Oxystaalfabriek en elektrolytische vertinnerij naderen voltooiing Titelhouder Roozenburg won van Jurcka Gehandicapte militairen speelden zit-volleybal Visserij- varia IJ mond-agenda Hoogovens maken straks 25.000 ton staal per maand en 100.000 ton blik per jaar 1L - '«I DINSDAG 21 JANUARI 1958 5 OPNIEUW GROOTSE UITBREIDINGEN Aangename verrassing bij „Kunst en Vriendschap" Parkeren in Moskou Eenheid tussen prot. chr. groeperingen kan nog worden bereikt mm OM DE NATIONALE DAMTITEL „Godsdienst in Duitsland" Velsens raadsbesluit vernietigd Kroon was het niet eens met salarisverhogingen Velsenaren vertelden iets over hun stad Jaaroverzicht Kinderkerk „IJrtiuiden-Oost" Verleden en toekomst te gast bij de P.v.d.A. HET JAAR 1958, nauwelijks begonnen met de inbedr\jfstelling van de nieuwe Hoogoven IV, heeft voor de K.N.H.S. nog meer grootse uitbreidingen in het vat: de oxystaalfabriek, die met behulp van zuurstofinjecties en dank zij andere verfijningen in het bedrijf de staalproduktie van het Hoogovenbedryf zal kunnen opvoeren tot 25.000 ton staal per maand Nadat in de uiterste noordwesthoek van het Hoog ovenfabrieksterrein het duin gedeeltelijk was afgegraven, kon hier in juli 1956 de bouw van de geheel vrijstaande oxystaalfabriek beginnen. Het „hart" van de oxystaal fabriek wordt gevormd door twee converters: grote peervormige stalen vaten, die beurtelings ongeveer 10 dagen in produktie zullen zij n. Een converter wordt gevuld met vloei baar ruwijzer en schrot. Na het laden wordt door een lange pijp vrijwel zuivere zuurstof met kracht op het bad geblazen. Het resultaat van dit blazen met een zuurstofstraal is, dat de „bijmengselen" uit het ruwijzer, zoals koolstof, silicium, Man gaan en fosfor verbranden. De verbran dingsresten vormen met de in de converter gebrachte kalk en walsoxyde de slak. Afgieten Na ongeveer 20 tot 30 minuten zuurstof blazen zijn de ongewenste stoffen voldoen de verwijderd en is het ruwijzer veranderd in staal van de gewenste samenstelling. Door de converter te kantelen wordt eerst de slak uitgegoten en daarna het staal. Het gieten van de blokken verloopt verder op dezelfde manier als in de martinstaal fabriek. De „bemanning" van de oxystaalfabriek is vrijwel geheel gerecruteerd uit het per soneel van de martinstaalfabriek. Een deel heeft enkele maanden in een Oostenrijkse oxystaalfabriek gewerkt, om zo goed mo- „Verdachte ontkent" Wanneer er van een aangename verras sing moet worden gesproken, dan is dit ongetwijfeld nu het geval bij het formu leren van een oordeel over de zaterdag door de toneelvereniging „Kunst en Vriend schap" in het Patronaatsgebouw in IJmui- den gegeven voorstelling. En dit geldt dan in het bijzonder voor het gespeelde stuk, de thriller „Verdachte ontkent", onder het pseudoniem Ph. L. Cloack geschreven door de Haarlemse amateurtoneelspeler Henk Pollack. Want het is door dit stuk gebleken, dat hij zich in de praktijk voldoende er varing verwierf om de wetten van het toneel te leren kennen en bovendien over de talenten beschikt deze kennis in een zeer speelbaar stuk onder te brengen. Het resultaat is dan. de bovengenoemde thriller geweest, waarvoor de schrijver de draden der intrige stevig genoeg in handen hield om de in dit genre gebruikelijke effecten te bereiken zonder de grenzen der logica al te nadrukkelijk te overschrijden. De ontkennende verdachte van de titel is de oud-Koreastrijder Jimmy Dawson, die bij zijn thuiskomst van het front moet ervaren, dat hij enige jaren geleden op de verlieslijst stond vermeld, zodat zijn bruid Patricia inmiddels mrs. Morton is gewor den, de echtgenote van een vermaarde strafpleiter. Jimmy arrangeert nog een maal een bijeenkomst met haar, die in het geheim plaats vindt in de flat van zijn vriend Edward Miller. Doch William Mor ton blijkt