FILATELIE LCREEM dubbele BRYLCREEM Drie mannen en een meisje stalen auto's in alle delen van ons land DE GLORIE VAN HET LEVEN Officier van Justitie eist zware straffen RENAULT {-gf, VS '6 Leger des Heils „Spoetnik een waarschu wing en een les", zegt de regering Onze Puzzle Zondag arriveren weer achthonderd evacués Harderwijk stelt 25 huizen beschikbaar T~ zj i V s i z V - d /O 3 Alleen gexond haar Is mooi haar! heeft die werking! ~flie perfect hairdressing Strubbelingen bi j Duits- Nederlands overleg Regering erkent de waarde van de gemeentelijke zelfstandigheid Promoties bij Haarlemse politie Kerkelijk Nieuws Twee films met bijzonder gegeven '*WÊÊi /'-JÉpl KERKELIJK LEVEN Aangehoudene was er niet bij betrokken ZATERDAG 18 JANUARI 1958 Twee Amsterdamse jongemannen, een reclameschilder en een vertegenwoordi ger, een Rotterdammer, een classificeer der en een 21-jarig Haags meisje hebben voor de Haagse rechtbank terecht ge staan terzake van het stelen van auto's in alle delen van ons land. De vier verdach ten gaven alle hun ten laste gelegde feiten zonder meer toe. De initiatiefnemer was de reclameschil der geweest: in juli van het afgelopen jaar had hij, samen met de vertegenwoordi ger, de auto van zijn baas gestolen. Ge zamenlijk ging men op weg naar Den Haag, maar de auto liep in Wassenaar vast. In Den Haag voegde zich het vrien dinnetje van de reclameschilder bij hen. Het drietal ging daarop naar Schevenin- gen om te trachten een andere auto te ste len. Vier keer mislukten de pogingen het meisje, dat het koud had, stal overi gens wel een regenjas uit een der wa gens, terwijl de reclameschilder de papie ren van een Duitse wagen in de wacht sleepte maar tenslotte zag men kans een wagen op gang te krijgen. Hiermee reed het drietal naar Sassenheim. Onder weg raakte de benzine op. De gestolen jas werd aan een vrachtrijder verkocht en na getankt te hebben reed men naar Haar lem, waar de vertegenwoordiger de wa gen te koop aanbood. De aspirant koper waarschuwde de politie, die de vertegenwoordiger ijlings inrekende. De reclameschilder en het meisje konden de dans toen nog ontspringen. Zij begaven zich naar Bloemendaal, waar zij een gro te Amerikaanse auto stajen. Het tweetal reed hierin via Den Haag naar Rotter dam, waar de classificeerder werd opge pikt. Onderweg naar het zuiden des lands raakte de benzine weer op. Men verkocht een paar plaids uit de auto zodat weer getankt kon worden. Tevens maakten de jongemannen een namaak Duits autonum merbord, welk nummer overeenkwam met de nummers op de in Scheveningen gestolen Duitse autopapieren. Op een klein landweggetje nabij Heeze-Leende, in Lim burg, overnachtte het gezelschap in de auto. De volgende morgen bleek de auto niet te willen starten. Het drietal wandelde naar het dorp Heeze-Leende. Op het kerk plein trachtte men twee auto's te stelen, doch zonder succes. Toen lifte men via Roermond naar Maastricht. Daar werd weer een auto gestolen, waarmee via Nij megen naar Utrecht gereden werd. In Utrecht verkocht men een autocrick en later, in Amsterdam, het reservewiel van de wagen. De zinloze strooptocht door Ne derland eindigde in Den Haag, waar de twee mannen en het meisje door de poli tie werden aangehouden en gearresteerd. Uit de psychiatrische rapporten bleek ter zitting dat zowel de vertegenwoordi ger als de reclameschilder psychopaat is en daarom verminderd toerekenings vatbaar. De vertegenwoordiger is negen keer veroordeeld, de reclameschilder ze- ooooooocxx POLEN. - Jan Amos Komensky, de grote Tsjechische pedagoog en godge