Machinefabriek in Velsen-Noord hindert de omwonenden Vanmorgen in de vishal en op zee Sociaal Culturele Raad werd zonder veel moeite geboren IJmuidense zeeslepers zijn aan lange reizen begonnen Besluit B. en W. was de druppeldie de boordevolle emmer deed overlopen9i utter iedt 't este Tegenhanger van „Velser Gemeenschap" een feit DE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs 7 ft Burenvetevoor Raad van State „Full Speed" voor het eerst in zaalhandbalcompetitie „Schulpen" en „Meer- weiden" gaan samen feesten WOENSDAG en DONDERDAG MODERNE SLAGERIJ H. BUTTER KENNEMERLAAN 43-45 Initiatief van Beverwijkers bekroond Trouwe leden ABVA en „Mercurius" gehuldigd Steeds meer trekkers naar slot „Assumburg" Honden in harnassen „Noord-Holland" met drijvend eiland op weg naar Perzische Golf Bridgen in de IJmond Minder gunstig jaar van K.W.F. Velsen-Noord Ondanks alles heerst er toch tevredenheid Velsen streed tegen de gladheid Groet per haring De „Orontes" met 626 evacués in Rotterdam aangekomen Ontslagen in Nederland in verband met Indonesië Twee gewonden bij felle etagebrand te Rotterdam - m WÊ^ D 1 N fc> JJ A (j 21 JANUARI I?9 5 8 EEN AANTAL INWONERS van Velsen-Noord uit de omgeving van de Wijker- straatweg hebben anderhalf jaar geleden zoals gemeld bezwaren ingediend tegen een besluit van B. en W. om aan de machine- en constructiefabriek P. L. Hars- veld N.V. vergunning te verlenen voor het aanbrengen van enige werktuigen en machines. De omwonenden gingen eerst in verzet bij het kantongerecht en dienden later bezwaarschriften in bij de Kroon. Maandagmiddag diende deze zaak voor de Raad van State op het Binnenhof in Den Haag. Namens de appellanten voerde mr. J. W. Crefeld uit IJmuiden het woord. Hij memoreerde onder meer, dat het bedrijf van een kleine smederij is uitgegroeid tot een groot constructiebedrijf. „Een dergelijke expansie was destijds niet door de buren voorzien," zei hij en wees erop, dat er sinds 1946 zestien werktuigen zijn bij gekomen in de fabriek, die werden gedreven door twee machines met een gezamen lijk vermogen van 24 pk. Verscheidene machines waren er volgens mr. Crefeld „clandestien bijgeplaatst". „Daar zijn ambtenaren van de Hinder wet pas in 1955 achter gekomen," merkte hij op. Daarna is toch opnieuw vergunning tot verdere uitbreidingen door B. en W. verleend. „Dat was de druppel, die de toch al zo boordevolle emmer deed overlopen", merk te mr. Crefeld op. „Afgunst" De directeur van de machinefabriek kreeg vervolgens de gelegenheid om zijn standpunt uiteen te zetten. Hetgeen hij deed door erop te wijzen, dat het aan schaffen van nieuwe machines niet altijd hoeft te wijzen op uitbreidingen, maar ook noodzakelijk kan zijn als vervanging van oude machines. „Nieuwe machines garan deren juist minder lawaai", zo verdedigde hij zich. De heer Harsveld zei tot slot van zijn betoog, dat hij ervan overtuigd was, dat het een en ander voortvloeide uit de afgunst van de omwonenden. Burenvete De heer J. Vechter, die namens de ge meente Velsen het woord voerde, ontkende niet, dat de werkzaamheden in de machine fabriek ter plaatse hinder kunnen veroor zaken. Hij had open oog voor redelijke klachten, maar was van mening, dat het hier een burenvete betrof. Mr. Crefeld vroeg vernietiging van het gewraakte besluit van B. en W. Indien dat niet mogelijk zou zijn zou hij graag zien, dat een nieuwe vergunning werd verleend, waarin de volgende nieuwe bepalingen worden opgenomen: ten eerste, dat het open terrein achter de constructiewerk plaats als opslagplaats zal worden bestemd; ten tweede, dat met name het lassen bin nenshuis gebeurt. Bereid De heer Harsveld toonde zich in principe bereid om