Zaak tegen van moord op baby verdachte vrouw geschorst Alechinsky exposeert in Espace HAARLEMSE RECHTBANK Rechtbank wees na pleidooi verzoek om invrijheidsstellitig af k Groningse schilder CPraatótoel m Getuige onder verdenking van meineed aangehouden met ftentespaarbrieven van de NATIONALE WONING BOUWLENING 1957 Oostduitse spion ontmaskerd bij Nederlandse troepen in Duitsland Russische beren eten Fins vee op Waarom hoestend ABDIJSIROOP; Twee jaar tegen directeur van bejaardentehuis geëist Amsterdamse taxirijders: „Nieuw tarief voldoet niet" 0p de Speidel „met gevolg Hamburgs stadhuis Britse wegenwacht naar Europa Kort nieuws DINSDAG 21 JANUARI 1958 De gehele middag heeft de Haarlemse rechtbank zich maandag nog bezig gehou den met het vervolg van de zaak tegen een dertigjarige bewoonster uit de Rivie renbuurt in Haarlem-noord die ervan ver dacht werd haar zeven maanden oude ba b.v om het leven te hebben gebracht. Toch kwam men niet tot een oplossing omdat een van de belangrijkste getuigen, dr. J P. L. Hulst uit Leiden, wegens ziekte niet aanwezig kon zijn om zijn sectierapport toe te lichten. De zaak werd tenslotte aan gehouden tot maandag 10 .februari nadat de rechtbank een verzoek van de ver dediger, mr. A. D. P. V. van Löben Seis, tot invrijheidstelling van zijn cliënte had afgewezen. Tijdens de ochtendzitting had de chirurg geneesheer C. C. ridder van Rap- pard verklaard het jongetje Peter enkele malen onder zijn behandeling te hebben gehad. In maart 1957 was een rechterarm breuk geconstateerd en enige tijd later een linkerarmbreuk. In mei is het kind in het St. Elisabethsgasthuis opgenomen. Voorts zijn nog een dubbele beenbreuk en een breuk van de beide sleutelbenen gevonden. Toen het kind ongeveer vier maanden was, heeft het een armpje gebroken, welke breuk pas een week later werd behandeld. Omdat de chirurg een zo groot aantal breu ken in enkele maanden zeer veel en nogal vreemd vond, heeft hij het beenderstelsel grondig onderzocht, ondermeer aan de hand van röntgenfoto's. Dit beenderstelsel was echter normaal. Dokter ridder van Rappard achtte een beschadiging van de wervelkolom van het kind veroorzaakt door geweld. De districtspsychiater F. Hartsuiker heeft over de verdachte een uitvoerig rapport uitgebracht. Hij achtte haar verstandelijk normaal. Dat verdachte na de dood van haar zoontje uit haar evenwicht was, waar door zij in een psychiatrische inrichting in Den Dolder moest worden opgenomen, vond hij begrijpelijk. Onjuiste verklaringen De volgende getuige, de hoofdinspecteur van politie C. van Marion, deelde mede dat de verdachte tijdens de verhoren enkele onjuiste verklaringen had afgelegd, onder meer over haar gedragingen op 3 juli tus sen twaalf en één uur. De verdachte had namelijk verklaard dat zij in die tussentijd boodschappen had gedaan, maar de winke liers, die zij daarbij opgaf, bleken zich bij navraag door de politie daarvan niets te herinneren. Over het horen van de vrouw door de politie ontstond tussen de getuige en de verdediger, mr. A. D. P. V. van Löben Seis, een kort verschil van mening omdat pleiter het bedenkelijk vond dat de verdachte niet gewezen was op het feit, dat zij zich in de zaak tegen haar man die óók in voor lopige hechtenis zat nu als getuige op het verschoningsrecht had kunnen beroe pen. De hoofdinspecteur deelde echter mee dat hij de vrouw afwisselend als getuige (tegen haar man) en als verdachte had be schouwd. Een rechercheur en een brigadier die vervolgens voor het getuigenhekje ver schenen behoefden geen verklaring af te leggen. Daarna ging