AREND REIJM Problemen Trawllogger SCH. 162 in het Noordzeekanaal overgedragen Schaakhersens ontspannen bij mat in tien zetten" Uw bril Kennemers Iwint van VCKI in een matige wedstrijd L. Smit Co. ontwerpt nieuw type haven- en kustsleepboot J. DE BOER op de honderd velden j Wellicht bouw van zusterschip „Rode Zee" ZATERDAG 18 JANUARI 1958 6 Eénakter van Rattigan door „Palvu" auto-motortechniek KNAU-afdeling in „Watervliet" gesticht DE VOLLEYBALCOMPETITIE (Onze wekelijkse damrubriek onder leiding van B. Dukel) BESTEMD VOOR EUROPOORT ïo.Êebrlf Kttgfer In Den Haag mag voor f 17 miljoen gebouwd worden Op een enigszins heiig Noordzeekanaal, in de buurt van de Velsertunnel, heeft de heer B. Seymonsbergen, directeur van de scheepswerf S. Seymonsbergen te Amster dam. de forse trawllogger SCH 162 Clara" officieel overgedragen aan de heer Jac. van der Zwan, directeur van de rederij Jaczon, te Scheveningen. Voor deze een voudige, maar zinvolle plechtigheid wa ren de bouwers, opdrachtgevers, schipper en bemanning en de vele gasten aan boord van de „Clara" op het voorschip samen gekomen. Diep in de kragen gedoken, sloegen de aanwezigen het verwisselen van de werfvlag voor het dundoek van de rederij symbolische bevestiging van de overdracht gade, terwijl het inter nationale scheepvaartverkeer op het druk ke Noordzeekanaal onverstoord zijn gang ging. Enkele uren tevoren waren schipper J. Taal en een groot deel van zijn toekom stige bemanning verscheidenen verge zeld van hun echtgenoten aan de De Ruyterkade te Amsterdam aan boord van de gloednieuwe trawllogger, een kloek vaar tuig van forse afmetingen, gestapt. Een korte verkenningstocht over het vaartuig en door de ruime verblijven leidde tot de gemeenschappelijke conclusie, dat het een „prachtig vaartuig" was. Schipper J. Taal (voorheen schipper van de SCH 24) en zijn mannen hebben inderdaad reden om trots op dit nieuwe schip te zijn. De afmetingen zijn groter dan die van de SCH 101 „Johanna Maria," welke vorig jaar door dezelfde rederij in de vaart is gebracht. De „Clara" is 43 meter lang, 7,50 meter breed en heeft een diepgang van 3,80 meter. Een 600 pk In dustrie-motor, voorzien van drukvulling, waardoor het vermogen wordt opgevoerd tot 800 pk, zorgt voor de aandrijving van de trawllogger, welke uitsluitend voor de trawlvisserij is bestemd. Naast de hoofd motor zijn nog geplaatst twee hulpmoto ren, resp. een 135 pk en een 35 pk MWM- motor. De bemanning van de SCH 162 wil niets liever dan na iedere reis met een vol visruim in Scheveningen terugkeren. Dit zou dan betekenen, dat een vangst van tegen de tweeduizend kisten haring of vis in het ruim zou zijn opgeslagen, nog af gezien van de ruim 500 kantjes haring, welke kunnen worden geborgen. De „Clara" heeft wat de vissers noemen een dicht dek. Een zware winch zorgt voor het halen van de vislijnen. Ruime verblijven Bij een rondgang door het achterschip wordt men gefrappeerd door de ruime verblijven voor de bemanning. Achter- „Met eervol ontslag" Bij de viering ter gelegenheid van het veertigjarig bestaatn van de F. L. Ossen- dorpschool heeft de arbeiderstoneelvereni ging „Palvu" in het Hervormd Jeugd huis aan de Rembrandtlaan een opvoering gegeven van de éénakter „Met eervol ont slag" van Terence Rattigan. Het is het navrante verhaal van de uitgerangeerde leraar mr. Crocker-Harris, die op de voor avond van zijn als degradatie gevoelde overplaatsing naar een school voor on- volwaardigen, intens gelukkig wordt ge maakt met een oprecht gemeend bewijs van genegenheid van een zijner leerlin gen. Dit kleine geschenk, dat zijn ge schokt gevoel van