met dit laatste voorstel van mr. Crefeld akkoord te gaan. Men moest er echter volgens hem wel rekening mee hou den, dat het kan voorkomen, dat er soms werkzaamheden zijn, die niet in de werk- De Velser handbalvereniging „Full- Speed" is zondag voor de eerste maal uit gekomen in de zaalhandbalcompetitie. Als tegenstander fungeerde VVSB uit de af deling Leiden, die een 3-0 nederlaag kreeg te verwerken. Na een verkenning weder zijds was het Full-Speed die het initiatief in handen nam. Na 5 minuten gelukte het W. de Boer de score te openen. VVSB was niet ontmoedigd en zette enige aanvallen op maar door het prima spel van de achterhoede, in het bijzonder van doelver- dedigster C. van Beek, wist men onheil te voorkomen. Het spel kreeg toen een wis selend karakter en vlak voor de rust was het J. Orsel die met een hard schot de doelverdedigster van VVSB voor de twee de maal passeerde. Na rust was Full- Speed aanzienlijk sterker maar het duur de toch nog geruime tijd alvorens W. de Boer voor de derde maal de keeper kon passeren. Met deze stand kwam tevens het einde van deze sportief gespeelde wed strijd. De junioren, die eveneens voor de eerste maal in de zaalhandbalcompetitie speelden, konden het tegen ADO niet bol werken en verloren met 5-1. De uitslagen van de aspiranten luidden: IJmond I Full-Speed I 0-2; Leonidas IFull-Speed II 3-4; IJmond 4Full-Speed 3 4-1; IJmond 5—Full-Speed 3 1-1. Toen in 1945 de buurtvereniging „Schul pen" na de bevrijding haar oprichting be leefde en een grote vlucht nam, ontsproot daaruit in het voorjaar van 1948 de speel tuinvereniging „Schulpen", die als dochter afdeling de moeder glansrijk heeft over leefd, aangezien deze buurtvereniging, die bovendien het initiatief nam tot het stich ten van een overkoepelend orgaan der toenmalige vier buurtverenigingen in de Vereniging „Velsen-Noord Vooruit" enige jaren geleden werd ontbonden. In 1953 werd in de Meerweiden-omge- ving evenzeer de behoefte gevoeld om tot de oprichting van een speeltuinvereniging te komen, die dan ook onder gelijke naam ontstond en met „Schulpen" tot een zeer actieve en intensieve samenwerking kwam. Deze samenwerking is nog steeds van uitstekend gehalte en daarom ook gaan beide speeltuinverenigingen „Schulpen" en „de Meerweiden" respectievelijk hun twee de eri eerste lustrumfeest samen vieren, waartoe reeds de nodige voorbereidingen worden getroffen. Het ligt in het voornemen in april een feestmiddag voor de speeltuin jeugd te houden. Bovendien staat een groots opge zette feestavond voor de ouderen in het Kennemer Theater te Beverwijk op het programma. Voordat het zover is wordt door de samenwerkende speeltuinbesturen het nieuwe jaar begonnen met een kinder filmvoorstelling op zaterdag 25 januari des middags om twee en om vier uur. Weenink 2 tegen Pat Mat 4 In de bondscompetitie komt het tweede team van de Beverwijkse schaakclub „Weenink" woensdag tegen „Pat-Mat" 4 in de volgende opstelling uit: J. Muyen, .1. v. Verseveld, G. de Koter, C. Verduit, D. Duinmeyer, J. v. d. Does, A. Burgerhout, J. Meyer, H. Nijman en A. Schoenmaker en als reserve E. v. Nimwegen. plaats uitgevoerd künnen worden. Hij zeg de toe bij eventueel buitenwerk een schot te plaatsen, waardoor de hinderlijke uit straling van licht kan worden voorkomen. De Raad van State vroeg zich af, of het niet mogeljjk zou zijn om het bedrijf naar een geschikt industrie-terrein te verplaat sen. Volgens de gemeente Velsen kan zulks niet op korte termijn worden gerealiseerd. Dit kan slechts worden uitgevoerd bjj de verwezenlijking van 't streekplan IJmond- noord. ADVERTENTIE kim B 500 gram Varkenskarbonade169 LEKKER EN VLUG KLAAR 500 gram prima Gehakt5 m.'