leerde, in Nederland beter bekend onder zijn Latijnse naam Comenius - die zich in 1657 te Amsterdam vestigde en in 1670 te Naarden overleed, waar hij ook werd begraven, wordt door de Poolse posterijen geëerd met een postzegel van 2.50 zl. (rood). De zegel is uitgegeven ter herinnering aan het feit, dat 300 jaar geleden zijn werk „Opera Didactica Omnia" verscheen. ITALIë. - Honderd jaar geleden over- leed Domenico Savio, Italiaans zalige, op 15-jarige leeftijd. Hij was een der eerste leerlingen van Don Bosco, de Italiaanse priester, die een reeks patro naten en scholen voor de verwaarloosde volksjeugd oprichtte. Ter ere van Do menico is een zegel van 15 lire lila en leikleur) in omloop gebracht. Hoog boven zijn mede-leerlingen - van verschillend ras - is de jongen die in 1950 zalig werd verklaard, afgebeeld. OOST-DUITSLAND. - Ten gunste van de bouw van nationale gedenk plaatsen hebben de Oostduitse poste rijen een serie van drie waarden laten verschijnen, namelijk 20 10 pf. (don kerrood en grijs), 25 15 pf. (blauw en grijs) en 40 20 pf. (violet en grijs). De 20 en 25 pf. vertonen respectievelijk het portret van de politici Ernst Thal- mann 1886-1944) en Rudi Breitscheid (1874-1944), terwijl men op de overige zegel de beeltenis van pastoor Paul Schneider (1897-1939) ziet. Deze drie mannen stierven in het concentratie kamp Buchenwald. ISRAEL. - In de loop van januari zal een postzegel van 500 pruta (olijfkleurig en groen) uitkomen ter gelegenheid van s de 25ste verjaardag van de Maccabiah g J Spelen De zegel geeft een gestileerde voorstelling van een hamerwerper. Hij is ontworpen door A. Games uit Londen 8 en gedrukt in rasterdiepdruk. Op de 8 eerste dag van uitgifte zal een speciale 8 enveloppe met de nieuwe zegel en voor- g 8 zien van een bijzonder stempel van het 8 8 postkantoor te Jeruzalem verkrijgbaar 8 worden gesteld tegen de prijs van 550 8 8 pruta. 8 Q O DOOOOOOOCOOOOOOOOOOOOOCX5C)OOOOC)OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOC> ven keer. Tegen beiden eiste de officier van Justitie, mr. Dyserinck, een gevan genisstraf van twee jaar met aftrek en voorwaardelijke terbeschikkingstelling van de regering. De classificeerder heeft nog maar drie lichte veroordelingen op zijn naam staan. Tegen hem eiste de offi cier van Justitie een gevangenisstraf van een jaar met aftrek, waarvan twee maan den voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Uit de rapporten over het meisje bleek dat ook zij psychiatrische behandeling be hoeft. De officier achtte haar rol in de diefstallen toch wel vrij belangrijk en hij eiste tegen haar een gevangenisstraf van een jaar met aftrek alsmede voorwaarde lijke ter beschikkingstelling van de rege ring. Nadat het meisje zich bereid had verklaarde zich psychiatrisch te laten be handelen, bepaalde de rechtbank het von nis op 30 januari. In haar memorie van antwoord aan de Eerste Kamer over de begroting van Bui tenlandse Zaken, merkt de regering over de jongste technische prestaties van de Sovjet-Unie op, dat het lanceren van de kunstmanen een waarschuwing en een les inhoudt. „Zonder twijfel is het lanceren van de kunstmanen een spectaculair succes, zo wel voor de Russische wetenschap als voor het Russische technische vermogen. Er zijn ongetwijfeld factoren aan te wij zen, welke een concentratie van weten schap, van opleidingen, alsmede van ka pitaal en mankracht op bepaalde techni sche doelstellingen in een communistisch regime, waar het individu geheel onderge schikt is aan de staat, vergemakkelijken. Uiteraard doet dit niets