eigenwaarde bijna weer enigszins in evenwicht zou hebben ge bracht, wordt door zijn kille en hartelo ze echtgenote Millie echter bewust en om hem te krenken gekwalificeerd als een geraffineerde poging tot het verkrijgen van een goed eindrapport, welke conclusie bij Crocker-Harris inderdaad argwaan doet ontstaan en hem dan volkomen des- illusioneert. Maar deze infame houding geeft ook Millie's minnaar een juist in zicht op haar karakterloze natuur, zodat hij abrupt de band met haar verbreekt. Het stuk eindigt dan als een drama van Strindberg, door beide echtgenoten ver der te doemen tot een rancuneus en lief deloos huwelijksleven. De manier waarop Terence Rattigan de ze tragedie tot één bedrijf wist te compri meren is wel bijzonder knap geweest, me de door de verrassende en toch volkomen logische wendingen en de boeiende dia loog, die de acteurs bij het bepalen van de karakters een voortreffelijke basis ver leende. Onder regie van Chris Sluiters hebben de zeven spelers van „PALVU" hier over het algemeen een dankbaar ge bruik van gemaakt, zodat het een opvoe ring werd, die de uitstekende reputatie van deze vereniging opnieuw bevestigde. Er waren wel enige bedenkingen aan te voe ren tegen de manier, waarop Ton Bode graven de superioriteit van een rector te genover de hem ondergeschikte leraar meende te moeten vervangen door een serviele omgangsvorm en ook Frank Hunter was niet in alle opzichten het type, dat als de onweerstaanbare charmeur en vrouwenveroveraar geldt. Maar Chris Sluiter en Ali Oosterwaal hebben met hun verrassend juist aangevoelde uitbeeldingen opnieuw aanspraak gemaakt op onze on verdeelde bewondering, de eerste als de leraar mr. Crocker-Harris een rol, die enige jaren geleden nog door Albert van Dalsum werd gespeeld waarvan Slui ters allerminst een zielige, uitgebluste fi guur heeft gemaakt. Hij interpreteerde een idealist, wiens onmiskenbaar aanwezige energie zijn uiteindelijke nederlaag een nog tragischer allure verleende. Ali Oos terwaal was de malicieuze Millie voor treffelijk in haar boosaardigheid tegen over de echtgenoot en kil-hartstochtelijk met haar vermeende overwicht in de lief- de-scènes met Frank. In de kleinere rol len verwierven Greet van der Bunt en Cor Gravemaker elk een ruime voldoen de en de jeugdige Theo Nierop vond in de hem juist passende leerling John Taplow eveneens aanleiding voor een pittige ver tolking. Het grote succes van deze voorstelling en de schier ademloze spanning van het publiek onderstreepten opnieuw de hier reeds dikwijls weergegeven mening, dat een amateurvereniging heus niet alleen op onbenullige stukken is aangewezen, om de gunsten van haar donateurs te blijven behouden. De grote bijval van „Met eer vol ontslag" bewees dat het publiek ge lukkig ook het betere genre waardeert. En geeft een hiermee behaald succes de spelers dan niet beduidend meer vol doening? Jan van Dam onder is een ruim logies voor acht man, met opvallend veel bergruimte in de vorm van kasten en kastjes. Boven lig gen achter elkaar twee 2-persoonshutten voor de monteurs, de stuurman en de kok, een gerieflijke en lichte messroom en een kombuis en daarachter een verblijf voor zes man. Schipper J. Taal heeft zijn royale hut achter het stuurhuis. Deze hut is tevens radio-hut en kaartenkamer en bevat ra dio- zend- en ontvanginstallatie, richting zoeker en decca. Op de brug is een echo* lood met visloep geïnstalleerd. Na een kalme tocht over het Noordzee kanaal, meerde de „Clara" om vier uur in de grote sluis te IJmuiden, waar een deel van de passagiers debarkeerde. De SCH 162 zette, na een oponthoud in de