„Jeugd en Muziek" eigen afdeling in heeft een „Zuid' IJ mond-agenda Vanmorgen in de vishal en op zee Havenberichten Aankomst van de „Captain Cook" „Vrouwenschip" boordevol zorg maar desondanks ook optimisme 7 VEELZIJDIGE START Oproep van Velser Jeugd Centrale Wijsmuller bouwt 2400 pk. sleepboot Feestconcert voor jubilaris N. Aris Santpoortse pachters boos over wateroverlast Gemeente wil tegemoet komen Auto's botsten ter hoogte van Julianabrug „De Reisduif" reikte prijzen uit Rijnaak gedeeltelijk in vlammen opgegaan Verdeling van Velsen in twee kieskringen opheffen Oud-Velsen nog geheel in de mist „Ganzenbordrit" van VZV EEBAffKCr N.Ph.O. met Thomas Magyar 21 januari in Rex MAANDAG 20 JANUARI 1958 Met het doel de afdeling Kennemerland-Zuid van „Jeugd en Muziek" op te rich ten, waren zaterdagavond een honderd belangstellenden samengekomen in het Hervormd Jeugdgebouw. De directeur van Jeugd en Muziek, de heer Max Vreden- burg, verwachtte veel van deze avond, omdat Kennemerland een energieke streek is, waarbij de voltooiing van Hoogoven IV de heer Vredenburg door het hoofd speelde. In de laatste maanden waren diverse nieuwe afdelingen van Jeugd en Muziek ont staan en dank zij het streven van de heer J. de Roos zou ook deze avond niet zonder resultaten blijven. Spreker attendeerde op het tienjarig bestaan van de „Jeunesse musicale", waarvan Jeugd en Muziek deel uitmaakt in april aanstaande. De gelegen heid om hieraan actief deel te nemen staat nog open, door zich op te geven als koor lid van een in oprichting zijnd koor. Het Nationaal Jeugdkoor is nog niet geheel klaar, aldus de heer Vredenburg, maar alle inlichtingen daaromtrent worden ver strekt door het centrale bureau in Amsterdam, Jacob Obrecntstraat 51. Na deze inleidende woorden kwam het grote J.M.-orkest op het toneel onder lei ding van Nico Hermans. Jongelieden tus sen 12 en 25 jaar, allen verschillend ge kleed, met gekleurde rokken, blouses, cos- tuums, bijna allen verschillende haar drachten, variërend van paardestaart tot Napoleon-stijl, maar allen met één liefde: de muziek, en die konden ze maken. Een ouverture van von Gluck werd toonvast en gelijkmatig gespeeld, het tempo lag voor de muzikanten precies goed, hoewel het oorspronkelijk iets snel ler is bedoeld. Het voldeed desniettegen staande beter. De dpl.-soldaat Jan Evers, in burger, vertolkte onberispelijk de hobo solo in het hobo-concert van Corelli en het orkest speelde zeer beheerst de begelei dende muziek. De heer Max van Egmond, nieuwslezer van beroep, gaf een recitatief uit de can tate „Ich habe genug" van J. S. Bach, daarbij inplaats van op het clavecimbel, begeleid door een piano en een bas. Het programma werd voortgezet met de 100e symfonie van Jos. Haydn gevolgd door het Menuetto Serioso van Zoltan Kodaly, om besloten te worden met enige dansen van een der'leerlingen van Kodaly. Prettig en opvoedend werkte de dirigent, Nico Hermans, mee door zijn veelal jonge publiek iets over de uitgevoerde werken te vertellen. Als dank kreeg het orkest een langdurig applaus te verwerken. Nadat in de pauze de gelegenheid was gegeven zich als lid of donateur op te geven, hielden de heren Gerard van Gel der en Jaap Hofland een disco-causerie over de groei van de jazz. Omdat de over gang nogal moeilijk was, verleende Max van Egmond zijn medewerking nog eens door a capella een drietal negro-spirituals te zingen, die dankbaar werden aanvaard. De juiste stemming zat er blijkbaar in de zaal niet in om deze overgang naar de jazz naar waarde te accepteren en de beide sprekers hebben hiervoor dan ook wel zo veel begrip, dat ze zich slechts zeer kort waagden aan het laten klinken van enige jazz-opnamen uit het verleden en het heden. Beiden hoopten echter toch nun steentje te hebben bijgedragen tot begrip van goede jazz