lont te hebben geroken en arri veert eveneens in deze kamers, op het moment dat Patricia en Jimmy de flat echter reeds hebben verlaten. Het komt tussen Morton en Miller tot een hand gemeen, waarvan de laatste het slachtoffer wordt. Moord dus, waarbij de politie eerst vergeefs een spoor van de dader tracht te ontdekken. Morton stelt echter alles in het werk om Jimmy Dawson als de moorde naar te laten arresteren, waarbij hij er niet voor terugschrikt op bijzonder geraffi neerde wijze een val voor hem op te zet ten, zelfs wanneer hij hierdoor genood zaakt is een tweede moord voor zijn ver antwoording te nemen. Het ziet er dan ook naar uit dat Jimmy de galg niet zal kunnen ontkomen, wanneer de vasthouden de inspecteur Thomson niet van zijn on schuld overtuigd was geweest en de ge wetenloze advocaat zoals het in een goede thriller behoort letterlijk op het nippertje van de handboeien weet te voor zien. Dit sensationele slot werd dan de climax van een stuk, dat ook daarvoor reeds diverse boeiende tafereeltjes had ge kend. Het is daarom enigszins eigenaardig, dat de toneelverenigingen in de IJmond dit stuk niet eerder hebben ontdekt, zodat het hier pas drie jaar na de voltooiing voor hèt eerst is opgevoerd. En even zonderling is het dat Pollack, die ongetwijfeld in staat is dankbare speelstukken voor onze amateurs te schrijven, sindsdien evenmin iets van zich in manuscriptvorm heeft la ten horen. In ieder geval heeft „Kunst en Vriend schap" er onder regie varf de heer H. van Dokkum een boeiende opvoering van ge geven, die een algehele revanche bleek ten opzichte van de zwakke seizoensopening met de onmogelijke „Baby-baron". Er kun nen dan ook enige waarlijk uitstekend ge speelde rollen worden vermeld: In de eer ste plaats B. Spanjaard als de van moord verdachte Jimmy Dawson, die reeds met een goede inzet begon om daarna zijn spel met een nerveuze geladenheid tot een cli max op te voeren. Ook E. Gravenmaker bevond zich in de voorste gelederen door de rustige en natuurlijke trant, waarmee hij de gebruikelijke verhoren wist te lei den. Verder verdienen de dames G. Klaas- sen, A. Bontenbal en F. Zwierstra nog te worden vermeld, respectievelijk voor haar sympathieke Patricia, de geestig getypeer de werkster en de hartelijke moeder. Wat de vertolking van William Morton betreft hadden wij de voorkeur gegeven aan enige beperking. Zowel de regisseur 'als G. Leeuw zijn er de oorzaak van geweest, dat deze rol te veel als marqué werd gespeeld, de onvervalste schurk uit het melo-drama. Tenslotte is deze man toch van een zekere educatie en werd hij moordenaar bij toe val, zodat hij met een beschaafder allure wellicht een plausibeler gestalte zou heb ben verkregen. Jan van Dam gelijk met het nieuwe vak vertrouwd te raken. De eerste lading oxystaal zal in de twee de helft van januari worden getapt. In de loop van dit jaar zal men de produktie opvoeren tot c.a. 25.000 ton staal per maand. Elektrolytische vertinnerij De elektrolytische vertinnerij is geen vrijstaande fabriek, maar is tegen de af werkhal van de koudbandwalserij en de bliksorteerhal aangebouwd. Bij de bouw van Breedband in de jaren na 1950 was al rekening gehouden met een toekomstige elektrolytische vertinnerij. De vertinningsbaan die thans gebouwd is, heeft een lengte van 120 meter, d.w.z. P/a maal zo lang als bij de eerste plannen was gedacht. Sedert 1953 wordt bij Breedband het dompelvertinnen toegepast. Hierbij worden platen blik (staal met een dikte van 0,5 mm. of dunner) ondergedompeld in een bad met gesmolten tin, waarbij er een dun laagje tin van c.a. 0,002 mm op de platen achterblijft. Door het elektrolytisch vertinnen is het mogelijk nog veel dunnere tinlagen („dikte" van 0,0004 tot 0,0016 mm) aan te brengen, die toch in vele gevallen voldoende bescherming