r Nieuwe fase van het Gildenplan kan nu aangevat worden Meer Produktschapsprijzen voor de visserijschepen in 1958 tlderëm 1 Boeiende lezing over het werk van Albert Schweitzer Kotters komen nu ook in aanmerking Fa. DE VILDER DE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs Naar opvoering van de kwaliteit Ds. A. A. Leenhouts legt ambt neer De verschillende secties kozen afgevaardigden R I I DEFECT op electrisch gebied? Weer een klok voor het Beverwijkse carillon N.S. stellen zesduizend gulden ter beschikking Vanmorgen in de vishal en op zee J. Ingerman over bezoek aan Lambarene In het Zuid-Oosten verrijst de tweede meander Geen uitbreiding aantal raadsleden in Heemskerk Laatste houtzending van seizoen bij Van Gelder Belangstelling voor film over kustvaart Streekconferentie NUSO- speeltuin in Royal „Thames" in IJmuiden; „Titan" te Den Helder „Watervliet" kan zich tegen Tovers handhaven ft li A G 2 3 JANUARI 1958 BIJ DE BEOORDELING van de aanvoeren door visserijschepen voor de toekenning van de Bedrijfschapsprijzen voor verse zeevis en verse haring, aangevoerd door een trawler of logger, rees in de afgelopen jaren steeds de vraag of bepaalde schepen als kotter, logger of trawler moeten worden beschouwd en dus wel of niet naar een prijs konden meedingen. Voorts deed zich de vraag voor of het aantal prijzen voor gezouten haring uitgebreid diende te worden met een afzonderlijke prijs in te stellen voor gezouten haring, aangevoerd te Katwijk aan Zee. Beide vragen waren aanleiding tot uitvoerige besprekingen in de adviescommissie voor de toekenning van de prijzen en thans is een verordening ontworpen, waarin met deze vragen is rekening gehouden. De verordening zal vandaag in de openbare bestuursvergadering vastgesteld moeten worden als een verordening van het Produktschap voor Vis en Visprodukten. Behoudens enige aanvullingen en wijzi gingen is het principe van de oude ver ordening gehandhaafd. De voornaamste verschilpunten hebben betrekking op het aantal prijzen, de samenstelling van de adviescommissie en de aanwijzing van de controleurs voor het uitbrengen van rap porten aan de adviescommissie. In de verordening zjjn afzonderlijke prijzen, thans dus Produktschapsprijzen, ingesteld voor verse zeevis en verse ha ring, aangevoerd met een trawler, logger en kotter in IJmuiden, terwijl het aantal prijzen voor de gezouten haring is gehand haafd. Weliswaar bestaat er voor Katwijk en IJmuiden een Produktschapsprijs, maar een extra Produktschapswimpel zal wor den uitgereikt aan de Katwijkse logger, die van de Katwijkse loggers het hoogste aan tal punten heeft behaald, doch niet in aan merking komt voor de Produktschapsprijs Nu ook kotters In verband met de uitbreiding van het aantal prijzen voor de verse vis, zal naar objectieve normen moeten worden bepaald tot welke categorie een vissersvaartuig be hoort. Voorts zal in het bijzonder ten aan zien van kotters met het oog op de door deze schepen uitgeoefende soort van vis serij naar een beperking moeten worden gezocht, aldus de toelichting op de ver ordening. In de verordening is daarom aangegeven aan welke normen een vissersvaartuig moet voldoen om onder het begrip trawler, logger of kotter te vallen. Hierbij is er van uitgegaan dat het niet juist moet wor den geacht ook die kotters te laten mee dingen, die zich niet alleen of niet in de eerste plaats met de visserij op plat- en rondvis bezighouden. Als voorbeeld wordt genoemd de kotters, die de garnalenvisserij uitoefenen en als bij vis verse vis aan voeren. Definities Onder een trawler wordt voortaan ver staan een vissersvaartuig, dat uitsluitend is ingericht voor de uitoefening van de zee visserij met het zeevis- of haringtrawlnet en een voortstuwingsvermogen van meer dan 350 pk. Tot de loggers kunnen voort aan worden gerekend die schepen, die zijn ingericht voor de uitoefening van