en als zodanig werden zij ook zeker gewaardeerd. De heer J. Roos, organisator eerste klas, „De Jump" besloot tweede serie voor de wintercompetitie De bridgeclub „De Jump" besloot haar tweede serie voor de wintercompetitie. De drie hoogst- geplaatsten in de diverse groepen behaalden de volgende resultaten in percenten: Groep A: 1. TolWarmerdam 60.42; 2. mevr. Prins—Jonker 57.29; 3. Mainz—Wittebrood 53.13. Groep B: 1. LamanCleeren 63.49; 2. echtpaar De Groot 58.73; 3. dames Kramer-Schoen 58.73. Groep C: 1. Drijver—Veldman 65.87; 2. mevr. Thompson—Croes 57.14; 3. Nieuwkoop-Bakkum 53.17. Groep D: 1 echtp. Hoeting 70.83; 2. Ter Horst— Wytsema 59.72; 3. dames Ouwerkerk—Vlotman 52.78. VELSEN MAANDAG 20 JANUARI Thalia: „De slag om het vrouwenfort", 20 uur. Rex: Geen opgave ontvangen. Openbare Leeszaal en Bibliotheek: Ge opend van 19 tot 21 uur. Pieter Vermeulenmuseum: Geopend van 9.30 tot 12 en van 14 tot 16.30 uur, Cul tureel Gebouw, IJmuiden. DINSDAG 21 JANUARI Thalia: „De slag om het vrouwenfort", 20 uur. Rex: Geen opgave ontvangen. Openbare Leeszaal en Bibliotheek: Ge opend van 10 tot 12.30 en van 14.30 tot 17.30 uur; filiaal open van 19 tot 21 uur. Pieter Vermeulenmuseum: Als maandag. Katholieke Leeszaal: Geopend van ld tot 12 uur. Alcoholics Anonymous: Spreekuur in de zaal aan de Abelenstraat van 20 uur af. BEVERWIJK MAANDAG 20 JANUARI Kennemer Theater: 19 en 21.15 uur: „De 12 gezworenen". Luxor Theater, 18.45 en 21.15 uur: „Hij die sterven moet". W.B. Theater, 20 uur: „Istanbul". Terpischore, 20 uur: Algemene Bond van Ambtenaren en „Mercurius" lezing van Hans Kerkhoff over Aria's van Verdi. Openbare Leeszaal, Prinsessenlaan 17, geopend van 1517 en 1920 uur; lees- en studieboeken geopend van 1517 en 18.30—20.30 uur; jeugdleeszaal geopend van 1920 uur. 1 R.K. Leeszaal, uitleenbibliotheek geopend van 1518 en 19—21 uur; lees- en studie zaal geopend van 1518 en 19—21.30 uur; jeugdleeszaal geopend v. 1617.30 u. Wijk aan Zee, filiaal r.k. leeszaal, St. Odulfstraat 12, geopend van 1011 en 1718 uur. DINSDAG 21 JANUARI Kennemer Theater: 19 en 21.15 uur: „De 12 gezworenen". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Hij die sterven moet". Zeewijkschool, 20 uur: Vrouwengroep Partij van de Arbeid, lezing over Israël, 't Centrum, 20 uur: Toneelavond door „It lyts Frysk Toaniel" met „Kom- pleksen". Openbare Leeszaal, Prinsessenlaan 17, geopend van 1517; lees- en studiehoe- ken geopend van 1517 en 18.3020.30 uur. R.K. Leeszaal, uitleenbibliotheek geopend van 1518 en 1921 uur; lees- en studie zaal geopend van 1013, 1518 en 1921.30 uur; jeugdleeszaal geopend van 1617.30 uur. Wijk aan Zee, filiaal r.k. leeszaal, St. Odulfstraat 12, geopend van 1011 en 17—18 uur. sprak de hoop uit, dat jeugd eri muziek, ieder met zijn eigen karakter, door Jeugd en Muziek tot een geheel zouden worden. Door de oprichting van Kennemerland- noord en Kennemerland-zuid meende hij, dat er over „vervlakking bij de jeugd" niet meer kon worden gesproken. De secretaris van Jeugd en Muziek, Af deling Kennemerland, de heer J. C. v. d. Horst, Berkenlaan 32 boven te Beverwijk, wil iedereen, die zich hiervoor interesseert met raad en daad terzijde staan. De Velser Jeugd Centrale heeft de vol gende oproep gedaan aan de besturen van jeugdorganisaties en instellingen in Vel- sen. „Reeds veel is er allerwege gesproken over de noodsituatie, die is ontstaan door de plotseling noodzakelijk geworden repa triëring van landgenoten uit Indonesië. Voor geheel ons volk ligt hier een grote verantwoordelijkheid, die onlangs nog weer eens duidelijk onder woorden is ge bracht door de minister van Maatschappe lijk Werk, mejuffrouw dr. M. A. M. Klom- pé. Speciaal voor de jeugdige gerepatrieer- den is onze aandacht nodig. Sommigen wa ren lid van een jeugdorganisatie. Zij zul len