.'UTi»"'!*" jW 1 kg verse Varkenskluiven 45 5 hamburgers89 200 gram Metworsf als paling 59 200 gr. fijne Haagse leverworst 55 Sch. 27 strandde De Sch. 27 „Onderneming II", die van daag te IJmuiden aan de markt was met een vangst van 1200 kisten verse haring, heeft op deze laatste reis naar de Ierse Zee nog een stranding meegemaakt. Het schip, dat eigendom is van Conr. Vrolijks Visserij Maatschappij te IJmui den, strandde bij het binnenlopen van de haven van Waterford op een modderbank. Voor het slechte weer had de schipper van de Sch. 27 een schuilplaats in deze Ierse haven willen zoeken. Na enige pogingen kwam de „Onderneming II" op eigen kracht vlot. Reparatie van de schroef was noodzakelijk. Ook de Duitse trawler „Rotersand" heeft in de Ierse Zee in moeilijkheden verkeerd, toen het schip water maakte op 76 mijl af stand van Trevose Head. De reddingboot van Dunmore East en een vliegtuig van Shackleton begeleidden het schip naar Dunmore East, waar het veilig binnenliep. Geen last meer Na het eerste conflict tussen vissers van buitenlandse trawlers eb de bemanningen Het initiatief van een kleine groep enthousiaste en vooruitstrevende Beverwijkers, dat nu al weer twee jaar geleden werd genomen, heeft maandagavond in het Staten- huis in Beverwijk eindelijk zijn concrete vruchten afgeworpen. De moeite, die deze ondernemenden zich hebben getroost, resulteerde in de oprichting van de „Bever wijkse Sociaal-Culturele Raad". Om tot de oprichting te komen waren tal van be- stuurderen en afgevaardigden van muziek- en zangverenigingen, toneelverenigingen en instellingen, die zich bezighouden met de organisatie van culturel manifestaties, alsmede van verenigingen die de belangen van de jeugd behartigen naar dit gebouw getogen, waar de heer D. Koger als voorzitter van het initiatief-comité begon met duidelijkheidshalve nogmaals doel en streven van de culturele raad uiteen te zetten. Daarbij vergat hij ook niet om de in deling van de raad te noemen. Het da gelijks bestuur zal namelijk worden ge vormd uit een aantal leden van het initia tiefcomité. Het algemene bestuur zal wor den samengesteld uit vertegenwoordigers van de secties. Hierdoor kunnen de in en rond het verenigingsleven spelende pro blemen en de daar levende wensen en verlangens uitvoerig worden bekeken en besproken. Dit temeer, daar de raad dan een afspiegeling is van de vele vereni gingen, waaraan Beverwijk rijk is. Morele steun De heer Koger noemde het van belang, dat de verenigingen in de eerste plaats hun morele steun verlenen. In de tweede plaats zullen zij echter op de duur ook hun financiële steun moeten geven. Omdat uiteraard niet alles door de gemeente be taald kan worden, en dus ook de ver enigingen in dit opzicht hun steentje be horen bij te dragen. Het voorstel van B. en W. van Beverwijk betreffende de nieuwe subsidieregeling, welk voorstel tij dens de eerste in het nieuwe jaar ge houden raadsvergadering door de raads leden werd aanvaard, houdt voor de ver enigingen al een hele verbetering in. Nu wordt immers door de gemeente vijftig percent van de leiding (bijvoorbeeld een regisseur) betaald terwijl ook een vierde van de overige kosten wordt vergoed. Dit allemaal van 1 september 1957 af. Wat de verenigingen in de toekomst zelf zullen moeten gaan betalen, zal binnenkort wor den besproken met de afgevaardigden van de secties. De leden van de afdeling Beverwijk-Vel- sen van de Algemene Bond „Mercurius" en van de afdeling Beverwijk van de Al gemene Bond van Ambtenaren hebben maandag wel een bijzonder prettige avond gehad. De bekende VARA-medewerker de heer Hans Kerkhoff heeft een causerie gehou den over de aria's van Verdi, toegelicht