen zijn 34 kerken vacant, waaronder er verschei dene zijn, die zo klein zijn, dat zij wel nimmer zullen kunnen komen tot het be roepen van een predikant. bert te horen. Merkwaardig is bovendien, dat het solotrio in het Benedictus treffen de gelijkenis met Beethovens canonkwar- tet uit „Fidelio" toont, althans wat de vorm betreft. Het kwartet bestaande uit Fanny Wegerif, Maartje Kliffens, Reinhard van Randwijk en Henk Kroes liet geen wensen onbevredigd om de beminnelijke muziek van Schubert aangenaam te laten klinken. En al had de tenorvleugel soms wel wat milder getint mogen zijn, over het geheel genomen zong het koor deze dankbare muziek op vlotte wijze en met expressieve nuancering. Ook het orkest reageerde soepel op de intenties van de dirigent. Om volledig te zijn dien ik nog te ver melden, dat mejuffrouw Bep van Leuven met het vereiste aanpassingsvermogen een der sopraanpartijen in hét „Te Deum" van Purcell overnam. Jos. de Klerk „De karmelieten" Bij de Engelse première in het opera gebouw van Covent Garden in Londen, heeft de opera „De Karmelieten" van Francis Poulenc donderdagavond een enorme ontvangst gehad. De hertogin van Kent, een tante van Koningin Elizabeth stond toen het doek zakte, opgewonden in de koninklijke loge op om vooraan te gaan bij de ovaties, die het publiek staande bracht. De stampvolle zaal riep de compo nist en het gezelschap zestien keer terug „De Karmelieten" beleefde de eerste op voering vorig jaar in Milaan. Daarna werd de opera ook opgevoerd in Parijs. In beide plaatsen wekte het werk grote geestdrift. Na de eerste Engelse voorstelling gister avond zei Poulenc: „ik ben helemaal onder steboven van de grootse ontvangst door een Engels publiek. Het feit, dat de opera vanuit het Frans in het Engels is vertaald is meen ik een verbetering. Ik was er niet zeker van, hoe een Engels publiek deze geschiedenis van godsdienst en revolutie zou ontvangen, maar de avond van heden heeft mij ervan overtuigd, dat zij hier een "oot succes zal zijn." In de volledig bezette Renaissancezaal van het Frans Halsmuseum werd donder dagavond een programma van liederen en pianowerken door de sopraan Nelly Groe- nevelt en de pianiste Helene André de la Porte-Hubbeling uitgevoerd. Dit concert had plaats onder auspiciën van het Haar lems 'Comité voor Kamermuziek. De zangeres bleek over een aangename en geschoolde stem te beschikken, die in alle registers goed aansprak. De rijkdom van schakeringen, die voor een liederen- recital gevergd wordt, bezit zij vooralsnog niet, vandaar dat zij er, waar de voordracht afhangt van de nuances waarmee de melo die gebracht wordt, zoals in een tweetal aria's van Caldara en vijf liederen van Schubert, niet geheel in slaagde de muziek leven in te blazen. Waar de tekst haar echter mogelijkheden tot uitbeelding aan de hand deed, zoals in een viertal liederen van Wolf, bleek de stem wel degelijk ver schillende uitdrukkingsmogelijkheden op te leveren. De zangeres besloot het program ma met vier liederen van Nederlandse componisten, twee van Karei Mengelberg op kerkelijke Latijnse teksten en twee lie deren in het pastorale genre van Henk Badings, waarvan de droefgeestig-schalkse toon haar goed bleek te liggen. De pianiste Helene Andrè de la Porte deed zich niet alleen als een vaardige be geleidster kennen, maar werkte ook als soliste mee, en wel vóór de pauze met werken van Haydn en Scarlatti, in de tweede helft met de vierde sonate van Badings en de „Epigrammer" van Leon Orthel. Haar spel getuigde zeker van muzi kaal begrip en aandacht voor het detail. Een grotere gedifferentieerdheid in de klank zal ook bij haar het musiceren nog tot een boeiender zaak voor haarzelf en anderen kunnen maken. De beide musiciennes hadden