de zee- visserij en het haringdrijfnet, ongeacht of het ook is ingericht voor de uitoefening van de zeevisserij met een trawlnet. Onder een kotter wordt door het Pro duktschap verstaan een vissersvaartuig, dat geen trawler en geen logger is en dat is ingericht voor de uitoefening van de zee visserij met het zeevis- of haringtrawlnet of de zeeviszegen (snurrevaad) en een voortstuwingsvermogen heeft van tenmin ste 120 pk. Dit geldt met uitzondering schepen, die niet van het uitgesproken kot, tertype zijn, zoals botters, schokkers, hoog aarzen. De prijzen Voortaan zullen worden toegekend de volgende prijzen: een prijs voor de best verzorgde verse zeevis en verse haring, die met een trawler te IJmuiden is aange voerd; idem, die met een kotter te IJmui den is aangevoerd; idem, die met een log ger te IJmuiden is aangevoerd; een prijs voor de best verzorgde gezouten haring die met een logger te Katwijk aan Zee en of IJmuiden is aangevoerd; idem, die met een logger te Scheveningen is aangevoerd en idem, die met een logger te Vlaardin- gen is aangevoerd. Leden van commissie In de adviescommissie, die uiterlijk voor 1 februari van elk jaaar advies moet uit brengen over de toe te kennen prijzen, worden door het bestuur van het Produkt schap voor Vis en Visprodukten de vol gende leden benoemd: het hoofd van de afdeling Vis van het Voorlichtingsbureau voor de Voeding, het hoofd van de dienst der Nederlandse Haringcontröle, de hal chef van het Staatsvissershavenbedrijf te IJmuiden, een reder als vertegenwoordi ger van de ondernemingen op het gebied van de drijfnetviserij, een reder als ver tegenwoordiger van de ondernemingen op het gebied van de trawlvisserij, een reder als vertegenwoordiger van de onderne mingen op het gebied van de kleine trawl visserij, drie vertegenwoordigers van de visserslieden en een vertegenwoordiger van het Produktschap Eigen deskundigen In tegenstelling tot hetgeen in de oude verordening stond worden de daarvoor in aanmerking komende controleurs van het Produktschap aangewezen om over de ver zorging van de vis aan boord van vissers vaartuigen rapport uit te brengen aan de adviescommissie. Dit geschiedt met dien verstande, dat deze taak indien nodig te vens door andere personen kan worden overgenomen. Hieraan ligt de bedoeling ten grondslag, dat het Produktschap in de Na vier jaar in Castricum de gerefor meerde gemeente te hebben gediend heeft ds. A. A. Leenhouts thans het ambt van predikant neergelegd. Ds. Leenhouts werd in 1941 te Vlagtwedde (Dr.) bevestigd en in 1944 beroepen naar Heerenveen. In 1947 ontving hij een beroep van de gerefor meerde gemeente in Enschede waar hij tot 1950 predikant was. Vanuit Soest kwam ds. Leenhouts in 1954 naar Castricum, waar hij, na enige tijd hulppredikant te zijn ge weest, op 16 maart officieel werd beves tigd als opvolger van Ds. Kornet, die naar Den Helder vertrok. Ds. Leenhouts is thans als godsdienstleraar in vaste dienst be noemd aan het Christelijk Lyceum te Am sterdam-West. eerste plaats gebruik maakt van deskundi gen, waaarover het zelf beschikt. Tevens wordt hiermee bereikt, dat de taak van de halchef van het Staatsvissershavenbedrijf te IJmuiden, die zich tot nu toe met de be oordeling van de te IJmuiden aangevoerde zeevis en haring heeft belast, wordt ver licht. Sociaal Culturele Raad Tijdens de oprichtingsvergadering van de Sociaal Culturele Raad in Beverwijk, die onlangs zoals wij reeds berichtten in het Statenhuis aan de Velserweg werd gehou den, hebben de verschillende secties ieder drie afgevaardigden (contactpersonen) aan gewezen, die namens de secties als voor lopige vertegenwoordigers in het centrale orgaan van de Sociaal Culturele Raad zit ting zullen nemen. De afgevaardigden voor de onderschei dene secties zijn: Sectie toneel: Mevrouw A. Ten Boom- Steegeman en de heren Brakenhoff en J. P. Schelvis. Sectie