met een keurcollectie grammofoonplaten Op bijzonder aangename wijze beschreef spreker het leven van Verdi, de geniale componist, die gedurende zijn lange leven talrijke opera's heeft geschreven. Voorafgaande hieraan werd een vier tal leden gehuldigd wegens langdurig lid maatschap. De heren H. Schuurman en G. J. van Kampen van de A.B.V.A. en H. Hessels en J. H. Bergers van „Mercu rius" werden op hartelijke wijze toege sproken door de heren J. van Coezand en H Bronkhorst. De drie eerstgenoemde jubilarissen wa ren 40 jaar lid van het N.V.V., de vierde jubilaris vijfentwintig jaar. De districtsbestuurder van „Mercurius" de heer Hol noemde het 'n daad van moed om veertig jaar geleden lid van een vak beweging te worden. „Aan deze pioniers zijn wij veel verplicht", betoogde spreker, „want voor alle rechten die de arbeiders thans hebben, legden zij de grondslag". De heer Hol toonde zich niet gerust over de toenemende werkloosheid in ons land. „Sociaal gezien is het misschien wel te dragen maar voor deze mensen is het niet kunnen werken een ramp, waar ook de gezinnen van te lijden hebben", zei de heer Hol, die de talrijke aanwezigen op wekte om het N.V.V. te versterken. Hij speldde de vier getrouwen 't bonds- insigne op. Hun echtgenoten kregen ieder een plant. De Kennemers naar West-Frisia in de autobus In verband met de uitwedstrijd van De Kennemers tegen West-Frisia. organiseert de supportersvereniging „Rood-Zwart" zondag een autobustocht naar Enkhuizen. Deze onderwerpen werden indirect door de aanwezigen na het openingswoord van de heer Koger naar voren gebracht. En toen kon worden overgegaan tot de defi nitieve oprichting van de raad, bleek nie mand bezwaren daar tegen te hebben. De oprichting werd onder hartelijk applaus een feit. Vervolgens trokken de verschillende sec ties zich terug om in onderling overleg de verdere opzet van de raad te bespreken en hun afgevaardigden te kiezen. Daar over zullen wij te zijner tijd meer bij zonderheden publiceren. „De Reisduif" houdt jaarvergadering De leden van de Beverwijkse postdui- venhoudersvereniging „De Reisduif" ko men vanavond in zaal Hoogerwerf te Be verwijk bijeen om hun jaarvergadering te houden. De agenda vermeldt ondermeer een bestuursverkiezing. Het aantal bezoekers van de Heemkerk- se jeugdherberg, slot „Assumburg", heeft in 1957 het aantal van het jaar daarvoor verre overtroffen. Het totaal aantal overnachtingen bedroeg 11.775, waarvan 4.698 Duitsers. Trekkers uit vele landen bezochten het kasteel. Zij kwamen uit Frankrijk, Engeland, Joego slavië, Portugal, Israel en Scandinavië. Als opvolger van de heer M. Wensma is per 1 maart als nieuwe jeugdherbergvader benoemd de heer M. de Groot, thans werk zaam in Axel. Jaarvergadering P.v.d.A. De afdeling Heemskerk van de Partij van de Arbeid houdt maandag 27 januari in slot „Assumburg" haar jaarvergadering. De agenda vermeldt ondermeer bestuurs verkiezing. Aftredend zijn mevrouw Wensma en de heren Muyen, Smit en Sij- berink. Eerstgenoemde stelt zich niet her kiesbaar wegens vertrek naar elders. Tijdens deze bijeenkomst zal tevens de groslijst voor de gemeenteraadsverkiezin gen worden samengesteld. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE van Ierse en Britse drifters hebben zich in de Ierze Zee geen moeilijkheden meer voorgedaan. De visserij politiekruiser „Lennox" patrouilleert thans op de gron den aan de westkust van Engeland. Aanvoer van Vandaag De aanvoer te IJmuiden bestond van daag uit ruim 4400 kisten, waarbij 3500 kisten verse haring, 250 horsmakreel, 25 diversen, 170 schelvis, 100 gul en kabel jauw, 150 kool vis, 100 wijting en voorts 900 sardijn en bliek en 100 stuks stijve ka beljauwen. Zeven trawlers en grote trawlloggers losten vanmorgen hun vangst. Hierbij wa ren zes schepen uit de Ierse Zee. De SCH 27 was present met 1200 kisten haring; de KW 32 met 250 kisten horsmakreel, 400 haring en 20 diversen; de IJM 72 Beatrice met 450 kisten haring en 250 kantjes; de KW 122 Arie Ouwehand met 1220 kisten haring en 1 koolvis; de IJM 211 Wiron II met 100 kisten haring en 10 diversen; de KW 99 Maria Theresia met 150 kisten haring en 20 diversen en de „Vikingbank" IJM 183 met 170 kisten schelvis, 100 gul en kabeljauw, 150 koolvis, 10 haring, 95 wijting, 5 diversen en 100 stuks stijve ka beljauwen. Geen eigen vangst De schepen, die nog flinke vangsten uit de Ierse Zee aanvoerden, hadden het groot ste deel van deze vangst overgenomen van Ierse drifters. Deze scheepjes vangen de haring dicht onder de kust met behulp van de drijfnetten. De SCH 27 en de KW 122 hadden ook haring van Ierse drifter? aan boord. Dit is eveneens het geval met de SCH 171 en de SCH 153, die respec tievelijk woensdag en donderdag lossen. Voor morgen Aan de woensdagmarkt zal de KW 123 Robert William present zijn met 950 kis ten haring en 350 kantjes; de SCH 171 Cor nells Vrolijk met 1850 kisten haring. Voorts zou de Curapao stomende zijn met 600 kisten vis uit de Noord. Voor de donderdagmarkt zou de SCH 153 komen met 1600 kisten haring. Overleden In de ouderdom van tachtig jaar is na een lang ziekbed overleden de oud-schipper Jacob Plug. Hij heeft ruim een halve eeuw lang de zeeën bevaren en de ontwikkeling van het visserijbedrijf, van bomschuit tot trawler, meegemaakt. Vooral met de vaart op de haring-zeilloggers was hij een kundig en gelukkig schipper, die vaak de hoogste besommingen in IJmuiden wist te maken Voor het buitenland De buitenlandse handel kocht de regels grote kabeljauw voor f 144f 134. kleine voor f 75. kisten grote kabelianw voor f 174f 180 en kleine voor f 130. De grote schelvis npteerde f 50f 49, grootmiddel f 57f 50. Duitsland en Belsn'ë namen de verse haring af voor f 20f 16. Het binnenland i- De binnenlandse handel i-ocht. de grote gul voor f 40f 11. middel voor f 35 en torgnllen voor f anf 33. "Zwarte koolvis bracht op f 85f 76. grote gullenmaat f 39 f 31 en kleine gullenmSat. f 27. Leng no teerde f 128 kleinmiddel schelvis f 56— f 49. Dennen f 47f 46. hraadschelvis f 46 f 43. De radio noteerde f 34f 32 writing f 44f 38 dichte wiit'ng f 3'f 11 Tn+cvo haalden f 18f 20 en bliek f 4 20f 4.8O. Hnrsm alr-o-' Toen de haring in de Terse 7ïee niet meer liet vangen, had de Set-ma" KW 3" slechts 450 kisten haring aan boord Het was te veel om de Noord in te gaan en te weinig om naar T-Tmuiden te Vemen Om toch te nroberen e»ri scheenie vis bil el kaar te kriigen besloot de bemanning daa- te bliivpp vissen. Hef resultaat was dat 300 Visten horsmaVreel en 40 kisten gu1 en wjiting werden gevangen. Mislukte reis De „Wiron H" T.TM 311 heeft onder lei ding van schinner Onwenhand een ver- gpefse reis gemaakt naar de Tersp Zee foen de bemann'ng. die in haar geheel u't Katwiik afkomstig is en voor do eerste reis aanboord was. in de Tprse 7»e aan- kwam. was de haringvisserij vrüvrol „oor. bijl K.r werden in totaal nog 1?0 Visten haring gevangen. TVnsdag was de Wi-nn TT" van dore vergeefse reis aan de markt Ouden ioidipe van de nud-srhinner van de KW os o. Hoek. gaat de bemanning w weer de Noord in. NAIROBI (Reuter) De speurhonden van de Kenyase politie zullen voortaan met een harnasje moeten lopen wanneer men met hen op speurtocht gaat. De vorige week zijn in een acht uur drie van deze dieren, die verleden jaar ruim 150 arrestaties mogelijk maakten, om het leven gebracht. De IJmuidense sleepboten „Noordhol