Zeeland schiep een voor zijn minder mild klimaat bedeelden Brandweerkazerne van Velsen „presenteerde" haar materieel Mr. OPTICIEN J. GRIT Chronische zieken genieten Middelburg ideale verzorging bij Havenberichten Rode haan werd eens door duizend man bevochten HET IS PLECHTIGE OPENING Centralisatie gaat voort, ongevallendienst mettertijd ook onder dit nieuwe dak 8 KENNEMERGAARDE TEN VOORBEELD Kinderen en ouden Rendabel Een tweede Perez schaakt tegen leden van „Kijk Uit" Onderscheiding voor sleepbootkapitein De bloemenveiling floreert G JM V-televisieshow ZATERDAG 18 JANUARI 1958 (Van een onzer redacteuren) „UW IJMOND MOET EEN IDEAAL GEBIED ZIJN voor een tehuis voor chronisch ziekenDegeen die dit zegt, spreekt met kennis van zaken, want het is de jonge directeur van de stichting „Verpleeg- en Rusthuizen Midden- Zeeland de heer M. L. Almekinders, die op Walcheren en Beveland een aantal verpleeghuizen onder zijn beheer heeft en die dagelijks met het bijltje hakt, dat onlangs in Velsen op zulk een gelukkige wijze is opgenomen Velsen, waar „Kennemergaarde" verbouwd wordt tot een verpleeginrichting voor diegenen, die in de ziekenhuizen niet op hun plaats zijn, thuis meestal verkommeren en overal in de maatschappelijke orde tussen wal en schip terecht dreigen te komen. „Want voor een dergelijk tehuis is een zielental van honderd- tot tweehonderd duizend de beste basis. Bovendien kunt u daar prachtig verder voortbouwen op een eenmaal begonnen kern." In nog geen tien jaar de Zeeuwse stichting werd op 15 augustus 1949 door de Commissaris der Koningin in die provincie opgericht en kreeg van vele welmenende lieden het predicaat „dwaasheid" naar het achtbare hoofd heeft het troetelkind van de heer Almekinders, die zelf als administrateur bij dit werk terecht kwam, zich ontwikkeld tot een forse en financieel vrijwel onafhankelijke zoon van een oud en stoer ras. Dat in die jaren een bepaald wantrouwen moest worden overwonnen en er tegen verscheidene stromen moest worden opgeroeid, is een compliment temeer aan het adres dergenen, die deze sociale taak aan vatten en die door wisten te zetten. HET IS ALLEMAAL zeer provisorisch begonnen, zoals Velsen noodgedwongen ook een verbouwd huis aan deze nieuwe taak dienstbaar zal moeten maken. Daar om is er ook een vergelijking mogelijk, daarom ook hebben enige leden van het Velsense gemeentebestuur een oriënterend bezoek gebracht aan de instelling in Mid delburg, die als een kloek waakt over haar vijf tehuizen, waarvan de inrichting voor Chronische Zieken „Der Boede" er één is. Want na de bevrijding „zat" Zeeland met een probleem, dat zovele gewesten hebben ondervonden: de re-evacuatie had een aantal nood-verpleeghuizen nodig ge maakt, waarin minder-valide bejaarden een onderdak vonden en uit dit werk, dat uit 's rijks kassen werd gefinancierd, is het werk voor de chronisch zieken ontstaan. Men had in die dagen de erbarmelijke „Willem Iir'-kazerne ter beschikking, die nauwelijks aanspraak mocht maken op de naam „tehuis" en waar men dan ook wel uit móést, wilde het het schaamrood niet over de wrakke balken van dit verouderde soldatenonderkomen kruipen. Er werd een tehuis aangekocht, dat enige dagen na de overneming afbrandde.De Graaf van Lijnden had echter even buiten Middelburg het slot ,;Ter Hooge" nog „ach ter de hand" en daar zijn dan de hulpbe hoevende oude mensen in ondergebracht. Om een lang verhaal van moeite en zorg kort te houden: dank zij een fabelachtige werkdrift en een zuiver gevoel voor de lijdende medemens beschikt de Stichting nu over vijf instituten waaronder