Veertienduizend mannen in Noordholland zonder werk Velsens cultureel leven de komende week Matanovic speelt tafeltennis IJmond-agenda Velsens raad krijgt de kwestie der vervangende grond te behandelen KORTING Weinig soulaas in aanvullende werken In prae-advies wordt gewezen op nog veel ergere omstandigheden In vele bedrijven verkorting van arbeidsduur Vier maanden voor dronken autorijder Koninklijke gift voor hulp aan gerepatrieerden Programma van Waterloo Plantsoenen in ruil voor schoolgrond Beperkt programma voor IJmond-handbal Officieus Velsens record sneuvelde in het „Velserbad'' Leraren voor de, visserij- school Haags Trio geeft enige schoolconcerten m van 10% tot 50% WATERWINNING EN TUINGROND Onderlinge D.C.IJ-com- petitie met verrassingen V K IJ D A G 17 JANUARI 1958 (Van een onzer redacteuren) In Noordholland is de situatie op de ar beidsmarkt, vergeleken by de landelyke werkloosheidscijfers, tot nog toe vrij gunstig geweest. Eind december telde onze provincie 14.000 werkloze mannen. Na aftrek van de gemiddelde seizoen werkloosheid kan dit cijfer gesteld wor den op 11.300, ofwel 1,9 percent van de gehele mannelijke beroepsbevolking. Lan delijk was dit percentage echter per 31 de cember 1957 al tot 2,4 gestegen. Ook in vergelijking tot diverse andere provincies (Drente 8,2 percent, Groningen 5 percent) heeft Noordholland nog een tamelijk rede lijk percentage werklozen, waarbij echter wel in het oog gehouden moet worden, dat het ciifer van 14.000 een stijging van 180 percent betekent ten opzichte van het provinciale werklozcntal aan het eind van 1956. In de komende maanden zal het aan tal werkloze mannen en vrouwen waar schijnlijk nog wel een aanzienlijke uit breiding ondergaan, maar prognoses op langere termijn zijn op het ogenblik abso luut niet te maken. Dit vertelde ons gisteren op een pers conferentie, georganiseerd door het mi nisterie van Sociale Zaken, de hoofdin specteur der Arbeidsvoorziening in Noordholland, de heer J. C. Corver. Bijna de helft van het totale aantal werklozen, zo verklaarde hij, komt op het conto van Amsterdam en omgeving, waar men de afgelopen twee jaar vele werkzoekenden van elders, vooral ook losse arbeiders heeft aangetrokken om bij de toenmalige overspanning van de arbeidsmarkt over een zo groot mogelijke reserve te kunnen beschikken teneinde onder meer het uit gebreide verloop van arbeidskrachten te kunnen opvangen. Bruynzeel, Ford en vooral ook de Amsterdamse haven volg den onder andere die tactiek en nu de toestand veranderd is, volgt er bij al dit soort ondernemingen onvermijdelijk se lectie-ontslag aan dat deel van het perso neel, dat er in de jaren van hoogconjunc tuur veelal maar zo'n beetje „bijhing" of dat nu anderszins overtollig geworden is. Bouw- er. metaalindustrie Van structurele en wellicht conjunc turele aard is de stijging van de werk loosheid in, onder anderen, de bouwvak ken, die de zwaarst getroffen sector zijn. Eind december waren er in de bouwnij verheid in onze provincie drieduizend werkloze mannen tegen zeshonderd aan het einde van 1956. Ook in de metaalin dustrie is het cijfer van 1956 (220 werk lozen) ruim viermaal „over de kop ge gaan" (uit. december 1957: 944 werklozen). Ook hier is echter in hoofdzaak sprake van selectie-ontslag: de echte bekwame vakarbeiders zijn over het algemeen door hun werkgevers gehandhaafd, aldus de heer Corver. De ontslagen vielen hier goeddeels