land" en „Titan" zijn eind vorige week aan lange sleepreizen begonnen. De „Noordhol land" vertrok woensdag 15 januari met een drijvend oliebooreiland uit New Orleans voor een ruim drie maanden lange reis over een afstand van 10.000 mjjl naar Ras Tanura in de Perzische Golf en de „Titan" ging uit IJmuiden naar Cuxhaven om een bok op te halen, die bestemd is voor Belem in Brazilië. De in Zweden gebouwde bok werd enige weken geleden door de „Titan" van Go thenburg naar Cuxhaven gesleept. Het lag in de bedoeling, dat de sleepboot „Zee land" de bok naar Belem zou slepen, maar de reparatie van de schade, ontstaan bij de berging van de „Crozon", neemt zoveel tijd in beslag, dat de „Titan" nu deze reis gaat maken. Ook de sleepboot „Friesland", die voor werkzaamheden op Trinidad was gestatio neerd, is vandaar vertrokken. Het schip is onderweg naar Jacksonville in Florida voor een sleepreis in de Caraïbische Zee. De sleepboot „Cycloop", die te IJmuiden geruime tijd in survey heeft gelegen is binnenkort weer gereed voor alle diensten. Het schip is voorzien van een ruimere ra diohut en heeft ook radar gekregen. Eind maart kan de nieuwe bergings- en havensleepboot „Simson" te IJmuiden wor den verwacht. De uitslagen van de bridgeclub „Driehuis" wa ren in percenten: Lijn A: 1. heren Krab—De Waal 63.89; 2. mevr. LeyenaarH. Baart 61.11; 3. heren Berkhout Ermshaus 52.78. Lijn B: 1: echtpaar Noortman 58.75; 2. dames BerkhoutHeykants 58.75; 3. heren Bais—Rib- bens 55.00. Lijn C; 1. heren BrauniusLevit 61.25; 2. heren Floor- Zandbergèn 56.25; 3. mevr. BerkhoutH. Mulder 48.75. Het actieve comité Velsen-Noord van het „Koningin Wilhelminafonds" voor de kan kerbestrijding geeft in zijn financieel over zicht van de heer J. H. v. d. Wateren, secretaris, een minder gunstig, beeld over 1957 dan het voorgaande jaar het geval was. Niettemin blijkt het comité „Noord" toch ook weer zeer tevreden met de ont vangen bijdragen, die op vele manieren konden worden verkregen. Het mislukken van de jaarlijkse kermis ten bate van het KWF wordt als een der voornaamste redenen van een minder gun stig jaar genoemd. Het bestuur is zich er echter van bewust, dat de moeilijkheden, die zich in verband met de tunnelfeesten hebben voorgedaan en bovendien de moei lijkheden, die rezen om voor een groot lunapark een geschikt terrein te vinden, zeer groot waren. Wellicht zullen deze moeilijkheden zich in de toekomst bij ver dere voortschrijding van woning- en in dustriebouw nog toespitsen. Om een lunapark te doen slagen, zowel voor exploitanten als voor hét KWF- comité, is uiteraard een zeer gunstige plaats een eerste vereiste en dus blijft te dien aanzien het comité voorlopig nog in het duister tasten voor de toekomst. Doch anderzijds hebben collecten en ontspan ningsavonden ten bate van het goede doel alle een voordelig saldo opgeleverd. Even zeer is het drumbandconcours, dank zij het werk van zeer actieve medewerkers, in alle opzichten geslaagd. Het comité is er van overtuigd met het initiatief van het drumbandconcours en de daaraan verbon den taptoe bij de inwoners van Velsen- Noord een zeer goede indruk te hebben achtergelaten. Het KWF-comité Velsen-Noord kan zich gelukkig prijzen met het grote aantal col lectanten en collectrices waarover de ver eniging beschikt. De acties in 1957 hadden de volgende opbrengsten: avond Patronaatsgebouw f 585,05; collecte arbeiders papierfabriek f 39.12; collecte 31 augustus f 846; drum band, taptoe en brievensport f 288.21; avond Rex theater f 446,68; totaal f 2205,06, waarvan als kosten Lunapark 1957 werd afgetrokken f 205,06, zodat het comité KWF Velsen-Noord de prachtige som van f 2000 precies voor het