Pauselijk vermaan: zelfzucht wekt vrees voor overbevolking Eerste groepen évacués in het legerkamp Budel opgenomen Meerderheid in Eerste Kamer gaat akkoord met nieuwe Pachtwet nare dagen Marine-specialisten onderzochten het besmette huis in Putten Hartelijk onthaal in modern en comfortabel doorgangscentrum Zuidpool-vorser dr. Fuchs verlaat het koudste punt der aarde Vertrouwen in Gods voorzienigheid gesteld tegenover geboorteregeling Meting van radio-actieve straling had een bevredigend resultaat Tosca" terug bij de Nederlandse Opera WOENSDAG 22 JANUARI 1958 7 Zevenhonderd kinderen Particulieren kopen hotel en zes huizen voor gerepatrieerden De actie tegen normale bouwlonen neemt af Twee doden in het verkeer Nieuw reisdocument: toeristenkaart H. Haken (C.P.N.) lid der Eerste Kamer Eduard Flipse ziek vervelendheid "AKKERTJES" helpen direct Kerkelijk Nieuws Roofovervaller vluchtte voor driftige 77-jarige winkelier Van een onzer redacteuren) Opnieuw is de legerplaats Budel, halfweg tussen Eindhoven en Weert, in gebruik genomen als doorgangscentrum, zoals dat ook verleden jaar gebeurd is voor de Hongaarse vluchtelingen. Nu echter dient dit uitgestrekte „herhalings kamp" voor het opvangen van die évaqués uit Indonesië, die er niet in geslaagd zijn, zelf een onderdak bij vrienden of verwanten te vinden. Maandag arriveer den hier vijftig touringcars met de eerste achthonderd repatrianten, die op de Corfu, de Sibajak en de Captain Cook naar ons land gekomen zijn. Dinsdag middag volgde het tweede transport, ongeveer zeshonderd opvarenden van het Britse passagiersschip „Orontes". Daarmee is de legerplaats Budel, met de aldaar gelegerde militairen, nagenoeg uitverkocht. Het is, vooral op deze grauwe winter dagen een triest en eenzaam oord, maar er staan tientallen comfortabele, moderne barakken, waar de évacués voor de overgrote meerderheid „Indische Neder landers" enigszins op verhaal kunnen komen van de zorgen en vermoeienissen der laatste weken, voor zij, na vijf a zes dagen, van hier uit gedistribueerd zullen worden over de zogenaamde contractpensions. Enigszins, want ondanks alle bewijzen van medeleven en alle hartelijkheid, eerst tijdens de lange zeereis en nu in Nederland door hen ondervonden, voelen zij zich hier vrijwel allen even vreemd en onwennig als, bijvoorbeeld, de Hongaren een jaar geleden. Gisterochtend, bij de aankomst van de Orontes aan de Lloydkade in Rotterdam, hebben wij daar uit eigen mond een teke nend staaltje van gehoord. In Singapore had men hun verteld, dat zij in Nederland naar een „militair kamp" zouden worden overgebracht „en dat woord alleen was voldoende om ons de stuipen op het lijf te jagen", zo vertelden zij. De mensen dach ten niet anders dan dat zij in een concen tratiekamp terecht zouden komen en het heeft de Nederlandse verzorgers heel wat moeite en overredingskracht gekost, om hun dit waandenkbeeld uit het hoofd te praten. Door deze ervaring wijzer ge worden, zullen de reisgeleiders en de „con tact-officieren" van Maatschappelijk Werk in den vervolge foto's van kamp Budel meekrijgen, teneinde de évacués aan boord van de nog volgende schepen te laten zien, dat er geen sprake is van prikkeldraad en gewapende bewakers. Overste Maris, de commandant van Bu del, heeft overigens wel moeten improvi seren om al zijn klanten behoorlijk onder dak te brengen. Het was namelijk wel be kend, dat er met de genoemde schepen ongeveer zevenhonderd kinderen zouden meekomen, over hun leeftijden was men in Budel niet van tevoren ingelicht. Toen de grote stroom maandag en dinsdag arri veerde, merkte de kampleiding dat de over grote meerderheid uit kinderen beneden de twaalf jaar bestond, waarop men eigenlijk niet gerekend had. Dies moesten er in allerijl extra-kinderledikanten en wiegen worden „georganiseerd". Gelukkig beschik te het Rode Kruis nog over een ijzeren voorraad reiswiegjes, terwijl de Eindhoven- se burgerij die ook voor