zang: de heren J. Bakker, M. Mar tens en W. v. Zalinge Sr. Sectie culturele manifestaties: de heren N. Pigge, J. de Roos en ir. L. Stoelinga. Sectie jeugd: Mevrouw J. G. van Oost veen en de heren J. Sengers en J. Wil- lemsen. Bridgen bij „Never Down" In de competitie van de bridgeclub „Never Down" uit Beverwijk is de stand na de veertien de ronde: 1. mevr. GroenJ. Schaaper 761,66; 2. SchramKuijs 746,30; 3. H. SchmidtTesselaar 744,24; 4. Tervoort—Van Balen 733,62; 5. H. Maks C. Poncin 730,08. ADVERTENTIE Wij vragen uw speciale aandacht voor onze ADVOCAATSCHIJVEN 25 ct en uw bijzondere aandacht voor onze nieuwste creatie KONINGINNEROLLEN 21 ct (cake met abrikozenmoes) Steeds iets fijner bij KENNEMERIAAN 88, IJMUIDEN, TELEFOON 5520 ADVERTENTIE repareert het Velserduinweg 173 - Telefoon 4402 De President-Directeur van de Neder landse Spoorwegen, dr. ir. F. Q. den Hol lander, heeft het college van regenten van de „Vrienden van de beiaard" in Bever wijk meegedeeld, dat hij zesduizend gulden ter beschikking wil stellen voor de nog ontbrekende zwaarste klok voor het caril lon in de St. Agathakerk. Dit feit versterkt tevens de goede ver wachtingen, die de gemeentenaren koes teren ten aanzien van het nieuw te bou wen station. Burgemeester J. G. S. Bruins- ma heeft op een onlangs gehouden pers conferentie over het nieuwe Beverwijkse station ir. Den Hollander uitvoerig inge licht over de plannen, die er bestaan ter verbetering, verfraaiing en uitbreiding van de stad. Hierbij vergat de burgervader ook niet de plannen betreffende het carillon in de St. Agathakerk te noemen. Vanmorgen schraalhans De aanvoer in de IJmuidense hallen was vanmorgen bijzonder schaars: 2150 kisten en 750 kilo tongen. De SCH 153 had 1475 kisten haring en 600 sardijn, 175 schol en 750 kilo tong kwamen van de kleine vaart. Export De grote schol werd afgenomen voor export en betaald met 18; de middel en zetschol voor respectievelijk f 2122 en 3234. De schol I maakte 32 a 35 en de haring haalde 18.50 a 21. Voor de bliek en de sardijn betaalde de exporthan- del 4.80 a 5.20 en grootmiddeltong haal de 4.20 a 3.05, terwijly de kleinmiddel 3.20 a 3.opbracht. Tong I deed 2.90 a 3 en de tweeën noteerden 2.20 a 2.55. Binnenland Zwarte kool maakte 96 tot 108; de wijting die er was haalde 40 per kist en de schol II en III 35 a 37 en f 24 a 35. Wat Belgische wijting is betaald met 0.75 per kilo. De elftallen van „Noord" voor zondag AFCVVB (te Amsterdam, 14 uur): VVB: J. Jonkman; A. v. d. Schans en J. Hoogendijk; R. Luitjes, A. Both en J. Kersbergen, B. v. d. Schans, W. Buur, J. v. Linden, C. Luntz en C. Koppen. UithoornKinheim (te Uithoorn, 14.30 uur): Kinheim: J. Pigmans; A. Paap en W. Luntz; J. v. Hesselingen, W. Mol en Th. v. Vuuren; A. Demmers, H. Hamers G. Sluiter, F. v. Well en A. van Dijk. De heer K. J. J. (Julius) Ingerman heeft woensdagavond op een ouderavond van de Willem de Zwijgerschool te IJmuiden-Oost voor een zeer aandachtig gehoor ge sproken over zijn bezoek aan Dr. Albert Schweitzer in Lambarene en daarbij de gehele „beschaafde" en „christelijke" wereld verweten, dat deze thans 83-jarige wel doener der mensheid, die naar Europa kwam om een plaatsvervanger te zoeken, onverrichter zake weer vertrok. Tot de aanwezigen, die applaudisseerden toen hij zou gaan spreken, zei de heer Ingerman: „U moet nooit vooruit klappen als iemand zal gaan spreken, want uit hetgeen ik u te vertellen heb behoort u te concluderen: Wat zijn we eigenlijk voor een stelletje mensen? U zult moeten onderschrijven dat we maar ongelooflijk onbelangrijk zijn. Dan is mijn lezing geslaagd". Duidelijk liet de heer Ingerman uitkomen dat de mensheid meer dan materialistisch is, hier in Europa. Hier hebben we het goed, meende hij en daarom bekommert men zich niet om de mensen in andere werelddelen. De toestand in Hongarije had de „wes terse" mensen wakker