Weer weer Davitamon IO (jeefjt de EEN WOELIGE TIJD weersW BUMBEL EN DE WENSH00RN Agenda voor Haarlem Groningse schilder Kort en bondig OENSDAG 22 JANUARI 1958 4 radio televisie Opgeruimd kinderwerk Schaatsen Puccini-herdenking PHILIPS RADIO TELEVISIE H. 1. MAERTENS N.Y. De radio geeft donderdag T elevisieprogramma Zeldzame postzegels onder de hamer Landbouwschap kwam niet aan zijn trek Monteur uit Vught tot 2Vz jaar veroordeeld Onder meer wegens inbraak in Heemstede Dierenrampenfonds ijvert voor dierenrepatriëring Tweede onderzoek naar kijkgewoonten Verkeerscommissie van Nijverheid en Handel Nederlandse aak bij Givet gezonken Kerkelijk Nieuws 7gnUW medicijn Boer Hagen moet met bewijzen komen f ONS VERVOLGVERHAAL DOOR WERNER STEINBERG Han Bentz van den Berg niet in de hoofdrol X De N.T.S. heeft dinsdagavond vooraf gaande aan het filmprogramma nog maar weer eens ingeschakeld op de Vlaamse Televisie om ons te kunnen laten zien hoe jeugdige zuiderburen het er in de opera af brengen. Dat was niet mis. „De wonder- klok" bleek een met zorg uitgevoerde mu zikale toneelbewerking van het gelijk namige sprookje van Hans Christian An dersen te zijn. Het geheel maakte een uitermate opgeruimde indruk, luchtig, simpel geconstrueerd en losjes gebracht. Het jongenskoor van het klein-seminarie Sint Jozef in St. Niklaas had er kennelijk plezier in. Het aandeel van volwassenen heeft aan die goede indruk overigens niet weinig bijgedragen. Het koor moet onder uitstekende leiding staan. De door Eber- hard Werdin voortreffelijk gecomponeerde, voor kinderen hier en daar lang niet ge makkelijke partijen werden voortdurend helder, precies en geestdriftig gezongen. De decors voldeden ook heel goed. Jammer, dat er nog geen kleurentelevisie mogelijk is. Het zou de kostumering beslist beter tot haar recht hebben doen komen. Hierna volgde een in de gids niet vermeld pro grammapunt. Deze week is de tweehon- derdvijftigduizendste bezitter van een te levisietoestel in Nederland bij de P.T.T. om een kijkerskaart komen vragen. Het is de heer F. K. Hellemink, tot half september van het vorig jaar ambtenaar bij de ge meentelijke dienst voor lichamelijke op voeding te Haarlem en thans werkzaam bij de Sportstichting Leiden. In zijn woning in Leiderdorp werd hij door de vier Neder landse tv-omroepsters met cadeaus over laden terwijl het trommel-en-fanfarekorps van die kleine Zuidhollandse plaats buiten in de sneeuw de feestviering op goed-Hol- landse manier ondersteunde. We vonden 't eigenlijk ondanks alle wederzijdse hartelijkheid een wat troosteloze verto ning. Het is geen enkele Hollander gegeven over een jubileum de zon te laten schijnen. In de verte zal het klimaat daar wel mee te maken hebben. Na vertoning van een, zo als vaker, interessant journaal zagen we de Engelse film „Mensen in het wit", met Googie Withers, die vorig jaar in de Ne derlandse bioscopen rouleerde. Beeldschermer Vijf jaar later" Op 1 februari is het vijf jaar geleden, dat het zuidwestelijk deel van ons land werd getroffen door de grote watersnood ramp. Verslaggevers van de VARA zul len opnieuw naar het voormalige rampge bied gaan en op zaterdag 1 februari in de vooravond een reportage geven onder de titel „Vijf jaar later". Zij zullen een in druk geven van het herstel. AVRO, VARA, K.R.O. en Wereldomroep verzorgen gezamenlijk de verslaggeving van de Europese Schaatskampioenschap pen, die zaterdag 1 en zondag 2 februari in de Zweedse plaats Eskilstuna worden ge reden. Voor