Beurs in evenwicht van hausse- en baissemotieven Panda en de wijze Meester Effecten -en Geldmarkt Expansie-afremming en inkrimping van personeel helaas noodzakelijk Noordwester storm op komst ock ió Aet Voor- en nadelen van de Euromarkt Resultaten van 1957 „voldoeninggevend" Wereldnieuws X en P 2 Emissie-Koninlijke van sterke invloed Staven goud geen groot succes in West-Duitsland Wereldlijst van opgelegde tankschepen Thomassen en Drijver gaat kunststofemballage maken Amerikaanse deelname vergt 15 miljoen dollar Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland PRESIDENT-DIRECTEUR VAN K.L.M.: Heringa Wuthrich „AANNEMEN, BERNARD!" zo r~ V.J ZATERDAG 18 JANUARI 1958 HET IS EEN GROOT AANTAL FACTOREN dat de beurzen dagelijks in hun fondsenwaardering moeten verwerken en het is nooit te zeggen welke daarvan op een bepaald moment het zwaarst wegen. Bij het begin van het jaar had een optimis tische visie de overhand, maar in de afgelopen week heeft men op de aandelenmarkt, zowel in New York als op de Europese beurzen de moed weer laten zakken. Het zijn vooral de minder gunstige conjunctuurberichten, welke hiervan de oorzaak zijn. Of deze inderdaad een geldige reden zijn om de koersen verder te doen dalen, mag wel in twijfel worden getrokken, want in de tweede helft van 1957 zijn de beurzen reeds op de conjunctuurkentering vooruitgelopen. Bovendien was het doel van de kredietbeperkende maatregelen een vermindering van de industriële bedrijvigheid, omdat deze voor een deel op een verzwakking van de koopkracht van het geld ge baseerd was. Een teruggang van de industriële activiteit was dus te voorzien, zo mede een geleidelijke verdwijning van de overspanning op de arbeidsmarkt en nu deze verschijnselen zich voordoen, is er geen reden aanstonds ach en wee te roepen. Aan de andere kant is het verklaarbaar dat de belegger in deze tijd van onzeker heid met de aankoop van aandelen geen haast maakt en zich vooreerst met bVz 6 percent van goede obligaties veilig stelt, vooral nu het gevaar voor een verdere waardevermindering van het geld vooreerst minder groot is. In breder verband heeft ook de kapi taaibelegger te maken met de internatio nale politieke spanningen enerzijds en met de pogingen tot economische integratie anderzijds. Uit de vele beschouwingen van de laatste tijd over de in wording zijnde Euromarkt heeft hij wel begrepen dat deze voor Nederland zowel voor- als nadelen zal brengen. Voordelen, omdat zich tussen de aangesloten Europese landen een meer intensief handelsverkeer kan ontwikkelen; nadelen, omdat ons land zich bij een hoger kostenniveau zal moeten aanpassen en wij in zee zullen gaan met enkele van ouds her zeer protectionistische landen en voor de te vormen douane-unie met een ver hoogd buitentarief: zullen moeten reke ning houden. Te moeilijker zal dit zijn nu men zich elders door de economische sa menwerking van de O.E.E.S.-landen in de Euromarkt bedreigt acht en op de Afro Aziatische conferentie te Cairo als een maatregel van tegenweer in principe ook tot een economische samenwerking is be sloten. Ook al kan men van mening zijn dat de Euromarkt tenslotte voor de aangesloten landen en ook voor Nederland een voor deel kan zijn, is toch wel duidelijk gewor den dat om deze voordelen te kunnen be halen, het commerciële en industriële be drijfsleven zal moeten komen tot heroriën tering en in vele gevallen tot concentratie, waarmee blijkens enkele fusies in ons land reeds een begin is gemaakt (Ten Cate-Kon. Stoomweverij, Leidsche Textiel-Cranen- burgh Heringa, Bronswerk-Plaatwel- lerij, Nederlandsche Kabel-Hollandsche Draad- en