ruimt op! Verrassende uitslagen bij de derde klassers verhogen de spanning Volgende week lezing met film over mogelijkheden in de kustvaart Droefgeestige Pilnik vertelt toch nog grapjes en hoe! Nog steeds tekort aan gediplomeerden kortingen op alle artikelen VOETBAL IN KENNEMERLAND 5 Activiteit van het Arbeidsbureau Leonard de Vries sprak over atoomsplitsing Zilveren „Vriendenkring" Compromis over gemeentevlag Kapitein en stuurman van de „Bonaire" schuldig geacht aan stranding Waterloo verloor niet verdiend van Uithoorn Zwanendons pyama's, alle maten, leuke kleuren 6.95 Interlock damesslips v.a0.98 damesdirectoires m. boord v.a. 1.28 dameseamisoles v.a1.58 Restanten nylonkousen gem1.95 NOG SLECHTS 3 DAGEN LANGE NIEUWSTRAAT 791 Dè speciaalzaak voor corsetten en beha's VVB Dertig jaar schieten bij „Ons Genoegen" Kennemers DEM Wijk aan Zee Beverwijk V eisen Kinheim CSV ADO '20 MAANDAG 2 0 JANUARI 1958 OVER DE TOEKOMST, die een ieder zich kan bouwen in de kustvaart ook zonder een stevige MULO- of HBS-vooropleiding is het mogelijk om kapitein van een kustvaarder te worden zal woensdagavond 22 januari kapitein H. A. Groot huis in een van de zalen van het Cultureel Gebouw aan het Moerbergplantsoen te IJmuiden spreken. Kapitein Groothuis, die in dienst is van het Koninklijke Zeemans college „De Groninger Eendracht", waarbij de meeste kustvaartreders zijn aange sloten, reist al ongeveer twee en een half jaar door Nederland om de jongelui en ook de ouderen in allerlei plaatsen te wijzen op de mogelijkheden in de Nederlandse kustvaart. In totaal is Nederland ruim 900 kustvaarders rijk. In 1956 kwamen er 65 schepen bij, waarvoor dus 165 gediplomeerden nodig waren. De scholen leverden echter slechts 63 stuurlieden af, zodat de behoefte aan geschoold personeel nog steeds groot is. Op de avond in het Cultureel Gebouw hoopt kapitein Groothuis onder andere enige films te vertonen. Deze tonen iets van de scheepsbouw aan het Winschoten diep, van de bouw van motoren voor kust vaarders en van de opleidingen aan de verschillende Dagnijverheidsscholen „Oranje Nassau" te Amsterdam, Delfzijl en Rotterdam. Het doel van deze scholen is het geven van een grondige theoretische en praktische vooropleiding als basis voor het bereiken van een leidende functie aan boord van schepen in de kleine handels vaart. De opleiding duurt twee jaar en is speciaal bedoeld voor jongeren van 12 tot en met 16 jaar. Voorts wordt woensdag avond een film vertoond over een reis van een Nederlandse kustvaarder, zodat de be langstellenden die avond ook kunnen ken nis maken met het leven en werken aan boord. Drie richtingen Wanneer men bij de kustvaart gaat va ren kan men drie richtingen uit. Men kan via de rangen van lichtmatroos, matroos onder de gage en matroos, stuurman wor den om dan later als kapitein te varen. Is men meer technisch aangelegd dan kan men opgeleid worden tot machinist. Voorts is er gelegenheid om kok te worden. Zowel een jongeman, die de lagere school heeft doorlopen als een oudere, die uit een bedrijf aan de wal of een andere tak van zeevaart komt, kan op de kust vaart stuurman worden. Als men in totaal drie jaar heeft gevaren kan men gaan studeren voor deze rang. De toekomstmo gelijkheden zijn goed te noemen. Snelle promotie kan worden gemaakt door de aanbouw van meer nieuwe schepen. Er bestaat een studiefonds voor hen, die minstens twee jaar als stuurman met dis pensatie hebben gevaren bij de kleine han delsvaart. Het studiefonds is opgebouwd met gelden, die de reders aan de Stichting Studiefonds Kleine Handelsvaart moeten afdragen. Deze gelden vormen het gage- verschil tussen een ongediplomeerde en een gediplomeerde. Bemiddeling Om op de kustvaart te kunnen mon steren dient men de leeftijd van vijftien jaar te hebben bereikt. Voor plaatsing op een schip kan men zich op alle arbeids bureaus en bij de Koopvaardijstichting te „Vergeleken