een kindertehuis voor zwakzinnige kinderen en een splinternieuw, bijna voltooid complex voor psychiatrische gevallen, het riante „Ter Poorte". En daarnaast „ons" voorbeeld: „Der Boede". Hoog herenhuis, eenzaam, mis schien voor het doel wel iets té eenzaam, oprijzend tegen de wijde luchten van het Zeeuwse land, met twee lage vleugels, dankbaar bewoond door een 120 chronisch zieken tussen de veertig en bijna-honderd- jaar, bestuurd door zuster J. C. Antonisse, die met haar staf-van-veertig een ideaal klimaat schiep voor hen, die de maatschap pij de rug toekeerde en die een pijnlijk- nauwkeurige en op eindeloos geduld geba seerde verpleging behoeven, die met be hulp van revalidatie wellicht terug zullen komen en die hier het geluk hebben terug gevonden, dat hun door hun lichamelijke toestand goeddeels werd ontzegd. En de verpleegprfjs? Volgens abonne mentstarief negen gulden per dag, voor kamerverpleging 12,35, voor twee- of driepersoonskamers 11. Dank zij een gelukkige regeling tussen provincie, gemeenten en het particulier initiatief, dat de kerken pal achter zich wist, kon er een sluitende begroting wor den gemaakt, die over alle jaren een totaal tekort je van 7000 laat zien, welk bedrag dit jaar echter geheel weggewerkt zal zijn. Dit jaar, dat de nieuwbouw vlak achter „Der Boede" in het laatste stadium ziet komen, want daar verrijst een groots com plex voor psychiatrische verpleging „Ter Poorte" op eigen grond van de stichting, in welk gebouwencomplex het laatste woord op het gebied van de verpleging van ziels zieken doorklinkt. Of dit werk nodig is? Brood- en broodnodig. De heer Almekinders vertelde ons, dat er een eindeloze wachtlijst is voor het ver pleeghuis voor Chronische Zieken en dat gebleken is, dat haast alle kleine particu liere rusthuizen voor dergelijke patiënten VELSENS raad heeft onlangs met een genereus gebaar een tehuis voor Chro nische Zieken in het oude „Kennemer gaarde" op gang geholpen, door het be nodigde crediet uit de reserve te ver lenen. Het wachten is nu op goedkeu ring van zowel Gedeputeerde Staten als van het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid voor de benodigde verbouwingen en dan zou men theore tisch in februari-maart met de bouw kunnen beginnen. Het is evenwel het begin van een groter project wellicht.. Want in de IJmond zouden meer dergelijke tehui- zij voor patiënten, die door de normale ziekenhuizen of rusthuizen niet opge vangen kunnen worden, op hun plaats zijn en bij de opzet van dit eerste pro ject op „Kennemergaarde" is daar ook wel degelijk rekening mee gehouden. Een goed en hartverwarmend voorbeeld van wat daar uit groeien kan, ligt in de provincie Zeeland voor de hand, waar de Stichting „Verpleeg en Rust huizen Midden-Zeeland" bijna tien jaar met dit werk bezig is óók in oude onderkomens, die verbouwd en uitge breid werden. De parallel gaat niet ge heel op, omdat in Zeeland de eensge zindheid op dit punt bijzonder groot was, dwars door de verschillende be volkingsgroepen en de overheid heen, maar voor het overige is deze Zeeuwse spiegel een waardevolle. Een onzer bracht een bezoek aan Middelburg en geeft hiernaast zijn indrukken weer. in Zeeland het hoofd in de schoot hebben gevlijd, toen zij merkten, dat deze stich- tingsopzet zo volkomen en zo gelukkig slaagde, dat het winstbejag zijn biezen wel kon pakken. Want al is de leiding van deze vijf te huizen en dus ook van „Der Boede" strikt zakelijk, deze inslag wijkt onmiddellijk als het belang van de patiënt zwaarder gaat wegen. Na het aanvankelijke wantrouwen in deze royale opzet is er in