Kabel). Dat de Newyorkse beurs blijkbaar niet weet welke kant ze op wil, oefent uiter aard op het Damrak ook een deprimerende invloed uit. Ook in de Verenigde Staten ziet men aan elkaar tegengestelde fac toren. Het uitblijven van de gehoopte op leving in de automobielenindustrie, de sterk afgenomen bedrijvigheid in de staal industrie, een nog steeds dalende koper- prijs en een toeneming van de werkloos heid, aan de andere kant een verruiming van'de kapitaalmarkt, die een disconto verlaging doet verwachten, grotere uit gaven van de regering, welke met name door de omvangrijke defensie-opdrachten ook aan het bedrijfsleven ten goede zullen komen De werkloosheid Ten onzent is de werkloosheid tot 110.000 man gestegen en hoewel ze door de re gering nog niet alarmerend wordt ge- (Van onze correspondent in Bonn) De bewoners van West-Duitsland stel len er minder prijs op echt goud in hun bezit te hebben dan men in financiële kringen een maand of negen geleden wel heeft gedacht. Sedert 1 april kan men er in de grote bankinstituten voor het eerst sedert het uitbreken van de eerste wereld oorlog in 1914 fknke staven goud kopen, die natuurlijk een bom duiten kosten. In het begin doken nog wel kopers op, maar de belangstelling verminderde ziendero gen. Daarna werden kleinere staafjes van 10 en 20 gram in de handel gebracht, die maar iets meer dan 55 en 110 mark kos ten, maar ook die vonden niet veel aftrek. Toen het kerstfeest naderde, waarbij de Duitsers elkaar weer geschenken moesten geven, werd weliswaar weer opeens meer goud gevraagd, maar daarbij bleek dui delijk dat men veel meer belangstelling voor fraaie gouden munten dan voor de staven aan de dag legde. Men kocht voor namelijk goudstukken van 20 mark, die 51,40 mark kostten, en oude Oostenrijk- Hongaarse munten van 100 kronen, waar voor men aan de bankloketten 156,50 mark per stuk moest betalen. Lij dragen nog de beeltenis van de oude keizer Frans Jozef, die in 1916 in Wenen is overleden. De ou de Oostenrijkse munten zijn relatief goed koper dan de staven goud van de West- duitse emissie-bank. Want ze kosten 5,13 mark per gram en de staven 5,25 mark per gram. De wereldlijst van opgelegde tankschepen en ongebruikte tankschiptonnage omvat, voorzover geregistreerd, 166 schepen met een totale tonnage aan draagvermogen van 2.312.113 ton. Hiervan behoren er 53 met een tonnage van 709.830 tot de vloten van de grote oliemaatschappijen en 113 met 1.602.283 ton tot de particuliere sector. Hieronder bevinden zich 30 Britse, 27 Amerikaanse, 20 Noorse, 7 Nederlandse, 6 Griekse, 5 Finse, 12 Italiaanse, 5 Duitse en 4 Deense tankschepen. De overige varen bijna alle onder Panamese of Liberiaanse vlag. Onder de Nederlandse schepen be vinden zich van Shelltankers Ltd. de „Mal- vina", 8245 brt.; de „Metula", 8006 brt.; de „Murena", 8196 brt.; de „Rotula", 860 brt. en de „Saroena", 6671 brt. noemd, wordt toch reeds de bestedingsbe perking ingekrompen, zij het dan voor namelijk door de uitvoering van openbare werken, hoewei het heel wat beter zou zijn de industriële bedrijvigheid in ons land door verlaging van de belastingdruk ruimere armslag te geven. Het kan niet vaak genoeg worden gezegd dat de re gering allerlei maatregelen kan nemen om de wagen weer in het goede spoor te krijgen, maar dat het tenslotte van de Nederlandse bedrijven moet komen. Als de handels- en betalingsbalans zich thans weer in gunstige zin ontwikkelen, is dit voornamelijk een gevolg van de hernieuw de inspanning van het Nederlandse be drijfsleven, dat in het vierde kvnrtaal de export tot 3.169 miljoen heeft doen stij gen tegen 