een kamer vol speelgoed zorgde voor verdere aanvul ling zorg droeg. Geen der kleintjes heeft dan ook vannacht op een militaire strozak hoeven te slapen, terwijl de gezinnen met kleuters beneden de twee jaar allen een eigen kamer toegewezen kregen in de nieuwe, centraal-verwarmde verblijven der onderofficieren, die vrijwillig naar de manschappenchambrees verhuisden. In dit gebouw is tevens de zuigelingenafdeling ondergebracht, waar de zestig baby's ver zorgd, gebaad en gevoed worden. De baby keuken staat onder leiding van een dieetiste. Weinig zieken Iedereen beijvert zich, om dp mensen in Budel zo goed mogelijk op hun gemak te stellen. Van alle kanten snellen de mili tairen toe om de nieuw-aankomenden te helpen bij het gezeul met koffers, dekens, rugzakken en volgepropte kartonnen dozen. Maatschappelijke werksters en V.V.H.'ers schenken in de grote manschappen-eetzaal hete soep. koffie of chocola. Mannen en vrouwen van de Rode-Kruiscolonnes hel- Een groep Hengelose fabrikanten heeft onderhands het bekende hotel „Het Zwaantje" in De Lutte bij Oldenzaal aan gekocht. Het hotel, dat 25 kamers, drie za len en twee keukens, alsmede een depen dance-gebouw, een garage met dienstver trekken en tuinen omvat (totale opper vlakte 1,4 hectare) zou wegens de hoge leeftijd van de eigenaar publiek worden verkocht. Het doel van de aankoop is een bijdrage te leveren in het onderbrengen van de nieuwe stroom gerepatrieerden. Enkele particulieren te 's-Hertogen- bosch hebben in de nieuwe wijk „De Pet- telaar" zes nieuwe woningen gekocht voor de huisvesting van gerepatrieerden. Deze eengezinswoningen zullen door de nieu we eigenaren tegen sterk gereduceerde huurprijs ter beschikking van gerepa trieerden uit Indonesië worden gesteld. De woningen zullen in overleg met het ge meentebestuur van 's-Hertogenbosch en het ministerie van Maatschappelijk Werk worden verhuurd. Van vele zijden worden zowel het Neder landse Rode Kruis als het Centraal Comi té voor Kerkelijk en Particulier Initiatief opgebeld voor het aanbieden van gebruik te kleding voor de repatriërende Neder landers. Het medegevoel, dat uit deze aanbiedin gen spreekt wordt door beide organisaties bijzonder op prijs gesteld, maar deson danks kunnen zij zich niet met een inzame ling van gedragen kleding belasten. De er varingen, die het Rode Kruis met de kle- dinginzameling tijdens de watersnood heeft opgedaan, hebben aangetoond, dat het om vele redenen onpraktisch zou zijn zulks thans opnieuw te doen. Het sorteren, reinigen, bewaren en distribueren van kleding brengt zeer veel werk mee. De kosten die aan opslag, vervoer en deskun dige behandeling verbonden zijn over- reffen de waarde van de ingezamelde kleding vele malen. Bovendien zullen de genen, die met extra warme kleding ge holpen zouden moeten worden boven de voorzieningen die de regering daarvoor heeft getroffen deze veel liever aan vaarden van een vriendschappelijke par ticulier dan na een algemene inzameling, hoe goed deze overigens ook is bedoeld. pen de ouden en gebrekkigen, welfare werkers vertroetelen de kleintjes. Na de registratie worden de évacués weer per bus naar hun tijdelijke onderkomens in het kamp gebracht, vanwaar zij, over vijf a zes dagen naar hun definitieve bestemming zullen vertrekken. Dat hangt uiteraard mede af van de vraag, of er zich onder hen ziekten zullen voordoen. De leider van de medische staf, reserve-officier van ge zondheid dr. F. Engel, was echter in dit opzicht nogal optimistisch gestemd. De medische keuring van de eerste groepen (waaronder die van de Captain Cook) had slechts één besmettelijk geval aan het licht gebracht: een kindje van negen maanden, dat aan diarree lijdt en nu in het kamp hospitaal geïsoleerd is. De keuring omvat onder meer een doorlichting op t.b.c. en een onderzoek op tropische ziekten als framboesia en dergelijke. Hoewel deze keuring uit de aard der zaak een vrij sum miere is, wordt de kans, dat