K.R.O., VARA en AVRO zal Leo Pagano verslag uitbrengen. Ter herdenking van het feit, dat hon derd jaar geleden de Italiaanse operacom ponist Giacomo Puccini werd geboren wordt zondag 26 januari in de Scala te Milaan een Puccini jaar ingezet. Achter eenvolgens zullen drie kleinere opera's van deze componist daar worden uitgevoerd. De K.R.O. zal daarvan een rechtstreekse en volledige uitzending geven, welke ruim drie uur zal duren en vermoedelijk veer tig minuten na middernacht zal eindigen. De opera's zijn „II tabarro", „Suor An- ADVERTENTIE Nassaustraat S - Haarlem - Tel. 15220 HILVERSUM I 402 M. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Gymn. voor de vrouw. 9.10 De groen teman. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwij ding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Tussen de wal en het schip, caus. 11.15 Kamerork. en soliste. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb.- meded. 12.33 Pianospel. 12.50 Uit het bedrijfsle ven, causerie. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Lichte muz. 13.55 Beursber. 14.00 Pianoreci tal. 14.30 Voor de vrouw. 15.00 Cabaretprogr. 15.30 Lichte muz. 15.50 Gram. 16.00 Van vier tot vijf. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitz.Rijks delen overzee: prof. dr. M. D. Ozinga: Monumen ten en monumentenzorg op Curagao. 18.00 Nieuws. 18.15 Gevar. progr. voor de soldaten. 18.45 Sport- problemen. 18.55 Gesproken brief uit Londen. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Gevar. progr. 20.00 Nieuws. 20.05 Wie opent de kluis?, causerie. 20.10 Concertgebouwork. 21.15 Meded. 21.20 Act. 21.30 90 jaar Rode Kruis. 22.20 13 tegen 3, klankb. 23.05 Nieuws. 23.20 Koersen te New York. 23.21 Sport- actualiteiten. 23.3024.00 Discotaria. HILVERSUM II 298 M. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00—24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Rally v. Monte Carlo. 8.50 Voor de vrouw. 9.40 Schoolra dio. NCRV: 10.00 Gram. 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 12.00 Middag klok - noodklok. 12.03 Gram. 12.25 Voor het plat teland. 12.35 Land- en tuinb.meded. 12.38 Gram. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Kath. nieuws. 13.20 Blaastrio en sol. NCRV: 14.00 Promenade ork. 14.30 Gram. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Blaas- orkest. 15.40 Vocaal ens. en sol. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Barok-eens. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Instr. trio. 18.10 Kamermuz. 18.30 Gram. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Op de man af. 19.15 Gram. 19.20 Sociaal perspectief, caus. 19.30 Lichte muz. 19.50 Pol. caus. 20.00 Ra diokrant. 20.20 Gevar. progr. 21.45 Gram. 22.00 Tijdschriftenkron. 22.10 Orgelconcert. 22.40 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Sport uitslagen. 23.2024.00 Gram. BRUSSEL 324 M. 12.00 Amus.ork. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. (Om 12.55 Koersen). 13.00 Nieuws. 13.11 Orgelspel. 14.00 Engelse les. 14.15 Gram. 14.30 Franse les. 14.45 Gram. 15.00 Schoolradio. 15.30 Pianospel. 15.45 Duitse les. 16.00 Koersen. 16.02 Gram. 17.00 Nieuws. 17.10 Gram. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Vlaamse liederen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Gram. 19.45 Voordr. 20.00 Gram. 20.40 Hoor spel. 21.30 Jazzmuz. 22.00 Nieuws. 22.15 Int Radio- Universiteit. 22.30 Orgel en cello. 22.5523.00 Nieuws. VOOR DONDERDAG NTS: Joum. en weerber. AVRO: 20.15 Sport- panorama. 