2.979 miljoen in het derde kwartaal en 2.875 miljoen in het vierde kwartaal van 1956. Doordat deze stijging met een daling van de import samenviel, bedraagt het nadelig saldo van de handelsbalans voor het vier de kwartaal niet meer dan 1 522 miljoen tegen f 845 miljoen in het derde kwartaal van 1957 en 895 miljoen in het vierde van 1956. In het tweede kwartaal van 1956 was het invoersaldo zelfs 1.246 mil joen! Dit zijn bemoedigende cijfers, die op de beurs echter nog weinig weerslag heb ben gevonden. Er waren deze week trouwens meer lichtpunten. De Meelfabrieken Nederland sche Bakkerij komt met een hoger divi dend (12 tegen 11 percent), de Arnhemsche Scheepsbouw eveneens (15 tegen 14 per cent). De Machinefabriek Breda maakt melding van een belangrijke nieuwe op dracht. Ook het feit dat in ons land de verruiming van de geld- en kapitaalmarkt aanhoudt, mag als een gunstig symptoom worden beschouwd. Men verkeerde deze week echter in afwachting van de emis sies van Koninklijke en Dordtsche, waar mee grote kapitalen gemoeid zullen zijn en die op de koers van aandelen Konink lijke een voortdurende druk uitoefenen. In zoverre is het gelukkig dat de uit gifte van 6 percents obligaties thans tot eeneind komt. De lening van de Elek- triciteits Mij. Zuid-Holland heeft natuur lijk een daverend succes gehad en is nu door een tweede op iets mindere voor waarden gevolgd en die vooreerst wel de laatste zal zijn. Men zal nu eerst moeten afwachten hoe de emissies van Konink lijke en Dordtsche door de beurs en de kapitaalmarkt zullen worden verwerkt. In aansluiting op de mededeling in het verslag over het boekjaar 1956 dat Tho massen en Drijver Blikemballagefabrie- ken n.v. te Deventer de vervaardiging van verpakkingen uit kunststoffen zou voorbe reiden, wordt thans bericht dat in de loop van 1958 aan de bestaande produktie-afde- lingen een afdeling kunststofemballage zal worden toegevoegd. De leiding van deze nieuwe afdeling zal berusten bij de heer T. G. Riensema, di recteur van de n.v. Kunststof Industrie Am sterdam te Amsterdam, welk bedrijf in middels door Thomassen en Drijver is overgenomen. De afdeling kunststofem ballage van Thomassen en Drijver zal zich evenals de andere produktie-afdelingen van deze onderneming toeleggen op de ver vaardiging van verpakkingen voor massa artikelen. Met het oog hierop zal de afde ling worden uitgerust met de nieuwste vol automatische apparatuur voor de vervaar diging van deze verpakkingen. Wereldtentoonstelling in Brussel WASHINGTON (Reuter) President Eisenhower heeft het Congres verzocht nog 2.054.000 dollar te voteren voor de bekostiging van de Amerikaanse deelne ming aan de in april te Brussel beginnen de wereldtentoonstelling. De president vroeg vorig jaar 15.000.000 dollar voor de financiering der Ameri kaanse deelneming, doch het Congres heeft toen slechts 12.345.000 dollar toege staan. Bauxietproduktie verminderd De Surinaamse Bauxiet Maatschappij heeft een communiqué uitgegeven waarin wordt medege deeld, dat van het hoofdkantoor van de Alumi nium Company of American te Pittsburgh bericht is ontvangen, dat door de laatstelijk verminderde vraag naar aluminium en een daaruit voortvloei ende abnormaal grote voorraadvorming, de maat schappij zich genoodzaakt ziet, de produktie van haar installaties in Arkansas met 50 pet. te ver minderen. Hierdoor is de Surinaamse Bauxiet Maatschappij (die een dochteronderneming van de Alcoa is) genoodzaakt haar produktie van bauxiet in Suriname te verminderen met 12 pet., hetgeen zal leiden tot een vermindering van de bauxietverschepingen uit Suriname. Zes percent-lening