geschud, omdat zij de indruk kregen dat het communisme zijn klauwen uit ging slaan. Toen was men da delijk vrijgevig, maar als er in Afrika tienduizenden omkomen, omdat de blan ken geen medicijnen sturen, dan trekt men zich daarvan niets aan, zo sprak de heer german. Hij was er van overtuigd dat er wel 200 miljoen negers in Afrika zijn, die het bloed van de blanken kunnen drinken. ,De mensen, die het kunnen weten, ver wachten dat het misschien nog 15 jaar, misschien 20 jaar zal duren vóórdat deze negers zich in wilde horden op de „be schaafde" wereld zullen storten", merkte de heer Ingerman op. Spreker zei niet te hebben begrepen, dat In het gemeenteblad van 1 juli 1957 hebben B. en W. van Velsen de raad medë- deling gedaan van de plannen betreffende de woningwetbouw in „de Gilden". Tevens werd daarin machtiging verzocht tot het uitvoeren van het plan tot de bouw van de z.g. eerste meander, bestaande uit 108 woningen. Thans stellen B. en W. de raad voor in uitvoering te nemen het zuid-oostelijk gedeelte van het plan, bestaande uit een vijf-vleugelig meandervormig blok, omvat tende 90 woningen, in drie woonlagen boven het onderhuis. In het onderhuis zijn de bergruimten voor de woningen, alsmede 26 garages, 9 reserveruimten, 2 te verhuren ruimten en 2 doorgangen ondergebracht. Daar het woningtype in deze meander gelijk is aan dat van de woningen in de eerste meander kan een gunstige bouwprijs worden verkregen, zodat zeker de aanneemsom in overeenstemming is met de vereiste ,curveprijs" voor woningwetwoningen. De totale bouw- en grrondkosten van het genoemde plan van de 90 woningen c.a, ramen B. en W. op 1.900.000, Wellicht ten overvloede merken z(j op. dat met de uiteindelijke realisering van het plan moet worden gewacht totdat terzake een financieringsmogelykheid voor lange termijn aanwezig is. Daar de mogelijkheid niet is buitenge sloten, dat deze financiering zal plaats hebben door middel van rijksvoorschotten in plaats van door de gemeente te sluiten geldleningen zoals dit in de laatste jaren steeds het geval is geweest hebben B. en W. in het te nemen besluit mede een be paling opgenomen betreffende een moge lijke aanvaarding van deze voorschotten. Ten einde de voorbereidingen regelmatig voortgang te doen vinden stellen B. en W. de raad voor, machtiging te verlenen tot het uitvoeren van het plan tot de bouw van 90 woningen c.a. in „de Gilden" te Velsen (Noord); om, in overeenstemming met de desbetreffende bepalingen van de woning wet, de voor de uitvoering van het meer genoemde werk nodige financiële steun van het Rijk aan te vragen en te aanvaarden. Naar wij vernemen zal deze tweede meander van 90 woningen een afspiegeling zijn van het eerste meanderblok van 108 woningen, dat thans door de aannemers firma Bruisschaert en Witte te IJmuiden wordt opgetrokken van de voormalige Hoogovenhalte af langs de Schulpweg. Dank zij de bemoeiingen van de gemeen telijke Dienst voor de Volkshuisvesting, die ook de bouw van de eerste meander tegen de vereiste „curveprijs" voor wo ningwetwoningen mogelijk maakten door het in eerste instantie geplande aantal typen aanmerkelijk te reduceren, kon ook voor de tweede, thans ter beslissing aan de MARKTBERICHT. Beverwijk, 22 januari: waspeen 1229, spruiten 4397, prei 1536, knollen 12 32, boerekool 920, groene kool 713, rode kool 712, uien 718, peen 617. gemeenteraad voorgelegde meander, de curveprijs worden bereikt. Dit zal boven dien worden beïnvloed door het huidige lagere niveau van de bouwkosten. Voorts vernemen wij, dat bij aanneming van dit bouwplan, mits de vereiste goed keuringen en voor dit werk nodige finan ciële steun van 't Rijk worden verkregen, dezelfde aannemersfirma ook deze bouw zal gaan verzorgen. Naar wij vernemen zal bij de op 28 mei te houden raadsverkiezing 't aantal raads- zetels niet worden uitgebreid en derhalve op 13 