de president over tot het verhoor van de verdachte die met haar eigen woorden moest vertellen wat er op de bewuste derde juli allemaal was ge beurd. „Ik haalde het kind om zes uur des mor gens uit het schuurtje", aldus de verdach te. „Het was lastig geweest en daarom had ik het daar neergezet. Om zes uur haalde ik het dus uit de schuur. Nadat ik het had gewassen, heb ik het in de tuin gezet. Om twaalf uur heb ik boodschappen gedaan en toen ik omstreeks één uur terugkwam, heb ik twee flesjes met pap klaargemaakt om de kinderen, een jongen en een meisje, te voeden. Met het flesje in m'n hand ben ik op de rand van het bedje gaan zitten. Ik zakte er door en viel op het jongetje. Ik heb m'n man geroepen en die is de dokter gaan halen. Toen pas hoorde ik dat het kind dood was." Mr. Petersen, die dit betoog enkele keren had onderbroken om nadere vragen te stel len, vroeg vervolgens waarom de verdachte pas enkele maanden na het voorval tegen het einde van de maand augustus en in begin september met de verkla ring was gekomen dat haar man wel iets naders van de dood van haar zoontje zou weten. „Dat kam omdat ik uit het sectierapport vernam, dat de dood van het kind nooit door de val veroorzaakt kon zijn." Overigens gaf de verdachte voor de rechtbank toe dat ztf het kind in driftige buien wel eens een tik had gegeven. Dit laatste had zij echter aldus haar verkla ringen toegegeven om van de zware ver horen door de politie af te zjjn. Bedje in rechtzaal Mr. Van der Valk Bouman wenste ver volgens precies na te gaan hoe de ver dachte op de rand van het bedje had geze ten, hetgeen de vrouw, wijzend naar het ledikantje in de hoek van de rechtzaal, aanduidde. Later zette de man van ver dachte uiteen, hoe hij het bedje had gevon den, nadat hij door geroep van zijn vrouw wakker was geworden. Op de dag van het gebeurde is de man van verdachte 's morgens om half acht naar bed gegaan, omdat hij nachtdienst had gehad, aldus zijn verklaring voor de rechtbank. „Om tien over half twee werd ik wakker. Ik hoorde mijn vrouw „help" roepen. Ik zag haar zitten met de matras van het kinderbedje in een hand, later zat ze ook met het kindje in een hand", zei de man, die er aan toevoegde, dat zijn vrouw vreselijk overstuur was geweest. Hij zei niet te jjpbben geweten, of het kindje toen nog mefde. „Ik dacht dat ik een beetje gekreun hoorde". Op de vraag wat de man over de doodsoorzaak dacht, antwoordde hij: „Ik heb er geen gedachten over. Maar ik ben er totaal onschuldig aan". Buurtgenoten Na de echtgenoot verschenen een aantal buurtgenoten, waarvan er een zei: „Ze heeft me wel eens gezegd dat ze het jonge tje wel kon wurgen. Ze heeft een heel raar karakter". Een andere buurvrouw, die koi"t na het ongeval in het huis van de verdachte aan wezig was, wees erop dat de verdachte bij zonder overstuur was en had uitgeroepen dat het een beetje haar eigen schuld was. Een derde buurtgenoot vertelde dat zij gezien had dat het kind eerder op de dag in het bedje was gegooid. Ook een volgende buurvrouw had zich al eens eerder geërgerd aan het ruwe gedrag van de verdachte ten opzichte van het zoontje. In de wachtkamer van de rechter-com- mlssaris had deze gteuige de verdachte bovendien aangeraden om voor de waar heid uit te komen. Het antwoord op deze vraag luidde dat de verdachte alles wel een keer zou uitleggen wanneer zjj vry zou zijn. Voorts verdiepte de president zich in de vraag waar de zuigflesjes gebleven waren die de verdachte even voordat zij door het bedje was gezakt in haar hand zou heb ben gehad. Geen van de huisvrouwen