bü de negentiende eeuw is de wetenschap met sprongen vooruitge gaan, doch ze stuit geregeld op nog veel meer andere vraagstukken, die door vele deskundigen vaak verschillend worden be oordeeld", aldus de conclusie van de heer Leonard de Vries, die voor de afdeling IJmuiden van de Volksuniversiteit in het Cultureel Centrum een lezing hield over de atomen en wat daarmee samenhangt. De heer J. Algera, Inspecteur van het Onderwijs te Velsen, zei in zijn begroe tingswoord, dat het leven zeer snel gaat, maar dat men het niet zo merkt, omdat men niet met de neus in het laboratorium gedrukt wordt. Vele nieuwe woorden zijn toegevoegd aan ons vocabulaire, zoals „atomen", doch wat dit eigenlijk betekent weten we niet, was de mening van de heer Algera. De heer De Vries heeft een poging ge daan dit woord te verklaren en men mag aannemen dat hij is geslaagd. Het bezoek aan de avond was niet groot. De heer De Vries vertel'de, dat bijna alles, wat ons omgeeft, is ontstaan door vuur. In de loop van miljoenen jaren is een grote spaarpot gevormd van zonne-energie, zoals aard olie en steenkool. Hij wees erop hoe alles zou worden als deze voorraad eens plotse ling opgebruikt is. Alles zou donker zijn en de mens zou in de primitieve staat te rugkeren. Hierop aansluitende kwam de heer De Vries bij de andere brandstof, het ura nium, waarvan één brokje ter grootte van een knikker evenveel brandstof bevat als 50.000 kg steenkool. Dit uranium bevat weer ontzettend veel atomen. „Deze ato men vormen een heel wonderlijk goedje", aldus de heer De Vries. „Vrijwel alles is opgebouwd uit atomen, waarin weer elektronen cirkelen. In een vingerhoed water zitten zoveel atomen, dat kon men ze veranderen in zand heel Neder land met een 800 meter dikke laag zand zou worden bedekt. Is een atoom dus klein, een atoomkern is nog maar een tienduizendste deel daarvan", zo ging hij voort. Met de resultaten van het werken met radium, alvastralingen, atoomkernen en helium werd de gehele wetenschap van de negentiende eeuw weer omver gegooid. Met begon met proeven atoomkernen te splitsen, wat in mindere of meerdere mate geltïkte. Otto Hahn besefte dat men door splitsing atoombommen kon maken. Dit gebeurde vóór Hitier aan de macht kwam en heel veel alchemisten zijn met hun uit vindingen gevlucht naar Amerika en an dere landen, daar men bevreesd was dat anders het einde van de vrije wereld nabij zou zijn. Bijna alle deskundigen waren van Joodse afkomst. Later heeft men wa ter uit de Rijn onderzocht of het radium- houdend was, alleen om na te gaan of Hitier ook bezig was met atoomsplitsing. Gelukkig was dit niet zo en volgens de heer De Vries zal er niet één weten schapsmens zijn, die zijn bevindingen zou prijsgeven voor militaire doeleinden. Na de pauze werden nog enkele dingen in de finesses besproken, waarna de heer De Vries door middel van plaatjes een en ander verduidelijkte. Natuurlijk rezen er vele vragen bij de bezoekers. Een woord van dank voor de duidelijke uiteenzetting was wel op zijn plaats, meende de heer Algera aan het slot van de avond. Groningen laten inschrijven. Ook te IJmui den bestaat die mogelijkheid, daar het ar beidsbureau aan de Julianakade te IJmui den volledig is ingesteld op het verlenen van bemiddeling aan belangstellenden voor de kustvaart. Bij de inschrijving van de gegadigden wordt aan de hand van het monsterboekje en de getuigschriften nagegaan hoe het arbeidsverleden van betrokkene is en welke bekwaamheden hij bezit. Rekening houdende met de wensen en de voorkeur voor een bepaald type schip of vaargebied wordt, indien ter plaatse geen vraag naar coasterpersoneel bestaat, in het bijzijn van de betrokkene telefonisch contact opge nomen met het Centrum van de kust vaartbemiddeling, het Gewestelijk Ar beidsbureau te Groningen. Eventueel wor den alle gegevens aan dit bureau doorge zonden, met verzoek de bemiddeling te helpen