bij metaalindustrieën in Am sterdam, Haarlem en IJmuiden, doch niet bij de Hoogovens. De dreigende massa ontslagen bij de Verblifa (verenigde Blik- fabrieken) die onlangs in andere handen zijn overgegaan, zijn uiteraard nog niet in het genoemde eindcijfer van 944 opge nomen. In de kledingindustrie waren eind de cember 230 werkloze mannen; voorts wa ren onder meer 760 man niet-varend per soneel van transportbedrijven en 470 man nelijke kantoorbedienden zonder emplooi. Werktijdverkorting Ook de gedeeltelijke werkloosheid steeg. Honderdtwintig Noordhollandse onder nemingen kregen toestemming tot ver korting van de arbeidsduur. In totaal wer den er in die bedrijven vorige maand door 1200 mannen (35.000 uren) en door 1400 vrouwen (30.000 uren) korter gewerkt dan in december 1956. Bij de vrouwen betrof dit voornamelijk hen, die in de Amster damse confectie-industrieën werken. Aanvullende werken Slechts zeer weinig werklozen konden tewerkgesteld worden in aanvullende werken. Eind december 1957 waren dat Haarlemse rechtbank Ernstige aanrijding in Heemstede veroorzaakt De Haarlemse rechtbank heeft donder dag uitspraak gedaan in de zaak tegen een dertigjarige bloemist uit Hillegom, die als bestuurder van een personenauto op zon dag 27 oktober onder invloed van sterke drank op de Herenweg in Heemstede een aanrijding had veroorzaakt. Enkele perso nen hadden als gevolg hiervan zwaar lichamelijk letsel opgelopen. Op de betref fende zondag had verdachte 's middags vier en 's avonds in Haarlem acht glazen bier gedronken. Na half twaalf was hij met zijn auto naar Hillegom teruggereden. Op de Herenweg botste zijn auto tegen een ge parkeerd staande auto op. Drie dames uit deze auto eveneens afkomstig uit Hille gom waren bij de botsing op het weg dek geslingerd en hadden verwondingen opgelopen. De rechtbank achtte het ten laste geleg de bewezen en veroordeelde de bloemist tot vier maanden gevangenisstraf met af trek en drie jaren ontzegging van de rij bevoegdheid. De eis luidde: zes maanden gevangenisstraf en twee jaar intrekking van het rijbewijs. Een 32-jarige koopman uit Amsterdam die op 9 augustus op het kruispunt Laan van Rozenburg-Herenweg in Heemstede geen voorrang had verleend en daardoor een botsing had veroorzaakt, werd ver oordeeld tot 2 maanden gevangenisstraf en drie jaar ontzegging van de rijbevoegd heid. De eis luidde: een maand gevangenis straf en twee jaar intrekking van het rij bewijs Een 56-jarige Haarlemse koopman hoorde tegen zich een gevangenisstraf van twee maanden °n een jaar intrekking van het rijbewijs opgelegd. Hij had op 26 sep tember op de t.p^dsevaart in Haarlem on der invloed pr'-J-n het stuur van zijn auto gezeten. De >r' r van Justitie had tegen hem drie wek n gevangenisstraf en een jaar ontzegging van de rijbevoegdheid ge ëist. slechts 243 mannen. De situatie ligt in dit opzicht moeilijk omdat er in de provincie Noordbolland vrijwel geen grote cultuur technische werken meer te vinden zijn, die als „goedkoop" A.W.