haven van IJmuiden, haar tocht naar Scheveningen voort. Óm half negen gis teravond arriveerde de „Clara" voor de haven, maar pas tegen half tien stond er voldoende water om de haven binnen te kunnen lopen. Het is de bedoeling dat de „Clara" aan het eind van deze week ter visvangst ver trekt. Het is nog niet zeker, of de Ierse Zee, of de Noordzee het doel van deze eerste reis zal zijn. ADVERTENTIE MET PECH LANGS DE WEG? Zorg dat u dan weet wat er aan kan haperen. Niets is zo vervelend als met een defecte automotor langs de weg te staan. Dit kunt u voorkomen door nog deze winter uw kennis op het gebied van te verrijken. Wij verzorgen een prima cursus, welke voor de leek zeer gemakkelijk is te volgen, doordat wij beschikken over een geheel gedemonteerde automotor en een complete draaiende automotor met plastic carrosserie. Bovendien zeer deskundig onderricht. Vraagt vrijblijvend inlichtingen bij Gediplomeerde K.N.A.C.-, A.N.W.B.-, K.N.M.V.-, F.N.O.P.-auto- en motor rijschool Hagelingerweg 134 - Santpoort Telefoon K 2560 8930 DE SCHAAKGROTEN der wereld hebben zich donderdag in het prop volle Kennemer Theater enige uren verre gehouden van damegambiet en ko ningspion tijdens een overigens wel op het schaakspel geïnspireerd programma van kolder en variété, hen door de toer- nooicommissie volgens de twintigjarige wet der tra ditie geoffreerd, tijdens deze donderdagavond in de speelweek. Wie van de meesters nog niet duizelde van de vele problemen, welke zijn uit gebroed en voorgeschoteld tijdens de dagen, dat het Hoogovenschaaktoernooi nu draait, kon zich direct al in de omslag van het pro gramma verdiepen, waar een exclusief probleempje prijkte uit het schaaklog boek 1958, volgens hetwelk wit mat gaf in tien zetten. En de eerste zet uit dit genoeglijke partijtje was een Beverwijkse zet uit handen van de heer P. A. Veldheer, die een traditio nele, maar daarom niet minder hartelijke opening had gekozen om zijn mas saal publiek welkom te heten het Leedy-trio is daarop onmiddellijk met een aanval begonnen en wist alvast een combinatie te rangschikken, die dit dolle drietal na de pauze tot het bieden van schaak inspireerde: schaak met een toegift zelfs, want het was een fraai en knetterend partijtje onzin, dat deze muzikale virtuozen er uit gooiden. De derde zet was bepaald zwak: een groepje danse resjes van de dansschool Bolhoven, die een ballet poogden te construeren, maar dank zij de hechte verdediging van het echte ballet niet verder dan tot een noodzetje kwamen. De partij leek aan tempover lies te gaan lijden, maar gelukkig kwamen Ans en Joop Daniëls met een tus- senzetje vol zang en mu ziek, dat de stand weer wat rooskleuriger maakte. Het verrassendste offen- siefje werd evenwel daarna door ene heer Bueno de Mesquita opgebouwd, wiens bijzonder geslaagde spel letje met een geluidsband de handen der supporters met grote kracht op elkaar bracht en toen hij nadien nog eens terugkwam met 'n laatste koningszet, bleek dit dwaze manneke over een zo grote voorraad vol slagen kolder te beschik ken, dat de partij wel zo wat mat was. Maar een dame-zetje daartussendoor was niette min de moeite waard, want de dansgroep kwam zich revancheren met een aller aardigst schaakballet in wit en zwart, dat bekoor lijk parafraseerde op de zetten, die de 64 ruiten mo gelijk maken. In elk geval: tegen twaal ven was de partij in tien zetten mat, maar dat wilde niet zeggen, dat het publiek mat naar huis toog, want in de benedenzaal is er tot diep in de nacht gedanst, waarbij de foxtrot en de tango de paardesprong ver drongen en de „Musical Pa trol" met Annie Palmen