mooie doel heeft kunnen afstaan. Vanmorgen vroeg zijn de zandauto's van de Velsense gemeentereiniging op pad ge gaan, om de gladheid te bestrijden. De busverbindingen werden eerst onder han den genomen, daarna de overige hoofd wegen, die door de ingereden sneeuw spiegelglad waren geworden. Vijf wagens zijn de hele dag op pad geweest, om met zand en pekel het Velsense wegennet on der handen te nemen. Rijkswaterstaat was al vroeg bezig met de rijkswegen en de tunnelroute. FRANKFURT (UP) De in Frankfurt wonende Georg Eisenbart ontving enkele dagen geleden een briefje uit IJsland per haring. Eisenbart maakte thuis een haring schoon, toen hij in de maag van het. dier een capsule met een briefje ontdekte: „Groeten van de Lofoten-eilanden, Maxim Djerkahn, Reykjavik. Antwoordt s.v.p.". Eisenbart heeft teruggeschreven, be nieuwd of de haring met het vooropge zette doel als postbode is gebruikt, of dat de capsule in zee dreef en door het dier is opgeslokt. (Van onze correspondent ROTTERDAM Met 626 evacué's uit Indonesië meerde vanmorgen aan de Lloydkade de „Orontes", een schip van 20.000 ton, dat Londen als thuishaven heeft. De „Orontes" was op 20 december op weg naar Fremantle in Australië, toen de kapitein opdracht kreeg onmiddellijk na het verlaten van Fremantle Singapore aan te doen om daar Nederlanders uit In donesië aan boord te nemen. Op 27 decem ber kwamen de evacué's aan boord. Er bevonden zich 301 kinderen beneden de 12 jaar en 37 wezen onder. Toen het schip vanmorgen in Rotterdam aankwam, wa ren er ook zes Engelse verslaggevers en een aantal fotografen van de Britse radio en televisie aan boord. Deze Engelsen waren in Cowes bij Southampton aan boord van de „Orontes" gekomen. Oorspronkelijk lag het in de be doeling naar oLnden te varen en daar de gerepatrieerden te ontschepen. Men be greep echter dat deze mensen zo spoedig mogelijk naar Nederland wilden. Twee bedrijven met belangen in Indo nesië, de n.v. Tels en Co. en de admini- stratiemaatschappij Geo Wehry en Co. n.v., beiden te Amsterdam, hebben in verband met de onzekere toestand in Indonesië per soneel in Nederland ontslag moeten aan zeggen. Naar de directie van de Fa. Tels en Co. hedenmorgen meedeelde, heeft men een kleine reductie op de staf in Nederland, die zich met Indonesië betreffende zaken bezig hield, moeten aanbrengen. Bij de staf in Indonesië zijn geen wijzigingen aange bracht. Iedereen is op zijn post, de gezin nen zijn geëvacueerd. Bij Geo Wehry heeft men eveneens de Nederlandse staf met on geveer 17 man ingekrompen. Over het per soneel in Indonesië kon men nog niets mee delen. De situatie is nog te onzek- In een woning aan de Heerjansweg te Rotterdam is maandagmiddag een petro- leumvergasser in brand geraakt. De 28- jarige musicus Maurits Bonda, probeerde de kachel nog naar buiten te werken, maar hij stootte er mee tegen het kozijn. De kachel viel uit zijn handen en de bran dende petroleum verspreidde zich over de zolderetage, welke de heer Bonda enkele weken geleden gehuurd heeft van de hoofd bewoner, de 73-jarige J. H. Bouman. De musicus liep brandwonden aan het gelaat op en de heer Bouman maakte een val, waardoor hij aan het hoofd werd ge wond. Beiden, zijn naar het Zuiderzieken huis gebracht. De brandweer kon niet voorkomen, dat de gehele zolderetage uit brandde. De heer Bonda is niet verzekerd. AMSTERDAM Deze week, om precies te zijn gisteren, maandag op de New-Yorkse beurs en van daag op het Damrak, is de handel in claims Kon. Olie begonnen. Deze gebeur tenis houdt de aandacht levendig in het beursleven van de gehele wereld, omdat het bedrag waarom het hier gaat in de honderden miljoenen guldens loopt. Onof- ficiëel werd