aan het staal bie den. Het laagje tin wordt in dit geval door een elektrische stroom op het staal neer geslagen De installatie voor het elektrolytisch vertinnen bestaat uit één lange vertin ningsbaan, waar doorheen een doorlopende band wordt geleid. Vóór het eigenlijke vertinnen kan beginnen, wordt de band eerst grondig gereinigd, gebeitst, gewassen en geborsteld. In zes achter elkaar geplaat ste vertinningsbakken wordt door de elek trische stroom tin neergeslagen op de band die met een snelheid van 14 km per uur de bakken doorloopt. De band komt met een mat oppervlak uit de vertinningsbakken. Door hem in een opsmeltoven tot aan het smeltpunt van tin te verwarmen, krijgt hij een glanzend uiterlijk. Na een scheikundige nabehande ling wordt de band geolied en tenslotte in platen van 46 tot 100 cm lengte geknipt, waarna de platen machinaal worden gesor teerd in verschillende kwaliteiten. Meer dan 100.000 ton De acht tinpotten van de dompelvertin- nerij hebben met elkaar een produktie- capaciteit van 70.000 ton per jaar. Met de elektrolytische vertinningsbaan hoopt men op den duur een jaarproduktie van meer dan 100.000 ton te kunnen maken. Het personeel dat in de elektrolytische vertinnerij de voornaamste functies be kleedt. heeft vooraf een cursus gevolgd en heeft in het voorjaar van 1957 een prak tische opleiding in Amerika gekregen. Op 20 januari wordt de band in de in stallatie gebracht; er wordt dan nog niet vertind en de band komt aan het eind dus precies zo uit de baan als hij er in is ge gaan, maar men heeft gelegenheid de ver schillende onderdelen te beproeven. Met de fabricage van elektrolytisch vertind blik hoopt men op 1 februari een begin te kun nen maken. Stijgende vraag Hoogoven IV, de oxystaalfabriek en de elektrolytische vertinnerij vormen, hoe sterk ze ook uiteenlopen, drie belangrijke schgkels in een sterk samenhangende keten van grote uitbreidingen. Naar de produkten van Breedband heeft steeds een zo grote vraag bestaan, dat er de laatste drie jaren voortdurend een tekort aan staal was. Ter dekking van dit tekort werden in de afgelopen jaren be langrijke hoeveelheden staal aangekocht. Omdat de behoefte aan staal door de elektrolytische vertinnerij en door uitbrei ding van Walserij-West nog zal toenemen Het Russische weekblad Ogonek geeft deze „oplossing" voor het parkeer- vraagstuk in Moskou, waar slechts weinigen van de honderdduizend auto bezitters over een garage beschikken. Sommigen behelpen zich met een af dakje of parkeren bij een lantaarn paal. Dat betekent veel ongerief. Tij dens de strenge winter moet elke avond de radiateur geledigd worden en elke morgen is het starten een pro bleem. Vele Russische auto's, zoals de Pobeda, de Moskovitsj en zelfs de Zim moeten daarom nog aangeslingerd kunnen worden. en het niet altijd mogelijk is voldoende „vreemd" staal te kopen, werd het besluit genomen de eigen staalproduktie op te voe ren van 700.000 tot ruim 1.100.000 ton staal per jaar. Deze uitbreiding van de staalproduktie o.a. door de bouw van de oxystaal fabriek zal het mogelijk maken de sterk toegenomen „staalhonger" van de walse- rijen te stillen. Maar uitbreiding van de staalproduktie betekent een grotere vraag naar1 ruwijzer en schrot voor de staalfabrieken. En daar voor de oxystaalfabriek ruwijzer de voor naamste grondstof is, besloot men door de bouw van de vierde hoogoven de ruwijzer - produktie te brengen op ruim 1.000.000 ton per jaar, om aan de gestegen behoefte te kunnen voldoen. De eerste Franse olietrein uit de Sahara rijdt door een woest landschap naar de havenstad Philippevüle, vanwaar het transport verder gaat naar Franse havens. De bruisende activiteit, waar mee de Fransen enige belangrijke vond sten in dit woestijngebied hebben be groet, toont ook hun vastbeslotenheid om een