voor begeleidende muziek zorgden. Teneinde aan de administratieve en wed- strijdorganisatorische bezwaren van het huidige district Noordholland van de Kon. Ned. Athletiek Unie tegemoet te komen, werden enige maanden geleden in Haar lem voorbereidende besprekingen geopend om te komen tot een afdeling „Kennemer- land" in dit district. Deze nieuwe afdeling, die tevens de Zaanstreek zal omvatten, wordt gevormd door Olympus en AVA te te Alkmaar, Doves te Heiloo, DEM te Be verwijk, Suomi te Velsen, en de dames clubs Atmodes en Gita en de verenigingen A.V. „Haarlem" en r.-k. Holland, alle te Haarlem, alsmede Lycurgus te Krommenie en A.V. Zaanland, welke verenigingen te- samen ongeveer 1200 leden tellen. In eerste instantie werd ter voorberei ding van de nieuwe afdeling een werk- commissie benoemd, die donderdagavond de vertegenwoordigers van de betrokken verenigingen in het sportpaviljoen „Wa tervliet" had uitgenodigd om tot de stich ting van de afdeling „Kennemerland" en een bestuurssamenstelling te komen. Be halve „Zaanland" kon de heer J. Hermans uit Haarlem, die als voorzitter fungeerde, afvaardigingen van alle verenigingen verwelkomen. De overweging tot de stich ting is het wedstrijdelement tussen de „Kennemerland"-clubs op te voeren door middel van twee- of meerkampen tussen 'de aangesloten verenigingen, de zoge naamde regionale taak van wedstrijdorga nisatie over te nemen, terwijl het voorts in de bedoeling ligt later de nu nog door het districtsbestuur te houden jeugdcom- petities te gaan organiseren. Na langdurige bespreking kon het be stuur worden gevormd door de heren J. Hermans, voorzitter, als voorziter tevens van de districts-technische commissie en districtsbestuurder; W. L. Rivière, van Doves (Heiloo), vice-voorzitter; Th. Schuijt van DEM (Beverwijk), secretaris en wed strijdsecretaris, Graaf Florislaan 84, Be verwijk; J. C. Wullems van Atmodes (Haarlem), penningmeester en J. A. Smit van Suomi (Velsen) commissaris. Verschillende werkplannen voor de nieuwe afdeling werden geopperd. Deze plannen kunnen na afkondiging van de afdelingsstichting door het districtsbestuur in maart worden verwezenlijkt. De voor bereiding voor de Kennemer-atletiekkam- pioenschappen werd als eerste actie op het programma gezet. ADVERTENTIE klaar terwijl u wacht ALLEEN BIJ Mr. OPTICIEN Lange Nieuwstraat 789 - Telef. 7119 Woensdagavond zijn in het Felisenum te Velsen drie wedstrijden gespeeld in de eerste klasse heren van de volleybalcom petitie in de IJmond. Het aantal toeschou wers, dat de wedstrijden bijwoonde was groter dan bij vorige wedstrijden. De avond begon met een wedstrijd tussen VCY 1 en Kennemers 2. De uitslag was 3-1. De ploegen toonden geen behoorlijk spelpeil. Het betere serveren van VCY was doorslaggevend. Het was aan beide kanten niet mogelijk regelmatig goede aanvallen op te bouwen. De eerste set was voor VCY, waarbij de Kennemers het lelijk lieten zit ten. Ook in de tweede set waren de Bever- wijkers machteloos, hoewel zij wel stoot kracht bezaten in de vorm van Poldner en Bos. De derde set bracht een ander beeld. De Kennemers voelden dat er iets in zat. Zij wisten de voorsprong te vergroten en won nen deze set na een spannend duel. De laat ste set was weer voor VCY. PSV 1 - Sportbond 2, 1-3. Dit was de slechtcte wedstrijd van de avond. PSV heeft het weer niet tot een overwinning kunnen brengen. Zij ziet het degradatie-spook steeds dichterbij komen. Vorig jaar behoorde PSV nog tot de kam pioenskandidaten. De ploegen namen beurtelings een set voor hun rekening, waarbij systeem en opbouw zoek waren. In de derde set was het aan