Ten laste van de Gereformeerde Kerk van 's-Gravenhage-Loosduinen wordt de inschrijving opengesteld op 360.000 6 pet. 35-jarige obliga ties, in stukken van nominaal 1000 en 500 tot de koers van 100 percent. De aflossing zal plaats hebben in 35 jaar vanaf 1959/63 met 3500 gulden per jaar enzovoorts. Versterkte of algehele aflos sing zal te allen tijde kunnen plaatsvinden, ech ter niet voor 1967. De storting dient te geschieden op maandag 17 februari (bij de Zuidhollandse Bank n.v.), waar ook de inschrijving is openge steld. Jaaromzet koolveilingen De totale omzet bij de drie koolveilingen in Geestmerambacht, namelijk die te Broek op Lan- gendijk, Noordscharwoude en Warmenliuizen, heeft in 1957 in totaal 13.152.000 gulden bedragen of 8.842.500 gulden minder dan het jaar daarvoor, toen voor een bedrag van 21.994.500 gulden werd geveild. De zeer slechte afzet van het produkt kool is er de oorzaak van dat het er thans in deze streek economisch heel donker uitziet voor de grove tuinbouw. Philips te Stadskanaal De n.v. Philips overweegt om in Stadskanaal een nieuwe fabriek te stichten waar televisiebui zen zullen worden gemaakt. Het ligt in de bedoe ling deze nieuwe fabriek te bouwen op het indu strieterrein. waar Philips reeds een vestiging heeft. Op het ogenblik zijn besprekingen gaande tussen de directieraad van de n.v. Philips, het ministerie van Economische Zaken en het college van Gedeputeerde Staten te Groningen. Nederlandsche Lloyd Per 1 januari is de titel van adjunct-directeur van de n.v. Nederlandsche Lloyd te Amsterdam verleend aan mr C. H. Overduin, mr. C. H. Strumphler en mr. J. Aeg. Timmerman. De heren Overduin en Timmerman waren tot 1 januari secretaris van de directie. De heer Strumphler was tot voor kort directeur van het bijkantoor te Djakarta. Dollars voor India De Verenigde Staten hebben India economische hulp aangeboden tot een totaal bedrag van 290 miljoen dollar, hoofdzakelijk in de vorm van le ningen, voor de uitvoering van het tweede vijf jarenplan voor ontwikkeling. Deutsche „Naarden" G.M.B.H. De in Duitsland gevestigde dochtermaatschappij der n.v. Chemische Fabriek „Naarden" Holland heeft per 1 januari haar naaih gewijzigd in Deut sche „Naarden" G.M.B.H. DE DIRECTIE VAN DE K.L.M. heeft besloten de aanvankelijk gedachte uitbreidin gen in de komende twee jaar af te remmen, de verwezenlijking van enige plannen uit te stellen en maatregelen te treffen, die de hoogoplopende kosten moeten ver minderen. Dit blijkt uit „Een ernstig woord over de gang van zaken in ons bedrijf" van de president-directeur van de K.L.M., de heer I. A. Aler, dat is opgenomen in het nummer van heden van het personeelsorgaan „De Wolkenridder". Het zal niemand verwonderen aldus de heer Aler dat de noodgedwongen opheffing van een vijftal geregelde diensten tussen Amsterdam en Djakarta het bedrijf niet onberoerd heeft gelaten. Het wegvallen van miljoenen guldens aan vervoersinkomsten dat hier mede gemoeid is, betekent een gevoelige tegenslag, afgezien nog van het feit dat het opheffen van de diensten op Djakarta problemen opwerpt ten aanzien van belangen in alle in deze diensten opgenomen gebieden in het Nabije-, Midden- en Verre Oosten. Hoewel het nog geenszins vaststaat op welke wijze deze moeilijke vraagstukken zullen worden opgelost, zal het voor een ieder duidelijk zijn, dat het vinden van een goede vervanging voor de verloren vervoersbron op korte termijn onmogelijk is. Naar aanleiding van de politieke ont wikkeling in Indonesië, is ook het contract tot assistentie-verlening aan de Garuda Indonesian Airways door de Indonesische regering