-object uitgevoerd kunnen worden. Enkele ruilverkavelings objecten zouden wellicht ten dele als aan vullende werken kunnen dienen en voorts is er misschien nog wat grondwerk te ver richten aan een gedeelte van de Ringpol- der en op Texel, maar daarmee zijn de mogelijkheden dan ook vrijwel uitgeput. Seizoeninvloeden Bij dit alles moet men wel in het oog houden, aldus de heer Corver, dat Noord holland met zijn grote agrarische areaal in de wintermaanden altijd een omvangrijke winterwerkloosheid heeft in de landbouw en aanverwante vakken. Omstreeks april, als deze mensen weer volop aan de slag komen, geeft het werklozental altijd een sterke daling te zien. Of dit ook in het komende voorjaar het geval zal zijn, hangt af van de allesbeheersende vraag of men erin slagen zal, de zich thans voordoende ontspanning op de arbeidsmarkt en daarmee dus ook de structurele en con juncturele werkloosheid binnen rede lijke en normale grenzen te houden. Zoals men weet, worden er op het ogenblik lan delijke maatregelen voorbereid, om inci denteel te kunnen ingrijpen als de toe stand uit de hand zou dreigen te lopen. Ook de provinciale hoofdinspectie der Ar beidsvoorziening en de arbeidsbureaus zullen van hun kant de ontwikkeling nauwlettend in het oog houden, zo ver zekerde de heer Corver ons. De Koningin heeft op giro 777 een be langrijk bedrag doen storten als bijdrage voor de hulp, die door het Centraal Comité voor Kerkelijk en Particulier Initiatief en het Nederlandse Rode Kruis geboden wordt aan de Nederlanders, die uit Indonesië moesten vertrekken. Voor hetzelfde doel is op gironummer 308 van de stichting „Hulp aan Landgeno ten in Indonesië", in Den Haag totaal tot- nutoe bijna 200.000 gulden aan giften bin nengekomen. Een handelsonderneming te 's-Graven- hage tracht vulpenhouders te verkopen onder mededeling per circulaire aan het publiek dat van elke verkochte vulpen 2.50 zal worden afgedragen aan de stich ting „Hulp aan Landgenoten in Indonesië". De stichting deelt mede, dat zij geheel on bekend was met deze opzet en haar goed keuring hieraan wenst te onthouden, om dat het bestuur niet wenst, dat het chari tatieve gecombineerd wordt met een com mercieel doel. Het bestuur van de Nederlandse Jeugd Gemeenschap heeft op de 56 aangesloten jeugdorganisaties in -instellingen een drin gend beroep gedaan, om jongeren onder de landgenoten die uit Indonesië repatriëren, in de kring van de verenigingen, clubs en andere vormen van jeugdwerk op te ne men, teneinde hun de aanpassing gemak kelijker te maken. Waterloo 1Uithoorn, 2.30 uur; VSV 6 Waterloo 2 9.45 uur; Waterloo 4EDO 9, 0.45 uur; Waterloo a—SVIJ a 9.45 uur; Zeemeeuwen cWaterloo b 12 uur; Ken- nemers aWaterloo a 2 uur, zaterdag; Wa terloo bKennemers c 3 uur, zaterdag, terrein Schoonenberg. Waterloo 1 komt met de volgende opstel ling in het veld: W. Kok, P. y. d. Klooster en L. J. v. d. Kuyl; W. Numan, J. v. d. Steen en J. van Sikkelerus, L. Koops. G. Post, A. Tijms, S. v. d. Vlugt en J. L, v. Leeuwen. BURGERLIJKE STAND VAN CASTRICUM GEBOREN: Laura Maria Agatha, doch ter van J. Schermer en A. Pepping, Bra- kersweg 52; Herman Rens, zoon van O. Hoogeveen en D, van Regteren, Jan Ho- bergstraat 36; Willem Fillipes, zoon van H. Buurmeijer en Th. van Vliet, Heereweg 24; Petrus Adrianus Nicolaas, zoon van W. Hollenberg en A. Welp, Charlotte de Bour bonstraat 14; Marjolein, dochter van J. Bus en A. Pen, Prins Mauritsstraat 4. ONDERTROUWD: Bert D. Maagd te Castricum en Hendrika R. de Jong te Castricum, Pr. Bernhardstraat 22. OVERLEDEN: Pieter Jan Hanneman, oud 53 jaren, wonende te Amsterdam geh. met A. Beumer; Maria Sprokkelenburg, oud 71 jaren, wonende te Haarlem. De besturen van de Vereniging voor Chr. Volksonderwijs te IJmuiden en van de Vereniging voor Chr. Nationaal Schoolon derwijs te IJmuiden-oost hebben B. en W. van