te zien, dat Sportbond van plan was een overwinning te forceren. Zij legden meer kracht in hun spel dan de tegenstanders en wonnen dan ook. De PSV'ers waren hierdoor zo ge deprimeerd, dat zij geen moed meer kon den opbrengen alsnog een gelijkspel in de wacht te slepen. De Sportbond-mensen grepen dan ook de volle winst en verlie ten hierdoor de onderste plaats. Het eni ge lichtpunt in de PSV-ploeg was de jong ste aanwinst. Deze jeugdige speler maak te ondanks gebrek aan routine nog de bes te indruk. VCK 1Kennemers 1, 13 De Beverwijkers behaalde hun vijfde achtereenvolgende overwinning. VCK werd nu het kind van de rekening. Het is de Beverwijkers echter minder vlot af gegaan, dan de uitslag aangeeft. Kenne mers trad aan in een gewijzigde opstelling. Daar H. Schaap geblesseerd was, stond de jeugdige Janssen opgesteld. Zonder moeite werd de eerste set in winst omge zet. De tweede set was speltechnisch nog de beste. Aan beide zijden werden goede aanvallen opgebouwd en harde smashes werden zonder moeite in een nieuwe aan val omgezet. Kennemers had de meeste stoorkracht en won wederom. Het behoort nu eenmaal tot de goede gewoonte van de Beverwijkers een inzinking te krijgen en ook nu was dit het geval. VCK behaalde een ruime setoverwinning op een volko men uit vorm zijnde Kennemers. In de laatste set laaide het vuur weer op, on danks zwak fluiten van de arbiter, die soms zeer weifelachtige besluiten nam. Kennemers drukte nu goed door en mede door een betere pass uit het achterveld werden goede aanvallen opgezet. VCK bleef vechten en maakte het via Heeres, Wille en Beijer de Kennemers niet makke lijk. Uiteindelijk moesten zij toch de over winning aan de Wijkers laten na een span nende laatste fase in deze set. Beide ploegen brachten samen 5 kandi daten voor het Ymond team in het veld doch geen van deze heren bracht het deze avond tot een behoorlijk peil. Na deze wedstrijden ziet de ranglijst er als volgt uit: Kennemers 1 VCIJ 1 Sportbond 1 VCK 1 Sportbond 2 5 5 0 0 10 15- 4 5 4 0 1 9 14- 6 5 3 1 1 7 12- 8 5 3 2 0 10-4 5 1 4 0 6-13 Kennemers 2 5 0 4 1 1 5-14 PSV 1 6 0 5 1 1 6-17 Koning Hoessein van Jordanië heeft de nieuwe Fokker „Friendship", die in verscheidene landen gedemonstreerd wordt, zélf eens willen proberen. De testpiloten lieten de stuurknuppel gaarne twintig minuten aan deze er varen vlieger over. Links ziet men hem instappen, rechts ziet men hem achter de stuurknuppel. Het was een goede gedachte om in de laatste week van het vorige jaar alle jeugdkampioenen uit geheel Noordholland naar Alkmaar te laten komen om in een toernooi elkaar te bestrijden. De jongens mochten niet ouder dan 16 jaar zjjn en moesten tenminste hun twaalfde verjaar dag hebben gevierd. In totaal gaven 24 jon gens zich voor dit toernooi op. In vier groepen van 6 deelnemers werd gespeeld en de uitslag van de voorwed strijd was als volgt: Groep A: L. de Rooy, Amsterdam (8), W. Morsveld, Haarlem (7), E. Holstvoogd, Zaandam (6), A. Diemeer, Beverwijk (5), C. Staal, Westzaan (3) en P. v. d. Kolk, Hil versum (1). Groep B: C. Filmer, Krommenie (8), Th. Smit, Alkmaar (7), M. Deurloo, Amsterdam (6), J. v. d. Werff, Zandvoort (5), K. Schaar, Zaandijk (2) en P. Springer, Edam (2). Groep J. de Boer, Krommenie (9), P. Molenaar, Assendelft (7), W. Hemels, Alk maar (6), D. Visscher, Zaandijk (6), J. Smit, Uitgeest (2) en M. Koning, Stompetoren (0). Groep D: P. Bruin, Texel (10), T. Rei- mers, Alkmaar (8), J. Stam, Bergen (6), J. Ham, Heiloo (3), J. Schermer, Castricum (3) en C. Vogel, Wormerveer (0). De tussen haakjes geplaatste cijfers ge> ven het aantal behaalde