worden gehandhaafd. Het aantal stemgerechtigden is hoger dan bij de laat ste verkiezing en zal 3.890 bedragen. Als gevolg hiervan zal het aantal stembureaus met één worden vermeerderd. Met de aankomst van het Noorse s.s. „Frigg", dat een lading van ruim 1000 va- dam papierhout voor de papierfabriek van Van Gelder en Zonen aan boord had, is een einde gekomen aan het houtseizoen 1957 voor dit bedrijf. Voorlopig worden in de eerstkomende maanden geen overzeese houtaanvoeren meer verwacht De nieuwe houtcampagne voor Van Gelder's papier fabriek zal waarschijnlijk eind april of begin mei weer op gang komen. Nu het voornemen bestaat om tie cellu- losefabricage in eigen fabrieken omstreeks juni van dit jaar geheel stop te zetten (eind december staakte de oude cellulose- fabriek haar produktie reeds), mag ver wacht worden, dat het aantal zeeschepen met overzeese cellulose als grondstof voor de fabrieken belangrijk groter zal worden dan in voorgaande jaren ooit het geval is geweest. er nooit een dominee van de kansel af heeft gesproken over Afrika. In felle be woordingen hekelde hij het christendom van heden. De andere dagen van de week is men het werkelijk christen zijn ver geten, was zijn oordeel, dat hij met vele voorbeelden duidelijk maakte. Onze schuld „Het is onze schuld als dit miljoenenvolk in opstand komt. De beschaving en „op hoger peil" brengen betekent voor ons al leen maar een dikkere portemonnaie", zo zeïde de heer'* Ingerman. Daartegenover stelde hij het werk van Albert Schweitzer met zijn weinige helpsters en helpers, die werkelijk leven volgens de leer van Chris tus: „Hebt uw naasten lief''. Daartegen over staat in deze beschaafde wereld niets dan apartheid. Zelfs in de kerk, voor het altaar van Christus durft men de notabe len van een gemeente een plaats te geven en het oude arme vrouwtje kan wel op een stoel achter in de kerk op haar knieën gaan zitten, zei de heer Ingerman. Niet hun Vader Een dominee in Afrika zou het zo erg hebben gemaakt, dat hij voor de blanken sprak van „Onze Vader...." en voor de negers was het slechts „De Vader... Toen hem daarop werd gewezen was zijn antwoord: „Het is toch hun Vader niet!" Adolf Hitier zou volgens de heer Inger man nog een gemakkelijk jongetje zijn ge weest, vergeleken bij het optreden van de blanken tegen de zwarten. Na zijn mislukte poging,om in onze „christelijke" maatschappij 'iemand bereid te vinden om zijn werk over te nemen, zei Albert Schweitzer: „Ik ga weer naar Afri ka, om goed te maken wat andere blanken hebben misdaan" en toen men hem wees op deze slechte houding van het mensdom, zei hij: „Alle mensen zijn kinderen Gods en ik heb niet het recht hen te haten". Poppenkast Doch de heer Inererman was er van over tuigd, wanneer alle mensen eens 14 dagen moesten werken zoals Albert Schweitzer het doet, de wereld toch wel heel anders zou worden. Spreker was het volkomen met Albert Schweitzer eens, toen deze zei: „We hebben nu al 2000 jaar gepreekt, doch het geeft niets, laten we eens iets doen!" Dat noemde hij „de consequenties van hei waarachtige christendom en niet de pop penkast die in de wereld vertoond wordt". Met tal van voorbeelden gaf de spreker een overzicht over de manier van werken van de grote Albert Schweitzer en liet daarbij uitkomen dat het vaak om zulke kleine dingen gaat, waarmee men alles om zich heen beter en blijer kan maken. Foto's Na deze zeer leerzame en ook paedago- gische rede, vertoonde de heer Ingerman nog een groot aantal foto's, die een indruk gaven van de grote ellende en vele ziekten die daar voorkomen en met welke moei lijkheden men heeft te kampen. „The Light Strings", onder leiding van de heer Honig, verzorgde het muzikale ge deelte van de avond, dat zeer op prijs werd gesteld. Flinke belangstelling bestond er gister avond in de Van Rijswijkzaal van het Cul tureel Centrum te IJmuiden voor de