Velsen verzocht de grondstroken. lig gende respectievelijk tussen de zuidgevel van het gebouw der Julianaschool en de Heerenduinweg en die tussen de zuidgevel van de P. Vermeulenschool en de weg van de gemeente te doen egaliseren en beplan ten. Aan dit verzoek kan alleen worden voldaan wanneer deze grondstroken in eigendom aan de gemeente overgaan. Zij hebben daarom de besturen verzocht de betrokken grondstroken om niet aan de gemeente in eigendom over te dragen. Zij hebben zich daartoe thans bereid ver klaard. Het is de bedoeling deze terreinen als openbaar plantsoen aan te leggen, waarmede aan de onbevredigende aanblik, welke deze thans bieden, een einde kan worden gemaakt. De kosten van de aanleg als openbaar plantsoen van deze terreinen worden geraamd op 2300.waarvoor de lopende begroting geen dekking biedt. B. en W. stellen de raad dus voor: te be sluiten tot de aanvaarding in eigendom, om niet, van de beide grondstroken en de begroting te wijzigen overeenkomstig het ontwerp-besluit, dat bij de stukken is ge voegd. Zondag is door de handbalvereniging „IJmond" een beperkt competitieprogram ma af te werken, waarin de wedstrijd tus sen de damesploegen IJmond I en De Blin- kert I de belangrijkste is. De IJmond- dames, die op eigen veld spelen, zijn nog altijd lijstaanvoersters van hun afdeling en ongeslagen. Déze situatie, welke een moge lijk kampioenschap inhoudt, zullen zij wil len handhaven. De Blinkert-dames be schikken echter over een wisselvallige ploeg, die de Velsense veel last kan be zorgen. Toch heeft de thuisclub de beste kansen. Met de ontvangst op „Watervliet" van het Heemskerkse ADO 2 komen de IJmond 3-dames voor een moeilijke taak, aangezien de ADO-dames naar verwach ting de beste papieren hebben. Even moei lijk wordt de uitwedstrijd van IJmond 2- heren tegen AVA I in Alkmaar, die een geduchte tegenstander is. Een verrassing door de Velsenaren is niet uitgesloten. De dames junioren van IJmond zullen in die van Full Speed wel de meerderen moeten erkennen: Als jeugdwedstrijden zijn vastgesteld: Meisjes aspiranten: TYBB IIJmond 2, Leodidas IIJmond 4; jongens aspiranten: ConcordiaIJmond. De opstellingen zijn: Dames IJmond I: M. de Vries: H. Venus en B. Dekker. T. Groot, R. Uitentuis en W. Bosma; E. Bos, D. Marckelbach, W. v. d. Kuil, R. Wijers en G. Slatman. Heren IJmond 2: L. Tjepkema: W. Rey- mer en A. Bos; W. Siebers, C. Klesser en H. van Otterloo; J. Burghoorn. C. Hoek, H. Sauer, G. Noomen en K. Klesser. „IJmond" zal, nu het veilinggebouw te Lisse ook gedurende drie weken voor zaal handbal beschikbaar is, mei. een dames team aan deze binnensportwedstrijden van de afdeling Haarlem deelnemen. Gitseravond is in het Velserbad een of ficieus Velsens record gesneuveld: de VZV-er Jan Kobes zwom namelijk als eer ste Velsenaar de 100 meter borstcrawl on der de minuut: hij liet een tijd van 0,56,6 afdrukken. In februari en maart wordt een actie „meer vrouwen in de B.B." gehouden met medewerking van vijftien Neder landse vrouwenorganisaties. In Barne- veld hebben de B.B.