ernstige ge vallen aan de aandacht ontsnappen, zeer gering geacht. De scheepsarts-toegevoegd, die de reis van de Orontes meegemaakt heeft, vertelde ons, dat er onder de hon derden kinderen op dit schip slechts één geval van mazelen geconstateerd was tegen tientallen op vorige charterschepen. Over de verzorging op de Orontes waren alle betrokkenen vol lof. Aanvankelijk was de samenwerking met de Engels.e staf iet wat stroef geweest, maar al heel gauw was men van weerszijden ontdooid. De kinderen vooral hebben een prettige tijd aan boord gehad, iedereen deed zijn best om spelle tjes en partijtjes voor hen te organiseren, waaraan ook de Australische passagiers meewerkten. Alleen aan het Engelse voed sel („Almaardoorrr schapenvlees, bah!") had men niet erg kunnen wennen. Voorbij Port Said was men voorts in een zware storm terechtgekómen, die een algemene zeeziekte-epidemie tot gevolg had, maar voor de rest was alles vlot en in de beste harmonie verlopen. Wat nu? Toch stonden de gezichten van de mees ten zorgelijk toen zij gisteren, gehuld in slecht-passende trainingspakken, truien, omslagdoeken en dekens, in een kille sneeuwjacht te Rotterdam voet aan wal zetten. Kouwelijk dromden zij samen in de grote, tochtige douaneloods, waar zij wer den ingedeeld voor de bussen en zwij- Eindhovense leden van de VVV belast ten zich met de zorg voor de kleintjes, die zich de warme pap na de lange busreis van Rotterdam naar Brabant goed lieten smaken. gend lieten zij zich beredderen door de stewardessen van de Lloyd, de reisgeleiders en de mensen van Maatschappelijk Werk. Ook de lange busreis naar Budel, en de voor velen eerste kennismaking met het besneeuwde Hollandse landschap, konden de ouderen maar matig boeien. Ze zaten stil voor zich uit te staren, piekerend over alles wat zij daarginds moesten achter laten en over de onzekere toekomst die hun hier wacht. Pas vele uren later, aan de welvoorziene rijsttafel die de kampkoks van Budel hun voorschotelden, kwamen de tongen los. Men za_g oude bekenden, men vertelde elkaar over de reis op de diverse schepen, over de kinderen, over de perspec tieven in Nederland vooral. De meesten van hen zijn volkomen berooid, anderen hebben een paar honderd gulden kunnen mee nemen. Zij zullen zo snel mogelijk aan de slag moeten en de meesten van hen, zo is de indruk ten departemente van Maat schappelijk Werk, willen niets liever. „Is er werk voor hen?" is de vraag die iedereen zich stelt. En het antwoord daarop luidt volgens Den Haag: voor wie van werkelijk goeden wille is, vinden we wel iets, al zal het niet zo vlot gaan als men het zich wel zou wensen. Voor het ogenblik is de voor naamste zorg: al deze mensen onder te brengen en hun dikwijls zeer moeilijke aanpassing tot een goed einde te brengen. Geen zwarte lonen meer Zeventig der ontslagen Haagse bouw vakarbeiders hebben zich maandag ak koord verklaard met de voorwaarden en zijn opnieuw in dienst getreden bij de zes grote bouwbedrijven die sinds 1 januari geen zwarte .lonen meer betalen, doch nor male garantie- en tariefionen. Daarop zijn indertijd een langzaam-aan-actie en een proteststaking van een half uur gevolgd. Het effect was, dat 284 bouwvakarbeiders* die zich persoonlijk niet rqet de naynjde voorwaarden akkoord verklaarden en 'de langzaam-aan-actie wilden doorzetten, ontslag gekregen. Van deze 284 ontslagen arbeiders zijn ruim honderd op hun mening teruggeko men. Op het ogenblik is het aantal ontsla gen arbeiders nog 150 a 160. ADVERTENTIE „Hoe koud het was en hoe ver", dat zal Dr. Fuchs, de moedige geleerde zich nog jaren lang herinneren. Thans draait hij de Zuidpool de besneeuwde rug toe en hoopt in het welverwarmde kamp aan de Rosszee weer op verhaal te komen, dan zal hij ook eindelijk zijn voeten, waarmee hij de Zuidpool betrad, kunnen warmen. Iets waarvoor u niet eerst naar de Zuidpool behoeft te gaan. Nederlanders kunnen immers van een ideale warmte