veel succes en ontvingen bloemen, waarvoor zij dank ten met een lied van Wolf als toegift. Sas Bunge (Van onze correspondent) DEN HAAG. „Het is schandelijk, hoe een aantal colporteurs van afbetalings firma's zich thans op de évacués uit Indo nesië werpt", aldus heeft de heer Moora. voorzitter van de Commissie van Kerke lijk en Particulier Innitiatief inzake de ge- repatrieerdenzorg verklaard. Mensen die enkele dagen geleden in ons land aange komen en in pensions zijn ondergebracht, krijgen reeds bezoek van afbetalings zaken-colporteurs, die hen van alles trachten aan te praten, zoals meubelen gewoonlijk verouderde modellen en onver koopbare grote bankstellen, ijskasten, televisie- en radio-apparaten, stofzuigers, wasmachines en dergelijke. Herhaaldelijk heeft „de C.C.K.P. reeds moeten ingrijpen om de Indische Nederlanders, waarvan juist zij, die nog nimmer in ons land zijn geweest, als „prooi" van de colporteurs worden uitgezocht, opgedrongen contrac ten te annuleren. Zo werd een groot gezin van Indische Nederlanders, dat nog maar twee dagen in ons land was, verblijd met het bezoek van een colporteur. Deze man offreerde hen een wasmachine van meer dan 1.000, De man en vrouw werden per auto van het pension afgehaald, de colporteur ging uitgebreid met hen lunchen en drong hen voor de lunch een aantal borrels op. Na de lunch werd terloops het contract door deze mensen getekend, die niet beseften wat zij tekenden en die nog niet eens wisten wat de toekomst zou zijn, wat zij zouden gaan verdienen en wanneer zij een huis zouden krijgen. De C.C.K.P. heeft ook dit afbetalings contract kunnen annuleren en aldus deze mensen voor veel moeilijkheden kunnen behoeden. Soldaat op Biak omgekomen. Op de ••liegbasis Biak (Nieuw Guinea) is de 21- jarige dienstplichtige vliegtuigmaker Jac. Th. van der Hoeven uit Delft met een sterkstroomdraad in aanraking gekomen en gedood. In landbouwkringen in de drie noorde lijke provincies maakt men zich thans on gerust over de toekomstige compostvoor- ziening, nu het contract tussen de gemeen te 's-Gravenhage en de n.v. Vuilafvoer maatschappij te Wijster zal aflopen. Vol gens dit contract voerde de V.A.M. het Haagse vuil af voor een jaarlijkse bijdrage van de gemeente van f 574.000. De V.A.M. heeft het contract met ingang van 1962 opgezegd met de bedoeling een nieuw contract te sluiten, waarbij de Haagse bijdrage op f 1.033.200 werd ge steld. B. en W. van 's-Gravenhage hebben ech ter aan de gemeenteraad voorgesteld een eigen vuilverbrandingsinstallatie te bou wen, omdat dit voordeliger zou zijn. De gemeenteraad beslist hierover op maandag 20 januari. Zou het voorstel worden aangenomen dan zal de compostproduktie in Wijster van 90.000 ton per jaar dalen tot 20.000 ton per jaar, omdat men dan nog slechts vuil afvoert uit Groningen en enige kleinere ge meenten. Van de geproduceerde 90.000 ton neemt Drente ongeveer 70 percent af en de rest gaat naar de Groningse veenkolo niën en Overijsel. Sinds 1932 is voorts bij bijna alle uitgevoerde ontginningswerken de V.A.M.-compost gebruikt. Het bedrijf te Wijster zal bij een produktie van 20.000 ton compost per jaar niet meer rendabel zijn. zodat men daar met de Drentse boeren in spanning afwacht wat de Haagse gemeen teraad zal beslissen. Mr. S. Pragano, die sinds enige jaren een leeropdracht voor het Esperanto ver vult aan de gemeentelijke universiteit van Amsterdam, is gekozen tot lid van de „Academio de Esperanto", het hoogste internationale wetenschappelijke instituut, dat zich bezighoudt met de internationale taal Esperanto. In de „Academio de Espe ranto" heeft een veertigtal schrijvers, lin guïsten en geleerden uit ongeveer vijfen twintig landen zitting. In een bijzondere vergadering van het