20.45 Intern, amus.progr. 21.45—22.00 Is dit ook uw probleem. Een van de grootste postzegelveilingen ooit in ons land gehouden is gisteren in de Haagse Pulchri Studio begonnen. In drie dagen zal voor een waarde van meer dan anderhalve ton aan zeldzame postzegels worden geveild. Ongeveer het derde gedeelte van de dui zenden zegels is afkomstig uit de verza meling van wijlen de heer F. A. L. van den Bergh uit Moergestel. In opdracht van de erfgenamen wordt zijn gehele verzameling door de handelaar J. L. van Dieten ver kocht. Het hoogtepunt van de veiling was gisteren de verkoop van vijf zware lederen albums, waarin de meest bijzondere post zegels uit Nederland en overzeese rijks delen. Het album werd voor 9250 gulden eigendom van een verzamelaar. Uit alle delen van ons land, maar ook van over de grenzen, zijn verzamelaars en handelaars naar Den Haag gekomen om deze bijzondere 'veiling bij te wonen. Er waren zo verzamelaars uit Duitsland, Spanje, Italië en België. Een verzameling Europese zegels tot 1892 in een oude Yvert-klemband ging voor 1700 gulden van de hand. Voor 1750 gulden kocht een verzamelaar een album Engelse koloniën met zeer zeldzame zegels. Vandaag worden twee Franse zegels verkocht, een ongetand paar van de „5- franc-prijs" waarvan de waarde op 5000 gulden wordt geschat. Ook zullen lucht postzegels worden geveild die in 1928 slechts eenmaal gebruikt werden voor briefvervoer per katapultvliegtuig van het schip lie de France naar het vasteland. In Kootwijkerbroek is op last van het Landbouwschap een verkoop bij executie gehouden bij de landbouwer Van der Brink, die weigert de hem door het Landbouwschap opgelegde heffing te be talen. Het te vorderen bedrag was reeds opgelopen tot 180,en daarom had het Landbouwschap door een deurwaarder beslag laten leggen op een deel van het meubilair van de heer Van der Brink. De verkoping daarvan bracht gisteren echter slechts.5.20 op, want familie leden en buren van de heer Van der Brink kochten alle artikelen op voor heel geringe bedragen: een vloerkleed voor 15 cent, een nieuwe elektrische wasmachine voor 1.05, een nieuw radiotoestel voor 1, een stoel voor 6 cent, twee schilderijen voor 5 cent, een lamp voor 5 cent, vitrage en overgordijnen voor 10 cent, een groot dressoir voor 15 cent, een theemeubel voor 15 cent en een spiegel voor 10 cent. Met de totale opbrengst waren lang niet de onkosten gedekt, die het Landbouw schap voor deze executoriale verkoop had gemaakt. Aan het einde van deze „verkoping" zongen de honderden boèren het Wilhel mus. De deurwaarder vertrok tenslotte tussen twee politiemannen in. De heer Van der Brink deelde daarna aan iedereen krentebollen uit. De rechtbank in Almelo heeft dinsdag morgen een 25-jarige monteur uit Vught, conform de eis, veroordeeld tot tweeëneen half jaar gevangenisstraf. De monteur had op 31 augustus 1956 in Enschedé een auto gestolen, waarmee hij naar Amsterdam was gereden. Daarna pleegde hij inbraken in Enschedé, Hengelo, Almelo, Breda, Heemstede, Arnhem, Soest, De Bilt en Baarn, waarbij hij duizenden guldens aan goederen en sieraden ontvreemdde, als mede grote bedragen aan contant geld. De verdachte was later naar Frankrijk uitge weken, waar hij wegens illegale grens overschrijding en joyriding vier maanden de gevangenis in ging. De Nederlandse Stichting Dierenram penfonds heeft zich voor een aanzienlijk bedrag garant gesteld inzake de kosten van vervoer van huisdieren van naar ons land terugkerende Nederlanders uit