genieten door het gebruik van een DAVO-haard. De 25-jarige fabrieksarbeider J. Jansen uit de Sommelsdij kskestraat te Schie dam is, gezeten op zijn bromfiets, in de Rubenslaan aldaar tegen een motorrijder gebotst. Hij moest naar het gemeentezie kenhuis worden vervoerd, waar hij is over leden. De 64-jarige W. J. Speekman is voor de deur van zijn woning aan de IJsclubstraat te Rotterdam onder een vrachtauto gekomen en op slag gedood. (Van onze correspondent) DEN HAAG Naast de thans bestaande paspoorten en het Bewijs van Nederlan derschap, of ter vervanging en aanvulling van het laatste, zal een nieuw reisdocument voor Nederlanders worden uitgegeven, dat waarschijnlijk de naam „toeristenkaart" zal krijgen. Over het tijdstip van invoering van dit document, de omvang van de faciliteiten, die eraan verbonden zullen zijn en de kos ten ervan, kon men ons van de zijde van het ministerie van Buitenlandse Zaken nog niet nader inlichten. In de gistermiddag gehouden vergade ring der Eerste Kamer is besloten tot toe lating van de heer H. Haken te Finster- wolde, die benoemd is verklaard tot lid der Kamer in de vacature, ontstaan door het bedanken van de heer Geugjes (C.P.N.). Tengevolge van een ernstige griepaanval bij Eduard Flipse zal de leiding van de concerten door het Rotterdams Philhar- monisch Orkest op donderdag en vrijdag in de Rotterdamse Schouwburg en het concert van zaterdag 25 januari in het Concertgebouw te Amsterdam worden overgenomen door Henry Swoboda. Deze dirigent, woonachtig in New York, is in ons land vooral bekend door middel van grammofoonplaten. Hij dirigeerde in Duits land, Engeland, Denemarken, Amerika en Nederland. (Van onze Kamerverslaggever) De vraag naar landbouwgrond overtreft verre het aanbod. Daardoor verkeert de pachter (zestig percent van de landerijen in ons land is pachtgrond) in een zwakke positie, omdat er genoeg liefhebbers zijn, die een hogere pachtprijs willen betalen. Uit een hogere pachtprijs zouden echter weer hogere prijzen voor de landbouw- produkten voortvloeien. Daarom betuigde een grote meerderheid in de Eerste Kamer gisteren haar instemming met de nieuwe Pachtwet, die in hoofdzaak voorziet in een grotere bescherming van de pachter ten aanzien van de tijdsduur van de pacht overeenkomst en de pachtprijs. Het voornaamste punt van debat was het feit, dat bij het aangaan van nieuwe pachtovereenkomsten de Grondkamers er op zullen letten, dat de grond niet verder wordt versnipperd. Deze landbouwkundige toetsing is een stuk structuurbeleid, dat de heren Roebroek (K.V.P.), Zegers (K.V.P.), De Grooth (V.V.D.), Rip (A.R.) en Geuze ADVERTENTIE ff VATICAANSTAD (UP) De Paus heeft in een maandag gehouden redevoering „het zogenaamde probleem van de over bevolking" op deze planeet aangeroerd. In zijn rede, gericht tot leden van de Ita liaanse beweging van „kinderrijke gezin nen", verklaarde de paus, dat „het zoge naamde probleem van overbevolking van de' aarde" eensdeels werkelijk bestaat .en anderszijds onredelijkerwijs wordt ge vreesd als een dreigende catastrophe". „Wie kan voorspellen welke nieuwe en ongedachte hulpbronnen voor de mens heid gereedliggen", zo verklaarde hij, „en welke verrassingen daarbuiten wel licht liggen, indien men rekening houdt met de bewonderenswaardige resultaten van de wetenschap". De Paus oefende scherpe critiek uit op de voorstanders van geboortebeperking en verklaarde, dat hun vrees voor overbevol king voortkomt uit „zelfzucht" van per sonen zowel als van volken. De Paus sprak ook over de mogelijkheid van een natuurlijke afname dan het ge boortecijfer, volgens de plannen van de goddelijke voorzienigheid. „Wie kan zeg gen of het natuurlijke geboortecijfer in de toekomst hetzelfde zal zijn ais nu", zei hij. „Wie kan zeggen, of er niet een tussen komst mogelijk is van een intrinsieke wet, die een remmende invloed uitoefent". De paus prees vervolgens de families met veel kinderen als „het meest