opgezegd. Dit betekent dat ruim 300 collega's, die bij de Garuda zijn gedeta cheerd, vóór eind februari naar Nederland zullen terugkeren en in ons bedrijf zullen moeten worden opgenomen. Als derde factor komt hierbij nog een zekere terug gang in het internationale reisverkeer als gevolg van de algemene onzekerheid in de wereld-economie. Deze terugslag heeft zich in de laatste maanden van 1957 ook bij de K.L.M geopenbaard, waardoor het vervoer niet aan de verwachtingen heeft beant woord. Afremming Dit alles betekent voor de K.L.M. geens zins dat de alarm-klok dient te worden geluid: integendeel, de K.L.M. is een ge zond bedrijf, dat ondanks de genoemde moeilijkheden ook in 1957 nog voldoening- gevende resultaten heeft behaald. Willen wij echter ook in 1958 en 1959 de voor een commerciële onderneming noodzakelijke resultaten boeken, dan is het nodig dat wjj onze plannen met grote werkelijkheidszin in overeenstemming brengen met de ge wijzigde omstandigheden. In grote lijnen komt het hierop neer, dat de directie besloten heeft om de aanvan kelijk gedachte uitbreidingen in de komen de twee jaren af te remmen, de verwezen lijking van enige plannen uit te stellen en maatregelen te treffen, die de hoog oplopende kosten moeten verminderen. De noodzakelijke kostenvermindering zal in eerste instantie gezocht worden in de ma teriële sector en door het tijdelijk beëin digen of inkrimpen van bepaalde activitei ten. Er zal bovendien op ieders mede- ADVERTENTIE Haarlem CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLIEBRANDERS Achter het front dat in de nacht van der toenemen en morgen vermoedelijk tot vrijdag op 2aterdag het gehele land pas seerde, stroomde koudere polaire lucht binnen, waarin de temperaturen op de meeste plaatsen tot bij het vriespunt daalden. De aangevoerde lucht is tame lijk droog, zodat er flinke opklaringen in voorkwamen. Het hogedrukgebied dat enige dagen het weer in West-Europa heeft beheerst, trok zich verder terug naar het zeegebied tussen Engeland en de Azoren. Aan zijn noordflank kwam een actieve storing tot ontwikkeling die gelei delijk in een stormdepressie overgaat. Het centrum ervan bereikte zaterdagmor gen Schotland. De depressie verplaatst zich over het Skagerak naar het zuidoos ten. Achter de depressie wordt zeer kou de poollucht tussen Groenland en Noorwe gen naar het zuiden gevoerd. Deze zal ons land morgen al bereiken. De wind zal ver een noordwesterstorm aanwakkeren. Ver der heeft het weer een buiig karakter en zullen de temperaturen nog iets dalen. WEERRAPPORTEN Zondag 19 januari Zon op 8.39 uur, onder 17.04 uur. Maan op 7.50 uur, onder 17.08 uur. Maandag 20 januari Zon op 8.38 uur, onder 17.05 uur. Maan op 8.22 uur, onder 18.14 uur. Maanstanden 19 jan. 23.08 uur nieuwe maan. 28 jan. 03.16 uur eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Zondag 19 januari Hoog water 3.25 en 15.38 uur. Laag water 11.26 en 23.42 uur. Maandag 20 januari Hoog water 4.08 en 16.18 uur. Laag water 12.07 en uur. Temperaturen buiten- bfi X en binnenland: heden .5 - S morgen 7 uur. Neerslag: 9 al laatste 24 uur. ■So B v V 11 c cE Helsinki zwaar bew. w -5 0 Stockholm sneeuw w 1 1 Oslo licht bew. zzw -1 0 Kopenhagen half bew. wnw 1 0,1 Aberdeen zwaar bew. zzw 2 0 Londen onbewolkt w -1 0 Amsterdam onbewolkt wzw 1 0,2 Brussel onbewolkt wnw 2 3 Luxemburg mist w 1 1 Parijs mist windst. 5 1 Bordeaux geheel bew. windst. 2 0 Grenoble geheel bew. zzw 0 0 Nice onbewolkt nnw 5 0 Berlijn licht bew. w 2 0,6 Frankfort geheel bew. zw 2 0,1 München sneeuw wzw 0 2 Zürich sneeuw windst. 