hoofdbestuur van Het Nederlandse Rode Kruis heeft ir. F. C. C. baron van Tuyll van Serooskerken van Zuylen, die per 1 januari is afgetreden als voorzitter, af scheid genomen van de leden van het hoofdbestuur. Minister-president dr. Drees heeft tij dens deze bijeenkomst medegedeeld, dat de Koningin de scheidende voorzitter heeft benoemd tot grootofficier in de orde van Oranje Nassau. Dr. Drees heeft baron Van Tuyll de versierselen, verbonden aan deze onderscheiding, uitgereikt. Het hoofdbe stuur heeft zijn oudvoorzitter het erelid maatschap van de vereniging aangeboden. Prof. dr. A. J. Bernet Kemperr, is donder dagmiddag geïnstalleerd als directeur van het rijksmuseum voor volkenkunde „Het Nederlands Openluchtmuseum" in Arn hem, welke functie na het vertrek van dr. W. Roukens gedurende ongeveer een jaar is waargenomen door de heer S. H. Fre- deriks in Arnhem. De installatie van de nieuwe directeur geschiedde in tegenwoor digheid van het voltallige personeel en een groot aantal genodigden door de chef van de afdeling oudheidkunde en cultuur bescherming van het ministerie van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. F. I. T. Rohling. Deze schetste prof. Bernet Kempers in zijn nieuwe functie als de juis te man op de juiste plaats. Er bestaat een geschil tussen de heer J. A. van Ingen, exploitant van het drijven de café-restaurant „De Watergeus", dat voor Brielle ligt, en het gemeentebestuur. De heer Van Ingen liet in 1952 een Rijn raderboot tot café verbouwen. Hij kreeg van de gemeente op 30 mei 1952 vergun ning voor de wal te meren. De vergunning was geldig voor drie jaar met een optie voor nog eens twee jaar. In maart 1955 we zen B. en W. van Brielle de heer Van In gen erop dat de vergunning op 30 mei 1955 zou aflopen. Men verzocht hem tevens, na het beëindigen van de optieperiode (30 mei 1957) zijn schip elders te meren. De heer Van Ingen meent op grond van de destijds gevoerde gesprekken de lig plaats voor „De Watergeus" te kunnen behouden. Het gemeentebestuur van Brielle maakte daarop een kort geding aanhangig tegen de heer Van Ingen, waar in geëist wordt dat het schip een andere ligplaats zal moeten zoeken. Dit kort geding is thans voor de presi dent van de Rotterdamse rechtbank be handeld, die op 27 januari uitspraak zal doen. Tijdens de Rotterdamse première van de Snip en Snap-revue te Rotterdam „Daar zit muziek in", donderdagavond gegeven in het Luxortheater te Rotterdam, heeft de directeur van de Rotterdamse Kunst stichting, drs. W. Hofman, de Penning van de Leuve uitgereikt aan René Sleeswijk, die de leiding van deze revue heeft. De Penning van de Leuve draagt het rand schrift „Ingenium et Ardor" (Aanleg en ijver), en wordt uitgereikt aan diegenen, die gedurende een lange reeks van jaren scheppend werk hebben verricht. Het be stuur van de kunststichting wil hiermede uitdrukking geven aan de waardering, die het heeft voor het feit, dat de heer Slees wijk als produktieleider van de revue deze op een niveau heeft weten te brengen, die ook in artistiek opzicht belangrijk geacht mag worden. Deze revue van René Slees wijk is de twintigste in successie. Afgebroken reis De kotter KW. 88 moest na twee dagen vissen de reis afbreken, omdat één der be manningsleden zich ziek voelde en dok tershulp moest hebben. De schipper besloot de zieke man naar binnen te brengen en de 40 kisten schol en 300 kilo tong te ver kopen. Na f 2500 besomd te hebben is de kotter op nieuw tot zaterdag ter visserij uitgevaren. Ierse haring taboe? Naar de berichten luiden heeft de ha ringvloot, die op de haring in de Ierse Zee jaagt de laatste dagen niets gevangen. De trawlers, die een klein scheepje haring hebben, komen naar huis. De schepen, die juist met de