af aan de diep gaande principiële bezwaren tegen een to talitair systeem, dat geen geestelijke vrij heid kent, aldus de regering. Hoewel de stand der wetenschappelijke ontwikkeling in de Sovjet-Unie aan wester se vakkundigen bekend is en daarover ve le publikaties verschijnen, mag men zich inderdaad afvragen, of in bredere kringen die ontwikkeling en het daarmede gepaard gaande technische vermogen steeds wel voldoende is beseft. Aan de andere kant is er ook geen aan leiding om de betekenis van het Russische succes te overschatten. Er zijn ook vele terreinen, waarop de westerse weten schap en de westerse tïchniek op de Rus sische een voorsprong hebben. Het westen zal die voorsprong ongetwijfeld kunnen be houden, wanneer het zich daarvoor vol doende inspant"., aldus de regering. Zondag worden in Rotterdam weer twee schepen met évacués uit Indonesië ver wacht, het Britse charterschip „Corfu" met 111 repatriërenden aan boord dat om streeks halfeen aan de Lloydkade zal af meren en de „Sibajak" van de Rotterdam se Lloyd die tegen 2 uur 's middags aan komt met 834 passagiers, waaronder on geveer 750 évacués. Deze laatsten hebben, op een honderdtal na, zelf geen huisves ting in Nederland gevonden, zodat zij van overheidswege onderdak gebracht moeten worden. Vele zieken aan boord De hospitaalruimte aan boord van de Si bajak moest uitgebreid worden voor het vervoer en de verzorging van 72 chro nische zieken en invaliden. Zij werden verzorgd door een speciale ploeg van tien verpleegsters, die per vliegtuig naar Fre- mantle reisden om zich in deze Austra lische haven op de „Sibajak" in te schepen. Tijdens de reis zijn twee weduwen van respectievelijk 83 en 64 jaar overleden. Zij werden in zee begraven. Geheel zonder geleide voor de lange reis naar Nederland, maar wel voorzien van een passagebiljet en een kwitantie voor 125 boordgeld, kwamen in Surabaja een elfjarige jongen met zijn achtjarig zusje aan boord. Een van de verpleegsters heeft hen onder haar hoede genomen. In Aden kwamen aan boord een maat schappelijk werkster en een contactambte naar, beiden van het ministerie van Maat schappelijk Werk, alsmede ds. W. van den Hoek. Deze laatste behartigt samen met de reeds in Australië aan boord gekomen pater A. Verhoeven de geestelijke verzor ging der passagiers. Honden en katten Ofschoon op de „Sibajak" anders nooit huisdieren mogen worden meegenomen, was de gezagvoerder thans gemachtigd zo veel honden en katten mee te nemen, als hij mogelijk en verantwoord achtte. Huizen voor évacués B. en W. van Harderwijk hebben in overleg met de gemeentelijke huisvestings commissie en de centrale woningstichting besloten, vijfentwintig in aanbouw zijnde eengezinswoningen voor gerepatrieerden beschikbaar te stellen. De dames van de plaatselijke afdeling van de C.C.K.P. en de Vrouwelijke Vrijwillige Hulpverlening zullen de nodige bijstand verlenen. Gift van de Prins Prins Bernhard heeft op giro 777 een belangrijk bedrag gestort als bijdrage voor de hulp die door het C.C.K.P. en het Ne derlandse Rode Kruis geboden wordt aan de Nederlanders die uit Indonesië moesten vertrekken. Horizontaal: 1. net - nors - rivier in Ita lië; 2. vaartuig - groet voorzetsel - vreemde munt; 3. hijswerk- tuig - gast - verzorg ster van een kraam vrouw; 4. stop - vee voeder; 5. Eng. bier - scheepstouw; 6. jon gensnaam - helden dicht; 7. wild zwijn - onderhuids vet; 8. veerkracht - onbep. vnw, 9. insect - Turks bevelhebber^ 10. tijd perk - thans - slee; 11. rustplaats - on derricht - familielid - weefsel; 12. aanzien - hert - voorzetsel - ontvanginrichting; 13. knaagdier - wapen - voegwoord - Euro peaan. Verticaal: 1. klamp - huisdier - familie lid; 2. tentoonstel lingscomplex - ver snapering - voedsel - Egyptische zonnegod; 3. kleur - plaats in Gelderland - klein snelzeilend oorlogs schip; 4. afgeperkte ruimte - karakter; 5. plaats op de Veluwe - ontkenning; 6. rij toer - kippeneigenschap; 7. ontkenning - ruzie; 8. deel van de dag - vreemde munt; 9. deel van het lichaam - voor; 10. mooi - deel van een fiets; 11. kledingstuk - be loofde land - bezittelijk vnw. - lidwoord; 12. voorspel in de muziek - echtgenote vordering; 13. ijzerhoudende aarde - spies - vis. Omschrijving magisch vierkant: 1. dunne paal met voettrede (mv.); 2. met een kle verige stof bestreken; 3. niet gevuld; 4. aanlegplaats voor schepen; 5. op geen en kele plaats. Om in aanmerking te komen voor een van de drie geldprijzen ad 7.50, 5,en 2,50 dient men uiterlijk dinsdag 17 uur de oplossing per briefkaart in te zenden aan een van onze bureaus in Haarlem: Grote Houtstraat 93 en Soendaplein; in IJmuiden: Lange Nieuwstraat 427 Z J V s 7 y /o /Z z i V s J 7 J it 7 /l /J ADVh.HTENTll IBrylcreem bevat vele waardevolle haarvoedende stoffen en zuivere, natuurlijke oliën - zij houden haar en hoofdhuid gezond en fris. Massage met Brylcreem bestrijdt roosvorming en maakt droog haar weer vitaal. Brylcreem houdt uw haar gezond 1 Ja. deze beroemde Engelse hairdressing verzorgt uw haar langs twéé wetenschappelijke wegens a Brylcreem is geëmulgeerd. Daar door kan Brylcreem iedere haar apart soepel, glanzend en vrij van stof en vuil houden. Geen „geplakte" haren meer! Met Brylcreem valt uw haar los en natuurlijk, en blijft toch korrekt op zijn plaats. Heel de dag! Beecham (Nederland) N.V. Voor engros: Jacq. Mot N. V. Amsterdam (Van onze correspondent) DEN HAAG. De Nederlands-Duitse besprekingen, die deze week op het minis terie van Buitenlandse Zaken zijn voort gezet, zullen waarschijnlijk in Bonn wor den voortgezet. Of de besprekingen van Nederlandse kant verder door de regeringscommissaris mr. J. W. Beyen zullen worden geleid, staat nog niet vast. Mr. Beyen vertrekt dezer dagen namelijk naar Parijs om zijn nieuwe functie van ambassadeur in de Franse hoofdstad op zich te nemen. Het is niet uitgesloten dat zijn plaats als leider van de Nederlandse delegatie dan door een ander zal worden ingenomen. Over het verloop van de onderhandelin gen hebben gisteren allerlei berichten de ronde gedaan. Het begon met een mede deling van Duitse zijde, dat de Nederlan ders met nieuwe voorstellen waren ge komen, die het gehele, tot dusverre be vredigend verlopen overleg op losse schroeven hadden gezet. Beide delegaties zo verklaarde men waren in feite op hun oorspronkelijke uitgangspunt terug gekeerd. Van Nederlandse zijde weigerde men echter deze visie te onderschrijven. Men ontkende ook pertinent, dat nieuwe voor- stelteri Waren ingediend, die het overleg een ongunstige wending zouden hebben gegeven. De Duitse reactie op deze cate gorische ontkenning was enigszins verras send: men verklaarde dat alles op een mis verstand berustte. In politieke kringen in Den Haag had men echter wel de indruk dat er in d° Duitse delegatie nog steeds onenigheid heerst over het in grote lijnen reeds vastgestelde Dollartregime. De regering van Nedersaksen met name zou opnieuw hebben gewezen op de gevaren, die een gemeenschappelijk regime voor de haven van Embden zou hebben. De Duitse dele gatieleider, prof. Kaufmann, zou hierdoor in de onaangename positie zijn geplaatst van