0 0,2 Genève geheel bew. windst. -0 0 Locarno onbewolkt O -4 0 Wenen geheel bew wnw 3 0,3 Innsbruck geheel bew. windst. -2 Rome onbewolkt O 7 0 Ajaccio onbewolkt n 1 0 Mallorca zwaar bew. n 8 0 Den Helder zwaar bew. wzw 5 0,1 Ypenburg half bew. wzw 2 0,1 Vlissingen half bew. wzw 3 0,5 Eelde onbewolkt wzw 2 0,5 De Bilt onbewolkt w 2 1 Twente half bew. zw 0 1 Eindhoven onbewolkt wzw 1 1 Vlv. Z.-Limb half bew. zw 3 2 40. De heer Bigkops was nog steeds blij murmelend zijn pas verworven fortuin aan het natellen, toen Joris naderbij kwam en hem vol deelneming op de schouder klopte. „Arme kerel", sprak Joris meewarig, „hoe beklaag ik u!" „Watte?", vroeg de eigenaar van de spiegeltent, verbaasd opkijkend, „waarom beklaagt u mij?" „Omdat u zo veel ongeluk te wachten staat", antwoordde Joris, met een stem, die trilde van mede lijden, „omdat u bedreigd wordt door op eenvolgende rampen". „Watte?", herhaalde Bigkops onthutst„Wat bedoel je Joris?", vroeg Panda, waarom maak je die meneer bang met zulke nare voorspellingen?" „Maar ventje", antwoordde Joris, „als assistent van een magiër behoorde de reden u dui delijk te zijn. Weet ge dan niet, dat een gebroken spiegel zeven jaren ongeluk be tekent? Welnu, als ge even om u heen kijkt en het aantal gebroken spiegels met zeven vermenigvuldigt, zult ge zelve kunnen vaststellen, hoeveel rampjaren de arme heer Bigkops in het verschiet heeft". Ver blekend keek de eigenaar van de gehaven de spiegeltent rond. „Grote grutjes", kreun de hij, „is dat werkelijk zo?!" „Ongetwij feld", antwoordde Joris beslist, „maar vrees niet. Als magiër zie ik een mogelijk heid, om de rampen van u af te wenden werking gerekend moeten worden bij het betrachten van de uiterste zuinigheid, van hoog tot laag in het gehele bedrijf in binnen- en buitenland. Het is duidelijk dat een grotere efficiency, het nastreven van een vervolmaking van het dagelijks werk, ook in dit opzicht de nodige aandacht moet krijgen. Ontslagen Aangezien er echter al vele voorberei dingen waren getroffen, ook op personeels gebied. omdenormale groei in het ver voer en de daarmee verband houdende normale vermeerdering der werkzaam heden op te vangen, is het thans helaas onvermijdelijk dat de personeelsomvang enigermate zal moeten worden ingekrom pen. De directie betreurt het in hoge mate dat een dergelijke maatregel moet worden genomen en zij zal alles in het werk stellen dat de nodige aandacht aan de individuele belangen van de hierbij betrokken perso neelsleden zal worden gegeven. Met deze aanpassingen zal de solide basis van ons bedrijf behouden kunnen blijven, hetgeen, gezien de aan allen bekende, on veranderde plannen met de indienststelling der straalvliegtuigen in 1960 en 1961 van het grootste belang is, aldus besluit de heer Aler zijn artikel. ADVERTENTIE Na een dag op de skies lust U best een lekker hapje. En al heeft Lissone- Lindeman nog geen St. Bernard honden in dienst, U kunt er van verzekerd zijn dat-U uitstekend verzorgd wordt in een van de vele Lislind wintersport centra waar U heen reist met de snelle en verwarmde Bergland-Expres^ Van de vele Lislind winterreizen treft U hieronder een paar voorbeelden aan. DOLOMIETEN 10/17 dagen "(Italië) van f 191--/f 274.-af BEIEREN van f 154-—/f 237.- af TIROOL Westendorf van f 156.—/f 232 - af Seefeld van f 179.-/f 272.-af Kitzbühel van f 195/f 298 - af Igls van f 179 1 265 - af SALZBURG Saalbach van f 183-/f 275 -af ZWITSERLAND Arosa van f 299 -/f 477.