punten weer. In de finale kwamen de kampioenen van deze vier groepen in een enkele ronde tegen elkaar uit. De eindstand luidde: 1. L. de Rooy 2. J. de Boer 3. C. Filmer 4. P. Bruin 1 0 2 0 1 1 3 0 3 0 Winnaar van het jeugdtoernooi werd dus de 16-jarige Leen de Rooy uit Amsterdam, Deze dammer was bekend om zijn bijzon dere aanleg in de damproblematiek. Maar nu ontpopt De Rooy zich ook op het hon- derd-ruitenijbord als een geducht wed' strijd-speler. Wij kregen van de kampioen enige frag menten, die speciaal voor de IJmond dammers bestemd zijn, omdat zijn tegen stander Morsveld uit Haarlem was. W. Morsveld OOOOOCC^OOOOOOOOO^^^CGOOCOC^^^^OOOOC^^^^pOOCOC^^^^O' am/. WM. 3* wm. \m ym. 'm m 'im, WÈ> i W/. MM. L. de Rooy Zwart: 3, 5, 6, 7, 9, 13, 14, 15, 16, 18, 19 23, 26, 29. Wit: 25, 27, 28, 30, 32, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 42, 45, 48. In dit fragment speelde de kampioen 3934 en toen zwart met 711 de strijd voortzette besliste De Rooy op problema tische wijze de partij met: 2. 3024 19x39, 3. 28x8 3x12, 4. 37—31 26x28, 5. 40—34 39x30 en 35x4. Het is interessant om te onderzoeken of de stelling van zwart na 3934 mogelijk verloren staat. Op 7—12 30—24 19x39 30x17 29—34 40x29 39—44 27—22 32x21 16x27. 17—11 17—31 42x11 volgt gewonnen eindspel voor wit. Knap staaltje tegen Staal Een bijzonder knap staaltje dammen le verde De Rooy tegen de 16-jarige West- zaanse dammer C. Staal. Er werd van de opening af als volgt gespeeld: L. de Rooy (wit), C. Staal (zwart). 1. 33—28 18—23, 2. 39—33 12—18, 3. 44—39 7—12, 4. 31—27 20—24, 5. 37—31 14—20. Na dit openingsspel kan men nog alle kanten op. Veelal ontstaat uit deze Hol landse opening klassiek spel. Als zesde zet geven wij de voorkeur aan 4944 om met 3934 nog de beschikking te hebben over de korte vleugel. In de bovengenoemde partij werd 5044 gespeeld. Een spelopvatting, die vele be zwaren met zich brengt. BLIJKENS het contactorgaan „De Sleeptros" van L. Smit Co's Internationale Sleepdienst zijn thans voor deze zeesleepvaart- en bergingsmaatschappij drie zee sleepboten in aanbouw. In 1958 zullen de „Schelde" (2500 pk.) en „Tasmanzee" (1650 pk.) door de werf worden opgeleverd, terwijl het zusterschip van de „Clyde" (4000 pk.), de „Elbe", in 1959 in gebruik zal worden genomen. Overwogen wordt nog de bouw van een sleepboot van het type „Rode Zee" in bestelling te geven. Deze boot krijgt dan een machinevermogen, dat dicht bij dat van de sleepboot „Thames" (3000 pk.) ligt. Nu binnen enige jaren, aldus de heer Murk Leis in zijn toespraak bij de jaar wisseling 1957-1958, op de kop van Rozen burg Europoort zal verschijnen, geschikt voor het ontvangen van supertankers, zijn reeds plannen in voorbereiding tot de bouw van een nieuw type kusthaven- sleepboot. Deze boten zullen sterker zijn dan de huidige klasse van de sterkte ha vensleepboten (600 pk.), terwijl ze boven dien zeewaardig zullen zijn. Vele reizen Wat het sleepwerk betreft heeft de di recteur van L. Smit Co. opgemerkt, dat de aard van de grote opdrachten zich al lengs heeft gewijzigd. Waren het vroeger d" baggermaatschappijen die veel op- d" chten voor sleepreizen gaven, thans worden ook zeer veel sleepreizen uitge voerd ten behoeve van de oliemaatschap pijen. Vorig jaar is veel drijvend materieel versleept voor de olie-industrie. Het ziet er naar uit, dat sleeptranspor- ten voor rekening van oliemaatschappijen in de toekomst nog talrijker worden als gevolg van olievondsten in Zuid-Afrika, Zuid-Amerika, Borneo en andere streken. „Het is verheugend te merken", aldus de heer Leis, „dat onze rederij °ok in Ameri kaanse wateren