haringvisserij waren begon nen, zijn de noord in om op koolvis, schel vis en andere vissoorten te vissen. Het is jammer, dat deze haringvisserij plotseling moet worden beëindigd, maar het is moge lijk, dat zich volgende week toch weer ha ring laat vangen. Weinig sardijn Er was Vrijdagmorgen weinig sardijn- Gastoptreden. De Koninklijke Opera van Gent geeft op 24 januari de première in gala-opvoering van de opera „Tiefland" van d'Albert. Hierin treedt de Nederlandse zangeres Gré Brouwenstijn op. Gré Brou- wenstijn zal met hetzelfde gezelschap ook optreden in „Fidelio", waarvan de première in gala-opvoering op 28 februari gaat. AMSTERDAM De beurs was vast gestemd voor de in ternationale waarden, vooral Koninklijke Olie, en liep vooruit op Wallstreet, waar hogere koersen worden verwacht in ver band met de margeverlaging (prolongatie) van 70 tot 50 percent door de Federal Re serve Board, voor de aankopen in contan ten van effecten op de New Yorkse beurs Dit bericht werd in Wallstreet na beurs pas bekend. In Amerika wordt door de re gering alles gericht op een herleving van de algemene economische toestand: 1958 zal volgens president Eisenhower voor Amerika weer een gunstig jaar worden. Aangezien de ondertoon van de beurs op het Damrak in de eerste veertien dagen van het nieuwe jaar beslist goed genoemd moet worden, werd het vertrouwen in de beurs geruggesteund door de berichten uit Amerika. Speciaal aandelen Koninklijke Olie, waarvoor in Wallstreet goede belang stelling bestaat, waren op 147,30 vier gul den (20 punten oude basis) hoger dan de vorige slotprijs. De stukken werden in ver band met de aanstaande emissie, door het buitenland speciaal Zwitserland uit de markt genomen. De handel was groter dan de vorige dagen. Het fonds lag twee gulden boven pariteit New York. Unilever profiteerde van de gunstige stemming in de oliehoek en kon op een prijs van 316 ongeveer 4 punten ten opzich te van woensdag verbeteren. Aandelen Philips openden wat laag 239 3/4 ('s mor gens werd 241J/2 betaald) maar liepen op tot 240%, hetgeen 2 punten hoger was dan de vorige dag. AKU reageerde op de gepu bliceerde jaarcijfers met een goed prijs houdende koers van 153%. KLM klom ook weer in hoger sferen en met een prijs van 102,50 werd een koerswinst behaald van 2,50. Scheepvaarten lagen verdeeld met ge ringe affaire. Aandelen KPM moesten een half puntje van de .flinke koerswinst van woensdag prijsgeven. Volgens de beurs zijn deze aandelen thans zeer koopwaardig. De perspectieven van de maatschappijen in Indonesië worden gunstiger beoordeeld. Cultures waren verlaten en eerder een fractie lager. Senembah onderging een reactie op de winst van woensdag en het fonds stelde zich twee punten lager. Deli Maatschappij 1 punt hoger op 57%. Staats fondsen iets gemakkelijker in stille handel. Prolongatie 5 pet. (ANP). NEW YORK De halvering van het extradividend door Douglas Aircraft ontketende een actie tegen het fonds, dat vijf dollar moest prijs geven. De late actie maakte de hele beurs onregelmatig, die sterk stijgend was be gonnen door het onverwachte nieuws over de verlaging van het dekkingspercentage. De meeste vliegtuigbouwfondsen, die de gehele beursperiode kleine winsten noteer den, daalden laatbeurs onder invloed van Douglas. American Telephone en Union Carbide moesten meer dan een dollar prijsgeven. De staalwaarden konden hun aanvanke lijke winsten van meer dan een dollar niet behouden. Autowaarden dalend, met Ford als zwakke plek. De voornaamste olies vielen eveneens terug. Opvallend groot was de omzet van 3.950.000 aandelen (woensdag 2.080.000 aandelen), hoewel tegen beurseinde de handel matig was. De begintransacties waren zo hoog door aandelenblokken, onder meer een van 25.000 van Bethlehem Steel. Van de 1216 verhandelde fondsen sloten er 733 hoger en 249 lager. Het industrie gemiddelde kwam van 445,20 op 445,23; dat voor spoorwegen van 103,01 op 104,13 en dat voor openbare nutsbedrijven bleef 71.36 (UP). 