een onderhandelaar, die op twee fron ten moet vechten. Hij zou een regeling moeten treffen, die zowel de Nederlanders als de argwanende Nederlanders bevre digt. In Den Haag verwacht men dan ook niet, dat nu reeds concrete voorstellen aan de regeringen kunnen worden gedaan. „De regering erkent de grote betekenis van de gemeentelijke zelfstandigheid. Zij is zich er tevens van bewust, dat de auto nomie der gemeenten zonder een daaraan beantwoordende financiële basis haar we zenlijke inhoud voor een goed deel verliest en streeft er dan ook bij voortduring naar het gemeentelijk financieel statuut aan de eisen en de mogelijkheden van de tijd aan te passen." Dit zegt de regering in haar memorie van antwoord aan de Eerste Kamer over de algemene politieke beschouwingen in zake de begroting. Zij merkt echter op, dat de autonomie, hoewel behorend tot de grondslagen van ons staatbestel, geen con stante grootheid vormt. Zij is steeds onder hevig aan veranderingen, welke een ge volg zijn van het ter hand nemen van be paalde taken door hoger gezag dan wel van beperkingen van de bestuursbevoegd heid in het algemeen belang. Deze cen tralisatie mag evenwel niet zonder meer worden toegeschreven aan een „neiging" in regeringskringen. Zij komt goeddeels voor rekening van objectieve, met de tech nische en maatschappelijke ontwikke ling? samenhangende -factoren, welke - een binding van de lagere organen aan het be leid van de Centrale overheid, dan wel een verzorging van bepaalde taken door - het rijk noodzakelijk maken. De aanwezig heid van deze factoren mag uiteraard niet leiden tot een verzwakking van het besef voor de grote waarde van de gemeentelij ke autonomie. Bij voortduring moet ex- naar worden gestreefd, onnodige centrali satie te voorkomen. Daarnaast kan het van belang zijn, dat wordt onderzocht of op bepaalde terreinen niet meer aan de la gere organen kan worden overgelaten dan thans het geval is. De regering verklaart voorts, dat zij, voor zover dat past in en in overeenstem ming is te brengen met het algemene rege ringsbeleid, niet zal nalaten de eigen acti viteiten der gemeenten zoveel mogelijk te bevorderen. De in de laatste tijd noodza kelijkerwijs getroffen maatregelen, die tegen het streven naar een zo groot moge lijke gemeentelijke zelfstandigheid lijken in te gaan, doen daaraan niet af en moeten worden gezien in het licht van de acute moeilijkheden op financieel gebied. ADVERTENTIE „Vier" 1 op 17 Bovendien: Lage aanschafprijs; goedkope onderdelen; 6 mnd. garantie incl. arb.loon alle wagens 4 portieren, dus veilig. Nadere inlichtingen: GARAGE DEN HOUT De burgemeester van Haarlem heeft be vorderd tot hoofdinspecteur eerste klasse van gemeentepolitie de hoofdinspecteurs tweede klasse de heren I. B. Brauckmann en L. Davidzon en tot hoofdinspecteurs tweede klasse van gemeentepolitie de in specteurs mejuffrouw mr. C. J. Krim en de heer C. van Marion. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Gendt (Betuwe) (toez.): E. J. Loor te Heemse. Bedankt voor Well en Ammerzoden (toez.): W. Koole te Uitwijk-Waardhuizen. Twee bijzondere films vragen^ deze week in de Haarlemse bioscoopthea ters Rembrandt en Luxor de aandacht. In Rembrandt „De nachten van Cabiria". In Luxor „De glorie van het moederschap". Een merkwaardige coïncidentie brengt ze in Haarlem en in deze rubriek samen. Want handelt de eerste over het leven aan de zelfkant, de handel en wandel van een prostituee, de tweede heft een juich toon aan over het leven in zijn rijkste bloei, de vervulling van het leven der vrouw