Indo nesië. Het transport per K.L.M. kost twin tig gulden per kg., zodat met de overbren ging van huisdieren vrij aanzienlijke be dragen zijn gemoeid. Voor het eventuele verdere binnenlandse vervoer van deze huisdieren heeft het Dierenrampenfonds de onlangs nieuw aangeschafte dierenam bulance beschikbaar gesteld, welke te Amersfoort is gestationeerd. ADVERTENTIE HET IDEALE VITAMINE-PREPARAAT FLACONS a 50, 100 EN 500 DRAGÉES ÉÉN DRAGÉE PER DAG IS VOLDOENDE ORGANON - OSS gelica" en Gianni Schicchi. De dirigenten zijn respectievelijk Oliviero de Fabritius, Arturo Basile en Antonino Votto. De uit voering geschiedt geheel door het koor en orkest van de Italiaanse radio-omroep. Als vervolg op een in mei en juni van het vorig jaar ingesteld onderzoek naar de kijkgewoonten van het televisiepubliek, zal de Nederlandse Stichting voor Statis tiek opnieuw een enquête houden. Het onderzoek, in opdracht van de industriële en technische handelsmij. n.v. Thabur in Den Haag en Graetz K.G. in Altena-Bo- chum in Duitsland, omvat vier weken in de maanden februari en maart van dit jaar en zal in mei worden gepubliceerd. Vorig jaar werd aan duizend toestelbe- zitters gevraagd naar hun kijkgewoonten en hun wensen met betrekking tot de tele visieprogramma's. Bij dit tweede onder zoek wil men onder andere ervaringen registreren over de ontwikkeling van de begeerte om te kijken ten opzichte van de kijkervaring. Bijvoorbeeld het zich be perken tot uitgekozen programma's, meer of minder tijd aan kijken besteden, de wijziging in reactie op het gebodene en dergelijke, een en anderin verband met de duur van de kijkervaring. Het hoofdbestuur van de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel heeft een commissie ingesteld, die tot taak heeft een studie te wijden aan het verkeer in Nederland. Onder verkeer wordt hier bij verstaan verkeer in de meest ruime zin, dus het vervoer van personen en goe deren over weg, rail, water en door de lucht en het post-, telefoon- en telegraaf- verkeer. Bij de instelling van deze commissie is uitgegaan van de gedachte, dat het van het grootste belang is dat het verkeer in Nederland zich harmonieus kan ontwikke len in verband met de grote betekenis, die het verkeer voor onze nationale econo mie heeft. De commissie zal zich bezig houden met de vraag welke maatregelen er genomen moeten worden om te bereiken dat het verkeer zich in een bepaald tijdvak, bij voorbeeld tot 1970, harmonieus kan ont wikkelen. Voorzitter van de commissie is ir. H. Vis, secretaris mr. J. A. van Lapschot Hu- brecht, respectievelijk ondervoorzitter en algemeen secretaris van de maatschappij. De elf overige leden zijn leidende figuren uit kringen van verkeer en vervoer. De Nederlandse aak „Rodolphe" van 360 ton is dinsdag na op een rots te zijn geva ren bij Givet (Ardennen) in de Maas ge zonken. Er deden zich geen persoonlijke ongevallen voor. Men vreest dat het scheepvaartverkeer vijf of zes dagen zal zijn gestremd. Geref. Kerken Beroepen te Zwolle (4e pred.pl.) E. J. Wassink te Bussum; te Zwijndrecht (3e pred.pl.) H. J. v. Duinen te Willemstad. Chr. Geref. Kerken Tweetal te Aalsmeer M. Drayer te Drachten en P. Op den Velde te Hilver- sum-O.; te Hengelo (O.) D. Coppoolse te Kornhorn en M. Vlietstra te Eemdijk; te Rotterdam-Kralingen P. Op den Velde te Hilversum-O. en H. Toorman te 's-Gra- venhage-C. ADVERTENTIE Pé Mijnhardt's Zenuwtabletten Bumbel had het schip van boven tot onder goed bekeken en hij had er veel zin in. Daarom had