Zeeland een groeiend enthousiasme merkbaar voor deze Stichting en terwijl men binnenskamers werkt aan een medische verfijning van het werk, zonder daarbij „ziekenhuisje te wil len spelen", worden er plannen op papier gezet, om in „Der Boede" een revalidatie centrum in te richten, dat verlamden en invaliden een nieuwe kans op het leven zal kunnen bieden. En als er geld nodig is, dan komt er geld. Want de provincie en de gemeenten, die gedeeltelijk garant staan voor de Stichting, hebben de laatste jaren nooit langer dan de tijd, die een hamerslag op een vergadering vraagt, gedacht over het investeren van overheidsgelden in deze schone zaak. Er is echter nog altjjd een tekort niet aan geld. maar aan ruimte. De honderd twintig bedden van „Der Boede" zijn con tinu vol en bezet, aan uitbreiding valt hier niet te denken, zodat men, ook al vanwege de geografie der provincie Zeeland ging uitkijken naar een tweede tehuis elders op de eilanden. Daarvoor zijn vérgaande on derhandelingen lopende, die vermoedelijk zullen resulteren in een tweede tehuis bij Goes. In de beschutting van „Der Boede" is de oude, zieke mens niet alleen. Een tehuis voor chronisch zieken geeft haar of hem de zekerheid van een veilige levensavond. De Zeeuwse kap blinkt ook in. de conversatieserre van „Der Boede" vele malen op: de lopende chronische pa tiënten vinden hier een haast huiselijke gezelligheid. Het riante „Ter Poorte", de nieuwe psychiatrische inrichting, die in aanbouw is. De IJmuider-sehaakclub heeft het weer gewaagd een sterke speler, die deelneemt aan het Hoogovenschaaktoernooi, uit te nodigen voor het spelen van een simul- taan-séance. Was reeds eerder de Engels man Golombek bij Kijk-Uit op bezoek, thans zal de Spanjaard Perez de strijd tegen vele schakers tegelijk opnemen. Deze speler is met Pomar en Toran één van de vooraanstaande schakers in Spanje In het huidige Hoogoventoernooi neemt hij deel in invitatiegroep drie, waar hem tot op heden slechts gering succes ten deel viel. Dit min of meer falen van Perez moet men niet zoeken in een minder ster ke schaakcapaciteit, maar veeleer in een wat ongelukkig spelen. Het beetje geluk, dat iedereen nodig heeft om tot een goed resultaat te komen, ontbreekt hem dit maal volkomen. Daardoor daalt zijn score natuurlijk sterk. Toen hij enige dagen ge leden tegen leider Cortlever speelde kwam hij nog in het bezit van de dame van de Amsterdammer. Deze kreeg daarvoor drie lichte stukken terug. Een behoorlijke com pensatie, maar meestal niet van beslissen de aard. Ditmaal echter wel. De wedstrijd tegen Kijk-Uit vangt aan om acht uur in het Cultureel Gebouw aan het Moerbergplantsoen. Wellicht, dat vele belangstellenden maandagavond iets wil len meemaken van de aparte sfeer, die heerst bij een simultaan-wedstrijd. Alle twaalf De Vlaardinger trawlloggervloot, die uit 12 schepen bestaat, zal in de komende maanden in haar geheel aan de markt verschijnen. Bij dit twaalftal zijn zes grote, nieuwe schepen, die op haring of rondvis in de Noord vissen. Vier schepen vissen op tong en schol. Zaterdag waren de VL 114 en VL 199 met een vangst van elk 2000 kilo tong en tarbot en 200 kisten schol aan de markt. Bij Koninklijk Besluit is de heer M. A. Engels te Maassluis, gezagvoerder bij L. Smit en Co's Internationale Sleepdienst, benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau. „IK BEN BLIJ, dat Velsen deze zaak ook gaat aanpakken" zei de heer Almekinders ons in het lange en plezierige gesprek, dat wij met hem over zijn vijf tehuizen, maar vooral over het werk voor de chronische zieken hadden. „Want