- af Schwendi van f 203 -/f 313 -af BON Aan Lissone-Lindeman, Pletterijkade 50, Den Haag. Stuur mij Uw gratis kleurig winter-1 boekje. Naam: Straat: - Woonplaats: Neerlands eerste reisbureau Hoge beschaving. Het Sovjet-persbureau „Tass" meldt, dat bij de aanleg van waterkrachtwerken in Siberië graven van krijgers uit het stenen tijdperk en andere overblijfselen van een hoge be schaving, die aldaar vijfduizend jaar geleden moet hebben bestaan, zijn ge vonden. Professor. Professor Giuseppe Montalba- no, een der meest vooraanstaande le den der Siciliaanse communistische partij, is geroyeerd wegens „ondisci plinair gedrag". Professor Montalbano wordt er onder meer van beschuldigd in „bladen der tegenstanders" anti communistische aanvallen op de partij en haar leiders te hebben gepubliceerd, „hetgeen" gepaard ging met „critiek op politiek en ideologisch gebied". Zonder reden. Buitenlanders, die in Hon garije wonen met uitzondering van diplomaten moeten zich voor 31 maart op het ministerie van Binnen landse Zaken te Boedapest laten registreren. Het persbureau MTI, dat dit meldde, gaf geen reden voor deze maatregel op. Genezen? Lucrezia Dattilo, inwoonster van Burringo, nabij Catanxaro, in Calabria (Zuid-Italië), had zes jaar geleden, na een hevige ruzie met haar zuster, haar spraakvermogen verloren. De thans 36-jarige Lucrezia heeft dezer dagen bij een heftig meningsverschil met haar ouders het gebruik van haar tong her- kregen. Hoogterecord. Een Frans straalvliegtuig van het type „Trident" heeft het we- reldhoogterecord verbeterd door tot 22 km te stijgen. De „Trident" is uitge rust met een raketmotor en twee lichte turbo-schroefmotoren. Het record stond op naam van een Britse „Canberra"- bommenwerper met 21.336 meter. Kleurenpasfoto's. Om tegemoet te komen aan de klacht van vele Amerikaanse vrouwen die vinden dat zij er op een pasfoto in zwart-wit te armetierig uit zien, heeft de afdeling paspoorten van het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken thans besloten, in het vervolg ook kleurenfoto's, mits zij voldoen aan de normaal voor pasfoto's te stellen eisen, toe te laten voor het gebruik in paspoorten. Directeur van de paspoorten-afdeling in Washington is mejuffrouw Frances Knight. Kalk. De Belgische douane heeft een koopman uit Brussel gearresteerd we gens net smokkelen van kobalt naar communistische landen. De man heeft bekend, dat hij 23 ton kobalt, afkomstig uit de Belgische Kongo, naar Oost- europese landen heeft gezonden. Een van zijn zendingen, die in november door de Duitse douane onderschept werd en een waarde van ruim 210.000 gulden had, was als „zakken kalk" naar Oost-Europa onderweg. Negativisme. Een Frankfortse rechtbank heeft de 32-jarige Hans-Dieter Klingel- höller tot drie maanden gevangenis straf veroordeeld wegens het verkopen van 65 exemplaren ''an een boek „Adolf Hitier zijn strijd tegen de geest van het negativisme". Het boek wordt be schreven als een „verheerlijking van het nazi-dëspotisme" Klingelhöller is veroordeeld wegens de verkoop van „geschriften die een bedreiging vormen voor de veiligheid van de staat". Verzamelaar. Bij *en 23-jarige inwoner van Karlstad, in Zweden, is bij een huiszoeking voor honderdduizenden kronen aan gestolen voorwerpen ge vonden, afkomstig uit musea in Mid den- en Zuid-Zweden. Er was een mun tenverzameling bij ter waarde van meer dan 125.000 gulden. De jongeman werd gezocht voor :en ander feit. Executie. Te Wenen verluidt dat Gabor Foldes, die in 1956 heeft deelgenomen aan de Hongaarse opstand, ter dood is gebracht. Foldes was een dergenen, die in Gyoer een onafhankelijke regering in het leven riepen en in juni terecht heb ben gestaan, op beschuldiging van het doden van leden van de geheime politie. Foldes' hoger beroep is vorige week door de presidentiële raad