hij nog eens 'n lang gesprek met de kapitein. „Voor duizend goudstukken kun je de Zonnevogel van me kopen", zei deze. „En je zult er vast geen spijt van hebben!" Toen had Bumbel zijn besluit genomen. „Goed", zei hij. „Ik koop uw schip!" En hij betaalde de koopsom in goed goudgeld40-41 Tot 8 februari is in Magdalena Soth- manns kunstzaal aan de Amsterdamse postzegelmarkt werk van de Groningse schilder J. G. Hansen te zien. Hansen's werk ontmoette ik al eerder. Het was op de laatste „Contour"-tentoonstelling te Delft en mij leek het niet belangrijk ge noeg om daarover de omtrek van het beeld van de hedendaagse Nederlandse kunst te trekken. Deze tentoonstelling heeft me niet van mening doen veranderen. Alles wat Hansen bijna onveranderlijk schilderde heeft, ongetwijfeld een char merende kleur, die soms zelfs iets van raffinement vertoont. Men kan in die kleur als men wil een verlangen naar zuidelijke blijheid zien. Maar verder heeft die kleur toch weinig betekenis. Wie bij Hansens werk aan Bonnard mocht denken, moest beider werk eens naast elkaar kunnen zien. Dan is dat van Hansen toch wel arm. Ik sprak van „onveranderlijk". Het zijn name lijk steeds dezelfde zo uit de tube gedruk te kleuren in steeds dezelfde verscheiden heid bijna. Slechts een enkele keer is de dosering een even andere of werd door mengen iets uitzonderlijks bereikt. On danks de duidelijkheid van die pure kleu ren bleef Hansens werk zwevend door ge brek aan vastheid van de vorm. Hansen was één van de voor ons minder bekende figuren van de indertijd zo ex pressionistisch gerichte Groningse vereni ging „De Ploeg" en uit enkele werkjes valt zijn contact met de ons meer bekende figuren daaruit wel af te lezen. Dat hij zich door een en ander dan ook wist te onderscheiden van de anderen motiveerde misschien de belangstelling die thans voor zijn persoonlijkheid aan de dag wordt ge legd. Ik geloof dat men die persoonlijk heid wel aardig kan vinden. Bob Buys RECTIFICATIE Door een misverstand werd in ons blad van dinsdag bij een beschouwing van onze medewerker Bob Buys over het bij Galerie Espace in Haarlem geëxposeerde werk van Alechinsky als onderkop „Groningse schil der" vermeld. De lezer zal deze fout zijn opgevallen, aangezien ook in deze bespre king Aleehinsky's nationaliteit, Belgisch, werd genoemd. De abusievelijk gebruikte onderkop behoort bij een beschouwing, die men hierboven aantreft. De civiele kamer van de rechtbank te Amsterdam heeft een tussenvonnis ge wezen in de zaak, die de heer W. Hagen uit Bussum aanhangig heeft gemaakt tegen het gemeentebestuur van Bussum. De rechtbank besliste dat zijn beschuldigin gen aan het adres van B. en W. juist en gegrond zijn. Het varkensbedrijfje van boer Hagen aan de Eng te Bussum werd op 1 oktober in opdracht van het gemeen tebestuur door een bulldozer in enkele uren tijds met de grond gelijk gemaakt. Bij deze radicale opruiming gingen 400 kubieke meter mest (f 4000), 240 meter af rastering (f 1000) en 2 varkenshokken (f 2000) verloren. De rechtbank moet nu uitmaken of B. en W. van Bussum daar mede een onrechtmatige overheidsdaad begingen en dus schadeplichtig zijn of niet. De gemeente heeft de grond langs de Eng nodig voor nieuwbouw. Zij heeft de heer Hagen herhaaldelijk waarschuwingen ge zonden, dat hij zijn bedrijf zou moeten verplaatsen. 