niet alleen heeft uw gemeenschap er een dringende en bijkans dwingende behoefte aan, maar bovendien kunt ge een toekomstige uitbouw geleidelijk voorbe reiden en uitwerken op een plek, die aan de rand van de bebouwing komt te liggen Ik heb gezien, wat men in Zweden op dit stuk klaarmaakt en ik weet, dat wij in Nederland op de goede weg zijn. Ik weet ook, dat wij het gezamenlijk moeten doen met één doel voor ogen: het belang van de patiënt, die niet gebaat is bij een te grote verzuiling, maar alleen bij een zo perfect- mogelijke behandeling." Met deze woorden werd een bezoek af gesloten. dat de IJmond een voorbeeld zal kunnen geven, al liggen de omstandigheden hier natuurlijk anders. Maar de mensen voor wie het gaat, zijn dezelfde. Zij zijn een gevecht waard. En een financieel offer. Weinis animo voor wintergroenten De aanvoer op de groentenmarkt bestaat nu voor 95 percent uit winterprodukten en men kan niet beweren dat deze vlot van de hand gaan. Integendeel, veelal liggen de prijzen aan de lage kant. Boerenkool komt de 20 cent per kilo niet te boven. Spruiten gingen vrijdag weer iets in prijs omhoog; de extra geschoonde brachten het nog tot 90 cent per kilo. De koolsoorten draaien rond de 10 cent per kilo. Andijvie ziet men weinig meer; er werd tot 75 cent per kilo betaald. Witlof ging bij een matig aanbod tot 67 cent per kilo. Waspeen is nog steeds aan de markt; al naar gelang de kwaliteit werd er van 10 tot 23 cent per kilo betaald. Prei hield, vooral voor de goede kwaliteit, nog aardig prijs: 28 cent per kilo. Op de bloemenveiling ziet men iedere marktdag de aanvoer groter worden. De handel had sinds woensdag weer een vlot verloop. Vele kopers kwamen weer naar de Beverwijkse veiling, met als gevolg een stijging der prijzen. Bij de tulpen ging de meeste belangstel ling uit naar de Rose Copland die van 75 cent tot 1.19 per bos opbracht; soorten als Golden Harvest, Piquant, Olga, Deme- ter, Wintergold en White Sail varieerde van 70 cent tot ƒ1.05 per bos. Een partij Bartigon kwam zelfs tot 1,17 per bos. Er is een ruim aanbod van narcissen, wat vrijdag tot gevolg had dat de prijzen te rugliepen tot rond de 50 cent per bos. Hyacintenprijzen varieerden bij een ruim aanbod van 10 tot 21 cent per stuk. Blauwe druifjes waren weer iets beter te verkopen dan de vorige week: er werd nu tot 33 cent per bos voor betaald. MARKTNIEUWS. Beverwijk, 17 januari: Andijvie 5275. spruiten 34—95, waspeen 1024, prei 12 29, knollen 825, boerekool 1020, rode kool 612, groene kool 613, peen 714, uien 617. Tegen de kant In de Vissershaven liggen stil voor repa ratie de trawlers „Polderman", „Amster dam", „Thorina", „Eveline" en „Deining". Wegens de slechte uitkomsten zijn de traw lers „Norma Maria" en „Tzonne" opgelegd. De „Abraham" en „Gelria" zijn verhaald naar de kade bij de steenfabriek. ADVERTENTIE een overwinning op uzelf, wanneer u voor het eerst een bril gaat kopen Maar uw schroom verdwijnt geheel als u merkt dat u op straat beter ziet, meer geniet van toneel - film en televisie en u uw werk beter doet. Mogen wij LJ eens adviseren? Brilmodespecialisten Gouda - Zwijndrecht IJmuiden In IJMUIDEN gevestigd v/h De Jong's Speciaal Optiek Kennemerlaan 92 - Tel. 5072 Dinsdags na 1 uur gesloten Op vrijdag 17 januari kwamen in IJmui- den binnen: Goote van Rotterdam, Heriot van Grangemouth, Hector van Rotterdam, Alta van Rotterdam, Duisburg van Ant werpen, Wexford van Boston, Aleynous van Glasgow, Whitby Abbey van Goole, Toften van Gothenburg, Westerdok van Londen, Beninpalm van Dakar, Rijnstroom van Londen, Lingestroom van