bevorderen. Zonodig wordt contact opgenomen met diverse coaster-rederójen, waarvan alle gegevens op het Arbeidsbureau bekend zijn. Tevens beschikt men op het Arbeids bureau te IJmuiden over alle gegevens betreffende de coasters, zoals bouwjaar, tonnage, laadvermogen, aantal beman ningsleden, motorcapaciteit en dergelijke. Bij de bemiddeling voor jeugdigen wordt met de ouders overleg gepleegd en met hun wensen rekening gehouden. In dien ter plaatse geen aanvraag om jeug dig personeel voorhanden is wordt aan het Arbeidsbureau te Groningen om spe ciale aandacht voor hun geval verzocht. Wanneer voor een jeugdige een plaats op een coaster is gevonden en hij zich aan boord moet melden, wordt getracht het daarheen te leiden, dat ook zijn vader of moeder met de kapitein in contact kunnen treden en het schip kunnen bezichtigen, zodat zij volledig op de hoogte zijn met de nieuwe werkkring van hun zoon. Aan schepelingen die naar een coaster zijn bemiddeld en zich in een haven el ders moeten melden, bijvoorbeeld Rotter dam, Vlissingen, Harlingen, Antwerpen. Hamburg of andere plaatsen, worden in overleg met een reisbureau voor rekening van de betreffende rederij een reisbiljet alsmede een reisschema verstrekt. De r.-k. toneelvereniging „Vrienden kring" te Heemskerk heeft zondag 19 januari het feit herdacht dat zij op die dag vijfentwintig jaar geleden werd opgericht. Van de vier ter plaatse bestaande toneel verenigingen treedt „Vriendenkring" wal het meeste op de voorgrond door een grote activiteit en de goed verzorgde uitvoe ringen. De vereniging heeft tot 1948 een moeilijke tijd gehad, maar toen zij onder de hoede van de K.A.B. kwam en het spel peil snel steeg, behaalde zij het ene succes na het andere. Het bestuur, dat vijfentwin tig jaar geleden zitting hield bestond uit de heren J. v. d. Maat, voorzitter; H. Been tjes, C. Veldhuis, J Beentjes en N. Kater. Thans bestaat het bestuur uit de heren T. Bekker, voorzitter; J. Schouws, secretaris, J. Smit, penningmeester; P. Bruins, P. Beentjefe, C. Bloedjes en P. Gooyer en de dames A. de Wit. en A. Schouws. iOOCOOCOOOOOCOOOOOOOOOOCOCOCOCOOOC<XXX)OCOOOOCOOC<XOOOOOCC Het lam blijft er in Bij de behandeling van het voorstel van B. en W. inzake de officiële vast stelling van de gemeentevlag in de raadsvergadering van 15 oktober is de wens naar voren gebracht om in de ge meentevlag het wapen der gemeente te doen opnemen; B. en W. hebben daarop opnieuw contact opgenomen met de Hoge Raad van Adel. De secretaris van deze deelde mede, dat daargelaten de vraag of genoem de Raad bereid zal zijn aan een vlag, waarin het gemeentewapen is verwerkt, zijn goedkeuring te verlenen naar zijn persoonlijke mening het „Agnus Dei" in de linkerbovenhoek van de blauwe baan van de vlag zou kunnen worden aange bracht. Het lam zou kunnen staan op de onderste gele baan. B. en W. kunnen zich met deze visie verenigingen, met dien verstande ech ter, dat het naar hun oordeel voorkeur verdient om ook de basis van het wa pen binnen de blauwe baan te doen vallen. Het college stelt de raad voor de gemeentevlag overkomstig dit ontwerp vast te stellen. XXDCOOOOOOOOOOOOOOOOCOOOOOCJOOOOOOOOOOOOOCOOOOOOOOOOCOOOÓr De Raad voor de Scheepvaart heeft de kapitein en de stuurman van het kustvaar tuig „Bonaire" schuldig bevonden aan de stranding van dit schip op 11 oktober van het vorig jaar ten noorden van Aland. De raad besloot het diploma van de ka pitein in te trekken voor de tijd van een week en de stuurman een berisping te ge ven. Tijdens het oversteken van de Botnische Golf, op reis vap Finland naar Ierland, kreeg de stuurman de wacht. Hij had na veel moeite toestemming gekregen om als stuurman met dispensatie te gaan varen, ook al, omdat de kapitein toege zegd had hem tijdens de reizen nog diver se dingen bij te brengen. Die nacht stuurde de stuurman de s'avonds om twaalf uur door de kapitein opgegeven