voet aan de grond te houden in Noord-Afrika. Vrijdagavond heeft de Velsense afdeling van Arjos, „Willem van Oranje" een ver gadering gehouden, die een enigszins bij zonder karakter droeg. Het thema van deze avond was „Protestantse verdeeldheid in de politiek", zodat het voor de leden bij zonder prettig was, dat dé voorzitter in zijn openingswoord enige vrienden van het Ge reformeerd Politiek Verbond en de Chris telijk Historische Jongerengroep te Velsen welkom mocht heten. Nadat een der Arjosleden, mejuffrouw Dusseljee, een inleiding had gehouden over het reeds genoemde onderwerp, werd een forum geïnstalleerd uit vertegenwoordi ger der drie aanwezige protestantse par tijen. De historie der drie partijen werd in het kort weergegeven, waarna de vraag of eenheid mogelijk is, aan bod kwam. Het antwoord hierop werd door verscheidene partijen ontkennend beantwoord. In het al gemeen zag men veel heil in nauw contact tussen de politieke groeperingen onderling. Vooral de verschillen, die zijn ontstaan sedert de splitsing CHAR, die op een machtgeschil berustte, kunnen niet zon der meer uit de weg worden geruimd. „De eenheid", zo formuleerde de forum president G. de Boer zijn slotconclusie, „is gewenst, doch we moeten niets forceren. Het zal een langdurig groeiproces worden, waarin we steeds dichter tot elkaar moe ten komen". In een kort slotwoord sprak voorzitter H. de Boer er zijn vreugde over uit, dat de bijeenkomst in een zo vriend schappelijke sfeer en op zo'n prettige wijze had kunnen plaatsvinden. In Utrecht is met 15 sterke damspelers, afkomstig uit alle provincies, de jaarlijkse wedstrijd om het damkampioenschap van Nederland begonnen. De titelhouder Wim Roozenburg, een broer van Piet Roozen burg, won zijn eerste partij tegen Jurcka en was de tweede ronde vrij. Keiler, An- sems, ir. Van Dijk, v. d. Sluis,Eddink en Huisman vormen na de eerste twee ronden de kopgroep. Dukel speelde remise tegen Wim v. d. Sluis en verloor van de Noord hollandse kampioen J. H. Ansems. De uitslagen luidden: Eerste ronde: Bomv. d. Sluis 02 DrenthEddink 02; KeilerHuisman 11; BoerVan Dijk 02; Jurcka—-Roo zenburg 02; DukelAnsems 02; De KluiverAnderson 11. Tweede ronde: v. d. SluisDukel 11; De VriesJurcka 11; BomBoer 11; DrenthKeiler 02; ir. Van DijkAn. sems 11: HuismanAnderson 20; Ed dinkKluiver 11. De stand na de tweede ronde luidt: Kei ler, Ansems, ir. Van Dijk, v. d. Sluis, Ed dink en Huisman (3 punten); Roozenburg (2 p. uit 1 partij); Kluiver (2), Dukel, Bom, Boer, De Vries, Jurcka (allen 1 p.) en tenslotte Drenth met nul punten. Verreweg de langste partij uit de eerste ronde was de strijd tussen de Noordhol landse titelhouder J. H. Ansems en B. Dukel. Met aanvankelijk nadeel wist Dukel een eindspel na 80 zetten te bereiken. (Ansems twee dammen en twee stukken tegen Dukel, dam en twee stukken). Beide schijven van de IJmuidenaren waren ver naar voren opgesteld. Het eindspel was dan ook een standaard-remise. Maar na 6 uur spelen en na 80 zetten liep Dukel in een geestig valletje en verloor. In de partij tegen Wim v. d. Sluis ging de strijd echter gelijk op. Dukel kon in het middenspel een aardige combinatie opzetten. Het eindspel hield daarentegen niet meer dan remise in. Keiler wist weer in geheel oude stijl met prachtig opbouwend werk in een prachtige partij van de Drentse kampioen Drenth te winnen. Ook tegen Huisman was zijn stra tegie weer uitstekend. Wij zien Keller in deze vorm opnieuw als een der meest serieuze kandidaten voor de titel. Op zich zelf al een prestatie van deze grootmeester Donderdagavond spreekt in de Pniel Kapel, Pastorieweg, dr. Rössler uit Wup- perthal. Het onderwerp waarover gespro ken zal worden is: „De ontwikkeling van het godsdienstige leven in het tegenwoor dige Duitsland". Op dinsdag 23 april van het