Fowey, Petrel van Londen, Baron O Gilvy van Durban, Kaap Felga van Vestervick, Pegasus van Barkington, Dora Fritzen van Batoum, Jogela van Rotterdam, Greenfinch van Dordrecht. Vertrokken zijn: Deo Gratia naar Fal- kenberg, Swift naar Harlingen, Tebro naar Gent, Spreewald naar Bremen, Munster land naar Rotterdam, Oyonnax naar Duin kerken, Arthemides naar Hampton Roads, Victor naar Malmö, Antaris naar Rotter dam, Johannes naar Kalbing, Dolfijn naar Vancouver, Lebu naar Norfolk, Ance Hen- rice naar Ventspils, Wolfgang Russ naar Rotterdam, Bomma naar Oslo, Goote naar Rotterdam, Stintfang naar Hamburg, Gaas- terkerk naar Las Palmas, Najade naar Rot terdam, Hecuba naar Barbados, Imke naar Fredericia Ameintas naar Halmstadt, Elsa naar Norrköping, Glorie naar Zwijndrecht. Het verhaal over Velsens brandweer, dat haar commandant, de heer P. J. de Klerk gisteren in de Velsense raadszaal vertelde ten aanhore van de genodigden voor de officiële opening der nieuwe brandweerkazerne, werd een boeiend relaas uit de oude doos en een vertrou wenwekkende prognose voor de verre toekomst. Tussen de vier aanvallige zuigperspompjes van 1875, waarmee het jonge IJmuiden moest vechten tegen de Rode Haan en het glanzende materieel, dat thans in al zijn kostbaarheid dag en nacht klaar staat achter de deuren van de nieuwe kazerne, ligt dit verhaal in zijn volledige gemoedelijkheid van hand kracht en dienstplicht, een dubbeltje vergoeding voor een oefening en de grote brand aan de Kennemerlaan van 1929. De heer De Klerk is zijn overzicht be gonnen bij het eerste begin: dat was in 1875, toen buiten de zuigperspompen-met- mankracht onder meer drie „gereedschaps zakkendragers", twee klokluiders en trom melslagers en een 124 krachtige Velsenaren ALS EEN RIJTJE perl'ect-gedresseerde revue-meisjes zijn gistermiddag om half vjjf de kostbare en glimmend opgepoetste brandweer- en tunneldienstauto's uit de nieuwe kazerne nabij de Velser tunnel gestoven, nadat in een even glad-geregisseerd gebaar de geblokte kanteldeuren in de strakke voorgevel gelijk omhoog waren gegaan. Het was het spectaculaire hoogtepunt van een ietwat verlate plechtigheid: de officiële opening van de nieuwe kazerne, die reeds een maand of wat in gebruik is en waaruit langzaam maar zeker de reorganisatie van Velsens brandweerkorps ontstaat een reorganisatie welke gericht is op een centraal commando en een centrale materiaalbediening zowel voor brandweer als B.B. en op een grotere be zetting met beroepspersoneel dan voorheen. Deze ceremonie, die in Velsens raad zaal begon met een bijeenkomst voor een groot aantal genodigden, gaf burgemeester mr. M. M. Kwint de kans velen welkom te heten en bood daarna de commandant van de brandweer, de heer P. J. de Klerk de gelegenheid een aantal pikante herinneringen uit Velsens brandweerverleden op te diepen, waarna de directeur van Openbare Werken, ir. D. N. Dammers de historie van de bouw der nieuwe kazerne naging. Welk een vooruitgang er zowel in ge meentelijk als in IJmondverband is ge boekt ten aanzien van de vroegere brand bestrijdingsapparatuur was uit, menige uitlating af te leiden en als stille getuige van vroeger dagen stond bovendien in de kazerne de trouwe oude Fiat-spuit, die weliswaar zo langzamerhand aan een ver diende rust in een museum toe is, maar toch nog in geval van nood wel eens vu rig en lawaaiend bijspringt. Beroeps De raadzaal was voor de bijeenkomst, die de opening inluidde, smaakvol ver sierd en burgemeester Kwint kon onder meer zijn ambtgenoot van Heemskerk en de hoofdingenieur-directeur van Rijks