koers, maar nam geen radio peilingen, omdat hij dit onderdeel van de navigatie niet meester was. Om kwart voor drie stootte het schip op stenen en bleef muurvast zitten. Later is gebleken, dat de „Bonaire" ernstige scha de had opgelopen. Het schip is twee maan den uit de vaart geweest. De hoofdinspecteur voor de Scheepvaart, de heer J. Metz, was van mening, Üat de kapitein bij het verdelen van de wachten beter zelf de moeilijkste gedeelten had kunnen nemen .Hij had zeker in plaats van een gegist bestek een waar bestek aan de stuurman moeten geven. De heer Metz achtte zowel de kapitein als de stuurman, wiens dispensatie na de stranding is ingetrokken, schuldig. Hij stelde de raad voor het diploma van de ka pitein in te houden voor de tijd van drie weken en de stuurman een berisping te geven. Vergadering van metaalbewerkers met klaverjasdrive De Heemskerkse afdeling van de r.-K. metaalbewerkersbond houdt donderdag 23 januari in zaal Nijman haar jaarvergade ring. Onder meer staat een bestuursver kiezing op de agenda. Aftredend en niet herkiesbaar zijn de secretaris en de pen ningmeester. Na bet huishoudelijke ge deelte zal een klaverjasdrive worden ge houden. Uitvoeringen van Hercules De christelijke sportvereniging „Hercu les" uit Beverwijk geeft op woensdag 5 en donderdag 6 februari uitvoeringen in het K.S.A.-gebouw. Onder meer staat een ju- bileum-gymnastiekdemonstratie op het programma. Het is ongetwijfeld waar. De 25-jarige Ljubica Ba ric, de Joegoslavische schaakmatador (of schaak- matadeuse, zo gewilt) is een van de aardigste, char mantste, deelneemsters aan het Hoogovenschaaktoer nooi. Haar in dit toernooi behaalde prestaties zijn, jammer genoeg voor haar, niet in overeenstemming met haar uiterlijke schoon heid. Het kan haar echter weinig schelen, dat zij tot nu toe er niet in slaagde meer dan anderhalve punt te veroveren. „Ik heb me niet voldoende op dit toer nooi voorbereid. Vorig jaar eindigde ik als eerste", zegt zij in onberispelijk Engels. Datzelfde onberis pelijke Engels is juist de oorzaak var haar slechte schaakprestaties. In het afgelopen jaar heeft zij na melijk Engels gestudeerd en daardoor weinig tijd ge had om zich aan het scha ken te wijden. „Op welke leeftijd zij haar eerste par tijtje schaak speelde", vra gen wij op onze meest in nemende toon. „Dat was toen ik vijf jaar was", zegt zij. „Toen begreep u er waarschijnlijk nog niet veel van", merken wij deskun dig op. „Natuurlijk begreep ik het wel", antwoordt zij, kennelijk verontwaardigd. „Oh, natuurlijk", stemmen wij haastig in. Want Lju bica Bacic lijkt ons nu echi geen dame, waar men on gestraft de spot mee kan drijven. Evenals Roman Toran schrijft zij verslagen voor kranten in haar vaderland. Ook over het Hoogoven schaaktoernooi. Zij is me dewerkster van „Politika" uit Belgrado. „Of zij ons enige grap pige voorvallen uit het toernooi kan vertellen". „Ik heb geen tijd om op grappige voorvallen te let ten", merkt zij gedecideerd op. „Dat ife jammer", zeg gen wij met oprechte deel neming. Niet dal zij geen grappige voorvallen weet te verhalen, maar wel om dat zij ook donderdag weer een partij verloor en wel van de Franqaise Shandé de Silance. „Och, ik weet, dat ze veel beter is dan ik", merkt zij op en dan laat zij ons alleen achter. Zij moet namelijk eten. Dan belanden wij bij de heer Pilnik, die bekend staat als de pias van het toernooi. Zoals gewoonlijk zit hij aan de bar. Niet om te drinken uiteraard, maar om zijn schaakzonden te overdenken. Hij is gede primeerd, deelt hij ons droef mee. Het heeft hem die dag niet erg meegeze ten met zijn partijen. Wij willen hem daarom niet over schaakaangelegenhe den lastig vallen en vra gen hem daarentegen of hij een paar schaakgrapjes wil vertellen. „Ik heb nog niet voldoende inspiratie", zegt hij in goed Neder lands. „Ik moet eigenlijk eerst een paar borrels op hebben", zegt hij ondeu gend