wellicht iets gemakkelijker weer con tacten krijgen met gelijkgerichte organi saties in Nederland. Het merendeel zal echter géén lid zijn geweest en toch is het nodig dat zij zo snel en zo goed mogelijk acclimatiseren. Wat kunnen wij doen? Onze afdelingen en groepen aansporen hier actief te zijn. Niet afwachten, maar informeren bij bijvoorbeeld gemeentebe stuur en bij de instanties voor Maatschap pelijk Werk en nagaan of er jeugdigen zijn, die wij op enigerlei wijze kunnen helpen door hen in de kring van het jeugdwerk op te nemen. De drie instellingen voor Maatschappe lijk Werk zijn: De Landelijke Stichting Katholieke Gerepatrieerden Zorg, Laan Copes van Cattenburgh 127 te Den Haag; de Commissie Gerepatrieerden Zorg Alge mene Diaconale Raad der Nederlands Her vormde Kerk, Maliesingel 26 te Utrecht; de Vereniging voor Maatschappelijk Werk op Humanistische Grondslag, J. W. Brou werstraat 16 te Amsterdam. Wij vertrouwen, dat allé jeugdorgani saties en -instellingen hier de nodige aan dacht aan zullen gever! Mocht hier óf daar een advies gewenst zijn, dan kan men zich met ons in verbinding stellen of even tueel met de secretaris van het C.C.P.K. (Centr. Comm. Kerkelijk en Particulier Initiatief voor Sociale Zorg t.b.v. gerepa trieerden), Koninginnegracht 47 te Den Haag". Het Amerikaanse weekblad „Port of New Orleans" meldt in een artikel over het IJmuidense N.V. Bureau Wijsmuller, dat de zeesleepvloot nog dit jaar zal wor den uitgebreid met een sleepboot van 2400 pk. Het schip, aldus nog steeds „Port of New Orleans", zal in augustus 1958 in de vaart worden gebracht. De gemeentelijke zangvereniging „Vox Humana" onder leiding van Anton de Beer zal op dinsdag 28 januari om 20 uur in „Zomerlust" te Santpoort een feestconcert geven ter gelegenheid van het zestigjarig zangersjubileum van de heer N. Aris, ba riton. Na af sanding Met betrekking tot de afzanding van het terrein aan de Kwekensteinsweg en de Ka- pelweg te Santpoort is gevraagd of het juist is, dat ten aanzien van een gedeelte van dit terrein 7 tot 8 cm te veel aarde is verwijderd, zodat daar meer waterschade zou zijn ontstaan, dan nodig was. Deze vraag kwam bij B. en W. binnen tijdens de gemeentebegroting. Het college antwoordt nu: „Het heeft ons bevreemd, dat de betrok ken pachters zich niet tot ons hebben ge wend, aangezien de verpachting van de grond in volledige overeenstemming met hen is geregeld. Wij mogen nog opmerken, dat het terrein door de gemeente voor de tuinders cultuurrijp is gemaakt, geheel overeenkomstig de adviezen van de Rijks- tuinbouwconsulent". Tijdens het egaliseren aldus B. en W. met betrekkelijk grove middelen kun nen uiteraard verschillen in hoogte ont staan. Deze verschillen kunnen worden beïnvloed door verschil in samenhang van de grond en verstuiving tijdens of direct na de uitvoering van het werk. Het be hoort tot de onmogelijkheden om het ter rein tot op de centimeter nauwkeurig op hoogte te brengen en tijdens de uitvoering te houden. Tijdens het egaliseren, waarbij de pachters meermalen op het terrein zijn geweest, en direct daarna, is van die zijde geen enkele opmerking gemaakt ten aan zien van de afwerking van het terrein. Het naëgaliseren na kabelploegen behoort tot de taak van de pachters. In de kosten van deze werken is de gemeente de pach ters gedeeltelijk tegemoet gekomen. Door de overtollige regenval in het afgelopen najaar is nagenoeg overal wateroverlast ondervonden. Indien de pachters zich echter alsnog tot B. en W. wenden, zijn zij bereid op een door hen te bepalen geschikt tijdstip een hoeveelheid grond op de tuin ter beschik king te stellen, opdat zij het terreingedeel te dat naar hun oordeel te laag ligt, op hoogte kunnen brengen. VERNIEUWINGEN Het R.