kon daar echter opheldering over verschaffen want toen zij de kamer binnenkwamen was alles al weer opgeruimd. Tenslotte verscheen, aan het einde van de ochtend, de schoonzuster van de ver dachte, die verklaarde dat de verdachte tegen haar had gezegd dat ze het kind wel kon vermoorden. De middagzitting begon vrij sensationeel want nadat de vader van de verdachte ge weigerd had een verklaring af te leggen, zich daarbij beroepend op zijn verscho ningsrecht als familielid, verscheen de broer van de verdachte als getuige voor het hekje. Hij had geen goed woord voor zijn zuster over. „Ik had een hekel aan haar. Toen ze me vertelden dat het kind dood was dacht ik direct dat ze het wel vermoord zou hebben." Nadat de president van de rechtbank, mr. J. P. Petersen, nog enkele vragen had gesteld kreeg de raadsman, mr. A. D. P. V. van Löben Seis de gelegenheid nog iets nader op enkele punten in te gaan. Zo toonde de verdediger bijvoorbeeld een bruidsfoto van de verdachte en haar man, een 31-jarige bouwvakarbeider. „Heeft u deze foto aan een krant aange boden?" De getuige bekeek de foto even tjes. „Neen," antwoordde hij toen, „en ik zal een aanklacht wegens laster tegen die journalist indienen" „Een moordkerel" Ook op de andere vragen van de ver dediger antwoordde de getuige steeds ne gatief en alleen ten opzichte van de vraag hoe hij zijn zwager vond merkte hij op: ,Het is een moordkerel" „Laten we in dit geval maar zeggen een prima kerel," merkte de president fijntjes op, „gaat U maar zitten." Ook de volgende getuige, een zeventien jarige zuster van de verdachte, zei op een desbetreffende vraag niets over het aan bieden van een foto aan een krant te we ten en dat was voor mr. Van Löben Seis aanleiding om een schriftelijke verklaring van de broer en zuster te vragen omdat hij van mening was dat door deze getui gen meineed gepleegd werd. De rechtbank trok zich even in de raad- kmer terug en daarna ging men met het voorstel van de verdediger akkoord. De broer hield vol dat hij niets van een foto wist. Hij tekende een verklaring en werd even later door twee parketwachters mee genomen. De zuster van de verdachte gaf aarzelend, toen al haar familieleden uit de zaal verwijderd waren, toe dat zij met een foto van de tweeling naar een journa list was toegestapt. Tegen haar werd geen proces-verbaal opgemaakt. Aan het slot van het getuigenverhoor, dat inmiddels vijf uren geduurd had, ver klaarde een rechercheur nog dat de ver dachte bij een van do laatste verhoren had gezegd bijzonder blij te zijn dat zij ein delijk had toegegeven het kind door elkaar gerammeld te hebben en tenslotte kwam een getuige a décharge vertellen dat hij al jarenlang bij de betrokken familie over huis kwam maar dat hij nooit iets van onbetrouwbaarheid of ruwheid van de ver dachte had gemerkt. Op dat moment waren er in totaal acht tien getuigen een of meer keren gehoord en aan de voltooiing van het openbaar on derzoek ontbrak alleen nog de getuigenis van dr. J. P. L. Hulst uit Leiden, de 82- jarige deskundige die echter aan duizelin gen leed en niet op de zitting kon ver schijnen. Mr. Van Löben Seis meende er echter toch op te moeten staan dat dr. Hulst alsnog gehoord zou worden temeer omdat hij het sectierapport niet overal even duidelijk vond en vooral omdat de doodsoorzaak er niet in vermeld stond. Omdat hij echter toch de invrijheidstel ling van zijn cliënte wenste vroeg hij de rechtbank hem gelegenheid te willen ge ven dit verzoek toe te lichten. Mr. Peter sen stond de pleiter dit toe en mr. Van Löben Seis maakte hiervan gebruik door