lachend. „Daarmee wil ik natuurlijk niet zeg gen, dat ik veel alcohol ge bruik", voegt hij er heel haastig aan toe. „Hoe het komt, dat hij zo goed Ne derlands "spreekt. „Het is niet moeilijk, een taal te leren", zegt hij. De heer Pilnik maakt voor de vijfde keer een Hoogovenschaak toernooi mee. Omdat hij het zo gezellig vindt. „De heren Hart en Veldheer", zijn mijn beste vrienden", merkt hij terloops op. „Maar die daar...." Hij wijst naar Fransje Hart, die hem uitdagend aan kijkt. „Die Fransje, dat is „Zij voor een hele grote pest." heeft een anti-talent klaverjassen", bromt hij en kijkt haar met pret-oogje? aan. „Maar wat het eten en drinken betreft, dat kan zij goed verzorgen", zegt hij vergoelijkend. „Maar klaverjassen tegen haar. Dat nooit meer. Heeft me twee gulden gekost", bromt hij weer. Van de Argentijn Pilnik naar mevrouw F. Heems kerk. „Het zit me echt niet mee in dit toernooi", ver zucht zij tussen twee le pels soep door. „Ik had glad gewonnen van mrs. Bruce (Engeland). Maar toen kwam ik op het laat ste ogenblik in tijdnood enfoetsie was m'n to ren". „Ja", merkt een an dere schaakgrote op, die tegenover haar in de „Oude Klink" eveneens soep zit te nuttigen. „Ja, als Vrouwe Fortuna niet met je op reis gaat, dan kun je beter thuis blij ven". „Daarmee wil ik niet zeggen, dat schaken een geluksspel is", voegt hij er aan toe. Volgende jaren hoopt mevrouw Heemskerk weer deel te nemen, want zij vindt het Hoogovenschaak toernooi een van de aar digste toernooien in Neder land. „Hoe oud mevrouw Heemskerk eigenlijk is", informeren wij voorzichtig. „Dat is een moeilijke vraag", zegt zij. „Maar kijk, dit is mijn dochter". Zij wijst naar een dame, die naast haar zit. „Dan kunt u het zelf wel bepa len". „Nou vooruit. Ik ben 38. En zoals u wel zult we ten: het leven begint bij veertig...." Maar wat doet de leeftijd er eigenlijk toe. Bij schaken kun je immers oud worden. In een matige wedstrijd is het Waterloo niet gelukt een overwinning tegen Uit hoorn te behalen. In de eerste helft kwamen beide doelen beurtelings in gevaar, maar de schoten waren meestal slecht gericht, zodat de overigens prima spelende doelverdedigers het wel aankonden. In de IJmuider-voorhoede beging men de fout te veel op links te spelen, waar door het verrassende element ontbrak en toen men het ook eens op rechts probeer de, kreeg na een mooie aanval, Tijms een kans. Zijn prachtige kopbal werd echter door de doelman gekeerd. (Rust 00). Na de rust gaf Waterloo direct de toon aan. Een prachtig schot van Koops be landde tegen de paal. Dit offensief duurde tien minuten, maar hierna ging de strijd weer gelijk op. Een strijd, die overigens te veel werd onderbroken door kleine over tredingen. De prima leidende heer Bout had zich blijkbaar voorgenomen de teugels zo strak mogelijk te houden, hetgeen hem goed af ging. Na 25 minuten spelen nam Uithoorn de leiding. Na te hardhandig optreden van Numan, kreeg Uithoorn een vrije schop toegewezen, die in eerste instantie prach tig door doelman Kok uit het doel werd gestompt, maar ten tweede male door de linksbuiten via de paal werd ingeschoten. Uithoorn trok zich hierna in de ver dediging terug en de Waterloo-voorhoede was niet bij machte de, overigens wel ver diende. gelijkmaker te scoren. ADVERTENTIE Er zün gisteren in de derde klasse A merkwaardige uitslagen te noteren geweest. Voor de allergrootste verrassing zorgde wel Egmondia door met niet minder dan nul drie van CSV te winnen. Ook de twee-nul overwinning van HSV op Wjjk aan Zee zal zeker niet iedereen verwacht hebben, evenmin als de nul-twee nederlaag van Velsen tegen ZAP. Dat Terrasvogels niet tegen de Alkmaarse Boj's zouden opge wassen zijn, lag wel enigszins in de lijn der verwachtingen, maar dat die nederlaag zo'n sprekende zou zijn, namelijk zeven-één, daaraan hadden we geen ogenblik ge dacht. Tot overmaat van ramp althans uit een Terrasvogels-oogpunt