geze gend door God, gunstelingen van de kerk, door deze beschouwd als haar kostbaar ste sieraden". Zulke families, aldus de paus, leveren een drievoudig bewijs voor de juistheid van de kerkelijke leer, omdat men bij hen kan zien „de lichamelijke en morele gezondheid van christenmen sen, het levend geloof in God en vertrou wen in Zijn voorzienigheid en tenslotte de vruchtbare en vreugdevolle heiligheid van het katholieke huwelijk". Als een van de meest schadelijke dwa lingen van de moderne maatschappij noemde de paus de mening van sommi- Voor de meeste évacués, in Indonesië geboren en getogen, was de kennisma king met het Hollandse klimaat een koude bedoening. Gehuld in dekens, ijsmutsen en dikke sjaals rept deze familie zich in Budel naar haar toege wezen barak. Ned. Herv. Kerk Aangenomen naar Rijsoord H. Bossen broek te Deil (Geld.) Bedankt voor Mantgum (toez.) S. Krikke te Schingen (Fr.) voor Neder-Langbroek (toez.) J. Wieman te Oudewater voor Rheden-De Steeg W. H. den Ouden te Har- lingen. Geref. Kerken Beroepen te Leek (Gron.) en te Luttel- geest H. Riezebos te Hijlaard te Urk (3de pred.pl.) H. Veenstra te Veenwoudster- wal. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Sassenheim A. H. Schippers te Hillegomi. Bapt. Gemeenten Drietal te Groningen-Noord H. van der Werf te Emmen, G. W. Tijman te Stads kanaal en Ph. Lindeman te Sneek. Zijn ambt neergelegd Ds. A. A.. Leenhouts, Geref. predikant te Castricum! is benoemd tot leraar gods dienstonderwijs aan het Chr. lyceum te Amsterdam-West, welke benoeming hij heeft aanvaard, waarom hij het predik ambt heeft neergelegd. Hij was reeds als leraar M.O. in de hoofdstad werkzaam. In Putten is gisteren het radio-actief besmette huis in de Schoolstraat door de atoom-bacterioiogische-chemische dienst van de marine onderzocht. Er werden ver scheidene metingen gedaan. De resulta ten van het onderzoek werden bevredi gend geacht. Men is nog niet overgegaan tot het betreden van de huiskamer, waar in de radio-actief besmette kachel staat. Het ligt wel in de bedoeling de kachel bin nenkort te verwijderen. Dinsdagmiddag zijn de vijf emmers met grond uit de tuin naar de K.E.M.A in Arn hem overgebracht. Voor het vervoer ge bruikte men een vrachtauto, waarvan de achterzijde van de cabine was beschermd door een betonnen muurtje, om de chauf feur tegen eventuele uitstralingen te be schermen. De loden emmers waren met een plastic laag afgedekt. 's Middags heeft de directeur-generaal van de Volksgezondheid, prof. dr. P. Mun tendam een bezoek aan Putten gebracht. Hij had een bespreking in het gemeente huis en begaf zich later naar de School straat, om het werk van de marine gade te slaan. Vragen van Kamerleden Het Tweede Kamerlid dr. Lamberts (P.v. d.A.) heeft aan de ministers van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, van Sociale Zaken en Volksgezondheid en van Justi tie gevraagd: „Kunnen de ministers de juiste toe dracht van het gebeurde in het Stads- en Academisch Ziekenhuis te Utrecht met het patientje Joke Haanschoten op 15 ja nuari en volgende dagen mededelen? Kunnen de ministers mededelen, welke minister verantwoordelijk is voor de goe de gang van zaken bij de behandeling van patiënten in academische ziekenhuizen? Op welke wijze en wanneer is aan het licht gekomen dat het radium in de neus- keelholte van het kind is achtergebleven en welke maatregelen zijn er na deze ont dekking vanwege het Stads- en Academisch ziekenhuis getroffen? Op welke wijze en wanneer heeft de leiding van het Stads en Academisch Ziekenhuis de bevoegde diensten van het Staatstoezicht op de Volksgezondheid gewaarschuwd en welke maatregelen hebben deze diensten daar na getroffen en welke maatregelen den ken deze diensten alsnog te treffen? Zijn er eventueel strafrechtelijke en civielrech telijke consequenties van het gebeurde te verwachten? Worden er maatregelen ge troffen om herhaling van gebeurtenissen als deze zoveel