voor lichtingsavond over de kleine handels vaart de kustvaart door kapitein H. A. Groothuis van het Koninklijk Zeemans college „De Groninger Eendracht". Vele jongeren, vaak vergezeld van hun ouders, trof kapitein Groothuis onder zijn gehoor. Over de toekomstmogelijkheden, die de kustvaart de jongeman, maar nok elke meer bevaren man biedt, heeft kapitein Groothuis uitvoerig verteld en na de ver toning van een film heeft hij bovendien nog een uitgebreid antwoord gegeven op de vele vragen, die vooral door de jeugdi ge belangstellenden werden gesteld. De film gaf een beeld van de bouw van een coaster, de opleidingsmogelijkheden, de monstering en vervolgens de reis van een coaster naar Afrika. De reeds eerder door ons vermelde streekconferentie van de Nederlandse Unie van speeltuinorganisaties zal thans definr tief op zaterdag, 1 februari des middags half vier in hotel „Royal" te IJmuiden be ginnen. Deze conferentie is belegd in sa. menwerking met de sectie „Speeltuinen' van de Velser Jeugd Centrale, die als gast vrouwe zal optreden en waarvan de heer M. J. Marcus, voorzitter van de plaatselijke Centrale, de gasten begroet, waarna wet houder H. de Boer namens het gemeente bestuur van Velsen de deelnemers zal toe spreken. Hierna opent de heer J. Schui tenmaker de bijeenkomst. Er zullen twee inleidingen worden gehou den. De heer K. van Driel, referendaris van de afdeling onderwijs en volksontwik keling te Rotterdam, behandelt het onder werp „De taak der speeltuinverenigingen in vakantietijd en de heer D. Vijlbrief, NUSO-bestuurslid zal vertellen over „Nieuwe organisatievormen in ons werk' Na de beide inleidingen zal er gelegenheid zijn de inleiders vragen te stellen, waarna het officiële gedeelte wordt afgesloten door de conferentievoorzitter. Tijdens de bijeen komst is er een koffiepauze en na afloop wordt door de sectie „Speeltuinen" van de UJC een lunch aangeboden. Daarna kun nen de conferentiegangers zich nog enige tijd gezellig verpozen, waarbij de band van Ed. Williams met medewerking van de conferencier A. Westgeest voor de mu zikale omlijsting zal zorgen. De sleepboot „Thames" van L. Smit en Co.'s Internationale Sleepdienst liep gis teren te IJmuiden binnen om de voor de sloop bestemde „Amstelwal" (9400 brt.) op te halen. De „Amstelwal", die in 1922 als de „Madoera" voor de Stoomvaart Maatschappij „Nederland werd gebouwd bij de Forth Shipbuilding Co. te Alloa, zal in België worden gesloopt. De „Thames" zou vandaag met de sleep vertrekken, maar kapitein Slijp kreeg op dracht evenals de „Scaldis" uit Vlissin gen en de „Maas" uit Hoek van Holland koers te zetten naar de 7100 ton grote Griekse liberty, die bij Goeree Overflak- kee is gestrand. Later is deze order gewij zigd en liep de „Thames" uit naar een Frans schip, dat onder de Engelse wal in moeilijkheden verkeerde. Toen dit schip geen assistentie meer nodig had is de „Thames" vanmorgen in Hoek van Hol land teruggekeerd. De sleeptboot „Titan" van N.V. Bureau Wijsmuller is gisteravond met haar sleep te Den Helder binnengelopen. De „Titan die met een bok uit Gothenburg onderweg is naar Belem in Brazilië, moest een schuilplaats zoeken voor het slechte weer in het Nederlandse kustgebied. Met de reis naar Zeist kon het eerste twaalftal van de korfbalvereniging „Wa tervliet" zich zondag, indien althans het veld bespeelbaar is, zich in de wedstrijd tegen Tovers I handhaven. Tovers neemt thans met vier punten uit tien wedstrijden de laatste plaats op de ranglijst van de tweede klasse B in, terwijl Watervliet met 12 punten uit 12 wedstrijden de vierde plaats bezet. Watervliet 2 komt voor een moeilijke taak om Koog Zaandijk 3 op eigen veld te verslaan hetgeen geen makkelijke opgave zal blijken te zijn. Animo Ready 2 komt op bezoek bij Wa tervliet 3, welke club de rode lantaarn draagt. Watervliet 5 moet uit van Haar lem 5 (met nul punten onderaan) kunnen winnen. De opstellingen zijn: Watervliet I: dames: T. Waagmeester, D Hartman, B. Hoen, B. Hessen, R. Leijenaar, S. Meyer; heren: W. Berghuis, M. Veer beek, F. Vos, D. v. Ladesteijn, J. v. d. Berg, S. Hartman. Watervliet 2: Dames: L. Kloosterman, C, Zandbergen, I. Waagmeester, S. Spoelstra W. Nijkamp, G. Polak; heren: A. Redeker, A. Verkerk, G. v. d. Brink, J. v. Ladesteijn, J. van Dijk, H. Scholting. Bouwvakarbeiders gaan feestvieren De Beverwijkse afdeling van de r.