in het moederschap. Toch zou men er niet goed aan doen min over „De nach ten van Cabiria" te denken. Er zullen maar weinig onderwerpen zijn, die met zoveel oprechte belangstelling voor de mens in zijn nood en eenzaamheid worden benaderd. Alle vulgaire aspecten ver dwijnen, een ongeziene werkelijkheid komt er voor in de plaats. Het res pect, waarmee men de prostituee aan het eind van de film bejegent is hetzelfde als waarmee men van de jonge vrouw af scheid neemt, die de theoru der pijnloze bevalling aan de lijve beproefde en inder daad zonder smart haar kind krijgt. In beide gevallen staat men oog in oog met het leven, zijn mysterieuze diepten, met de moed om te leven en leven te geven. Over „De nachten van Cabiria" heb ik reeds geschreven toen de film voor het eerst in Nederland werd uitgebracht. Ze is het hoogtepunt in de snelle carrière van Federico Fellini en een bevestiging van het fenomenale talent van zijn vrouw Giu- lietta Masina, die men reeds in „La Stra- da" leerde kennen en die men thans te rugziet als de dappere kleine Cabiria, wie alleen maar rampspoed schijnt voorbe schikt doch aan wier moed om te leven men zich spiegelen kan. Zij beoefent haar „vak" niet zonder in haar hart het ver langen te koesteren naar liefde, echte lief de en misschien nog wel eens een huwe lijk, ook al kan ze nauwelijks geloven aan de verwezenlijking daarvan. Eenmaal werd ze reeds teleurgesteld. Zelfs haar le ven bleek niets waard voor wie het voor zien hadden op haar geld. Maar ze komt haar wanhoop te boven. Een ontmoeting met een filmster, die haar uit balorigheid meeneemt en zelfs vriendelijk voor haar is, schenkt haar het vertrouwen in de men sen terug. Ze gelooft zelfs dat ze een an der bestaan kan gaan leiden. De Madon na moet haar helpen. Maar eenmaal de consequenties beseffend van haar voor nemen, twijfelt ze aan haar vermogen er gevolg aan te geven en haar gang in een processie naar de Madonna wordt bijna ridicuul. Toch ontmoet ze een man, die met haar wil trouwen. Hij wekt haar vertrou wen, hij lijkt zo goed en begrijpend. De ontmaskering is verschrikkelijk. Maar ook nu is Cabiria sterker dan haar noodlot. Ze kan lachen door haar tranen heen. Zo verdwijnt ze uit het beeld en uit ons leven. Dat einde is werkelijk grandioos. Het is gedurfd van contrastwerking, het is bijna niet echt meer, maar dat alleen omdat het is beland op het niveau van de hoogste dichterlijke scheppingskracht. Naar dat moment reikt heel de film. Men gaat hou den van deze Cabiria. Men leeft met haar mee, men slaat haar gade met mededo gen, met begrip, met mede-lijden en ten slotte met bewondering. Want zij is een mens, hunkerend naar liefde en nog veel meer ernaar hunkerend om zelf liefde te geven. Dat maakt Fellini zichtbaar en dat ook lezen wij van het gezicht van Giuliet- ta Masina, Pierrot en Paljas, Clown en Harlekijn, hartveroverend en ontroerend. DE TWEEDE FILM „De glorie van het moederschap" is in feite een propaganda film voor de pijnloze bevalling. Het gaat hier dus niet zozeer om filmische verdien sten als wel om het feit, dat de film wordt dienstbaar gemaakt a-~n de propaganda voor de pijnloze bevalling. Natuurlijk wordt het allemaal erg ideaal voorgesteld. De moeilijkheden, die de dokter in de film ondervindt, zijn eigenlijk niet ter zake dienende. Zijn theorie immers zal niet voor iedere vrouw opgaan. Men moet stel len dat ze dat slechts doet voor de nor male geboorte. Nu is overigens die nor male geboorte heus niet zo zeldzaam als ze heel dikwijls juist in de film wordt voorgesteld. Er