mogelijk te voorkomen en zijn de huidige wettelijke bevoegdheden daartoe toereikend? gen, die „de vruchtbaarheid van huwe lijken durven te bestempelen als „een so ciale ziekte", waarvan de landen zich met alle mogelijke middelen dienen te gene zen. „Daaruit komt voort de propaganda voor de zogenaamde rationele geboorte beperking, voorgestaan door personen en instellingen, die vaak om andere redenen aanspraak kunnen maken op gezag, maar wier houding op dit punt betreurd moet worden". Bedroevend noemde hij het, dat zulke praktijken ook school maken onder de vanouds gezonde volksklassen. „Het belangrijkste wapen tegen geboor tecontrole", aldus de paus, is de geest, méér dan de wet. „Alles op dit gebied hangt af van de intentie. Men kan wet na wet uitvaardigen, bestraffing strenger maken, met onbetwistbare bewijzen de dwaasheid van beperkingstheorieën en de schadelijke gevolgen van de praktijk van aantonen, als er geen eerlijke bedoe ling aanwezig is om de Schepper vrij Zijn werk te laten doen, zal het menselijk egoïsme steeds nieuwe sofismen weten te vinden en kunstgrepen om zo mogelijk het geweten tot zwijgen te brengen en mis bruik voort te zetten". Het beste bewijs tegen geboortebeper king noemde de Paus de kinderrijke ge zinnen zelf. „In hun blije aanvaardirig van de kinderen als geschenken van God. „Behalve dat zo'n houding de echtparen behoedt voor ondraaglijke nachtmerries en berouw, schept zij, volgens de mening van gezaghebbende dokters, de meest gun stige geestelijke voorwaarden voor een gezonde ontwikkeling van de goede vruch ten van het huwelijk, doordat juist bij het begin van het nieuwe leven de gevoelens van onrust en angst vermeden worden, die zowel bij moeder als kind leiden tot lichamelijke en geestelijke afwijkingen". Te Maastricht De Maastrichtse recherche heeft een mijnwerker uit Kerkrade aangehouden wegens een poging tot roof en bedreiging tegen het leven. Maandag was de man de sigarenwinkel van het echtpaar Bemelmans aan de Bos straat binnengekomen, waar hij duizend sigaren van een bepaald merk wenste. De ze waren in zo'n groot aantal in de win kel niet voorradig, en toen de bejaarde vrouw naar de achter de winkel gelegen keuken ging, om haar 77-jarige echtge noot met de wensen van haar „klant" op de hoogte te brengen, volgde deze haar op de voet. In de keuken dreigde hij de bei de oude mensen met een klein model re volver te zullen neerschieten als ze hem geen 300 gaven. Het dodelijk verschrikte echtpaar liet zich echter niet helemaal uit het veld slaan, en de 77-jarige man werd driftig, en greep een pook, waarmede hij de in dringer te lijf ging. Deze, klaarblijkelijk geschrokken van dit onverwachte verzet, trok zich terug, nog steeds het wapen op de oudjes gericht houdend. De rechercheur stelde direct na de aan klacht een onderzoek in, en kon aan de hand van een uitvoerig signalement, dat de oude heer had verstrekt, als verdacht van deze overval aanhouden de 27-jarige mijnwerker B. R., een Tsjech, wonende te Kerkrade. Bij confrontatie herkende de winkelier zijn aanvaller, die spoedig een bekentenis deed. Het politieverhoor leid de verder tot aanhouding van de 26-jarige fabrieksarbeider J. K. uit Maastricht. Sa men hadden de mannen het plan voor de ze roofoverval beraamd. Het in beslag ge nomen wapen bleek achteraf een alarm pistool te zijn. ff (C.H.U.) liever niet in de wet opgenomen hadden gezien. Daarentegen betreurde de heer Hoogland (P. v. d. A.) het, dat de landbouwkundige toetsing alleen mag wor den toegepast om verslechtering te voor komen, maar niet om verbetering in de bestaande toestand te brengen. In weerwil van een aantal bezwaren was een grote meerderheid in de Senaat echter na rijp beraad bereid de nieuwe Pachtwet te aanvaarden. Daartoe behoorde ook de landbouwspecialist van de V.V.D., de heer Louwes, wiens partijgenoot baron De Vos van Steenwijk echter namens een deel van de liberale fractie verklaarde, dat