vorige jaar heeft Velsens gemeenteraad na ampele dis cussie besloten om de wille van de eerlijk heid dè salarisverordeningen voor het lage re personeel der gemeente Velsen en de 6°/o verhoging voor politie en onderwijzers in tegenspraak met de ministeriële verorde ning beide met terugwerkende kracht te laten gelden tot 1 juli 1956. Tijdens de de batten bleek, dat er in het college een één mans minderheid was de voorzitter, bur gemeester mr. M. M. Kwint, die deze han delwijze aanvechtbaar achtte maar dat de rest van B. en W. en de gehele raad het risico aandurfden. Thans is echter een beschikking van de Kroon verschenen, waarbij het betrokken raadsbesluit wordt vernietigd. Nadat het gemeentebestuur van Velsen vorig jaar ter gelegenheid van het 100- jarig bestaan van Bergisch Gladbach een bezoek aan deze stad had gebracht, ont ving het gemeentebestuur in de zomen van 1957 een verzoek van de directeur van de Volkshochschule van dat plaatsje om be middeling te verlenen teneinde iemand een inleiding te laten houden over het leven en werken in Velsen als industriestad. Het gemeentebestuur gaf dit verzoek door aan de Velser Gemeenschap, die zich bereid verklaarde, dat te doen. Zo vertrokken dinsdag 14 januari drie leden van het dagelijks bestuur, en wel de heren J. van Os van de Abeelen, voorzitter, ds. J. A. Tiemens, gereformeerd predikant en vice-voorzitter en H. Voorzanger bedrijfs arts en bestuurslid met wethouder C. P. J. Maas namens het gemeentebestuur van Velsen, naar Bergisch Gladbach, waar zij s avonds op hartelijke wijze werden ont vangen door de directeur van de Volks hochschule, Herr Kranzhof en de burge meester met de stadsdirektor de heer Wa- chendorf en dr. Kentenich. De bijeenkomst was op grote fleurige aanplakbiljetten tot ver in de omtrek van Bergisch-Gladbach aangekondigd als een „Deutsch-hollandischer Abend". Na een hartelijke begroeting door de directeur werd de avond geopend met enkele ge dichten van Guido Gezelle en muziek van Brahms. De heêr P. van Os van de Abeelen hield daarna een inleiding over de mens in de IJmond en het werk van de Velser Gemeenschap, terwijl de heer Voorzanger sprak over de taak van het bedrijf in een dergelijke groeiende woongemeenschap. Tot slot bracht wethouder Maas de groeten over van de gemeente Velsen en de .Vel ser Jeugd Centrale. Na afloop van de bijeenkomst vond een zeer geanimeerd gesprek plaats tussen lei dinggevende personen van Bergisch-Glad bach en de inleiders. Daaruit bleek over duidelijk hoe zeer dit contact op prijs werd gesteld en hoe het verlangen om iets te we ten te komen over andere volkeren in dit plaatsje leeft. De volgende dag werden nog enkele leerzame excursies gemaakt naar een papierfabriek, enige onderwijsinstel lingen en enige instellingen van sociaal- culturele aard. Overal werd de delegatie met enthousiasme ontvangen en rondgeleid. Woensdagavond is het gezelschap weer naar Velsen teruggegaan. Ongetwijfeld is met dit bezoek van de Velser Gemeenschap aan Bergisch-Gladbach, die drie partner steden kent, n.l. een Engels plaatsje Luton, een Belgische plaats Namerfen Velsen, een bijdrage geleverd tot het kweken van meer onderling begrip tussen de volkeren. Het ligt in de bedoeling om in de toekomst nog eens iets dergelijks op touw te zetten. Zeg niet, dat zit-volleybal een saaie sport is. En zeg het vooral niet in tegenwoordig heid van een van de leden van de Bond van Nederlandse bedrijven. Want zij zou den een vurig dispuut kunnen openen waarin zij met klem zouden betogen, dat zulks in genen dele het geval is. En is het ook niet waar. Want zaterdag middag mochten wij een heel spannend partijtje in de Willem de Zwijger-u.l.o. meemaken. Daar waren namelijk de zes tallen van Den Haag en Kennemerland „aangezeten" om even later een heftige strijd om