bekeken won HSV zowaar met twee-nul van het toch veel sterker geachte Wijk aan Zee, zodat zo langzamerhand de gedachte gaat postvatten, dat er al een wonder moet geschieden, zouden de Santpoorters alsnog de onderste plaats verlaten. De club, die op hen in puntenaantal volgt, is ADO, doch de Heemskerkers hebben toch nog altijd drie winstpunten meer bij één wedstrijd minder gespeeld. CSV's tot vóór gisteren nog zo mooie positie aan de kop wordt ernstig bedreigd na de sprekende nul-drie nederlaag tegen Egmondia. Nóg staan de CSVers met hun 22 punten uit 15 wedstrijden op de boven ste plaats, maar Vitesse, dat op ADO een één-twee overwinning boekte, staat er met haar 21 punten uit 14 wedstrijden relatief beter voor. En om de „ramp" voor CSV nog groter te maken, diende Alcmaria Victrix door met twee-nul over Beverwijk te zegevieren, zich eveneens weer officieel aan -als-.kandidaat?voor de bovenste plaats, terwijl we ons zo kunnen indenken, dat in het Egmondia-kamp ook nog niet alle hoop is opgegeven. Tenslotte staan de Egmon- ders slechts twee punten bij de CSVers ten achter. Men ziet het, dat alle factoren voor een spannende finish aanwezig zijn. In 4D speelde NAS door afkeuring van het VVH-terrein wederom niet. Daardoor en door haar nul-één overwinning op Wa terloo kon Uithoorn het NAS-puntenaantal bereiken, maar de Uithoorners hebben twee wedstrijden meer gespeeld. Kinheim deed buitengewoon goed werk door met drie-één van Bloemendaal te winnen en al betekende deze zege aan de ene kant, dat de Velsenaren slechts één plaats omhoog gingen, aan de andere kant had zij tot resultaat, dat de Kinheimers zich weer één punt meer van Geel Wit distancieerden, omdat deze Haarlemmers hoe verdienstelijk overigen^ ook te gen Onze Gezellen gelijk speelden (twee twee). De vele toeschouwers bij VVBBaai-n op „Watervliet" moet het onbegrijpelijk zijn voorgekomen, dat Baarn in afdeling 2B lijstaanvoerder is, want het vertoonde spel in de eerste speelhelft wettigde dit van de gasten geenszins. Maar ook VVB bracht er op het goed bespeelbare, gladde veld weinig van terecht; het leek of er een zekere matheid over het elftal, lag. Dit betrof speciaal de rechtervleugel met de jeugdige A. Luitjes en B. v. d. Schans, die het tegen de forse Baarn-verdedigers blijkbaar niet durfden opnemen en pas enig gevaar schiepen bij vrije balbehandeling. Bovendien zat er weinig schot in de VVB- aanval, waarin Verswijveren wegens een blessure gedurende vijf minuten het veld ging verlaten, terwijl, zeer sportief overi gens, ook een Baarn-speler dit geheel vrij willig deed. De blessure was tijdens de gehele wedstrijd van invloed, zodat, toen er eigenlijk niets meer te redden viel, de midvoor zich in de laatste minuten pas door M. Jagt liet vervangen. Beide ploegen misten stootkracht, doch VVB schiep zich nog de beste kansen, waarbij A. Luitjes een schot door de back tot hoekschop zag gewerkt, Verswijveren, die teveel alleen wilde doen, net naast schoot en Koppen al even ongelukkig was. Na 25 minuten verplaatste Baarn het spel, tech nisch iets beter, en kreeg VVB een flinke De schietvereniging „Ons Genoegen" te Wijk aan Zee bestond op 22 december 1957 dertig jaar en ter gelegenheid hiervan vond zaterdag een feestavond in het clubhuis, hotel „Sonnevanck", plaats. Nadat alle activiteiten in de oorlogsjaren waren stil gelegd heeft de vereniging zich nadien ten volle ontplooid. Er zi.m thans veertig leden die op deze avond bijna allen met hun dames aanwezig waren. Zeer tot genoe gen van de voorzitter, de heer A. de Vis ser, die allen een recht hartelijk welkom toeriep. De heer S. Ypma huldigde op deze avond een drietal leden die reeds van de oprichting af deel van de vereniging uit maken. De heren K. Boon, J. Schelvis en G. Snijders werden hartelijk toegesproken en kregen een herinneringsinsigne. De heer Ypma sprak hierbij de wens uit dat zij nog vele