vrijwel zijn gehele pleidooi te houden, uiter aard nog voordat de officier van Justitie aan zijn eis was toegekomen. Pleidooi Pleiter begon met erop te wijzen dat verscheidene getuigen en vooral diverse buurtgenoten het land aan de verdachte hadden en hij verzocht de rechtbank dan ook bijzonder voorzichtig te zijn met de verklaringen die tijdens de behandeling van de zaak naar voren waren gekomen. Te vens legde de verdediger de nadruk op het feit dat ook de getuigen-deskundigen geen positieve verklaringen over de doods oorzaak hadden kunnen afleggen en ver volgens vroeg hij zich af waarom niet een van de andere huisgenoten het kind mis handeld zou kunnen hebben. Daarbij dacht de raadsman bijvoorbeeld aan de vader die zoals hij zelf had verklaard zijn vrouw toen die in verwachting was herhaaldelijk had geslagen. Een dergelij ke ruwe houding was, aldus pleiter, bij de verdachte zeker niet aanwezig. Ten aanzien van de diverse verhoren meende mr. Van Löben Seis dat het vol komen normaal was geweest dat zijn cliënte na eindeloze ondervragingen ein delijk had toegegeven het kind wel eens geslagen te hebben en daarbij wees hij er op dat de verdachte twee dagen voor de ADVERTENTIE jSS&SS: Er zijn Rentespaarbrieven vat» f 25.-, f 100.- en f 500.-. Na 13 jaar is de waarde verdubbeld Zij zijn ver krijgbaar bij alle banken, kassiers en commissionairs. De stukken van f 25.- zijn ook te koop aan alle post kantoren. Zit voor tussentijdse mogelijkheden tot aflossing en aflosbaarstelling het prospectus. uw geld terug Bij een onlangs in Duitsland gehouden oefening van Nederlandse troepen is door de Westduitse politie een Oostduitse spion gearresteerd, die zich al geruime tijd bij de infanterie en tankonderdelen van de Nederlanders had opgehouden en over de bewegingen van onze troepen, alsmede over de commandanten, tal van gegevens had verzameld. De man die zich als een wegenbouwkun dige voordeed, zei belast te zijn met het opnemen van door tanks aangerichte scha de aan wegen. Hij hield zich steeds op bij de onderdelen, die aan de oefening deel namen, zo meldt de „legerkoerier", het officiële orgaan van de Koninklijke Land macht. Hij sprak met militairen van verschil lende rang, fotografeerde hen en noteer de hun adressen „om de foto's op te zen den." Tijdens de oefening had hij onder een valse naam intrek genomen in het ho tel, waar de oefenstaf was ondergebracht. Toen de oefening zich naar een ander ge bied verplaatste, ging hij mee en liet zich onder zijn eigen naam inschrijven in een ander hotel. Bij het gebruikelijk onder zoek van de hotelregisters door de West- duiste politie werd hij gearresteerd we gens een vroeger gepleegd strafbaar feit. Bij fouillering bleek hij een echt en een vals persoonsbewijs en een film met 50 opnamen van Nederlandse militairen bij zich te hebben. Op de foto's waren de ken tekenen op de voertuigen duidelijk zicht baar. Uit deze kentekenen kan men aflei den welke onderdelen aan de oefening deel nemen. Verder was de man in het bezit van vele gegevens van commandanten, de organisatie en de taktiek van de troepen en de aard van de oefening. Hij bleek eni ge tijd geleden van West-Duitsland naar Oost-Duitsland te zijn gevlucht en met een spionnage-opdracht te zijn terugge stuurd om „zijn betrouwbaarheid te bewij zen." De spreekwoordelijke nuchterheid van de Nederlanders, die niet in spionnage, ontrouw en verraad geloven, had het de man gemakkelijk gemaakt, aldus de ,,le- gerkoerie'r," dié deze feiten publiceert als een waarschuwing, daar Nederlandse sol daten in vredestijd