3-3%°/o Nederl. '47 3°/o Nedl 1962/64 A. K. U Calvé Delft Van Geldet Zonen K. N. Hoogovens Nederl. Ford N. Kabalfabriek gew.Philips Gloeil. Pref.PhilipsGloeil. Unilever Wilton Feyenoord Dordtsche Petrol Kon. Petroleum Billiton A'dam "uber K. L. M HolL Arr.er. Lijn K. N. S. M N Scheepv. Unie v. Nievelt Goudr. Phs. v. Ommeren H. V. A Verg. Deli Mijen Amsterd. Bank Nat. Handelsbank Ned. Handel Mij Rotterd. Bank Twentse Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel U.S. Steel General Motors Shell Union Tidewater Vorige koers Slotkoers gisteren 85 89l6/i6 154% 251 180 247 175 227 240% 146% 316 213 716 147,- 179% 39% 102,50 141 129% 112% 149 201% 82% 57% 195 72 146 167% 156% 41% 38'A 54% 35 64% 23% Voorbeurs koersen 153 239 314 143,50 aanvoer. Oorzaak is dat door de verander de weersomstandigheden ook de sardijn is verdwenen. Om deze zilvervisjes te vangen is een noordoostelijke wind het beste voor de kustvloot. De grootste vangsten zijn de laatste dagen tussen Egmond en Den Hel der gemeld. 5800 kisten Er werden vanmorgen 5800 kisten aan gevoerd, waarvan 450 kisten schelvis, 800 schol, 140 gul en kabeljauw, 10 makreel, 90 wijting, 3300 haring, 120 diversen, 70 kolen, 800 sardijn, bliek en toters, 180 stijve kabeljauwen, alsmede 10.000 kg tong. De „Herman" kwam de pieren binnen met 450 kisten schelvis, 140 gul en kabel jauw, 10 makreel, 5 haring, 90 wijting, 10 diversen en 130 stijve kabeljauwen. De KW 87 kwam binnen met 1150 kisten haring en 150 kantjes, de VL 27 met 1250 kisten haring en 170 kantjes. De Nestor had 880 kisten haring, 70 kool en 230 kantjes haring aan boord. De rest kwam van de kleine vaart en de spanvisserij. Voor het buitenland In guldens werd betaald voor: grote rijen kabeljauw 100-84, kleine rijen kabeljauw 45-46, kisten grote kabeljauw 98-114, kis ten kleine kabeljauw 110, jumbo's 33-37, grote schelvis 36-32, grote schol 24-26, middelschol 25-31, zetschol 41-49, schol I 37-42, grote tong 3.30-3.40, grootmiddel tong 3.20-3.70, kleinmiddeltong 3.25-3.40 tong I 2,90-3 en slips 2.70-2.80. En voor de eigen markt In guldens werd betaald voor: schol II 36-40, schol III 28-36, grote gullen 32-36 middelgullen 30-35, torren 26-30, zwarte kool 70-59, witte kool 120, lengen 110, grootmiddel schelvis 38-32, kleinmiddel schelvis 42-36, pennen 43-36, braad 45-36, wijting 32-37, haring 17,50-14, toters 11-14, bliek en sardijn 4.60-5.20 en makreel 32-35. Voor morgen Voor de zaterdagmarkt wordt verwacht: de „Haarlem" met 1400 kisten haring en de SCH 135 met 1000 kisten haring. Woensdag op zee De visserij bij Ierland kon vandaag als afgelopen worden beschouwd. De Duitse trawlers gingen alle één kant uit om haringscholen op te sporen, terwijl de „Haarlem" ging thuisstomen. De „Claesje" en „Beatrice" en nog enige loggers zouden nog enige dagen blijven. De dagvangsten waren van 50 tot 25 manden haring. De visserij om de Noord was slecht op 59 noorderbreedte. Er is wel wat vis gevan gen, maar meest radio, piepers en kleine wijting. De dagvangsten waren van 150 tot 120 manden schelvis, wijting en kool- vis. De „Elie" deed twee trekken voor 50 manden schelvis en wijting; de „Curagao" twee trekken voor 45 manden schelvis en koolvis en de Vikingbank een trek voor 70 manden schelvis en wijting. De trawler .Herman" ging die dag thuisstomen. De loggers en kotters op de kust vingen goed met etmaalvangsten van 350 tot 300 kg tong en 30 tot 25 manden schol en bot. De loggers bij de Pitt-boei vingen 200 tot 180 kg tong en 15 tot 10 manden