verworpen. Volgens radio-Boedapest is de secreta ris van kardinaal Mindszenty, dr. Tur- csanyi, tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld wegens „samenzwering te gen de staat". Een aantal medever dachten zijn tot gevangenisstraffen van vier tot tien jaar veroordeeld. Volkstelling. Volgens de centrale joodse raad in Duitsland wonen er in de Bonds republiek en West-Berlijn ongeveer zes tigduizend joden, van wie er omstreeks twintigduizend lid zijn van een joodse religieuze gemeenschap. Het aantal joden in Oost-Duitsland wordt op 1500 geschat. Vóór de tweede wereldoorlog woonden er in Óuitsland 600.000 joden. DE EERSTE christenen hebben niet van het begin af aan het kruis in hun symbo liek betrokken. *Wei wordt in de brieven van de Apostelen bij herhaling van het kruis gewag gemaakt, maar omdat dit voor de Joden het vloekhout was („Ver vloekt is een ieder, die aan het hout hangt"; Gal. 3 13) en voor de Romeinen een middel tot doodstraf van geminachte volksgroepen, is het begrijpe lijk dat een andere zinnebeel dige betekenis dan de bestaan de, geruime tijd nodig zou heb. ben om in brede kring te wor den aanvaard. Eerst omstreeks 200 komt het kruis spora disch in opschriften voor, daarna frekwenter. Na die tijd komt het kruissymbool op vroeg-christelijke sarcofagen voor en in de catacomben van Rome zijn uit die periode de zgn. loden kruisen bekend, dat wil zeggen, loden plaatjes die van een opschrift zijn voorzien en door enige in kepingen een kruisvorm hebben gekregen. Juist door de kwalijke betekenis die in Joodse en Romeinse kringen aan het kruis werd toegekend, zullen we by het ont staan van het symbool in eerste instantie minder aan het kruishout zelf, dan wel aan het zgn. Christusmonogram moeten denken. Dat bestond uit de letters X, waardoor rechtstandig de letter P was geplaatst, bedoeld als afkomstig van de naam Christus, waarvan de eerste twee letters in het Griekse schrift als X en P worden weergegeven. Op christelijke sar cofagen uit de derde eeuw wordt dit monogram reeds aangetroffen, maar het is duidelijk dat het vier-armige X-teken, waardoor de verticale streep van de P getrokken was, benevens de lus die deze letter zelf vormt, een nogal rommelige indruk maakte en in estetisch opzicht weinig waardering kon genieten. Daarom werd het symbool vereenvoudigd door een plusteken, waarvan de top door een ge bogen lijn met de rechterzijde van de dwarsbalk werd verbonden, waardoor op eenvoudige wijze het teken met de letter P versmolten werd. Deze gestileerde vorm van X en P had boven dien het voordeel der duide lijkheid. Dit monogram, dat we als voorloper van de daarop ge volgde, in ruime kring ver breide, kruissymboliek moe ten zien, trad eerst laat of ficieel aan het daglicht. Dat kon ook haast niet anders, want de chris tenen werden voortdurend vervolgd. Hier in kwam pas verandering, toen keizer Constantijn de Grote de christenen in 313 het beroemde edict van Milaan uitvaar digde, waarbij de christenen gelijke rech ten kregen als de oude godsdiensten. Een jaar tevoren had Constantijn bij de Pons Milvius zijn concurrent Maxentius versla gen. Volgens de traditie had Constantijn vóór de slag een kruis aan de hemel ge zien, met de woorden: In hoe signo vinces (in dit teken zult ge overwinnen). Hieruit wordt niet alleen zijn houding tegenover de christenen verklaard, maar ook het feit, dat na die tijd het Christusmonogram voor de legers werd uitgedragen. Waarna we tenslotte bij het vissymbool zijn beland. Daarover een volgende keer. H. Petition (Nadruk verboden)

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 2