54. Of liever: men kan wel alles schrijven, maar niet alles afdrukken! Ik houd rekening met de cen suur, ik wil geen aanleiding geven, dat men de „Ge- sellschafter" speciaal in het oog gaat houden. Wij hebben een mooie oplage en mijn blad is het belang rijkste op het gebied van de Duitse literatuur. Het is een eer om zijn werk in dit blad afgedrukt te zien. Nu weet u mijn opvattingen, meneer Heine, we be hoeven echter geen kwade vrienden te zijn!" Heine antwoordde niet. Gubitz vervolgde, thans weer geheel in de rol van Heine's beschermer: „Ik heb ook een prettige me dedeling: ik heb met de uitgever Vetter gesproken, die veel belangstelling voor uw gedichten had. Als ik me niet vergis, voelt deze er wel iets voor uw werk uit te geven. Hij zal zich met u in verbinding stellen." Deze verrassende mededeling deed Heine opsprin gen en impulsief drukte hij professor Gubitz de handen. Hij wist slechts één woord uit te brengen: „Wanneer?" De professor glimlachte. „Spoedig, m'n beste vriend! Vetter is een mensenkenner en een vooraan staand uitgever. Dank zij mijn voorspraak staat u bij hem in de gunst. Gebruik uw kans! Ik hoop er nader van u over te horen." Heine had het gevoel, dat thans zijn doel bijna be reikt was: Niet alleen de weekbladen, welke zijn roem slechts tijdelijk verbreidden, zouden zijn gedichten afdrukken, maar ze zouden ook in blijvende vorm als gedichtenbundel verschijnen! Hij zou zo'n ge dichtenbundel aan Salomon Heine kunnen voorleggen en tegen hem zeggen: „Ik heb uw geld niet langer nodig. U behoeft het niet langer te geven aan iemand, die in uw ogen een nietsnut is." En tegen zijn moe der zou hij kunnen zeggen: „Koopt u dat huis in Ol- desloe maar!" Prof. Gubitz zag de glanzende ogen van Harry Hei ne. Hij knikte hem vaderlijk toe. „De oude Gubitz is een betere vriend van Heine dan hij dacht, niet waar?" zei hij glimlachend. HOOFDSTUK IX De uitgever Vetter, een kleine elegante man van de wereld, trok zijn wenkbrauwen op en zei tegen Harry Heine: „Prof. Gubitz heeft mij een groot ge noegen verschaft, door mij uw gedichten ter lezing te geven. Het is een goed en zéér persoonlijk werk en ik heb een en ander met zeer veel belangstelling gelezen. Prof. Gubitz heeft enkele van uw gedichten gepubliceerd in zijn blad, naar hij mij vertelde. De reactie bleek gunstig te zijn, men was enthousiast over uw werk. U mag wel dankbaar zijn een bescher mer als prof. Gubitz gevonden te hebben!" Harry Heine luisterde beleefd naar deze woorden. Vol ongeduld wachtte hij er echter op, dat Vetter zou zeggen: „Ik zal uw gedichten graag in boekvorm uit geven. Hieraan scheen de uitgever echter niet te denken! Hij boog zich naar voren en zei op vertrouwelijke toon: „De goede tijden, waar'een uitgever zijn pu bliek élk boek kon voorzetten, zijn voorbij, meneer Heine! Er is thans een zekere moeheid. Men heeft momenteel meer belangstelling voor het theater, de dans en dergelijke. Men heeft waardering voor de dichtkunst als kunstvorm, maar méér niet." Hij streek even langs zijn kin en vervolgde: „Er is te veel, er verschijnt te veel, en de mensen kunnen niet alles in zich opnemen. Ze hebben de tijd en de rust er niet voor, het leven is te druk. Er zijn te veel problemen. „Inderdaad", gaf Harry Heine toe, zich afvragend, wanneer Vetter over het uitgeven van zijn werk, waarover hij toch met prof. Gubitz gesproken had, zou beginnen. Vaag luisterde hij naar de woorden vloed van de ander, en bij zijn slapen voelde hij een stekende pijn. Eindelijk stond Vetter op en pakte van zijn schrijftafel enige vellen papier, die Heine herken de als het papier waarop hij zijn gedichten had ge schreven. Op de papieren