de zo begeerde competitie-punten te ontketenen. Voor Ijet tweede jaar wordt een dergelijke competitie met veel animo gevoerd. Trainer T. van der Scheer zorgt er dank zij een intensieve training voor, dat zijn mannen geen slecht figuur slaan, Mede dank zij hem slaagden de Kennemers er in om een alleszins verdiende oyerwin- nnng op de Hagenaars te bevechten. Een overwinning, die zij beslist niet cadeau kregen. Hoewel alle Kennemers met inzet van al hun krachten voor de overwinning vochten, is het zeker niet onverdiend als wij aanvoerder Rooyers als uitblinker noemen. De zege was voor een belangrijk deel aan hem te danken. Dat kwam- voor namelijk door de harde en zuivere smashes, waarop hij de „Hagenezen" tracteerde. Smashes, die keer op keer grote verwar ring in de Haagse gelederen stichtten. In de eerste set hadden de Kennemers een licht overwicht, hetgeen resulteerde in de eindstand 15-9. In de tweede set leek het er aanvankelijk op, dat de Hagenaars De voorzitter van de Kinderkerk „IJmui den-Oost", de heer J. J. J. Jansen, heeft onlangs tijdens de in de Goede Herderkerk gehouden jaarvergadering enige gebeurte nissen uit de laatste vier jaren van zijn voorzitterschap de revue laten passeren. Omdat wisselingen in de leiding het werk ten goede kunnen komen, heeft de heer Jansen zijn functie voor het komende jaar ter beschikking gesteld. De heer Jansen memoreerde vooral de uitbreiding van de evangelisatie-arbeid door de ingebruik neming van de Theo Thijssenschool, die nu door vele kinderen uit de omgeving wordt bezocht en in een dringende behoefte'blij kt te voorzien. Mede door deze uitbreiding kon in mei 1957 het veertigjarige jubileum met dubbele dankbaarheid worden gevierd. Het instellen van een assistenten-bestuur met eigen ledenvergaderingen en verschil lende eigen taken, bleek ook een groot succes te zijn geworden. Dit bleek voorna melijk uit de grote activiteiten, die zij bij de voorbereidingen van het kerstfeest ont plooiden. Vervolgens releveerde de voor zitter de samenvoeging met de hervormde gemeente in januari van het vorige jaar en de spontane medewerking, die hij bij vele gelegenheden heeft ondervonden van pre dikanten, kerkeraad, kerkvoogdij, koster G. Koudijs en vele anderen. De voorzitter be sloot zijn betoog met de hoop uit te spre ken, dat ook 1958 een gezegend jaar voor het werk onder de jeugd mag zijn. De bestuursverkiezing bracht enige wij zigingen te weeg, daar mevr. T. v. Dorp en de heren J. Kerkhoven en J. J. J. Jansen zich niet meer herkiesbaar stelden. Het bestuur wordt nu gevormd door J. Menzel, voorz., G. v. d. Duin, vice-voorz., mej. R. de Heer, secr., mej. R. de Blois, penn. Omdat tijdens het kerstfeest de heer N. v. d. Zwan, na 33 jaar Kinderkerk-arbeid, wegens hoge leeftijd het werk moest beëindigen, werd besloten hem het ere-lidmaatschap aan te bieden. een grote overwinning zouden boeken. Bin nen zeer korte tijd stonden zij reeds met 7-0 voor. Dat lieten de Kennemers niet op zich zittpn en de Hagenaars werden, in de verdediging gedrukt. Tenslotte slaagden de Kennemers er dan ook in om ook deze set in hun voordeel te beslissen (15-12). De trainer van de Kennemers kent de kneepjes van het zit-volleybal en weet precies op welke wijze hij zijn mannen in de beste conditie kan brengen. Hij heeft dan ook de nodige ervaring op kunnen doen in het militaire herstellings- en trai ningskamp „Aardenburg". Thans is hij leraar m.o. in Haarlem. Dit is echter niet de enige sport die de gehandicapte ex-militairen bedrijven. Er bestaat voor hen nog ruimschoots gelegen heid om de kunst van het zwemmen, tafel tennis en badminton machtig te worden En dat allemaal voor vijfentwintig cent per week. De afdeling Kennemerland bezit thans vijftien spelende leden. En daar kun nen er nog best was bij. Ten