jaren van hun lidmaatschap mo gen genieten. Het gezelschap van J. Wiffrie voerde een vrolijk programma ten tonele, zodat de avond in gepaste stemming ver liep. druk te doorstaan, die door Both, v. d. Schans en doelman Jonkman uitstekend werd afgeweerd. Toen na 40 minuten Jonkman de bal van de schouder van de Baarn-midvoor plukte had hij geluk. Na de hervatting werd de strijd aan bei de kanten levendiger en nadat Koppen na 5 minuten een fraaie kopbal langs het hout joeg, welk doelpunt onbegrijpelijk werd afgekeurd, kwam aan de andere kant een Igeheid buitenspeldoelpunt, ontstaan uit ëen combinatie van linksbinnen en mid voor voorbij de VVB-verdedigers (0-1). Dit spitste de gemoederen toe. Na een door Both afgeslagen aanval schoot de Baarn-linksbuiten diagonaal langs Jonk man (0-2), die overigens prima werkte. Van der Linde, die na de opgelopen her senschudding weer meespeelde, zag ver volgens de bal enige keren net naast gaan; Verswijveren wachtte weer eens te lang met schieten en Koppen miste in een fikse hagelbui aan het slot op een haar na. In een goed gespeelde wedstrijd heeft Kennemers een fraaie overwinning be haald op het sterke Hollandia. Voor rust wogen de partijen goed tegen elkaar op. Hollandia nam al spoedig de leiding door Van de Berg. Maar Kennemers kwam te rug en De Bie maakte gelijk. In de twee de helft zag Kennemers kans om ver in de Hoornse achterhoede door te dringen. In de zestiende minuut schoot Schaap de bal scherp voor doel en J. Mosk kopte in (2-1). Direct hierop onderbrak de scheids rechter een Kennemersaanval toen een Kennemersspeler in debat raakte met een Hollandiaan. Maar na 20 minuten schoot Schaap weer scherp voor doel en toen kopte Koopman de bal in eigen doel (3-1). Met nog veertien minuten te spelen toen men de doelen niet meer kon zien door een hevige sneeuwbui schoot De Bie het vierde doelpunt langs Wormsbecher. Van de Berg bracht daarna de stand op Het met drie invallers uitkomende DEM heeft wel heel erg spil Bakker gemist in de ontmoeting tegen OVVO. Het begon goed, want Starmans kon DEM al spoe dig de leiding geven, maar nog voor rust schoot OVVO de gelijkmaker langs Aar denburg. De tweede helft was nog maar nauwe lijks aan de gang toen door toedoen van Urbanus OVVO met 1-3 voor kwam te staan. Toen de Amsterdammers er 1-4 van maakten zakte het spelpeil. Wel maak te Van Balen er nog 2-4 van, maar kort voor het einde was het door toedoen van Van de Berg 2-5. Verdiend heeft Wijk aan Zee verloren van een beter spelend HSV. Voor rust wo gen de partijen goed tegen elkaar op. Wijk aan Zee kreeg in de tweede helft enige kansen om de leiding te nemen, maar ge bruikte ze niet. Scholten veroorloofde zich verder de weelde om een strafschop naast te schieten. HSV gebruikte wel een tweetal kansen, een uit een corner. De Blok werd bij het tweede doelpunt het uitzicht ontno men. In de laatste momenten kreeg Wijk aan Zee enige kansen maar nu stonden lat en paal doelpunten in de weg. In het Alkmaarse sportpark heeft Be verwijk haar meerdere in een der Vans hebbers voor de eerste plaats, Alcmaria Victrix, moeten erkennen. Voor rust wo gen de partijen zelfs heel goed tegen el kaar op. Beverwijk had af en toe zelfs een overwicht. J. Minneboo schoot een keer hard op het doel maar Vasbinder stopte de bal fraai. In de tweede helft kon Alcma ria de bal steeds voor Raap's doel bren gen, maar de Beverwijk-doelman was de Alkmaarse voorwaartsen te vlug af. Tot dat hij na een half uur spelen moest zwichten voor een schot van Nieuwveen (1-0). De thuisclub ondervond van de zwakke Beverwijk-voorhoede geen enkel gevaar. Kort voor het einde stelde Alcma ria de overwinning veilig toen Gossen de bal hard langs Raap schoot (2-0). In een goed gespeelde wedstrijd heeft Velsen verdiend van ZAP verloren. Het begin was voor Velsen hoopvol, want er wa ren nog geen vijf minuten gespeeld of midvoor Hoogzaad