hij tegen zou stemmen wegens zijn bezwaren tegen de landbouwkundige toetsing en de zijns inziens algemene strekking van de nieuwe pachtwet het eigendomsrecht uit te hollen. Want het wordt voor de grondeigenaar zeer moeilijk de overeenkomst met zijn pachter te verbreken. Vandaag antwoorden minister Samkal- den (Justitie) en de nieuwe minister van Landbouw, dr. ir. Vondeling. De Nederlandse Opera, die het, zoals alle opera-ondernemingen niet kan stellen zon der stukken die het onvoorwaardelijk doen bij het publiek, heeft met de „Tosca" van Puccini weer eens een beproefd „kas stuk" op haar repertoire genomen. Dins dagavond werd daarvan in de hoofdstede lijke Stadsschouwburg de première gege ven onder regie en montering van Wolf- Dieter Ludwig en met Arrigo Guarnieri aan de lessenaar. De opvoering werd opgestuwd door een bijzonder sterke uitbeelding van de „ma- ropie" van het bloedige drama van Sardou, dé chef van politie baron Scarpia, vertolkt door de bariton Otakar Kraus van Covent Garden te Londen, welke zanger beschikt over het ideale stemgeluid óm deze rol haar levensecht karakter te geven en aldus bij de felste temperamentsontladingen haar natuurlijke schoonheid niet te verspelen. Bovendien is Kraus in houding en gebaar de figuur die door zijn aanwezigheid op de planken direct de situatie beheerst. Gré van Swol-Brouwenstijn vervulde de titel rol. Zij zong de partij glansrijk en oogstte terecht een open doekje met haar grote aria in II, het overbekende „Visi d'arte, visi d'amore." Voor de partij van de schil der Cavaradossi had men de tenor Gou- seppe Zampieri van de Scala van Milaan laten komen. Zo men zich kon verenigen Gré van Swol-Brouwenstijn en Otakar Kraus in „Tosca" met het ietwat gutturale van zijn stern- vorming, gaf zijn interpretatie overigens veel voldoening. Zijn open gezongen hoge noten klonken stralend. De bariton Jos Burcksen typeerde de rol van de koster vrij geestig een uitstekende speelfiguur. De bas Siemen Jongsma maakte van de opge jaagde oud-consul Angelotti een zeer aan nemelijke creatie en met zijn niet al te mar kante stemmiddelen wist de tenor Chris Taverne toch een behoorlijke Spoletta, agent van de geheime politie, te vertolken. Maar het werk staat of valt met de be zetting van de drie hoofdfiguren Tosca, Cavaradossi en Scarpia en het is dan ook met genoegen, dat wij, vooral dank zij dit trio, van een geslaagde reprise van deze volksopera kunnen gewagen. De span ning in de tweede akte was zelfs buiten gewoon groot. Alleen leek mij de lugubere slotscène enig tekort aan sfeer te hebben. Hier kon de lichtregie heus wel een tref fender effect bereiken. De vooral niet te onderschatten rol van koor en orkest vaak op pittoreske wijze samenwerkend was een element in de interpretatie van de zo dankbare partituur van Puccini, waaraan blijkbaar de grootste zorg besteed was. Indrukwekkend was de finale van I met het machtige „Te Deum laudamus" en ook bijzonder fraai van stemming-wevende effect de inleiding van III. Guarnieri wist het orkest aldoor kleur rijk en doorzichtig te houden. Ruim een halve eeuw trotseert deze opera de wisse lende kunstmodes en het ziet er naar uit dat haar einde nog lang niet gekomen is. •Want dank zij de frappante combinatie van een fel dramatisch gegeven (dat uiter aard ook in de muziek weerklank vind) met een lyrische stroom die altijd aanwezig is, zal het publiek er steeds door geboeid worden. De formule lijkt bij Puccini zo eenvoudig, omdat zij zo natuurlijk uit zijn wezensaard voortspruit. Het is zelden of nooit maakwerk. Men ervaart steeds de onuitputtelijke improvisator die met zijn onderwerp meeleeft en dit vooral die weet?dat hij voor een groot publiek schrijft, dat zijn muziektaal dient te verstaan. Het is te verwachten, dat deze nieuwe montering het bewijs zal leveren, dat „Tos ca" nog steeds een „kasstuk" is. Jos. de Klerk

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 11