-k. Bouwvakarbeidersbond zal zondag haar veertigjarig bestaan vieren. Om 9 u heeft een H. nis en om 11.30 een receptie in het Kennemer Theater plaats. Des avonds zal de leden een feestavond wor den aangeboden. Deze wordt tevens in het Kennemer Theater gehouden. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterli.ik op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE KXXXCCCOCODOOCOOOCODOOOOÜOCXXJCXXXXXXXXJOÜCOOOOOCXXXXXXXXX BURGERLIJKE STAND VAN BEVERWIJK GEBOREN: Lidwina W. M„ d. v. H. Ver donk en K. Kuil; Marcellus J. M., z. v. C. E. Zwager en H. A. G. Siewert; Gerda, d. v. R. Venhuis en H. Pieterman; Edwin M., z. v. G. Niemeijer en W. C. Kinket: Cornelis J. E„ z. v. C. L. Jansen en M. C. Kramer; Hendrik E„ z. v. D. J Bouwmees ter en J. E Booij; Antronia M., d. v. C. A. van der Linden en H. Doing. GETROUWD: D. C. W. Kluft en M. Been tjes; A. de Boer en H M. B. Flierman; A. Hamerpagt, en C. Marx; J. Korsman en A. H. M. Groot; J. Verbruggen en A. G. M. Arissen ONDERTROUWD: T. J. Brantjes en C. J. Beentjes; G. Kops en A. J. Ruiter; H. Wa- terlander en M. L. Tervoort; W. J. Aar denburg en M. J. Rubbens. OVERLEDEN: J. Bolk, 75 jaar; A. T. Weiling, 76 jaar; J. Winters, wed. van A. Ooms, 83 jaar; M. Jansen, wed. van T. Brandjes, 81 jaar; E. L. Nauta, 65 jaar; A. Kuiper, 82 jaar; P. J. Comis, 56 jaar; P Klokman, echtg. van P. Jongejans, 59 jaar; A. C. Trescher, echtg. van F. G. van der Eist, 84 jaar; R. Bakker, echtg. van A. Boogaard, 35 jaar; J. A. Scipio Blüme. 84 jaar. BURGERLIJKE STAND VAN CASTRICUM ONDERTROUWD: M H G. Krüger te Beverwijk en G. T. Reynders te Castricum; Castricum te Heemskerk en M. R. M. van Benthem te Castricum GEHUWD: J. Heesterbeek en M Kok. OVERLEDEN: Johanna van Biemen, 91 jaar, wonende te Den Helder, wed. van H. Grueningen; Pieter Dekker, 73 jaar, wo nende te Sint-Maaten, wed. van T. Rade maker; Marijtje Veldt, 81 jaar; David Vaz Dias, 71 jaar, wonende te Amsterdam, geh met S. van Abbe. „Pat Mat" versloeg „Heemstede" Het eerste tiental van de Kennemer schaakclub „Pat Mat" heeft voor de bondscompetitie een wedstrijd gespeeld tegen „Heemstede". De Beverwijkers wis ten deze wedstrijd met 64 in hun voor deel te beslissen. De persoonlijke resul taten waren: J. Zoontjes (Pat Mat)E. Santen (Heemstede) 01; M. P. Suiker S. Bonkenburg 10; L. MostertmanJ. Bonkenburg remise; P. ZwartH. Muusse remise; D. G. HuygenH. v. d. Berge 01; J. E. StrengersJ. B. Pennock 10; P. HartG. van Keulen 10; W. Steeman R. J. Seinstra 1—0; K. ComisM. H. v. d. Bos remise; B. WulmsF. C. Kuyken remise. Contactavond Weenink De Beverwijkse schaakclub „Weenink" houdt dinsdag 28 januari in haar clubhuis Het Witte Kruisgebouw een contactavond voor haar leden. AMSTERDAM Er bestond ter beurze wederom zeer grote belangstelling voor de handel in claims en aandelen Kon. Olie, vooral bij de opening van de markt. De door het beurs- bestuur veranderde marge van 5 cent in één cent voor de notering van de claim- prijs vond ailerwege ter beurze instem ming. Door deze verandering verliep de handel veel vlotter en werden op de „slag" grote posten claims verhandeld. Op een basis van 4.per claim wordt al het materiaal, dat aan de markt komt, door het syndicaat opgevangen, aldus de beurs. Dit syndicaat kon woensdag het kruit ech ter drooghouden, omdat de handel verliep rond de 4.02 per claim, 's Morgens werd als hoogste