zouden vele aan staande moeders gebaat zijn met een cur sus ademhalingstechniek die de weeën pijnloos maakt en de bevalling tot een (J MfG&f Giulietta Masina in „De nachten van Cabiria". gebeurtenis, die de moeder zelf regelt met aanwij-;ingen van de dokter. Zo'n beval ling is prachtig. De film laat het ons zien. Daarom vind ik ze zo bemoedigend. En dan is het helemaal geen bezwaar meer dat de tendens er zo dik op ligt en de in trige er helemaal op is gericht de triomf te versterken. In dit geval tellen we de uitkomst alleen. Die is vol goede moed, een troost voor menige aanstaande moe der, een richtlijn en een blijde boodschap. De opnames van de bevalling zijn authen tiek. De actrice, die de jonge moeder speelt, was zelf in verwachting en stond toe dat haar bevalling werd verfilmd. Dat is sober en zeer decent gedaan zonder sen satie. Men ziet de pijnloze bevalling harte lijk meelevend aan. Deze documentaire inslag overtuigt meer dan alle aangezet te bijkomstigheid. Daarom is een aanbe veling zeker op haar plaats. P. W. Franse DEZER DAGEN IS, volgens een reeds jaren bestaande traditie, in Londen het internationale jaarboek van het Leger des Heils verschenen „gewijd aan de glorie van God en betreffende het werkgedaan in Zijn Naam en door Zijn genade". In het overzicht der belangrijkste fei ten uit het afgelopen jaar wordt onder an dere de viering gememoreerd van het vijftigjarig bestaan van de Legers des Heils Gezinsbond met zijn ruim 281.000 leden, de op één na grootste vrouwenor ganisatie ter wereld. Bij gelegenheid van dit jubileum werd ook een internationaal congres in Londen gehouden, met als hoogtepunt een feestelijke samenkomst in de Royal Albert Hall, waar de koningin moeder van Engeland, Elisabeth de afge vaardigden heeft toegesproken. Commissioner Edgar Dibden, Chef van de Staf en als zodanig „tweede in bevel" over het Leg'" des Heils, ging eind sep tember met pensioen. Als zijn opvolger werd benoemd Commisioner William J. Dray, voorheen bevelhebber van het Zui delijk territorium der Verenigde Staten. Generaal Wilfred Kitching besloot tijdens een bezoek aan Zwitserland de wereldwij de veldtocht „Voor Christus en de mens heid." Tijdens deze evangelisatiecampag ne, die ruim een jaar geduurd heeft en die in alle landen waar het Leger des Heils werkt gevoerd werd, knielden ruim honderdduizend mensen neer op de Zon- daarsbank. Van hen staan thans 43.736 als soldaten en recruten te boek op de rol- bóeken van het Leger, indachtig aan het motto: „Gered om te redden." In het redactionele gedeelte zijn artike len gewijd onder andere aan het feit, dat honderd jaar geleden William Booth, de stichter van de beweging als predikant bevestigd werd in de methodistische ge meente op het eilandje Quernsey. (Toen deze gemeente hem te weinig gelegenheid bood om gehoor te kunnen geven aan zijn drang tot evangelisatie, verzocht hij aan de leiding der kerk om in de sloppen van Londen te mogen werken, die hij van vroeger kende. Dit werd hem geweigerd. Hij brak toen met de kerk, keerde op ei gen gelegenheid en risico naar Londen te rug en begon daar in een achterbuurt zijn werk onder de verworpenen en misdeel- den. Een aantal jaren later kwam hij op de gedachte om voor dit werk een leger op te bouwen.) In het jaarverslag komt ook een artikel voor over de Red Shield Service van et Leger des Heils (Kantines, clubs en militaire tehuizen) onder de Ca nadese, Engelse en Amerikaanse, troepen in Europa Tenslotte een artikel over de arbeid onder de vluchtelingen over de ge hele wereld. Wat dit