-K. Kerk- en schoolbestuur van St. Engelmundus te Driehuis heeft de ge meente ingevolge de Lager-onderwijswet 1920 de medewerking verzocht voor de ver andering van inrichting van het gymnas tieklokaal in het onder zijn bestuur staande schoolgebouw aan de Schaepmanlaan, door het aanbrengen van een linoleum vloerbe dekking en een nieuwe verlichting en voor de aanschaffing'van turnmateriaal. Zaterdagavond omstreeks 19 uur is op het kruispunt JulianabrugJulianakade Kennemerlaan te IJmuiden een vracht wagen in botsing gekomen met een per sonenauto. De vrachtwagen heeft waar schijnlijk geen voorrang verleend. Boven dien bleken de remmen niet aan de eisen te voldoen.' De auto wérd door de politie' in beslag genomen. De personenauto werd beschadigd. Ondanks de zeer slechte weersomstan digheden kon de voorzitter van de Bever- wijkse postduivenhoudersvereniging „De Reisduif" zaterdagavond een groot aantal leden van zijn vereniging en van de zus- terclubs „Ons Genoegen" te Beverwijk en „De Atoom" te Velsen-Noord, welkom heten. In zaal Hogerwerf vond de feeste lijke prijsuitreiking plaats van de ver leden week gehouden tentoonstelling. De heer v. d. Winden constateerde met vol doening, dat deze geslaagde expositie de duivenliefhebbers weer nader tot elkaar heeft gebracht. Hij dankte de medewer kenden en reikte vervolgens de prijzen uit. De Jan Hoefakker-beker was voor de heer P. v. d. Outenaar, eigennaar van de mooiste duif van de tentoonstelling. Hij was verleden jaar ook de gelukkige. In 1955 was het de heer D. Stiemer. De an dere prijswinnaars ontvingen nuttige ar tikelen. Het trió Jan Feyen zorgde voor de muzikale omlijsting van de avond. Schade wordt niet geheel door de verzekering gedekt Zondagavond omstreeks negen uur is brand uitgebroken aan boord van de Rijn aak „Maria" aan de Kanaaldijk in IJmui den. De schipper en zijn echtgenote waren niet aan boord, maar op bezoek bij een col lega, wiens schip in de buurt gemeerd lag. Tot hun grote schrik bemerkten zij plot seling, dat hun schip in brand stond. On middellijk werd de brandweer gealar meerd, die er in slaagde de vlammen te bedwingen. Om kwart over tien 'konden de spuitgasten weer inrukken. De brand is waarschijnlijk ontstaan door oververhit ting van de kachelpijp, die tengevolge van de hevige wind was losgeraakt. De kajuit liep aanzienlijke schade op. Ook de stuur inrichting en de nautische installatie wer den zwaar beschadigd. De schipper was wel verzekerd. De gehele schade wordt echter niet gedekt. Zuidelijk Toneel met „Ouders en kinderen" in Kennemertheater In het Kennemer Theater te Beverwijk heeft op donderdag 23 januari een abonne mentsvoorstelling plaats. Door het Zuide lijk Toneel wordt een opvoering gegeven van het toneelspel van Edmund Morris „Ouders en kinderen". Hierin spelen mee: Johan Elsensohn, Lies de Wind, Peter Aryans, Marthe Gevers, Sacco van der Made, Gerrit Lindenberg, Jobs van Zuylen, Bob Löwerstein, Wiebe Haitsma en Johan van Doorn. Lo van Hensbergen voert de regie. Uitvoering van „Kindergeluk" De geheelonthoudersvereniging „Kinder geluk" geeft op dinsdag 28 januari in het K.S.A.-gebouw te Beverwijk een opvoe ring ter gelegenheid van haar vijfenveer tigjarig bestaan. Opgevoerd wordt de re vue ,,'t Is toch zeker zo". De pianobegelei ding is van mevrouw Lieuwes-Wesselingb. De dansen werden ingestudeerd onder leiding van de lieer A. Dors. Drie dagen steken Van vrijdagmorgen af hebben de traw lers om de Noord liggen steken. Het was stormweer met windkracht 8 tot 11 bij 59 noorderbreedte. Van donderdagmiddag tot vrijdagmor gen hebben de schepen om de Noord ge vist en van 120 tot 100 manden hoops scheep gehaald. Hierbij was veel kleine schelvis en wijting. De „Elie" ging thuis- stomen voor de maandagmarkt. Ook zater dag en zondag was het slecht weer. De trawlers „Francina" en „Polderman", die vrijdag onderweg waren