-dames reeds een demonstratie gegeven. Hier ziet men een brandweerploeg uit Den Haag in actie. B. en W. van Velsen stellen de raad voor te benoemen tot leraren in tijdelijke dienst aan de gemeentelijke visserij school te IJmuiden: a. avondschool: de heren: G. Beenhakker, J. J. Bronsveld, W. M. Claassen, W. C. van Leusden, J. H. Muller jr., T. H. van Os, H. J. Smit. W. Zwemmer; b. dagschool: de heer W. C. van Leusden. Voorts stellen zij voor te benoemen tot hulpcongierge in tijdelijke dienst aan de avondschool de heer C. van Es. Onder auspiciën van de stichting „Het Schoolconcert" zullen vrijdag 24 januari om 11, 14 en 15.15 uur in het Patronaats gebouw te IJmuiden concerten worden ge geven door het Haags Trio, bestaande uit leden van het Residentie Orkest. Uitge voerd zullen worden: werken van J. Haydn en F. Mendelssohn. De concerten zullen door Willem Hielkema worden toegelicht. q WEEKABONNEMENTEN 8 dienen uiterlijk op Woensdag te worden 8 betaald, daar de bezorgers op Donder- 8 dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE xxDooccoococ5000CXiooocooocx30ooooaoooc30oooooooooooooooooooc GEGEVENS voor de wekelijkse rubriek „Velsens Cultureel leven in de komende lüeck" kunnen worden ingediend bij het Agendabureau voor de Velser Gemeen schap. Cultureel Centrum, Moerberg- plantsoen, telefoon 5743. Hier volgt de agenda voor de week van 19 tot en met 25 januari. 20 t/m 25 JANUARI Pieter Vermeulcnmuseum, geopend van 9.30 tot 12 uur en van 14 tot 16.30 uur Cultureel Gebouw, IJmuiden. Openbare Leeszaal cn Bibliotheek, Hei- destraat IJmuiden-Oost, geopend: maan dag van 14.30 tot 17.30 uur en van 19 tot 21 uur, filiaal Wijkerstraatweg 77 Vel sen (N.) geopend van 14 tot 17 uur; dins dag.van 10 tot 12.30 uur en van 14.30 tot 17.30 uur, filiaal geopend van 19 tot 21 uur; woensdag van 10 tot 12.30 uur, van 14.30 tot 17.30 uur en van 19 tot 21 uur, filiaal geopend van 14 tot 17 uur (jeugd); donderdag van 10 tot. 12.30 uur, filiaal geopend van 10 tot 12 uur; vrijdag van 10 tot 12.31 uur, van 14.30 tot 17.30 uur en van 19 tot 21 uur. filiaal geopend van 14 lot 17 uur en van 19 tot 21 uur; zater dag van 10 tot 12.30 uur en van 14.30 tot 17.30 uur, filiaal geopend van 10 tot 12 uur en van 14 tot 17 uur. 19 JANUARI Humanistisch Verbond, spreker dr. D. H. HET IS telkens weer verrassend een schaker mee te maken, wanneer hij geen partij heeft. De on verstoorbare schaker blijkt dan dikwijls over hoedanig heden te beschikken, die men hem achter het schaakbord niet had toe gedacht. In dit verband valt een persoon als groot meester Matanovic op. Achter het schaakbord is hij een sprekend voorbeeld van volmaakte kalmte. Hij heeft dit met zijn landge noot Milic gemeen. Het is echter gebleken, dat hij met een spel tafeltennis bijzonder druk kan zijn. Misschien komt dit omdat tijdens zijn schaakpartijen zijn charmante jonge echt genote nauwlettend zijn verrichtingen volgt.... Onze nationale kampioene mevr. F. Heemskerk kwam woensdagavond in een las tige positie te verkeren. Zij speelde 's middags tegen de gevreesde Joegosla vische Lazarevic. De partij kwam niet tot een einde, zodat de wedstrijdleider de dames meedeelde, dat de ontmoeting in de avond uren zou moeten worden voortgezet. „Maar dat is verschrikkelijk, dan kan niet", hernam mevrouw Heemskerk. „Ik moet naar de kapper, hij wacht op mij „Typisch vrouwelijk", merkte een omstander op. De wedstrijdleider was niet te vermurwen. De kapper wacht wellicht nog Nu we toch over de da mes spreken moet nog iets gezegd worden over de jonge Hongaarse Sinka. Een meisje dat voor een dame een bijzondere on gewone houding achter het bord aanneemt. Men kan haar feitelijk nimmer in het gezicht zien. Het „moe de" hoofd rust voortdurend in de ongetwijfeld sterke handen. Dat het hierbij