maandagmorgen al in het klein in claims gehandeld, aldus de beurs, op een prijs van 3.25 per claim. Deze prijs komt uit op een basis van 140 of wel 700 pet., exclaim van 3.25 is 1614 pet., omgerekend op de oude basis. Het is dui delijk, dat men op de beurzen in Europa de handel in de miljoenen claims wil af wachten alvorens nog de posities in aan delen Kon. Olie verder uit te breiden. In- térna'tionaal was er maandag dan ook wéi nig te beleven voor olieaandelen. De prijs, waarop in Amsterdam gehandeld werd, schommelde rond de 143.50 tegen vrijdag 143.30. Zaterdagmorgen werd op de niet- officiëlë ochtendbeürs nog 144.60 betaald. De aandelen Kon. Olie lagen ongeveer 1 gulden beneden pariteit New York. Aan delen Philips lagen bij de opening onder levendige belangstelling goéd' in de markt en ongeveer 3 punten hoger. In het ver dere beursverloop kwam in de koers niet veel verandering. Unilever liep op van 314% tot 316, om de markt te verlaten op ongeveer 315, plus 3 pet. AKU was goed prijshoudend, maar KLM lag gevoelig la ger op berichten óver drastische bezuini gingen in het bedrijf. De koers stelde zich op 99.30, tegen 'f 102 vrijdag. Het fonds lag 4.50 beneden pariteit New York. Scheepvaarten lagen verlaten en zelfs tegenover het*geringe aanbod was niet vol doende vraag, waardoor de koersen zich 1 tot 3 punten lager dan vrijdag stelden. Een uitzondering vormden aandelen KPM die een halve punt hoger op 100 noteerden. Van de cultures werd Senembah lager vernomen. Amsterdam Rubber, Verenig de Deli en HVA vertoonden weinig veran dering. De staatsleningen waren prijshou dend. De aandelen Zeeuwsche Confectie fabriek werden 3 punten hoger op 204 ge adviseerd, op de mededeling van een on veranderd dividend vr.n 15 pet. Prolonga tie 5 pet. (ANP). NEW YORK De clairhs Koninklijke zetten zeer goed in; er was meer vraag dan aanbod. De claims openden op 1 1/16 dollar, later lie pen zij op tot 1 1/8 dollar. Het industrie gemiddelde kwam van 444,12 op 447,29. Over het algemeen was de handel ter beur ze zeer levendig, vooral in American Tele phone, welk fonds de grootste koersstijging en grootste omzet had. Het industriegemid delde boekte hierdoor en door enkele an dere winsten het hierboven genoemde her stel. Bij de olies noteeerden Shell, Royal Dutch en Wilcox meer dan een dollar hóger,' bij de staalwaarden Younstown Sheet and Tube en Lukens, bij de vlieg- tuigbouwwaarden General Dynamics en National Aviation en bij de suikerfondsen Francisco en Central Violeta. International Paper rees 2 dollar. Het spoorweggemiddelde kwam van 107,10 op 106,87; dat voor openbare nutsbe drijven van 71,38 op 71,64. De staalwaar den noteeerden stijgingen van meer dan een dollar. Autowaarden waren vast. Van de 1.147 verhandelde fondsen sloten er 662 hoger, 264 lager en 221 onveranderd. De omzet bedroeg 2.310.000 aandelen tegen 2.200.000 op vrijdag (UP). Slotkoe Voorbeur gisteren koersen 3-3 Nederl. '47 853/i6. 3°/o Nedl. 1962/64 89% A. K. U 154 Calvé Delft 250 Van Gelder Zonen 176 K. N. Hoogovens 240 Mederl. Ford 17i N. Kabelfabrie'k. 225 gew.Philips Gloeil 237% 239 Pref.PhilipsGloeil. 146% Unilever 316% 318 Wilton Feyenoord 210 Dordtsche Petrol 699 Kon. Petroleum.. 143.20 147 ex cl. Billiton 175% A'dam Ruber 37% K. L. M f 99.50 Holl. Amer. Lijn 137 K. N. S. M 125 - N. Scheepv. Unie 108 v. Nievelt Goudr. 144% Phs. v. Ommeren 197 H. V. A 80 i Verg. Deli Mij en 55% Amsterd. Bank 202 Nat. Handelsbank 70 Ned. Handel Mij 146Vü Rotterd. Bank 169% Twentse Bank 160 Anaconda Copper 41% Bethlehem Steel 38 U.S. Steel 53% General Motors 34% Shell Union 62 Tidewater 23% - Vorige koers

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 9