naar de Ierse Zee, besloten zaterdag deze reis af te bre ken en toch de Noord in te gaan. Beëindigd De haringvisserij in de Ierse Zee schijnt namelijk voorbij te zijn. De meeste sche pen, waaronder de Claesje, Beatrice en Sakina Martine waren zaterdag thuis- stomend. Vrijdag leefde de visserij in de Ierse Zee nog een weinig op, toen een Franse traw ler een dagvangst van 500 manden haring meldde. De „Arie Ouwehand" KW 122 had toen van een etmaal 200 manden aan boord. De schippers hadden vrijdagavond op nieuw veel last van de beruchte stoor zender op 128 meter. De platvisvisserij Vrijdag hebben de loggers en kotters nog op de kust en bij de Pitt-boei gevist, maar in het weekeinde was dit niet meer mogelijk. Op de kust vingen de scheepjes vrijdag minder dan de voorgaande dagen. De dagvangsten waren van 200 tot 100 kg tong en 25 tot 20 manden schol en bot. De loggers en kotters bij de Pitt-boei vingen per etmaal 150 tot 120 kg tong en 12 tot 10 manden schol en 10 tot 12 stuks kabel- jauwtjes. De Vios en Allanwater vertrokken vrij dag uit IJmuiden naar de Noord. De Vi- kingbank kwam thuisstomend voor de dinsdagmarkt. Ook de Beatrice IJM 72 is waarschijnlijk voor de dinsdagmarkt. Prijzen van zaterdag Heilbot 3, gr. tong 3,30-3, grm. tbng 3,30-2,90, kim. tong 3,25-2,90, kl. tong I 3-2,90, kl. tong II 3,20-2,80, tarbot I 3,60-3 per 1 kilo. Tarbot IV 67-39, kl. griet 46„ schartong 50, gr. schol 24-18, grm. schol 36-18, kim. schol 51-24, kl. schol I 51-26, kl. schol II 37-17,50, schar 36-18, bot 9-8, v. haring 17-15, makreel 37, kim. schelvis 43, kl. schelvis I 45-42, kl. schelvis II 41-23, wij ting 36-16, gr. gul 42-40, mid. gul 32-31, kl. gul 27-20, kl. koolvis zw. 27-22 per 50 kilo. Gr. kabeljauw 204-90, gr. koolvis zw. 77- 70, gr. koolvis wit 120 per 125 kg. Aanvoer van zaterdag 609 kisten tong en tarbot, 1 heilbot, 7 griet, 2 tongschar en schartong, 1460 schol, 80 schar, 310 bot, 3750 haring, 3 makreel, 410 schelvis, 210 wijting, 165 kabeljauw en gul, 45 koolvis, 38 diversen. Totaal 7090. Besommingen van zaterdag Haarlem f 27.700, SCH 135 10.440, VL 114 f 12.910, VL 199 12.640, KW 10 6.200, KW 176 13.920, HD 79 17.300, KW 79 f 1.640, KW 56 870, KW 21 2.950, KW 94 4.370, KW 60 2.850, KW 61 860, KW 35 3.340, KW 92 1.710, KW 65 3.360, KW 36 3.620, KW 98 5.230, KW 63 f 4.260, KW 68 1.120, WR 56 3.940, WR 51 f 6.820, WR 33 1.250, WR 34 f 4.350, WR 50 f 3.720, IJM 45 f 1.840, IJM 40 4.860, IJM 31 4.870, IJM 78 f 4.660. De „Sagitta" (720 ton) is de eerste Westduitse treiter, die door middel van een gasturbine wordt 'aangedreven. Het vaartuig kan een snelheid maken van 15 knopen met een machine, die 1800 pk. levert. De netten met vis worden, net als bij een walvisvaarder door een opening aan de ochterzijde ingehaald. Gedurende het weekeinde kwamen in IJmuiden binnen: Frans van Bornholm, Aeneas van Hamburg, Munkfors van Rot terdam, Teun van Swansea, Marianne van Manilla, Mapia van Rotterdam, Ariadne van Sepyla, Frey van Londen, Overijssel van Antwerpen, Aerdenburgh van Ant werpen, Aludra van Norfolk, Joseph Fre- ring van Monrovia, Dia van Chatham, Brage van Noresundepp, Holwierde van Londen, Kirsten van Rotterdam, Paul Ga- has van Swansea, Tempo van Swansea, Claus Turotzky van Rouen, Gado van Rot terdam, Ebu van Rotterdam, Delfborg van Huil, Frans Matthies van Geffle, Pirola van West Hatlepool, Hirondelle van Lon den, Jean E van Lympfjord, Fennia van Kotka, Netherlands Coast van Newcastle, Roeiah van Djakarta, Ariella van Pepel, Thorhild van Swansea, Captain Cook van Djakarta, Hestia van Puerto Orbaz, Vecht stroom van Hull, Stugaard van Bremen, Vertrokken zijn: Severnaja Dvina naar Gothenburg, Naes Lyon naar Rastanura, Oosterdiep naar Kastrup, Gerry S naar Antwerpen, Orlan naar Bergen, Alcynaus naar Hamburg, Tabian naar Houston, Bick