spionnage naar het rijk der fabelen plegen te verwijzen. HELSINKI (UP) De laatste weken heeft men in Finland last gehad van wilde beren, die in afgelegen bosachtige streken koeien, paarden en schapen doodden. Het ministerie van landbouw heeft onge veer een miljoen marken (ruim 12.000 gul den) uitgegeven om de door beren aange richte schade te compenseren. De beren komen over de Russische grens. ADVERTENTIE door de lange winter, als U in een paar dagen van die plaag verlost bent met 'AKKER «IROOF terechtzitting nog vele uren door de offi cier van Justitie was ondervraagd. Voorts gaf de raadsman toe dat de ver dachte niet zo'n bijster goed geweten had omdat zij thans zeker weet tekort gescho ten te zijn bij de opvoeding van een van haar kinderen. Vervolgens hekelde pleiter het gedrag van enkele getuigenbuurtgenoten die, hoe wel zij van de president verlof hadden gekregen om naar huis te gaan ook des middags weer waren verschenen, hetgeen hij typerend meende te kunnen noemen voor de mentaliteit van deze getuigen. Zelfs was er, aldus de raadsman, een buurvrouw die als een rechercheur in de ze weinig smakelijke zaak dook om pre cies uit te kienen hoe alles in zijn werk was gegaan en tenslotte wees hij nog op het gedrag van de met haatgevoelens be hepte broer die de zaak bij de politie aan hangig had gemaakt. Mr. Van Löben Seis kwam aan het einde van zijn pleidooi tot de conclusie dat zijn cliënte in afwachting van het verdere ver loop van het onderzoek op vrije voeten diende te worden gesteld waarbij hij de vrees voor vlucht of de kans op herhaling uiterst miniem achtte. De officier van Justitie verzette zich hier tegen. Weliswaar gaf hij toe dat een aan tal van de getuigen geen al te betrouwbare indruk maakten en dat hij dus aan enkele verklaringen geen enkele waarde wilde hechten maar wel was hij van oordeel dat er behalve moord nog meer ten laste was gelegd (zoals doodslag en zware mishan deling). En aangezien op het lichtste feit nog een maximumstraf van acht jaar staat achtte hij het niet verantwoord toe te stemmen in de invrijheidstelling. Ook de rechtbank kon zich na zich in de raadkamer te hebben teruggetrokken, niet met het verzoek van de raadsman verenigen. De voortzetting van de zaak het horen van dr. Hulst werd na over leg met mr. Van Löben Seis, die een bui tenlandse reis gaat maken, en de verdach te, bepaald op 10 februari des morgens om tien uur. Als men de Galerie Espace aan het Klein Heiligland te Haarlem, waar tot 9 februari de schilder Alechinsky exposeert, binnen treedt, kan het oog direct vallen op de korte, gelijk de andere fijn met grijs gebro ken witte wand, waarop achter een brede glazen plaat breeduit een lichte tekening prijkt, die een sleutel is tot zijn werk voor het geval dat men nog geen toegang daar toe gevonden had. Het genoemde ensemble ademt iets van een verfijnde Japanse sfeer. Een strakke rechthoek omvat een gebeu ren, zeker neergeschreven in enige penseel streken met inkt van Chinese makelij, een fraaie, discrete materie. Het is als een sterk vergroot detail van een brok uit heems schrift. En daarmee mag deze teke ning ook vergeleken worden. De Franse minister-president Gaillard nu eens in een andere pose dan men van hem gewend is: als vader. Zondag schonk zijn vrouw hem een dochter de tweede in het gezin Gaillard. Men ziet,de kleine,.Isabelle Gaillard,gefoto grafeerd met haar gerespecteerde va der en gelukkige moeder. De officier van Justitie bij de rechtbank te Maastricht, mr. P. van Mierlo, heeft twee jaar gevangenisstraf geëist tegen de 42-jarige