schoot de bal al ach ter doelman Kuys (1-0). Maar het vlotte verder niet erg in de Velsen-ploeg. De voorhoede kwam wel voor het ZAP-doel, maar gevaarlijk werd ze niet. Tien minu ten voor rust kon ZAP gelijk maken toen de Velsen-achterhoede de gevaarlijke mid voor vrij liet (1-1). In de tweede helft werd na een half uur spelen de Velsen-doelman verrast door een hard schot dat doel trof (1-2). Hoe Velsen ook zwoegde voor de ge lijkmaker, Kuys was in uitstekende vorm en het bleef 1-2. Ondanks de harde dwarswind over het sportpark „Rooswij k", die voor de beide ploegen Kinheim en Bloemendaal dezelf de moeilijkheden gaf, werd een aantrekke lijke wedstrijd gespeeld. In deze wedstrijd kwam Kinheim met een geheel gewij zigde aanvals- en halflinie uit, hetgeen de stootkracht opmerkelijk ten goede kwam en waarin vooral rechtsbinnen Ha mers een prima partij speelde, die dan ook het zijne bijdroeg tot de overwinning. Evenzeer opereerde de jeugdige Dem- mers als rechtsbuiten heel goed en zorgde voor twee doelpunten. Hoewel Bloemen daal in het veld zich evenmin onbetuigd liet met aanvallen, die slechts de Kin- heim-verdediging bereikten, gaf de thuis club toch de toon aan en het was onbe grijpelijk dat een schot van Hamers na 15 minuten toch nog werd gekeerd. Maar vijf minuten iater zorgde linksbuiten Van Dijk voor ee hoge voorzet, waaruit de naar binnengekomen Demmers keurig in kopte, net over de doellijn. Het doelpunt telde (een-nul). Bloemendaal probeerde het spel te ver plaatsen, maar kwam niet verder dan de Kinheim-achterhoede en dus niet veront rustend. Een snelle reactie van Sluiter had bijna succes; de bal ging juist over. Na de hervatting begon de thuisclub op nieuw een offensief, dat tien minuten duur de, waarna Bloemendaal actiever en fel ler ging spelen, totdat rechtsachter Paap van Kinheim plotseling de bal opbracht en Sluiter een pass afgaf naar Demmers, die beheerst langs de Bloemendaal-doel- man schoot (twee-nul). Kinheim kwam opnieuw terug; Sluiter had een schone kans, doch, overigens te zwaar gestraft, veroorzaakte de Bloemen- daal-achterhoede een strafschop, die Van Well echter naast schoot. Uit de volgende tegenaanval had de Bloemendaal-rechts- buiten eindelijk succes (twee-een). De thuisclub behield echter het overwicht, waarbij v. Well de lat probeerde en Sluiter het schot zag gestopt. Twee minuten voor het einde speelde Van Well de bal naar Sluiter, die een back omspeelde en de stand voor Kinheim op drie-een bracht. Het uitvallen van Kassen was wel de grootste oorzaak van de nederlaag van CSV tegen Egmondia. Kossen kwam na 15 mi nuten spelen heel ongelukkig ten val. Bij een CSV-aanval viel hij op de betonnen rand die naast het veld ligt. Met een ern stige hoofdwonde werd hij van het veld gedragen. Het eerste doelpunt ontstond uit een mis verstand in de achterhoede. De Heer greep mis en Visser schoot in (0-1). Dit werd ook de ruststand. Twaalf minuten voor het eindsignaal draaide een voorzet van Zwart in het CSV-doel. Met nog een minuut speel tijd speelde Jacobs terug op De Heer, maar Wijker liep handig door en was eer der bij de bal (0-3). In een wedstrijd waarin de sfeer ont brak heeft Vitesse verdiend gewonnen. ADO, dat voor rust met de wind mee speel de, kreeg wel de beste kansen, maar er werd niet zuiver geschoten. Vermeld dient een hard schot dat buiten bereik van doelman Hagenaar tegén de kruising van paal en lat kwam. Er ontstond kort voor rust een schermutseling voor het Vitesse- doel. Borst werkte de bal weg maar die kwam bij Valk, die op zijn beurt Eikhof een kans gaf (0-1). In de tweede helft waren de ADO-aan- vallen te kort. Wel werd de stand gelijk, maar via een strafschop. Borst sloeg de bal met de hand weg en N. van Tunen schoot de strafschop in (1-1). Kort voor het einde bracht Valk uit een voorzet van Duin de eindstand op 1-2.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 9