overvloede zij opgemerkt, dat ook gehandicapte bur gers lid kunnen worden. Zij zullen met veel enthousiasme worden begroet en zullen zich beslist wel gauw thuis voelen in de kleine Kennemer gemeenschap. Zij kunnen zich opgeven bij de heer P. J. Hoogeveen, Oostertuinen 26 in Beverwijk. Hij vervult namelijk in de Bond van Nederlandse Mili taire Oorlogsslachtoffers de belangrijke functie van sportcommissaris van Noord holland. Prijzen van gisteren Heilbot 2.702.10, gr. tong 3.202.80, grm. tong 3.102.70, kim. tong 3.152.65, kl. tong I 2.90—2.40, kl. tong II 2.70—2.10, tarbot I 3.502.70, zalm 6.50, alles per kg. Tarbot IV 7242, gr. griet 58, kl. griet 53, schartong 5849, gr. schol 2115, grm. schol 2418, kim. schol 4520, kl. schol I 44—21, kl. schol II 36—17, schar 36—20, bot 9.508, v. haring 20.8015.60, ma kreel 3635, gr schelvis 5742, grm. schelvis 4738, kim. schelvis 5036, kl. schelvis I 4635, kl. schelvis II 4226, wijting 4121, gr. gul 51—36, mid gul 40 31, kl. gul 3227, kl. haai 2826, ham 9856, poontjes 41, kl. koolvis zw. 3526, kl. koolvis wit 46, alles per 50 kg. Gr. kabeljauw 248120, gr. koolvis zw. 9082, gr. koolvis wit 124120, gr. leng 102, alles per 125 kg. Aanvoer 925 kisten tong en tarbot, 2 heilbot, 19 griet, 3 tongschar en schartong, 2985 schol, 100 schar, 240 bot, 2858 haring, 13 makreel, 1075 schelvis, 235 wijting, 315 kabeljauw en gul, 5 leng, 3 haai, 7 ham, 2 poon, 50 koolvis, 33 diversen, totaal 8870 kisten. Besommingen R.O. 46 Claesje f 18.920, IJm. 18 Ariadne f25.000, IJm. 32 Elie f32.600, KW. 135 f7910, 20 f8400, 127 f6640, 46 f4750, 7 f 7660, 39 f8980, 45 f4710, 166 f 1050, 73 f7700, 155 f4360, 135 f2510, 114 f4200, 17 f1510, 107 f4700, 51 f 1150, 169 f 1260, 26 f4730, 108 f3560, 28 f4350, RO. 2 f2150, IJm. 204 f5420, KW. 126 f3920, KW. 104 f970, 162 f4170, 161 f4030, 52 f4790, 19 f3920, 69 f4580, 91 f2130, 105 f4480, 88 f2290, 96 f2590, 30 f3470, 210 f3430, 33 f4440 34 f3400, 27 f1270, 93 f6150, 133 f4500, 58 f4120, 31 f 1460, 160 f770, 57 f1440, 12 4270, IJm. 54 f4480, 209 f7930, 221 f5920, 208 f2180, 22 f5370, 52 f4170, 30 f 980 4 f4840, UK. 3 f 10.033, W.R. 25 f5090, 49 f2210, 88 f1190, T.X. 14 f2290, Am. 16 f4350, 17 f 1760, 18 f 1400, 26 f4830, H.D. 125 f 4720, B.U. 33 f3790. om op circa 52-jarige leeftijd nog zo goed te kunnen dammen. Het komend weekeinde wordt de wed strijd voortgezet. Voorts zij nog vermeld, dat Dukel zaterdag tegen de Zuidhollandse kampioen De Vries speelt en zondag tegen J. M. Bom. In het Hervormde Jeugdgebouw hield de Partij van de Arbeid, afdeling Santpoort, haar wel enigszins verlate jaarwisselings bijeenkomst. De avond werd geopend door de heer M. van Veen jr., die in dit openingswoord van de gelegenheid gebruik maakte zijn verwondering ten opzichte van de oprich ting der Pacifistische Socialistische Partij en zijn afkeuring ten aanzien van een door deze partij afgelegde verklaring uit te spreken. Hierna hield de heer M. van Veen Sr., burgemeester van Enschedé, een korte nieuwjaarstoespraak. Hij wees er o.m. op, hoe dank zij het werk van de S.D.A.P. en later van de Partij van de Arbeid om het bezit van deze laatste groepering wor den we in het buitenland benijd, aldus spr. tal van sociale voorzieningen zijn tot stand gekomen, die het leven van de mensen geruster, beter en aangenamer heb ben gemaakt. Verscheidene van deze voor zieningen kwamen tot stand na de tweede wereldoorlog, in een deel van deze na oorlogse periode dus, toen ons land er financieel heel wat slechter voorstond dan vóór deze oorlog. En toen kon het niet, heette het, wanneer van onze zijde, aldus de heer Van Veen, soortgelijke voorstellen werden gedaan. Hij eindigde tenslotte met er op te wijzen dat alle arbeid in de partij verricht, hoe gering deze in veler oog misschien ook mag lijken, medewerkt