steeds meer sleepreizen moet uitvoeren". Grote mogelijkheden Wat de toekomst betreft meent de di rectie van L. Smit Co's Internationale Sleepdienst, dat zich steeds duidelijker conjunctuurverschijnselen voordoen, welke de wereld met zorg vervullen. De opgaan de lijn van de laatste jaren heeft haar hoogtepunt bereikt en er is reeds een ze kere terugslag te constateren. Persoonlijk gelooft de heer Leis, dat deze teruggang van voorbijgaande aard is. „Het bedrijf van L. Smit Co. heeft nog grote moge lijkheden", aldus de directie. „En we zul len ons niet te zeer laten deprimeren". Interessant is als zesde zet 2722 en voor zwart 2429. 6. 5044 1721. Deze zet is in dit spel- beeld niet de sterkste. Wit moet nu als zevende zet 2722 spelen. Er dreigt 3329. Op 1218 volgt stukwinst door 2217 21x12 of 2822 gevolgd door 3329 met onverwachts nog een aardige slag. 7. 41—37 21—26, 8. 34—30 1—7. De achtste zet van zwart (17) kan beter worden ver vangen door 27. Maar wij geven de voor keur aan 2025, waarna wit moet uitval len met 2722 of 4741 aan de lange vleu gel ofopsluiten met 4034. Ook is nog mogelijk 3934 aan de korte vleugel. 9. 47—41 10—14, 10. 27—22 18x27, 11. 31x22 1318? Beslist veel sterker is 1218. Wit moet nu voortgaan met 3731 26x37 42x31 18x27 31x22 712 en zwart staat uit muntend. 12. 22x13 9x18, 13. 30-ê25 8—13. In deze stelling gaf De Rooy blijken van zijn kunnen. De Amsterdamse jeugdkam pioen vervolgde met 3934 en moet beslist de situatie goed hebben overzien teneinde hiertoe te besluiten. m Mm. öt öf mm. XX)OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOCOOOOOOOOOOOO.')aOOOOOO 14. 3934. Een keurige lokzet. Op 2430 35x24 19x50 28x17 ontstaat de zeer vreemde situatie dat op 11x22 dam volgt en op 50x22 stukwinst. Ook volgt dezelfde afwikkeling op 24—29. Alleen met 26—31 37x26 kan zwart de stand gelijk houden. De 16-jarige jeugdkampioen uit Amster dam zal ongetwijfeld in de toekomst wel meer van zich laten horen. Merkwaardige remise In de eerste ronde om het kampioenschap van Kennemerland in 1958 ontstond tussen G. Postma met wit en Theo Tielrooy met zwart de volgende stelling: £ococcooeooooooooooocx3oooooococoocoocxx)oooooooooooooöoof OOCOOOOOOOOOCOOOOOOOOCOOOOOOOOOOCOOOOOOOOOOOOOOOOCOOOCO Theo dacht met 2328 twee stukken te offeren en dan met 28—33 zich winstkan sen te verschaffen. Laros merkte op, dat wit nu 3631 moest spelen, waardoor 38 42 of 43 door 3429 en 2520 wordt ver hinderd. Rest dus nog 2429 34x23, 19x28 en dan de clou met 2722. Op 2832 3024 en 3127 volgt doorbraak naar dam met 6; op 2833 4034 en 3429 met door braak naar 10. Dan volgt: 2328 32x34, 28—33, 34—29, 20x29, 30—24 19x30 en 35x24, remise. Oplossingen en correspondentie te zenden aan het adres van de damredacteur, B. Dukel, Wijk aan Zeeërweg 125, IJmuiden. ADVERTENTIE Marktplein 30 - Telefoon 4273 Aan de gemeente Den Haag is ter bestrij ding van de werkloosheid voor 17 miljoen gulden rijksgoedkeuring verleend voor de uitvoering van een groot aantal projecten boven 100.000 gulden, die totdusver wegens de bouwstop niet ter hand konden wor den genomen. Het betreft hier onder meer de bouw van een kantoorgebouw aan het Stadhoudersplantsoen ten behoeve van de Centrale Administratie-maatschappij, de bouw van een kantoorgebouw voor „De Nederlanden van 1845" op de hoek van de Conradkade en het Verhulstplein, de ver bouwing van een warenhuis aan de Grote Marktstraat, de verbouw van de Rudolf Steinerkliniek aan de Nieuwe Parklaan, de bouw van een kerk aan de Loevesteinlaan en de bouw van een aantal scholen.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 10