Huben naar Rotterdam, Bengkalis naar Port Said, Solon naar Portorico, Alca naar Sundsvall, Heriot naar Leith, Hector naar Algiers, Whitby Abbey naar Rotterdam, Zaanstroom naar Hull, Duisburg naar Bremen, Camerounkust naar Antwerpen, Canpus naar Antwerpen, Lingestroom naar Hull, Frey naar Malmö, Wiros naar Stockholm. Niet langer nodig Bij raadsbesluit van 24 februari 1953 werd de gemeente Velsen voor de verkie zing van de leden van de Gemeenteraad verdeeld in twee kieskringen. De enige aanleiding tot dit besluit vorm de de vrees, dat de grootste partijen, na toewijzing van de zetels, niet voldoende reserve-kandidaten zouden overhouden voor de vervulling van eventuele vacatures. De verdeling van de gemeente in kies kringen opende de mogelijkheid om in elke kieskring een lijst in te leveren met een aantal kandidaten gelijk aan de helft van het aantal te vervullen plaatsen plus vijf, met een maximum van twintig. Door in de beide kieskringen niet-gelijkluidende lijs ten in te dienen konden in totaal meer dan twintig kandidaten worden gesteld om het gevaar van uitputting van de kandidaten lijsten af te wenden. De reden voor de verdeling van de ge meente in kieskringen is vervallen nu de partij met de meeste vertegenwoordigers in de raad gebruik kan maken van de be paling, dat in een niet in kieskringen ver deelde gemeente met meer dan 20.000 zie len op een lijst, welke door ten minste tien leden van de raad voor een voorkeurnum mer wordt aanbevolen, de namen van ten hoogste veertig kandidaten mogen worden geplaatst. Voor de overige partijen achten B. en W. op grond van de opgedane erva ring het gevaar voor uitputting van de kandidatenlijsten, indien zij gebruik maken van hun bevoegdheid om twintig kandida ten te stellen, niet aanwezig. Een verdeling van de gemeente in kies kringen levert een verzwaring op van de verkiezingsarbeid en brengt extra kosten mede. B. en W. stellen de raad daarom voor, de verdeling van de gemeente voor de verkie zing van de leden van de gemeenteraad in twee kieskringen op te heffen. Bjj de behandeling van de gemeentebe groting 1958 is gevraagd de mogelijkheid onder ogen te zien om het dorp oud-Velsen te laten uitgroeien tot een woonkern en daarbij rekening te' houden met de nodige accommodatie in verband met het te ver wachten toeristenbezoek. In aansluiting op hetgeen hieromtrent reeds in het afdelingsrapport voor de be groting 1958 is medegedeeld, merken B. en W. op, dat een nadere beantwoording van vragen in verband met het ontbreken van concrete gegevens omtrent de verdere plannen met betrekking tot het Noordzee kanaal, thans nog niet mogelijk is. De „rallycommissie van VZV" heeft een „ganzebordrit" voorbereid. Dit nog nieuwe soort puzzelritten is door iedere deelnemer zonder veel moeilijkheden op te lossen. Op de voorgrond staat in de allereerste plaats de gezelligheid. Het ligt in het voornemen om de rit te verrijden op zaterdag 25 januari. De start en de finish hebben plaats in „Royal" aan de Kennemerlaan te IJmuiden. Alle deel nemers starten om acht uur precies en te gelijk. Het einde is om. tien uur. Deelnemers dienen er alleen voor te zor gen dat zij bij zich hebben een maatlatje, een potlood en een goed humeur. Na af loop, als de commissie de resultaten gaat berekenen, is in de bovenzaal van Royal gelegenheid een dansje te maken. Voor de rederijen ging het met de ha- ringprijs vorige week niet naar wens. Maandag werd nog ingezet met 20 per kist, maar gedurende de week zakte de prijs langzaam weg en liep terug tot 14 per kist. De beste afnemers vielen inmiddels weg, daar ook de Duitsers en Belgen flinke vangsten in de Ierse Zee hadden. Er werd dus door het buitenland ook minder voor haring gegeven. Voor de kabeljauw wer den in het begin van de week hoge prijzen gegeven. Donderdag