wijzend, merkte de uitgever met een glimlach op: „Gewaagd, m'n jonge vriend! Zéér gewaagd, maar zonder twijfel ook zéér begaafd! Geestig, vol satire en fijn gevoelAls ik zeker wist, dat er succes aan vast zat..." Hij tuurde voor zich uit. „Ik bedoel niet alleen succes voor u", legde hij uit, „maar ook succes voor mij, de uitgever. Want tenslotte zit er ook een financiële kant aan!" „Ik dacht, dat u mijn gedichten in boekvorm wilde uitgeven", zei Heine langzaam. „Ik?" deed Vetter verwonderd. „Prof Gubitz heeft me dat zelf gezegd." Vetter lachte vertederd. „Ach, die goede Gu'oitz! Een brave beste man, die e' vriend is van de jonge kunstenaars, maar die 6een idee heeft van de moei lijkheden van een uitgever!" Hij zuchtte even. „Denkt u eens aan de kosten van papier, het zetten en druk ken, het inbinden... Ze moeten allemaal betaald wor den en wat krijgt de uitgever, die zijn geld in zo'n uit gave steekt, terug..??" Een plotselinge woede kwam over Heine. Hij stond op en zei op bitse toon: „Geeft u mij mijn gedich ten maar terug!" Vetter antwoordde echter rustig: „Ik heb nog hele maal niet gezegd, dat 't uitgesloten is, dat ik uw ge dichten zou uitgeven „Hoe moet ik uw woorden anders opvatten", zei Hei ne op verontwaardigde toon. .„Gaat u toch weer zitten, meneer Heine", zei Vet ter. „U zou verbaasd zijn, als u wist, hoe mijn ge dachten zich al bezig houden met het uiterlijk van uw boek. Kijkt u hier bijvoorbeeld eens, één van mijn uitgaven..." Hij pakte een boek ui. een stapel en be gon een lang verhaal over druktechniek, lettersoorten en het inbinden van boeken, waarmee hij Heine on danks alles wist te boeien. Ze geraakten zelfs in dis cussie en Harry Heine zag zijn boek al voor ogen... „Wanneer denkt u mijn boek te kunnen laten ver schijnen?" vroeg hij tenslotte. „Begin volgend jaar", antwoordde de ander. Hij scheen protest te verwachten, maar Heine vond het prachtig. „Als 't kan, vroeg in het jaar", verzocht hij alleen, „opdat men tijdig met recensies kan komen. Ik zal zelf aan mijn vrienden schrijven en helpen de omzet te bevorderen." „Ik hoop, dat u later niet vergeten zult, meneer Heine", zei Vetter op ietwat plechtige toon, „dat ik u geholpen heb bij de eerste schreden naar de openbare bekendheid. U hebt natuurlijk al wel in weekbladen gepubliceerd. Maar wie kent uw naarp? Er publiceren zoveel jonge dichters in weekbladen. Ik kan u bij een veel groter publiek bekendheid geven!" Hij zuchtte even en vervolgde: „Ik zal dat graag doen. Ik zal al mijn bescheiden middelen aanwenden, meneer Hei ne! Ik hoop, dat u begrip daarvoor zult hebben!" (Wordt vervolgd) Honderd jaar. De heer G. van der Kuilen aan de Bantuinweg te Rhenen heeft zijn honderdste verjaardag gevierd. Hij werd gelukgewenst door de burgemeester van Rhenen, die hem namens het gemeen tebestuur een elektrisch scheerapparaat en 'als persoonlijk geschenk een pijp met een doos tabak cadeau deed. Van de di rectie van de Nederlandse Spoorwegen, de vroegere werkgever van de heer Van der Kuilen, kreeg hij een felicitatiebrief en bloemen. Chinese bisschop naar ons land. De aartsbisschop van Peking, kardinaal Tho mas Tien, zal een bezoek brengen aan Ne derland, aldus is in Vaticaanstad verno men. De kardinaal, die zich reeds twee maanden te Rome bevond, is dinsdag naar het Gardameer vertrokken, waar hij en kele dagen rust zal nemen. Daarna zal hij naar Wenen gaan, vanwaar hij naar Ne derland zal doorreizen. Dierenbeul. De rijkspolitie te Jisp heeft procesverbaal