prijs 4.07 betaald. Dinsdag werd de officiële notering voor de gehele middag vastgesteld op 4.De aandelen Kon. Olie noteerden gisteren vrijwel de gehele middag rond de 145,40 exclaim, tegen dinsdag 145 exclaim. De markt was dus vergeleken bij de vorige slotprijs iets hoger, maar zowel de aandelen als de claims lagen onder pariteit New York. Ook in de hoek van de claims gewone en preferente aandelen Dordtsche ging het weer levendig toe. De fluctuaties bleven echter binnen nauwere grenzen dan de vorige dag. De gemiddelde prijs voor de claims preferente aandelen bedroeg 485, tegen dinsdag 470 en voor de claims gewone aandelen 980 990). Van de overige internationale waarden lag Unilever het beste in de markt op 119 (plus 2 pet.): Philips en AKU zonder han del, resp. 2 en 1 punt lager. KLM verloor een halve gulden. Aan de discontoverlaging in Amerika door de Federal Reserve Board van 3 tot iVi pet., alsmede de rentetariefsverlaging van de Chase Manhattan Bank van 4Vs tot 4 pet, kon vanwege de grote drukte van de claimhandel niet de nodige aandacht wor den besteed. Deze maatregelen waren hier ter beurze dan ook niet van invloed op de koersen. Scheepvaarten verdeeld en stil. Cultures eerder iets lager. De gepubliceerde week staat van de Nederlandse Bank maakte op de beurs wederom een gunstige indruk, maar door gebrek aan affaire, kwam dit niet in de koersen van de staatsobligaties tot uiting. Deze bleven prijshoudend. Aandelen Nederlandsche Credietbank werden door de hoekman niet verhandeld, omdat het publiek nog geen kennis had genomen van het voorstel tot dividendver hoging met een half pet., van 7V2 tot 8 pet. voor de oude en van 6V2 tot 7 pet. voor de nieuwe aandelen. De notering werd 108 bieden. De 6 pet. obligaties Electriciteits- bedrijf Zuid-Holland werden iets lager op 104 vernomen. De Woningbouwlening bleef vrijwel onveranderd op 106. Prolongatie 5 pet. (ANP) NEW YORK Het koersverloop was onregelmatig in het vooruitzicht van een algemene discon toverlaging door de Federale Reserve Banken. De beurslieden toonden belang stelling voor tabakswaarden en verkoch ten defensiefondsen. Zwakte bij de laatst genoemde veroorzaakte ook verkopen in andere marktsectoren. Er waren geen aanwijsbare redenen voor de verkoop van vliegtuigbouwfondsen, waarin Douglas dollar moest prijsgeven en evenmin voor die van de scheepsbouwfondsen waarin New York News en Bath Iron Works meer dan een dollar zakten. Ver scheidene fondsen ondergingen de invloed van dividendverlagingen. Bij de spoor wegen waren enkele sterke plekken, onder andere Norfolk and Western en Atlantic Coast Line. Enkele individuele fondsen behielden hun flinke koersstijgingen ge heel. De chemiefondsen waren over het algemeen lager. De autowaarden zakten fractioneel. Het industriegemiddeide kwam van 446,64 op 445.70. dat voor spoorwegen van 106,52 op 106.23 en dat voor openbare nutsbedrijven van 71,65 op 71,51. De omzet bedroeg 2.390.000 aandelen tegen 2.160.000 op dinsdag. Van de 1179 verhandelde fond sen sloten er 470 noger, 474 lager en 235 onveranderd (UP). 1 Siotkoeis Voorbeurs gisteren koersen 3-3 Wi, Nedérl. '47 84l5/la 3"/i> Nedi 1902'64 89 AKU 152 "alvé Delft 260 Van Gelder Zonen 176% K. N. Hoogovens 245 Nederl. Ford 174 N. Kabelfabriek 220 gew.Philips Gloeil 236 236 Pref.PhilipsGloeil. 1461/a Unilever 318% 318 Wilton Fpyenoord 210 riordtsche Petrol 567 'ton. Petroleum 145.60 144.40 Billiton 177 A'dam Ruber 36 K. L. M 102.50 Holl. Amer. Lijn 135% K. N. S. M 127 N. Scheepv. Unie 106% v. Nievelt Goudr 147 Phs. v. Ommeren 198 H. V. A 78 Verg. Deli Mijen 53% \msterd. Bank 204% ■4at. Handelsuank 70 Ved. Handel Mij 147 Potterd. Bank 171% Twentse Bank 166 Anaconda Copper 41% Bethlehem Steel 38% U.S. Steel 54% General Motors 34% Shell Union 63 Tidewater 23% Claims Kon. Olie ƒ3,93.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 10