waterstaat, Velsens ereburger ir. A. E. Eggink welkom heten, rond wier „burger lijke" dracht veel „brandweergoud" blonk. De burgemeester memoreerde de sobere behuizing, waarmee de Velsense brand weer zich tot nu toe heeft moeten behel pen en hij herinnerde er voorts aan, hoe men thans steeds meer In de richting van een beroepsbrandweer wil gaan, al wordt de vrijwilligheid nimmer geheel losge laten als erkenning van het belang, dat deze vrijwilligheid voor een korps als dit ondanks alles blijft houden. Functioneel „Het was een geluk, dat de Rijkswater staat een tunnel in Velsen ging bouwen", zo ging de heer Kwint voort, „want daar door werd het mogelijk de hulpdienst voor de tunnel op gelukkige wijze te combi neren met de brandweer". (Later is mee gedeeld, dat mettertijd zal worden onder zocht, of ook de Ongevallendienst in deze coördinatie kan worden ondergebracht). De heren Dammers en architect H. A. Peters, die van dit nieuwe gebouw on danks de beperkte mogelijkheden een fraai functioneel geheel heeft weten te maken, kregen een verdiende pluim van mr. Kwint voor het werk, dat aan deze ka zerne is verricht en deze noemde verder de nieuwe kazerne een belangrijk steun punt in het IJmond-gebied, dat in de af gelopen maanden bijvoorbeeld alleen al zijn nut heeft bewezen bij de negentig keer, dat de tunneikraanwagens moesten uitrukken voor kleinere en grotere onge lukken in de autotunnels. De burgemees ter verklaarde hierna de nieuwe kazerne als geopend. De commandant van de brandweer, de heer De Klerk heeft vervolgens een met boeiende historische trekjes gelardeerd overzicht ontvouwd over de tijd, die er ligt tussen 1875 en thans, waaraan wij el ders op deze pagina een aparte beschou wing wijden. Parade Nadat ir. Dammers de vlotheid van de bouw mede dank zij veler medewerking had geprezen, heeft het gezelschap zich naar de kazerne begeven, waar burge meester Kwint door op de bel te drukken het ganse apparaat in rep en roer wist te brengen: gelijktijdig wenkten de kan teldeuren omhoog en rolden zowel de brandweerauto's als de beide knalgele tunnelwagens met sirenes en vonkende wentellichten naar buiten, waarna de trotse „vloot" werd gepresenteerd aan de burgemeester „klaar voor inspectie". En er is geïnspecteerd, met interesse en voldoening over deze prachtige outillage, die een veelzeggend contrast vormt tegen de tijd van „klokluiders en trommelsla gers", welke Velsen driekwart eeuw ge leden nog heeft gekend. Na afloop van de bezichtiging van de kazerne is men nog geruime tijd bijeengeweest in de ruime dienstvertrekken van de kazerne. In een gedurfde uitvoering van affiche en programma doet de C.J.M.V. IJmuiden- Oost kond van een kleuren-televisie-show, die op zaterdag 15 februari in het Her vormd Jeugdgebouw zal worden gehouden. Deze show zit nogal echt in elkaar. Waar heidsgetrouw begint het programma om tien voor acht om „het beeld bij te stellen" en het belooft in vele opzichten een kleu rige avond te worden. Officieel heet het, dat R. v. d. Meulen de algehele leiding heeft en Gerrit Porck de regie voert. Omroepster is Lien Tanis, die bij de „oud- en nieuwsberichten" wordt geassisteerd door Hans de Korte. Met van alles wat is dit programma in elkaar gedraaid, waarbij ook het roem ruchte lied van „wij zijn de Turken" een grote rol zal spelen. nodig waren om de toen nog kleine bevol king voor brand te behoeden. De opperbrandmeester uit die dagen van Olim was niet te benijden, want het perso neel groeide met de bevolking mee, zodat men tenslotte een hoogtepunt bereikte met een corps van 1000 man, dat berustte op