laatste betreft, blijkt er met name gewerkt te zijn in Hongkong, Zuid-Korea en Duitsland. Aan het statistisch gedeelte ontlenen wij het volgende: Het aantal landen waarin het Leger des Heils werkt bedraagt 86. In al deze landen tesamen bestaan 16792 korpsen en buitenposten, 2211 inrichtingen en dergelijke, en 801 dagscholen met 90904 leerlingen. In verband met de acti viteiten die met dit alles samenhangen, zijn er 26.874 officieren, 24.191 employés, 36233 muzikanten en 60937 leden van zang brigades. Wat het maatschappelijk werk van het Heilsleger betreft vermeldt het Jaarboek de volgende cijfers. In asyls' en dergelijke zijn 9.869.037 overnachtingen geboekt en werden er 15.955.245 maaltijden erstrekt. In Leger-ziekenhuizen en -klinieken wer den bijna 900.000 patiënten behandeld. Iri gespecialiseerde tehuizen zijn 16545 onge huwde moeders opgenomen. De reclasse ring had persoonlijk bemoeienis met bij na een kwart miljoen gevangenen. De af deling vermiste personen ontving verzoe ken tot opsporing van 13.275 vermisten, van wie 6106 met succes werden afgeslo ten. De leden van de Bond van Barmhar tigheid legden meer dan twee en half mil joen huisbezoeken af. De 136 periodieken die het Leger des Heils uitgeeft (onder andere vijftig edities van de Strijdkreet) hebben een totale oplaag per nummer van twee miljoen exemplaren. Alle genoem de getallen hebben betrekking op het jaar 1957.. Ten aanzien van Nederland wordt her innerd aan de „Operatie 70," die betrek king had op de jubileumweek ter gelegen heid van het zeventigjarig bestaan van het Leger des Heils in ons land. Er wordt in het jaarboek verder aandacht besteed aan de Kommandowisseling, die in de her'st an het afgelopen jaar plaats had, toen commissioner E. Thykjaer met pen sioen ging en als commandant van Neder land werd opgevolgd door commissioner Ragnar H. Ahlberg. De statistiek voor Ne derland vermeldt onder andere: aantal officieren: 66, employés: 194, korpsen; 108, buitenposten: 30, inrichtingen: 38, re classeringsbureaus: 13. In de zendings- gebieden werken 46 Nederlandse Heilsof ficieren. Voor het Leger des Heils in ons land zal het jaar 1958 „Contactjaar" zijn. „Contact met God" en „Contact met de mens," zijn di_ beide gedachten waarin de activiteiten van de heilsoldaten in dit jaar hun centrum zullen vinden. Conferentie van kerken in Berlijn BERLIJN (Reuter) Vertegenwoordi gers van kerken uit twaalf landen hebben op een conferentie in Berlijn besloten, dat de Anglicaanse, Orthodoxe en Evangeli sche kerken nauwer zullen samenwerken om het kerkelijk leven in Europa, ook achter het ijzeren gordijn, te versterken. Er is een commissie ingesteld onder lei ding van dr. Otto Dibelius, de Duitse voor zitter van de Wereldraad van Kerken, om een grootscheepse conferentie over dit onderwerp te organiseren. Overval te Hoofddorp Bij nader verhoor is komen vast te staan dat de tweeëntwintigjarige jonge man die donderdagavond door de Haagse politie werd aangehouden, verdacht van medeplichtigheid aan de overval op het benzinetankstation te Hoofddorp, niet bij deze overval betrokken is geweest. De recherche zocht hem omdat was ge bleken dat hij in relatie stond met een der andere verdachten. Inderdaad heeft hij wel met deze samen enige inbraken ge pleegd en vermoedelijk was hij ook me deplichtig aan de diefstal van de auto, waarvan de overvallers in de Haarlem mermeer zich bedienden, maar voor het tijdstip van de overval zelf had hij een goed alibi, hij zat in een politiebureau.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 3