zakte de prijs scherp en gingen de rijen grote kabeljauw, die woensdag nog tot 140 hadden opgebracht, weg voor minder dan 100. De kisten ka beljauw, waarvan de prijs op de eerste drie dagen van de week 200 had bedra gen, deden nu minder dan 130 Dat de Deense importen hier van invloed zijn ge weest ligt voor de hand. Ook schelvis bracht maandag veel op. De piepers gin gen voor 60 per kist van de hand, terwijl ook de andere, soorten rond de ƒ60 deden. In de loop van de week zakte ook hier de prijs. De beide grofste soorten deden 40 per kist; het binnenland nam de middel en kleine soorten af voor rond de 40. Het valt dan ook niet mee voor de groothande laar om een kistje voor een bedrag van 60 aan de man te brengen. Bij de platvis deed zich hetzelfde verschijnsel voor. In het be gin van de week hoge prijzen en daarna langzaam dalend. De prijs van de schol lag de eerste drie dagen hoog, maar liep donderdag flink terug. De grote en groot middel schol deden toen nog 25 tot 30 wat ongeveer 20 minder was dan maan dag. Ook de kleine soorten brachten min der op; zetschol kon niet meer dan 50 halen en schol I rond de 40. Ook in En geland was grote aanvoer van schol, zodat de beste schol-afnemer van IJmuiden ver minderde interesse toonde. De schol II schommelde vorige week rond de 33, terwijl de drietjes zich flink hielden met 30. Zaterdag zakte de prijs echter tot 20. In deze tijd van het jaar wordt altijd aanzienlijk minder grove schol aangevoerd, zodat hierin wel een verklaring ligt voor het stand houden van de drietjes. Ook de tong zakte in prijs, al was het verschil niet zo groot. Lappen maakten 3.40, grootmiddel tong 3.30, halfpondjes (mahndag nog 4) 3.40, tong I stijf rond de 3 en slips 2.90. Door de flinke van sten zijn er vorige week behoorlijke be sommingen voor de kottervloot uit de bus gekomen. Zaterdag deden alle soorten bij een aanvoer van 30.000 kg. dan ook rond de 3. Eind vorige week leek het er op, dat aan de grote aanvoer van sardijn en bliek een einde komt. Duizenden kisten van deze visjes, vermengd met jonge ha ring, zijn aangevoerd en daarbij bleek Duitsland een finke afnemer. Het vervoer naar Duitsland gaf echter nog al eens moeilijkheden. De prijs voor de sardijn schommelde rond de 4.50 per 40 kg., wanneer er weinig bliek tussen zat. De jonge haring de markt mompelde al: „Wat zonde toch, dat deze vis wordt aan gevoerd" bracht van 12 tot 17 op. Er zijn vorige week voor de trawlers fraaie besommingen uitgekomen. De „Van Hat- tem" haalde 32.000, de „Vios I" 33.000, de „Allanwater" 34.000, de „Emma" 31.000, de „Herman" 28.000 en de „Joh. Gouda" eveneens 28.000. Het nieuwe jaar is door de Zuidzijde dus goed ingezet. In ieder geval beter dan aan de Noordzijde, waar de handelaren vorige week te kam pen hadden met het probleem rond de te dure vis. Er was een flinke import van Deense gullen en wat f fiets. Er was voorts een tekort aan Duitse koolvis, en kabel jauwfilets. In de ijzige kou van zondagavond is de oude niet op de tropen berekende witte stomer „Captain Cook" van de Donaldson Line, die zich het beste thuis voelt op de route tussen Glasgow en Montreal of Quebec, met 999 kleumende Indonesische évacués in IJmuiden aangekomen vanmorgen vroeg is het schip in Amsterdam afgemeerd en zijn de passagiers na de begroeting door Koningin Juliana deels door- getransporteerd naar het opvangkamp in Budel (N.B.), deels naar particuliere adres sen of pensions. De eerste kennismaking met Nederland was die met de haven van IJmuiden, waar de „Captain Cook", een uit 1925 stammend schip van 13.786 ton ver over tijd de Noordersluis binnenschoof als gevolg van het drukke scheepvaartver keer. Het was geen onhartelijke, maar wel een bijzonder kille kennismaking voor dit „vrouwenschip", dat in recordtempo de reis van Tandjong Priok