schol en wijting. De trawlers Postboy, Job Gouda, Medan en Van Hattem gingen weer naar zee. Donderdag op zee Donderdag werd bij Ierland vrijwel niets gevangen Tien Nederlandse schepen be vonden zich nog aan de westkust en ook nog een groot aantal Duitse trawlers. Er werd evenwel niets gevangen. Uit de Noord geen nieuws. De beruchte stoorzender is na vele maanden weer in de lucht en verhindert de ontvangst. De loggers en kotters op de kust meld den een uitstekende platvisvisserij. De dagvangsten waren van 400 tot 200 kg tong en 25 tot 20 manden schol. De schepen bij de Pittboei vingen 200 tot 150 kg tong, 25 tot 20 manden wijting en schol en 20 tot 10 stuks kabeljauwen. Bij de ST. 4 was de visserij minder dan woensdag; etmaal vangsten van 150 tot 100 kg tong en >5 tot 10 manden schol en bot per etmaal. De groslijst van de Partij van de Arbeid voor de Velsense gemeenteraadsverkiezin gen van dit jaar is als volgt vastgesteld op de gisteravond gehouden federatiever gadering. 1. H. de Boer; 2. R. Verbeek; 3. J. van Os van den Abeelen; 4. mevr. C. L. Klimp; 5. A. J. Van Leusen; 6. G. Dekker; 7. mevr. J. Diemer-Jeltema; 8. J. de Groot; 8. H. Andrea; 10. L. van Hameien; 11. K. Marks; 12. A. M. Disselköter; 13. E. Sanders; 14. L. Munnikes; 15. W. D. Wiljouw; 16. I. J. Nijdeken; 17. C. van der Zwan; 18. B. Bui tendijk; 19. J. W. Meijer; 20. J. W. Cre- feld; 21. J. Visser; 22. J. Kant; 23. J. C. Zuurbier; 24. mevr. W. Snoek-Gabel; 25. J. F. Dienaar; 26. mevr. E. Harmsen-Haij- kens; 27. J. Fontijn; 28 J. F. E. de Jong; 29. J. Woltman; 30. A. J. Bakker; 31. R. Bosman; 32. mevr. R. Koningstein-De Kruyff33. L. J. Nordt; 34. W. Post. Deze groslijst moet nog onderworpen worden aan het referendum van de leden. Netscherlaan en Duinvlietstraat voor alle verkeer gesloten B. en W. van Velsen delen mee dat met ingang van maandag 20 januari de Frans Netscherlaan te Santpoort en de Duinvliet straat te Velsen-N. in verband met het uit voeren van bestratingswerkzaamheden, voor alle verkeer zullen zijn afgesloten. Vergadering Herv. Kerkkoor Het Hervormd Kerkkoor te Beverwijk onder leiding van haar dirigent Egbert Vos mag zich in de kringen der Ned. Her vormde Gemeente in een grote populariteit verheugen. Dit kon men tijdens de donder dagavond in het Verenigingsgebouw aan de Schans gehouden jaarvergadering ver nemen. De voorzitter, de heer R. Wagter maakte melding van een gezond vereni gingsleven. Het koor verleende steeds medewerking tijdens de kerkdiensten. De secretaris de heer J. Sixma en de penningmeesteresse, mej. W. Bakker ge tuigden in hun jaarverslagen eveneens van een bloeiend verenigingsleven. Tot slot van deze vergadering bleef men nog geruime tijd bijeen. De avond werd besloten met het zingen van „k'Wil U o God mijn dank betalen". Houtaanvoer uit Canada Donderdagmiddag is voor de papierfa briek Van Gelder Zonen het Noorse s.s Ferm" aangekomen met een lading van ruim 1000 vadem papierhout uit de Cana dese haven Digby. Personenwagen onder viaduct gekraakt Vanmorgen heeft een militaire leswagen van de zware luchtdoelartillerie in Haar lem bij het achteruitrijden de kleine wagen van onze redacteur J. F. aangereden en beschadigd. De leswagen kwam plotseling, terwijl de personenwagen aan de oostzijde van het viaduct in de Stationsweg met hem stond te wachten op tegemoetkomend ver keer, zonder noodzaak achteruit en drukte het autootje achter hem in elkaar. Er kwa men geen persoonlijke ongevallen voor. De marechaussee onderzoekt de schuld vraag. Aegis, 16 v.New York n. Curagao. Agamemnon, 16 v. Guanta n. Carupano. Alamaka, pass. 16 Fern. Noronho n. Montevideo. Algenib, 16 te Rotterdam. Alnati, 16 te Antwerpen. Alphard, 18 te Recife verwacht. Alpherat, 16 140 m. o. Bahia