zo nu en dan geheel schuil gaat, deed een toeschouwer de opmerking ontlokken „dat het arme schaap be hoefte aan slaap heeft". Reeds eerder mochten wij u iets over Toran schrijven. De opgewekte Spanjaard krijgt momen teel les in de Nederlandse taal van een bekend Ne derlands schaker. Wij con stateerden hierbij dat even als bij de lieve jeugd be paalde uitdrukkingen het gemakkelijkst aanleren'. Des avonds ontdekten wij hem in een stil hoekje me: de Joegoslavische Lazara- vic. Welke taal er werd ge bezigd is ons niet bekend. Wij merkten wel dat zij elkaar bijzonder goed be grepen. Twee oude vrienden heb ben elkaar in Beverwijk weer gevonden; de groot meesters Samisch en Kos- titsch. Indien er maar even gelegenheid is elkaar op het schaakbord te bestrij den wordt deze gelegen heid niet achterwege ge laten. Toen iedereen zich op de ontspanningsavond op een andere wijze dan met schaken bezig hield, ontspanden beide heren zieb met een partijtje schaak De Westduitser Diemer incasseert verlies op ver lies. Toen hem gevraagd werd waaraan dit onpret tige verschijnsel toe te schrijven was moet hij hebben geantwoord: „Ich weisz es nicht, aber ich habe es nicht gewollt". Wij meenden dit geluid al eens eerder te hebben gehoord. Deze visser in de Amsterdamse grach ten haalt per uur gemiddeld tien tot vijftien fietsen op! Sommige verkeren in een zodanige staat, dat men best begrijpen kan dat de eigenaar het kar retje maar in het water heeft gegooid. Maar de oud-ijzer-visser „vangt" ook fietsen die er nog heel behoorlijk uit zien en waarop men zo zou kunnen wegrijden. Vorige week viste hij zelfs bij het Centraal Station een complete scooter op, die nog in bruikbare staat verkeerde ADVERTENTIE en covtf* SfiWlXMflM^ op alle artikelen BREESTRAAT 17 BEVERWIJK Besommingen van donderdag IJM 15 Emma 32360, KW 166 4760. KW 104 2840, KW 169 4060, KW 51 3380, KW 17 4700, KW 57 4910. KW 160 4100, KW 165 4290, KW 31 4640. KW 68 3560, KW 79 5390, KW 56 2660, KW 61 3010, KW 27 2390, WR 49 4120, KW 88 2470, KW 33 4250, AM 18 4240, AM 17 5120, IJM 30 4160. Prins over „Met open vensters", Cultu reel Gebouw, IJmuiden. 20 JANUARI N.C.V.B. afd. Velsen (N.), 20 uur leden vergadering in de Da Costaschool, Vel sen (N.). Ned. Ver. v. Huisvrouwen, 14 uur lezing door mej. dr. S. G. Steltman van Was senaar in het badhuis „De Spaarnberg" Wüstelaan te Santpoort. 21 JANUARI Velser Kunstkring „Voor Allen", 20 uur concert door het Noordhollands Philhar- monisch Orkest in het Rex Theater te IJmuiden (O.). 22 JANUARI N.C.V.B., afd. IJmuiden-W., 20 uur Cul tureel Gebouw, lezing. 24 JANUARI Fotokring Velsen, 20 uur, bijeenkomst in het Cultureel Gebouw te IJmuiden. VELSEN VRIJDAG 17 JANUARI Thalia: „Loving you", 20 uur. Rex: Geen opgave ontvangen. Pieter Vermeulenmuseum: Geopend van 9.30 tot 12 en van 14 tot 16.30 uur, Cul tureel Gebouw IJmuiden. Openbare Leeszaal en Bibliotheek: Ge opend van 19 tot 21 uur; filiaal open van 19 tot 21 uur. Katholieke Leeszaal: Geopend van 19 tot 21 uur. Hervormd Jeugdgebouw: Ned. Ver. voor Sex. Herv. met filmavond, 20 uur. Cultureel Gebouw: Leonard de Vries over „Atoomenergie, nu en In de toe komst", 20 uur. ZATERDAG 18 JANUARI Thalia: „Loving you", 19 en 21.15 uur. Rex: Geen opgave ontvangen. Pieter Vermeulenmuseum, als vrijdag. Openbare Leeszaal en Bibliotheek: Ge opend van 10 tot 12.30 en van 14.30 tot 17.30 uur; filiaal open van 10 tot 12 en van 14 tot 17 uur. Hervormd Jeugdgebouw: Openingsavond van Jeugd en Muziek, afdeling Kenne- merland-Zuid, 20 uur. BEVERWIJK VRIJDAG 17 JANUARI Kennemcr Theater, 19 en 21.15 uur: „My Gun is quick". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Hij die sterven moet". W.B. Theater, 20 uur: „Vallei der ver schrikking". Deken Waarestraat 50a, 20 uur: „Alcoho lics Anonymous". K.S.A.-gebouw, 20 uur: Nederlandse School Bioscoop. K.S.A.-gebouw, 20 uur: Vergadering L.T.B. Openbare leeszaal, Prinsessenlaan 17, ge opend van 1517 en 1920 uur; lees- en studiehoeken geopend van 1517 en 18.3020.30 uur; jeugdleeszaal geopend van 18.3020 uur. R.-K. Leeszaal, uitleenbibliotheek ge opend van 1518 en 1921 uur; lees- en studiezaal geopend van 1013, 1518 en 1921.30 uur; jeugdleeszaal geopend van 16—17.30 uur. Wijk aan Zee, filiaal r.-k. leeszaal, St. Odulfstraat 12, geopend van 1011 en 1718 uur. ZATERDAG 18 JANUARI Bioscopen: als vrijdag. Openbare leeszaal, Prinsessenlaan 17, ge opend van 1012 en 1517 uur; lees- en studiehoeken geopend van 1012 en 15 17.30 uur; jeugdleeszaal geopend van 14.30—16.30 uur. R.-K. Leeszaal, uitleenbibliotheek ge opend van 1013 en 1417 uur; lees- en studiezaal geopend van 1013 en 14 17.30 uur; jeugdleeszaal geopend van 1417 uur. Wijk aan Zee, filiaal r.-k. leeszaal, St. Odulfstraat 12, geopend van 1011 en 17—18 uur. Meesterwerken uit Rijksmuseum voor Santpoortse huisvrouwen Mej. dr. S. G. Steltman zal maandag middag 20 januari om twee uur in „De Spaarnberg" te Santpoort een lezing hou den over „De meesterwerken uit het Rijks- vnuseum" voor de afdeling Santpoort van de Nederlandse Vereniging van Huis vrouwen. ty In de eerstkomende Velsense gemeente raadsvergadering zal de behandeling aan de orde komen van het onlangs in het Ad viescollege voor de Jmond aanvaarde standpunt, dat het hoognodig geacht moet worden, de gedupeerde tuinders van Ken- nemerland aan vervangende gronden te helpen, tenzij uit een onderzoek door een commissie van deskundigen mocht blijken, dat deze vervangende grond (die in het drinkwatergebied van het P.W.N. nabij Castricum wordt gedacht) gevaarlijk wordt voor de watervoorziening. Zoals wij inmiddels -eeds in een inter view met de directeur van het P.W.N.ir. S. Kramer hebben kunnen melden, houden de deskundigen in de waterleidingwereld het hart vast over de consequenties van cultuurgrond binnen de grenzen van het duin, omdat zij bevreesd zijn, dat de afval stoffen van de tuinbouw doorsijpelen in het drinkwater en wellicht voor latere ge slachten narigheden kunnen opleveren. Het dagelijks bestuur van het IJmond- adviescollege amendeerde een oorspron kelijk voorstel, dat „hoe dan ook" de 110 hectare vervangende grond opeiste met de opmerking, dat voordien vast zal moeten staan, of het drinkwater er geen enkele schade van ondervindt. Het bleef de wen selijkheid uitspreken om „in gemeenschap pelijk verband met de raden van de beide betrokken IJmond-gemeenten met de grootst mogelijke nadruk er bij de rege ring, de staten generaal en de provinciale staten van Noordholland op aan te drin gen, dat het duingebied van 110 ha. aan de binnenzijde van de duinreeks ten wes ten van de Beverwijkerstraatweg tot op de hoogte van Castricum, zo spoedig mo gelijk ten bate van gedupeerde agrariërs als vervangende grond wordt aangewezen en cultuurrijp gemaakt." Voorts werd geadviseerd de door het Streekplan IJmond-Noord aangewezen strook