J. W., directeur van een rusthuis voor bejaarden te Hoensbroek, die sedert juli van het vorige jaar in voorarrest ver blijft. In de laatste twee jaar heeft deze direc teur, volgens zijn bekentenis, zich aan een reeks oplichtingen en verduisteringen en valsheid in geschrifte schuldig ge maakt. Hij had rekeningen van leveran ciers aan het huis voor voldaan getekend en het geld in eigen zak gestoken. Voorts had hij zich schuldig gemaakt aan ver duisteringen van waardebonnen, waarop door familieleden van de verpleegden goe deren moesten worden gekocht. Hij had daarop voor zichzelf kleren aangeschaft en de oude mensen met tweedehands goed afgescheept. Om zijn verduisteringen en oplichtingen te dekken had W. valse rekeningen inge diend bij de penningmeester van het te huis en daarmede de tenlastegelegde vals heid in geschrifte gepleegd. Een accountant van de rijksaccountants dienst te Maastricht schatte als getuige gehoord het bedrag aan oplichtingen en verduisteringen tussen de zes- en tiendui zend gulden. De verdachte meende echter, dat 't bedrag tussen de vier- en zesduizend gulden lag. De vijftien-jarige Cees Roskes uit Nij megen overhandigt prinses Margriet een grammofoonplaat ter gelegenheid van haar verjaardag. De aanbieding geschiedde maandagmiddag tijdens een korte ontvangst op hei paleis te Soestdijk. De Japanse en Chinese calligrafie het schilderen van „karakters" is een be drijf, dat in het Verre Oosten gelijkgesteld wordt met alle grote kunsten daar. En naar ons gevoel is het of zo'n geschilderd karakter ook uitstijgt boven de door de meeste van ons niet te begrijpen betekenis. Naar beweerd wordt is men thans daar ook los gekomen van de reële betekenis van het karakter. Het is mij onmogelijk te be oordelen in hoeverre de calligrafie dan nog kan blijven bestaan. Maar denken we niet nu aan onze experimentele dichters, die ook aan zekere woorden andere waarden kunnen toekennen? Meer of minder gelijk op met deze dich ters gingen ook sommige schilders. In sommiger werk troffen ons tekens, waar aan we betekenis hadden leren toekennen, zodat we het ook niet echt abstract kon den noemen. Anderen gingen verder. Voor zover ze ons wisten te boeien, deden ze dat met hun tekens, die op geen enkele af spraak berustten, in eenzelfde graad als zij met die meer herkenbare tekens. Alechins ky is één van die figuren. Met dat van andere Belgische schilders werd het werk van deze nu al enige jaren in Parijs wo nende figuur al in Nederland door de in middels verdwenen kunsthandel Martinet en Michels geïntroduceerd. Ik herinner me van toen schilderijen, vol van beweeg, als met vreemd schrift volgeschilderde muren. Die herinnering bestond in mij vóór ik aan „Espace" een bezoek bracht. En het blijkt dat mijn herinnering niet onjuist was. Ale chinsky heeft in zijn abstracte schilderijen, zijn schilderkunstig beleven, gevoeld dat hier iets gebeurde dat elders al op tradities berustte. En hij is naar Japan gegaan en dat doet me denken aan schilders die vroe ger naar Italië trokken. Want Alechinsky meent dat hij in Japan iets geleerd heeft. Zijn tekenen geschiedde voorheen uit de beweging van de hand. Thans krijgt zijn tekenend penseel veel meer beweging uit de arm. En ik meen dat hij hierbij ge wonnen heeft. Zijn resultaten boeien mij althans meer dan vroeger. Een kleine re- produktie in kleur zegt wel iets van dat mij ietwat nerveus makende werk van voorheen Alechinsky zag Japanse calligra- fen werken en maakte daarover een film. Zijn eigen werk is toch weer anders dan dat van die Japanse schilders, wier werk uit de