n. Rio de Janeiro. Aludra, pass. 16 Landsend n. Amsterdam. Andijk, 16 465 m. n. Flores n. Le Havre. Annenkerk, pass. 16 Gibraltar n. Duinkerken. Ardeas, 16 te Rotterdam n. Palermo. Arendskerk, 17 te Sydney verw. v. Melbourne. Argos, 16 dw. Bona n. Piraeus. Arkeldijk, 18 te New Orleans verwacht. Astrid Naess, pass. 16 Kp. St. Vincent n. Mena. Attis, 15 200 m. n.o. Barbados n. Londen. Averdijk, 16 te Le Havre verwacht. Baarn, 16 v. Emden n. Bremen. Bali, 17 te Aden. Banggai, 16 rede Chittagong. Beninkust, 16 Finisterre gepasseerd. Bennekom, 16 v. Port of Spain n. Antwerpen. Bintang, 15 dw. Minorca (pikte 28 overlevenden van de Noorse tanker Seirstadt op). Blitar, 16 v. Aden n. Belawan. Boskoop, 16 v. Amsterdam n. Trinidad. Breda, 16 v. Le Havre n. Emden. Calt. Leiden, 16 90 m. z.z.o. Quoin n. Rastanura. Camerounkust, 16 te Amsterdam n. Antwerpen. Camitia, 16 te Pta. Cardon v. Curagao Ceronia, 17 v. Singapore n. Abadan. Clavella, 16 v. Devonport n. Singapore. Cottica, 16 v. Guadeloupe n. Fort de France. Crania, 16 900 m. n.o. Curagao n. Curagao. Dongedijk, 17 te San Francisco. Doris, 17 te Baltimore verwacht v. Georgetown. Drente, 16 v. Semarang n. Surabaja. Eemsdijk, 16 te Galveston verw. v. Browsville. Elizabeth B, 16 654 m. n.w. Wakersland n. Osaka. Esso Amsterdam, pass. 16 Ouessant n. Rotterdam. Esso Rotterdam, 17 v. Amuaybaai n. Antwerpen. Etrema, pass. 16 Sicilië n. Berre. Fairsea, 13 v. Sydney n. Southampton. Farmsum, 16 100 m. z. Valencia Ierl. n. Houston. Friesland SSM, pass. 16 Finisterre n. Rotterdam. Garoet, pass. 16 Ouessant n. Marseille. Giessenkerk, 16 te Bremen. Gordias, 16 v. Puerto Plato n. Ponce. Guineekust, 16 te Matadi verWacht. Haarlem, 18 te Port Au Prince verwacht. Hathor, pass. 16 westp. Sicilië n. Hamburg. Hector, 16 v. Rotterdam n. Amsterdam. Hilversum, pass. 17 Gibraltar n. Mena Al Ahmadi. Hispania, 16 v. Rotterdam n. Bilbao. Hoogkerk, 16 v. Aden n. Mombasa. Ivoorkust, 16 v. Accra n. Takoradi. Japara KRL, 16 250 m. z.o. Suez n. Suez. Japara KPM, 16 160 m. z.w. Kangaroo eil. naar Fremantle. Jason, 15 te Maracaibo n. Pta. Cardon. Java, 17 te Tandjong Priok. Joh. v. Oldenbarnev., 16 130 m. o. Malta n. P. Sstid. Joseph Frering, 18 te IJmuiden verwacht. Jupiter, 16 v. Rotterdam n. Tunis. Kabylia, 16 in Kielerkanaal n. Rotterdam. Keizerswaard, 17 ten anker Suezkanaal n. Mena. Kermia, 16 te New York. Kinderdijk, 16 v. New York n. Antwerpen. Koningswaard, 16 nog rede Walvisbaai. Koratia, 16 1020 m. w.zw Las Palmas n. Curagao. Korenia, 16 100 m. n.n.w. Perim n. Mena. Korovina, 16 v. Rotterdam n. Fredericia. Kota Baroe, 16 110 m. z.o. Billiton n. Hongkong. Kreeft, 16 te Rotterdam van proeftocht. Laertes, 16 v. Djibouti n. Suez. Larenberg, 16 te Genua v. Napels. Lekkerkerk, 17 te Karachi. Leopoldskerk, 16 te Khorramshahr verwacht. Liberty Bell, 16 v. Suez n. Mena Al Ahmadi. Lieve Vrouwekerk, 16 v. Rotterdam n. Basrah. Loosdrecht, 16 te Milos v. Genua. Louis Lantz, 16 te Emden. Maas, 18 te Lissabon verwacht. Maasdam, pass. 16 Kp. Hatteras n. New York. Maaskerk, 16 te Kaapstad. Maaslloyd, 17 ie Napels. Macoma, 16 v. Calcüta n. Singapore. Malea, 16 v. Colombo n. Mena Al Ahmadi. Mariekerk, pass. Straat Messina n. Genua. Mataram, 16 te Singapore verwacht. Mentor, 16 540 m. w. Finisterre n. Paramaribo. Merwede, 16 v. Londen n. Dakar. Mississippilloyd, 16 v. Rotterdam op proeftocht. Mitra, 17 te Curagao. Moordrecht, pass. 16 Kp. De Gata n. Antwerpen. Mylady, 16 v. Port Arthur n. Monrovia. Naess Command., pass. 16 Ras Al Hadd n. Fawley. Nanusa, 16 v. Los Angeles n. San Francisco. Nestor, 16 v. Port Au Prince n. Cd. Trujillo. Nias, 16 te Beira. Nieuw Amsterdam, 16 te New York verwacht. Nieuwholland, 17 te Sydney verw. v. Brisbane Oberon, 17 te Mobile. Oldekerk, 16 v. Shanghai n. Kobe. Ondina, 16 250 m. w. Formosa n. Singapore. Oostkerk, 16 ten anker bij Westkapelle n. Antw. Ootmarsum, 16 te Hamburg. Oranje, 16 550 m. z.o. Kp. Guardafui n. Colombo. Oranjefontein, 16 v. Las Palmas n. Kaapstad. Oranje Nassau, 16 v. Pt. Au Prince n. Oranjestad. Osiris. 