aan een betere en recht vaardiger maatschappij. Aan de hand van door de heer C. Meyer op het doek gebrachte lantaarnplaatjes vertelde de heer G. J. Bremerkamp tal van interessante bijzonderheden over het „Sant poort zoals het vroeger was." Uit het feit, dat de causerie met grote aandacht werd gevolgd en de voorzitter toestond, dat de heer Bremerkamp de hem toegemeten tijd aanmerkelijk overschreed, mag gevoeglijk worden geconcludeerd, dat de voordracht in de smaak was gevallen. Wethouder R. Verbeek vertelde hierna, hoe het nieuwe Santpoort er in de toe komst zou uitzien. Hij verduidelijkte het gesproken woord door situatie-tekeningen op het witte doek. Ook zijn boeiende cau serie had de grootste aandachtt van de aanwezigen. Een ieder kwam tot de over tuiging, al betreurde menigeen het dat er tal van huizen zouden moeten worden afgebroken en tuinen en aardige plekjes, waaraan men gehecht was, zouden moeten verdwijnen dat het gemeentebestuur in derdaad ook oog had voor de verfraaaiing van dit deel der gemeente. En de sport liefhebbers onder de aanwezigen deed het bepaald goed uit de mond van de wet houder te mogen vernemen, dat Santpoort zeker ook zijn sportterreinen zou krijgen. Zij nog vermeld, dat „De Stem des Volks" onder leiding van Herman Aaftink zijn gewaardeerde vocale medewerking ver leende. VELSEN DINSDAG 21 JANUARI Thalia: „De slag om het vrouwenfort", 20 uur. Openbare Leeszaal en Bibliotheek: Fi liaal open van 19 tot 21 uur. Pieter Vermeulenmuseum: Geopend van 9.30 tot 12 en van 14 tót 16.30 uur, Cul tureel Gebouw IJmuiden. Alcoholics Anonymous: Spreekuur in de zaal aan de Abelenstraat van 20 uur af. Rex: N.Ph.O. geeft concert voor „Voor allen", 20 uur. WOENSDAG 22 JANUARI Thalia: „De slag om het vrouwenfort", 20 uur. Rex: Geen opgave ontvangen. Openbare Leeszaal en Bibliotheek: Ge opend van 10 tot 12.30, van 14.30 tot 17.30 en van 19 tot 21 uur; filiaal open van 14 tot 17 uur (jeugd). Pieter Vermeulenmuseum: Als dinsdag. Cultureel Gebouw: Lezing voor afdeling IJmuiden-W. van de N.C.V.B., 20 uur. Raadhuis: Spreekuur van wethouder C. P. J. Maas, sociale zaken, personeels aangelegenheden, schoolvoeding en kle ding, woningverdeling, 10 tot 12 uur. BEVERWIJK DINSDAG 21 JANUARI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „De 12 gezworenen". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Hij die sterven moet". Kennemer Theater, 20 uur: Maatschappij tot Nut v. h. Algemeen, lezing door de heer J. Lauxterman: „De man op de schimmel". 't Centrum, 2C uur: Toneelavond door „It lyts Frysk Toaniel". Café Hogerwerf, 20 uur: Jaarvergadering „De Reisduif". Openbare Leeszaal, Prinsessenlaan 17, geopend van 15-17 uur; lees- en studie- hoeken geopend van 15-17 en 18.30-20.30 uur. R.K. Leeszaal, uitleenbibliotheek geopend van 15-18 en 19-21 uur; lees- en studie zaal geopend van 10-13, 15-18 en 19- 21.30 uur; jeugdleeszaal geopend van 16-17.30 uur. Wijk aan Zee, filiaal r.k. leeszaal, Odulfstraat 12, geopend van 10-11 17-18 uur. WOENSDAG 22 JANUARI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: 12 gezworenen". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Glen Miller Story". K.S.A.-gebouw, 20 uur: Vergadering Ka- jotters. Kennemer Theater, 20 uur: Toneelavond voor St. Michaël. „Het portret van Aluois door „Alberdinck Thijm". Verenigingsgebouw Schans, 20 uur: Film avond Nederlands Bijbelgenootschap. Openbare Leeszaal, Prinsessenlaan 17, geopend van 15-17 uur; lees- en studie- hoeken geopend van 15-17.30 uur. Het Groene Huis, jeugdleeszaal en uit lening, geopend van 15.15-16.45 uur. R.K. Leeszaal, uitleenbibliotheek geopend van 10-13 uur; lees- en studiezaal ge opend van 10-13 en 15-18 uur; jeugd leeszaal geopend van 14-17 uur. St. en „De <0

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 7