heeft gemaakt en dat in IJmuiden enige spoedeisende zieken aan de wal zette, die doorgegaan zijn naar het Marinehospitaal in Overveen. Met zijn overwegend aantal vrouwelijke passagiers en een navenant aantal kinderen, onder wie dertig baby's, heeft de „Captain Crook" de reis zonder veel ongemakken volbracht, op de stormachtige dagen voor de Europese kust na. En buiten de beide droeve plechtigheden, die tussen Singapore en Aden verricht moesten worden, toen kapi tein Alexander Bankier de laatste eer be wees aan twee overleden oudjes uit het Roemer Visscher-bejaardentehuis in Dja karta, waarvan de hele Nederlandse popu latie binnen enkele dagen de huur en het verblijf opgezegd kreeg door de Indone sische autoriteiten. Niettemin opgewekt Dat desniettemin de stemming aan boord, ook op deze laatste dag, met een donkere en vreemde toekomst vlak voor de boeg, opperbest was, pleitte voor het incasse ringsvermogen van de 999 passagiers, die vol lof waren over de verzorging onderweg door een inderhaast uit Modjokerto ko mende pater en een predikant, door het Rode Kruis en door de Nederlandse liaison officier G. M. Nubé, de maatschappelijke werksters en het hele legertje lieden, dat zich heeft ingespannen om niet alleen de bittere pil van een verloren plantage, een verloren huis of een afgesneden toekomst wat te vergulden, maar ook om die toe komst zo zonnig mogelijk te maken wat haar Nederlandse voortzetting betreft. Duim „Oma" Berkholz van 89, plantersweduwe en geheel alleen naar Nederland komend, stak als enige commentaar op onze vraag, hoe het aan boord was, haar duim in de lucht. En de kleine Peter van twee, die op de trap van de eerste klasse salon met een gekregen sinaasappel speelde, zag het ook allemaal niet zo somber in. „Dat komt, omdat wij de mensen om standig en zo realistisch mogelijk hebben pogen voor te lichten over de situatie, die zij hier tegemoet gaan", zei een gedeci deerde mevrouw C. v. Coeverden-v. Gel der, die de maatschappelijke zorg aan boord regelde. „Zij weten nu, hoe erg de woningsituatie in Nederland is; zjj weten dat er slechts 195 van de 999 op een voorlopig particulier onderkomen kunnen rekenen en zij weten ook, dat de regering ondanks telegrafisch aandringen de mensen, die eenmaal een contractpension hebben verlaten, daar niet in terug kunnen komen, als het zoeken naar definitieve huisvesting mislukt". Het is echter de vraag, of de theorie, die aan boord is verkondigd, straks niet mij lenver van de praktijk af zal blijken te liggen en of bet vrouwtje uit Bandung, dat maar enkele woorden Nederlands spreekt, de Nederlandse nationaliteit bezit door haar huwelijk met een K.N.I.L.-militair en een schat van een tweejarig jochie in een deken op haar rug door de gangpaden draagt, ooit zal aarden in Budel, in een „contract-pension" of een flat. Want diep in dit schip huisde de ellende van de verstoten en radeloze mens, die vanmorgen in de vroegte de loopplank af- schuifelde naar een bus, een ellende, welke door geen lunchpakketten en gratis dekens, geleende regenjassen of geschonken wollen vesten te verdrijven zal zijn, eenvoudig omdat Budel geen dessa en Amsterdam geen Sukabumi is. De jongeren, vooral de „volledige" Ne derlanders, zoals het 20-jarige blonde hulpje van het Hoge Commissariaat in Dja karta, waren dan ook kennelijk stoïcijnser dan de ouderen de invaliden, de zieken. En de baby, die, vier dagen oud, in de couveuse spartelt, heeft het met zijn 29 jaargenootjes misschien nog het beste ge troffen. Zij weten het nog niet. Dinsdag 21 januari om 20 uur geeft het N.Ph.O. een concert in het Rex Theater te IJmuiden voor de Velser Kunstkring „Voor Allen". Tevens staat een optreden van de Hongaarse vioolsolist Thomas Ma gyar op het programma.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 11