een bepaalde vorm van „dienstplicht" voor alle burgers. Hier kon men echter wel onderuit, want de mogelijkheid bestond om een remplagant aan te wijzen, waartoe men 10 per jaar diende te voldoen. De lieden, die in deze tijden de brandweer bedienden, waren voorzien van de meest uiteenlopende tekenen hunner waardigheid van staven met kleurige vanen, rode lantaarns en an dere toebehoren tot simpele stokken en men bezat voorts „kwartiermeesters", wier functie ontleend werd aan het feit, dat de handpompinstallaties zo zwaar te bedienen waren, dat er om het kwartier van ploeg moest worden gewisseld. De enige hulpkracht was een paard, dat de opperbrandmeester kon vorderen voor 3,terwijl er eens per jaar een oefening werd gehouden tegen een vergoeding van 0,10. In 1878 was de brandweer dan ook vol maakt gedecentraliseerd en de enige cen trale figuur was de hoofdcommandeur, i.q. de burgemeester. Het aantal pomphuisjes werd later van vier op acht gebracht en het aantal brandweerlieden groeide aan tot die 1000. TOT ER in 1917 waterleiding in Velsen kwam en men brandkranen kon aanleggen, slangenwagentjes ging aanschaffen en er zelfs een motorspuitje op twee wielen op het toneel verscheen. Die voor de hele ge meente diende en dus de eerste schuchtere pogingen tot centralisatie aangaf. De toenmalige directeur der waterleiding werd ingeschakeld als adviseur en in 1929 werd deze functionaris commandant; de mankracht werd langzaam maar zeker door motorische aandrijving vervangen en het personeel kon tot ongeveer 50 man worden ingekrompen. Door een ernstige brand aan de Kennemerlaan in het jaar 1929 werd de noodzaak van een sterkere brandbeveiliging bewezen de slangen wagentjes kwamen namelijk veel te laat.. EN de oude Fiat, die nu nog dienst doet en niet onderdoet voor zijn modernere broers, deed zijn glorieuze intree in brand werend Velsen. Men splitste de gemeente in drieën: Velsen-Noord, IJmuiden en Sant poort, waar de situatie zo werd, dat Van Gelder personeel en garage afstond, in Santpoort wijlen de heer Maarschalk voor plaatselijke centralisatie zorgde en in IJmuiden de brandweer werd onderge bracht bij Gas en Water. Men werd dus overal „inwonend". De slangenwagentjes verdwenen geruisloos en steeds verder groeide de brandweer mee met het was sende Velsen, dat na de oorlog over een reeds aanzienlijk apparaat beschikte. In middels kwamen er moeilijkheden in Velsen-Noord kon Van Gelder de brand- weer-inwoning niet langer hebben wegens groeiende eigen belangen, hetgeen zowel voor Gas en Water als voor de Santpoortse garage Maarschalk gold, zodat de wens naar een centralisatie door de omstandig heden werd verhaast en min of meer op gedrongen. IN 1952 reeds werd aan B. en W. gerap porteerd, dat het systeem van toen niet voor de verdere toekomst van de gemeente zou kunnen dienen en toen ook de alar mering moeilijkheden zou gaan opleveren en bovendien de tunnel de mogelijkheid opende om een centraal gebouw te zetten, waar de rijksbrandweerinspectie eveneens een ideale plek in zag, kon begonnen voor den met de l?ouw. De 1000 man van het eind van de vorige eeuw zijn ingekrompen tot een goede veer tig, een volautomatische ladderwagen staat nog op het verlanglijstje en men zal het hoofd kunnen bieden aan zeer gecompli ceerde situaties, maar het materiaal en de geest zijn er dank zij het nieuwe ge bouw, dat helaas enigszins moest worden ingekrompen ten opzichte van het oor spronkelijke project, maar dat aan de andere kant op vrij eenvoudige wijze kan worden uitgebreid.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 8