calligrafie ontstond. Om open te staan voor indrukken moet men Alechinsky's tentoonstelling gaan be kijken met de erkenning dat wij de Chinese en Japanse gecalligrafeerde karakters al lang als schone momenten in onze inte rieurs hebben leren waarderen zonder de betekenis ervan te kennen. In hoeveri'e Alechinsky indruk zal maken op den duur hangt af van zijn kunstenaarschap en is door mij thans nog moeilijk te voorspellen. Ook mag niet alles van zijn hand gezien worden als een de calligrafie nabij komen de uiting. Wél is het zo, dat hij er aan hechtte zoveel mogelijk zaken in zwart en wit te laten zien, omdat hij als doel be schouwt het zich uiten met een minimum aan middelen, gelijk die calligrafen dat doen. Bob Buys Het comité van Amsterdamse taxichauf feurs, dat gevormd is op 24 december, toen de tariefsverhoging van 10 percent werd ingevoerd, heeft zich opnieuw in een brief tot de wethouder van het vervoerswezen gewend. In dit schrijven werd gezegd, dat drie weken na de inwerkingtreding van het nieuwe tarief gebleken is, dat de chauffeurs een inkomstenverlaging heb ben gekregen van negen tot tien gulden per week. „Bij het huidige hoge levenspeil en de nog steeds stijgende prijzen voor enkele levensmiddelen ontstaat in de meeste ge zinnen een sociale noodtoestand. Wij ver zoeken dan ook beleefd maar dringend: a. Deze toepassing van de tariefsverhoging zoals nu geschiedt onmiddellijk te aoen beëindigen; b. zo lang als de tariefswijzi ging, zoals nu toegepast, blijft bestaan de ondernemers te verplichten een extra wekelijkse toeslag van vijf gulden aan de chauffeur uit te keren. Bij toespitsing "sn deze situatie vreest het comité niet in staat te zijn om de rust in het bedrijf te hand haven", aldus de brief. Endemie Nee. Niet epidemisch. Endemisch. Da's een groot verschil. Wat dat verschil is, weet ik ook niet, maar het i s een verschil, neem dat gerust van mij aan. Goed. Endemisch dan. Dat was mijn griep. En ik zeg maar, als je zo voor het een en ander in het leven open staat kun je altijd wat leren. Van alles. Oók van de griep. Ik wel tenminste. Het gaat zó. Je hebt geen trek meer in de rokerij. De koffie smaakt niet meer en je gaat je wassen met uitsluitend warm water. Van koud water krijg je kippevel. Geef dan alle weerstand op, volg de weg van de minste dito en kruip d'r in. „On der-de-wol" geblazen. Een warme kruik en schrijf dan met een gerust hart veertien dagen af. Als je dan een dokter laat komen (wat ie met die drukte helemaal niet prettig vindt), je gaat aspirine slikken of, wat je broer je aanraadde, neofimine (man, dat is zo prima) of kouwe voet-omslagen, probeer alles, het kan geen kwaad maar geen goed ook. Doé je al die dingen niet, dan blijf je veertien dagen onbruikbaar voor dagelijkse beslommeringen of vreugden, doe je die dingen wéldan duurt het zelve twee weken Wat wel uitstékend is, da's een grokkie van 't een of 't ander. Het één is net zo goed als het ander, als het maar lekker is. Het verzoent je in ieder geval met je toe- stand.Dat wil nou allemaal niet zeggen dat je door die griep bepaald „alcoholist" wordt. Geen sprake van. Maar mijn hond zoekt, als-ie niet lekker is, ook een bepaald soort gras op, waar-ie anders niet naar taalt. Dan is er nog een ontdekking die ik deed. Lezen, 't Gaat moeilijk. Ik probeerde het met Sherlock Holmes. Als ik een blad zij gelezen had en ik „leunde" klassiek vermoeid „achterover in de kussens", dan zag ik de tekst zó terug: Holmes vol komen vertrouwen.geestdriftig beoefe naar der muziek. vertrouwen volkomen Watson. op onze korte