15 510 m. z.o. Pp. Hatteras n Curagao. Ouwerkerk, 17 te Masbate. Overijsel, 16 v. Antwerpen n. Amsterdam. Ovula, 16 290 m. z.z.o. Saigon n. Yokohama. Peperkust, 16 te Freetown verwacht. Pieter S, 17 te Swansea verw. v. Rotterdam. Polydorus, 18 te Alexandrië verwacht. Poseidon, 17 te Port of Spain. Poelau Laut, 16 dw eil. Bengkalis n. Musirivier. Pr. Alexander, 16 Finisterre gepass. n. Beyrouth. Prins Casimir, 17 te Haifa. Pr. der Nederland., 16 v. Amsterdam n. W.-Indië. Prins Willem V, 16 te Trondheim. Prins Willem George Frederik, 17 te Lattakia. Purfina Hellas, 16 Algiers gepass. n. Portland M. Purfina Nederland, 17 te Genua. Pygmalion, 17 te Curagao. Raki, 16 60 m. z.o. Muskat n. Perzische Golf. Ridderkerk, pass. 16 z. Ceylon n. Rangoon. Roebiah, 16 dw. Lissabon n. Amsterdam. Rijndam, 16 te Cobh. Rijnkerk, 16 nog te Basrah. Scherpendrecht, 17 te Kaohsiung. Schiedijk, pass. 16 eil. Wight n. Antwerpen. Senegalkust, 16 v. Bordeaux n. Dakar. Sibajak, 16 40 m. z.o. Lissabon n. Rotterdam. Sirrah, 16 360 m. z.w. Adelaide n. Perzische Golf. Sloterdijk, 16 790 m. o.n.o. Fayal n Antwerpen. Soestdijk, 16 te Hamburg v. Hoek v. Holland. Solon, 16 te Amsterdam. Sommelsdijk, 16 v. Boston n. Philadelphia. Stad Alkmara, 16 op rede Melilla v. IJmuiden Stad Leiden, 16 210 m. n. Azoren n. Baltimore. Stad Rotterd., 16 115 m. w z.w. Lissabon n. R'dam. Stad Schiedam, 17 te Gibraltar. Stad Vlaardingen, 17 dw. Skomvaer n. Emden. Statendam, 17 te Freetown. Steenwijk, 19 te Hampton Roads verwacht. Stentor, 15 v. Trinidad n. Amsterdam. Steven, 16 te Londen. Straat Cook, 16 500 m. n.o. Durban n. Kaapstad. Straat Johore, 18 te Beira verwacht. Straat Torres, 16 v. Tandjong Priok n. Singapore. Tabinta, 17 te Tandjong Priok. Tankhaven I, 17 te Bangkok verw. v. Tj. Uban. Tankhav. III, 17 te Palembang verw. v. Djakarta. Tara, 17 te Rio de Janeiro. Taria, 16 v. Colombo n. Calcutta. Ternate, 17 te Penang. Tero, verm. 18 v. Rotterdam n. Hamburg. Teucer, 17 te Aden. Tiba, verm. 18 v. Necochea n. Buenos Aires. Tjipondok, 16 380 m. z.o. Billiton n. Singapore. Towa, 16 360 m. z.o. Las Palmas n. Rotterdam. Vivipara, 16 10 m. o. Masirauland n. Mena. Waal, pass. 16 Pantellaria n. Alexandrië. W. Alton Jones, 15 720 m. z.o. Sint Helena naar Philadelphia. Willem Ruys, 16 v. Port Said n. Napels. Willemstad, 17 te Fort de France. Woltersum, 16 te Mobile verw. v. New Orleans. Wonorato, 18 te Los Angeles verwacht. Wonosobo, 16 v. Manilla n. Cebu. Zeeland, 17 te Belawan. Zonnekerk, 16 640 m. z.w. Cocos eil. n. Fremantle. Zonnewijk, pass. 16 Kp. de Gata n. Genua. Zuiderkerk, 16 160 m. w.n.w. K. Leeuwin n. Aden. Zuiderkruis, 16 480 m. z.o. Ceylon n. Surabaja. SLEEPVAART Blankenburg, 17 120 m. n. Benghasi n. Rotterdam. Clyde, 17 500 m. n.o. Mona eil. n. Gent. Hudson, 16 v. Maassluis te Vlissingen. Maas, 14 t.h.v. Portlandbil m.s. „Gloria Maris" vastgemaakt, 16 te Rotterdam. Poolzee, 17 v. Bordeaux n. Rotterdam. Rode Zee, pass. 16 zuidp. Italië n. Houston. Zwarte Zee, pass. 17 Kaap Hatteras n. Baltimore. Kleiner tekort. De gemeentebegroting van Amersfoort heeft een te kort van f 651.000. Aanvankelijk bedroeg dit f 1.500.000, maar men heeft het door tal v/an besnoeiingen weten terug te brengen. Vele op de urgentielijst geplaatste werken zullen nu voorlopig niet worden uitge voerd. Slechts de vijf miljoen gulden voor de woningbouw blijven gehandhaafd.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 11