opgemaakt tegen een 17-jarige boerenknecht, die een hond van een buurman met een stuk hout heeft doodgeslagen. Hij sloeg de hond op de kop, waardoor het dier ernstig gewond bleef liggen. Toen hij later ontdekte dat het dier nog leefde, sloeg hij het dood, waarna hij het cadaver begroef. Pool tentoonstelling. Van 26 januari tot 1 april wordt in het maritiem museum „Prins Hendrik" te Rotterdam een ten toonstelling gehouden onder de titel „Ne derland en het Noordpoolgebied". Getoond worden vele prenten, kaarten en voorwer pen, betrekking hebbende op of afkomstig van de Nederlandse reizen naar het noor den van de 16de eeuw af tot aan de 19de eeuw, voorts materiaal betreffende de po gingen tot steenkoolexploitatie van de Ne derlandse Spitsbergen Compagnie en over de zeven tochten van de „Willem Barents" Uit omstreeks, 1880. Klompenmakerij uitgebrand. Te Mep- pel is brand ontstaan, in de klorapenmake- rij van de Fa. Westerhuis, een van de grootste nog bestaande bedrijven in deze branche in zuidwest-Drente. De brandweer van Meppel wist te voorkomen, dat de brand zich uitbreidde. De uit twee verdie pingen bestaande, grotendeels uit hout op getrokken klompenmakerij brandde vrij wel geheel uit. Men denkt dat de brand is uitgebroken door het omvallen van een pe troleumkachel. Film van „Dorp aan de rivier" Naar de Nationale Filmproduktie Maat schappij meedeelt is de acteur Han Bentz van den Berg verhinderd de hoofdrol te spelen in de nieuwe Nederlandse film „Dorp aan de rivier", naar het boek van Antoon Coolen, zulks in verband met ver bintenissen elders. Wie de hoofdrol in de film wel zal vervullen is nog niet bekend. WOENSDAG 22 JANUARI Stadsschouwburg: Cabaret Wim Sonne- veld: „A la carte", 20 uur. Concertgebouw: „Anders dan anders", KRO-revue, 20 uur. FILMS Cinema Palace: ,,De familie Trapp", a.l., 19 en 21.15 uur. Frans Halstheater: „The girl he left behind", 14 jr., 19 en 21.15 uur, Lido Theater: „April love", a.l., 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „De glorie van het. moederschap", 14 jr., 19 en 21.15 uur. Rem brandt Theater: „De nachten van Cabiria", 18 jr., 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „De gouden Havik", 14 jr., 19 en 21.15 uur. Stu dio Theater: „The king and I", a.l., 18,45 en 21.15 uur. DIVERSEN St. Bavo: Samenkomst van de Friese vereniging: „Gysbert Japicx", 20 uur. DONDERDAG 23 JANUARI Stadsschouwburg:Toneelv. „Postaal Genoe gen" met „Land v. Belofte", 20 u.- Concert gebouw: Bonte avond m.m.v. The constel lations, 20 uur. Grote Kerk: „Beiaardbe speling door Arie Peters, 11.3012.30 uur. TENTOONSTELLINGEN Galerie Espace: Expositie van tekenin gen en gouaches van Alechinsky, 1117 u. FILMS Cinema: „De familie Trapp", a.l., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Frans Halstheater: „The girl he left behind", 14 jr., 14.30, 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „April love" a.l., 14. 16.15, 19 en 21.15 uur. Luxor Thea ter: „De glorie van het moederschap", 14 jr., 14, 19 en 21.15 uur. Rembrandt Thea ter: „De nachten van Cabiria", 18 jr., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: ,,De gouden Havik", 14 jr., 14.30, 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „The king and I", a.l., 14.15, 18.45 en 21.15 uur. DIVERSEN Brinkmann: Voor studievereniging voor parapsychologie spreekt drs. P. J. den Boer. „De Leeuwerik": Demonstratie van leerlingen van volksmuziekschool, 19.30 u.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 6