duingrond, ter oppervlakte van 40 ha., zo spoedig mogelijk cultuurrijp te maken en aan gedupeerde agrariërs be schikbaar te stellen en ten behoeve van gedupeerde agrariërs hetzij rechtstreeks, hetzij volgens opschuifsysteem, prioriteit te verlenen bij de uitgifte van gronden in de IJselmeerpolders. In verband met deze ontwikkeling is het interessant enige details te vernemen uit het prae-advies betreffende de vervanging van agrarische gronden in de IJmond Noord, zo als dat volgde op de eerdere be sprekingen in het IJmond-aöviescollege over de agrarische kwestie en waarmee verscheidene argumenten worden aange voerd voor de ingebruikneming van 110 ha. duingrond als agrarische grond. Men zal zich herinneren, dat het Streek plan voor de IJmond Noord al eerder be zwaren maakte tegen het in cultuur bren gen van duingebied, ook op grond van de gevaren, die dit voor de waterwinning met zich zou kunnen brengen. Het heeft de commissie namelijk getrof fen, dat de betrokken instanties bij het op poneren tegen de aanspraken van de agra riërs op het betrokken duingebied, steeds wijzen op te verwachten moeilijkheden met betrekking tot de drinkwatervoorzie ning, terwijl volkomen wordt voorbijge gaan aan de omstandigheid, dat in het duinterrein op verscheidene plaatsen de omstreden situatie en zelfs aanmerkelijk ongunstiger factoren sinds jaren aanwezig zijn, zodat dat op enigerlei vvyze is ge bleken, dat als gevolg daarvan drinkwa terverontreiniging heeft plaats gehad. Men noemt hiervan de volgende voor beelden. De gemeente Zandvoort loost sinds jaar en dag haar rioolafvoer in het duingebied (de z.g. Modderkolken). Wijk aan Zee, dat aan de grens van het provinciale duinterrein is gelegen, heeft geen rioolafvoersysteem en kent nog het stelsel van beerputten en overstortputten in de duinen. De kwekerij van het provinciaal zieken huis „Duin en Bosch" wordt gedeeltelijk bevloeid met faecaliënwater afkomstig van dit ziekenhuis, hetgeen met een systeem van vloeivelden geschiedt. De vuilnis van het tentenkamp te Bak- kum, welk kamp 's zomers 10 tot 15.000 personen huisvesting verleent, wordt in putten bij dit kamp gestort. Een rioollei ding voert van het kamp naar deze stort- putten, waarin het vuiil wordt gecom- posteerd. Voorts gevinden zich talrijke tuinderijen, ter gezamenlijke oppervlakte van tiental len hectaren, in het duingebied van de Provinciale Waterleiding. De grootste verrassing in de onderlinge DCIJ-competitie was de nederlaag van Dukel tegen H. Swier. Ook de overwinning van D. Ott op P. v. de Berg lag niet in de lijn der verwach tingen. De keurige remise, die Piet Kok van Tommy Postma afsnoepte en de nederlaag, die leider Jelle Post van J. v. Straten kreeg te incasseren, waren eveneens verrassin gen. Voorts kreeg Jan Tijms vier nederlagen van Jan Waal, H. Swier, H. Leeuw en Jan Tielrooy te incasseren. Theo Tielrooy won volgens de hekstel- ling-opvattingen van J. de Boer. H. Laros won van C. Kaan. Piet Binkhorst klopte Jan Tielrooy. Towwy Postma eindigde on beslist tegen P. v. d. Berg. Theo Tielrooy staat nu met 14 punten aan kop, gevolgd door Jelle Post. Maar de ex-wereldkampioen staat er in deze groep van 28 spelers het beste voor, omdat Roo- zenburg de enige speler is, die na vier partijen nog geen verliespunten heeft. In de komende weken zal Roozenburg dan ook wel de weg naar de top vinden.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 9