rit door het graafschapTilbury. Tuttut zei Hol mes. Een vriend komt op de rand, van je bed, zitten. „Mot je nou es lezen, je hebt nou de rust en de tijd. En je leest: .diepte-psychologie. dit stadium het kwaad.... collectieve schuld.... ascaertisch-heroïsche levens houding. nauwkeurig geformuleerd. nihilistische reactie is een radicalisering Dan komt er wel een verlossende snurk en ook deze dag kan je afschrijven. Maar nu. moet je opletten. De grote les: Daar komt er één met een boek over mo derne dinges.... platen.... kleuren.. grillige figuren. je neemt temperatuur op.... 38,9.... je ne,emt een slokkie van je grokkie. je zucht. „Kijk es.moet je dit zien.zegt je vrouw, „ik moet je zeggen, man, ik be grijp er maar niets van, met de beste wil van de wereld niet. Een litho van Escher Relativiteitalles op zijn kop.lopen en zitten dwars tegen de muren op venster in de vloer.... Hier Picasso.... „Meisje aan het strand!" D'r neus naast d'r navel. het hoofdje zo groot als een kof fieboon. d'r. néé. ik snap niet. Maar ik zag het. Ik leunde weer terug in de kussens met dat meisje aan het strand van Picasso.in m'n armen.wat een beeldje.... Alles zat recht, alles op zijn plaats.... neus.... oortjes.... lijfje.... Ook dit heb ik geleerd. Die moderne tentoonstellingen ga ik weer bezoeken. maar ik weet nu wanneer ik dat doen moet, ook de moderne dichters lezen.Alleen als ik een temperatuur heb van 38,9.... minstens.' Er gaat een nieuwe wereld voor me open. Jan van Ees OOCOOOCOOOOCOCOOOOC)OOOOOaxXXXXXX:00(XXXXlOOCOOOOOOOOC)OOOC HAMBURG, (DPA) Ambtenaren van het Hamburgse stadhuis sloeg i maandag de schrik om het hart, toen zij voor de deur van de burgemeesters kamer twee met karabijnen gewapen de, gehelmde militairen zagen staan. Men vreesde een tweede „Köpenick- affaire" maar het bleek dat generaal Speidel, bevelhebber van de NAVO- strijdkrachten in Midden-Europa, op bezoek was bij de burgemeester en de senaat. Zijn escorte was, zonder zich aan het eeuwenoude protocol van de Hanzestad te storen, met hem het stad huis binnengekomen. Bij de burge meester werd het militaire geleide een I halt toegeroepen door een onverzet telijke secretaresse, die de Hamburgse rechten verdedigde en hen niet binnen liet. Zij betrokken daarop de wacht bij de deur. Bij de ontvangst van Speidel spraken de senatoren hun verbazing uit over het militaire vertoon en zij gaven hun hoge gast de verzekering, dat hij niet j het minste gevaar liep. Voor de ont vangst voorbij was, waren de soldaten uit het gebouw verdwenen, maar de opwinding in het stadhuis duurde nog f uren. Tijdens wereldtentoonstelling De Automobile Association, een Britse automobilisten-organisatie, zal in juli, augustus en september een contingent Britse wegenwachtèrs met hun voertuigen naar het vasteland van Europa sturen. In hun zwart-gele uniformen zullen zij deel uitmaken van een internationale wegen wacht van acht Europese landen, die in samenwerking met „Touring-Secours" de Belgische wegenwacht, op de wegen zal patrouilleren om assistentie te verlenen aan de duizenden automobilisten uit de ge hele wereld, die naar verwachting de ten toonstelling in Brussel zullen bezoeken. Ambtsaanvaarding dr. C. G. Egeler. Maandagmiddag 27 januari zal dr. C. G. Egeler, benoemd tot gewoon hoogleraar in de algemene geologie aan de Gemeente lijke Universiteit van Amsterdam, zijn ambt openlijk aanvaarden met het uitspre ken van een rede in de aula der universi teit. Dr. Egeler maakte in 1952 deel uit van de Andes expeditie.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 5